BAHSLES BANSSCHGOL KWEKKE800M Nieuwe Gracht 98, Haarlem Engeland talmt met erkenning der regering van „Nieuw China De prijs van brandstoffen De kleine wereld Noordoosfpolder heeft dringend boerderijen nodig Donderdag 29 December 1949 g Misschien, want er is nog geen beslissing genomen, hoe de Staat deze grond zal uit geven. Wel is er een rapport geweest van de commissie-Vissering, dat voorstelde een derde van de beschikbare grond te ver kopen, een derde in erfpacht te geven en een derde in tijdpacht. Maar de regering zal over deze kwestie nog een beslissing moeten nemen. En een beslissing ook moet nog genomen worden over de toekomstige staatkundige positie van het 'nieuwe gebied. Op het ogenblik is er nog geen gemeenteraad en de Noordoostpolder hoort bij geen enkele provincie. Er is een landdrost dr. ir. S. Smeding en eigenlijk staat de polder onder direct toezicht van Den Haag. De enige democratische" mogelijkheden, die de polderbewoners nu nog hebben, liggen eigenlijk besloten in de advies-commissies, die de landdrost uit de diverse bevolkings centra heeft opgericht. De secretaris van de Noordoostpolderdirectie, dr. J. Blaauw- boer, zou gaarne van de drie polders, die straks in het oude IJselmeer zullen liggen één provincie gemaakt zien. Een nieuwe, twaalfde provincie; en een provincie, die zeker niet de kleinste van de rij zal zijn, groter bijvoorbeeld dan Utrecht en Zee land. En ondanks de niet te miskennen be zwaren, die er aan kleven, zou deze zelfde deskundige het liefst slechts één gemeente in de N.O.P. zien. Hetgeen clan waarschijn lijk de gemeente Emmeloord zou worden. De polder zou te veel versnipperd wor den, als van de diverse toch altijd kleine bevolkingscentra gemeenten zouden wor den gemaakt. Te klein om nog te stroken met de moderne opvattingen over de om vang van gemeenten. En de bezwaren van een te gecentraliseerd bestuur, zouden zoals enkele jaren geleden reeds is voor gesteld door de toenmalige minister Beel kunnen worden ondervangen door de instelling van „dorpsraden", een soortge lijke instelling als de in sommige steden al bestaande „wijkraden". De polder heeft thans ruim vijfduizend inwoners; evenals dit jaaf zullen er ook in 1950 wel weer ongeveer tweeduizend bij komen. Maar een dichtbevolkt gebied zal dit uiteraard nimmer worden. Ook al is het dan de bedoeling, dat Emmeloord, de hoofdplaats, uiteindelijk tien- of twaalf duizend inwoners zal tellen. Maar het is Aanvang nieuwe lessen Januari. Inschrijving dagelijks Privéles op elk verlangd uur (Adv.) Vrijmaking van Franse invoer Naar de Franse staatscourant vandaag mededeelt, is 52 procent van de Franse in voer uit 17 Europese landen en hun over zeese gebieden'vrijgesteld van invoerquota. Tegelijkertijd werd echter medegedeeld, dat op een aantal goederen waarvoor de quotabeperkingen zijn opgeheven, weer douanerechten zullen worden geheven. Frankrijk besloot tot deze vrijmaking van van de handel nadat 2 November jl. door de 'organisatie voor Europese econo mische samenwerking een desbetreffende aanbeveling werd aangenomen. Alle leden- staten zouden vóór 15 December soortge lijke lijsten indienen. De Franse lijst omvat een verscheiden heid van grondstoffen, alsmede chemica liën, rubber- en lederwaren, textiel, be paalde soorten machines en camera's. De situatie in Malakka is niet onbevredigend Aan het marktplein in Emmeloord wordt gebouwd. De directie van de Noordoostpolder krijgt een uitbreiding van een van haar tijdelijke gebouwen. Er is haast bijAl zijn er dan nog geen muren, de ruiten zitten er al in. een dringende zaak, dat voor al deze oude Nederlanders in het nieuwe gebied zo snel mogelijk een status in het democratische vaderland zal worden gevonden. Met alle publiekrechtelijke ihstellingen, die een zo belangrijk cleel van de democratie uit maken, Bij dit alles wordt en zeker niet tegen zijn zin één deel van het nieuwe land niet meegerekend: Urk, dat vrijwel zeker een eigen gemeente zal blijven en met een stukje nieuw verworven grond ongeveer honderd hectare in beslag zal nemen. Het oude Urk heeft het gezicht, dat altijd naar de zee was gekeerd, niet omgedraaid. Vooruit ligt de zee en „achter het dorp ligt dan tegenwoordig ook nog wat land". Ook al is men op Urk dan erkentelijk voor het feit, dat de nieuwe weg over het land het verdere transport van de vis heel wat gemakkelijker heeft gemaakt. Hier en daar ligt in de polder- een kleine verzameling houten barakken: de" arbei derskampen. Want natuurlijk heeft men in de Noordoostpolder nog niet voldoende woonruimte voor al die duizenden mensen, die de polder hebben gemaakt tot wat zij nu is en die haar nog verder op de weg naar de voorspoed zullen helpen. De ar beiders, die in staatsdienst zijn, wonen in die barakkenkampen temidden van de ver latenheid van de polder. Er zijn dertig van die kampen geweest. Tegenwoordig, nu er vooral in de dorpen meer is gebouwd, staan er verspreid over het gehele gebied nog maar achttien. De ganse week werken de mannen in de polder en tweemaal in de maand gaan zij van Vrijdagavond tot Dinsdag „met verlof naar huis". Om voor een paar dagen de harde werkelijkheid te vergeten van Emmeloord en Marknesse en al die andere plaatsen in de polder. Deze plaatsnamen zijn het overigens, die het enige tikje historie geven aan het jonge deel van Nederland. Want zij zijn overge bleven uit de heel vroege geschiedenis van Oost-Nederland. Een monnik in het Sint Odulfklooster bij Stavoren schreef ze tien eeuwen geleden neer en' de polder maakte hier een dankbaar gebruik van. Al die namen; die de polderbewoners tegenwoor dig weer dagelijks gebruiken, stammen uit de verte geschiedenis. Zowel van Emmel oord, dat vroeger een havenplaats op Schokland was als van de tien dorpjes, die de hoofdplaats in de toekomst zullen om ringen: Nagele, Espel, Rutten, Luttelgeest. Kraggenburg, Ens en Marknesse en de drie plaatsjes, die waarschijnlijk Tollebeek, Creijl en Bant zullen heten. Er bestaat geen twijfel aan: de Noord oostpolder rooit het wel. En haar directie is er volledig van overtuigd, dat als over ongeveer zes jaar de Zuidoostpolder droog zal zijn en klaar voor kolonisatie, zij veilig daar naar toe kan vertrekken en het ge bied, dat hen thans nog zoveel problemen oplevert aan zichzelf en de normale gang van zaken in ons hele land kan overlaten. Dank zij haar eigen werk en ook dank zij de geest van de polderbewoners, die toch eigenlijk allemaal wel min of meer „pio niers" zijn. E, P. (Van onze correspondent in Londen) Hoewel de algemene verwachting in politieke kringen te Londen was, dat de Engelse regering nog voor het einde van het jaar zou overgaan tot de erkenning van het nieuwe regiem in China, schijnt thans besloten te zijn dit uit te stellen tot na de komende conferentie van het Britse gemenebest in Colombo. Het is ook moge lijk dat de aankondiging der erkenning nog tijdens de conferentie zal geschieden. De Engelse regering staat hierbij voor een moeilijk probleem. Zakenlieden heb ben op zo spoedig mogelijke erkenning van Mao Tse aangedrongen. De Engelsen heb ben immers een bedrag van 200 millioen pond in China geïnvesteerd. Hun positie in Hongkong maakt het eveneens nood zakelijk dat normale diplomatieke betrek kingen met de nieuwe Chinese regering tot stand komen. Voorlopig schijnt Hong kong zelf geen gevaar te lopen omdat de Chinese machthebbers door middel van deze haven contact met het Westen kun nen houden. Voor hun economische opbouw zijn zij immers op de wereldhandel aan gewezen. Al is het de vraag of Engeland zich op de lange duur op deze verste bui tenpost zal kunnen handhaven, De En gelse regering staat op het ogenblik ook onder de sterke druk van India, dat zo gauw mogelijk het nieuwe China schijnt te willen erkennen, namelijk voordat de communistische legers zich langs India's grenzen hebben genesteld. Aan de andere kant nemen de Verenigde Staten nog een aarzelende houding aan, aangezien erkenning van het nieuwe regiem voor de Amerikanen een prestige verlies betekent na het falen van hun hulp aan Tsjang Kai Tsjek. De jongste vijandelijke bejegening van Amerikaanse ambtenaren door de Chinese communisten, waarover grote verontwaar diging heerst, heeft de zaak er niet ge makkelijker op gemaakt. Een en ander v/as reeds aanleiding tot wrijving tussen Londen en Washington. Ook de Fransen willen uitstel van de beslissing in verband met hun moeilijkheden in Indochina. Frankrijk wenst dat Engeland en Ame rika eerst formeel het regiem van Bao Dai in Indochina erkennen, zodra de souve- reiniteit door de Fransen aan hem is over gedragen, waartoe in principe in Maart te Parijs overeenstemming is bereikt. Een onmiddellijke erkenning zou ook moeilijkheden in Lake Success veroor zaken omdat de Chinese nationale regering een klacht heeft ingediend bij de UNO dat de Chinese communisten met 'de steun van Rusland de wettige regering met geweld omver hebben geworpen. De nationalisten hebben daar reeds in een nota de aandacht op gevestigd, hoe theoretisch hun zaak ook moge zijn. Indien Engeland overgaat tot erkenning dan zal het in conflict komen met de thans door de nationalisten afgekondigde blokkade dei- communistische havens. In dat geval zal de Britse marine waarschijnlijk opdracht krijgen Engelse koopvaardijschepen met vracht voor China te beschermen. Inmiddels heeft Birma een precedent geschapen door als eerste niet-communis- tische staat China te erkennen. Dit besluit is in de hand gewerkt doordat de Chinees- Birmaanse -grens thans open ligt voor de oprukkende communistische legers. Via de beroemde Birma-weg kunnen de Chinezen doordringen tot Mandalay, zetel der Bir mese communisten, en een sleutelpositie veroveren tussen India en Malakka. Geen communistische invasie Urk krijgt een waterleiding. Door kilometers verlatenheid graven de arbeiders een geul voor de buizen. Maar ook deze vooruitgang kan de Urkers niet met de Noordoostpolder verzoenen. Waarom die 2% maal zo hoog wordt als voor de oorlog Verwacht wordt dat de Chinese commu nisten zullen afzien van een militaire invasie, doch dat zij in Birma zullen door dringen door propaganda en infiltratie. Over het algemeen hebben de Birmezen een afkeer van de Chinezen, maar het zwakke punt in Birma is dat de regering slechts een zeventiende deel van het land beheerst. Deze chaotische omstandigheden, die het land verdeeld houden in een aantal onafhankelijke rebellerende staten, bieden een vruchtbaar arbeidsveld voor het com munisme. De gebeurtenissen in Malakka maken dat de conferentie van Colombo, die het probleem van de communistische bedreiging in het Verre Oosten in groot verband zal bestuderen, de handen vol zal hebben. Ondanks de ernstige toestand in Malakka zijn betrouwbare waarnemers van mening dat de Engelsen de afgelopen zes maanden aanzienlijke vorderingen hebben gemaakt. Door de druk der Britse strijdkrachten zijn de opstandelingen thans hoödfzakelijk in twee gebieden geconcentreerd. Zij moe ten thans beseffen dat zij zonder hulp van buiten onmogelijk hun doel kunnen be reiken. Doch er is nog geen teken dat hun krachtsinspanning verslapt. Zij hopen ni- derdaad op steun van communistisch China. Ook zetten de leiders door omdat zij weten dat zij niet ontsnappen kunnen. Engeland vecht thans tegen de tijd. Het tracht Malakka te isoleren voordat de invloed van het militaire China zal worden gevoeld. De thans bevolen mobilisatie van één maand zal geen wonderen kunnen ver richten, zo meent men te Londen. Men hoopt echter te bereiken dat de verzets lieden zozeer worden teruggedrongen dat een politiemacht hen voor goed in bedwang zal kunnen houden. Albert de Klerk ontvangt regeringsopdracht De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft opdracht verleend aan de Haarlemse componist Albert de Klerk tot het schrijven van een kamer- muziekwerk. De opdracht werd door- de componist aanvaard. Erfelijk Het moet in Brazilië of daaromtrent ge beurd zijn, het kan ook in Argentinië of Egypte geweest zijn. Maar waar het ook gebeurd is, het is een verhaal waar ge peinzend mee het nieuwe jaar in kunt gaan. Een ordentelijke vader in Brazilië of waar het dan geweest is had het goed met zijn kinderen voor, hij maakte er heren van. Hij had met een paar gewiekste zetten en wat geluk veel -geld in de koffie ver diend" en zuinig opgepot, ja, het was in de koffie en dus kan het nergens anders dan in Brazilië geweest zijn. Ge zoudt zeggen, dat ge van wat onnozele koffie zo rijk worden kunt, maar zo gaat dat in de grote handel. Ik ben maar van geringe kom-af, zegt de rijke koffiepotter tot zijn kinderen, maar van jullie zal ik heren maken. Hij zal heren van zijn kinderen maken, wat een geluk dat het alle drie jongens zijn. Hij stuurt zijn jongens naar deftige scholen en moeder doet hun een kanten kraagje om voordat ze gaan. Ze komen thuis met nette rapporten en ze spreken van „u" en „gijlieden" alsof het niets is. Zij worden groot, zij doen examens om de haverklap en zij worden elke dag geleer der en netter. Zij worden zo geleerd en zo net dat hun vader met tranen van trots tegen hen opziet. Dat zo iets allemaal in de koffie kan zitten, denkt hij. Nu zijn mijn jongens heel wat trappen hoger op de maatschappelijke ladder kunnen klimmen, zij mogen er zijn, zij zullen met eerbied worden aangezien. Met drieën zijn ze, zij zullen hun weg nu wel vinden. Zij drieën vinden hun weg wel, zij komen in hoge betrekkingen en doen dage lijks een schone boord om. Zij hebben secretaressen en wachtkamers en salaris sen om uw hoed voor af te nemen. Zij zijn echte heren geworden, dank zij die koffie. In deze tijd bestaat er extra aandacht voor de prijzen van brandstof. Dit komt door de maatregelen van Den Haag. Men weet dat bekend gemaakt is dat de rege ringssubsidie op de steenkolen thans geheel komt te vervallen. Dit heeft tengevolge dat de prijzen opnieuw1 verhoogd moeten wor den zowel voor de industrie- als huisbrand. Er bestaat nog geen zekerheid hoeveel de verhoging zal zijn, maar wel is melding gemaakt van een gemiddelde stijging van 17 De prijzen van huisbrand te Haarlem zijn thans in vergelijking van vóór de oorlog: 1939 1949 5.50 p. H.L. 2.95 p. H.L. 56.50 p. ton anthraciet eiei'kolen brechcokes 2.35 p. H.L. 1.40 p. H.L. 17.50 p. ton Hoe de prijzen zullen worden dient nog afgewacht te worden. Het vermoeden is, dat voor de huisbrand de eierkolen in verhou ding het minst verhoogd zullen worden. Ook is nog mogelijk, dat de prijzen voor de huisbrand gemiddeld minder zullen stijgen dan de industriekolen. Maar het is wel aan te nemen, dat de prijzen van de anthraciet: in de toekomst 2% maal zo hoog zullen worden als vóór de oorlog. Deze prijsvex-hogingen maken op een deel van het publiek een eigenaardige indruk, temeer omdat enige tijd geleden de kolen- prijzen ook al belangrijk naar boven gegaan zijn. In 1948 kostte de anthx-aciet nog 4.70 per H.L. De verklaring ligt evenwel in het feit, dat de regering steeds zeer belangrijke subsidies beschikbaar stelde, opdat de brandstoffen verkocht konden worden ver beneden de kostende prijs. Daarin komt ixu verandering, zodat de gebruikers nu moe ten gaan betalen wat de kolen werkelijk kósten. De lasten van de Staatsmijnen zijn, ver geleken bij de vooroorlogse jaren, zeer sterk gestegen. Zij wax-en: 1938 132.292.000 1948 319.989.000 Deze stijging van lasten beloopt dus niet minder dan 250 Daax-bij moet bovendien in aanmexking genomen worden dat die lasten drukken op een lagere productie, tex-wijl bovendien het aantal arbeiders gestegen is. In 1938 was de productie onzer mijnen 13.488.000.000 kg. Nadat in 1945 een inzbi king gekomen was tot 5.097.000.000 kg, liep de productie weer geregeld op, maar in 1949 komt zij toch nog niet ver boven de 11.000.000.000 kg. In 1938 werkten er in de mijnen 32.164 man, in 1947 was dit gestegen tot 37.898 en sindsdien is dit aantal nog wat toege nomen. Deze cijfers verklaren dus hoe de prijzen van de kolen als de regeringssubsidie ge heel komt te vervallen, ongeveer 2% maal zo hoog worden als vóór de oorlog. Want niet alleen de lasten van de mijnen zijn verhoogd, maar ook de transportkosten, zowel te water als per spoor. Ook de kos ten van de détailvexkoper zijn zeer belang- i-ijk gestegen. Auto's kosten meer van aan schaf, de benzine is veel duurder, tex-wijl ook de lonen der ai'beiders exx de sociale lasten die op de ondernemingen dx-ukken groter zijn. Een bx-andstoffenhandelaar zei ons: Het publiek zal moeten meewerkeix om de kosten zo laag mogelijk te houden, door niet te verlangen dat voor één H.L. gereden moet worden. Indien het enigsziixs mogelijk is moet de bezorging der kolen zo economisch mogelijk ingericht worden. Het is door de regering bekend gemaakt dat om de komende kolenprijsvex-hoging enigszins op te vangen wat Ixuisbrand be treft, een tegemoetkoming gegeven zal wor den van 1 per persoon. Een gezin van man vrouw en twee kinderen, zou dus 4. krijgen. Hoe die toeslag gegeven zal wor- den is nog niet uitgemaakt. Sinds 15 October zit de heer P. de B. te Drachten, beheerder van de Bond van Mobilisatie-invaliden en van de stichting „De Nedex-landse Soldaat" in voox-ari-est, verdacht van fx-auduleus beheer van de hem toevertrouwde contributiegelden. Het Leeu warder gerechtshof heeft thans de beschik king van de rechtbank, waarbij de gevangen houding werd bevolen, bevestigd. i President Soekarno en zijn echtgenote hebben Woensdag nadat de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon dr. A. H. J. Lovink Batavia had verlaten en naar Nederland was vertrokken, het Paleis aan het Bataviase Koningsplein thans Gam bir geheten betrokken, pe Indonesische president en zijn echtgenote. AKU-vertegenwoordiger in Praag gearresteerd Sinds 12 December verdwenen De leider van het vex-koopbureau van de A.K.U. (Algemene Kunstzijde Unie) te Praag wordt sinds 12 December in die stad in arrest gehouden. Op die dag is hij door vijf mannen uit zijn auto getrokken en ixx hun eigen auto gesmeten. De Nedex-landse gezant in Praag, mr. W. van Tets, heeft zich onmiddellijk krachtig achter deze zaak gesteld en zelfs bij het aanbieden van zijn geloofsbrieven hij is eerst kort geleden benoemd van deze gelegenheid gebruik gemaakt om presi dent Gottwald en de Tsjechische minister van buitenlandse zaken Clementis om in lichtingen te vragen. Men heeft zich van Tsjechische zijde voorlopig met enige algemeenheden van de zaak afgemaakt. De legatie is er nog niet in geslaagd in contact te komen met de gearresteerde. Mr. van Tets, die Pi-ins Bernhard op zijn reis naar de - West zal vergezellen, heeft Praag thans verlaten. De eerste lega tie-secretaris, mr. J. van der Gaag is nu met de leiding van de Nederlandse legatie belast. Een ouder kan wat te sukkelen krijgen met zijn kinders. Waarom moet er bij die drie nu weer een 'zijn die ge bij de rare klanten rekenen kunt? Zijn salaris om uw hoed voor af te nemen en zijn wachtkamer vol secretaressen interesseren hem plotse ling niet meer, hij komt bij zijn vader ver tellen dat hij er genoeg van heeft een heer te zijn. Ik stik in mijn dagelijkse stijve boord, ik stik in mijn kamer op de twintigste ver dieping, ik stik in de lift en ik stik in de secretaressen, dat is wat ik doe, de ganse dag. Wat doe ik? Ik schrijf papierenvol, ik zeg tegen een blondje met zijden kou sen en gelakte lippen van 's morgens tot 's avonds „Geachte Heer" en „met de meeste hoogachting verblijven wij". Ik vertel die geachte heer in deftig schrijf- machineschrift allerlei nonsens over colli en connossementen en lege fusten. Weet ge wat een sepax-aat monster is? Neen? Voelt ge u ongelukkig omdat ge dat niet weet? Schijnt de zon warmer omdat ik „Geachte Heer" tegen een gelakt blondje zeg? Blijft mijn hart kloppen omdat ik de ganse dag met de meeste hoogachting verblijf? Ik ben een heer, zegt ge, maar ik zeg u dat ik een boer wil zijn. En ik ga dat worden ook. Hij gaat een boer worden. Daar moet in de faxnilie eeuwen geleden een boer ge weest zijn, zoiets is erfelijk, zoiets krijgt ge er met examens en kanten kraagjes niet uit. De vader heelt er hartzeer van: Gij een boer? Bedenk wat ge gekost hebt om heer te worden. Wat kunnen u collisementen en futsen schelen, leeg of vol? Een boer is een boer, een boer is niets. En ge doet uw oude vader verdriet die het met zijn koffie zo wijs aan de steel heeft gestoken. Dat kan zijn, maar hij trekt er tussen uit, zonder boord, hij blijft weg zonder hoog achting. Zij hebben hem teruggevonden in de binnenlanden bij de Indianen, kijk, nu weet ik zeker dat het in Brazilië gebeurd is. Hij staat daar lachend in zijn daagse velletje op het land, hij peutert met een stok in het zand zoals alle Indianen doen. Hij plant wat rijst en wat tabak en nog wat andere fratserij om wat te doen te hebben. Hij leeft van de dag in de dag en hij heeft een paar vrouwen volgens de wijs der Indianen voor tussen de dagen in. Ik ben een boer waar ze op uw land bouwhogeschool nooit van gehoox-d hebben, zegt hij fier tot de heren van de expeditie die hem gevonden heeft, een boer zonder diploma's en zonder laboratorium. Daar ligt de grond zoals hij geschapen is, hier staat een mens voor u zoals hij werd ge maakt in den beginne. Een mens met twee blote voeten op de naakte grond. Waarom zoudt ge daar kanten kraagjes en connos sementen en lege fusten tussen willen wringen? Waar heb ik een eikenhouten bux-eau en een wachtkamer en een brand kast voor nodig? Er is niets van waarde op de wereld dan de mens en de grond. Zie naar mijn vrouwen die koken in mijn hut zonder elkander te haten. Zij zijn ge lukkiger dan al uw separate monsters van roodgelakte secretaressen op een stapel bij elkaar. Ik ben een boer zoals God dat wil, ik zal het blijven en er honderd jaar bij worden. Het zal hem wel in het hoofd geslagen zijn, zegt de vader ongelukkig en berus tend, ik zal er een hartkwaal van krijgen, maar er is geen kruid tegen gewassen. Het zal wel in onze familie hebben gezeten. Daar heeft hij gelijk in, het zit in alle families van alle mensen ter wereld. Als ge maar ver genoeg teruggaat in al die stambomen. Als ge maar ver genoeg teruggaat dan hebben wij allen een familielid die met zijn blote handen zijn voedsel uit de rauwe grond heeft moeten graven. Het zit in alle families van alle mensen, om eenvoudig en zonder ingewikkeld heden zoi-geloos gelukkig te zijn. J. L. „Die Zeit" beschuldigt België „Von Falkenhausen ten onrechte vastgehouden" HAMBURG. Het West-Duitse week blad „Die Zeit" heeft België er van be schuldigd Generaal von Falkenhausen, die in de oorlog militair commandant van België was, gevangen te houden zonder voorbereidingen te treffen voor een pro ces. Volgens het blad was Von Falken hausen een vijand van Hitier en het nazisme. Hij zou België „gevrij waard hebben voor onderdrukking door S.S. en Gestapo door zijn rechtvaardigheid en menselijk heid." Na de capitulatie, aldus het blad, is hij „van de ene gevangenis naar de andere gesleept, in totaal 51 gevangenis sen en krijgsgevangenenkampen, klaarblij kelijk alleen om als kroongetuige te die nen in processen tegen oorlogsmisdadi gers". Arrestaties in Coitbus en Leipzig BERLIJN, - In de afgelopen dagen zijn de burgemeester van Cottbus (Oostelijke zóne), Otto Weihrauch (S.E.D.) en een vooraan staand industrieel gearresteeerd. Zij wor den beschuldigd machinerieën, die als her stelbetaling aan de Sovjet-Unie geleverd moesten worden, naar West-Duitsland te hebben gedirigeerd en daar te hebben ver kocht ten voordele van een broer van de burgemeester. Voorts zijn nog zes andere gemeente functionarissen van Cottbus, onder wie de wethouder van financiën, gearresteerd on der beschuldiging in West-Berlijn haringen te hebben gekocht voor geld van de jaar beurs van Cottbus met de bedoeling deze haringen door te vex-kopexx. Ixx Leipzig zou een aantal zakenlieden gearresteerd zijn waarvan de meesten niet politiek georganiseerd waren. de jongste polder Komen drie polders in één - twaalfde provincie? De boerderijen in de polders worden dikwijls geteisterd door muizen. Het bezit van zes katten is dan geen luxe. Wanneer alle muizen zijn gevangen, is het de vrouw des huizes, die voor de maaltijden der katten zorg moet dragen. Een tafereeltje op een boerderij in een der polders van de Dollard. Zonder door iemand aangevochten koloniale strekkingen wordt de Noordoost polder gekoloniseerd. En als men de moeilijkheden ziet, waar men van het begin af mee te kampen heeft gehad, dan gaat men haast jalouzie koesteren jegens Cornells Houtman en Jan Huygen van Lirischoten en Abel Tasman, die het land dan wel eerst moesten ontdekken, maar als dat eenmaal gebeurd was toch een klaar land vonden. Met bomen en planten en dieren eix mensen en alles wat daax*mee samenhangt. Maar het is moeilijk te koloniseren, als eerst het land nog gemaakt moet worden. Mis'» talloze en enorme machines, die lange dijken maken en dan het water dat daar binnen ligt wegpompen. En dan is liet werk nog lang niet afgelopen. De problemen voor de directie van de Noordoostpolder zijn legio. Er ligt daar in de Noord-Oostelijke hoek van wat eens het IJselmeer was 48.000 hectare land; ruim 43.000 hectare daarvan is nuttige cul tuurgrond. Maar er staan nog maar onge veer honderd boerderijen, die tezamen 3600 hectare beslaan. AI die andere boerdex-ijen moeten nog' komen. Maar aan de grond is geen gebrek. Aan belangstellende en hunkerende jonge boeren ook niet. Zij zouden liever hier land hebben, dan naar Canada of Australië of Nieuw' Zeeland emigreren. Maar daar doe men voor de Noordoostpolder de eerste moeilijkheden al op. Er is geen materiaal voor al'die nieuwe boerderijen, die nodig zijn en er zijn ook geen arbeiders om ze te bouwen. En als er dan weer xxieuwe boer derijen staan zijn nog niet al die hunke rende boeren uit heel Nederland aan de beurt. Eerst komen de zeshonderd „pio niers", boerenzoons, die officieel deze naam hebben gekregen, nadat ze van het begin af aan de polder door alle kinderziekten hebben heen geholpen. Die al jaren in het nieuwe gebied hebben gezwoegd. Zij hebben de eerste kans en zelfs die zeshon derd zijn voorlopig nog lang niet allemaal aan de beurt. In het komende jaar worden er hopelijk 75 nieuwe boerderijen ge bouwd. Maar ook dan is nog maar een klein deel afgeknabbeld van de 35.000 hectare, die op het ogenblik nog een staats bedrijf vox-men!; een door zijn omvang rauwelijks lonend staatsbedrijf. Lonende bedrijven krijgen de boeren; het minste wat zij kunen krijgen is twaalf hectare, het meeste 48. „Krijgen" is eigenlijk het juiste woord niet. Er is een regeling ge maakt, die hun de mogelijkheid geeft in de boerderij, die voorlopig nog staatsbezit blijft, te trekken. Van de duizend gulden, die zij per hectare moeten hebben, neemt de Staat een kwart voor zijn rekening en mogen zij de helft lenen. Daarna kunnen zij misschien op den duur de boerderij kopen,

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5