km TEMPO LUIDSPREKER !n 1950 wordt op een kampioenschap in de gemeente Velsen gerekend DIE DWAZE Mr. IC?MES Velsens oude toren heeft zijn twee bronzen stemmen Predikbeurten Jiex JAeatet? Visserij- varia Cruquius Beverwijk en Omstreken Vrijdag 30 December 1949 3 VOETBALOVERZICHT Nu het jaar ten einde spoedt, lijkt het ons een goede gelegenheid de tot dusver geleverde prestaties van de voetbalclubs onder de loupe te nemen en voorts een blik te werpen in de toekomst. Men behoeft niet bepaald helderziend te zijn, om te kunnen profeteren, dat in het Velser Sportpark dit seizoen geen wedstrij den om het kampioenschap van Nederland zullen gespeeld worden. De prestaties van V.S.V. verschillen hemelsbreed met die van het vorige jaar. Vooral op eigen terrein hebben de roodwitten nog maar weinig' goeds laten zien. Toch kunnen we aan het bezetten van de onderste plaats door V.S.V. moeilijk denken, niet alleen omdat Zeébur- gia er tot dusver nog minder van terecht bracht, maar ook, omdat we nog steeds vertrouwen hebben in de eigen kracht van het elftal van V.S.V. Een kampioenschap van Stormvogels verwachten we ook al niet. De ploeg startte niet onverdienstelijk, maar spoedig open baarde zich de kwaal van de laatste seizoe nen: Gebrek aan productiviteit van de voorhoede. In de laatste wedstrijden viel te dien opzichte zeker verbetering waar te nemen, maar inmiddels is de achterstand op O.S.V. van die aard geworden, dat aan inhalen practisch niet meer te denken valt. Bij de derde klassers uit deze omgeving is een lichtpunt, maar die zijn tenslotte ook met hun negenen. Van hen prijkt het vorige jaar gedegradeerde Velsen aan het hoofd zijner afdeling met slechts één verliespunt na negen wedstrijden. Deze Santpoorters beschikken op het ogenblik inderdaad over zo'n homogene ploeg, dat we vrijwel zeker zijn van hun kampioenschap. Helaas moeten we ook rekening houden met eventuele bezettiïxg van de onderste plaatsen door één of meer van de clubs uit Kennemerland. De laatste twee ploegen moeten degradatiewedstrijden spelen. A.D.O. staat er wel het slechtst voor met vijf punten uit negen wedstrijden, maar er is nog alle kans om aan het spelen van degradatie-wedstrijden te ontkomen, omdat ook G.V.O., D.T.S. en Succes, ja zelfs ook Halfweg met acht punten uit tien wedstrij den nog allerminst veilig zijn. Ook D.E.M. staat er met zes punten uit negen wedstrijden niet bepaald gunstig voor, maar de Beverwijkers hebben het ge luk, dat Bloemendaal dit seizoen zeer zwak speelt. Doch als deze club in 1950 haar leven eens gaat beteren wordt het oppas sen voor D.E.M. En dan moet zelfs V.V.E. nog op zijn tellen gaan passen! Kinheim, Vitesse, Terrasvogels en Bever wijk kunnen voorlopig rustig ademen, om dat zij op het ogenblik een voorsprong van vijf of zes punten op D.I.O. hebben. Ook om de bovenste plaats behoeven zij zich niet te bekommeren: Daarom zullen H.R.C. en Always Forward wel vechten! De andere gedegradeerde tweede klasser van het vorige seizoen, De Kennemers, maakt het niet zo best als Velsen. Twaalf THALIA (het theater met de beste films) vertoont Vrijdag 8 uur. Zaterdag (Oudejaarsavond) 7 uur, Zondag 3-7 en 9.15 uur en Maandag 8 uur REO SKELTCN De bekende komiek in zijn nieuwste succes-film EUROPA FILM Een daverend lachsucces vol misverstanden en kolder! Dinsdag, Woensdag en Donderdag 8 uur Het spannende en aangrijpende filmwerk DE ELLENDEGEN Toegang 18 jaar „Velsen" naar Zandvoort De voetbalclub „Velsen" speelt Zondag een vriendschappelijke wedstrijd in Zand voort tegen Zandvoortmeeuwen. De op stelling is doel: Demmers; achter Kuipers en Tromp: midden Stet, Van Bugnum en Maarschalk; voor Braam, Tromp, Bakkum, Hoogedijk en Wijker. Medische verzorging tijdens het weekeinde Dokters In spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag tot aan het spreekuur van Maandagmor gen te raadplegen de artsen: D. J. Boosman (tel. 4340) en P. Brouwer (tel. 4507) voor de „Maatschappij"doktoren, voor de pa tiënten van dc doktoren, die niet bij de Maatschappij zijn aangesloten, is de arts W. v. Haselen (tel. 4290) te consulteren. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer Apo theek Wijk aan Zeeërweg 101 telef. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond en Zoifdagavond mej. G. P. Zwart. Meeuwenlaan 63 IJm. Oost. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Zondagsdienst van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag heeft de arts: M. H. A. Melchior, telefoon 3340. Apotheken Apotheek Reindersma (tel. 3883) heeft de dienst behalve van Zaterdaagvond 18 uur tot Maandagochtend 8 uur. Dan is apotheek Sepp en Donker te Beverwijk geopend. VELSEN-NOORD Verloskundige Mej. A. Zandvoort Bornstraat 43. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts A. de Groot te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maan dagmorgen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek telefoon 22181 (K 2500). punten uit tien wedstrijden zijn te weinig om kampioen te worden,maar aan de andere kant ruim voldoende om ook niet bevreesd te zijn voor de onderste plaatsen. Van de vierde klassers maken C.S.V. en V.V.B. een goede kans op de titel. De Vel- senaren moeten echter voor ogen houden, dat zij dan vooral geen punt (en) moet af staan aan de zwakke zusjes, zoals ze dat Zondag j.l. tegen B.P.C. deden! I.E.V. zal wel deel van de staartgroep blijven uit maken en moet dus oppassen. voor VERHUIZINGEN groot en klein Goederen zonder prijsverhoging verzekerd ROZENSTRAAT 13 - TEL. 20020 ARBEIDER BRAK BEEN. Dinsdagavond overkwam de locodrijver van de Walserij-Oost C. Korts uit IJmui- den-Oost een ongeval bij het rangeren toen hij bekneld raakte tussen een wagon en een staaldraad, waardoor hij een gecompli ceerde beenbreuk opliep. Hij werd opgeno men in het Rode Kruis-ziekenhuis te Be verwijk. Donderdagavond om ongeveer zeven uur zijn de beide luidklokken, die al voor Kerstmis, in de toren van de oude Nederlands Hervormde Kerk hadden moeten hangen, op him plaats gebracht. Een der heide fraaie klokken. De klokken, die geleverd zijn door de klokkengieterij der firma Bergen te Hei- ligerlee, waren reeds Woensdagavond aan gekomen en Donderdagmorgen is zonder enig officieel vertoon een begin gemaakt met het ophijsen in de toren. OUDEJAARSAVOND EN NIEUWJAARSDAG IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat: Oudjaar 7 uur: ds. D. C. v. Wijngaarden. Nieuw jaar 10.30 uur: ds. J. v. d. Berg; 5.30 uur: ds. D. C. v. Wijngaarden. Geref. Kerk. Kanaalstraat, Oudjaar: ge combineerde dienst voor Oost en West 5 uur: ds. J. v. Buren. Nieuwjaar: Goede Herderkerk 9 uur: ds. F. R. Beukema; 4.30 uur: ds. J. v. Buren. Kanaalstraat 9 uur: ds. J. v. Buren; 3.30 uur: ds. F. R. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Oudjaar: 7.30 uur: ds. A. Jagersma. Nieuwjaar: 10 en 5 uur: ds. Jagersma. Chr. Geref. Kerk Oudjaar 4 uur: ds. Muis van Haarlem. Nieuwjaar 10 uur: Lees- dienst; 3 uur: ds. Maris v. Haarlem. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, Oudjaar 7 uur: ds. W. Veen. Nieuwjaar: Geen dienst. Verg. van Gelovigen, Willemsbeekweg 78, Oudjaar 7 uur: Dienst. Nieuwjaar 10 u.: Dienst. Dinsdag 3 Januari 8 uur: de heer F. Niemeyer. Oud Katholieke Kerk, Oudjaar 7.30 uur: Oudejaarsdienst. Nieuwjaar 8 uur: Hei lige Dienst; 10 uur: Hoogmis; 7 uur: Vespers. Woensdagavond 7.30 uur: Hei lige Dienst. Leger des Heils, Oudjaar 8 uur: Bidstond. Nieuwjaar 10 uur: Heiligingssamen komst; 8 uur: Verlossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST Ned. Herv. Kerk (Goede Herderkerk), Oudjaar 7.30 uur: ds. J. v. d. Wiel en kerkkoor. Nieuwjaar 10.30 uur: ds. J. v. d. Wiel; 7 uur: ds. R. Bijlsma. Geref. Kerk (Goede Herderkerk): Zie IJmuiden. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, Oud jaar 7.30 uur: prof. dr. M. A. Beek uit Amsterdam. Nieuwjaar: Geen dienst. Verg. v. Gelovigen: Geen opgave ont vangen. Vrije Evangelisatie, Oudjaar 7.30 uur: Avondmaal. Nieuwjaar 10 uur: de heer J. Severisma; 4 Januari 7.30 uur: de heer P. D. Durdelmeijer. DRIEHUIS: Geref, Kerk, Koffiekamer Westerveld, Nieuwjaar 10.30 uur: ds. F. R. Beukema. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Oudjaar 7.30 uur: ds. L. Brink. Nieuwjaar 10 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk. Oudjaar 8 uur: ds. J. C. van Nood. Nieuwjaar 10 uur en 4.30 u.: ds. J. C. van Nood. BEVERWIJK Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, Oudjaar 19.30 uur: ds. J. O. Norel. Nieuwjaar 10 uur: ds. J. O. Norel. Populierenlaan,Oudjaar 19.30 uur: ds. W. Oorthuys. Nieuwjaar 10 uur: ds. W: Oorthuys. Doopsgezinde Kerk, Oudjaar 7.30 uur: ds. A. Vis. Nieuwjaar: Geen dienst. Maranatha, Oudjaar 7 uur: H. v, d. Brink, van Bloemendaal. Nieuwjaar 10 uur': H. v. d. Brink (Avondmaal). WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Oudjaar 19.30 uur: ds. J. Jansen. Nieuwjaar 10 uur: ds. J. D. Jansen. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Oudjaar 7.30 uur: ds. P. A. Tichelaar. Zondag (Nieuwjaar) 10 uur: ds. P. A. Tichelaar. De Toorts, Oudjaar 7.30 uur: prof. dr. G. C. van Nifterik, Amsterdam. Zondag (Nieuwjaar) 10 uur: Ds. J. Heidinga, Haarlem. Ned. Herv. Kapel: Geen dienst. Geref. Kerk, Oudjaar 8 uur: ds. G. Toorn vliet, Leiden. Zondag (Nieuwjaar) 9.30 en 5 uur: ds. P. Ruyg van Haarlem. Geref'. Kerk (Art. 31),Oudjaar 8.15 uur: ds. N. Bruin. Zondag (Nieuwjaar) 10.30 en 5 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, New-year; 3 p.m.; Rev. R.O. Tasker. De grootste klok, een geschenk van het gemeentebestuur van Velsen, wegende on geveer 625 kg., gegoten in de G-toon, be reikte als eerste haar verheven plaats, waarna de kleine zuster met een gewicht van ongeveer 420 kg. in de A-is-toon, door mevrouw C. M. baronesse Van Tuyll van Serooskerken-Boreel geschonken aan de Nederlands Hervormde Gemeente volg de. De schenkster heeft des middags de door haar aangeboden klok in ogenschouw genomen. De werkzaamheden waren Donderdag avond om ruim zeven uur gereed, waarna de klokken, die met de hand worden ge luid, gedurende enkele ogenblikken hun stemmen probeerden. De oude toren zal op Oudejaarsavond voor het eerst met zijn klanken het oude jaar uitluiden tussen zeven uur en kwart over zeven. IJmuiden SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 29 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Eken van Skoghall. MayJand van Rotterdam; British Vigour van Abadan. BoschfonLein van Antwerpen. May- frid-van Sundsvall. Mentor van Rotterdam. Winkleigh van Irestown. Baldwin van American Attorney van Antwerpen. Wikla van Ramö. Zaanstroom van Reith. Bullfinch van Londen. Jo van Great Yarmouth, Coen van Kingslynn. Marianne van Hanina. Libelle van Bremen. Kieldiep v. Rotterdam. Vertrokken zijn: Matrix naar Rotterdam. Frejo naar Rotterdam. Java n. Vlaardingen. Walborg naar Malmö. American Attorney n. Rotterdam. Lister naar Gent. Mayland naar Hamburg. Texelstroom naar Manchester. MARKTBERICHTEN 29 December 1949 Besommingen IJmuiden 52 2080; IJM 221 6500. Prijzen Gr. tong 2,15; gr.m. tong 2,102,05: kl.m. tong 2,052; ld. tong I 1,711,69; ld. tong II 1,331,25; tarbot I 2,80. per kg. Tarbot IV 67; gr. schol 6257; gr.m. schol 5856; kl.m, schol 6052,50: ld. schol I 54,50—49; kl. schol II 26,50—22; schar 32—17: bot 46; gr. gul 56; midd. gul 44; wijting 27—21, per 50 kg. Aanvoer 65 kisten tong en tarbot, 60 kisten schol, 30 kisten schar, 30 kisten wijting, 10 kisten kabeljauw. Totaal 195 kisten. „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden t/m Woensdag a.s. SINGENDE ENGEL met de Wiener Sangerknaben Op Oudejaarsdag komen de trawlers Medan (IJM 57) en Tzonne (Sch, 93) bin nen. Schipper Krab heeft 120 kisten wij ting, 150 kisten koolvis. en gul, 80 varia, 150 kisten makreel, 50 kisten schelvis, dus totaal 550 kisten. De Tzonne heeft 2550 kisten „Witte Zee"- vis, waarvan 900 kisten schelvis en 1650 kisten gul en kabeljauw. Liquideren. Op 1 Januari 1950 liqui deren verscheidene kleinere combinaties van vishandelaren. Met Nieuwjaar treden deze handelaren dus weer als onafhanke lijke kopers op. Donderdag was er visaanvoer van twee kotters. De Wiron (IJM 221) had 150 kis ten platvis, waarvan 2000 kilo tong. Verse haring werd niet aangevoerd. Van de dagschuitjes kwam er wat aan voer van sardijn, waarvoor per 40 kilo 70 werd betaald. Langs het Spaarne Ontroerend spel in het KSA-gebouw „St. Bonifacius" speelde „Blijde dagen" Het is nog maar een goed jaar geleden, dat het toneelstuk „Blijde dagen" ge schreven door Philip Barry, op het réper toire van vele beroeps gezelschappen prijk te maar desondanks heeft de RK Gemeng de Toneelvereniging „St. Bonifacius" uit Krommenie, als tweede dillettantentoneel- vereniging in den lande, het aangedurfd dit moeilijk te verteren stuk, waarin over het algemeen weinig actie wordt ontplooid in studie te nemen. Bij de opvoering, welke Donderdagavond in het geheel bezette KSA gebouw voor de leden van het „Gezelschap van de Stille Omgang", afdeling Beverwijk werd ge bracht, bleek al spoedig dat dit Zaanse ge zelschap over zeer goede krachten be schikt. Mejuffrouw M. Smit bijvoorbeeld, die de rol van Christine Farley, de moeder overste, die na een veertienjarig Verblijf in een klooster vóór het eerst haar familie terugziet, speelde, heeft een compliment voor haar prima voordracht en dictie vol komen verdiend. Daar de familie inmiddels volkomen is veranderd, en zwaar vermate- rialiseerd en over het dure herenhuis, bij testament is beschikt, dat Christine dit huis of de andere eigendommen der familie zal bezitten, in casu een boerderij lijn, dat de hele familie samenspant om genaamd „De Goede Aarde" ligt het in de de keus van Christine op de oude boerderij te doen vallen. Voor Christine haar uit sluitsel geeft kan zij het geestelijk verval van de familie nog vrij behoorlijk restau reren. De eer van het geslaagde en dus harmonieuze samenspel komt in de eerste plaats de regisseur toe, maar als hij door moeder overste, door Teresa Batthëy- Farley (Rita Roosendaal) en John Farley (Jac. Neele) niet zo prachtig was bijge staan, had hij het conflict tussen materie en geest niet zo scherpzinnig kunnen uit beelden. B.D.C. II buiten degradatie gevaar Het tweede tiental van de Beverwijkse Damclub is er Woensdagavond in de boven zaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" in- geslaagd van zijn medehekkensluitef EMS I uit Bennebroek te winnen, waar door BDC' II buiten degredatie gevaar is en EMS het volgende seizoen in een lagere klasse zal moeten uitkomen. Door dit resultaat blijft BDC II dus voor de eerste klasse behouden en de ploeg zal het volgende seizoen in deze klasse ook de strijd moeten aanbinden tegen het on langs gedegradeerde eerste tiental van B.D.C. De gedetailleerde uitslagen luidden: BDC II—EMS I 13-7. L. Haver-L. van Steenbergen 0-2; K. Kikke-J. Weijers 1-1; R. Conradi-J. de Rooy 2-0; N. Vlaar-J. v. d. Kroft 1-1; J. v. Zutphen-C. v. d, Wolf 0-2; A. C. v. Staalduinen-P. Beliën 2-0; H. Engelhart-W. Persoon 1-1; J. G. H. Hagenaar-J. Klinkenberg 2-0; W. de Smit -P. Vermaat 2-0; F. Bakker- J. Otte 2-0. Ook voor de onderlinge competitie voor het clubkampioenschap werden dezelfde avond nog enkele wedstrijden gespeeld. Het resultaat was: Hoofdklasse: H. Buis- Th. Kortekaas 1-1; Chr. Bakker-H. Die- deriks 1-1. Tweede klasse: W. v. d. Elzen -C. Dam afgebroken; W. J. v. Hattum-A. Hofland 2-0; E. Reinhout Sr.-G. Bakker Sr. 0-2. Vierde klasse: L. Nijman-W. Horchner 2-0; G. Klous-C. Roos 2-0, P. Winkelaar-A. Duin 0-2; A. Romein-H. Adrichem 2-0. KENNEMERS—D.E.M. OP NIEUWJAARSDAG. De voetbalwedstrijd die op de Tweede Kerstdag zou plaats vinden tussen Kenne- mers-DEM en door omstandigheden niet kon doorgaan, zal nu worden gespeeld op Nieuwjaarsdag in het Gemeentelijk Sportpark te Beverwijk. JAARSLUITING JONGE KERK. Donderdagavond kwamen de leden van de Jonge Kerk afdeling Beverwijk in het Verenigingsgebouw aan de Schans bijeen voor de Jaarsluiting. De heer J. Maurice opende met gebed en hield een bijbelinleiding over Lukas 2, mej. H. Visser droeg „Haar laatste tocht", voor en mej. R. Bakker las een Kerstver haal. Ds. W. Oorthuis sloot de bijeenkomst, Jubileumreceptie van de Christelijke Besturen Dinsdag 27 December werd het mo ment herdacht waarop 25 jaar geleden de Christelijke Besturenbond werd opgericht, toen onder voorzitterschap van de heer K. Willems. Daarom reci pieerde het Beverwijkse bestuur Don derdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg. De huidige voorzitter de heer J. van Someren sprak hierbij een kort welkomst woord en ging voor in gebed. Hierna nam de eerste voorzitter de heer K. Willems het woord en hij haalde herinneringen op uit de beginperiode van de bond. Vooral kort na de oprichting moest de organisatie vele moeilijkheden overwinnen, welke vooral te wijten waren aan de destijds heersende werkloosheid. Thans echter constateerde spreker tot zijn genoegen dat de besturenbond hecht en sterk midden in het volle leven staat. Spreker besloot met de mededeling dat er zeer vele geluk wensen waren binnengekomen. Vervolgens bracht de burgemeester van Beverwijk mi'. H. J. J. Scholtens namens het Bever- wijks Gemeentebestuur de jubilerende bond de gelukwensen over en hij roemde de prettige samenwerking, hopende dat nog vele gelukkige jaren voor de bond mogen volgen. Ook de Algemene Beverwijkse Culturele Commissie bood bij monde van drs. A. Demmers haar gelukwensen aan. Een der oprichters van de Christelijke Bestu renbond, de heer H. J. van der Ploeg, ver geleek de vereniging met een groene palm boom die naar alle zijden haar takken uit steekt en hij ging in gedachten terug naar de moeilijke beginjaren om zijn vreugde te uiten over de kracht van de bond op dit moment. Hierop aansluitend haalde de heer F, Tijtsma, eveneens een der oprichters, en kele humoristische herinneringen op. Na dat nog vele vertegenwoordigers van Christelijke organisaties het woord hadden gevoerd spraken de heer Boon, voorzitter van de K.A.B. en de heer J. Honig van de Beverwijkse Besturenbond, onderafdeling van het N.V.V., welke laatste zijn wensen vergezeld deed gaan van een enveloppe met inhoud bestemd voor de nieuwe biblio theek. Zaterdag collecte ten bate van het misdeelde kind Op Zaterdag 31 December zal in Bever wijk een collecte worden gehouden ten bate van de stichting „De Opbouw", die zich het lot aantrekt van misdeelde kin deren. Concert in „Kennemerland" De Gemengde Arbeiderszangvereniging „De stem des Volks" onder leiding van de dirigent B. Nuyen zal op Zaterdag 18 Februari in de veilinghal „Kennemerland" aan de Breestraat een concert geven. Het mandoline orkest „Excelsior" uit IJmuiden onder leiding van de heer J. B. Kok zal aan deze avond zijn medewerking verlenen. Nijman—Zoontjes aan de kop bij „Sans Atout" De acht best geplaatste paren uit de voor ronde om het clubkampioenschap van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" heb ben Woensdagavond in het „Witte Kruis" badhuis aan de Baanstraat de eerste van de vijf wedstrijden om het clubkampioen- schap gespeeld. De heren NijmanZoontjes eindigden hierbij op de eerste plaats en veroverden liefst vijf punten voorsprong op hun naaste concurrenten de heren Hoo- geboomBerlée. De voornaamste uitslagen luidden: 1. heren NijmanZoontjes 40 mp. 2. heren HoogeboomBerlée 35 mp. 3. heren Klesser Jr.Zandbergen 32% mp. 4. heren Spruit-Bakker 31mp. 5. heren v. d. Lin denHoogeboom 30% mp. 6. heren Krab Tabak 29% mp. 7. heren TabakHooge boom 28 mp. 8. heren BloemendaalHoo geboom 25% mp. Groep III: 1. heren PekelSchelvis 42% mp. 2. heren TandVan Essen 41% mp. 3. heren Gelderman-Kleine 35 mp. 4. heren Van Groningen Sr.Groot 24% mp. 5. heren v. d. BergTuinman 27% mp. 6. heren W. en G. de Boer 27 mp. 7. heren Van Zon-Van Zutphen 25 mp. 8. heer en mevrouw Fris 25 nap. Grondstoffenasnvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen Donderdagmorgen aangekomen het Noorse s.s. „Balduin" met een lading van 1100 ton houtstof uit de Noorse haven Risör. Kennemer Klaverjassers in de competitie De afgelopen week zijn er voor de klaver- jascompetitie voor Midden-Kenncmerland weer enkele wedstrijden gespeeld. In de A-klasse werden er nu totaal zes wedstrijden verspeeld en drie verenigingen staan nu met tien punten aan de kop. De gedetailleerde uitslagen waren: Klasse A: De ViersprongScheiwijck 02; De VriendschapAnimo 20; BellevueDe Nolle 02; ScheiwijckBellevue 20; Animo De Viersprong 02; De SLrandmeeuwen De Vriendschap 02; De NolleScheiwijck 2—0. Klasse B: De Viersprong—De Strandmeeu- wen uitgesteld; BellevueDe Nolle 02: De VriendschapDe Viersprong 20; Belle vueDe Strandmeeuwen 20; De stand luidt thans: Klasse A: gesp. gew. verl. pnt. De Viersprong 6 5 1 10 De Nolle Scheiwijck 6 5 1 10 Bellevue De Vriendschap Animo De Strandmeeuwen Klasse 'Bi De Viersprong 5 De Nolle 5 De Vriendschap5 Bellevue 6 De Strandmeeuwen 5 6 Er leefde in het begin van de acht tiende eeuw in Holland een landmeter, die Kruik heette. Gewoon Kruik. Maar omdat hij een landmeter was en dus een geleerde, duurde het niet lang of zijn naam luidde Kruikius. En vandaar was het nog maar een klein stapje naar Cruquius. Zijn stof felijk overschot rust in Spaarndam. Maar zijn naam leeft voort en betekent voor de meeste bewoners van deze omgeving een hoog, zwaar gebouw bij de ingang van de Haarlemmermeer aan de weg naar Hoofd dorp, dat men alleen van buiten en nooit van binnen heeft gezien. Weet men trou wens wel, dat er ook van binnen iets te zien is in het oude stoomgemaal, dat Cru- qius heet en dat dit oude gebouw, dat er als een burcht uit zou zien, als er geen grote schoorsteen op stond en zware ijzeren balansen uit zouden steken, een museum herbergt? Niet velen weten het en nog veel min der mensen zijn er wel eens binnen ge weest. Hebben zich voor enkele uren ver diept in molens, machines, pompen, stortvloeren en een maquette, zo mooi, dat wij nu pas beseften, dat wij onze ganse jeugd naar zulk ingenieus speelgoed heb ben verlangd. Deze maquette, die in 1939 op de wereldtentoonstelling in New York heeft gestaan, geeft een volledig beeld in zes fasen van hoe ons land zonder dijken zou worden overstroomd en dan weer zou worden leeggepompt. Slechts een druk op een knop doet golven van water over onze kusten vloeien en als de ramp is voltooid volgt automatisch het droogleggen van meren, polders en zelfs het IJselmeer. Maar er is meer in het Cruquius-mu- seum. Er zijn kleine onderdelen van an dere stoomgemalen, zoals de Leeghwater en de Lijnden en er is de grote machine BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Cornelis P. M„ z. van C. van Duivenvoorde en A. L. Smit; Catharina M., d. van H. J, Beentjes en C. C. Duin; Cornelia M., d. van H. J. Beentjes en C. C. Duin; An- tonia J., d. van J. Nolten en G. Volland; Johanna B.. d. van J. van der Linden en M. M. v. d. Meij; Henckica P., d. van J. de Win ter en Zwaantje van Veen; Marianne H.; d. van A. Dors en G. A. Stam; Arnoldus M. J., z. van W. A. Nan en M. C. Niesten; Johannes H. C,, z. van C. P. van Rijn en H. H, van den Berg; Carolina H., d, van P. J. Hilbers en P. van Wetering; Anthonius J., z. van J. N. Duin en C. G. Braas; Hendricus A., z. van J. H. Tesselaar en W. C. Aris; Dirk. z. van A. Spruit en E. J. Vergouw; Paulus W. P. M. H., z. van W. Maessen en M. H. J. Erkens. ONDERTROUWD: A. Ouwehand en J. E. Maas: P. M. van der Maat en A. Rietdijk; J. F. Harting en M. Kl. C. Schiet. OVERLEDEN: Th. Wesemann. oud 66 j„ gehuwd met A. W. P. Niessen; J. A. Lijds- man, oud 88 j., gehuwd met J. C. F. Schuur man; Tr. Grap endaal, oud 84 j., wed. van A. Verhagen. GETROUWD: Th, de Lijser en E. J. Bak kers; H. C. Beers en J. M. Mathezing; P. J. Suijkerbuijk en W. M. Kluft. Castricum BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Johanna Cecilia, d. van A, Zoontjes en M, M. Mosch, Beverwijkerstraat weg 180; Stephanus Jacobus Johannes Maria, z. van G. Louter en M. P. Bakker, Toren straat 17; Frederikus Johannes Stephanus, z, van A. J. Weda en A. M. Res, Bakkum- merstraat 45; Columba Theodora Maria Anna, d.-van G. Lute en A. M. Veldman, Poelven- straat 28; Charlotte Helena, d. van L. T. Rommerts en A. G. Muller. Heereweg 84. ONDERTROUWD: Theodorus Vlaarkamp en Francisca Maria Antonius Steeman: Pie- ter Schuffel te Hoorn en Maartje Bijl te Castricum. GEHUWD: Herman Viergever te Rotter dam en Johanna Jacoba Kijzers te Castri cum. OVERLEDEN: Trijntje Musch, oud 81 j„ wed. van H. C. Nijdam, wonende te Castri cum; Bastiaan Bode, oud 71 j.. weduwn. van E. van Stelte, wonende te Amsterdam. 'Zoekt U Een Slager&halfwas Plaais een Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 30 DECEMBER. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Ont snapt van het Duivelseiland". Luxor. Theater, 7 en 9.15 uur: „Thuis komst". W. B. Theater, 8 uur: „De Stierenvech ters". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „Op de planken". ZATERDAG 31 DECEMBER. Kennemer Theater, 7 uur: „Ontsnapt van het Duivelseiland". Luxor Theater, 7 uur: „Thuiskomst". W. B. Theater, 8 uur: „De Stierenvech ters". Corso Theater (Castricum), 7.15 uur: „Op de planken". die vrijwel vergane, houten vloer.... die aangedreven door tien, inmiddels ver dwenen, stoomketels tot 1933 het water uit de Haarlemse hoek van de Haarlem mermeerpolder pompte. En die ook een eeuw geleden meehielp een polder te ma ken van het Haarlemmermeer. Hetgeen niet alleen noodzaak was voor een uitbrei ding van ons landbouwgebied, maar ook omdat het oude meer bij storm zowel Haarlem als Amsterdam in ernstig gevaar bracht. Men had genoeg van het meer en na enig geharrewar werd het grote besluit genomen: het moest dan maar een polder worden. De Cruquius kwam en begon te pompen cn tot 1933 is zij daar mee door gegaan. Alsmaar pompend. Het is daarom zo'n somber gezicht, als men op het ogenblik de grote stoomma chine, die indertijd de kracht voor het hele gemaal opleverde werkeloos, zwij gend en een beetje vochtig van het lek- water in het grootste, ronde deel van de Cruquius ziet staan. Somberder nog, dan de op sommige plaatsen gescheurde bui tenmuren en de vrijwel vergane houten vloer, waar vroeger het water het eerst op werd gepompt. Want het oude gebouw is zwaar ver vallen. Het lekt en tocht en deze beide onpleizierige factoren maken het moeilijk voor het museum om zijn bestaan voort te zetten. Vandaar dat het bestuur thans een actie voert om geld le verzamelen voor een volledige restauratie van het museum, dat enig is in zijn soort. En daarom ook als regel vrij wat buiten landse bezoekers krijgt; haast meer dan Hollanders, die de bestrijding van het water meestal als eigenlijk niets bijzon ders zien, omdat ze er hun hele leven zo dicht bij hebben gestaan. Ondanks het feit dat deze machines tocli in feite hun voorouders van de verdrinkingsdood heb ben gered. Als dit plan slaagt, zal aan die weg „de Meer in" over een paar jaar een herboren Cruquius-museurn staan. Met nog mooier* maquettes en molens en kaarten en ma chines. Binnenkort komt er al een pomp- machine die tijdenlang bij Arkel in de Alblasserwaard haar plicht heeft gedaan. En zoveel musea heeft Haarlem niet, dan dat niet iedereen dit herboren Cruquius- museurn als een loffelijke instelling zou beschouwen. Aan het Zuidelijkste eind van het Spaarne zal de geschiedenis van het droogmalen van al onze polders weer levend worden. En wie bij het zien van al die oude machines eens wat schamper mocht lachen, moet maar eens naar de top van het gebouw klimmen: daar heeft hij het mooist denkbare uitzicht op de resultaten van die oude machines. Een bloeiende Haarlemmermeer. E.P. Provinciaal wegenplan De minister van Verkeer en Waterstaat heeft bezwaren tegen het besluit van de Provinciale Staten van Noordholland, om de wegen van Purmerend naar Oosthui zen, van Oosthuizen naar de Hulk en van 't Schouw naar Purmerend op het provin ciaal' wegenplan te plaatsen, omdat de wegen parallel lopen met rijkswegen. Daarom stellen Gedeputeerde Staten voor de wegen van het provinciaal wegenplan te doen vervallen. Het college stelt voor thans op het plan te plaatsen de verbinding tussen de Spaarnwouderweg en de Rijksweg Am sterdamHaarlem bij Halfweg, welke gevormd wordt door een gedeelte van de IJweg, een gedeeltelijk nieuw aan te leg gen en gedeeltelijk te verbeteren wegvale door het dorp Zwanenburg, de nieuwe brug over de Ringvaart en de verbinding van die brug met de Rijksweg (3.51 km lang), evenals de Spaarndammerdijk tus sen Sloterdiik

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5