Waf de fiscus onfvangt Kort en Bondig Luidsprekers De man Vrijdag 30 December 1949 4 De opbrengst der belastingen en accijnzen in November 1949 Het ministerie van Financiën geeft op de stand der rijksmiddelen over de maand November 1949 onderstaande toelichting: Kohicrbelastingen Het netto bedrag aan in November op gelegde aanslagen voor de kohierbelastin gen, inclusief opcenten cn vermenigvuldi- gingsfactor voor de gemeentefondsbelas tingen beliep 132,4 millioen. Dit be tekent een aanmerkelijke stijging ten op- I zichte van de voorafgaande maand, toen j voor ƒ57,1 millioen werd opgelegd. In tegenstelling tot de eer. maand ge leden uitgesproken verwachting is voor de inkomstenbelasting, boekingstijdvak 1948 49 nog een vrij aanzienlijk bedrag ten kohiere gebracht, namelijk 35 millioen. Er wordt naar gestreefd, voor het afslui ten van dit boekingstijdvak per ultimo 1949 nog zoveel mogelijk aanslagen over de jaren 1947 en vroeger te regelen. Daar tegenover is aan inkomstenbelasting 1949 slechts een zeer gering bedrag opgelegd: het boekingstijdvak 1949/'50 wijst thans een totaal aan van 7,8 millioen. Hetzelfde beeld vertoont de vermogens belasting: de stijging van het boekings tijdvak 1948/'49 1,4 millioen) is groter dan de laatste maanden het geval was. Zeer aanzienlijk is de toeneming van het kohierbedrag der vennootschapsbelasting, n.l. 56,7 millioen waarmede het totaal de ƒ300 millioen is gepasseerd. Aan grondbelasting worden nog slechts geringe bedragen opgelegd. Het totale kohierbedrag blijft, iri hoofdsom, eniger mate beneden de raming. De aanslagregeling van de personele belasting 1949/'50 maakt bevredigende voortgang, evenals de voorlopige aanslag regeling ondernemingsbelasting 1949. Doordat tegenover het totaal aan opge legde aanslagen in de gezamenlijke ko hierbelastingen ad 132,4 millioen een be drag aan ontvangsten stond van 109 millioen vertoont voor het eerst sedert Februari 1949 het opgelegde en nog in te vorderen bedrag een stijging, n.l. van 934 tot 957 millioen. Desondanks mag worden gesteld, dat in November op de achterstand in de invordering enigermate is ingelopen. De ontvangsten ad J 109 mil lioen zijn namelijk hoger dan uitsluitend op grond van de invorderbaar geworden termijnen mocht worden verwacht. Niet-kohierbelastingen De opbrengst van deze middelen was in November zeer bevredigend. In totaal werd 257,7 millioen ontvangen, dat is slechts weinig minder dan in October (ƒ264.5 millioen). De totale jaarraming der niet-lcohier- belasticgen is in November ruim over schreden, namelijk met 202 millioen. Het aantal afzonderlijke belastingen, waarvan de opbrengst in de eerste 11 maanden van 1949 reeds hoger is dan voor het ge hele jaar was geraamd, bedraagt thans 12, doordat de vereveningsheffing, het statis- tiekrecht en de rechten van registratie en van successie in de afgelopen maand de ramingen zijn gepaseerd. In December zal daar de omzetbelasting nog bij komen. De ontvangsten aan belastingen, die per Het bruto-kohierbedrag der beide bij zondere heffingen is als gevolg van een stijging gedurende November met 13,5 millioen gekomen op 3.406,5 millioen, en wel 2.340.4 millioen voor de vermogens- aanwasbelasting en 1.066,1 millioen voor heffing ineens. Het nettö-kohierbedrag bleef daareentegen nagenoeg ongewijzigd (ca. ƒ3.101 millioen), doordat de terug gaven met plm. 13 millioen stegen. Drs HATTA: „Gekozen weg de beste voor beide volken" Regering bood Indonesische delegatie een diner aan De Nederlandse regering heeft ter ge legenheid van de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië aan de delegatie van de Re publiek der Verenigde Staten van Indonesië in de Treveszaal In Den Haag een diner aangeboden. Alle leden van de delegatie waren aanwezig. Mede zaten aan het bijna voltallige kabinet met de secretaris van de ministerraad, alsmede de vertegenwoordi gers van Suriname en de Nederlandse An tillen en voorts de secretaris-generaal en de algemeen adviseur van het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Na een dronk van minister-president Drees op het Hoofd der Unie Koningin Juliana, en een dronk van minister Van Maarseveen op de president van de Repu bliek der Verenigde Staten van Indonesië, hield drs. Hatta, minister-president van de republiek, een toespraak, waarin hij onder andere zeide: „Een historische daad is verricht, welke van beslissende betekenis is voor het leven van onze beide landen en volken. De Republiek Indonesia Serikat is geworden een vrije en souvereine staat en komt in een nieuwe verhouding te staan met het Koninkrijk der Nederlanden. Onze nieuwe staat zal zijn een rechts- en cultuurstaat, een staat, waar recht en vi'ede en arbeid voor de beschaving richtsnoer zullen zijn. Ik ben er van overtuigd, dat er ook in uw hart vreugde zal zijn over het feit, dat het conflict, dat Nederland Indonesië van elkaar gescheiden hield, niet geëindigd is met geweld en chaos, maar met de creatie van nieuwe en vriendschappe lijke banden tussen de beide landen. Het moge waar zijn. dat aan beide kan ten er groepen zijn, die niet ten volle in stemmen kunnen met wat tot stand is ge bracht, het is en blijft echter onze heilige overtuiging, dat de gekozen weg de beste is voor de vrede en welvaart van onze beide volken en van de ganse wereld. Was het in de verleden tijd zo, dat de Nederlanden na gedane arbeid dankbaar terug zagen naar hetgeen zij beleefd en gewrocht had den, het is onze innige hoop, dat in de komende tijd de Nederlanders, die in de nieuwe verhoudingen ons helpen zullen in ons werk, eveneens na gedane arbeid in Indonesië, datzelfde gevoel in hun hart mogen hebben, namelijk dat zij oprecht hebben medegewerkt aan de opbouw van Openluchttheater opgenomen in het Holland Festival Als resultaat van de door wethouder A. van Geluk, de ijverige voorzitter van de stichting Bloemendaals Openluchttheater, gevoerde besprekingen staat thans vast dat de deze zomer te geven toneelvoor stellingen door het Engelse gezelschap „The Young Vic" worden opgenomen in het programma van het Holland Festival. Het betreft hier een reeks opvoeringen van het blijspel „Een Midzomernacht- droom" van Willem Shakespeare onder regie van George Devine, die vermoede lijk gegeven zullen worden op de twee laatste avonden van de maand Juni en de vijf eerste van Juli. Ongetwijfeld zal het bezoek van vreemdelingen aan deze om geving daar gunstig door worden be- invloed. De Marshall-guldens kwartaal worden geheven, de loonbelas- ting, de verevening'sheffipg en.de omzet- het nieuwe en vrije Indonesië", belasting, blijven zich gunstig ontwikke len. Het bedrag, hetwelk aan invoerrechten werd ontvangen, wijkt weinig af van dat van verschillende voorgaande maanden. Van een aanwijsbare invloed van de de valuatie kan dan ook niet worden ge sproken. De accijnzen op gedistilleerd, tabak en zout gaven hoge opbengsten. De ver wachtingen omtrent een accijnsverhoging hebben hoogst waarschijnlijk tot een ver sterkte voorraadvorming van gedistilleerd aanleiding gegeven. De successierechten brachten in Novem ber ongeveer tweemaal zoveel op als ge woonlijk per maand wordt ontvangen. Tweede Kamer wil gekend worden i n de wijze van besteding De regering heeft onlangs bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat be oogt in de Middelenwet voor 1948 alsnog een artikel op te nemen met betrekking tot de beschikking over een gedeelte van het saldo van de speciale rekening bij de Neder - landsche Bank, hetwelk is ontstaan door storting in guldens van de tegenwaarde van in het kader van het Europese herstelpro gramma ontvangen schenkingen. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer wordt er van verschillende zijden op gewezen, hoe onbevredigend het is, dat geen enkel vooraf gaand overleg met de Kamer of een harer organen plaats vindt ter zake van de be steding van de tegenwaarde in guldens der Marshall-gelden. Het is uit de aard der zaak bijzonder moeilijk, zo merkten vele leden op, wijzigingen in deze besteding voor te stellen nadat daaromtrent tussen de Neder landse regering en die van de Verenigde Staten overeenstemming is bereikt. Deze leden drongen er met klem op aan, dat de Kamer in de gelegenheid zal worden ge steld haar wensen ten aanzien van deze besteding kenbaar te maken, voordat de Nederlandse regering daaromtrent overleg pleegt met de Amerikaanse regering. Een aantal leden vestigde er de aandacht op, dat het rijk niet over een reserve be schikt, waaruit in geval van een ongunstige conjunctuuromslag kan worden geput. Zij bevalen de vorming van zulk een reserve aan IJshockey Bondsploeg—Hagalund 5—7 In de Apollohal te Amsterdam behaalde dc Zweedse ijshockeyploeg Hagalund een zege van 75 op een Nederlands bondsteam. De tussenstanden waren 2—5, 31, 0—1. In de eerste 20 minuten scoorden de gasten vijf maal (L. Wilhelmson 3 maal, L. Bohlin en Niels Eriksson). Bij minstens drie doel punten ging doelman Ingwersen niet vrij uit. Gedurende de eerste spelperiode bleek, dat de Nederlandse voorhoede, bestaande uit de Amsterdammers Overakker, Loek en Feen- stra, de meest homogene is, die in een officieel Nederlands team op het ijs kan worden gebracht. Vooral Feenstra is een speler, die de laatste tijd op de voorgrond treedt. Zijn spel doet niet veel onder voor dat van zijn Canadese leermeesters. De andere voorhoede, bestaande uit de Hage naars Schwencke en Van Rhede en de Tilburgenaar De Laet, was minder door tastend en scoorde dan ook minder doel punten. Overakker doelpuntte in de eerste speelperiode twee maal. Schwencke bracht de stand in de tweede 20 minuten op 3—5, maar daarna was het weer Overakker, die uit een pass van Loek met een prachtig schot de achterstand terug bracht tot 45. Even later scoorde Loek de gelijkmaker (55). De Nederlanders waren toen overwe gend sterker en ook in de achterhoede vlotte het nu beter. De Haagse doelman Van der Heyden. die in de laatste twee perioden het Nederlandse doel verdedigde, verrichtte goed werk. Toch werd hij twee maal gepas seerd. eerst door Bielke (56) en in de laat ste 20 minuten nog door P. Bohlin (57). Na het laatste Nederlandse doelpunt in de tweede speelperiode ging de strijd vrijwel gelijk op. Schwencke trof met de puck bui ten bereik van de Zweedse doelman nog een keer de paal. Een spannend moment voor het Neder landse doel tijdens de ijshockey wedstrijd Nederlands BondsteamHagalund. Op Nieuwjaarsdag Cricket Ausfralië verpletlerf Zuid-Afrika De eerste testmatch tussen Zuid-Afrika en Australië is in een grote overwin ning voor de Australiërs geëindigd. De Aussies wonnen met innings en 85 runs. Na dat Australië in de eerste innings 413 had gescoord (Hassett 112 en Loxton 101), hadden de Zuid-Afrikanen dit beantwoord met 137. De tweede innings ging voor de Zuid-Afri kanen maar weinig beter. Dit keer brachten zij het met moeite tot een totaal van 191; slechts Cheetham (35) wist men enig succes voor korte tijd de Australische aanval te weerstaan. De geweldige Australische f astbowler Lindwall slaagde er in geen van beide innings in een wicket te veroveren. De vrij snelle linkse spin-bowler Johnston daaren tegen veroverde alleen in de tweede innings zes wickets voor 44 runs. Haarlemse Kegelbond De eerste ronde van de Haarlemse kegel competitie is geëindigd. De stand luidt: Eerste klasse: gesp. gew. gel. verl. hout pnt De Prins 8 6 1 2627 13 O. D. O. 8 5 m 3 2521 10 L. U. M. G. 6 5 1 1936 10 Haarlem 8 4 4 2478 8 H. B. S. 6 4 2 2020 8 H. V. K. 8 3 5 2573 6 Volharding 6 2 - 4 1913 4 Richten en Rollen 6 2 - 4 1840 4 N. R. V. 3 - 1 7 2426 1 Tweede klasse: D. V. V. 8 7 1 2442 14 E. V. A. 8 6 2 2458 12 P. A. X. 8 5 - 3 2362 10 Frans Hals 8 4 - 4 2317 8 Naast de Plank 8 3 5 2484 6 Tigra-Troes 6 2 4 1811 4 1945 6 2 - 4 1799 4 Zet hem op 6 2 4 1754 4 H. H. C. 1945 6 •1 5 1780 2 Derde klasse: Blijf Sportief 4 3 1 1107 7 Commando Post 14 4 2 1 1 1115 5 Aan de Rol 4 4 996 0 DIO ONTVANGT HBC. Zondagmiddag zal op het terrein aan de Muiderslotweg een vriendschappelijke voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen DIO en 'HBC. HFC-Oud Internationals Zondag 1 Januari a.s. zal op het terrein der H.F.C. aan de Spanjaardslaan weder de tra ditionele wedstrijd worden gespeeld tussen H.F.C. en een ploeg van oud-internationals. Wanneer men de samenstelling van de oranjeploeg voor deze wedstrijd beziet, be seft men, dat er minder dan ooit mag worden gesproken van oude internationals, want de helft van het elftal bestaat uit nog geregeld in de eerste klasse spelende voetballers. Zie de samenstelling maar: doel: Halle; achter: Van der Linden en Caldenhove; midden: Stijger, Pellikaan en Bas Paauwe; voor: Van Gelder. Smit, Roozen, Vente en Wels. H.F.C. zal ongetwijfeld alle zeilen moeten bijzetten om deze ploeg in bedwang te hou den en een interessante wedstrijd is te verwachten, die zeker zeer veel publiek zal trekken. De ontmoeting, die om 2 uur begint zal worden voorafgegaan door een voorw.edstrijd, die stellig ook het aanzien waard zal zijn, tussen de juniores A van H.F.C. en die juniores A van Haarlem. Zij die geregeld junioresploegen aan het werk zien weten, welk een frisse partij deze ionse spelers plegen te vertonen. Schaken Euwe speelt remise in tournooi te Hastings Te Hastings werd Donderdagavond de eerste ronde van het jaarlijks schaaktournooi van Hastings gespeeld. De uitslagen in de hoofdgroep luiden: Barda (Noorwegen) Szarbo (Hongarije) UVj; Fuller (Groot' Brittannië)Home (Groot-Brittannië) VuU; Konig (Groot-Brittannië)-Rossolimo (Frank rijk) afgebroken; Evans (V. S.)Winser (Groot-Brittannië) 10; Wood (Groot-Brit- iannïë)Euwe (Nederland) V*H. Ruitersport Jeugdwedstrijden In de Haarlemse Manége werden gister middag wedstrijden voor de jeugd gehouden, die bestonden uit een „pas de deux", een cavaletti-numrner. eën springconcours en een stoelendans, De pas de deux werd ge wonnen door mej. I. Wallage en T. Hooge- werff. Twee werden mej. T. v. d. Meer en mej. M. Schroder. De individuele uitslag luidde: 1, Mej. T. v. d. Meer met Irish Beauty; 2. mej. I. Wallage met Sans Souci. Ook het cavaletti-nummer werd gewonnen door mej. T. v. d. Meer. Twee werd weer mej. I. Wallage. Het springconcours won mej. I. Wallage, op de voet gevolgd door T. Hoogewerff. Aanvaring op de Maas bij Rotterdam Twee schepen ernstig beschadigd Het uitgaande Griekse s.s. „Stefanos" is Donderdagmiddag bij de mond van de Waalhaven in aanvaring gekomen met het Rijnsleepschip „Apollo". Dit laatste vaar tuig kreeg zodanige averij, dat 't om 't voor zinken te behoeden aan de grond moest worden gezet. De „Stefanos" liep een lek op aan de voorsteven en kon de reis niet voortzetten. De „Apollo", een sleepschip van 1484 ton, had in de Maashaven 1350 ton mais geladen en werd door een sleepboot naai de Waalhaven gebracht. Toen de sleep de haven in draaide, stoomde de „Stefanos", die 646 ton meet de rivier op. Vermoe delijk door verkeerd manoeuvreren van de Griek is de aanvaring ontstaan. De schade aan beide schepen is zeer aanzienlijk. Hervey Allen, de schrijver van de roman „Antony Adverse" is Woensdag op zestig jarige leeftijd te Miami aan een hartaanval overleden. SCHEEPVAART GROTE VAART Aardijk. 29 Dec. van Bremen te Hamburg. Alcor, 29 Dec. van Porto Alegre te R'dam. Aldebaran. HernösandPortland (Me) 28 Dec. 560 mijl W. Hebriden. Amstelstad, 28 Dec. van Galveston te R'dam. Arkeldijk, AntwerpenNew York 28 Dec. pass. Lands End. Axeldijk. AntwerpenHavana 28 Dec. 600 mijl O.N.O. San Salvador. Alchiba. Buenos AiresR'dam 28 Dec. pass. Santos. Algorab, Porto Alegre—R'dam 29 Dec. verw. Bahia van Victoria. Arendskerk. BrisbaneR'dam 28 Dec. pass. Straat Messina. Boschfontein, KaapstadA'dam 23 Dec. van Antwerpen. Boschfonteïn, 29 Dec. te A'dam v. Kaapstad. Bloemfontein, A'damBeira 28 Dec. te Kaapstad. Bali. A'damJava via Oran 28 Dec. pass. Wight. Bennekom, A'damTrinidad 28 Dec. pass. Santa Maria (Azoren). Bonaire, A'damDemerara 28 Dec. 1170 mijl N.O. Barbados. Celebes, A'dam—Java 28 Dec. van Penang n. Singapore. Celebes, A'dam—Java 28 Dec. van Penang naar Port Swettenham. Ceram, KarachiR'dam 28 Dec. te Port Said. Coryda (t). A'damPunta Cardon 27 Dec. 170 mijl Z.W. Fayal. Clavella (t), KuweitBerre pass. 28 Dec. Ras el Hadd. Delfland, A'dam—Buenos Aires 28 Dec. pass. Dover. Duivendijk, 28 Dec. te Bremen v. Hamburg. Delftdijk, VancouverR'dam 28 Dec. 430 mijl Z.W. van Fayal. Esso Amsterdam (t), 28 Dec. te Aruba van Rotterdam. Erinna (t), 28 Dec. van MiriPladjoe. Etrema (t), CuragaóBombay 28 Dec. 540 Mijl N.O. Guadeloupe. Gaasterkerk. A'damDar es Salaam 28 Dec. van Port Said naar Port Sudan, Gadila (t), ArubaPauillac 28 Dec. 540 mijl Zuid ten Oosten Bermuda. Heemskerk, R'damJapan pass. 28 Dec. Burlings. Hersilia. ParamariboA'dam 28 Dec. 850 mijl Oost Guadeloupe. Hilversum, R'damCalcutta pass. 28 Dec. Kaap Bougaroni. Indrapoera, R'damBatavia pass. 29 Dec. (4 uur) Kaap del Armi. Ittersum, A'damW.-Indië 28 Dec. 230 mijl Z.W. Ouessant. Jobshaven, GibraltarNederland 28 Dec. Kaap St. Vincent. Johan van Oldenbarnevelt, A'damJava pass. 28'Dec. Algiers. Keilehaven, TabouLas Palmas pass. 28 Dec. Kaap Blanco. Kelbergen, Liverpool—Livorno pass. 28 Dec. Oporto. Klipfontein, 29 Dec. van Hamburg n. A'dam. Kota Gede, BataviaR'dam 28 Dec. 180 mijl West Minicoy. Laagkerk, R'damRas Tanura, pass. 28 Dec. Salala. Lindekerk, 28 Dec. van R'damBasra. Loosdrecht, Perz. GolfR'dam 28 Dec. te Port Said. Macoma (t), 28 Dec. te Jarrow on Tyne van Rotterdam. Marken. A'damKey West v.o. pass. 28 Dec. (12 uur) Azoren. Macuba (t), CurasaoCasablanca 28 Dec. 1030 mijl O.N.O. Guadeloupe. Melampus, JavaA'dam 29 Dec. te A'dam verwacht. Meerkerk, JapanR'dam 28 Dec. 120 mijl West Sabang. Nieuw Amsterdam, 29 Dec. verwacht van Kingston naar New York. Nigerstroom, 28 Dec. v. Lagos n. Port Gentil. Ondina (t), CalcuttaMiri 28 Dec. 160 mijl N.W. Penang. Ossendrecht, 28 Dec. van Fredericia naar Norresundby. Prins Frederik Hendrik, 28 Dec. van Vigo naar Valencia. Radja, VancouverCalcutta 28 Dec. van Singapore naar Colombo. Randkerk, 28 Dec. van Lourenzo Marquez naar Beira. Ridderkerk, 29 Dec. verw. Nagoya van Kobe. Rijn, 28 Dec. van Kemi te R'dam. Roepat, 28 Dec. nog te Adelaide. Samarinda, 29 Dec. te Bombay van Muscat. Slamat. JavaNew York 28 Dec. (15.30) van Port Said. Sloterdijk. JavaNew York 28 Dec. 230 mijl O.Z.O. Minicoy. Stentor, R'damAlgiers 28 Dec. van Ceuta naar Piraeus. Tankhaven 2 (t), 29 Dec. te Singapore van Palembang. Tabinta, A'damJava pass. 29 Dec. Pan- tellaria. BINNENLAND Tot buitengewoon hoogleraar in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte aan dê rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de iconographie en vroeg-Chris- telijke kunst is benoemd dr. G. J. Hoogewerff Bij beschikking van de minister vaii Economische Zaken is benoemd tot lid van de Hoofdcommissie voor de Industrialisatie J M. van Bommel van Vloten te Goes, voor zitter van de Verenigde Coöperatieve Sui kerfabrieken. De noodzakelijk gebleken reorganisatie van het constructie-bureau van de Fokker fabrieken is voor ir. M. Beeling aanleidic» geweest om zijn functie van directeur-hoofd constructeur per 1 Januari 1950 neer te leggen en de Fokkerfabrieken te verlaten. De Rotterdamse rechtbank heeft de 50- jarige A. M. veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. M., die als ambtenaar belast was met het beheer en de verantwoording van de financiën van de Rotterdamse Voog dijraad. heeft gedurende de jaren 1940—'4g een bedrag van f24.000 verduisterd. Tegen hem was anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. Met ingang van 16 Januari zijn benoemd tot burgemeester van Hummelo en Keppel: jhr. drs. F. W. P. M. van Panhuys. thans werkzaam op het ministerie van Economi sche Zaken; Buurmalsen: J. C, Sanders ambtenaar ter secretarie in Rotterdam: Hal steren (N.B.): A. J. M. Eikhuizen, thans burgemeester van Ovezande (Zeeland). Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft de 49-jarige G. van R. veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar en ont zetting uit de rechten voor het leven. Van B. was er van beschuldigd als spion voor de Duitsers te hebben gewerkt en illegale groe pen aan de Duitsers te hebben verraden. Er was levenslange gevangenisstraf tegen hem geëist. Op 1 Januari bestaat het gemeentelijk gasbedrijf in Den Haag 75 jaar. Voordien was het bedrijf in handen van particulieren. De productie is van 11.000 kubieke meter per etmaal gestegen tot 360.000 kubieker meter. Er zijn in Den Haag nog 36 gas-straatlantaarns tegen 7386 in 1915. HAARLEM EN OMGEVING In zyn serie lezingen over de Weder komst van Christus en de daarmee verband houdende tekenen der tijden, zal de heer J. A. Bruyn uit Wassenaar Donderdag 5 Januari in de Zuiderkapel aan de Zuiderstaat te Haarlem spreken 'over de toekomst der Joden. Het onderwerp voor deze avond is:: „De staat Israël is de aanvankelijke vervul ling der profetie". Tarakan, 29 Dec. n.m. verwacht A'dam van Java. Tosari, 28 Dec. (8 uur) van R'dam te Londen. Tjikampek, 28 Dec. van Saigon n. Singapore! Volendam, R'damMelbourne 28 Dec. (12 uur) 80 mijl Z.O. van Suez. Weslland, Buenos AiresA'dam 28 Dec. van Bahia. Wieldrecht (t). Ras Tanura—Manilla 28 Dec. op 150 mijl West van Penang. Waingapoe, 28 Dec. van Soerabaja naar Benoa (Bali). Zwijndrecht, 28 Dec. van StettinR'dam. KLEINE VAART Actief. 27 Dec. van Saxkobing te A'dam. Ary Scheffer, StralsundR'dam 29 Dec. van Brunsbuttelkoog. Blue Boy, 28 Dec. van Londen n. Maassluis. Constant, 28 Dec. van West Hartlepool naar Grangemouth. Daviena Goedkoop, 28 Dec. van Gdynia naar Rotterdam. De Ruyter, 28 Dec. van Grangemouth naar Honfleur. Ellewoutsdijk, 28 Dec. van Lissabon v. Goole, Flandria, 29 Dec. van Selzate n. Bilbao. Plast 4, 28 Dec. te Londen van Parijs." 1,1 Henrietta, NörlcopimgGroningen pass. 29 Dec. Kiel. Leny, 28 Dec. van Middlesbro n. de Tyne. Matthew, 28 Dec. van St. Nazaire te Nantes. Noord, 28 Dec. v. Port Jerome n. La Pallice. Servus, 28 Dec. van Flekkefjord n. R'dam. Tromp, 28 Dec. van Skutskar te Gefle. Viking, 28 Dec. van Cuxhaven n. Rouan. Volkerak, 29 Dec. v. Calais te Wilhehnshaven. voor VRIJDAG 30 DECEMBER. Thalia, 8 uur: Die dwaze mr, Jones. Rex, 8 uur: „Die singende Engel." ZATERDAG 31 DECEMBER. Thalia, 7 uur: Die dwaze mr. Jones. Rex, 6.45 uur: „Die singende Engel". NET MEISJE gevraagd. Ha venkade 17, IJmuiden. B. z. a. nette WERKSTER, liefst kantoren. Br. L 773 bur. van dit blad. Zonnige ZIT-SLAAPKAMER met pension aangeboden. Te bevragen bur. van dit blad. Jongem.. 28 j. b. b. h. h. zkt. per 2 Jan. een prettige ZIT- SLAAPK. m gelegenheid tot verwarming 'en pens. in een rustige omg. Brieven L 772 bur. van dit blad. Gevr.: gemeub. KAMER (S) met pens. Br. L 770 bur. van dit blad KLOMPSOKKEN van leer, beschermen uw voeten tegen wind en weer. B. C. de Jong Willemsbeekweg 94, naast Loendersloot. Te koop: a. n. rode PROTOS STOFZUIGER, nikk. kop, ra- diost. vrij, rubber slang en nog 1 j. gar. Rijksweg 324, Santpoort D TWEE JONGE HONDJES af te halen tegen adv kasten tussen 56 uur, Hëemsker- kerweg 173, Beverwijk. Te koop gevr. AUTOPED op luchtbanden. Brieven L 771 bur. van dit blad. TE KOOP: radiotoestel, 2 luidsprekers en een bakfiets. Hyacintenstr. 27, Santpoort.. TE KOOP: divan, 2 p. bedstel stofzuiger, enz. Terrasweg 6. Te koop 1 pr. stalen KUNST SCHAATSEN, m. 24-26. Ger. Doustraat 83, IJmuiden-O. TE KOOP: beklede wieg f 20 en box f 5. Wijk aan Zeeër- weg 174. Te koop: z. g. a. n. vulkachel met nikkel, prijs f 60 Velser- duinweg 78. IJm.-O. Te koop a. n. ELECTR, WAS MACHINE met electr. wrin ger, onder aandrijving en nog 1 j. gar. Lam. Hagelingerweg 37, Santpoort D. TE KOOP: z. g. a. n.- hockey stick, 1 woll. m jurk gr. m. en 1 p. d. sch. ni. 40. Zeeweg no. 184. FEUILLETON die zi jn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 54) In het geval van mevrouw Woods werd geconstateerd, dat deze, toen een politie man haar woning betrad, zichzelf in haar slaapkamer opsloot, en toen. de deur hier van was opengebroken, dood gevonden werd tengevolge vn het innemen van een sterke dosis vergif. De lijkschouwer vroeg, of mevrouw Woods een reden had te ver wachten, dat ze gearresteerd zou worden. Toen hierop een bevestigend antwoord werd gegeven, wilde hij iten, of de po litie verdere bewijzen had te leveren, waarop geantwoord werd, dat deze niet aanwezig waren. De overledene werd door de concierge van het blok flats, waar ze de laatste vijf jaar gewoond had, geïden tificeerd als mevrouw May Woods. Toen de dood van juffrouw Jones bij de firma Eversley bekend werd, vond Cyril het nodig een zwarte das te gaan dragen. Hij bleef ook enige dagen weg van kantoor. Hij was zo geschokt door de loop der gebeurtenissen, dat Ir ij enige tijd nodig had om tot het besef te komen, dat haar dood eigenlijk een grote openluchting voor hem betekende. De dag na de lijkschouwingen ontving juffrouw Silver 's avonds Frank Abbott, William en Katherine bij zich thuis op een kopje koffie. Het was buiten bijtend koud met 'n gure Noordenwind en fijne jacht- sneeuw, maar in juffrouw Silver's kamer, waar de gordijnen waren dichtgetrokken, brandde een behaaglijk knappend vuur en de koffie met cake maakte de sfeer van het vertrek nog gezelliger. Schemerlampen verlichtten de ouderwetse meubels en gra vures, de vele foto's en juffrouw Silver zelf, die een eenvoudige zijden jurk aan had, die eerst alleen op Zondagen was gedragen, daarna overdag dienst had ge daan en nu des avonds met het oude flu welen jasje er overheen afgedragen werd. Frank Abbett, die zeer op z'n gemak in een diepe stoel zat, keek William aan en zei: „We hebben 't goed voor elkaar ge bracht, nietwaar. Geen opwinding, geen schandaal, geen grote koppen in de kran tenJe zou kunnen zeggen: wat 't oog niet ziet, wat 't hart niet deert". „Ja", stemde William toe. „Het is alle maal prima verlopen. We zijn daar bijzon der dankbaar voor. We kunnen schan dalen en dergelijk soort publiciteit heel slecht gebruiken, nu we de zaak weer op de been willen brengen". Frank lichtte zijn kop met koffie op en dronk William en Katherine toe. „Op jul lie beider geluk!" Katherine glimlachte vriendelijk. „Je komt ons nog wel eens opzoeken hè?" „Dat zou ik erg prettig vinden, als ik tenminste geen herinneringen oproep aan deze akelige gebeurtenissen. Het is wel een ellendige tijd voor jullie geweest". Ze schudde haar hoofd. „Alle narigheid is nu voorbij. En de vrienden, die we ge maakt hebben, willen we behouden, zowel meneer Tattlecombe. als juffrouw Silver en jou". Juffrouw Silver glimlachte en kuchte even. „Ik heb mevrouw Salt vanmiddag gesproken. Ze vertelde me enkele dingen, die me erg veel belang inboezemden. Ik heb namelijk aldoor trachten uit te vinden, wanneer deze serie van misdaden en po gingen tot misdaad eigenlijk begonnen is. Bij elk geval ontdekt men, dat het zaad van de misdaad al lang gezaaid is, voor dat eindelijk enige werking geconstateerd kan worden en de daad zelf volgt. Er gaan soms jaren mee heen, gedurende welke egoisme, gewetenloosheid, eerzucht en machtswellust in bedwang kunnen en moe ten worden gehouden. Wat het geval van Emily Salt en Mavis Jores aangaat, moe ten we inderdaad ook een heel eind terug gaan. Toen ik mevrouw Salt op ging zoe ken, werd ik bij haar sterk getroffen door een vergrote foto van haar schoonmoeder, mevrouw Harriet Salt, de moeder van Emily en de grootmoeder van Mavis Jones. Haar trekken moeten altijd frappant geweest zijn. In haar jeugd was ze, naar mevrouw Salt me vertelde, heel knap. Haar gezicht, zoals het op die vergrote foto uitkwam, wees echter duidelijk op een nietsontziende heerszucht. Vanmiddag ben ik er achter gekomen, dat die foto geen verkeerd beeld gaf. Onder haar ijze ren tyrannie is Emily Salt het ongelukkige schepsel geworden dat wij gekend hebben. Ze was misschien nooit erg pienter en aan trekkelijk, maar ze had niet zó behoeven te worden, als ze nu was: achteruitgezet, één en al minderwaardigheidscomplex en zielig. Als ze vriendelijker en verstandiger aangepakt was, zouden de betere gevoe lens in haar ontwikkeld zijn en zou er heel goed een nuttige bezigheid voor haar ge vonden kunnen zijn. Het was haar niet toegestaan vrienden te maken, zodat alles wat ze aan liefde en vriendschap te geven had, zich opkropte, totdat zich een gelegenheid voordeed alles te spuien in een overdreven, abnormale aanhankelijkheid, die voor de aangebedene in kwestie zeld zaam onaangenaam was. Het is werkelijk allemaal bijzonder droevig". Frank Abbott trok zijn wenkbrauwen vragend op. „Is wijlen juffrouw Mavis Jonis, alias May Woods, ook een treurig geval?" Juffrouw Silver keek hem ernstig aan. „Ja, ik geloof 't wel. Frank. Ze was een slechte en gewetenloze vrouw. Maar ze had misschien heel anders kunnen zijn. Haar moeder was, zoals bekend, Mary Salt, Harriet Salt's oudste dochter. Ze was, naar de verhalen, een knap vrolijk meisje, dat zeer sterk; op haar moeder geleek. Toen Abby Salt voor 't eerst over haar sprak, zei ze, dat ze van huis was weggelopen om te trouwen, maar vanmiddag kwam ik te weten, dat voor zover de afmilie bekend was, er nooit een huwelijk had plaats gevonden. Mary Salt verwachtte op zekere dag een baby en haar moeder zette haar het huis uit. Niemand wist, wat er met haar en haar kind gebeurde gedurende vele jaren. Haar naam werd niet meer genoemd. De familiekring sloot zich voor haar. Voor wat er daarna bekend is, moeten we de verhalen van Emily Salt geloven. Toen ze vlak voor de oorlog contact met haar nichtje had opgenomen en deze veel ont moette, heeft ze Abby Salt verteld, dat Mary, de moeder van het meisje, na zich eerst bijna doodgewerkt te hebben en de kost voor haar en haar kind te verdienen, tenslotte getrouwd was met een zekere meneer Jones, een oudere, ziekelijke man. Hij was, meen ik, onderwijzer geweest. Mavis kreeg een behoorlijke opvoeding, deed eindexamen van een Mulo-school en volgde een cursus in typen en stenografie. Toen ze zestien was, stierf haar moeder. Meneer Jones gaf daarna steeds meer toe aan zijn kwalen en de verpleegster, die hem op kwam passen, wilde niets met Mavis te maken hebben. Dit is natuurlijk het verhaal, zoals Mavis het aan Emily vertelde. Ze moet een jaar of drie en twintig zijn geweest, toen ze bij uw firma in dienst trad, meneer Eversley. Ze was zeer be kwaam, zag er aardig uit en was volkomen zelfverzekerd. Ze werd meneer Cyril Eversley's privé-secretaresse inwelk jaar William antwoordde: „Dat was in 1937 of '38. Ze was inderdaad bijzonder goed". „Ja, ze was een intelligente, zakelijke, harde jonge vrouw, die op haar bijzondere eigenschappen in dit opzicht zo zeer begon te vertrouwen, dat ze zich er tenslotte door liet overheersen. Ik weet niet, meneer Eversley, of u al in staat bent geweest de boeken eens na te kijken, maar in ieder geval zou ik u bij deze willen adviseren, dat vooral te doen. Ik kan haar diverse daden alleen maar verklaren door te ver onderstellen, dat uw terugkeer haar in grote moeilijkheden zou brengen". „Ja, dat hebt u goed gezien", zei Wil liam. Juffrouw Silver kuchte en vervolgde: „Haar huwelijk met meneer Cyril Evers ley was natuurlijk alleen bedoeld om haar enige bescherming te bieden. Maar dit was niet voldoende. Ze is er zich van bewust geweest, dat haar knoeierijen tè ernstig waren, om op enigerlei wijze vergoeilijkt te kunnen worden. We komen nu aan het j tragische geval van meneer Davies. Ik ge loof, dat ik mag concluderen, meneer Eversley, dat Mavis Jones een hevige schok kreeg, toen ze uw getypte brief open maakte, waarin u om een onderhoud verzocht. U had die brief eigenhandig ondertekend, met William Smith. Ze heeft uw ondertekening „William" tè vaak ge zien, dat de gelijkenis haar niet op zou vallen. Ze was natuurlijk door dit enkele woord niet helemaal zeker, maar toch voldoende onder de indruk, dat ze een zeer late afspraak met u maakte, namelijk op een uur, dat geen van de beide firman ten meer aanwezig zou zijn en het kan toorpersoneel bezig was te vertrekken". „Een van de kantoormeisjes herinnert zich, dat ze Davies vroeg weg trachtte te krijgen", merkte William op „Ja, inderdaad", zei Katherine. „En bij die gelegenheid botste hij tegen mij op. Natuurlijk herkende ik hem niet. De arme kerel verloor bijna z'n bezinning en rende ervan door om Katherine op te bellen. Deze weet niet zeker, of ze hem toen dadelijk gezegd heeft er met niemand over te spreken. In-ieder geval schreef ze hem de volgende dag om vooral z'n mond te houden, maar die brief heeft hij niet meer ontvangen". Juffrouw Silver had haar breiwerk op genomen. De blauwe babykleertjes waren klaargekomen en ingepakt voor verzending. Ze was nu bezig aan een jumper voor de moeder van de baby, haar nichtje Ethel Burkett. Eenige centimeters breiwerk in een warme dieprode kleur waren al aan de naalden zichtbaar. Ze breide snel en zonder enige inspanning en nadat ze even met een vergenoegd gezicht haar breiwerk had bekeken, concentreerde ze weer al haar aandacht op het gesprek. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6