iJmuider Courant Haarlems Dagblad Het Congres is eensgezind tegen verhoging van de belastingdruk Radiotoespraak van premier Dr. W. Drees Sultan Hamid verwacht niet Hoge Commissaris te worden 'Mi Europese samenwerking op militair gebied vordert slechts moeizaam 64 e Jaargang No. 19439 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van ftt Optrctjte ïtotlcmoctjc éeuaat (ïinto Maandag 2 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Minder Amerikaanse hulp in 1950 Naar Reuter meldt zal het Amerikaanse Congres in het nieuwe jaar overgaan tot drastische beperkingen van de hulpver lening aan het buitenland. -Men voorspelt verbitterde debatten over de door de rege ring in te dienen verzoeken en gelden voor het derde jaar van het plan-Marshall en voor de herbewapening van de landen van het Atlantische verdrag. Ook verwacht men, dat er aanvallen zullen worden ge daan op de voorstellen voor het verlenen van hulp aan de economisch laag-ontwik- kelde gebieden van Azië, Afrika en Zuid- Amerika. De Amerikaanse regering ziet zich ge steld voor het vooruitzicht van een tekort van ongeveer 5 milliard dollar op een be groting van circa 43 milliard dollar. Dit tekort kan op vex-schillende wijzen worden gedekt, namelijk door verhoging van de belastingen, verhoging van de nationale ^schuld, vermindering van de buitenlandse uitgaven of vermindering van de binnen landse uitgaven der regering. De meerder heid van het Congres schijnt echter gekant te zijn tegen belastingverhogingen. Zowel de democraten als de republikeinen hou den hierbij rekening met de in November van het volgend jaar te houden Congres verkiezingen en het is derhalve vrijwel zeker, dat het Congres niet in zal gaan op eventuele plannen van president Truman om de staatsinkomsten met verscheidene milliarden te verhogen door de heffing van extra-belastingen. Congresleden van alle politieke richtingen hebben zich voor een algemene beperking van de staatsuitgaven verklaard, doch tevens hebben de meesten verklaard, dat zij gekant zijn tegen be paalde beperkingen van de binnenlandse uitgaven, die voor hun kiezers nadelig zouden kunnen zijn. Verder zijn zowel de democraten als de republikeinen gekant tegen financiering van het begrotings tekort door verhoging van de staatsschuld, Het ziet er derhalve naar uit, dat de om vangrijke programma's voor militaire en economische hulp aan het buitenland het meest zullen lijden onder de bezuinigings pogingen, die de Congresleden met het oog op de verkiezingen in het werk zullen stellen. Om de voorstanders vandrastische be perkingen halverwege tegemoet te komen zal de nieuwe begroting van president Truman waarschijnlijk zekere verlagingen" van de hulp aan het buitenland bevatten. De grots vraag is echter, of deze verlagin gen het Congres zullen bevredigen. De positie van de regering in het Con gres is thans wat zwakker dan in 1949. Senator Vandenberg, een der leiders van de republikeinse partij zal door zijn slechte gezondheid waarschijnlijk verhinderd wor den om zoals gewoonlijk een actieve rol te spelen door de steun van de republikeinse Congresleden te mobiliseren voor het hulp verleningsprogramma. Nieuwjaarsgeschenk voor minister Lieftinck Ruim f 131 millioen aan goud De commissie voor de verdeling van het in Duitsland teruggevonden goud heeft in haar Vrijdag te Brussel gehouden vergade ring aan Nederland ongeveer 30.646 kilo gram goud, dat een waarde vertegenwoor digt van 131.042.000, toegewezen. De eerste toewijzing van goud aan Ne derland (35.890 kilogram) geschiedde op 12 November 1947. Deze toewijzingen zijn geschied op grond van de overeenkomst tussen de geallieerde mogendheden inzake de van Duitsland te ontvangen herstelbetalingen, welke mede door Nederland te Parijs is ondertekend op 14 Januari 1946. Het goud is in Duitsland teruggevonden of in andere landen achter haald. Indonesische delegatie vertrokken 3/ 2. 'fff Europese federatie vóór 1952 Dringende oproep der Europese Beweging De Europese Beweging, die de stoot heeft gegeven tot de bijeenroeping van de eerste vergadering der Europese Assem- blée, heeft opgewekt tot de vorming van de Verenigde Staten van Europa voordat het plan-Marshall afloopt in 1952. De beweging nodigt alle politieke orga nisaties in Europa uit zich te verenigen om dat doel te bereiken. Zij is voorstand ster van een plebisciet in geheel Europa om te kiezen „tussen de politiek van on beperkte souvereiniteit en de politiek van een Europese federatie". „Als het Europa niet gelukt voor deze fatale datum een federatie te vormen, zal het geplaatst worden voor een verschrik kelijke economische crisis, gevolgd door revolutie en oorlog en door de uitroeiing van Europa en zijn beschaving", aldus de verklaring van de Europese Beweging. Russisch protest bij* Finse gezant: Oorlogsmisdadigers in Finland Volgens het Russisch persbureau Tass heeft de Sovjet-Russiche onderminister van Buitenlandse Zaken Gromyko Zaterdag tegenover de Finse gezant, Sundstroem, ge protesteerd tegen het feit dat nog een drie honderdtal Sovjet-Russische oorlogsmisda digers in Finland zou, verblijven. Deze per sonen moesten aan de Sovjet-Unie ter be rechting worden uitgeleverd, aldus zeide Gromyko. De aanwezigheid van deze per sonen in Finland zou strijdig zijn met de bepalingen van het vredesverdrag. Onder de bedoelde driehonderd zou een groep van 56 personen zijn, die de ernstigste misdaden tegen de Sovjet-Unie zouden hebben be dreven. Deze personen zouden de Finse re gering bekend zijn. Een lijst met de namen van deze personen werd aan de Finse re gering ter hand gesteld. Het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft tot nog toe geen bevestiging ontvangen van het protest van Gromyko. In Helsinki gelooft men, dat Gromyko zinspeelde op vluchtelingen uit Estland, Letland en Littauen, die in Finland wonen. Het merendeel van hen vluchtte naar Fin land na de inlijving van hun landen bij de Sovjet-Unie in 1940 en nadat het Russi sche leger in 1943 en 1944 een einde had ge maakt aan de Duitse bezetting. .Rusland beschouwt deze vluchtelingen als Sovjet- Russische burgers. Dertig hunner werden in 1948 op verzoek van Rusland uitgele verd, Bechier „voor onbepaalde tijd" in Moskou Bernhard Bechier, oud-minister van Binnenlandse Zaken van de Oost-Duitse 'provincie Brandenburg, die in September naar Moskou werd ontboden, is nog niet teruggekeerd, ofschoon hij elf dagen ge leden terug verwacht werd, aldus het West-Berlijnse blad Telegraf. Op de Rus sische controlecommissie te Karlshorst werd aan de vrouw van Bechier meegedeeld, dat de terugkeer van haar echtgenoot „voor onbepaalde tijd was uitgesteld", aldus de Telegraf. Geen Duitse officieren naar Amerika, zegt Washington Een woordvoerder van het Amerikaanse leger heeft Verklaard, dat het leger niets afweet van plannen om een groep hoge Duitse officieren naar de V. S. over te brengen voor speciale cursussen. Ook het departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat te Washington niets van een dergelijk plan, als waarover in de Duitse pers is bericht, bekend is. De voormalige Duitse generaal Heinz Guderian heeft te München de persberich ten tegengesproken, volgens welke hij „aanbiedingen van een vreemde mogend heid" zou hebben gekregen. - tl. US M Cs /ru* «4 Ju-*#*. - ousu*. «ZV T ~**y i. 4 figt. Hedenmiddag zullen het vliegkampschip „Karei Doorman", de onderzeebootjager „Johan Maurits" en de lichte kruiser Jacob van Heemskerck", tezamen vormend het smaldeel „Antillen", de haven van Rotterdam verlaten voor de reis naar de Nederlandse Antillen. Prins Bernhard zal aan boord van de „Karei Doorman" deze reis meemaken. Zaterdagmiddag heeft de minister-presi dent dr. W. Drees voor de microfoon van de Wereldomroep een rede gehouden, waarin hij voornamelijk over de nieuwe verhouding tot Indonesië heeft gesproken. Hij zeide onder andere:: „Thans is de beslissing gevallen. Voor velen is zij zwaar te verwerken, bij wie vooral sterk is het gevoel, dat wij afstand doen van een grootse taak, door een klein land overzee verricht. Wat zich thans voltrekt is echter van een gans ander karakter dan vroeger het teloor gaan van mogelijkheden, die zich in de 17de eeuw schenen te openen. Dat Nieuw- Amsterdam New York is geworden, dat de vestiging in Brazilië werd opgegeven, dat de Kaapkolonie verloren ging, dat het Australische vasteland wel door Nederlan ders werd ontdekt en Nieuw-Holland heeft geheten maar niet door Nederlanders werd bevolkt, dat Nieuw Zeeland New Zealand werd, het is in hoofdzaak het onvermijde lijke gevolg geweest van het feit, dat Ne derland te klein was om te omvatten wat zijn zeevaarders ontdekten of wat tijdelijk door Nederlanders bezet werd. Maar dat bijna geen enkel gebied behouden werd, dat voor een grote Nederlandse volksplan ting in aanmerking kon komen, dat is een werkelijk verlies geweest voor de Neder landse stam. Met Indonesië staat het anders. Indonesië kon nooit Nederlands heten of worden in andere zin dan dat Nederlanders als een bovenlaag leiding gaven in staat en maat schappij. Daarmede stond vast, dat het ogenblik moest komen, waarop in de bevol king, mede door ons eigen toedoen, de krachten zou den groeien, die zelf het be stuur in handen zouden willen nemen. Het zou voor Nederland en Indonesië een geluk zijn geweest, indien de ontwikkeling in die richting zich voor de oorlog sneller en na de oorlog geleidelijker had voltrokken dan het geval is geweest. Dat na de oorlogs ellende nog meer dan vier jaar van ver warring en strijd zijn gevolgd, is van een diepe tragiek. Het zal voor menig Nederlands militair, die enkele jaren van zijn jonge leven onder ontberingen en gevaren in Indonesië heeft doorgebracht, en die vele makkers heeft zien vallen, een moeilijk ogenblik zijn ge weest toen het rood-wit-blauw door het rood-wit werd vervangen. Ik zou er onze militairen van .willen.doordringen, dat wat van hen gevraagd werd, wat zij gegeven hebben, het hoogste offer ook, dat hun mak kers hebben gebracht, niet zonder zin is ge weest. Niemand kan sterker dan ik vervuld zijn van wat aan beide zijden geleden is. Toch is mijn overtuiging ongeschokt, dat het voor beide volkeren noodlottig zou zijn geweest, indien Nederland in 1945 zich een voudig uit Indonesië had teruggetrokken en het aan zijn lot .had overgelaten. Thans is in ae archipel samenwerking verkregen tussen republikeinen en federa listen en is overeenstemming tot stand ge komen omtrent een blijvende samenwer king met Nederland op voet van gelijkheid. Nederland zal in Indonesië waardevolle diensten kunnen bewijzen, die gaarne aan vaard zullen worden als de Nederlanders zich voelen als medewerkers. Voor Neder land zal het van grote betekenis zijn, dat voor een aantal van zijn beste krachten de mogelijkheid blijft bestaan in Indonesië hun energie te ontplooien en dat ook economi sche banden niet worden verbroken. Daar naast kan een geestelijke band tussen Oost en West grote betekenis houden." In Amsterdam botsten in de afgelopen nacht een taxi en een personenauto op de hoek van de Overtoom en de Constantijn Huygensstraat tegen elkaar. De taxi sloeg om. Van de inzittenden werd een 29-jarige vrouw zo ernstig gewond, dat zij naar het Wilhelmina Gasthuis moest worden gebracht. De Iederwarenfabriek van A. van Rijs wijk te Waalwijk is gedeeltelijk uitgebrand. Een partij lèer ter waarde van f 30.000 ging ten dele verloren. Sjahrir in de opposifie? Het woord is aan Om precies acht uur Zaterdagavond be gaven de leden van de Indonesische dele gatie voor de souvereiniteitsoverdracht, dr. Moh. Hatta, Sultan Hamid II en prof. Soepomo, zich aan boord van de K.L.M. Constellation „Eindhoven" om de terug reis naar Indonesië te beginnen. Hun wercl uitgeleide gedaan door de ministers Drees, Stikker en Van Maarseveen. Ook de heer Lovink en prof. Schermerhorn waren on der de zeer velen, die in de Icarushal op Schiphol afscheid van de delegatie namen. In een kort gesprek met verslaggevers deelde Sultan Hamid mede dat hij „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid" niet Hoge- Commissaris van Indone sië in Den Haag zal worden. Naar zijn persoonlijk inzicht zal voor die post wor den aangewezen Moh. Roem. „Wanneer cue beslissing inderdaad zo valt," zo zei de Sultan, „dan kan ik daarmee en Neder land en Indonesië van harte feliciteren Op de vraag welke rol hij zelf zal ver vullen in de toekomst antwoordde Sultan Hamid lachend, terwijl hij op Hatta wees: „Vraag het mijn baas". Het gerucht, dat hij een vooraanstaande functie in het fe derale leger zal vervullen, sprak de Sultan tegen. „De leider van het federale leger is in ieder geval voorlopig de Sultan van Djokja", zo zei hij. „Deze is voorlopig mi nister van Defensie en gelijkertijd bevel hebber van de weermacht-onderdelen. Hij is de enige man die dat kan doen", zo verklaarde Sultan Hamid. Op een vraag of hij meer incidenten had verwacht in deze historische weken, antwoordde de Sultan: „Wij zijn het meest gedisciplineer de ras ter wereld en daarom is er geen sprake van, dat de bevelen niet zouden worden opgevolgd". Aan Sultan Hamid werd eveneens de vraag gesteld of er een mogelijkheid be staat, dat Sjahrir in de naaste toekomst minister van Buitenlandse Zaken zou worden of ook het gerucht, dat Sjahrir ambassadeur in Londen zou worden, juist is. Sultan Hamid antwoordde hierop: „Wij zouden graag willen, dat hij meedeed, maar aan de andere kant heeft een de mocratie oppositie nodig en het zou jam mer zijn, wanneer de oppositie slechts uit extremisten bestond". Tenslotte werd de vraag gesteld of de economische betrekkingen, die Nederland met Indonesië heeft, niet over zouden gaan in Amerikaanse handen, omdat Nederland onmogelijk de dringende behoeften van Indonesië kan dekken. De Sultan gaf hier op het antwoord: „Nederland zal kracht moeten putten uit de andere unie, waar van het deel uit maakt, namelijk van de Benelux. Als eenheid is de Benelux wel degelijk in staat tot belangrijke leveran ties". De Indonesische minister-president, Mohammed Hatta, verklaarde dat zijn verblijf in Nederland bijzonder prettig was en hij was zeer erkentelijk voor de genoten gastvrijheid. Belangrijke beslis- De Duitser May tot 10 jaar veroordeeld De 43-jarige Duitse code-expert E. G. May van de contra-spionnagedienst van Schreieder, tegen wie de advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam de doodstraf had geëist wegens het deelnemen aan de executie van 70 Russi sche krijgsgevangenen nabij het kamp Leusden in 1942, is tot 10 jaar gevangenis straf met aftrek van de voorlopige hechte nis veroordeeld. In de sententie tegen deze verdachte overwoog het Hof, dat een Duits officier had moeten begrijpen, dat doodschieten van weerloze krijgsgevangenen als een oorlogs misdrijf wordt beschouwd. „Men behoeft maar te denken aan de hevige protesten van Duitse zijde tegen de behandeling van een aantal Duitse krijgsgevangenen in Afrika, die door de Engelse troepen tijdens de gevechten geboeid gevangen werden ge houden. De Duitsers hebben," aldus de sen tentie, „door die protesten blijk gegeven zeer goed te weten, dat krijgsgevangenen behoorlijk dienen te worden behandeld. Niettemin zijn in dit geval 70 Russen vol gens een weerzinwekkend plan op dusdani ge wijze vermoord, dat men eigenlijk alleen mag spreken van afslachting. Dit recht vaardigt oplegging van de zwaarste straf. Deze verdachte heeft echter aan de execu tie deelgenomen, terwijl hij met weerzin tegen deze daad en tegen zich zelf vervuld was. Er zijn in dit geval belangrijke indi viduele redenen tot verzachting aanwezig, weshalve het Kof hem niet de zwaarste straf oplegt, doch een gevangenisstraf en dan een naai- verhouding belangrijk lich tere dan feitelijk uitgesproken zou moeten worden." Bij zijn bezoek aan president Soekarno voor het overhandigen van zijn inleidingsbrief van Koningin Juliana inspecteerde de Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië dr. H. M. Hirschfeld. gekleed in de tenue van ambassadeur, de erewacht voor het paleis Koningsplein te Djakarta (Batavia). singen zijn volgens hem door het nieuwe Indonesische kabinet nog niet genomen. Deze zullen in de loop van de volgende maand moeten komen, met name de ver tegenwoordiging in het buitenland in de eerste plaats Nederland moet wor den geregeld. Ook het lidmaatschap van de UNO is nog een punt, waarover in de kring der Indonesische ministers niet is gesproken. Voorlopig blijft Palar verte genwoordiger van de Verenigde Staten van Indonesië bij de UNO. Wie hem eventueel zal opvolgen of in de toekomst zal bij staan, is nog niet beslist. Op een desbe treffende vraag zei de heer Hatta, dat. niet 27 December, de dag van de souvereini teitsoverdracht, maar 17 Augustus, de dag van de proclamatie van de republiek Indo nesia, in de toekomst als nationale feest dag zal worden gevierd. Met hartelijke wensen voor 1950 nam Hatta op deze Oudejaarsavond voorlopig afscheid van zijn Nederlandse vrienden. jloemen te Karatsji Zondagavond is Mohammed Hatta, de Indonesische premier op zijn thuisreis te Karatsji ontvangen door een juichende menigte Pakistanse studenten. Men hing hem bloemenkransen om en riep: „Lang leve de Verenigde Staten van Indonesië", „lang leve Hatta". Bij de ontvangst bevon den zich vele Pakistanse functionarissen en buitenlandse diplomaten evenals dé plaatsvervangende Pakistanse minister van Buitenlandse Zaken, Mahoed Hoessein. Anaré Maurois: Wij kunnen slechts oprecht over onze gebreken praten tot hen, die onze deugden erken nen. Rapport over Dakota-ramp bij Oslo Zaterdag is een rapport gepubliceerd door de officiële Noorse commissie, die belast v/as met het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk met de Dakota van Aero Holland bij Oslo, waarbij 26 Joodse kinderen het leven verloren. De commissie heeft als oorzaak vastge steld, dat het vliegtuig op contact met de grond vloog inplaats van op de instrumen ten. Dit laatste was volgens de commissie, gezien de mist en het laaghangend wolken dek, dë aangewezen weg geweest. De commissie is tot de bevinding geko men, dat er niets defect kan zijn geweest aan de motoren en de radio van het vlieg tuig. Kruis van Verdienste voor vrouwelijke hoofdcommies Bij Koninklijk Besluit is het Kruis van Verdienste verleend aan mej. M. C. M. van Malssen, hoofdcommies bij het ministerie van Oorlog, wegens moedig optreden in November 1944, toen zij de te Velp opge slagen archieven van het departement van Defensie, welke de Duitsers wilden weg voeren en vernietigen, wist te bemachtigen en naar Den Haag terug te brengen, waarbij zij verschillende malen werd aangehouden en zelfs beschoten. De minister van Oorlog heeft de onder scheiding aan mej. Van Malssen uitgereikt. (Van onze correspondent te Parijs) De idee van de Duitse herbewapening ontmoet de felste tegenstand in Frankrijk en beide Kamers hebben er zich met bijna algemene stemmen tegen uitgesproken. Natuurlijk betekent dit niet, dat er op korter of langer termijn geen beroep op het Duitse oorlogspotentieel gedaan zal worden. Inderdaad wint de overtuiging veld zelfs in Frankrijk, zij 't daar nog verhuld dat Europa zonder medewer king der Duitse soldaten tegen een aanval uit het Oosten niet te verdedigen is. Zolang dit beroep op Duitsland echter nog niet is (of kan worden) gedaan, staat men voor de consequentie, dat door Frankrijk het leeuwendeel der militaire lasten gedragen moet worden. Zijn Frank- rijks schouders tegen dat gewicht be stand? Men moet het betwijfelen. Vooral de Amerikanen, die uiteindelijk de ver antwoordelijkheid dragen voor de verde diging der Atlantische wereld, hebben zich herhaaldelijk veroorloofd tegenover Fran se autoriteiten hun vrees dienaangaande uit te spreken. Tijdens de jongste mili taire conferenties te Parijs moet de Ame rikaanse minister Johnson zelfs 'gezegd hebben: Europa zal verdedigd worden met of zonder Duitsland, doch in het laatste geval verwachten we van Frankrijk een militaire inspanning, die de krachten van dat land o.i. verre zal overtreffen. 200 milliard meer? In de eerste plaats is er het financiële probleem. Johnson heeft er zijn Franse collega René Pleven op gewezen, dat de Franse defensie-uitgaven zich sedert enkele jaren in een dalende lijn bewegen: 40 procent in 1945, 28 procent in 1948, 20,6 procent in 1949 en 18,3 procent in 1950. Bovendien wordt van dat percentage nog meer dan een kwart voor het expedi- tieleger in Indochina gereserveerd, een bedrag dus dat aan de Europese verdedi ging wordt onttrokken. Volgens de „Fi garo" zou van Frankrijk zijn geëist, dat het ter vervulling van zijn militaire plich ten, in de toekomst 200 milliard francs meer aan defensie uit zal geven. Wan neer men nu weet, dat het totale budget voor het volgend jaar ruim 2000 milliard beloopt en dat de regering zo juist zijn bestaan riskeerde om vari het parlement een belastingverhoging van ongeveer 23 milliard nog niet 1/8 van de bewuste som aanvaard te krijgen, dan mag men zich wel afvragen, hoe Frankrijk ooit aan deze zware verplichtingen zal kunnen voldoen. De Amerikanen hebben ook critiek geuit op de organisatie van het Franse leger. Wil het land worden opgenomen in net Atlantisch verdedigingssysteem, dan dient, zo heeft generaal Bradley te. kennen ge geven, zijn leger op meer moderne voet te worden geschoeid. Een eerste stap in die richting heeft minister Pleven gezet door een aantal hoge generaals aan de kant te zetten. Ook de stafchef is ver vangen. Van de nieuwe militaire leiders, voor het grote publiek, wordt -veronder steld, dat ze wat minder aan pretentieuze ster-allures lijden en een ministerieel be vel iets vlotter zullen weten uit ie voeren. Daaraan heeft van tijd tot tijd nog wel eens het een en ander ontbroken. Militair apparaat van zeer bescheiden omvang. Algemeen neemt men aan, dat Frank rijk op dit ogenblik hoogstens vijf divi sies op de been kan brengen, welk aantal elk jaar met twee divisies vermeerderd zou kunnen worden. De luchtmacht is geheel onvoldoende toegerust. Weliswaar heeft Amerika toegezegd Frankrijk in het kader van het militaire assistentie-plan voorrang boven de andere Europese mogendheden te verlenen, doch voorlopig wordt alleen oud materiaal, af komstig uit de surplus-voorraden, ver scheept. De nieuwe tanks van de types Pershing en Patton, resp. van 43 en 50 ton, zullen vooreerst voor het Ameri kaanse leger worden gereserveerd. En op de atoombom behoeft Frankrijk helemaal niet te rekenen. Zo lang prof. Joliot-Curie, een gerenommeerd communist zoals men v/eet, nog enige invloed heeft op het Franse atoom-onderzoek, stelt Amerika geen prijs op samenwerking op dit gebied voor de toekomstige oorlogvoering niette min essentiële gebied. Wat er tot dusver op het gebied der mi litaire voorbereiding van Europa is ge presteerd, scheen een tweeledig doel te hebben eerstens Rusland te bewijzen, dat 't het Westen ernst is en daardoor te voorkomen dat de Sovjets een oorlog bij voorbaat als een militaire wandeling zou den beschouwen, en ten tweede Frank rijk te overtuigen, dat dit land zijn ver trouwen in Amerika kan beleggen. Wij schrijven dit alles niet om de neer slachtigheid, welke op dit gebied vooral in Frankrijk onmiskenbaar valt te constate ren, te reclitvaardigen. Wij hebben slechts getracht er de oorzaken van op te sporen. De remedie hiertegen is zonder twijfel te vinden in een groeiende samenwerking op elk gebied tussen de Europese landen onderling en met Amerika, want aan die samenwerking ontbreekt nog veel. Grotewohl weer opgetreden De Oost-Duitse premier, Otto Grote wohl, is voor het eerst in het openbaar verschenen na zijn ziekte, waarvoor hij in een Sovjet-Russisch ziekenhuis werd ver pleegd. Hij was aanwezig op een receptie van de Oost-Duitse premier, Wilhelm Pieck. In een korte toespraak zeide hij, dat de „strijd voor de eenheid van Duitsland en voor vriendschap met de Sovjet-Unie de belangrijkste taak voor 1950 is". Eveneens waren aanwezig het hoofd van de Sovjet- Russische missie in Oost-Duitsland, Poesjkin, en vertegenwoordigers van de meeste Oost-Europese landen. Ook de Amerikaanse Hoge Commissaris gaf een Nieuwjaarsreceptie. De voorzitter van de Sovjet-Russische controlecommis sie, generaal Tsjoeikof, en andere hoge Russische functionarissen waren niet aan wezig, hoewel zij een uitnodiging hadden ontvangen. Wel verschenen vier Sovjet- Russische verbindingsofficieren. Zuid-Afrika en het communisme De Londense „Observer" zegt van be trouwbare zijde te hebben vernomen, dat de Zuid-Afrikaanse minister van Justitie C. R! Swart in de zitting, welke door de Zuid-Afrikaanse regering in de loop van de volgende week zal worden gehouden, een voorstel zal indienen tot het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen de Zuid-Afrikaanse Unie en de Sovjet- Unie. De correspondent van de „Sunday'Times" seint uit Durban dat het hoogstwaarschijn lijk is dat de Communistische partij en de communistische partijbladen in de Zuid- Afrikaanse Unie buiten de wet zullen wor den gesteld. Volgens de correspondent heeft de communistische infiltratie in Zuid- Afrika, waarbij onder meer gebruik wordt gemaakt van de omstandigheid, dat vier verschillende rassen in het gebied van de Unie wonen, de Zuid-Afrikaanse regering reeds sinds enige tijd zorgen gebaard. Ook zou er volgens de correspondent ontevre denheid onder de gekleurde rassen in Zuid- Afrika bestaan. OVERWEGEND ZWAAR BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen en hier en daar mist. Later enkele verspreide opklaringen. Meest matige Westelijke wind, langs de Waddenkust tijdelijk weinig wind. Iets zachter, vooral in het Zuiden van het land. 3 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.41 uur Maan op 15.15 uur, onder 8.47 uur Hoog cn laag water in IJmuiden Maandag 2 Januari: Hoog water: 2.23 en 14.37 uur. Laag water: 10.17 en 22.32 uur. Dinsdag 3 Januari: Hoog water: 3.04 en 15.16 uur. Laag water: 11.01 en 23.16 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1