c Pro Juventute Hei' natuur-reservaat bij Haarlem De radio geeft Dinsdag PANDA EN DE MEESTER^GIDS Wereldnieuws Maandag 2 Januari 19"° 2 Door voorzorg wil de vereniging de „ontsporing" van kinderen voorkomen In het vorige artikel lieten wij mevrouw H. A. Kretschmar, de leidster van het bu reau van „Pro Juventute" te Haarlem (die haar bureau heeft in de Morinnesteeg) een en ander vertellen over de ontwikkeling in het werk. Thans heeft men nog veel te doen met de zorg voor kinderen die in aanraking komen met de politie en de kinderrechter, maar in de toekomst is te verwachten dat deze tak van haar bemoeiing wordt over genomen door de Arrondissements Jeugd raad, die ontslaan zal door de reorganisatie van de Voogdijraad. Op dit moment wijdt „Pro Juventute" zich nog aan de voorlichting in strafzaken voor kinderen en voorlichting van de Voogdijraad. In totaal staan thans 106 kin deren onder toezicht. Daarvan zijn er even wel al 58 onder vrij patronaat. Deze kinderen zijn afkomstig uit het kan ton Haarlem, dus behalve Haarlem vallen er ook de omstreken onder, ten Noorden tot Castricum en Heemskerk, ten Zuiden tot Bennebroek, ten Westen tot Zandvoort en ten Oosten tot Haarlemmermeer en Haar- lemmerliede. Veel aandacht wordt gegeven aan de rap porten die uitgebracht worden door de ambtenaren voor de Kinderwetten. Een juiste voorlichting van de Kinderrechter is van veel belang, want vaak wordt door de uitspraak van de Kinderrechter beslist over het levensbelang der kinderen. Er moet wel eens geadviseerd worden tot in grijpende maatregelen, maar dat geschiedt nooit zonder ampel onderzoek en rustige overweging. Het bestuur van „Pro Juven tute" beoordeelt alle rapporten in straf zaken in een commissie en geeft dan pas advies. Het toezicht op voorwaardelijk veroor deelde of ontslagen minderjarige delin quenten wordt opgedragen bij vonnis of beschikking van de minister van Justitie. De proeftijd is van 1 tot 3 jaar of tot meer derjarigheid. „Pro Juventute" stelt een vrij willig toezichthoud(st)er aan, die intensief contact zoekt met ouders en delinquent, getracht wordt herhaalde ontsporing te voorkomen, niet zozeer door toezicht als wel door belangstellende omgang en advies. De toezichthouder brengt elk kwartaal een rapport uit en houdt ook tussentijds voeling met het bureau van „Pro Juventute". Op het bureau kan hij ten allen tijde een be roep doen in geval van moeilijkheden. „Pro Juventute" wil thans vooral de weg banen voor het preventieve werk. „Pro Ju ventute" moet niet langer worden gevreesd als verlengstuk van de politie, maar ouders en kinderen moeten zonder angst de weg weten te gaan naar de Morinnesteeg. Door de door mevrouw VrosStol verzorgde poppenkastvoorstellingen heeft de naam „Pro Juventute" voor veel kinderen en ouders een andere klank gekregen. Doordat door tussenkomst van „Pro Ju ventute" een 40-tal kinderen heeft kun nen profiteren van de voortreffelijke 3- maandsinternaten en kampen van het de partement van Onderwijs, hebben de leid ster en haar helpsters contact gekregen met veel ouders, die ook na ontslag uit de kam pen vertrouwen hebben getoond en hebben begrepen, dat niet straffen, maar helpen het oogmerk is. In toenemende mate komen de ouders hulp vragen voor de opvoeding van hun moeilijke kinderen. Vaak helpt „Pro Juven tute" hen door de aanstelling van een „vrij patroon", die regelmatig contact zoekt met ouders en pupil. Nog veel staat er op het programma: voorlichting van de ouders door film of bespreking; clubwerk voor kinderen, die zich niet aanpassen aan het bestaande jeugdwerk; vacantiekampen voor ongeor ganiseerde jeugd en voor de ouders; ten slotte ook aanstelling van een sociaal-pae- dagogisch geschoolde ambtenares. Voor dit alles is geld nodig. Geld en medewerking. Tot heden is „Pro Juventute er in. ge slaagd steeds voldoende toezichthouders (sters) en vrijwillige patroons te vinden. In de praktijk is gebleken dat daardoor veel goed werk wordt verricht. In de toe komst hoopt men zo sterk het vertrouwen der ouders te winnen, dat zij vooral tijdig naar „Pro Juventute" komen. Voor een kind met de politie in aanraking komt, ge beurt er soms al veel dat er op wijst, dat de kinderen neigingen hebben die, als zij niet tijdig onderdrukt worden, de kinderen een verkeerde kant kunnen opdringen. Het ligt niet altijd aan de kinderen, dikwijls is het milieu er de oorzaak van. Mevrouw Kretschmar schetste het leed dat kinderen lijden in gezinnen waar het tussen de ouders geen harmonie is. Bij echtscheidin- gen zijn helaas de kinderen de dupe van het verbreken van het gezinsverband, maar ook al komt het niet tot een breuk, alleen reeds de gespannen verhoudingen in zo'n gezin hebben op de kinderen vaak een noodlottige uitwerking. Het blijkt herhaaldelijk dat vele geschei den vrouwen of vrouwen die alleen voor de opvoeding van hun kinderen staan, met grote moeilijkheden te kampen hebben. Hetzelfde geld voor weduwen en weduw naars. Ook stiefmoeders en stiefvaders hebben meermalen moeilijkheden. Dit komt niet altijd omdat zij minder vriendelijkheid betonen tegenover de pleegkinderen, maar is nog veel vaker een gevolg van de om standigheid dat de pleegouder en het kind elkaar niet begrijpen. In al deze gevallen kan een vrijwillig patroon voor de kinderen veel goede dien sten bewijzen. Het kind moet voelen: ik heb een vertrouwde „oom" of vriendelijke „tante", waar ik altijd met mijn moeilijk heden kan komen, die mij begrijpt en er op uit, is om leiding te geven aan mijl leven. Patroons die op die wijze hun taak op- vatteft hebben een dankbaar arbeidsveld. Het werk is wel moeilijk, het eist onge twijfeld opofferingen, maar wat is mooier dan mee te werken om een kinderleven dat bedreigd wordt, voor ontsporing te be hoeden. Daarom verdient „Pro Juventute" aller sympathie en steun! Academie Voortgezet Economisch Onderwijs Steun der provincie De Provinciale Staten van Noordholland stelden om prae-advies in handen van Ge deputeerde Staten een adres van het be stuur der Stichting voor voortgezet econo misch onderwijs, te Haarlem, houdende verzoek om, evenals voor 1949, ook voor het jaar 1950 een provinciale bijdrage van 1000.te mogen ontvangen. Gedeputeerde Staten herinneren er aan, dat het destijds de bedoeling was deze on derwijsinstelling in haar eerste ontwikke lingsstadium behulpzaam te zijn door het beschikbaarstellen van een provinciale 'bij drage, uitsluitend voor het jaar. 1949. Gedeputeerde Staten zijn van oordeel, dat een onderwijsinstelling als de onder havige, waarvan toch een der eerste doel einden is het geven van een bredere oplei ding voor leidende posities in het bedrijfs leven, wil zij van levensvatbaarheid blijk geven, in de eerste plaats in veel sterkere mate dan tot nu toe het geval is, financieel dient te worden gesteund door ondernemin gen van handel en nijverheid te Haarlem en omgeving. Het juiste ogenblik om daar op bij deze ondernemingen krachtig aan te dringen, achten Gedeputeerde Staten echter eerst dan gekomen, wanneer na afloop van de eerste eindexamens in 1950 op positieve resultaten van het onderricht kan worden gewezen. Het is daarom wenselijk, dat het voort bestaan van de Academie tot dat tijdstip niet in gevaar wordt gebracht, zodat Gede puteerde Staten menen aan de Provinciale Staten te moeten voorstellen aan deze in stelling, evenals voor 1949, ook nog voor 1950 een provinciale bijdrage van 1000. toe te kennen. v De samenwerking tussen Rijk, Provincie, Amsterdam en Haarlem Enige maanden geleden deelden wij reeds mede dat voorlopige overeenstem ming was bereikt over de aankoop van 1200 ha. duinen ten Noorden van de Zee weg te Bloemendaal die bestemd zijn voor Natuurreservaat. Thans schrijven Gedeputeerde Staten van Noordholland aan de Provinciale Sta ten dezer provincie: „Sinds ettelijke jaren vormt reeds de mogelijkheid van aankoop van het aan de Erven Van der Vliet in eigendom toebe horende duinterrein in Zuid Kennemer- land een punt van onderzoek en bespre king. Nadat deze zaak tengevolge van de oorlog een tijdlang heeft gerust, zijn sinds kort de onderhandelingen hervat, die ten slotte geleid hebben tot een voorlopige overeensteming tussen het Rijk en de ver tegenwoordigers van de Erven Van der Vliet omtrent de aankoop van dat gedeelte van het bovenbedoelde duincomplex, het welk gelegen is ten Noorden van de Zee weg van Bloemendaal, ter grootte van 1200 ha. Een voorlopig koopcontract is hiervan opgemaakt. Met deze aankoop zal tweeërlei belang worden gediend, enerzijds het behoud van dit duincomplex als een natuurmonument van de eerste orde en anderzijds de voor ziening in de recreatie-behoefte van de zich in de nabijheid bevindende grote be volkingscentra. In verband met de omstandigheid, dat deze aankoop van grote betekenis is voor de provincie Noordholland en meer spe ciaal voor de gemeenten Amsterdam en Haarlem, is het Rijk met ons College en de besturen der beide genoemde gemeen ten in contact getreden omtrent de finan ciering van deze aankoop en de wijze en financiering van die exploitatie. De ge dachten gaan daarbij in deze richting, dat het aan te kopen duinterrein in eigendom zal worden overgedragen aan een voor dit doel in het leven te roepen stichting, die tevens tot taak zal hebben de exploitatie te verzorgen. In de kosten van aankoop en exploitatie zullen het Rijk, de provincie en de gemeenten Amsterdam en Haarlem in een bepaalde verhouding participeren. Helaas is omtrent deze aangelegenheid In Londen is een tentoonstelling geopend voor schooljongens, waar alles u:at een schooljongen weten moet ten aanzien van maatschappelijke en verkeersonderwerpen aanschouwelijk is voorgesteld. Vooral de stand van de Britse spoorwegen ondervond al dadelijk enorme belangstelling. De jongens zien gefascineerd naar de werkende modellen van locomotieventreinen, signalen en alles wat er aan spoorwegen beweegt. FARAPLUIES SCHOTH GROTE HOUTSTRAAT 47 - HAA Telefoon 18036 Repareren (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor kinderen. 10.15 Pla ten. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Collegium Musicum Amstelodamense. 11.50 Gods dienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lunchcon cert. 12.55 Zonnewijzer. 13,00 Nieuws. 13.20 Amsterdamse politiemuziek. 15.00 „De bar bier van Bagdad", opera. 15.00 Platen. 15.30 Ziekenlof. 16,00 Voor zieken. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Amusementsorkest. 18.20 Sportjraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 Pla ten. 19.55 Reportage. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Radio Philharmonisch orkest en solist. 20.40 Katholiek Overleg. 21.05 Radio Philharmonisch orkest. 22.10 Zang, hobo en harp. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM TI, 414.5 M. 7,00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Radio-ochtendblad. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.35 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Concert. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 13.45 Pla ten. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Kinderkoor. 17.45 To neelbeschouwing. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Strijkorkest. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Fanfare-orkest. 19.25 „Paris vous parle". 19.30 Viool en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 21.45 Buitenlands overzicht, 22.00 Orkest. 22.30 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. Neon-feest in Brussel Brussel heeft zijn oud en nieuw gevierd in een kokende zee van neon. Voor. de blijkbaar wat provinciaalse Hollander, die al verbaasd staat bij het aanschouwen van een tiental lichtreclames op het Amster damse Leidseplein, was het resultaat van dit neonfeest volstrekt verbijsterend. De grote boulevards door het centrum van de stad waren een onophoudelijk spattend vuurwerk van duizenden verschillende aan en uit flitsende neonplaatjes en -woorden. En zelfs voor de Brusselaar was de aanblik van al deze overdonderend imposante lelijkheid toch ietwat verbazingwekkend, want nog nooit zeiden ze, hadden ze het zo groots gezien. Terwijl Brussel op dat ge bied toch wel iets gewend is. Maar nu had den de winkeliers in het centrum een spe ciale actie op touw gezet, die resulteerde in eindeloze rijen van reclames vijf of zes verdiepingen hoog en lange straten over spannen met grote bogen van licht. Temidden van deze flikkerende en flit sende lichtzee, vierde Brussel de jaarwisse ling op een manier, die niet mis te verstaan was. Van zeven uur af puilden de straten bijna uit van de tallozen, die er in een feestroes door heen dromden. Overal klonk muziek en geroep en gelach. De geenszins schaarse cafés waren tot de laatste plaats bezet met uitbundig vrolijke Belgen. En toen het eenmaal, zonder dat iemand er veel van had gemerkt, 1950 was geworden, kwam het feest nog lang niet tot zijn einde. Tot vroeg in de ochtend een uur of zes bleef het druk en trokken onze joelende Zuiderburen in troepen door de Boulevard Anspach naar de daghelder verlichte Place de Brouckère. En dan vandaar weer andere brede straten in, met overal sambamuziek uit grote luidsprekers en altijd maar weer de pijnlijk aandoende kleurencombinaties, die neon-fabrikanten met een demonisch genoegen schijnen te ontwerpen. Restaurants en bars en cafés en cabarets deden zaken als nooit tevoren. Het scheen of heel Brussel juist voor deze jaarwisse ling kousen vol francs had opgepot en die nu met een lachend gezicht over de eige naars van al die openbare vermaaksoorden uitstortte. Hier en daar stonden queues voor de deuren en toen wij ons eindelijk met veel moeite door de deur van „Tavenu" op Place Rogier hadden gedrongen, was het ook daar binnen nog moeilijk een beschei den plaatsje te vinden. Maar het was een prettig aandoend, uiteraard geheel Frans cabaret, dat muzikaal werd begeleid door een hier in Holland geenszins onbekend orkest: dat van Ernst van 't Hoff. Een uur tje later stonden wij weer op straat en voor de deur had zich alweer een kleine queue gevormd van hunkerende Belgen. Kinderen trokken pan met hete olie om Bij het oliebollen bakken ten huize van de familie B. te Aalsmeer op Oudejaars avond vielen een twee- en vier-jarig kind van de stoel waarop ze samen zaten en kwamen daarbij tegen de kachel aan. In 'de val greep een der kinderen de op de kachel staande pan beet, die gevuld was met gloeiende olie. De olie stroomde over hen heen en veroorzaakte ernstige brandwon den bij de kinderen. Onmiddellijk droegen de ouders hen naar buiten en dompelden hen geheel in het water van de Ringvaart. Niettemin adviseerde de terstond geroepen geneesheer opname in het ziekenhuis. De toestand der kinderen liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch direct levensgevaar is geweken. Mej. J. Henneveld te Hierden is be noemd als onderwijzeres der Bijz. School aan de Leidsestraat te Haarlem. Het was in de Belgische hoofdstad niet zo, dat slechts de financieel bevoordeelden aan deze onstuitbare roes meededen. Ieder een feestte mee. En niemand scheen be zwaar tehebbèn'tégen 'de prijzen, die voor een Hollander met zijn duur betaalde fran ken toch niet mals zijn. In de buitenwijken was het stil. In de wat sombere straten achter het Gare du Nord waren maar weinig opzichtige of overdadige versieringen. En ook niet zo veel mensen, want de meesten hadden zich gemengd onder de joelende menigte in de boulevards. Want Brussel vierde feest. En als een stad als deze aan het feesten slaat, dan is dat de moeite waard voor iedereen om naar toe te gaan. En opgenomen te worden in de feestsfeer van het volk, dat de eerste twee letters van de Benelux heeft geleverd. Op Nieuwjaarsdag was het stil in Brus sel. In de straten hing een koude frisse lucht, de zon scheen helder en hier en daar wandelden rustig wat mensen. Niets wees er op, dat in diezelfde straten nog tot bijna daglicht feest was gevierd. En uit niets ook bleek, dat toen tegen vijf uur 's middags al die tienduizenden re clames weer hun schelle kleuren van neon in het rond flitsten, het feest ook weer opnieuw zou beginnen. Uit de luid sprekers klonk weer dansmuziek, de cafés waren weer vol en de straten puilden weer uit van de mensen. Van de mensen en van de grote, glimmende producten van de Amerikaanse auto-industrie. Dat centrum van Brussel was een levende étalage van alles wat het best, het lekkerst, het meest spectaculair en soms ook wel het mooist is in het verarmde Europa. Het zou volledig vooroorlogs Europees zijn, als het niet zo duur was en het zou geheel modern Amerikaans zijn, als toch achter al die neon-reclames, cellophaan-verpak- kingen en glimmende auto's de sfeer lag van een historie, van alles wat ons Euro peanen een stad aangenaam of onaange naam doet vinden. E. P. Ook een naluur-reservaaf bij llpendam Van belang uit natuurweten schappelijk oogpunt Het bestuur der stichting „Het Noord- hollandsch Landschap" heeft aan de pro vincie Noordholland verzocht voor de aan koop van een» gedeelte van het Ilperveld door de stichting een bijdrage van 25 pro cent van de koopsom of wel van 10.445,08 en voorts een subsidie in de kosten van ex ploitatie van het aan te kopen gebied ten bedrage van ƒ400,per jaar te verlenen. Het betreft hier de eerste stappen van de stichting tot verwerving van alle daarvoor in aanmerking komende delen van het Il perveld. De stichting „Het Noordhollandsch Landschap", de provinciale organisatie ter bevordering van behoud van natuuimonu- menten, heeft tot dusver nog slechts een zeer beperkte oppervlakte kunnen verwer ven of op andere wijze voor de toekomst veilig kunnen stellen. Thans heeft de stichting zich ten doel ge steld de verwerving als natuurmonument van het in de gemeenten llpendam en Landsmeer gelegen Ilperveld ter opper vlakte van ruim 397 hectaren, eventueel te vergroten met een z.g. schutstrook, groot ruim 53 hectaren, welke gebieden in het ontwerp-streekplan reeds met die bestem mingen zijn aangegeven. De keuze van het Ilperveld als het eerste grote object, waarvan de verkrijging door het Noordhollands Landschap wordt be oogd, is zeer gelukkig te achten om de vol gende redenen. Dit veld, een oud zilt veen- polderland, is een terrein van specifiek Nooi'dhollandse aard en een van de twee het Wormer- en Jisperveld is het andere gaafste en natuurwetenschappelijk belang rijkste aaneengesloten gebieden van deze soort. De instandhouding tem een dergelijk terrein is nog niet voor de toekomst ver zekerd, zodat de verwerving daarvan als zodanig een waardige aanvulling zou vor men van de andere als natuurmonument reeds verworven gebieden in deze provincie, welke echter van geheel andere aard zijn. Behalve uit een natuurwetenschappelijk oogpunt is het Ilperveld ook cultuurhisto risch van belang, zulks onder meer wegens de oude primitieve ontsluiting van het ter rein met behulp van waterwegen, over wegend in de richting Oost-West, tussen de begrenzende, Noord-Zuid gerichte wegen, langs welke alle bedrijfsbebouwing is ge legen. Gedeputeerde Staten stellen daarom voor 10.455,08 als bijdrage te verlenen voor de aankoop en verder ƒ200 per jaar in de exploitatiekosten. nog geen volledige overeenstemming tus sen de vier partijen bereikt. Dientengevol ge zal het voor Gedeputeerde Staten niet mogelijk zijn, naar het zich laat aanzien, nog in deze zitting een uitgewerkt voorstel aan de Prov. Staten voor te leggen. Intussen dient, wil de gesloten overeen komst niet vervallen, het voorlopige koop contract tussen het Rijk en de Erven Van der Vliet vóór 1 Mei te worden vervangen door een definitieve koopovereenkomst. Dientengevolge zal het Rijk met de dage lijkse besturen van de provincie en van de beide gemeenten tijdig voor die datum tot overeenstemming moeten komen en zullen voorzoveel de provincie betreft, de Prov. Staten vóór 1 Mei a.s. dus een beslissing dienen te nemén. Het is, naar uit het vo renstaande blijkt, aannemelijk, dat hier voor een buitengewone zitting van de Staten noodzakelijk zal zijn. Teneinde deze zitting tot één vergadering te kunnen beperken is de Voorzitter voornemens vóór de sluiting van de huidige zitting voor te stellen reeds de leden te benoemen van de Commissie, die het te verwachten voorstel zal moeten onderzoeken. De Sjah van Perzië op Schiphol Zaterdag heeft de Sjah van Perzië Mo hammed Reza Pahlavi, gedurende korte tijd op Schiphol vertoefd. De Sjah keerde terug van een verblijf in de Verenigde Staten van ruim een maand. Hij had daar besprekingen gevoerd over landbouwirrigatie en industrialisatie.' De Amerikanen bleken over Perzië goed geïnformeerd te zijn. Perzië heeft in de oorlog een rol gespeeld in het goederen verkeer tussen de Westelijke geallieerden en Rusland. Zij noemden mijn land een brug naar de overwinning, zei de Sjah. Perzië zelf leverde de Sovjet-Unie 6.000.000 ton goederen tijdens de oorlog. Ter verwelkoming waren op Schiphol aanwezig namens koningin Juliana vice- admiraal N. A. Rost van Tonningen; na mens de regering mr. J. Visser, chef van het protocol van Buitenlandse Zaken, voorts dr. A. Plesman en ir. F. J. Philips, vice-voorzitter van de Raad van Bestuur der Philips Fabrieken, die de Sjah het nieuwste type draagbare radiotoestel aan bood. Tijdens het oponthoud op Schiphol had de Sjah een onderhoud met ir. Philips over economische en sociale onderwerpen en met dr. A. Plesman over de luchtvaart. Met de Constellation „Soerabaja" is de Sjah naar Rome gevlogen. Hij heeft, geze ten naast gezagvoerder Viruly, gedurende het grootste deel van de vlucht de machine bestuurd. Hij bezit een vliegbrevet, dat hem daartoe bevoegdheid verleent. De Holland-Naufic Gunstiger vooruitzichten en aanstelling van meer personeel Zaterdag konden wij nog in enkele regels melding maken van de uitspraak van Rechtsherstel, die morgen gegeven, in het proces dat door de Koninklijke Machine fabriek Gebroeders Stork en Co. N.V. werd gevoerd tegen de Holland-Nautic. Ter aanvulling wordt thans nog' het vol gende van de zijde van de Holland-Nautic medegedeeld. Stork was voor de oorlog eigenaar van de Holland-Nautic, doch heeft dit bedrijf in de oorlog verkocht. Het proces ging over de kwestie of Stork vrijwillig tot deze verkoop was overgegaan of hiertoe gedwongen was. Blijkens de uitspraak van Zaterdag werd deze verkoop als vrijwillig beschouwd, zodat de terugvordering van de Holland- Nautic door Stork werd afgewezen. In Augustus laatstleden is Holland-Nautic in staat van faillissement verklaard. Het bedrijf is toen door de heer C. Gort van curatoren overgenomen en voortgezet onder directie van de heren H. Holpke en ir. E. van Dieren, onder de naam N.V. Scheeps werf en Machinefabriek Holland-Nautic. Onder de nieuwe leiding ontwikkelt het be drijf zich tot nu toe gunstig. Voor 1950 zijn vele orders geboekt. Onlangs is uit Frank rijk opdracht binnengekomen voor de bouw van een nieuwe sleepboot. In het komende jaar zal voor de vele uit te voeren werken het personeel meer dan verdubbeld moeten worden. Amnestie in Joegoslavië. Te Belgrado is officieel medegedeeld, dat in Joegoslavië aan 7.304 gevangenen amnestie is verleend. Naar verluidt be vinden zich ook politieke gevangenen onder hen. Gezegd wordt, dat de gevangenen zich goed gedragen hadden en goed werk verrichtten. De minister van Binnenlandse Zaken heeft eerder in de nationale verga dering verklaard, dat in het afgelopen jaar nog 3.473 gevangenen amnestie hebben ontvangen. Sinds 1946 was aan 17.810 per sonen amnestie verleend. /T^x. J (o sj ji- is 71. Joepiejoepie-ee!" kreet de heer Bobberbroek keer op keer. Er was nu niets meerdat hem aan de Tempel van Horus bond. Misschien zijn er hier of daar be paalde studie-boeken, waarin geschreven staatdat men vele dagen in dit gebouw rond kan wareip zonder er uitgekeken te raken, maar dat gold in ieder geval niet voor William T. Bobberbroek. Hij vond die tempel naar vuil en warm, en boven dien had hij nergens meer ogen voor nu hij eenmaal de Kroon van Isis in handen had, Hij en Panda zochten dus de kamelen weer op u iveet wel, die mottige, die Joris Goedbloed door vuige listen en be drog in zijn bezit had gekregen en daar klommen zij bovenop en toen aanvaardden zij de terugtocht naar de stad. tjonge, tjongejoepie-ee, Jansen,"' sprak Bobberbroek tot Panda. „Daar heb ik me nou toch die kroon! Een rare kroon, moet ik zeggen ik vraag me eigenlijk af wat die juffrouw Isis< voor een persoon was! Ja, daar heb ik nog niet eerder bij stil gestaan! Maar de kroon heb ik! Zal mijn vrouw opkijken! Zal je mijn ouwetje eens zien lachen. En wordt dat een leuke thee muts of niet, wat? O! Dat wilde ik u maar zeggen! Janseneh.... Panda bedoel ikjongen, je bent een prima-gids, en de kroon is bést. Zeg maar wat ik je schul dig ben." „Natuurlijk niets, mijnheer," glimlachte Panda bescheiden. Het was hem al genoeg, dat hij zag dat zijn baas zo tevreden was. Is dat ook niet de mooi ste beloning voor een jong werker? Het was geen moeite," zei Panda dus beschei den. „Het was niets!" „O, was dat niets? Hahahahaha!" riep Bobberbroek, hartelijk lachend. „Nou, Jansen, jongen, dan mag ik je hier zeker wel een bedragje geven voor.voor dat niets!" En met die een voudige woorden reikte hij Panda een hele prop bankbiljetten toe. Je begrijpt zeker wel, wat deze daar van vond! En onder deze aangename kout waren zij nu intus sen de stad al genaderd, waar zij toen Of neen, laat mij dat voor een volgende keer bewaren. Dan moet er óók nog iets bijzonders te vertellen zijnnietwaar? Gevaar. De „Melbourne Herald" plaatst onder grote opmaak 't bericht van zijn speciale correspondent te Djakarta, dat luidt: „Ofschoon de betrekkingen van Australië met de Verenigde Staten van Indonesië goed zijn, zouden zij in ge vaar kunnen worden gebracht door een meningsverschil over het bezit van Australisch Nieuw-Guinea". Overall. Een Engelse fabriek van plas tische stoffen zou in het geheim een nieuw product hebben gefabriceerd, waarmede 'lileren vervaardigd kunnen worden, die het menselijk lichaam tegen radio-actieve uitstralingen be schermen. De „Sunday Graphic" schrijft dat het product thans door de autoritei ten. wordt onderzocht. Tragedie. Lorraine Knapp, een 21-jarig meisje uit Butte (V.S.), heeft op Nieuw jaarsdag met een geweer haar moeder, haar 7-jarige zusje, een twaalfjarige en een drie-jarige broer gedood en daarna zelfmoord gepleegd. De moord werd ontdekt door twee andere broers. Zij verklaarden, dat hun zuster sedert enige tijd blijken van krankzinnigheid gaf. Verschuiving. De bewoners van vier Ita liaanse dorpen zijn met hun have en goed uit hun woonplaatsen gevlucht. De dorpen worden namelijk bedreigd door een aardverschuiving, die met een snelheid van enkele centimeters per uur plaats heeft. De aardverschuiving begon 20 dagen geleden. De vier dorpen, die in de nabijheid van Bologna liggen, zijn in 1905 reeds eenmaal door een aardverschuiving vernield. Meer hulp. Amerika heeft Joegoslavië permissie gegeven om in de V.S. moto- ren en andere onderdelen van burger vliegtuigen te kopen, zonder echter toe te stemmen, dat motoren voor militaire toestellen geleverd worden. De Joego slavische regering heeft maanden ge leden een desbetreffend verzoek aan Amerika gericht. Amerikaanse functio narissen verklaren, dat bovengenoemd besluit in overeenstemming is met een politiek van een meer uitgebreide doch niet-militaire hulp aan Joegoslavië. Verlof. De Britse autoriteiten in Duitsland hebben de vroegere luitenant-generaal van de SS, Max Simon, die levenslange gevangenisstraf heeft gekregen, een week verlof verleend om zijn vrouw en zoon in Beieren te bezoeken. De 50- jarige generaal werd in 1947 te Padua in Italië ter dood veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. Zijn straf werd later in levenslang veranderd. Amnestie. De geallieerde Hoge Commissie voor West-Duitsland heeft, onder zeker voorbehoud, haar goedkeuring gehecht aan de wet betreffende het verlenen van Kerstamnestie aan kleinere over treders. De amnestie zal niet gelden voor hen die door rechtbanken van de bezettingsautoriteiten zijn veroordeeld en ook niet voor overtreders van de de mocratische orde. Familie. Volgens een verslag, dat door dr. Alan Boyden en dr. Douglas Gemeroy van de universiteit te Rutgers in de V.S. aan het Amerikaans genootschap voor de wetenschappelijke vooruitgang is voorgelegd, behoorden honderdmilli- oen jaren geleden de walvis, de koe en het varken tot dezelfde familie. De twee geleerden baseren hun stelling op hun onderzoekingen naar de bloedver wantschap bij zoogdieren. Uit de bocht. Bij Gladbeck (Duitsland) zijn drie Belgische soldaten gedood en tien ernstig gewond doordat een legervracht- auto, waarschijnlijk door te grote snel heid, in een bocht omsloeg. Snel. Volgens de „Courier Express" in Buffalo (V.S.) werkt de „Bell Aircraft Corporation" aan een raketvliegtuig, dat een snelheid van 4.000 km per uur zal bereiken. Fabrieksfunctionarissen weigerden commentaar te léveren. Collaborateur. Te Montreal is graaf de Ber- nonville gearresteerd, die door een Frans Gerechtshof bij verstek ter dood is ver oordeeld, beschuldigd van collaboratie met de Duitsers. Hij was militair gou verneur van Lyon onder de Vichy-re- gering. Weinig hoop. Men heeft in het gebergte, 30 km ten Noorden van het vliegveld te Dalat, een Frans vliegtuig van het type Beechcraft, dat sedert eergisteren vermist was, teruggevonden. Een groep redders is naar de plaats vertrokken. Er bestaat weinig hoop nog overleven den aan te treffen. Aan boord bevonden zich vier passagiers en een bemanning van twee koppen. Oud en Nieuw. Ondanks het politieverbod klonk te middernacht in de straten van Rome het traditionele gekletter van oud huisraad, dat ter gelegenheid van Nieuwjaar uit deuren en vensters op straat wordt geworpen. Te Rome werd Oudejaarsavond niet minder luidruchtig dan vroeger gevierd. Snelle vrouw. Jacqueline Cochran uit Palm Springs in Californië, zegt een nieuw wereldsnelheidsrecord voor vliegtuigen met propeller-aandrijving te hebben ge vestigd. Zij haalde met haar Mustang een snelheid van over de 710 km per uur. Bob en Bing. Bob Hope is de Hollywoodse acteur, die in 1949 filmmaatschappijen en bioscopen het meeste geld heeft op gebracht. Hij heeft daarmee zijn partner Bing Crosby, die vijf jaar die plaats be zette, verdrongen. In de films waarin zij samen spelen trekt Bing altijd aan het langste eind. De Nufsspaarbank fe Haarlem Bij de Nuts-Spaarbank te Haarlem is in het Jaar 1949 ingelegd ƒ9.044.854,85 en terugbetaald 8.215.855,83, daarboven werd op de jeugdspaarbank 23.933,82 ingelegd en ƒ21.452,13 terugbetaald. De rente die per 2 Januari 1950 op de inleggersrekeningen wordt bijgeschreven bedraagt 529.489,91. 63.934 Inleggers hebben bij de Spaarbank een gezamenlijk tegoed van 24.365.849,06. Posfduivenfentoonsfeüing Op Zaterdag 7 en Zondag 8 Januari zal in het clubgebouw van „De Reisduif" aan de Achterweg in Haarlem-Noord een post- duivententoonstelling worden gehpuden, waarmee dit pas gereedgekomen clubhuis min of meer officieel zal worden geopend. Talrijke bekroonde duiven zullen er naar de prijzen dingen. De jury bestaat uit de heren L. Gimbrère en F. Neuman. De veerboot „Koningin Juliana" van de provinicale bootdiensten in Zeeland, welke de dienst tussen Vlissingen en Breskens on derhoudt, zal van een radarinstallatie wor den voorzien, opdat ook bij mist de veerdienst ongestoord zal kunnen worden onderhouden.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2