Routine zegevierde over snelheid Vriendschappelijk Nieuwjaarsvoetbal Liverpool behoudt de leiding Zwaluwen zwoegden tevergeefs Zwaluwen klopten Rotterdam (2-1) Maandag 2 Januari 1950 HFC-OUD-INTERNATIONALS 4—5 De jaarlijkse voetbalwedstrijd tussen HFC en Oud-Internationals levert altijd een groot aantal doelpunten op. Acht is het gemiddelde en dit aantal is Zondag op het terrein aan de Spanjaardslaan weer behaald. Te verwachten was een hoge score wel. De Haarlemmers beschikten immers over snelle spelers, die hun tegen standers te vlug af waren en dan goede kansen kregen om te scoren en de bezoe kers waren geroutineerde krachten, die wisten hoe doelpunten gemaakt moeten worden. Maar er kwam nog meer bij. De jeugd was er natuurlijk op gesteld van de oudere spelers te winnen, werkte daarvoor hard en geestdriftig, maar de technisch betere spelers stelden er blijk baar een eer in te winnen. Dat bleek gis termiddag weer, want toen een voorsprong van 3-1 werd omgezet in een gelijke stand, gooiden zij er een schepje op. Het resul taat was doelpunten van goed gehalte. Hoewel HFC nog een tegenpunt maakte behaalden de Oranjehemden een zege van 5-4. Voor de toeschouwers was de jaarlijkse strijd zoals altijd een attractie, niet alleen door het groot aantal doelpunten, maar ook door het spel, dat de bezoekers on danks hun veelal geringere snelheid demon streerden. Trucjes kenden zij nog en slaag den zij er daardoor in een Haarlemmer te passeren, dan hadden de toeschouwers er plezier in. Een wedstrijd van de oud-Inter- nationals mag op Nieuwjaarsdag niet meer op het programma ontbreken, ook niet voor HFC, omdat dan nog meer oude ge trouwen bijeen zijn, om de verrichtingen van het eerste elftal gade te slaan. Ook krijgen anderen gelegenheid HFC aan het werk te zien, hetgeen door het overladen voetbalprogramma niet altijd mogelijk is. Die bezoekers zullen moeten toegeven, dat de club behoorlijk partij kan geven. Er waren enkele spelers, die goed voor de dag kwamen. In de voorhoede speelde middenvoor Molenaar een goede partij. Hij gaf blijken een speler met aan leg te zijn. Hij trad weliswaar niet de ge hele wedstrijd actief op, doch zijn op stellen bij gevaarlijke aanvallen was goed en twee maal leverde dat succes op. Eerst schoot hij een hoekschop van Hein Winter in en later kopte hij de bal laag langs de grond in doel. In de middenlinie werkte Busselman hard en maakte het Roozen bijzonder lastig, maar hij kon toch niet verhinderen, dat de speler van „Haar lem" vier maal doelpuntte. De achterspe lers Eshuis en Begeman spanden zich ver moedelijk meer in dan anders nu zij onder andere Smit en Vente tegenover zich had den. De backs kregen wel eens verster king en als het Haarlemse doel belegerd werd stonden er vele HFC-ers bij of in het doel. In Heijting heeft HFC een goede doelman. Hij kreeg het drukker dan Halle en stopte verscheidene schoten op behoor lijke wijze. Bij HFC was de achterhoede het beste. In de voorhoede vatten de buitenspe lers Hein en Hans Winter het wel eens te gemakkelijk op, waardoor Van der Lin den en Caldenhove, die in de achterhoede speelden, het niet moeilijk hadden. In de Oranjeploeg waren verscheidene spelers opgesteld, die nog regelmatig in de eerste klas uitkomen, zoals Van der Linden, Roozen, Smit en Stijger. Caldenhove was het spel nog niet verleerd en speelde even kalm als voorheen in het Nederlands elftal. Van Gelder werkte zich een paar keer door de Haarlemse verdediging, maar was met schieten minder gelukkig en Vente brak soms gevaarlijk door, waarna harde scho ten volgden. Wels, die nog regelmatig in Unitas uitkomt, was niet zo snel als vorig jaar. Voor het spel van Leo Halle bestond grote belangstelling. Hij is nog zwaarder geworden, maar dat belette hem niet in actie te komen als er gevaar dreigde en schoten van de jeugdige tegenstanders on schadelijk te maken. Drie doelpunten voor rust Van de negen doelpunten zijn er drie voor rust gemaakt. HFC was het eerst in de aan val, trok er snel vandoor, maar liep aan vankelijk enige keren in een buitenspelval. Na enkele minuten opende linksbinnen De ZandvoortmeeuwenVelsen 22 Zandvoortmeeuwen en Velsen hebben op Nieuwjaarsdag in 'n vriendschappelijk par tijtje voetbal elkanders krachten gemeten. Na een uiterst faire kamp werden de pun ten gedeeld. Beide elftallen hadden en kele invallers, maar ze kweten zich naar behoren van hun taak. Het veld was nog al hard, hetgeen ue spelers t enige voor zichtigheid maande. Velsen was technisch de best spelende ploeg, maar door een gro ter enthousiasme hield de thuisclub de balans in evenwicht. De Muinck bracht de partijen op gelijke voet. Na de pauze was het spelbeeld vrijwel gelijk aan dat van de eerste helft. Ook nu weer nam Velsen de leiding door Wijker. Invaller Keesman zorgde voor Zandvoortmeeuwen voor de gelijkmaker. (2—2). In deze stand kwam geen verandering meer. DIO—HBC 4—6 In een geanimeerde partij hebben DIO en HBC tegen elkaar gespeeld, waarin beide clubs een gewijzigde opstelling pro beerden. Bij DIO stond een zeer jeug dige doelman onder de lat, die het wel zal leren maar deze middag enkele foutjes maakte hetgeen doelpunten tot gevolg had. Voorts had WIO zijn spil naar voren gedi rigeerd en de productiviteit van de aan- valslinie bleek daarbij gewonnen te heb ben. HBC had Bloemink weer in doel en een nieuwe middenvoor. De Raad van een Amsterdamse Zaterdagmiddagclub debu teerde met vier doelpunten. De strijd ging gelijk tegen elkaar waarbij DIO tot drie maal toe de leidir nam. Met rust was de stand 2—2. Na 3—3 nam HBC de leiding, doch nu maakte DIO gelijk. In het laatste deel besliste HBC met twee doelpunten de strijd in zijn voordeel. TYBBRCH 2 3—1 TYBB probeerde een nieuwe opstelling in een wedstrijd tegen RCH 2. De gewij zigde ploeg voldeed goed, want met 31 wonnen de gastheren. Van der Brink had voor RCH het eerst gescoord. De Graaf zorgde voor de rust voor de gelijkmaker. In de tweede helft doelpuntte Snoeks voor TYBB twee doelpunten. (31). Nijs de score voor HFC. Langzamerhand namen de oudere spelers het spel in handen en de Haarlemse achterhoede kreeg het zwaar te verduren. Geruime tijd slaagde zij er in doelpunten te voorkomen, doch de druk werd te zwaar. Een kwartier voor rust doelpuntte Roozen twee maal. De tweede keer veranderde hij met zijn hoofd een door Bas Paauwe voor doel geplaatste bal van richting. De tweede helft begon met een offensief van de Oud-Internationals. Roozen ver grootte de voorsprong en daarna losten Smit en Vente schoten (één maal tegen de lat), welke geen succes opleverden. De achterhoede van HFC verdedigde krachtig en Heijting redde enige malen. De Oranje- ploeg deed het wat kalmer aan, waarvan de Haarlemmers gebruik maakten. Aanvanke lijk bleven Caldenhove en Van der Linden het veld meester, maar toch kon niet ver- Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES ter een hoekschop goed voor het doel en Molenaar schoot de bal in. Nadat F. Cor- beth een kans voorbij had laten gaan zette Hein Winter voor, Molenaar dook koppend naar de bal en deze ging langs Leo Halle (3-3). Wel bleef HFC nog even sterker, maar langzamerhand kwamen de Oud-Interna tionals opzetten. Kick Smit schoot de bal tussen enige spelers door in de linker hoek en enkele minuten voor tijd zette Wels de bal te hard voor doel. Van Gelder gaf een goede voorzet aan Roozen, die er 35 van maakte. Nog gaf HFC zich niet gewonnen en De Nijs bracht de eindstand op 45. Stand na twintig ontmoetingen Voor de twintigste keer hebben de par tijen elkaar ontmoet. HFC won twaalf keer, hinderd worden, dat kort na elkaar twee j leed zeven nederlagen en speelde éénmaal doelpunten gemaakt werden. Na vijf en j gelijk. De Haarlemmers maakten 88 doel- twintig minuten spelen plaatste Hein Win- r punten en de gasten 74. Het elftal der Oud-Internationals. Van links naar rechts staande. Bas Pauwe, Roosen, Pelikaan, Kick Smit, Van Gelder; knielend: Wels, HallaStijger en Van der Linden. ENGELS VOETBAL In de overwinning van 2-0, welke het leidende Liverpool in de eerste divisie Za terdag op Arsenal behaalde, had de snelle vleugelspeler van de thuisclub Billy Lid- dell een groot aandeel. Hij scoorde beide doelpunten, een vóór rust en een er na. Het waren overigens eigenaardige doel punten. Het eerste ontstond, toen een schot van Payne van, de paal terugsprong, pre cies voor de voeten van de toelopende Liddell. Nummer twee ontstond uit een hoekschop van Liddell. De bal kwam zo scherp voor het doel, dat doelman Swindin totaal verrast werd. Bij zijn poging het leer te stoppen viel hij met de bal over de doellijn. Na de wedstrijd bleek, dat Liverpool de winstpunten best kon gebruiken, want zijn grootste rivaal. Manchester United, was er, na aanvankelijk te hebben achtergestaan, in geslaagd zijn stadgenoot Manchester City, op eigen terrein te kloppen. 64.000 toeschouwers waren getuige van deze, al tijd weer met spanning en rumoer verbeide ontmoeting. De voorsprong van Liverpool op Manchester United bedraagt nog steeds twee punten. Charlton AthleticFulham was een ge nerale repetitie voor de cupronde van Za terdag aanstaande, wanneer de Londense ploegen elkaar weer ontmoeten. Charlton bleef met 2-1 in de meerderheid. Duffy, de linksbuiten, die in de cupfinale van 1947 het winnende doelpunt voor Charlton scoorde, speelde Zaterdag zijn eerste wed strijd van het seizoen en vierde dit ook nu weer met het maken van het beslis sende doelpunt. Birmingham, dat onderaan in de rang lijst verblijft, had voor de wedstrijd tegen Burnley maar liefst acht wijzigingen in het elftal aangebracht. De veranderingen hadden succes. Bijna had Birmingham het terrein van Burnley met de volle winst verlaten, maar kort voor het einde brachten de gastheren de stand op gelijke voet, waarmee Birmingham toch in ieder geval een kostbaar punt veroverde. Ook Wolverhampton kwam met een sterk gewijzigd elftal tegen Blackpool in het veld. De gehele middenlinie was uit reserves samengesteld, doch een verzwak king bleek dit allerminst te zijn. Lange tijd hield Blackpool stand, maar achttien minuten voor het einde opende Wolver hampton de score en voor het laatste fluit signaal klonk was het 3-0. Dit was de Schaken Zege voor Euwe in Hastings De uitslagen van de derde ronde van het internationaal schaaktournooi te Hastings luiden: BardaRossolimo 01; SzaboHome 10; FullerWinser 10; EvansWood KonigEuwe 01. Kramer zesde in Luzern Het internationaal schaaktournooi te Luzern is geëindigd. De eindstand luidt: 1. Blau (Zwitserland) 5 pnt.; 2. Rabar (Zuid-Slavië) en Unzicker (Duitsland) ieder 4!z punt; 4. Grob (Zwitser land) 4 pnt.; 5. MüUer (Oosïènrijk) 3Vj pnt.; 6. Kramer (Nederland) en Znosko Borovsky (Frankrijk) 3 pnt.; 8. Tordion (Zwitserland) Vu punt. Wereldkampioenschap dames Zaterdag werden te Moskou de afgebroken partijen van de strijd om het wereldkam pioenschap dames uit de vijfde en zesde ronde gespeeld. De uitslagen luiden: Vijfde ronde: Valentia BelovaMay Karff 10; Chaudet de SilanMaria Mora 10; Fenny HeemskerkOlga Rubtsova 10; Cla rissa BeniniElizaveta Bykova 10; Nin Gruskova—Edith Keller 10. Zesde ronde: Liudmila RudenkoIozha Langosh 1—0; Ailyn Tranmer—May Karff 10; Edith KellerClarissa Benini 10. eerste nederlaag van Blackpool sedert 22 October. Derby County is er de laatste maanden goed in. In een uitstekende wedstrijd werd Stoke City in eigen huis met 3-1 verslagen. Uit de laatste acht ontmoetingen heeft Derby dertien punten behaald. In de tweede divisie won Tottenham on bedreigd van Cardiff City. De international van Wales Billy Rees debuteerde in het elftal der Spurs en maakte het eerste doel punt tegen zijn vroegere club. Sheffield Wednesday, met tien punten achterstand op de tweede plaats, won van Chesterfield en vergrootte daarmee de voorsprong op nummer drie, Huil City, dat met 5-1 door Bradford werd verslagen. Eerste divisie: Aston VillaNewcastle United 0-1 BurnleyBirmingham City 1-1; Charlton Athletic-Fulham 2-1; ChelseaWest Bromwich Albion 2-1; Huddersfield Town- Everton 1-2; LiverpoolArsenal 2-0; Manchester CityManchester United 1-2; PortsmouthMiddlesbrough 1-1; Stoke City-Derby County 1-3; Sunderland- Bolton Wanderers 2-0; Wolverhampton WanderersBlackpool 3-0. Tweede divisie: BradfordHull City 5-1; BuryBlack burn Rover 3-0; Chesterfield—Sheffield Wednesday 1-2; Grimsby TownLuton T. 6-1; Leicester CityBrentford 1-1; Preston North EndSouthampton 0-3; Queens Park RangersCoventry City 2-0; Shef field UnitedBarnsley 1-1: Swansea Town—Leeds United 1-2; Tottenham HotspurCardiff City 2-0; West Ham Uni tedPlymouth Argyle 2-2. Cricket Tweede wedstrijd tussen Zuid-Afrika en Australië Op de eerste dag van de tweede testmatch tussen Zuid-Afrika en Australië, welke te Kaapstad wordt gespeeld, bereikten de Australiërs een totaal van 312 voor het ver lies van vier wickets. Moroney was met 87 runs topscorer. Miller, Hassett en Harvey hadden er ieder meer dan 50 bijeen geslagen. In Amsterdam Sterke Ajax-kem zorgde voor 4-0 nederlaag REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv,) De proef wedstrijd tussen Amsterdam en een Zwaluwen-elftal heeft geen openbarin gen gebracht. Geen enkele nieuwe speler heeft zich aangediend als verbetering van het nationale elftal, al zijn er enigen ge weest die de verrichtingen van hun col lega's in de Oranjeploeg evenaarden. Nu echter wel duidelijk vaststaat dat wij over slechts weinig uitstekende voetballers be schikken, gaat men zich afvragen of het niet tijd wordt voor de ouderwetse keuze tactiek: een kern, bestaande uit spelers van de sterkste club, omringd door enkele uit blinkers van andere verenigingen. Zo was de Ajax-miadenlinie Zondag uit stekend. Van der Hart is een zeer betrouw bare stopperspil met een flink schot; Van der Hoeven een rechtshalf die men met gerust hart in een oranje hemd kan steken, Stoffelen als altijd nuttig, zonder uit te blinken. Achter hen speelde hun clubgenoot Potharst een partijtje back als in zijn beste tijd, kort na de oorlog. In de voorhoede was de Ajax-rechtervleugel verreweg de gevaarlijkste: Drager, wat ouder en dikker dan vroeger, deed het beter dan menigeen die de laatste jaren candidaat voor de bui tenplaatsen heeft gestaan; Michels vol gens zijn tegenstanders te traag wist ook nu weer twee doelpunten te maken. Bij de Zwaluwen waren slechts Groeneveld, Bies- brouck en de lange spil Van Tuyl (Eind hoven), nadere overweging van de keuze commissie waard. Doelman Hagenaars (Vo- lewij-.kers) die Kraak op het laatste ogen blik verving, deed zeer verdienstelijk werk, maar op een goede keeper zit men nu een maal niet te wachten. Biesbrouck had een kwartiertje nodig om te ontdooien, maar speelde daarna uitste kend. Hij was de enige schakel tussen ach ter- en voorhoede, want noch de binnen- spelers Schaap en Lenstra, noch linkshalf De Kubber van VUC wijdden zich aan die taak. De eerste twee vertoonden zo nu en dan een paar kunstjes uit hun uitgebreide voorraad, maar ze waren beiden te luste loos om voor een degelijke afwerking te zorgen. Van Tuyl stoppei-de goed. Het is dan ook niet aan hem te wijten dat Hage naars vier maal is gepasseerd. De Haar lemmer Groeneveld, omringd door een luie Lenstra, de fantasieloze midvoor Brandsma van Heerenveen en een niet al te sterke linkshalf, heeft ervan gemaakt wat ervan te maken viel. Zijn taak was zeer ondank baar, evenals die van de kleine en handige Moddejonge Jr. (Enschedé), die op de rechtsbuitenplaats zijn kruit doelloos ver schoot. De wedstrijd Reeds direct was de Amsterdamse ploeg flink in de aanval en de nog wat onwennige Zwaluwen-achterhoede mocht van geluk spreken dat invaller-doelman Hagenaars op dreef was. Pas na een kwartiertje kwam de bal meer op de andere helft. Brandsma kreeg een kans voor open doel, maar faalde de eerste misser uit een lange serie van deze speler. De Amsterdammers werden nu echter meer in de verdediging gedron gen. Zij lieten zich niet ontmoedigen en maakten het hun tegenstanders met snelle doorbraken lastig. De op Nieuwjaarsdag in de Maasstad ge speelde voetbalwedstrijd tussen een Rotter dams elftal en een Zwaluwenploeg xuerd door de gasten met 2I gewonnen. Doel man Saris van de Zwaluwen-ploeg weet tijdens een aanval der Rotterdammers de bal weg te werken. Tennis Internationale Aziatische kampioenschappen Te Calcutta zijn de internationale Aziati sche kampioenschappen gespeeld. De uitsla gen van de eindstrijden waren: Heren enkelspel: Dilip Bose (India) sl. Sumant Misra C1, 62. Dames dubbelspel: Pat Todd en Gussie Moran (Verenigde Staten) sl. Betty Hilton en Kay Tuckey (Groot Brittannië) 6—4, 10—8. Gemengd dubbelspel: Washer (België) en Gussie Moran (Verenigde Staten) sl. Mitic (Zuid-Slavië) en Pat Todd (Verenigde Sta ten) 6—3, 5—7, 7—5. Tijdens een aanval van Charlton Athletic in de te Londen gespeelde „derby" van de eerste divisie der Britse League tegen Fulham weet een der verdedigers van laatst genoemde club de bal op de doellijn nog juist weg te werken. Na ongeveer een half uur kreeg Meijer, die uit het midden was gezworven, in vrije positie een goede pass. Hij aarzelde niet en het werd 1-0. Nog geen twee minuten later maakte Michels er 2-0 van. Wel kwamen de Zwaluwen herhaaldelijk op het doel dei- tegenstanders aangevlogen, maar zij ont moetten telkens een vastberaden verdedi ging. Direct na de rust beging linksback Mcr- tens (Willem II) een fout. Meijer brak door, de Amsterdammers juichten al, maar het schot was slecht gericht. Opnieuw had Am sterdam al spoedig een overwicht, dat voor namelijk ontstond uit het werk van de mid denlinie, die haar taak goed begreep en haar voorhoede niet verwaarloosde. Weer bleven de resultaten niet uit. Na een half uur kwam het derde doelpunt van Meijer's voet. Weliswaar liet het landelijke elftal de moed nog niet zakken, maar de vele ge miste kansen van Brandsma en Schaap waren weinig hoopgevend. Slechts Modde jonge schoot zo nu en dan op het doel en maakte het een enkele keer Van Raalte moeilijk. Het lukte hem trouwens Piet vaak, want hij vond linksback Boonkamp (Blauw Wit) als een struikelblok tegenover zich. Men had zich al aan de stand 3-0 gewend, toen tv/ee minuten voor het einde Lenstra zich een keertje inspande. Zijn prachtige kopbal had een beter lot verdiend dan tegen de lat te vliegen. De gemoederen waren hierover nog niet bedaard, toen Michels nog even gauw voordat de scheidsrechter voor het laatst floot, doorbrak en nummer vier langs Hagenaars schoot. Vermoeidheid in economische sfeer nog niet overwonnen Nieuwjaarsrede voorzitter Kamer van Koophandel De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noordholland, mr. Chr. P. van Eeghen, heeft in de ver gadering van de Raad van Bijstand der Kamer een toespraak gehouden, waarin hij de economische gebeurtenissen van het afgelopen'jaar besprak. Hij merkte op, dat in de economische sfeer de vermoeidheid niet is overwonnen en dat de overzichte lijkheid niet is toegenomen. Het wordt, naarmate 1952 nadert, zijns inziens een steeds actuelere vraag, hoe het na de Marshallhulp met de economische toe stand van West-Europa en in het bijzonder met die van Nederland zal zijn gesteld. Van de grootste betekenis achtte mr. Van Eeghen de spoedige voltooiing van het Amsterdam-Rijnkanaal. Voorts vroeg hij verbetering der toegangswegen te land naar de hoofdstad. Waardering had hij voor uitbreiding of vernieuwing der industri ële apparatuur. Met name vermeldde hij de Hoogovens te IJmuiden, die tot een be langrijke vergroting van de productie zul len overgaan, mede dank zij de Marshall hulp. De resultaten van de visserij geven tot minder voldoening aanleiding. Het af gelopen jaar met zijn dalende koersen en kleine omzetten was voor de effectenhandel allerminst gunstig. Het kwam mr. Van Eeghen voor, dat over het geheel de goede berichten in het be drijfsleven de boventoon blijven voeren. De export van bloembollen kwam naar hoeveelheid niet onbelangrijk uit boven die van 1948. Toch geeft dit alles, zo besloot de heer Van Eeghen, geen voldoening. De sinds 1940 toegenomen bevolking heeft de kapitaalverliezen van de oorlogstijd in haar debet moeten boeken. Niettemin wordt de tering niet naar de nering gezet. De gebruikelijke Nieuwjaarswedstrijd I den de balans in evenwicht te brengen. Het tussen het Rotterdamse elftal en een Zwa- i zag er toen even naar uit, dat Rotterdam luwen-elftal eindigde gistex-en in een 21 overwinning voor de Zwaluwen. Een resul taat dat, gezien hun technische meerder heid, zeker niet onverdiend was. Des ondanks was hun spel ook niet van die aard dat zich wijde perspectieven voor eventuele nieuwe aanwinsten van ons na tionale team hebben geopend. De B.V.V.-verdediging, stopperspil Krijgh incluis, bewees eens te meer dat zij tot de sterkste van Nederland gerekend mag wor den. Zij hield de Rotterdamse voorhoede over het algemeen volkomen in bedwang, hetgeèn deze middag niet zo moeilijk was daar het in deze linie wel heel erg aan de nodige vindingrijkheid ontbrak. Bij dit sterke viertal sloot zich vooral de NAC'er Lussenburg op zeer waardige wijze aan. Technisch zowel als tactisch was hij een der besten van de Zwaluwen, en op de linker zijde kweet Appel van Be Quick (Gro ningen) op onopvallende maar nuttige wijze zich van zijn taak. Zonder bepaald zwak genoemd te kunnen worden kwam ook de Zwaluwen-voorhoede niet tot grootse da den. Na een vrij pover begin vlotte het tegen de rust en daarna wel beter, maar een gedeelte van het veld, dat voor de zon on bereikbaar was gebleven om de harde bovenlaag te ontdooien, maakte het niet eenvoudig om tot vollediger ontplooiing te komen. Dit terreingedeelte was dan ook in direct oorzaak van twee doelpunten. Zowel de Rotterdamse achterhoede voor de rust als de Zwaluwenverdediging na de pauze, kon de bal op zeker ogenblik niet voldoende onder controle krijgen. Linksback Heij (Rotterdam) schoot na 40 minuten de bal tegen de uitgestoken voet va" Ween ink (Brabantia) die toen weinig moeite had om de zich met bravour verdedigende keeper v. d. Torre te slaan, en onvoldoende weg werken stelde Brandes (Rotterdam) 35 mi nuten na de rust in staat om via Saris' han- Waterpolostanden Enkele weken zal er niet gespeeld worden in de waterpolocompetitie. De standen lui den thans: Van Duylbekcr: gesp. gew. gel. verl. pt. D W R H D Z H V G B V Z V D W T Nereus 9— 4 8— 3 Centrale wintercompetitie: Meeuwen 4 4- H P C 4 4- IJ 5 3 1 D W R 5 2 1 H V G B 3 1- Haarlem 4 Nereus 5 6—14 29— 7 18— 5 29—10 15—20 12—11 7—19 8—46 Competitie kring Afdeling IV: Haarlem: VZV 3 2 2 4 gesp. gew. pt. Haarlem 4 1 1 2 HPC 7 4 9 HPC 4 2 1 2 DWR 5 4 8 HVGB 4 1 - - HVGB 3 3 6 DWT 3 2 - - Nereus 6 2 5 Haarlem 3 1 2 Dames afdeling I: VZV 4 1 2 DWR 3 3 6 DWT 4 - - DWT 3 1 3 Afdeling n: VZV 2 1 2 HVGB 2 3 1 3 Haarlem 3 1 2 HPC 2 1 1 2 HVGB 1 1 DWR 2 2 1 2 HPC 2 Haarlem 2 1 - 1 VZV 2 1 - - Afdeling II: Afdeling III: HPC 3 1 1 2 DWT 2 2 2 4 HVGB 3 1 1 2 DWR 2 1 1 2 DWT 2 2 1 2 Haarlem 2 .1 Haarlem 3 1 - HVGB 2 1 HZV 1 1 - - VZV 2 1 - - Athletiek Heino wint Sao-Silvestre-loop De vijf en twintigste Sao-Silvestre loop. een wedstrijd over 7,3 km. van een punt in de buitenwijken van de stad Sao Paulo over een zeer geaccidenteerd parcours door het cen trum naar het kantoorgebouw van de „Gazeta" is gewonnen door de Fin Viljo Heino met Curtio Stone (Verenigde Staten) als tweede. De Urugees Moreira, die in 1947 ge wonnen had, werd derde. De wedstrijd werd tijdens de jaarwisseling gehouden onder het gelui der kerkklokken en reeds uren tevoren werd het verkeer stilgelegd en schaarden vele duizenden toeschouwers zich langs het traject. Meer dan 2000 athleten uit Brazilië alleen, en voorts tal van bekende lopers uit de Verenigde Staten, Finland, Argentinië, Chili en Uruguay verschenen aan de start. De Argentijn Gorno, die houder is van de Zuid-Amerikaanse titel, ging bijna voort durend aan het hoofd, maar Heino. Stone c-n Moreira bleven vlak. achter hem. klaar om elke serieuze uitlooppoging te voorkomen. Kort voor de finish spurtte Heino naar voren, en terwijl sirenegeloei de intree van het nieuwe jaar aankondigde en de sterk op dringende, opgewonden menigte het hem zeer lastig maakte, ging hij als eerste over de streep. de wedstrijd nog zou winnen. Saris door stond enkele benauwde ogenblikken en kreeg eenmaal een door een der vele benen van richting veranderde bal door stom ge luk in zijn handen. Met een zeer knappe aanval, waarbij de bal van rechtsbuiten Van der Bogerd (DOS) naar zijn collega Clavan (ADO) op de linkerwing ging en diens voorzet keurig door Weenink werd opgevangen, werd de strijd echter beslist. Onhoudbaar trof zijn vliegend schot drie minuten voor tijd doel. Het was een geanimeerde wedstrijd die de Keuzecommissie echter weinig wijzer zal hebben gemaakt. Partij golf in het donker Twee geestdriftige golf-liefhebbers hebben op de links van dc Bexley Heath-club in Kent een partij bij avond gespeeld, voor zo ver bekend de eerste in de geschiedenis. Zij hadden ieder een sterke electrische zak lantaarn en gebruikten ballen die met licht gevende verf waren bestreken. De partij begon om half acht, toen het stikdonker.was, en ging over 9 holes. De norm voor 9 holes is daar ongeveer 35 slagen, maar de een had er 49 en de ander 51 voor nodig. De moord op A. M. de Jong Twee gewezen SS'ers krijgen ieder 20 jaar Het 'Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft de 35-jarige D. Bernard en de 33-jarige L. van Gog, voormalige leden der Waffen-S.S., ieder veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorlopi ge hechtenis en met levenslange ontzetting uit de burgerlijke rechten. In de sententie heeft het Hof als bewezen aangenomen, dat de beide verdachten na overleg met Lages, Blumenthal en Oehl- schlagel een plan hebben beraamd de schrijver A. M. de Jong van het leven te beroven en dat zij zich naar diens woning te Blaricum hebben begeven in een wagen van de Sicherheitspolizei uit Amsterdam, zich daar hebben voorgedaan als ambtena ren der Nederlandse politie, die de ver duistering kwamen controleren, waarna tenslotte op A. M. de Jong is geschoten. In de sententie tegen B. is voorts bewezen verklaard dat hij medegewerkt heeft aan een „Silbertanne"-actie om de heer Spaan te Beverwijk van het leven te beroven. In de sententie tegen Van Gog werd als bewezen verklaard, dat hij gewerkt heeft bij de inlichtingendienst van de „Germaan se S.S." te Utrecht en inlichtingen en be richten heeft doorgegeven omtrent illegale activiteit. Het beroep van de raadsman op niet-ontvankelijkheid van de dagvaarding, omdat Van G. zou zijn uitgeleverd door Spanje voor een ander misdrijf, dan waar voor hij is vervolgd, verwierp het Hof. om dat gebleken was, dat Van G. niet is uitge leverd, doch door de Spaanse autoriteiten als ongewenst vreemdeling over de grens was gezet. Het exploitatietekort van „Artis" Steun der provincie Noordholland Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen aan de Provinciale Staten voor aan het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam, te rekenen van 1 Januari 1949 af en tot weder opzegging, jaarlijks tot dekking van het te kort, dat de exploitatierekening van het Genootschap zal aanwijzen, een subsidie uit de provinciale kas te verlenen ten bedrage van één-derde van dat tekort, tot een maxi mum van 23.000, onder voorwaarde, dat twee-derde van het tekort, tot een maxi mum van 46.000, door een bijdrage van de gemeente Amsterdam wordt gedekt. De Finse journalistenbond is uit de internationale journalisten organisatie ge treden, die haar hoofdkwartier in Praag heeft. IJsland eveneens. Ageeda voor Haarlem MAANDAG 2 JANUARI Gem. Concertgebouw: Partij van de Arbeid, spreker J. J. Vorrink, 8 uur. Frans Hals: „Luchtbrug naar Pimlico", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „John Doe", alle leeft., 1.45. 4.15, 6.45, 9.15 uur. Palace: ..De avonturen van O'Flynn", 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „My dear secretary", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uui\ City: „De men seneter van Kamaon", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Home in Oklahoma", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 3 JANUARI Stadsschouwburg: „De Meeuw" (Haagse Comedie) 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5