Hartelijke huldiging van P. Waardenburg bij zijn koperen jubileum Beverwijk en Omstreken Afscheid blauw De verdwenen formules tr 4 Op Oudejaarsdag is de heer P. Waar denburg ter gelegenheid van zijn twaalf en halfjarig jubileum als direc teur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken in Velsen op hartelijke wijze gehuldigd. Het voltallige gemeen tebestuur en verscheidene hoofden van dienst, alsmede vertegenwoordigers van diverse Velsense verenigingen heb ben de heer Waardenburg op deze dag talrijke bewijzen van hun sympathie en waardering gegeven. Zaterdagmorgen verzamelden het vol tallig personeel en vele vrienden van de jubilaris zich in het smaakvol versierde kantoor van de dienst aan de J. P. Troel- straweg, waar de naaste medewerker van de jubilerende directeur, de heer N. C. Ro zemeyer in zijn functie van Voorzitter der huldigingscommissie als eerste het woord voerde. De heer Rozemeyer noemde het een treffend bewijs van medeleven dat zovelen gehoor hadden gegeven aan de uit nodiging om de huldiging mee te maken en belichtte vervolgens het werk dat in de afgelopen twaalfden een half jaar door de jubilaris was verzet. In de ruim dertig jaar .dat de heer Waardenburg in ovex-heids- dienst werkzaam is, zijn tal van commissies en charitatieve instellingen door hem in het leven geroepen en van tal van verenigingen is hij de stuwende kracht geweest. Voor een niet gering deel is het aan het door zettingsvermogen, het organisatietalent en de vaste wil van de heer Waardenburg te danken dat al deze organisaties in een kerngezonde toestand verkeren. Aan het feit dat de jubilaris doorkneed is in het maatschapelijk werk is het al evenzeer voor een groot deel te danken dat de sociale aangelegenheden in Velsen op een zo uit stekende wijze worden behartigd. De heer Rozemeyer memoreerde vervolgens het krachtdadig optreden van de heer Waar denburg tijdens de bezettingsjaren en herin nerde voorts aan het vele verantwoordelijke werk dat de jubilaris als leider van de distributiedienst heeft verricht. Namens het personeel van de dienst van Sociale Zaken overhandigde de heer Roze meyer de .jubilerende directeur hierna een vulpen. Ook mevrouw Waardenbui-g werd in de huldiging betrokken. Haar werd een fraai bouquet bloemen aangeboden. De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, die namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen overbracht, noemde de heer Waardenburg de centrale figuur voor alle sociale werk en zeide in de jubilaris een voortreffelijk hoofdambtenaar te zien waarop Velsen met recht trots kan zijn. De heer M. Nolet, rijksconsulent voor Sociale Zaken in Den Haag, merkte op dat de gunstige indruk die men van de heer Waardenburg bij het begin van zijn loop baan had gekregen, was veranderd in een warme waardering en hij meende dat de gehele gemeente Velsen met zo'n directeur van Sociale Zaken gefeliciteerd kon wor den. Namens de commissie voor ontspanning van Ouden van Dagen voerde vervolgens dokter P. C. de Weerdt het woord en dl*. J. van den Berg bracht de gelukwensen van het comité Sociale Jeugdzorg over. Als voorzitter van de vereniging van directeu ren van sociale diensten in Noordholland wenste de heer J. C. van Dam de jubilaris geluk, waarbij-spreker vooral-het wex*k van deze vereniging naar voren bracht. De heer W. van Doorn vertolkte de ge-, voelens van dankbaarheid van de hoofden van dienst in Velsen en de heer D. J. Schol ten sprak namens het Witte Kruis, van welke vereniging de heer Waardenburg sinds vele jaren bestuurslid is. Verder voerden de heren F. Allan, J. Huysman en H. Schols nog het woord. De heer Waax*denburg dankte hierna het gemeentebestuur voor het vertrouwen dat hij in de afgelopen twaalf en half jaar had genoten en drukte zijn erkentelijkheid er over uit dat burgemeester en wethouders hem steeds hun medewerking hebben willen verlenen. Ik prijs me gelukkig, aldus spre ker, dat ik dit werk heb mogen doen. De jubilaris spx*ak tenslotte woorden van dank aan allen die hem deze dag zoveel blijken van sympathie en medeleven hadden ge geven. Van de gelegenheid om de jubilaris geluk te wensen werd tijdens een geanimeerde receptie druk gebruik gemaakt. Woninginrichting 'X Woonhuis A. J. BRASSER KONINGSPLEIN 8, IJMUIDEN - TEL. 4540 De beste wensen en ook in 1950 tot Uw dienst. (Adv.) Volgende maand bestaat D.C.U. een kwart eeuw Belangrijke wedstrijden in het vooruitzicht Op Zaterdag 18 Februari zal D.C.IJ. in Thalia bijeenkomen om feest te vieren. Die week bestaat de damclub 25 jaar. Er zal een artisten gezelschap optreden en voorts zullen degenen die 20 jaar of langer lid zijp van D.C.IJ., worden gehul digd. Jubileum wedstrijden. Een aantrekkelijk vlugger tjes"-toui*nooi wordt op 31 Januari voor dammers uit Beverwijk, Santpoort en Haarlem gehou den. Op de clubavond van D.C.IJ. worden de spelers (in klasse) in groepen van vier geplaatst. Iedere speler krijgt een half uur speeltijd en „op klok spelen" is verplicht. Voor het meestex*kwai*tet van D.C.IJ. Dukel, Laros, Ligthart en Suyk, komen stedenwedstrijden tegen de sterkste 4 spe lers van Haarlem, Amsterdam, Zaandam. In de maand April vindt tot slot een Natio naal meestertournooi plaats waaraan de vier D.C.IJ.ers, Keiler, Herm de Jongh, Piet Roozenburg en de nieuwe Nederland se damkampioen zullen deelnemen. Wielr®ster' in botsing met hond Mevrouw R. reed Zaterdagmiddag op haar fiets door de Kalverstraat te IJmui- den, toen plotseling een hond tegen haar opsprong. Mevrouw R. viel en moest met een gebroken linker-ondex*been naar het Antoniusziekenhuis worden overgebracht. Twee jubilarissen kerkelijk gehuldigd Het was Zondag .vijf-en-twintig jaar geleden dat de heer J. E. de Groot werd benoemd tot lid van het kerkbestuur der Oud-Katholieke gemeente van de H. En- gelmundus en de heer KI. Gouda zijn aan stelling tot organist kreeg. Deze feiten werden des morgens tijdens de Heilige Dienst kerkelijk herdacht, waartoe aan de gewone liturgie de ge beden van dankbaarheid waren toege voegd. Na de prediking heeft pastoor C. F. Nieuwenhuyzen de beide zilveren jubila rissen elk afzonderlijk toegesproken. Hij verheugde zich over het feit, dat de heer De Groot als nxede-kerkbestuurslid gedu rende een- kwart eeuw zijn werk in dienst van de kerkelijke gemeente heeft mogen stellen. Tot de organist zeide pastoor Nieuwenhuyzen, dat deze zijn taak on onderbroken heeft vervuld met ijver en toewijding, maar ook met begrip voor die taak als een belangrijk onderdeel van de eredienst. Pastoor Niexiwenhuyzen dankte de beide functionarissen. Hij deed dit mede namens zijn voorgangers en hoopte dat de beide heren nog vele jaren hun taak in het belang van de eredienst zou den mogen vervullen. Het kerkkoor zong de beide jubilarissen een zegenbede toe. Het kerkkoor had prachtige witte seringen op de speeltafel van het orgel geplaatst. Op een later tijdstip zullen de lieren De Groot en Gouda door de gemeente woi*den gehuldigd. Bedrijfskern Plaatwellerij De verkiezing voor de bedrijfskern van de N.V. „De Plaatwellerij" heeft tot resul taat gehad, dat voor 1950 zijn gekozen .de heren W. Hagedoorn, A. Kok en- L. Otte voor de kern van het fabriekspei-soneel en de heren P. Kok en M. J. Lafeber als ver tegenwoordigers van de beambten. MARKTBERICHTEN 31 December 1949 Besommingen KW 76 7680. KW 77 KW 27 2615; IJM 277 2355. Prijzen Gr. tong 2,402,35; gr.m. tong 2,302,20; kl.m. tong 2,20—2,10; kl. tong I 1,75—1,69; ld. tong II 1,33—1,26; tarbot I 3,152,75, per kg. Tarbot IV 7262; gr. schol 60—56; gr.m. schol 66—58; kl.m, schol 6257; kl. schol I 57—44; kl. schol II 41—23; schar 27—18,50; wijting 25,5018; gr. gul 5249; midd, gul 44 kl. gul 25, per 50 kg. Kabeljauw 168144, per 125 kg. Aanvoer 195 kisten tong en tax*bot, 150 kisten schol, 20 kisten schar, 90 kisten wijting, 20 kisten kabeljauw. Totaal 475 kisten. Ons nieuwe feuilleton Bekroonde rornan van Heernsteedse schrijfster Bij de door de Vereniging De Grote Provinciale Dagbladen (GPD) itit- geschreven prijsvraag voor een ver volgverhaal was de jury eenparig van oordeel, dat de roman „De Ver dwenen Formules", van mevrouw I. M C. Bijleveld-Gelinck, te Heem stede, voor de bekroning van f1500 in aanmerking kwam. Met de publi catie van deze roman zal thans in ons blad een aanvang worden ge maakt. Het is een vlot geschreven detective verhaal, dat onafgebroken blijft boeien, telkens nieuwe problemen opwerpt en een alleszins bevredigen de ontknoping vindt. Wij bevelen „De Verdwenen Formu les" gaarne in de aandacht van onze lezers aan. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN Geboren: M. J. Bisschoff-Muldevs, z., Nd. 'Stationsweg 14, Bloemendaal. G. Wapenaar- Lustig, d., Hadleydwarsstraat 12, IJmuiden. G. Huïjbertsen-Streefland, z,, Voorstraat 5, Velsen-Nrd. C- van Roode-Oudendijk, z., Zin- neveltlaan 40, Santpoort. D. Boersma-Prins, z., Kennemerlaan 50. IJmuiden. C. F. M. Duiker van Rooijen, d., Neptunusstraat 20, IJmuiden. G. Steenbakker-Ruiter, d., Trompstraat 114, IJmuiden (O.). A. M. Vosse-de Weers, z., Wijk aan Zeeërweg 9, IJmuiden (O.). A. de Graaf- Hoogerwerff, d., Torricellistraat 46, IJmuiden. G. W. van der Steen-van Zanten, z., Zan dersstraat 19 IJmuiden (O.). P. A. Kortekaas- Eijking, d., Corverslaan 83, Velsen (N.). Overleden: A. van der Wateren, 56 jaar, echtgenote van P. A, Koster, Beeeksanghlaan 34 Velsen (N.). E. Woolnough, 83 jaar, weduwe van P. U. Douma, J. P. Coenstraat 47, IJmui den. T. Kuijt, 63 jaar, echtgenote van D. W. Maagdelijn, Bik en Arnoldkade 39, IJmuiden. M. Molenaar, 57 jaar, echtgenote van M. A. Hermeling, Wulverderlaan 2, Santpoort. Ondertrouwd: F. Bruisschaart, Piet Hein- straat 80, IJmuiden (Oost). H. H. de Waard, Kanaalstraat 148rd., IJmuiden, t. a.: Piet Heinstraat 80, IJmuiden (O.); K. van Gen- deren, B 195, Sliedrecht en G. de Boei*, Fro- gerstraat 32, IJmuiden, t. a.: Frogerstraat 32, IJmuiden. A, C. Visser, S. P. Kuijperstraat 1 rood, IJmuiden en Z. Koops, van Wasse- naerstraat 26, IJmuiden (Oost). Gehuwd: P. Appel en G, Nevenzeel, Groe- neweg 35, IJmuiden (O.). H. J. Keizer en S. F. van der Vlies. L. C. Vooijs en H. Brachter. Velsen-Noord V.V.B.—E.H.S. 2-3 De Nieuwjaarsdag is door de vierde klas- sers WB eix EHS uit Haarlem gebruikt om op „Watervliet" een vriendschappelijke wedstrijd te spelen, waarvoor flinke be langstelling was. De Haarlemse lijstaanvoerders stonden door een gelukkig toeval voor WB met de rust een doelpunt achter. Zij waren technisch iets beter en combineerden vaak aai*dig. WB telde vijf invallers, die eerst wat ingespeeld moesten raken op het harde en gladde veld. Dit was oorzaak, dat het in de eerste speelhelft niet zo vlot toeging en vele kansen voor de aanvallers van beide partijen werden gemist. Eerst na een half uur toen Vlietstra een mislukt schot op het EHS-doel had afgevuurd kwam de bal bij Móorlang, die scoorde (1-0). EHS had pech, een hard schot van de rechts binnen ging tegen de lat, onbereikbaar voor Broekhuijzen en bij een vrije schop werd de bal precies in de handen van de WB-doelman geschoten. Na de hervatting was een minuut ge speeld toen EHS gelijk maakte. Het schot van de linksbinnen stopte Broekhuijzen wel, maar hij sloeg de bal opnieuw voor de voeten van dezelfde speler, die zich niet bedacht (1-1). Daarna werd de strijd veel levendiger met gevaaxdijke wederzijdse aanvallen. Een mooie pass uit het midden schoot de EHS-linlcsbinnen na tien mi nuten ixx (1-2). TJit één van de vele hoek schoppen aan beide kanten kon Moorlang na 20 minuten rustig en onhoudbaar in schieten (2-1). Nadat Noordman een hoek schop vlak voor eigen doel had overge schoten was 't de EHS-rechtsbuiten Hooy- donk, die uit 'ïx volgende hoekschop,drie minute;x voor 't einde, met 'n strak diago naal schot de Haarlemse overwinning consolideex*de (2-3). Cellulose aangevoerd Öp de laatste dag van 1949 is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aange komen het .Zweedse s.s. „Skaraboi-g" met een lading van 330 ton cellulose uit Stock holm, bestemd voor een zusterfabriek. Met de aankomst van de „Skaraborg" boekte de papierfabriek, voor wat betreft het aantal voor dit bedrijf binnengekomen zeeschepen in 1949, een recordjaax*. Het totale aantal zeeschepen, dat voor de steigers van het bedrijf meerde, bedroeg in het afgelopen jaar 124, waarvan 46 schepen met hout ën de overige met houtstof of cellulose. Geen goed begin Twee Beverwijkei*s, die op Oudejaars avond na een overvloedig gebruik van spi ritualiën hun vreugde over de jaarwisseling luidruchtig kenbaar maakten en bovendien niet voldeden aan het verzoek van enige wetsdienaren om het wat kalmer aan te doen, zijn 1950 in een cel van het politie bureau begonnen. Een IJmuidenaar, die Zondagavond met wankele tred het perron in Beverwijk op kwam, gaf een man plotseling een harde klap in het gezicht, waarna een kleine schermutseling ontstond. De dronken vech tersbaas werd in het politiebureau opge sloten. Wie laat zijn kippen loslopen? Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 17 en 19 uur en des Za terdags tussen 13 en 15 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een rode kinderwant, vulpot lood, blauwe hoofddoek, gummislang, zwarte vulpen (Curtis), zwarte kip, biezen boodschappentas, een paar handschoenen, hoofddoek (groen-i'ood-grijs), grijs ge breide handschoen, ai*mbandhoi*loge, wit skisokje, sierketting, een doos, inhoudende handschoenen, wanten, speldjes en twee parapluies, heren zakhoi-loge, wit gebreide handschoen, damesrijwiel, kinder wantjes, grijs geruite shawl, bagagerek van auto, kinderwagenzeiltje, gr oen-bruin geruite shawl, benzinedop van auto, want (rood met wit), slagersjas, een paar zijden dames kousen, doublé damespolshoxioge, munt biljet van 2,50, rozenkrans, lichtblauw wollen kinderwantje, want (blauw-wit) gummi speelgoedkonijntje, liehtbruine glacé handschoen, wollen want (bruin-wit). Jaarvergadering Amateur Fotografen De Beverwijkse Amateur-Fotografenver eniging zal op Vrijdag 6 Januari in het Verenigingsgebouw aan de Schans haar j aarvergadering houden. Op deze vex*ga- dering zullen de bestuursleden de heren G. Verhage en J. A. Pierik aftreden, doch tei'stond hex*kiesbaar zijn. De Kilima Hawaiians naar Beverwijk In het Luxor-Theater te Beverwijk zul len „De Kilima Hawaiïans" op Donderdag 5 Januari, voor het voetlicht treden. Aan dit programma zullen naast vele deren ook Ted Valero eiuWim en Bram Seholten hun medewerking verlenen. Castricum Afscheid J. Kooiman Zaterdagmorgen heeft de uitvoerder van de N.H.M. de heer J. Kooiman afscheid genomen van het administratief en uit voerend personeel. Zoals we reeds meld den gaat de heer Kooiman bovengenoem de dienst wegens benoeming in een an dere functie te Venlo, per 1 Januari ver laten. De heer Kooiman werd door enige leden van het personeel toegesproken en hij mocht enige blijvende herinneringen in ontvangst nemen. Uitvoering van Vitesse Op Zaterdag 21 Januari, Woensdag 1 en Vrijdag 3 Februari geeft de gymnastiek vereniging „Vitesse" een uitvoering in café Roosendaal. Schaakclub „De Pion" Competitie uitslagen: P. J. Zwart-C. J. I-Ieeck 01; J. Raven- zwaay-Walt. Uhl Ö-^-l; Werner Uhl-C. Bennes 01; P. Bouwen-B. Beentjes 10; J. Zaal-D. Kéetbaas 01. Doordat Werner Uhl van Bennes. verlo ren heeft stijgt de spaixning in de kop groep. De stand, hiervan, is thans: Bennes 8 1/2 punt uit 11 wedstrijden; Werner Uhl 7.1/2 (uit 10);.Ravenszwaay 7 1/2 (12); Walt. Uhl 6 1/2 (10);; De Smalen 4 (8). Agenda voor Velsen MAANDAG 2 JANUARI THALIA 8 uur: „Die dwaze mr. Jones" REX 8 uur: „Singende Engel". DINSDAG 3 JANUARI BIOSCOPEN als Maandag. De Repoeblik Indonesia Serikat heeft een serie postzegels uitgegeven die naast elkaar de portretten dragen van Indonesische voormannen en bekende, figuren uit de historie der Verenigde Staten van Noord-Amerika. Op de zegel links: dr. ..Soekarno en George. Washington; midden boven: A. A. Maramis en Alexander Hamilton; daaronder: Hadji Salim met Benjamin Franklin en rechts: Mohammed Hatta en Abraham Lincoln. Heemskerk Nieuwjaarsrede van de Burgemeester Op Nieuwjaai*sdag werd in de raadszaal van het gemeentehuis een receptie ge houden, waai*bij alle raadslden bijeen wa ren gekomen, alsmede de gemeente-secre taris de 'heer li, Schram, de heer Bisschop gemeente-ontvanger en gemeente-ambte- naren, het politiecorps en de hoofdinspec teur van politie uit Beverwijk de heer L. Molenaar. De burgemeester A. Nielen prees zich zelf gelukkig op deze dag het woord te mogen richten tot' alle aanwezigen en sprak de wens uit dat 1950 een voorspoe dig jaar moge worden. In de eerste helft dezer 20e eeuw' zijn er veel offers ge vraagd, aldus spreker en hij hoopte, dat de tweede helft hiervan een begin zou zijn van voorspoed en geluk. Als Neder landers hebben wij de gevolgen van de oorlog in ruime mate ondervonden. Ons dierbaar vaderland is daarbij dan ook dicht betrokken geweest. Thans moeten wij nog medemaken dat wij onze overzeese gebiedsdelen moeten missen, doch wij zul len hopen, dat alles in goede banen geleid zal worden. Tevens sprak de bui*gemeester woorden van dank aan het college voor alles wat zij in het belang der gemeente hebben gedaan. In de toekomst staat er weer veel op het programma, zowel wat betreft het woonruimte-vraagstuk als vele andei*e aangelegenheden. Met Gods hulp ho pen wij in 1950 weer te mogen werken aan de bloei en de opbouw van de mooie gemeente Heemskerk. Tevens bracht de voox-zitter dank aan het personeel der ge meente alsmede aan het politiekorps. Een speciaal woord van waardering sprak de voorzitter tot de scheidende op perwachtmeester de heer L. v. d. Wex*ff en zei, dat de heer v. d. Werff ruim 20 jaar als gemeenteveldwachter zijn beste krachten heeft gegeven en altijd met liefde zijn taak heeft vervuld. Ook mevrouw v. d. Werff werd hierbij toegesproken. Moge het u gegeven zijix, dat u beiden met uw gezin nog vele jaren van uw pensioen genieten mag, aldus de burgemeester. Een blijk van waardering werd de heer Van der Wei*f£ overhandigd. Door de heren Jac. Castricum eix R. W, A. Muijnen werden woorden van dank ge sproken aan het adres van de burge meester, en ook de heer Van der Werff dankte allen voor het in hem gestelde ver- trouwen in zijn loopbaan als opperwacht meester. Tot slot werd het wooi-d gevoerd door de heer L. Molenaar, hoofdinspecteur van politie te Bevex*wijk alsmede door de voorzitter van het 'Rijkspolitiecorps. BURGELIJKE STAND. Geboren: Alida P. dochter van L. M. de Vries en P. M. Lammers, wonende Kerk- weg 5; Wilhelmus P. J. zoon van W. P. J. Meijer en P. Kool, wonende Spoellaan 3. Ondertrouwd: A. B. Rechteren de He- nxert en R. de Vries. Overleden: Johannes Dijkman oud 88 jaren; Hendrikus M. M.. Duin oud 2 maan den. Santpoort Brand, die geen brand was Zondagmiddag werd de brandweer op geroepen voor een brandje dat geen brand je was. Bewoxxers van een perceel aan de Willem de Zwijgerlaan hadden de stook - ketel van de centrale verwarming aange maakt en waren daarna heengegaan. De stookinrichting bleek echter niet in orde te zijn. Een geweldige rook-ontwikkeling was het gevolg. De. boven bewoners, door de rook verontrust, alarmeerden de brand weer die het vuur in de stookketel bluste. Gilde jaarsdag was er visaanvoer van één trawllogger de KW 76, Excelsior 111. Schipper Kees Plug had langs de kust ge vist en 100 kisteix platvis gevangen. Om Oud en Nieuw thuis te viex*en had de Tzonne SCH 93 teveel pech. Schip per v. d. Leek kwam in de Nieuwjaars nacht om drie uur binnen. De Medan IJM 57 en verschillende trawlloggers eix kot ters waren reeds Zaterdagmorgen binnen. Alle schepen lossen heden. Omzet Sfaatsvissershaven- bedrijf De omzet van het Staalsvissershaven- bedrijf bedroeg in December '49 2.540.829, omzet over 1949 bedroeg ƒ21.139.592; over in December 1948 1.338.921. De totale 1948 21.927.333. Vrouw door gasverstikking om hef leven gekomen Ou Nieuwjaarsdag heeft zich in Laren een geval van gasverstikking voorgedaan bij de familie H. De vrouw des huizes, die invalide is, lag te bed in een kamer, gren zende aan de keuken. Ter verwarming had men een gascomfoortje met een slang aan het gasstel in de keuken verbonden. De inwonende schoonmoeder heeft, toen het gas uitging een muntje in de meter gedaan maar vex*zuimd het comfoortje in de slaapkamer aan te steken, zodat het gas de kamer vulde, hetgeen een uur later pas werd ontdekt. Een ontboden geneesheer constateerde toen dat de vrouw, een moeder van drie kinderen, reeds was overleden. Agenda voor Beverwijk MAANDAG 2 JANUARI Kennemer Theater, 7 eïx 9 uur: Ontsnapt van het Duivelseiland. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Thuiskomst. W. B. Theater, 8 uur: De stierenvechters. Corso Theater (Castri cum), 8 uur: Op de planken. DINSDAG 3 JANUARI Kennemer Theater, 7 en S uur: Ontsnapt van het Duivelseiland. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Thuiskomst. Corso Theater (Castri cum), 8 uur: Op de flanken. Raadhuis Bevex*- wijk, 3 uur: spreekuur wethouder Openbare Werken en O., K. en W. „Het recht in Nedexiand, ook voor de politieke delinquenten, blijft in gang en behoudt zijn loop". Met deze_ eenvoudige woorden sloot pro fessor Van Hamel op Oudejaarsdag de laat ste zitting van het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof. De aanwezigheid van de procureur-fis caal mr. N. J. G. Sikkel en van de advoca ten-fiscaal Besier, Rohling, Keune en Drab* be en twee vice-presidenten, de heren Ruys en Van Sehaeck Mathon, en enkele andere bekende figux*eix uit de Bijzondere Rechts pleging gaf aan de bijeenkomst een plechtig tiixtje. „Het Hof!" kondigde de gezette deur waarder voor de laatste keer aan en terwijl wij het rechtscolllege de eer bewezen die het toekomt dachten we, dat het blauw van het tafelkleed en van de gordijnen naar het paars van de rouw zweemde. Niet de rouw om het heengaan van dit Bijzonderè Hof, maar de droefheid om de martelgang eix ihet droevige einde van al die braven, waarvan de ondex*gang bewerkstelligd en gewild werd door hen die hier het „Schul dig" over zich hoorden uitspreken. Er is wellicht geen gebouw in Nederland, of het zouden de voormalige bureaux van Sipo en S.D. moeten zijn, dat zo nauw verweven is met de dikwijls zo grootse tragiek van het verzet als dit perceel Herengracht 466. We moesten denken aan al die getuigen die hier voor het hekje bevestigend hebben geantwoord op de vraag van de president of ze langer dan eeix maand van hun vrij heid beroofd waren geweest, een formele vx*aag, maar' waarachter schuil gingen de maanden, de jaren soms van ellende en ver» kommei*ing in oorden met schier legendari sche namen: Bergen-Belsen, Neuengamme, Dachau, Buöhenwald, Sachsenhausen, Natzweiler, Vught, Amersfoort. En ons schoot die andere formule te bin nen: „uit welke vermissing redelijkerwijzè de dood valt af te leiden", de steeds weer herhaalde formule van toepassing op de naamlozen die eens in lange treinen wex*- den weggevoerd vaix Westerbonk naar Auschwitz, Sobibor, Mauthausen, Treblinka, Theresienstadt. De schimmen van deze vervolgden waren hier rond, maar ook die van degenen onder hun belagers die door de acties van het ver zet aan hun aardse rechters werden ont trokken: Krist, Hitman, Smit. Wij denken aan de sinistei*e figuren van de Inlichtingendienst op het Nassauplein, van „Kamer 21" van het Velsense politie bureau. Tegelijk gevoelen wij respect voor dit rechtscollege, dat met zulke gebrekkige middelen moest werken, dat zo vaak moest improviseren, omdat de feiten reeds zo lang geleden gebeurd waren en degenen; die daarover getuigen konden, dikwijls te zeer betrokken waren bij de gepleegde misda den dan dat men van hen een betrouwbare verklaring kon verwachten. En natuurlijk komt oxxs het wondeiiijkste proces welliclxt ooit iix eeix Nederlandse rechtszaal behandeld in de herinnering: de schier eindeloze zaak-Menten met z'n tal loze verrassende wendingen. De laatste tik met de hamer: een episode in de geschiedenis van de Nedei'landse rechtspleging is afgelopen. Het gros van de politieke misdadigers is berecht. Moge het nooit meer nodig zijn. J. H. B. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck i) HOOFDSTUK I. Jodoeus Kurkmans, portier van het chemisch-specialisten-laboratorium van de Amsterdamse Universiteit, had zijix blad met koffie de vier stenen trappen opge dragen en stond nu stil voor een groen geverfde deur. Een heel gewone deur, uiter lijk niet verschillend van de zeven-en- twintig andere groen-geverfde deuren in het gebouw, en toch een heel bijzondere deur. Een deur, waardoor een gewoon stu dent nog nimmer was binnengetreden, een candidaat slechts bij jammerlijke vergis sing, een doctor in de chemie slechts bij hoge uitzondering. Een deur, die aan alle wetenschappelijke mensen van de Facul teit voor ogen zweefde als een ver en vrij wel zeker onbereikbaar ideaal, een poort tot een soort paradijs van wetenschap, een Hof van Eden van kennis en geleerdheid. En de bewaker, en tevens rechtmatig be zitter vaix dit exclusieve oord was profes sor Wyarda: grijs, grimmig, krachtig van wil en machtig van gebaar, die met één frons van zijn borstelige wenkbrauwen iedere ongewenste bezoeker deed afdeinzen Dit alles gold natuurlijk niet voor de portier. Een portier is nu eenmaal een mens, die eigenlijk geen mens is: hij is er altijd, overal, en hij is nergens. Hij heeft geen opleiding genoten en koestert geen enkele pretentie: hij is niets en heeft toch overal verstand van. Het is onmogelijk te zeggen wat voor bei*oep hij eigenlijk vervult, maar het Gebouw zou toch het Gebouw niet zijn zonder zijn aanwezig heid. Hij is voor de vaste bezoekers even vertrouwd als de bocht in de trapleuning of het knopje van het electrisch licht ach ter de hoofddeux*. Ja, hij is zelfs meer dan dat: hij is de echt menselijke noot in een atmosfeer van kille steen en nog killere wetenschap. Hij is het vriendelijk: „Goe- denmorgen meneer" en het praatje over de weerstoestand, de behulpzame hand, die de natte paraplu in ontvaxxgst neemt en af en toe, bij heel schokkende gebeurteriis- sen, een schuchtere analyse van de hogex*e politiek. Zelfs professor "Wyarda, nu bijna zeven tig jaar, kon zich de tijd niet herinneren dat Jodoeus Kurkmans geen portier vaxx het specialistenlab was, en tocix moest die tijd er wel geweest zijn, want Jodoeus was nog slechts vier-en-vijf tig jaar oud, een baby in vergelijking met de grimmige leeuw. Ook al uit hoofde van die ver trouwdheid incasseerde Jodoeus iedere morgen eeix minzaam- knikje van het boi*- stelig hoofd en koesterde dus ook niet zulle een huiverig ontzag voor de groen-geverf de deur als de situatie eigenlijk vereiste. Hij zette, wat moeizaam vanwege de rlxeumatiek, zijn blad met drie kopjes koffie op de grond, en tikte aan de deur. Hij hief zijn blad weer van de vloer. Er volgde geen stem die „binnen!" i*iep. Jodo eus wachtte, zétte dan zijn blad weer be hoedzaam' neer en klopte andermaal. Hij nam het blad weer op en luisterde. Nog altijd stilte. Hij deed voor de derde maal het blad tot voor zijn schoenpunten neder dalen en klopte nogmaals, dringend en dóórdringend nu. Hij bukte en tilde het blad op. Maar toen zijn luisterend oox*, pal tegen het paneel gelegd, nu nog geen en kel geluid kon registreren, kwam ex* toch werkelijk een geërgei'de uitdrukking op zijn goedig gezicht. Tenslotte is een portier, al is hij dan eigenlijk geen mens, toch ook maar een mens. Wanneer je 's avonds om elf uux*, op een tijd dat alle fatsoenlijke mensen op één oor plegen te liggen, nog met drie kopjes koffie vier stenen strappen beklimt voor een paar wetenschappelijke maniak ken,'.dan vei*wacht je toch op zijn minst dat er iemand „Dank je wel" zal zeggen of dan tenminste de deur voor je zal open doen. Tenslotte sta je daar toch niet, op Zaterdagavond om elf uur, om kamex*- gymnastiek te doen voor een groen-ge- verfde deur; het kraakte waarachtig in zijn botten! Hij wachtte dus nog even, zette dan met een zachte kreun het blad voor de vierde maal op de grond, richtte zich weer op en draaide aan de deurknop. De groengeverfde deur week werkelijk open, de portier stak een verontwaardigd gezicht om de hoek en zag in het hèl-ver- lichte Heilige der Heiligen. Het Heilige der Heiligen was verlaten. In het holle vertrek, waar op de werktafels de glazen instru menten glommen en glansden, scheen de stilte nog dieper gevallen dan in het ver laten trappenhuis. Alleen was. er de regen, die tegen de ruiten sloeg, en de windvla gen van een onstuimige Novembernacht. Maar in het laboratorium zelf was geen enkel geluid: enkel de sfeer van licht, stilte en nuchtere instrumenten. Öp de beide schrijfbureaux, naast elkaar aan de andere zijde van het vei*trek, lagen witte papiex*en uitgespreid. „Ik snap er niks van", mompelde de portier. Hij bracht zijn koffieblad naar binnen, vond met moeite een open plaatsje op één van de werktafels achterin en zette zijn vrachtje zorgvuldig neer. „Er was niks gemorst", constateerde hij tevreden. En dan draalde hij nog even. zag naar alle kanten om zich heen en besloot dan toch maar de terugtocht te aanvaarden. Hij had de opdracht van Gozewina in ieder geval uitgevoerd en Gozewina zou het toch wel weten dat er drie heren overwerkten. Go zewina wist altijd alles. Hij sloot de deur weer zorgvuldig achter zich. Op de stenen trap onder hem kwamen voetstappen naar boven. Zie je wel, Goze wina had. natuurlijk gelijk gehad. Hij ging de trap af en ontmoette Peter Landt in zijn witte jas op weg naar boven. De assis tent zag hem verbaasd aan. Ben jij- het, 'Kurkmans? Jameneer. Ik heb koffie gebracht. Mijn vrouw zei dat u xxxet zijn drieën bo ven was. Maar er is niemand. Ja, dat komt uit. Ik dacht dat jij professor Wyarda was, die moet nog komen. In ieder geval bedankt, hoor! Tot uw dienst, meneer. De portier daalde verder af, de assistent betrad het laboratorium. Hij zag met een ongeduldig gebaar haar zijn polshorloge. Vijf over elven, mompelde hij. De Leeuw is laat. Zeker opgehouden. Peter Landt was één vaxx de weinige uitverkorenen aan wie vrije toegang ver leend was in het Heilige der Heiligen. Die uitverkorenheid hield dan ook vi'ijwel in dat hij een buitengewoon mens was: bui tengewoon in wetenschappelijk als ook in maatschappelijk opzicht. Professor Wyarda, bijna aan het einde van een lange weten schappelijke loopbaan, had een volle 30 jaar zijn werk verricht voordat hij deze geest verwant gevonden had. Ten eerste iemand met de benodigde capaciteiten. Ten tweede iemand met een rusteloze, altijd speurende geest. Een koen en onversaagd man, een ontdekkingsreizi ger in het gebied van de onbetreden weten schap. Een strijder, een vechtersbaas, een taaie, onvermoeide kerel, die wist te ont beren en te volharden. Een ijzeren physiek, een ijzeren geest. Tevens origineel en steeds erop uit om nieuwe wegen te bewaixdelen, nieuwe vindingen toe te passen, nieuwe experimenten op te zetten in het eigen la- boratorium. Een onderzoeker, een uitvin der. Maar daarnaast iemand voor wie het maatschappelijke leven als het ware was weggevallen: Iemand zonder particuliere belangen, zonder gezin, zonder uiterlijk gevoelsleven zelfs. Eexx wetenschappelijke, feilloos-werkende machine. Aan deze laat ste voorwaarde had geen enkel student in de eerste dertig jaar van professor Wy- arda's loopbaan voldaan; Peter Landt was de eerste, die zulle een onpersoonlijke per soonlijkheid \vas. De eerste, die zijn leer meester begreep uit een enkel woord, eeix enkel gebaar; de eerste, die zijn mening over studerende jonge vrouwen deelde; de eerste, die altijd voor het werk klaar stond; dag en nacht, op Zondag en in de vacanties, op Kerstmis en op Sinterklaasavond. Er was in de tien jaar dat zij nu samen werk ten, een hechte band tussen hen beiden gegroeid, een onverbreekbare band, die zich nimmer uitte in woorden. De strijd tegen de kanker was hun leven en buiten die strijd bestond er niets. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6