IJmuider Courant Haarlems Dagblad Vergaderen Vliegkampschip „Karei Doorman" brengtPrinsBernhardnaardeWest „Nieuwe verhouding tussen Nederlanders en Indonesiërs: wederzijdse waardering" „Aggressie onzerzijds en welwillendheid van de andere zijde betekenen koloniale complexen" Zes open plaatsen in het Lagerhuis door „veredeling" van Labourleden Financiële consequenties van wapenhulp aan China spreken een woordje mee 64e Jaargang No. 9140 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, Umuiden, Santpoort en Omstreken van en ©praijtc tteartonsrtjc £aur<mt Cïttnoi6?é) Dinsdag 3 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom W-IJ ZIJN EEN VERGADEREND volk. Een oud woord zegt, dat als ergens ter wereld in een onontgonnen gebied drie En gelsen zich vestigen er binnen een paar weken een cricketveld is; zijn het drie Fransen, dan is er een café verrezen (met terras); zijn het drie Hollanders, dan heb ben zij een vereniging opgericht. Tiendui zenden landgenoten moeten bij deze jaar wisseling, hun nieuwe zakagenda in wer king stellend, de vergaderingen voor de eerste maanden van 1950 hebben ingeboekt die op de laatste blaadjes van de oude agenda al voorlopig genoteerd stonden. En zij moeten erbij hebben gezucht. Wij zuch ten er altijd bij. Wij zeggen: gelukkig niet zoveel in Januari. Dat is altijd nogal een stille maand. Maar als ik aan de drie vol gende denk. Het wordt teveel. Ik moet voor verschillende dingen bedanken. Verstandige vrouwen beamen dit, verber gen haar glimlach en zuchten mee, maar geloven niet in ons leed. Wij houden van vergaderen. De vereniging behoort tot onze onmisbare levensbehoeften. Aangezien zich zoveel verschillen van mening, min of meer diepgeworteld, in ons volk doen gel den lijkt dit vreemd. Maar wie even na denkt beseft dat het juist deze geschillen zijn, die ons het verenigen en vergaderen nopen. Hoe zouden zij anders kunnen wor- tden overbrugd? Strevend naar verdere opheldering zou men de gissing kunnen wagen, dat een aantal meningsverschillen ontstaan is uit de drang naar belangrijke agenda's voor onze vergaderingen. Dit geldt natuurlijk niet voor de diepgewor telde geschillen. Ofschoon de statistiek in ons land een hoog peil van ontwikkeling heeft bereikt is nog niet uitgerekend, hoeveel vereni gingen (en genootschappen, bonden, fede raties. stichtingen, fondsen enz.) Neder land telt. Het aantal moet duizelingwek kend zijn. Ik zwijg dan nog over de ven nootschappen (naamloze, commanditaire en onder firma) die niet slechts uit het streven naar vereniging geboren zijn. De gedachte aan al die nuttige instellingen roept het besef wakker, dat tienduizenden voorzitters, secretarissen en penningmees ters zich in ons midden bevinden, dat het aantal vergaderingen in dit kleine land, in de spanne van een jaar tijds, het millioen zeker met gemak overschrijdt en dat het totaal der commissies (ad hoe en perma nent) dat der verenigingen, genootschap pen, bonden enz. nog met gemak over schrijden moet. Ik ken van nabij een ver eniging, die er behalve haar bestuur dertig con-missies op nahoudt. Het is veel, maar zeker lang geen record. Omtrent de wijze waarop de Nederlan der vergadert zou veel te zeggen zijn, waarbij de critiek ten dele vergoed zou kunnen worden door de erkenning van zijn drang naar gezelligheid. Maar slechts ten dele. Dat zo menigeen meent, dat hij in een vergadering eigenlijk tekort zou schieten en een minder goed figuur slaan als hij er niet een redevoering in afstak is een mis verstand, dat een belangrijk deel van de nationale tijd verslindt. Dat zo menigeen „voor de vuist" het woord voert, wien redenaars-gaven ontzegd zijn is een pijn lijke bijkomstigheid. Maar er is de zon zijde. Onlangs las ik in een zwartgallig- gestemd betoog over de noden der tijden, dat niemand meer iets voor niets doet. Dat is een gruwelijk-onrechtvaardig verwijt als men even denkt aan al die mensen, die heus niet alleen door hun tijd voor ver gaderingen beschikbaar te stellen ber gen werk voor veelal schone en nuttige doeleinden verzetten, waarvoor zij geen cent betaling en vaak ook nog weinig dankbaarheid oogsten. Vergaderend volk als wij zijn kunnen wij er ons over blijven verbazen, dat wij onze jeugd weinig of niet. voorbereiden op een taak, die zulk een belangrijk deel van de nationale arbeidsprestatie vormt. Deze nalatigheid is hier eerder te berde ge bracht; als men op zulke dingen door- hamert heeft het op den duur soms gevol gen. Er wordt tegenwoordig op een aantal scholen meer dan vroeger naar gestreefd, enig begrip van de kunst van spreken bij te brengen en er meteen wat zelfvertrou wen bij aan te kweken. In sportverenigin gen en andere jeugd-organisaties doen de meesten, niet zonder veel struikelen en tot niet geringe beproeving van de betrokken voorzitters, hun eerste ervaringen in de techniek van vergaderen (en zich vereni gen) op, waarbij sommigen hunner eerst moeten leren dat het begrip vereniging ten slotte niet betekent: het met anderen on eens zijn en blijven. Maar efficient is het Nederlandse vergaderwezen, als geheel beschouwd en de zakelijke bijeenkomsten onder leiding van ervaren en bekwame voorzitters niet te na gesproken, niet. Er hapert erg veel aan. Als het Centraal Bureau voor de Statistiek in dit onderwerp doordrong en ons in ronde cijfers een beeld gaf van het aantal uren, per Nederlander en per jaar aan vergade ren besteed, zouden wij daar niet alleen van schrikken maar bovendien beseffen, dat er minstens een kwart op bespaard zou kun nen worden zonder de practische resultaten te schaden en zonder onze vergader-liefde geweld aan te doen. Want al houden de meesten van ons er zo van soms kan het erg langdurig en bar vervelend zijn en snakt de Nederlander, ondanks zijn ver gaderend ik, naar de buitenlucht. Het vergader-jaar 1950 is begonnen. Er zal de gebruikelijke pauze in de zomer maanden zijn. Zij zal weer nodig blijken om frisse krachten te verzamelen. R. P. Amerika en de bestrijding van het communisme Edgar Hoover, leider van het Ameri kaanse federale bureau van onderzoek (FBI), waaronder de Amerikaanse veilig heidsdienst ressorteert, uit in een publi catie van de George-Washington-Univer- siteit te Washington de waarschuwing, dat „politiestaatmethodes" ter bestrijding van het communisme de toekomst van de democratie zelf in gevaar zouden brengen. Indien ingegaan wordt op de wens van sommige tegenstanders van het commu nisme, dat de vrijheid van spreken aan de communisten wordt ontnomen en dat zij uitgebannen worden, zou dit betekenen, dat de uitoefening der wet wordt afgerukt van haar democratische wortel, aldus Hoover. Koningin en drie prinsesjes namen in Rotterdam afscheid Prins Bernhard is Maandagmiddag scheep gegaan op de „Karei Doorman" voor zijn reis naar de Nederlandse Antillen. De Prins werd uitgeleide gedaan door Ko ningin Juliana en de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet. Ondanks de regen had zich bü het Wiilemsplein in Rotterdam een grote menigte achter de politie-afzet- tingen verzameld om het Koninklijk Gezin toe te juichen en het vertrek van de Prins gade te slaan. Omstreeks half twee gingen de eerste autoriteiten aan ooord van het vliegkamp schip, eerst de ambassadeur van Canada en de gezanten van Argentinië, Brazilië, Mexico en Venezuela, alsmede mr. dr. R. H. Pos en mr. Gorsira, vertegenwoordigers in ons land van Suriname en Curagao, daarna minister-president dr. Drees en de ministers Van den Brink, Van Maarseveen en Götzen, de staatssecretaris van Marine en de directeur van het kabinet van de Koningin. Een half uur later arriveerde de bevel hebber der zeestrijdkrachten, vice-admi- raal jhr. E. J. van Hol the, de chef van het militaire huis van de Koningin, vice-admi- raal N. A. Rost van Tonningen en de bur gemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud. Precies kwart over twee arriveerde, begroet door luid gejubel, de koninklijke stoet. Hare Majesteit, de Prins en de prinsesjes werden begroet door de bevelhebber der zeestrijdkrachten en door burgemeester Oud. Nadat de erewacht was geïnspec teerd gingen de hoge bezoekers aan boord van de „Stad Rotterdam", welke spoedig daarna koers zette naar de op, 200 meter afstand liggende „Karei Doorman", die ge- pavoiseerd was. Aan boord van het vliegkampschip wer den de hoge gasten door de commandant van het smaldeel, schout-bij-nacht J. J. L. Willinghe, en de commandant van de ..Ka- rel Doorman", kapitein ter zee C. W Slot, ontvangen. Na de begroeting werden de commandanten van de schepen en de offi cieren van de „Karei Doorman" aan de Koningin en de Prins voorgesteld. Het was kwart over drie, toen de Koningin en de prinsesjes de Karei Door man verlieten en zich aan boord van de „Stad Rotterdam" begaven. De bemanning ook die van de „Johan Maurits" bracht drie hoezee's uit. Terwijl de „Stad Rotterdam" langzaam de rivier afvoer naar de Wilhelminakade, waar de „Jacob- Heemskerck" lag gemeerd en de beman ning ook daar bij het passeren juichte, loste de „Karei Doorman" om de vijf se conden en beurtelings over stuurboord en bakboord saluutschoten. Daarna vertrok het schip. In de top van de mast wapperde de standaard van Prins Bernhard. Ook de „johan Maurits" was spoedig los en pas seerde langzaam varend tussen de „Karei Doorman" en de wal. Er klonk gezang van de onderzeebootjager. „Ik hou van Hol land" zongen de matrozen en zij zwaaiden ten afscheid naar de wal, waar honderden het vertrek van de schepen gadesloegen. Om haifvijf toen vier sleepboten het vliegkampschip hadden geassisteerd bij het voor- en achteruit stomen om het anker los te krijgen, gleed de „Karei Doorman" langzaam de rivier af. De „Stad Rotterdam" voer langs de „Karei Doorman" tot de Veerkaden mee en langs de kade liepen drommen belang stellenden, die de vertrekkenden een vaar wel toeriepen. Om half vijf meerde de „Stad Rotter dam" voor de tweede maal aan de kade. Daar nam de Koningin afscheid van de autoriteiten en werd de bemanning van de „Stad Rotterdam" door burgemeester Oud aan Hare Majesteit voorgesteld. Bij het clubhuis van de Koninklijke Roei- en Zeilvex-eniging „De Maas" stapten de Koningin en de prinsesjes in de auto, die hen naar paleis Soestdijk terugbracht. Gistermiddag vertrok uit Rotterdam het smaldeel Antillender Koninklijke Marine voor een oefenreis naar West-Indië: Prins Bernhard maakt aan boord van de „Karei Doorman" de reis mede. Hier begeeft de Koninklijke familie zich aan boord van de motorsloep die haar naar de Karei Doorman" zal brengen (foto boven). Hand in hand volgden de oudste drie prinsesjes (onder) haar ouders aan boord van de sloep. Achter de prinsesjes burgemeester mr. P. J. Oud van Rotterdam (met hoge hoed). ROESLAN ABDOELGANI, VOORLICHTING: DJOKJAKARTA (Aneta). „De sou- vereiniteitsoyerdracht door het Nederland se volk aan het Indonesische geschiedt bijna zonder overgangsperiode, zodat alle zaken zo snel mogelijk dienen te worden afgehandeld", aldus Roeslan Abdoelgani, de secretaris-generaal van het ministerie van Voorlichting van de RIS tegenover Aneta's correspondent te Djokja. „Het voornaamste hierin is, dat de re geringsmachine door moet draaien, hoewel op een geheel nieuwe basis. Veel zal moe ten worden veranderd of zelfs helemaal worden afgebroken om het in overeen stemming te brengen met de nieuwe ver houdingen. Bij de beschouwing van de veranderingen, die in de toekomst zullen geschieden, moet een ding noodzakelijk reeds thans veranderd worden, namelijk de verhouding tussen het Indonesische en het Nederlandse volk. De verhouding tus sen beide volken in hef verleden bestond geheel uit een innerlijke binding, die be- Tijdens een nieuwe razzia op Sicilië ge lukte het de Italiaanse politiedie daar sinds maanden een verwoede strijd, voert tegen de misdadig er sbende van Giuliano, zeven beruchte leden van deze bende gevangen te nemen en een 17-jarige jongen die zij als gijzelaar vasthieldente bevrij den. Politiemannen bij de nauwe ingang tot het hol waarin de bandieten ontdekt werden. kend staat als „koloniale complexen". De Nederlanders die slachtoffers zijn gewor den van deze complexen zijn gewoonlijk erg verwaand. Van een verwaande geest zal het een welwillende geest worden in hun houding en uitingen. De Indonesiërs die slachtof fers zijn geworden van de koloniale com plexen zijn gewoonlijk verblind door angst en behept met het gevoel van minderwaar digheid. Hun zelfbewustzijn en zelfver trouwen zijn verloren gegaan. De bange geest draait 180 graden om en wordt zelfs een vreesaanjagende geest. Zijn handelingen en uitingen lijken wel heldhaftig maar het is nog niet zeker of ze zo zijn. Bij het ondergaan van deze souvereini- teitsoverdracht moeten wij voorbereid zijn op de mogelijkheid van het aan de dag treden van overcompensatie als reactie op de koloniale complexen zowel van Neder landse als Indonesische zijde. De nieuwe verhouding tussen beide vol ken zal niet gebaat zijn met een aggres- sieve houding onzerzijds en een welwil lende houding van de Nederlandse kant. Deze nieuwe verhouding kan alleen worden bereikt, indien ze gebaseerd is op een wederzijdse waardering tussen staatsbur gers van twee volwaardige naties en dien tengevolge op een bewust zijn van eikaars plichten en reacties. Slechts door een op rechte houding zowel van Indonesische als van Nederlandse zijde kan een toestand van wederzijdse waardering geschapen worden. Wat voor de Nederlanders geldt is eveneens van toepassing op onze ras genoten, die reeds eerder met de Neder landers hebben samengewerkt, en ook voor de Chinezen. Zorg dat de roodwitte vlag niet alleen gevoerd wordt op het ogenblik dat uw auto Djokja binnenrijdt. In wezen zal dit alles de koloniale geest in de toe komst doen voortbestaan. Een gevaarlijker kiem dan die van koloniale complexen be staat niet. Laten we elkaar met open vizier tegemoettreden, het bewijs van een be wuste en sterke geest. Indonesiërs zorgt dat gij niet verblind wordt door de gebeurtenissen in 'de toe komst. De historie zal ons in de toekomst op de proef stellen", aldus Roeslan Ab doelgani, die momenteel een rondreis maakt in midden Java en Oost Java om zich op de hoogte te stellen van dé voor lichting in het verleden en in de toekomst. De „Oranje" morgen in Amsterdam Het motorschip „Oranje" v^n de stoom vaart maatschappij „Nederland" wordt vannacht met 900 passagiers aan boord uit Indonesië in de haven van Amsterdam verwacht. Met de ontscheping zal Woens dagmorgen om negen uur worden be gonnen. Franse geste Sedert vorige week wordt te Bonn door :wee Duitse wereldburgersgepost loot het hoofdkwartier van de geal- ieerde Hoge Commissie, uit protest legen de weigering der drie mogend heden om Garry Davis, de leider der wereldburgers, in Duitsland toe te laten. Op Oudejaarsavond stopte een grote zwarte limousine bij het tentje der twee jongelieden dat bij de ingang van het gebouw der Hoge Commissie is opgq- steld. De chauffeur overhandigde hun een pakje waarin een fles champagne zat. Het pakje was gericht aan wereldbur gers Horst Bergschneider en Willi Idel- berger'. De afzender was André Fran- gois-Poncet, Frans Hoge Commissaris", aldus United Press. Trygve Lie: UNO zou zich ook met bacterio logische wapens moeten bezighouden LAKE SUCCESS, 2 Jan. (Reuter) Trygve Lie, de secretaris-generaal der UNO, heeft in het Januari-nummer van het tijdschrift „Scientific American" een artikel gepubliceerd waarin hij zegt het te betreuren, dat de UNO het vraagstuk van de bacteriologische en chemische wapens, die, evenals de atoombom, voor een ver nietiging op grote schaal kunnen worden gebruikt, niet heeft bestudeerd. „Aan de commissie voor de atoom-ener gie van de UNO is opgedragen voorstellen uit te werken, welke het gebruik van alle wapens, die voor een vernietiging op grote schaal kunnen worden aangewend, uit sluiten. Deze commisise heeft echter nooit gesproken over de mogelijkheid om bac teriologische en chemische wapens, waar van de uitwerking voor het menselijk leven nog fataler is dan de atoombom, uit te schakelen. In tegenstelling tot de atoom bom zijn deze wapens in de tweede wereld oorlog niet gebruikt, ofschoon het bekend was, dat deze wapens bestonden. Aan de vervolmaking van de bacteriologische wapens is ook na de tweede wereldoorlog gewerkt." Trygve Lie verklaarde verder dat de wereld „met recht een hervatting van de onderhandelingen tussen Oost en West over het vraagstuk van de atoom-energie mocht verwachten", waaraan hij toevoegde: „De geschillen, welke tussen een meerderheid en een minderheid van staten-leden der UNO over het voorstel tot internationale beheersing of controle van de atoomener gie bestaan, kunnen worden teruggebracht tot het bestaande conflict tussen de grote mogendheden, dat sinds het einde van de tweede wereldoorlog de internationale be trekkingen heeft vergiftigd." Twce-cn-twintig wagens van de gemeen telijke reinigingsdienst in Zaandam namen Maandag deel aan een défilé ter ere van het jubileum van de directeur van die dienst, de heer J. Gruys, die veertig jaar in dienst van de Zaandamse reiniging was. Het woord is aan A. Guinon: Er zijn mensen die, in plaats van te luisteren naar wat men hen zegtreeds hiistereti ?iaar toat zij zelf gaan zeggen. Franse begroting door de Natio nale Vergadering goedgekeurd PARIJS, 3 Jan. (Reuter) De Franse regering heeft Maandag bij de stemming over het begrotingsontwerp in zijn geheel, met 305 tegen 284 stemmen het vertrouwen der Nationale Vergadering gekregen. Tevoren had de regering bij twee andere stemmingen over vertrouwenskwesties een meerderheid gekregen. De eerste betrof het invoeren van een belasting, die hoofdzake lijk geheven zal worden van maatschap pijen op wegvervoer en op werken, uitge voerd door openbare instellingen; de twee de de eis der regering, dat de begroting in evenwicht dient te zijn. De genoemde belasting zal naar schat ting 340 millioen gulden opbrengen en is bedoeld om het evenwicht van de begroting te verzekeren. Tijdens het begrotingsdebat, dat 42 da gen heeft geduurd, heeft de regering- Bidault zes moties van vertrouwen ge kregen, met een meerderheid variërend van vier tot een-en-twintig stemmen. De Franse regering heeft op zich ge nomen vóór Juni op de uitgaven 200 mil lioen gulden te bezuinigen. De militaire uitgaven worden geraamd op 4200 millioen gulden. De begroting gaat thans naar dc Raad van de Republiek (de Senaat). Indien zij ook door deze raad wordt goedgekeurd, wordt zij in tweede lezing door de Natio nale Vergadering behandeld. Men ver wacht eind Januari definitieve goedkeu ring door de volksvertegenwoordiging. Politeke waarnemers zijn van mening, dat de Raad van de Republiek vele wijzigin gen zal aanbrengen in de ontwerp-begro- ting, zoals deze thans door de Nationale Vergadering is goedgekeurd. Brandende vraag: Wanneer Engelse verkiezingen? Conclusie: Stembus staat vlak voor de deur (Van onze correspondent in Londen) Het spelletje „ik zie, ik zie, wat gij niet ziet" wordt met het oog op de komende algemene verkiezingen in Engeland thans drukker dan ooit beoefend. Politieke commentatoren beschouwen de verheffing in de adelstand van vier Labour-parlementsledeh en de minister van Defensie Alexander als een aan duidelijkheid niets te wensen over latende aanwijzing, dat de verkiezingen in derdaad vlafk voor de deur staan. Het is namelijk niet aan te nemen, dat Attlee voor de grote stembusstrijd nog zes tussentijdse verkiezingen zou willen riskeren, al be schikt Labour in de plaatsen, waar deze uitgevochten zouden moeten worden, over een meerderheid. De zesde verkiezing is nodig wegens aftreding van het Lagerhuis lid J. J. Lawson. Nu minister Alexander naar het Hogerhuis verhuist, zal hij niet meer op de regeringsbanken in het Lager huis kunnen verschijnen, waar Attlee zelf namens hem belangrijke verklaringen zal afleggen en vragenstellers te woord staan. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke regeling niet al te lang zal kunnen duren. Het zou kunnen zijn, dat Attlee als pro pagandastunt een algemene verkiezing in Formosa in Amerika's verdedigingslinie? WASHINGTON, Reuter. Oud-presi dent Herbert Hoover heeft de republikeinse senator William F. Knowland, leider van een groep congresleden, die wensen dat de Verenigde Staten een halt toeroepen aan het in China voortschrijdende commu nisme en te dien einde de nationalisten volledig steun zullen verlenen, een brief geschreven, waarin hij erop aandringt dat Noord-Amerika Formosa zal verdedi gen en „in het gebied van de Stille Oce aan een muur tegen het communisme zal opwerpen". Hoover verklaart, in zijn brief dat hij er van overtuigd is dat de Verenigde Staten van hun vloot gebruik moeten maken om, indien noodzakelijk, Formosa, de Pesca- dores-eilanden, die tussen Formosa en het Chinese vasteland zijn gelegen mogelijk het ter hoogte van de Zuid-Chinese kust gelegen eiland Hainan, te beveiligen. Te Washington circuleren vele geruch ten over het standpunt dat de Verenigde Staten thans ten aanzien van het Chinese vraagstuk zullen innemen. Volgens één van deze (onbevestigde) geruchten, waarin „officiële bronnen" worden geciteerd, zou aan president Truman zijn voorgesteld de nationalisten op Formosa wapens te le veren, in ruil waarvoor de Verenigede Staten het recht zouden moeten verkrij gen bases op Formosa te vestigen. Van gezaghebbende zijde te Washington wordt echter vernomen dat er geen plot selinge verandering in de algemene Ame rikaanse politiek te aanzien van China kan worden verwacht. Senator Knowland verklaarde niets van het hiervoor genoemde voorstel dat aan Truman zou zijn gedaan, te weten. Hij zeide in het geheel niet in te zien waarom de Verenigde Staten,' indien zij de natio nalisten op Formosa zouden steunen, in ruil voor hun hulp bases op dit eiland zouden vragen, daar de Chinese nationa listen evenveel recht hebben op Amerx- kanase militaire hulp als de staten-onder- tekenéren van het Atlantisch verdrag. Senator Knowland en zijn volgelingen wensen dat Fomxosa wordt beveiligd als een onderdeel van de Amex-ikaanse de fensie-linie, die van het Amerikaanse vasteland of dwars door het gehele gebied van de Stille Oceaan, tot aan de Chinese kust loopt. In al deze geruchten en veronderstel lingen wordt echter met één factor onvol doende rekening gehouden en wel met de financiële. Het thans in zitting zijnde con gres is op inkrimping van de Amerikaanse staatsuitgaven uit. Het wil de hulp der Verenigde Staten aan het buitenland op drastische wijze beperken. Het is daarom onwaarschijnlijk dat de Amerikaanse re gering thans enig voorstel bij het congx-es zal indienen, waardoor de uitgaven voor Amerikaanse militaire en economische hulp aan het buitenland aanzienlijk zou den stijgen. Adjudant X M. Barentsen te Dmuiden overleden Maandagmiddag omstreeks twee uur is te IJmuideix de adjudant van politie J. M. Barentsen tengevolge van een hartaanval in zijn woning aan dé Kievietslaan aldaar overleden. Adjudant Barentsen had met ingang van 1 Januari 1950 het Velsense politiecorps met pensioen verlaten. Adjudant Bax-entsen, die op 9 Juni 1889 in Koudenkerke in Zeeland werd geboren, begon in October 1916 te Gorcum zijn po litieloopbaan en werd, na nog enige tijd in Leerdam werkzaam te zijn geweest, op 1 Mei 1919 bij de Velsense politie aange steld, waar hij tal van jaren belast is ge weest met de leiding van de recherche. Adjudant Barentsen stond bekend als een onkreukbaar politieman, die met grote energie en toewijding zijn veelomvattende taak vervulde. Bij superieuren en collega's stond de ovexdedene in hoog aanzien en zijn plotseling verscheiden is voor de Vel sense politie dan ook een grote schok. Door zelfstudie heeft adjudant Barentsen zich in de loop der jaren tot een uiterst bekwaam politieman opgewerkt De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdagmiddag te drie uur op de Wester begraafplaats te IJmuiden. minatuur zou willen houden met de open gevallen plaatsen als inzet, maar in dat ge val zou de Labourpartij al haar troeven uit spelen, voor het echte spel begonnen is. De ci-eatie van nieuwe „Peers" heelt, zo als ook bij vox-ige gelegenheden, ten doel de zwakke positie van de regering in het gro tendeels uit conservatieve erfelijke „Peers" bestaande Hogerhuis te versterken. De Laboux-x-egering heeft de afgelopen jaren 44 „baronnen" geproduceerd, doch slechts een kleixx gedeelte van deze beixoemingen droeg een uitgesproken politiek karakter en ex- zitten er maar vijf op de voorste (rege- rings)bank. Natuurlijk is de socialistische en liberale „aristocratie" verre in de min derheid en niet erfelijk. De Engelse adel be staat uit vijf hoofdgroepen met dc titels hertog, markies, graaf, burggraaf en baron. De laatsten worden Lords gexxoemd. De laagste titel is bax-onet, waarbij de aan spreektitel sir, altijd gevolgd door de voor- naam, behoort. Alle adellijken, die tot de „Peerage" be horen zijn lid van het parlement, het Hoger huis. De aax*tsbisschoppen en verschillende bisschoppen maken ook deel uit van de „Peerage". Kunstenaars geëerd Dit jaar kregen niet minder dan negentig vrouwen onderscheidingen en drie hunner de hoogste, namelijk „dame" in de orde van het Britse Imperium. Onder hen is Adeline Genée, eens een beroemde balletdanseres, uit Frankrijk afkomstig, die thans leidster is van de Koninklijke Dansacadenxie in Londen. Er werden nog meer kunstenaars geëerd, namelijk Lionel de Tertis, altviolist, Leon Goossens, hobospeler en de acteur Leslie Banks. Verder gingen onderschei dingen naar de mannen van de Berlijnse luchtbrug, de leiders der exportindustrie, terwijl ook de gewone man bedacht is, zoals de gox-dijnophaler van het Royal Opera House en verscheidene arbeiders, die een lange staat van dienst hebben. Inbraak in Velsen In de nacht van Zondag op Maandag hebben enkele personen zich door het for ceren van twee buitendeuren toegang ver schaft tot de woning van een broodbakker in Velsen. Uit een brandkast werd een bruin lederen damestas met inhoud en een bruin lederen portefeuille met enige be scheiden ontvreema. Er zijn enkele aan wijzingen dat enige personen zich voor of tijdens de inbraak nabij de hoek Esdoorn- straat-Meidoornstx-aat hebben opgehouden. Hun, die in deze zaak enige aanwijzing of inlichting kunnen verschaffen, wordt ver zocht dit te berichten aan het Hoofdbureau van Politie te Velsen, kamer 14. VEEL BEWOLKING Verwachling, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met aanvanke lijk hier en daar mist en later op de meeste plaatsen enige regen. Vannacht weinig wind, morgen tot matig of krachtig toenemende Zuid-Westelijke wind. Tegen de ochtend voornamelijk in het Oosten van het land temperatuur om het vriespunt, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 4 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.42 uur Maan op 16,22 uur, onder 9.37 uur (Volle maan) Hoog cn laag water in IJmuiden Dinsdag 3 Januari: Hoog water: 3-04 en 15.16 uur. Laag water: 11.01 en 23.16 uur. Woensdag 4 Januari: Hoog water: 3.44 en 15.58 uur. Laag water: 11.40 en 0.00 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1