IJmuiaer Courant Haarlems Dagblad De Dollars Engels-Amerikaanse invloed wekt ongerustheid in Parijs Ook voor het rijkspersoneel 5 procent loonsverhoging De nationalistische Wafdisten kregen overweldigende meerderheid 64e Jaargang No» ±'9441 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van en Oprcttjtc l^mrlcmortx dourant (Irma icTO Woensdag 4 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per vreek 33 cent. per kwartaal f 4,25 Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Het uitstel van de lagerhuis- verkiezingen tot dit jaar (uiterlijk tot Juni) heeft het resultaat gehad dat ook de pogingen om eenheid in West-Europa te bereiken weer vertraging ondervinden. Met politici, die een verkiezing in het voor uitzicht hebben, valt immers niet te praten over hervorming der verhoudingen met het buitenland. Het binnenland eist alle aan dacht op. Terwijl men verwacht, dat de stemmen van de Britse kleine burgerij de doorslag zullen geven, ontwikkelt zich het streven om deze categorie van kiezers te believen. Zij vormt wellicht de groep met de minste belangstelling in „de grote poli tiek" en de meeste toespitsing op eigen directe voordelen. En terwijl de politieke sfeer in Engeland steeds meer geladen raakt met verkiezings-electriciteit blijven de Amerikanen zich verbazen en ergeren over het falen der Europeanen om, in hun eigen belang, tot aaneensluiting te komen. Deze ergernis komt in steeds sterkere mate tot uiting in berichten over komende ver laging van de Marshall-hulp. Onze Brus selse correspondent heeft gisteren in een interview met prof. Maurice Masoin, eco nomisch adviseur van de Belgische minis ter-president, duidelijk doen uitkomen hoe deze Belg het uitblijven van de Europese economische aaneensluiting ziet: „Alleen door het scheppen van een grote binnen landse Europese markt, die de industrieën voor inslapen en vegeteren behoedt en ze dwingt tot concurrentie, zullen de econo- misch-Verenigde Staten van Europa hun verloren gegane superioriteit kunnen her overen. Maar de tijd dringt. Want de Ame rikaanse belastingbetaler is het beu dollars te stoppen in een Europa, dat er voor terugschrikt zijn grenzen weg te vagen en dat de vijf milliard dollars van het Plan- Marshall in 19481949 gedeeltelijk ge bruikt heeft om zijn verschillende econo mische nationale belangen te versterken, ten nadele van het algemene Europese be lang." Prof. Masoin drukt zich onomwonden uit. Hij heeft dat ook gedaan in zijn verge lijking van de Amerikaanse productie met de West-Euronese, waaruit blijkt dat de Amc'-A-.-men bij een veel minder talrijke bevel: (144 millioen, tegenover 230 millioen in West-Europa) met minder werkkrachten veel groter resultaten be reiken. De Amerikaanse nijverheid produ ceert voor een aaneengesloten markt. In Europa daarentegen houdt men er in elke afzonderlijke staat, tengevolge van het economisch nationalisme, dezelfde indus trieën op na, ofschoon natuurlijke ligging, bevoorrading met grondstoffen en arbeids krachten totaal verschillend zijn. Hier hamert de Belgische econoom op het bekende chapiter der krachtsversnip pering in Europa. Ja, als het de dingen niet groot meer kan zien en ondernemen, als het de bakens niet weet te verzetten nu gans andere machtsverhoudingen in de wereld zijn ingetredendan ziet het ei- treurig uit. Ge hebt voorts in dit blad ook kunnen lezen dat in het Amerikaanse Congres een eensgezinde stemming tegen verhoging van de belastingdruk heerst en dat men daarom verbitterde debatten verwacht over de regerïngs-voorstellen inzake nieuwe ver strekking van gelden onder het Plan- Marshall en voor de herbewapening van de landen onder het Atlantisch Pact. Een en ander bevestigt wel prof. Masoin's woorden over de Amerikaanse belasting betaler. die het beu is dollars te stoppen in een deel der wereld, dat in zijn verouderde toestanden volhardt. President Truman's nieuwe begroting zal waarschijnlijk zekere verlagingen van de hulp aan het buiten land bevatten, met de bedoeling de voor standers van drastische beperking halver wege tegeriioet te komen. Maar zo is ons gemeld de grote vraag is zelfs dan nog, of deze verlagingen het Congres zullen bevredigen. Het Congres moet rekening houden met een tekort van 5 milliard dollar op een be groting van 43 milliard. De waarde van de dollar bedraagt sinds de devaluatie ƒ3.80. zodat hier een voorzien tekort van negen tienduizend millioen gulden op een begro ting van ruim honderddrieënzestigduizend millioen gulden aan de orde is. Deze be dragen wekken enige duizeling; minder verwarrend is het te denken aan een man met 4300 inkomen, die 500 tekort komt. Weliswaar mist die het genoegelijke voorrecht belastingen te kunnen heffen, maar hij zou kunnen bezuinigen. Daartoe zou het Amerikaanse Congres ook kunnen besluiten, maar het voelt er niet voor dat op zijn binnenlandse uitgaven te doen. Want dit zou voor een aantal kiezers nadelig zijn. En in November zijn erverkiezingen. Hetzelfde bezwaar doet zich dus in Amerika gelden, dat ook in Engeland remmend werkt. De Ameri kanen zouden evenwel zeker bereidwilli ger tegenover de Marshall-hulp zijn blijven staan als in West-Europa (niet alleen in Engeland) meer wil tot hervorming be stond. Dat een populaire stemming tegen de grote subsidies aan het buitenland tot uiting komt. nu er een tekort is, kan men zich gemakkelijk voorstellen als men zich even indenkt, dat wij zelf in een derge lijke situatie zouden verkeren. Het ge dachten-oor hoort de protesten al en het dachten-oog leest ze: Wat? Wij meer belasting betalen, of zwaar bezuinigen op onze binnenlandse uitgaven, terwille van die lui daar in de verte, die het nooit over iets eens kunnen worden? Met enige verwondering verneemt men wel, dat ook ten aanzien van de bewapening van de landen van het Atlantisch Pact onwil bjj het Congres bestaat. Volgens Amerikaanse opvatting moet toch het Ame rikaanse belang bij deze bewapening zeer direct betrokken zijn. Als het Congres zich onwillig zou tonen om grote bedragen toe te staan voor de versterking van de uiterst zwakke defensie van West-Europa zou dit wel een merkwaardige toestand scheppen Is ook in dit opzicht uitstel te verwachten? een jaar uitstel, tot na de Congres verkiezingen in November? Een en ander toont wel weer heel dui delijk, hoezeer West-Európa van de Ame rikaanse dollars afhankelijk blijft met het dreigende vooruitzicht dat die hulp binnen twee jaar geheel vervallen zal zolang het niet het koene besluit neemt, zichzelf te reorganiseren. Franse zorgen over Noord-Afrika President Auriol roept conferentie bijeen van ministers en residenten Onze Parijse correspondent meldt: Naar wij vernemen heeft president Auriol voor de eerste helft van deze maand een conferentie bijeengeroepen van minis ters en Franse hoge functionarissen, die zich opnieuw met Noord-Afrika bezig zal houden. Aan deze conferentie, die door de president van de republiek persoonlijk zal worden geleid, zullen deelnemen de minis ters van Buitenlandse en Binnenlandse Zaken en van Nationale Verdediging, als mede de residenten van Marokko, Algiers en Tunis, respectievelijk generaal Juin en de heren Naegelen en Mons. Ofschoon de buitenwereld er tot dus verre nog weinig van gemerkt heeft, be staat sinds enige tijd in Franse regerings kringen weer een zekere onrust ten aan zien van de Noord-Afrikaanse landen, die zich van koloniën tot protectoraten hebben ontwikkeld. Abd el Krim weer op het toneel Dit keer is het echter minder de binnen landse bevrijdingsactie, die Frankrijk met zorg vervult dan wel de activiteit van ze kere buitenlandse kringen die, in Franse ogen, de relaties tussen de Noord-Afri kaanse gebiedsdelen en het voormalige moederland bedreigen. Dat die buiten landse kringen steunen op inlandse stro mingen en elementen, die vanouds Parijs al heel wat hoofdbrekens hebben bezorgd, behoeft nauwelijks te worden gezegd. Zo heeft onlangs nog de vermaarde Abd el Krim, pionier der Noord-Afrikaanse be vrijdingsbeweging, van de katheder dei- Amerikaanse universiteit in Cairo ver klaard dat Amerika en Engeland pressie uit moesten oefenen op Frankrijk en Span je opdat in de kortst mogelijke tijd, ter- wille van de veiligheid in het Middellandse Zee-gebied, Noord-Afrika zijn volledige onafhankelijkheid zou verkrijgen. Met die uitlating hebben wij dan tevens aangege ven uit welke hoek Parijs gevaren ducht. Nu Indo-China zich steeds verder van Frankrijk lijkt te verwijderen, vreest Pa rijs dat het anti-kolonialisme van Washing ton zich richten zal op Noord-Afrika. De loop der gebeurtenissen in Indonesië, waar aan Amerika evenmin helemaal onschuldig is geweest, geeft de Fransen op dit punt heel weinig vertrouwen. Bovendien is men bang dat de UNO in dit verband een rol zal gaan spelen, welke zich goed voegt naar de Amerikaanse wensen. Men wijst bijvoorbeeld op een motie, die onlangs in Lake Success aan werd genomen en waar bij besloten werd dat Tripolis, Cyrenaica en Fezzan in een nieuwe staat verenigd zouden worden, die vóór 1952 zijn volle dige onafhankelijkheid moet verkrijgen. Doch intussen controleert, door middel van de Emir el Senoessi. Engeland reeds nü Cyrenaica, terwijl de invloed van Londen in Tripolis zich sedert de oorlog in een stijgende lijn heeft bewogen. De Fransen menen redenen te hebben in deze aangelegenheid aan de humanisti sche motieven der Anglosaksers te moe ten twijfelen. Om man en paard te noemen: Offensief van Daroei islam op Java DJAKARTA, 3 Januari (Aneta) Vol gens Maandagavond te Semarang ontvan gen berichten heeft de Daroei Islam een grote aanval ingezet op Brebes (gelegen tussen Cheribon en Tega op Java). Vol gens reizigers werden het regentschaps kantoor en het telegraafkantoor door de Daroei Islam bezet. Later zou het regent schapskantoor door de TNI zijn heroverd. In en om Brebes, waarmede alle trein, telegraaf en telefoonverbindingen zijn verbroken, blijken hevige gevechten te woeden, over het verloop waarvan echter, tengevolge van de verwarde berichten, niets met zekerheid valt te melden. Uit Semarang zijn versterkingen van de TNI en politie naar Brebes gezonden. Brits voorstel inzake atoomwapens Volgens de „New York Times" heeft de Britse regering de Amerikaanse regering een nota doen geworden, welke nieuwe voorstellen inhoudt voor een drielanden- acoord (Verenigde Staten, Groot-Brïttan- nië en Canada) inzake de prodiictie van atoomwapens. De Britse voorstellen zouden volgens het blad de volgende zijn: 1. Groot-Bvittannië zou er zich toe ver binden geen atoombommen te fabriceren; 2. Londen zou er in toestemmen, dat de Eritse geleerden, naar het voorbeeld van hun Canadese collegas in de Verenigde Staten, met de Amerikaanse geleerden samenwerken aan de ontwikkeling van het atoomwapen; 3. De Verenigde Staten zouden in' ruil een voorraad atoombommen in Groot- Brittannië opslaan: 4. De Britse geleerden zouden worden uitgenodigd in de Verenigde Staten alle hun bekende gegevens over de atoom wetenschap mede te delen, onder voorbe houd van wederkerigheid; 5. Een acoord zou worden gesloten voor een periode van 5 jaar. Stop van Ternaaien vera'wijnt In antwoord op een desbetreffende vraag heeft de Belgische minister van Openbare Werken, Buisseret, medegedeeld, dat op de buitengewone begroting voor 1950 een eer ste crediet van 40 millioen franken'is uit getrokken voor het ophefffen van de stop van Ternaaien. De totale uitgaven hiervoor worden op 250 millioen franken geraamd. Het plan bestaat het bestaande kanaal TernaaienMaastricht uit te diepen en te verbreden voor schepen van 2000 ton. Er is reeds overleg gepleegd met de ambte naren van de Belgische en de Nederlandse regeringen. Parijs is er niet helemaal van overtuigd dat in het streven dier landen niet be paalde symptomen van een zeker „dollar- imperialisme" te onderkennen zouden zijn. Het gevaar daarvan wordt nog merk baar verhoogd waar Frankrijk zélf x-eeds een beroep op de Amerikaanse dollars heeft moeten doen om Noord-Afrika tot verdere ontwikkeling te brengen. Men begrijpt de gevaren van deze poli tiek. Het gaat er te Parijs thans om, om duidelijk te omschrijven hoe de - grenzen tussen economische en politieke invloeden van het buitenland moeten worden afge bakend. Voor zover onze inlichtingen strekken, is dit dan ook, officieel althans, de taak der autoriteiten die door president Auriol zijn bijeen geroepen. In het Noorden van het zwarte werelddeel raken thans de Engels-Amei-ikaanse en Franse invloeds sferen elkander en zo'n contact voltrekt zich in de geschiedenis zelden geheel zon der incidenten. Tsjechen willen in Engeland blijven Zeven functionarissen van het Tsjecho- slowaakse consulaat te Londen hebben de Engelse autoriteiten om asylrecht als poli tieke vluchtelingen verzocht. Zij behoren tot de 10 ambtenaren van het consulaat- genei-aal, die onlangs naar Praag werden teruggeroepen. Naar verluidt heeft de En gelse regering hun verzoek ingewilligd. Volgens een woordvoei'der van de Tsje- choslowaakse ambassade te Londen hebben slechts drie leden van het. adminïsti-atieve pei-soneel van het consulaat-genei-aal be sloten in Engeland te blijven. Hij ontkende, dat het zeven mensen betrof. Tsjechoslowaaks oud-minister uitgeweken Bohumil Lausman, vroeger Tsjechoslo waaks minister voor industriële Zaken in het kabinet van Gottwald en socialis tisch leidèi-, is naar Beieren uitgeweken. In 1947 werd hij tot voorzitter van de sociaal-democratische partij gekozen op het congres te Brno, ter vervanging van Fiei'linger, wien een politiek van actie eenheid met de communistische partij werd verweten. Bij de Februari-gebeurtenissen in 1948 aanvaardde Lausman de functie van plaatsvervangend premier in de rege- ring-Gottwald. Enkele dagen later nam hij ontslag als partijvoorzitter en stelde de herbenoeming van Fierlinger voor. Twee maanden later trok hij zich uit het poli tieke leven terug, „omdat zijn aanblijven de samensmelting van de sociaal-democra tische en de communistische partij in de weg stond". Hij werd daarop aangesteld als hoofd van de nationale electrische cen trale van Bratislava. Sindsdien werd zijn naam zelden genoemd. Tegenover Amerikaanse functionarissen te Frankfort verklaarde Lausman, dat hij uitgeweken was omdat hij arrestaties vx'eesde wegens zijn verzet tegen de com munistische partij, waarvan hij geweigerd had lid te worden. West-Duitsland: Staal en ijzer Dë jaarproductie van ruw staal heeft in West-Duitsland voor het eerst sedert het einde van de oorlog de grens van 9 millioen ton overschreden en het recordcijfer van 9.026.000 ton bereikt, zo meldt het ij zeid en staalbureau te Düsseldoi-f. Ook de ijzer- productie is in 1949 toegenomen. De totale productie daarvan bedroeg 7.142.000 ton. Perscampagne tegen de Finse president Zoals gemeld, is de gematigd-socialisti sche regering van Finland er in een Sovjet- Russische nota van beschuldigd asyl te veidenen aan 300 oorlogsmisdadigers. De cominunistische pei-s is thans een felle campagne begonnen tegen de Finse presi dent, de 79-jai'ige di\ Juho Paasikivi. Paasikivi is door de Finse socialistische, liberale en conservatieve partijen en door de Zweedse volkspartij tezamen candidaat gesteld voor de op 15 Januari te houden presidentsverkiezingen. Amerika en China Communisten melden „geheime overeenkomst" Volgens het communistische Chinese nieuwsbureau „Nieuw China" is er een ge heime overeenkomst tussen Amerika en de Chinese nationalisten gesloten, volgens welke Amerika de nationalisten nog meer hulp zal ver-lenen om het eiland Formosa tot strategische basis te maken voor „een aanval op het vasteland van China". Ame rika zou 16 schepen en uitrusting voor vijf divisies met radarinstallaties en reserve onderdelen voor vliegtuigen leveren, aldus het nieuwsbureau. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken maakt bekend, dat de Chi nese nationalistische regering de VS om hulp voor Formosa heeft verzocht, zowel militaire hulp als het zenden van militaire, politieke en economische adviseurs. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken McDermott verklaarde op een persconfe- ï-entie, dat de Chinese ambassadeur, dr. Wellington Koo, een bezoek had gebi-acht aan het plaatsvervangend hoofd van de af deling voor aangelegenheden van het Verre Oosten, Walton Butterworth, en wel op 23 December. Hij had een memorandum in zake steun voor Formosa, met inbegrip van het zenden van militaire, politieke en economische adviseurs ovei-handigd. McDei-mott weigerde commentaar te geven op de berichten uit Tokio, volgens welke het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de attachés aldaar had medegedeeld, dat „het verlies van Formosa te verwachten" was. De woordvoei-der zei- de „niets te weten" omtrent de berichten uit China over een geheime overeenkomst tussen de VS en China. Hij weigerde in te gaan op vragen of de VS van plan waren hun politiek ten op zichte van China te veranderen of zulks reeds gedaan hadden. Joegoslavische schepen op de Donau doorgelaten Voor het eerst hebben Sovjet-Russische autoriteiten Joegoslavische schepen op de Donau naar Duitsland doorgelaten, zo wordt uit Amei-ikaanse bron vernomen. De eerste lading bestond uit 2.700 ton pyriet, die gisteren Linz via Hongai-ije en de Rus sische zóne van Oostenrijk bereikte. Mor gen zullen twee andere slepen onder Joe goslavische vlag, ieder bestaande uit zeven vaartuigen, Passau, aan de Oostenrijks- Duitse grens, passeren. Naar men verwacht zullen de vaartuigen op de terugweg ttuhi'kolen naar Joegoslavië medenemen. Griekse guerillastrijders weer actief Volgens een officieel communiqué dei- Griekse regering zijn in de week eindigend op 2 Januai'i acht guerillastrijders gedood en twee-en-dertig gevangen genomen bij botsingen in Griekenland. Ds. Niemöller, de Didtse predikant, die onlangs opzien baarde door een preek waarin hij de bezettende machten aan spoorde zich aan de overeenkomst van Potsdam te houden; hij hield deze preek in de kerk van het Heilig Hart te Berlijn, dezeljde kerk waarin hij in-1937 door de Gestapo gearresteerd werd. Het woord is aan Nietzsche Bij verstandige mensen gelooft men niet aan hun dwaasheden. Welk een inbreuk op hun men senrechten! Russische delegatie opnieuw weg gelopen uit geallieerde raad voor Japan De Russische delegatie heeft heden op nieuw de bijeenkomst van de geallieerde raad voor Japan verlaten. Generaal Dere- vyanko, de leider der delegatie, noemde de Amerikaanse pogingen om de repatrië ring van Japanse ki'ijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie te bespreken „onwettig". Op 21 December verliet de Russische- delegatie een bijeenkomst van de raad uit protest tegen het Amerikaanse voorstel inzake repatriëring. De Amerikaanse voorzitter van de raad, Sebald, verklaarde, dat de Verenigde Sta ten een officiële nota aan de Sovjet-Unie hebben gezonden, waarin wordt gevraagd om inlichtingen over de niet gerepatrieerde Japanners. In de nota wordt gezegd, dat verschillen in de cijfers omtrent de Japanse krijgs gevangenen „alleen kunnen worden ver klaard door de omstandigheid dat grote aantallen Japannei-s nog in gebieden, welke onder Sovjet-Russisch beheer zijn, worden vastgehouden, of door een abnormaal hoog sterftecijfer". De ministerraad heeft besloten aan de Kroon voor te stellen, op het voetspoor van hetgeen ten aanzien van het personeel in het vre bedrijf is geschied, aan het gehele rijkspersoneel, dat op 1 Januari 1950 23 jaar of ouder was, te ï-ekenen van die da- af, een salarisverhoging toe te kennen van 5 procent. Van het 21ste jaar af zal voor de ambtelijke functionarissen en een be perkt aantal groepen der werklieden in rijksdienst, eèu geleidelijke aanpassing plaats vinden. Ten einde te bereiken, dat op zo kort mogelijke termijn het op grond hiervan aan het rijkspersoneel toekomende zal kunnen worden uitbetaald, is in beginsel besloten, dat over het eerste kwartaal van 1950 de betaling zal geschieden in de vorm van een uitkering ineens. Verhoging loongrens voor hen die nu boven f 3750.komen De loongrens voor sociale verzekeringen op het ogenblik vastgesteld op 3750, wegens de in vele bedrijfstakken in te voe- verschillende streken van ren salarisverhoging van vijf procent heeft Drie dorpen in Noordoost- j cje regering een wetsontwerp ingediend om Griekeland zijn zonder succes door gueril lastrijders aangevallen. j de grens tot 4500 te verleggen. Zolang echter dit ontwerp nog niet door Verrassing der Egyptische verkiezingen De eerste algemene verkiezingen, welke na de oorlog in Egypte zijn gehouden, zijn tamelijk rustig verlopen. Er hebben zich slechts enkele incidenten voox-gedaan, waarbij vier doden vielen: Volgens de tot nu toe binnengekomen officiële resultaten van de Egyptische ver kiezingen hebben de Wafdisten een over weldigende meex-dex-heid behaald. In de ontbonden Kamer van Afgevaardigden be zetten de tegenstanders der Wafdisten, de Saadisten, de meeste zetels. Volgens de laatste officiële cijfers is de verhouding thans: Wafdisten 60, liberalen vier, Saadisten twee, nationalisten drie en onafhankelijken vijf zetels. Ook Bedoeinen-stammen hebben aan de verkiezingen deelgenomen. De Bedoeinen VKJJ1 Cilo stonden erop dat voor het gedeelte van de j thTns:in6oml^ de Saadisten, die de grootste partij vorm den in de afgetreden coalitie, "er niet in slaagden ook maai- een zetel te veroveren, afgezien van de twee die zij verkregen zonder mededinging. Een verrassing is voorts de nederlaag van voormalige Saa- distische ministers en andere leidende vooraanstaande leden van de partij toege bracht door jonge Wafdistische candidaten, die voor het eerst als zodanig aan de ver kiezingen deelnemen. Monetaire maatregelen in Indonesië De minister van Financiën der RIS, Sjafroeddin Prawiranegara, heeft een be sluit uitgevaardigd, volgens hetwelk de woestijn, waarin zij wonen, slechts een Bedoein candidaat mag worden gesteld. Dit was aanvankelijk geschied, doch na derhand werd een nxet-Bedoein candidaat gesteld. Hierop deden Bedoeinen te paard een aanval, op grenswachten in de om geving van Alexandrië. Volgens de laatste berichten heeft de Wafd of volkspartij thans de leiding met 60 zetels, terwijl haar voornaamste rivalen, Een monteur uit Dallas (Verenigde Staten) heeft zijn auto voorzien van een straal aandrijving s-mechanisme dat, zoals uit de foto blijkt, uitstekend" werkt. Het vehikel wordt nu met toestemming van de politie op de buitenwegen van de Texaanse hoofdstad getest. Een groot bord op de achterzijde van de auto waarschuwt de overige weggebruikers op een afstand van minstens 15 meter te blijven. soorten in de negara repoeblik Indonesia voorshands wettig betaalmiddel zullen blijven en dat het federale geld wettig be taalmiddel zal zijn in het gehele gebied der RIS. Verder maakte hij bekend, dat de koers zo spoedig mogelijk zal worden vastgesteld en dat de gelegenheid zal worden openge steld tot het inwisselen van republikeins tegen federaal geld. In de Indonesische pers wordt gemeld, dat volgens een verklaring van Sjafroed din, de Javasche bank de staatsbank van de RIS zal worden en dat zou worden overwogen van de bank een „development and reconstruction bank" te maken. Russische manoeuvres In de Baltische landen In het begin van Maart zullen in de Bal tische landen de grootste Sovjet-Russische manoeuvres worden gehouden, die sedert het einde van de oorlog hebben plaatsge had. Hieraan zal worden deelgenomen door legercontingenten van de Slavische lan den, zo meldt „der Abend" (Amerikaanse vergunning). Volgens het blad zal de voormalige gene raal Hans Wulz, hoofdinspecteur van de volkspolitie, deze manoeuvres bijwonen, vergezeld van de inspecteux-generaal von Witzleben en von Weech. Deze zullen zich binnenkort naar Warschau begeven om aldaar deel te nemen aan een stafconferen- tie over deze manoeuvres met de Russische maai'schalken Timosjenko en Konjef. Dr. Soemitro tijdelijk zaakgelastigde der R.I.S. te Washington Naar vernomen wordt is dr. Soemitx-o, die verleden week in de Vei-enigde Staten is teruggekeex-d met de opdracht om de vestiging van een Indonesische ambassade voor te bereiden, met ingang van 3 dezer door de regering der R.I.S. benoemd tot tijdelijk zaakgelastigde te Washington. het parlement is goedgekeurd, kunnen de Raden van Ax-beid en de bedrijfsvereni gingen pex'sonen, die door de vijf procent loonsverhoging boven de loongrens van 3750 uitkomen, niet als verzekerden hand haven. Zeer vele van deze personen zullen, als de nieuwe grens van 4500 van kracht wordt, weer onder de sociale verzekex-ings- wetten vallen. Naar wij vernemen zal de regering ten behoeve van deze categorie zeer waar schijnlijk aan de uitvoeringsorganen voor de sociale wetten verzoeken in deze geval len een loongrens van 4500 aan te houden. Oud-burgemeester van Den Haag veroordeeld Zes maanden gevangenis straf en f 20.000 boete De economische politierechter te Den, Haag heeft de oud-burgemeester van Den Haag, mr. W. A. J. Visser, wegens over treding van het Deviezenbesluit veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en 20.000 boete. Zijn ex-secretaris, drs. W. Bos, werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek van 5 maanden voorarrest, en 25 00 boete. Voorts werden een in Zwit serland gekocht horloge en een bankbiljet van 5 fx-ancs verbeurd vei'klaard. Inbrekers namen brandkast met f 10.000.— mee Politie vond kast met inhoud in hooiberg terug Inbrekers die 's nachts de woning van de landbouwer L. I-I. in Bergsche Hoek binnendrongen, zagen kans een brand kast, die tienduizend gulden bevatte, mee te nemen. De rijkspolitie, die de volgende dag met een speurhond een onderzoek in stelde, vond de brandkast met inhoud in een hooibex-g terug. Zij arresteerde ook drie mannen, die zij van deze inbraak verdenkt. Het drietal is in het Huis van Bewaring te Rotterdam opgesloten. Plan tot verbinding van het Albertkanaal met de Rijn De federale West-Duitse regering heeft van de regering van Noord-Rijnland-West- falen ontwerpen overgenomen voor een kanaalvex-binding van net Albertkanaal bij Luik naar de Rijn bij Düsseldox-f. Een woordvoerder van de federale rege ring zeide, dat Duitsland zeer geïnteres seerd is in het project, doch geen gelden beschikbaar kan stellen voor de uitvoering. Indien België, dat ook in het project ge ïnteresseerd is, een gedeelte van de finan ciering op zich zou nemen en fondsen uit het plan-Marshall kunnen worden ver kregen, zal het plan uitgevoex-d worden. Het kanaal zou in de nabijheid van Luik beginnen en via Visé en Aken bij Neuss in de Rijn monden. Baltische vluchtelingen in Ierland aanaekomen Zoals indertijd werd gemeld, zijn ruim 300 vluchtelingen uit het thans deel van de Sovjet-Unie uitmakende Oostzeegebied meer dan drie maanden geleden uit Zwe den vertrokken met hun uiterst onzee waardige vaartuig „Victory". Zij zijn thans te Cork in Eire aangekomen. De vluchte lingen willen naar Canada gaan. <»ooccocioocoocK!oo«)otrxxx)fxxxxxooctvx*xx)c»30oooocooooooe' WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bik, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk '-nige regen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Westelijke rich tinge-. Tijde lijk echter veranderlijke wkid. Weinig -.-erandering in temperatuur. 5 Januari: Zon op 8.4ft uur. onder 16.43 uur Maan op 17,41 uur, onder 10.13 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 4 Januari: Hoog water: 3.44 en 15.58 uur. Laag water: 11.40 en 0.00 uur. Donderdag 5 Januari: Hoog water: 4.25 en 16.36 Uur. Laag water: 0.01 en 12.22 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1