iJmuicier Courant „Ik aanvaard de uitdaging van het communistisch imperialisme" Haarlems Dagblad West-Duitse communistische partij organisatie „op losse schroeven" Britse goud- en dollarreserves eind 1949 belangrijk gestegen Weerbericht 64e Jaargang No. 19442 Bureaux: Kemiemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054, Adv.tarieven op "aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van mOprctijtctSaartaifficl»: Courant CXnna(6c6) Donderdag 5 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25 Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom Jaarlijkse boodschap van Truman aan het Congres Dringend verzoek om de programma's van steun aan het buitenland niet te besnoeien Maandag begint de conferentie van Colombo Bevin zal er op de handen worden gedragen Het grootste gedeelte van de Britse de legatie naar de conferentie van het Geme nebest, welke Maandag aanstaande te Co lombo zal beginnen, is thans onderweg. De Britse delegatie is van plan de volgende punten ter sprake te brengen: Het communisme en Zuid-Oost-Azië, het vredesverdrag met Japan, de betrek kingen van Groot-Brittannië met de Raad van Europa en de internationale situatie in het algemeen. Verder verwacht men bespreking vgn de kwestie der erkenning van het communis tisch regiem in China en de verhouding tussen de Britse en de Amerikaanse poli tiek ten aanzien van China, de erkenning van Bao Dai van Vietnam en de omstan digheden in Malakka, Birma en Siam. Bevin wordt Zaterdag aanstaande te Colombo verwacht. In verband met zijn gezondheidstoestand heeft men speciale voorzieningen getroffen. Zo zal de Britse minister van Buitenlandse Zaken vier dragers voor hem gereed vinden om hem in een draagstoel de trappen van het con ferentiegebouw op en af te brengen. Eerst had men gedacht aan het aanleggen van een speciale lift voor Bevin doch men zag hiervan af omdat Bevin dan het gebouw door een achterdeur zou moeten betreden. Sovjet-Unie stelt hoge Duitse officieren in vrijheid BERLIJN, 4 Januari (Reuter) De Sovjet-Unie is begonnen met het in vrij heid stellen van gewezen hoge officieren van de „Wehrmacht" en wel bij kleine groepen tegelijk, zo deelt het West-Duitse persbureau mede. Hoge SS-of£icieren worden echter nog gevangen gehouden. WASHINGTON. 4 Januari. In zijn- jaarlijkse boodschap over „de toestand van de natie", die ter gelegenheid van de ope ning der tweede zitting van het 81ste Con gres der Verenigde Staten is voorgelezen, heeft president Truman in het bijzonder de aandacht van de leden der beide Kamers gevestigd op de „dwaasheid, welke iedere besnoeiing van de begroting zou vormen, daar hierdoor de vooruitzichten op de vrede in gevaar zouden worden gebracht of de programma's, die voor de macht van de natie van het grootste belang zijn, verminkt zouden worden". Zonder de Sovjet-Unie te noemen sprak de president over het „nieuwe communisti sche imperialisme, dat een uitdaging aan het adres van dé Verenigde Staten is". „Deze uitdaging, aldus voegde hij er aan toe, is voor ons meer dan een militaire uit daging: het is een uitdaging van onze wil om rnet de andere volken voor de vrede en de welvaart in de wereld samen te wer ken. Deze uitdaging aanvaard ik". Steun aan de UNO Vervolgens sprekend over de UNO zeide de president deze organisatie de onvoor waardelijke steun van de Verenigde Staten toe. De president sprak de hoop uit, dat de UNO er in zal slagen de beheersing dei- nieuwe wapens te verzekeren en eventueel over de nodige strijdkrachten zal komen te beschikken om internationale wetten te doen eerbiedigen. Hij verklaarde, dat de Verenigde Staten, zolang de toestand zulks vergt, een sterke defensieve macht zullen behouden. Na de toetreding van de Verenigde Staten tot de internationale handelsorganisatie van de UNO te hebben bepleit sprak de presi dent over de „noodzakelijkheid om de wel stand van de gehele Amerikaanse bevolking te verhogen". Hij voorspelde, dat het ge middelde inkomen van een Amerikaans ge zin in het jaar 2000 driemaal zo hoog zou zijn als thans en dat de leden van dit gezin ongeveer viermaal zoveel zullen voort brengen. „De vooruitgang van de Verenigde Staten aldus Truman, eist dat de Amerikaanse zakenlieden hun zin voor initiatief behou den en in concurrentie samenwerken, maar vraagt tevens, dat de arbeiders en hun vak bonden zich zullen inspannen om de natio nale productie te vergroten. Opdat de stijging van het productiever mogen niet onder de macht van een over heersende economische minderheid zal val len, hetgeen een gevaar voor de democra tische instellingen zou opleveren, zal de re> gering de monopolies moeten bestrijden en zal het Congres zich moeten inspannen om de anti-trustwetten te verbeteren", aldus betoogde de president. Hogere belastingen Zonder nadere verklaringen te geven zeide Truman, dat hij aan het Congres een gex-inge verhoging van de belasting opbrengst zou vragen. Hij vestigde ander maal de aandacht op zijn sociaal program ma (fair deal) waarin onder meer verzach ting van de immigratiewetten, verbetering van de burgerrechten der negei'bevolking in de Zuidelijke Staten, uitbreiding van de sociale verzekering, verhoging van de werklozensteun en toeslag op de landbouw prijzen worden aanbevolen. De president verklaarde verder nog, dat „het communistische gevaar in Europa ver minderd is" en dat de Verenigde Staten er in geslaagd zijn „de teruggang op handels gebied tot staan te brengen". Truman verstrekte bijzonderheden over de ontwikkeling van de expoi't van de Vei'- enigde Staten ter voorkoming van uitbrei ding van het communisme in de wereld. Hij drong er bij het Congres op aan zijn steun le blijven geven aan het plan-Marshall, dat. aldus zeide de president, in de eerste twee jai-en van zijn uitvoering groot succes ge boekt heeft doch nog niet voltooid is. „Wan neer wij thans met dit programma zouden ophouden of het beknotten, juist omdat het succes heeft, zouden wij precies datgene doen, wat de vijanden van de democratie gaarne zouden zien. Wij zouden even dwaas doen als iemand die, uit een oogpunt van misplaatste bezuiniging, geen dak op zijn huis zou zetten na de funderingen gelegd en de muren opgetrokken te hebben." Engeland zal communistisch China dezer dagen erkennen De regeringen van het gemenebest zijn door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, op de hoogte gebracht van het Britse voornemen om het communis tische China in de nabije toekomst te er kennen. Op het Britse ministerie worden de laat ste voorbereidingen getroffen voor deze erkenning, die, naar men verwacht, nog voor het einde van de week zal geschieden. Egyptische Wafdisten verwier ven volstrekte meerderheid Egyptische Wafdisten hebben bij de eer ste na de oorlog in Egypte gehouden alge mene verkiezingen volgens de thans be kende uitslagen, reeds definitief 160 van de 319 zetels in de Nieuwe Kamer van Af gevaardigden verworven. De Wafdisten staan onder leiding van de veteraan-staatsman Moestafa el Nahas Pasja. Volgens de laatste gegevens is de zetel- verhouding thans: Wafdisten 160 zetels, Saadisten 21, Liberalen 20, Onafhankelijken 24, Nationalisten vier, Socialisten één, Ko- tala nul. Woensdag heeft mejuffrouw M. W. Barger op dé Ernst Sillemhoeve te Lage Vuurse haar afscheidsfeest gevierd als secretaresse van de Christelijke Jonge Vrouwen Federatie. Hoogtepunt van het feest was de aanwezigheid van Koningin Juliana, die hier met mejuffrouw Barger de polonaise danst. Algehele zuivering aangekondigd wegens tekenen van ideologische scheuring BONN, 4 Januari (Reuter). De lei ders der West-Duitse communistische partij hebben alle partij-afdelingen opdracht gegeven in de komende weken het „Ti- toïsme" in hun rijen volledig uit te roeien. De uitvoerende partij-commissie heeft besloten de partij-machine in geheel West- Duitsland aan een onderzoek te onder werpen, dat zal worden uitgevoerd aan de hand van algemeen geldende richt lijnen. Als eerste maati-egel zullen de bestu ren der communistische partijen in alle West-Duitse staten in het komende week einde speciale „oefeningscursussen" moe ten meemaken. Uit de gelederen der ge wone partijleden zullen nieuwe partij commissies worden gekozen. Het is de bedoeling dat vooral fabrieksai'beiders candidaat zullen worden gesteld. Uit de nieuw gekozen partij-commissies zullen de de hoge districts-functionarissen en de leden van de centrale partij-commissie worden gekozen. Verklaard wordt, dat er „jongere mensen" naar voren moeten komen. In een door de uitvoerende partij-com missie aangenomen resolutie, waarvan de tekst heden is bekend gemaakt, worden bijzoixderheden over de voorgenomen zui vering medegedeeld. Uit deze resolutie blijkt ten duidelijkste dat de leiding van elke districtsafdeling der West-Duitse communistische partij op losse schroeven is komen te staan. Com munistische leiders worden afgezet en uit de partij gezet in districten van de Deense tot de Zwitserse grens en van het Ruhr- gebied tot in Beieren. In de Rijnpalts en in Beieren zijn leden van de staatscommissies der West-Duitse communistische partij als „Titoïstische agenten" afgezet en uit de partij gestoten. In het Ruhrgebied onderhield een lid van het partij-secretariaat, tevens redacteur van net in dit gebied verschijnende com- Bidaulf winf opnieuw De regering van de Franse premier Bidault heeft heden haar tweede over winning in een week behaald, nu de Na tionale Vergadering hedenmorgen met 331 tegen 185 stemmen het wetsontwerp lot wederinstelling van vrije collectieve on- derhaixdelingen over lonen goedkeurde. Om het wetsontwerp er door te krijgen zag de regering zich gisteravond genood zaakt haar voorstel om arbitrage bij in dustriële geschillen verplicht te stellen, te laten varen. Arbitrage zal thans facul tatief zijn,- bemiddeling echter verplicht. Het wetsontwerp, zoals het door de As- semblée is goedgekeurd, komt de regering grotendeels in haar wensen tegemoet. Het gaat thans naar de Raad van de Republiek (Senaat) die dit ontwerp en de begroting voor 1950 in de tweede helft van Januari en begin Februari zal bespreken. Beide wetsontwex-pen gaan daarna voor een tweede lezing naar de Nationale Verga dering. munistische partij-orgaan, in het geheim contact met leiders der Joegoslavische communistische partij, die hij iix Hitiers concentratiekampen had leren kennen. Volgens de resolutie van de uitvoerende partij-commissie bevonden zich te Hessen en te Fx-ankfort georganiseerde groepen in het partij-secretariaat, die weigerden de beslissingen van de commissie uit te voeren en die „de campagne voor ideolo gische zuiverheid hebben gesaboteerd". Verklaard wordt, dat deze „saboterende voerende commissie kantoor houdt, sterk was. Oude critici De mededelingen in de resolutie van de uitvoerende partij-commissie wekken de indurk dat slechts in enkele gevallen ge- zuiverden in verbinding hebben gestaan met de Joegoslavische communistische partij en dat het hier veteranen betrof, die deze contacten reeds sinds lange tijd onderhielden. Het schijnt, dat het de zuiveraars er vooral om te doen is een met Tito's hou ding overeenkomende neiging van de Duitse communistische partij, om de belangen van deze partij en niet die van de Sov jet-Russische zuster-oi*ganisatie op de voótgrond te plaatsen, de kop in te druk ken. Er wordt door de Duitse communis ten algemeen over geklaagd dat de in West-Duitsland geleden verkiezingsneder lagen zijn veroorzaakt door uitvloeisels van de Russische politiek, zoals het plei ten voor een handhaving van de uiterst onpopulaire Oder-Neisse-grens met Polen en het steeds opnieuw vertragen door de Sovjet-Russische autoriteiten van de re patriëring der Duitse krijgsgevangenen. Velen der thans gezuiverden zijn reeds eerder wegens het uiten van critiek uit de Duitse communistische partij gezet. Zij werden in 1945, toen er een nijpend te kort aan geoefende communistische poli tieke waarnemers bestond, wederom in de partij toegelaten. Deze vetex-anen-critici hebben thans opnieuw de kernen gevormd van de plaatselijke oppositie-groepen. Westelijke waarnemex's zijn van mening dat hun bedrijvigheid, tezamen met de ver- kiezingsnedeiiagen der West-Duitse com munistische partij, een aanhoudend ver lies van aanhangers voor de partij zal be tekenen. Ook in Italië De Romeinse correspondent vaix de „Daily Telegraph" meldt, dat in de Itali aanse comhxunistische partij en onder haar socialistische aanhangers een zuivering van Tïto-gezixxden wordt uitgevoerd. In 1950 25 procent minder Marshall-dollars WASHINGTON, 4 Januari (AFP). De onder-administrateur van het Marshall plan, Bissell, heeft Woensdag verklaard dat de staten, die Marshall-hulp ontvangen, ervan in kennis zijn gesteld dat deze hulp in het op 1 Juni 1950 aanvangende admi nistratieve jaar met 25 procent zal worden verminderd. Daroel Islam valt Garoet aan Met hulp van Nederlandse troepen teruggeslagen DJAKARTA, 5 Januari (AFP) Naar het Franse persbux*eau AFP meldt, valt uit fragmentarische berichten, in de loop dei- laatste 48 uur te Djakarta ontvangen, op le maken, dat in de Oostelijke gebieden van West-Java de Daroel Islam een heftige actie heeft ingezet, met name in het gebied van Gaioet, Chei-ibon, Tasikmalaja en Brebes. Volgens mededelingen uit welin gelichte kringen ontketende deze organi satie in de nacht van 30 December eon hevige aanval op Garoet en wist zij zich gedurende vei-scheidene uren in de stad te handhaven. Daar de sterkte van de TNI niet voldoende was, werd de hulp inge roepen van de in dit gebied, voor hun ver trek naar Nederland samengetrokken Nederlandse troepen. Deze hulp werd ver leend en dank zij deze tussenkomst werd de stad gezuiverd, doch in de omgeving is de situatie nog steeds gespannen. Tijdens de aanval der Daroel Islam werden in de buitenwijken van Garoet ongeveer 300 woningen in brand gestoken en sedert de aanval liggen de posten der TNI voort durend onder het vuur der extremisten. Pakistan erkent Chinese communistische regering De regering van Pakistan heeft de com munistische regering van China ex-kend. Montgomery komt op 13 Januari in Amsterdam Veldmaarschalk Montgomery zal op Vrijdag 13 Januari een bezoek brengen aan Amsterdam. Het initiatief voor dit bezoek ging uit van de organisatie „Concoi'dia", die zich ten doel stelt het saamhorigheidsgevoel tussen de jeugd van West-Europa en van de Engels spi-ekende landen te versterken door haar samen te brengen in vacantie- werkkampen. In Groot-Brittannië, de bakermat van de organisatie, bestaat het werk uit bos- en landbouw, ontginning en het plukken van fruit. Ministerssalarissen (Van onze parlementaire redacteur) De salarisverhoging van vijf procent voor het rijkspersoneel zal niet gelden voor de ministers. De Tweede Kamer heeft onlangs bij de behandeling der begroting besloten de salai-issen der ministers van 18.000,tot 24.000,per jaar te ver- hogen. Voormalig K.N.I.L.-soldaat vermoord In een kampong aan de Zuidelijke stads- gi-ens van Bandoeng is een voormalig soldaat van het KNIL vermoord gevonden in een put bij een verlaten woning. Het slachtoffer was, na drie jaar dienst, sedert twee weken woonachtig in de kampong Tjidjerah. Het lijk dx-oeg de sporen van worging. Omtrent de identiteit van de moordenaars en de beweegredenen tot de moord tast de politie nog in het duister. Het woord is aan Paus Gregorius de Grote: Voorwaarde voor Kunst is: de onwetenden moeten haar kun nen begrijpen, doch de kenners mag zij niet teleurstellen. Sir Stafford Cripps lanceert goed bericht Eerste voordelen der devaluatie LONDEN, 4 Januari (Reuter). Naar sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën heden heeft medegedeeld, zijn de Bi-itse goud- en dollarx-eserves in het laatste kwartaal van 1949 gestegen met 94 millioen pond sterling. Op 31 Decem ber bedi-oegen deze reserves 603 millioen pond tegen 509 millioen pond op 30 Sep tember 1949. Beide bedragen zijn berekend in gedevalueerde ponden. Naar sir Stafford Cripps verklaardde waren de oorzaken van deze stijging: het toevloeien van dollars na de devaluatie, voortspruitende uit uitgestelde betalingen voor goederen en dienêten uit het sterling- gebied, waarvoor de contracten eerder wa ren gesloten; een hervatting van aankopen door Amerikaanse importeurs op vrij om vangrijke schaal en de vex-betering in de basis betalingsbalans van het sterling- gebied. In het vierde kwartaal van 1949 is het netto goud- en dollartekort gedaald tot het lage bedrag van 31 millioen dollars. Sir Stafford Cripps wees er verder op, dat er nog zeer veel moet worden gedaan, wanneer men het werkelijke tekort zo spoedig mogelijk wil doen verdwijnen, het geen in elk geval dient te geschieden voor de Marshall-hulp een einde neemt. Ook door de jongste toenemingen van de goud en dollarreserves zijn de verminderingen, die ontstonden in de periode van de Mars hall-hulp, nog niet goedgemaakt. De re serves zijn nog altijd 500 millioen dollar kleiner dan zij waren toen in April 1948 het Europese herstelprogramma in werking trad. Zweedse communisten worden geweerd uit vertrouwensposities De gemeenteraad van Stockholm heeft de eerste stap gedaan om communisten te verwijderen uit belangrijke posten in Zwe den. Aan deze actie, die naar men verwacht door andere gemeenten gevolgd zal wor den, zijn waarschuwingen in de liberale pers voorafgegaan, dat in elke oorlog de communisten „een gevaarlijke vijfde co lonne" zouden vormen. De nieuwe com- misie voor de burgerwacht bestaat uit één consei'vatief, twee liberalen en twee sociaal-democraten. Deze commissies heb ben in Zweden een belangrijke positie, omdat zij op de hoogte gesteld worden van vele geheimen van het oppercommando. In Engeland is deze „home trainer" voor honden" geconstrueerd, die goede diensten kan bewijzen als de baas geen gelegenheid heeft om zijn Pluto of Wodan mee uit te nemen. Als de hond in den beginne niet erg enthousiast is voor zo'n synthetische wandeling, wordt geadviseerd om voor aan het mechaniek een stukje worst op te hangen. „Wij hebben van de devaluatie enig voordeel gehad, ten dele tijdelijk ten dele van blijvende aard", zo vervolgde de mi nister. „Het succes ervan als geneesmiddel voor onze economische kwalen moet nog altijd verzekerd worden door de pogingen die wij doen om voldoende goederen te exporteren naar het dollargebied en de gebieden met harde valuta's". Tenslotte werd nog aan de minister ge vraagd, of de vermindering van het dol lartekort groot genoeg was om een tegen wicht te vormen tegen een vei-mindering van de Marshall-hulp in de komende ja ren. „Wij verwachten, dat wij, als de ver lagingen van de Marshall-hulp, die thans worden overwogen, worden verwezenlijkt, in staat zullen zijn op bevredigende wijze aan de situatie het hoofd te bieden", al dus de minister. Indonesische pers houdt Australië in het oog Betreffende eventuele aspi raties ten aanzien van Nieuw Guinea DJAKARTA, 5 Januari. (Reuter). De Indonesische pers bevat scherpe commen taren op de laatste tijd in de Austi-alische bladen geopperde suggestie, dat Neder lands Nieuw Guinea een beheerschap zou worden vaft de UNO onder een gemengd beheer van Australië, Nederland en de UNO. Ook wordt scherp geprotesteerd tegen de suggestie, dat Nederland aan de Verenigde Staten en Australië het gebruik van de vliegvelden op Nieuw Guinea zou toestaan. Een der bladen te Djakarta plaatste boven een dergelijk protest als kop: Toekomstige Australische landroof is dit de nieuwste vorm van de „blank- Australië-politiek?". Di's. Hatta deelde aan Reuter mede, dat de kwestie Nieuw Guinea geen onderwei'p van bespreking is geweest in de eerste bij eenkomst van het kabinet, die heden werd gehouden en waarin het overleg in hoofd zaak ging over de benoeming van drie ministers van staat, wier taak zal zijn de voorbereiding en organisatie van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Naar Reuter verder uit betrouwbare bron vernam, is de kwestie betreffende Nieuw Guinea informeel ter sprake geko men in een gesprek van de Australische minister van Buitenlandse Zaken, de heer P. Spender, die op het ogenblik te Batavia vertoeft op weg naar de conferentie van ministers van het Britse Gemenebest te Colombo, met president Soekarno en enige der ministers. Russische agitatie in Finland HELSINKI, 4 Januari (Reuter) In politieke kringen te Helsinki vreest men, dat de Sovjet-Unie misschien het verdrag van militaire bijstand en vi'iendschap met Finland zal opzeggen. Men wacht met spanning op de eerste bespreking tussen de gematigde sociaal-democratische rege ring en de Sovjet-Russische gezant in Fin land, luitenant-generaal Gregori Sovonen- kof. die gisteren in Helsinki is teruggekeerd na een vei-blijf van bijna een maand te Moskou. Een koerier is naar Moskou om de volledige tekst te halen van de Sovjet- Russische beschuldiging, dat Finland nog 300 oorlogsmisdadigers hei-bergt. Inmid dels stelt de regering een onderzoek in naar deze kwestie. Men beschouwt de nota als een poging, de herverkiezing van de 79- jarige liberale president Juno Paasikivi te verhinderen. Alleen de communisten en de boerenpartij stellen een andere candidaat. Verder is het mogelijk, dat de regering ten val komt, wanneer Dinsdag in het pai-le- ment op verzoek van alle partijen behalve de communisten en de sociaal-democraten het debat geopend wordt over de verzoe ken'om loonsverhoging van de vakvereni- gingsbond. De regering schijnt deze ver zoeken te willen inwilligen, doch de oppo sitiepartijen zijn van oordeel, dat dit het evenwicht in het land zou verstoren, het geen tot een motie van wantrouwen zou kunnen leiden. Wittebrood wordt beter maar ook 2 cent duurder Loonsverhoging in het bakkersbedrijf De organisaties van werkgevers en werk nemers in he bakkersbedrijf hebben zich naar aanleiding van de moeilijkheden, die gerezen zijn in hun bedrijf ten aanzien van de vergunning tot 5 proceat loonsverhoging gewend tot het College van Rijksbemidde laars en tot de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoox-ziening. Bij de besprekingen heeft de minister, om aan de bezwaren der werkgevers tegen een loonsverhoging tegemoet te komen, voox-gesteld de prijs van de bloem voor het regeringsbrood te verlagen met 1,04 per honderd kilogram en daarentegen de prijs van de bloem voor het wittebrood met 1,15 te verhogen. Daarbij heeft de minis ter toegezegd, dat op korte termijn op nieuw een onderzoek zal worden ingesteld naar de rendabiliteit van het bakkerij- bedrijf. De werkgevers hebben zich, mede geleid door de overweging dat deze loonsver hoging sociaal gezien door hen gerecht vaardigd wordt geacht, met dit voorstel aceoord verklaard. Zij beschouwen deze regeling echter als een tijdelijke oplossing, in afwachting van het resultaat van een hernieuwd onderzoek. Met genoegen hebben de organisaties kennis genomen van de mededeling van de minister, dat onmiddellijk de kwaliteit van het wittebrood aanmerkelijk zal worden verbeterd. Op grond van deze overwegingen is er tussen de ox-ganisaties van werkgevers en werknemers ovex-eenstemming be reikt omtrent de loonsverhoging van 5 pet., welke thans door het College van Rijksbemiddelaars voor het bedrijf bindend zal worden opgelegd met terugwei'kende kracht van 1 Januari af. De prijs van het regeringsbrood blijft onge wijzigd. De prijs van het wittebrood wordt met twee cent verhoogd. Besparing op de kosten van woningbouw In Bussum wordt een millioenenplan uitgevoerd De wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting van Bussum heeft een plan ontworpen voor de bouw van 306 woningen. Dit plan, dat na maan denlange studie gereed is gekomen, is door de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting zeer gunstig ontvangen, die onmiddellijk toestemming gaf om met de bouw te beginnen buiten het bouwvolume van de gemeente Bussum voor 1950, dat 52 woningen omvat. Het plan omvat 182 arbeidei-swoningen, waarvan 12 voor grote gezinnen en 43 kleine middenstandswoningen, waaronder 13 met garage, voorts 81 flat- of étage** woningen in 3 woonlagen, waarvan 15 met garage en tot slot 14 werkplaatsen voor zelfvex-zorgingsindustrieën. De kosten voor de bouw zijn in totaal 3.000.000. De bouwkosten zullen worden afgelost in 50 jaren. Een bouwonderneming die in staat is een dergelijk plan uit te voeren is gevonden. Door een bijdrage van het rijk ad 100 per woning heeft men de oorspronkelijk geprojecteerde bezuinigin gen in de bouw der woningen kunnen laten vervallen, waardoor de woningen een fraaier interieur krijgen dan gewoonlijk bij de huidige hoge bouwkosten mogelijk is. De huurprijs zal voor de arbeiderswo ningen niet meer dan 6.50 tot 7.50 per week bedragen, en die voor de midden stands- en étagewoningen 550 tot 750 per jaar. Het bizonderë van deze bouw is gelegen in het feit, dat de keukens, douche cellen en gangen in ieder tweetal wonin gen naast elkaar komen te liggen, waar door voor ieder stel woningen slechts één aanvoerleiding nodig is voor de waterlei ding, gas en electriciteit, en één afvoer voor de riolering, hetgeen een grote be sparing op de bouwkosten betekent. Met de bouw van het complex zal bin nenkort worden begonnen. Binnen twee jaar hoopt men het gehele complex gereed te hebben. Postambtenaar verdacht van fraude Te Roosendaal is de 29-jarige postamb tenaar J. van der L. aangehouden. Hij wordt verdacht van verduistering van on geveer tweeduizend gulden. Ook zou hij van het geld, dat zijn collega's onder zich hadden, af en toe kleine bedragen hebben weggenomen. IETS MINDER ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met enige regen, maar morgen ook enkele verspreide opklaringen. Matige, langs de kust tij delijk krachtige wind tussen West en Zuid. Iets minder zacht dan vandaag. 6 Januari: Zon op 8.47 uur. onder 16.44 uur Maan op 19.06 uur. onder 10.39 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 5 Januari: Hoog water: 4.25 en 16.36 uur. Laag water; 001 en 12.22 uur. Vrydag 6 Januari: Hoog water: 5.02 en 17.16 uur. Laag water: 1.21 en 13.40 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1