3 r Politierechter motiveert zijn vonnis tegen oud-burgemeester van Den Haag West-Europa en het probleem der vluchtelingen in Duitsland De radio geeft Vrijdag fiHERWOGÈNE- L PANDA EN DE MEESTER*GIDS Wereldnieuws Nieuwe Uit gavern Donderdag 5 Januari 1950 2 „Grote mate van luchthartigheid" Zoals gisteren reeds is gemeld, hoeft de Economische Politierechter In Den Haag de oud-burgemeester van Den Haag, mï. J. A. W. Visser, wegens overtreding van het de- viezenbesluit veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en oen boete van 20.000. In het schriftelijk vonnis verklaart de politierechter, dat een strenge bestraffing zéker geboden is, indien het, zoals in dit geval, om belangrijke bedragen gaat en de overtredingen bij herhaling zijn gepleegd door een verdachte, die op grond van zijn ontwikkeling en zijn functie geacht moet worden het buitengewoon grote belang voor de deviezenmnatregelen voor de Neder landse Staat ln te zien en daarvan ten volle begrip te hebben. De politierechter heeft onderzocht in- hoeverre mr. V. uit egoïstische dan wel uit andere motieven gehandeld heeft. Mr. V. heeft naar het oordeel van de politierechter Wel aannemelijk gemaakt dat hij politieke contacten met buitenlanders had. Eveneens is aannemelijk, dat hij hiervoor een deel van de door hom verkregen vreemde valuta heeft gebruikt. Niet aannemelijk is gemaakt, aldus de politierechter, dat mr. V. viervijfde deel van de hem door drs. B. ter beschikking ge stelde bedragen voor politieke doeleinden i en de rest voor zichzelf heeft besteed. In totaal ontving mr. V. 15.600 francs. De politierechter concludeert, dat hiervan grote bedragen voor eigen genoegen moeten zijn gebruikt- Voorts is de politierechter tot de conclu sie gekomen, dat mr. V. in overleg met drs. B. een bedrag van 50.000 francs bij de Schweiz.erische Kredit Anstalt heeft opgenomen, waarvan in Maart 1948 9000 gulden en 5000 dollar per vliegtuig naar Nederland zijn gesmokkeld. Mr. V. heeft naar oordeel van de politierechter ge profiteerd van de koorswinst, die door het inwisselen van francs ontstond. Als vaststaand wordt voorts aangenomen, dat de oud-burgemeester wist, dat de tot zijn beschikking gestelde francs afkomstig waren uit het vermogen van een politieke delinquent en dat mr. V. heeft mede' gewerkt aan transacties, welke door drs. B. en de politieke delinquent waren opgezet. De politierechter is verder van oordeel, dat het voornaamste motief tot medewerking van mr. V. het eigen genoegen was. Zeer ernstig rekent de politierechter mr. V. aan, dat deze als burgemeester van een der grootste steden van ons land samen met zijn secretaris transacties als deze ver richt heeft. Aangenomen wordt, dat mr. V. in een grote mate van luchthartigheid tot de deviezenmisdrijven is gekomen. Rekening houdende met verlies van posi tie, carrière en naam komt de politierechter dan tot een veroordeling tot zes maanden gevangenisstraf en twintigduizend gulden boete. Het vonnis tegon drs. B. Ten aanzien van drs. B., eertijds secx'eta- ris van mr. V.. merkt de politierechter op, dat inderdaad aannemelijk is gemaakt, dat drs. B. buitenlandse contacten voor het geven van inlichtingen had. Aangenomen wordt, dat het verzamelen van dergelijke De politierechter is vorder van mening, I dat drs. B. tekort geschoten is in zijn taak als beheerder. Hij had moeten trachten, hef Zwitserse vermogen van de politieke delin quent B. onder Nederlands beheer tf brengen, hetgeen een Nederlands belaiv was. Hij heeft echter het in Nederland ge brachte deel van het Zwitserse vermogei voor het Beheersinstituut verzwegen. Di politierechter neemt aan, dat de poliliekr delinquent B. de Haagse burgemeester gun stig wilde stemmen ten aanzien van zijn plannen om als directeur van eon N.V. te Den Haag gerehabiliteerd te worden. In tegenstelling tot de burgemeester, al dus de politierechter, heeft drs. B. de draag wijdte van zijn daden volledig overzien. Rekening houdende echter mot het feit, dat hij positie en naam verspeeld heeft, komt de politierechter tot een veroordeling tot acht maanden gevangenisstraf mét aftrek van vijf maanden voorarrest en verbeurd verklaring van een in Zwitserland gekócht horloge en een biljet van vijf Zwitserse francs, alsook tot 2500 gulden boete. De verdediger van drs. B. heeft tegen dit vonnis direct beroep aangetekend. De derde verdachte. W. C. van der Köoy werd conform de eis tot, drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Deze verdachte wordt in het vonnis onder meer verwelen dat hij in Zwitserland 2000 dollar van drs. B. heeft ontvangen en dit geld naar Polen heeft ge bracht. Dronkenschap achter het stuur Rechter kan vernietiging van de auto bevelen Een aannemer in 's-Hcrtogeflbosch kreeg en proces-verbaal wegens het besturen •an een auto, terwijl hij dronken was. De uto werd in beslag genomen. De kanton- «chter in 's-Hertogenboseh heeft na het olitie-onderzoek het beslag opgeheven it overweging, dat het algemeen belang ;eds voldoende wordt beschermd doordat Drie compagnieën van het K.N.I.L. naar de R.I.S. DEN PASSAR, 4 Januari (Aneta). Op Bali zijn Maandagmorgen drie volledige compagnieën van het KNIL, die geheel be staan uit Balinezen, door de territoriaal commandant, overste G. J. Wulfhorst, aan de vertegenwoordiger van de minister van Defensie van de RIS, overste Askari, over gedragen. De manschappen, het kader en de commandant hebben eenstemmig be sloten over te gaan tot het nieuwe leger an de RIS. Dit zijn de eerste eenheden rtikel 31 der motor- en rijwielwet de van het KNIL. die het leger van de RIS •logelijkheid schept, de bestuurder de be- i opneemt. Van de zijde van liet KNIL was voegdheid motorrijtuigen te besturen voor j de chef staf, generaal majoor D. R, A. van ten "hoogste 1 jaar te ontzeggen. Daarnaast Dongen aanwezig. is volgens de kantonrechter geen reden voor een bevel tot vernietiging of onbruik- baarmaking van de auto. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie is van déze beschikking in cassatie gegaan. Thans heeft de Hoge Raad een beschikking gegeven en die van de kan tonrechter vernietigd. De Hoge Raad be sliste, dat krachtens artikel 364 van het Wetboek van Strafvordering de vernieti ging Of onbruikbaarmaking van een mo torrijtuig, dat gediend heeft tot het begaan van een strafbaar feit, bij de uitspraak op gronden, aan het algemeen belang ont leend, kan worden gelast. Het doet niet ter zake, zegt de Hoge Raad, óf het feit van dien aard is dat de Motor- en Rijwiel- wel degene, die hot feit heeft begaan, be dreigt met de bijkomende straf van ont zegging der bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor een bepaalde tijd. De grote Coulee Dam in de Columbia rivier ln Canada xoordt op het ogenblik gerepareerd. Hiervoor worden werklieden in grote duikerklokken op de rivierbodem neergelaten. Het water wordt uit de ruimte gehouden door een kleine „overdruk", en zo kunnen de werklieden 25 meter onder het wateroppervlak hun arbekl verrichten. Zware straffen voor bollenknoeiers Even verbleekte gistermiddag de 43- ,De kringloop van het water" Expositie te Delft Ter gelegenheid van de „Hogeschoolda Generaal majoor Van Langen verklaarde tegenover Aneta: „Het besluit van deze mannén is zeer verheugend en niet alleen van zeer grote betekenis als voorbeeld, maar ook omdat hierdoor de eigen men sen op Bali blijven". Bij de plechtigheid werd het woord ge voerd door overste Wulfhorst én overste Askara. Het hoofd van de Daerah, Anak Agoeng Gde Oka, zeide in een persoonlijk woord tot overste Wulfhorst: „Ik heb u léren kennen als een oprecht soldaat van Koningin Juliana, ook onder deze moei lijke politieke omstandigheden. Ik begrijp wat er in uw hart omgaat en juist daarom heb ik bewondering voor uw houding. U bewijst hiermede ook Uw éigen land êen grote dienst, want deze houding zullen Wij niét vergeten en ik bid dat dezelfde hou ding, welke u aannam als soldaat van de Koningin zonder rekening te houden met persoonlijke gevoelens, oók door onze offi cieren zal worden aangenomen tegenover de regering en het volk". De uitmonstering van de manschappen blijft voorlopig gelijk, alleen dragen zij een roodwitte armband. Spaartegoed steeg in November Uit de door de Nederlandse Spaarbank- bond gepubliceerde cijfers blijkt, dat in November bij de algemene spaarbanken is ingelegd ƒ34.433,118,— en terugbetaald I' 30.342.378.Het spaartegoed vermeer derde dus met 4.090.470,Gedurende de eerste 1 maanden van1.949 be liepen inleg en terugbetaling respectieve lijk ƒ368.648,518,— en 330.877.087,— hetgeen voor deze periode een vermeerde- Ing van de spaargelden met ƒ37.771.431, betekent. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbetaling in November re spectievelijk 4.168.740,— en 4,006.644, en in de êerste ll maanden 31.091.014, en 26.669.045,—. Nederlandse tuinarchitecten wonnen prijsvraag van Noors blad De tuinarchitecten P. A. M. Buys en Jasper Meyers te 's-Hertogenbosch heb ben de eerste prijs van 1500 Noorse kro nen gewonnen in een prijsvraag, die het Oslose blad „Dagbladet" had uitgeschreven. Dit blad vatte het plan op om de ge meente Oslo bij de viering van het 750- jarig bestaan van de Stad in Mei de aan leg van een park aan tê bieden, gepro jecteerd langs de Öslose Kal verstraal, dé Karl Johansgate. Onder het motto: „Balans" hebben de Bossche tuinarchitecten, die in Boskoop hün opleiding genoten, een ontwerp in gezonden, dat voldeed aan de door hét blad gestelde eisen. Hiermede hebben de Nederlandse tuinarchitecten zich gerevan cheerd op hun Scandinavische collega, die de êerste prijs behaalde vóór de prijsvraag, die was uitgeschreven voör het Ontwerp van een plantsoen rondom het Airborne- monument te Arnhem. Nederlandse commissie van sociologen stelt een onderzoek in Een van de ernstigste vraagstukken, waarvoor Wesl-Duitsland zich geplaatst ziet, is het probleem van do zogenaamde ,Oötflüehtlinge". Verdreven of gevlucht Uit Öost-Duilsland of uit Midden of Oost- Europese staten verblijven thans ongeveer 10 milHoen vluchtelingen in West-Duits- land. Het inschakelen van deze mensen in het sociaal-economische leven van Duits land gaat met zeer grote moeilijkheden ge paard. Mocht de huidige toestand van lang durige aard zijn en alle tekenen wijzen daarop dan kan worden verwacht, dat niet alleen West-Duitsland, maar indirect ook West-Europa waaronder Nederland in de êerste plaats dê weerslag van de aanwezigheid van een dergelijke niet tot rust gekomen grote bevolkingsgroep zal ondervinden. Deze overwegingen zijn voor een aantal Nederlandse sociologen en andere deskun digen aanleiding geweest tot de instelling van een commissie over te gaan. Deze com missie stelt zich ten doel een wetenschap pelijk onderzoek in te stellen naar de maat schappelijke positie van de naar het hui dige Duitsland uitgewézën en gevluchte laagè"bolïcntëïèr*wT H~ k: UH Beverwijk, «en 1950" "wordt te Delft van" 6 Janünrl j pcreorTeë"van'"Dë5sënati'onëiite't 7f"a7 ter naai oordeel \an de poiitieiecntei niet ku t?nn„nmiwhn PoUtiA- I ;ot en met 28 Februari een tentoonstelling: I pr.rr.ct tv, v,öt „„t j. komen vast te staan, dat het door de poli tieke delinquent B. aan drs. B. in Zwitser land ter beschikking gestelde geld voor het verkrijgen van inlichtingen is gebruikt. De politierechter is van mening, dat drs. B. veel van het geld voor eigen genoegen heeft ge bruikt of voor een dergelijk doel aan mr. V. ter beschikking heeft gesteld. Evenals jegens mr. V. uit de politierech ter jegens drs. B. zijn bedenkingen over het leggen van buitenlandse politieke contac ten door dilettanten. Mr. V. had zich hier van als burgemeester in ieder geval moeten onthouden. ADVERTENTIE Rheumatisehe Pijnen maken U oud vóór Uw tijd. Maar zovelen worden er niet oud bij Tot op hoge leeftijd fit en levenslustig blij ven, rheumatisehe pijnen alleen maar kennen van horen zeggen; deze rijkdom bleek voor duizenden onder ons weggelegd, sinds ze de Kruschen-kuur tot een vaste dagelijkse ge woonte maakten. Waarom zoudt ook gij niet die ondragelijke sloponde pijnen uit Uw leden drijven? Het is immers niet anders dan het aansporen van de eigen bloedzuiverende or ganen? De zes minerale zouten, in de vorm van Kruschen toegevoerd aan Uw lever, nie ren en ingewanden, geven deze een stimulans tot jeugdig-krachtige werking, waardoor alle onreinheden, die nu Uw pijnen veroorzaken, langs natuurlijke weg worden afgevoerd en zo onschadelijk gemaakt. Gezond zijn, levens lustig, vol werklust en energie tot op hoge leeftijd, dat zijn een paar van de kenmerken van mensen, die jaar ln jaar uit vasthouden aan de regelmatige dagelijkse - zij het kleine - dosis Kruschen Salts. Verkrijgbaar bij Apo thekers en Drogisten. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws, 8,40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.25 Hoogmis. 11.00 Voor zieken. 11.35 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Strijkorkest. 13.40 piano. 14.00 Geva rieerd programma. 14.45 „De Barbier van Bagdad". 15.45 Platen, 16.00 Voör zieken. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Kinderkoor. 18.00 Amusementsorkest. 18.30 Voor de strijdkrach ten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Lichte muziek. 19.55 Reportage. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Orkest en solisten. 21.15 ,.De sociale wetenschappen en de modei-ne zielzorg". 21,30 Piano. 21.40 „Epiphania", hoorspel. 22.25 Reportage, 22.45 „De zin van 't huwelijk". 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.22 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.43 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Weerberich ten. 9.03 Platen. 10.00 ..Thuis". 10.05 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor zieken. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Orgel en zang. 11.40 Voordracht. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-orkest. 13.45 Pla ten. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Strijkkwintet. 14.40 Literaire causerie. 15.00 Kamerorkest en solist. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Muziek- raatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.35 tansorkest. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Platen. 19.30 Godsdienstige causerie. 19.45 „Een radiokrabbel". 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Zang en piano. 20.30 „De mens". 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 ,,De Ducdalf". 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Platen. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. toen de officier bij de Economische Politie rechter mr. Wiarda tegen hem een maand gevangenisstraf met onmiddellijke gevan genneming eiste. Maar de politierechter, mr C. G. Bijleveld liet deze economische reci divist nog naar huis gaan en legde hem twee maanden onvoorwaardelijk op. Tezamen met C- de R. uit Heemskerk had K. een uitgebreide bollenhandel ge voerd met enige boeren, die naar het oor deel van mr. Bijleveld verdacht dicht bij de Duitso grens woonden. Het waren bloembollen geweest, die afgekeurd waren voor de officiële export maar, aldus de politierechter, in Duitsland levert zoiets altijd nog wel een aardig bedrag Op. De beide verdachten verklaarden echter, dat zij geen ogenblik hadden gedacht aan de mogelijkheid dat deze bollen voor smokkel zouden worden gebruikt. Overigens werd hen slechts ten laste gelegd, dat zij de bol len zonder enigs vergunning hadden ver voerd naar Arcen en Velden en Groesbeek. Mr. Wiarda rekende hen deze overtreding streng aan en legde verdachte De R. een boete van 75,en een maand voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar op; een lichtere straf dan K. kreeg omdat De R.'s strafregister nog slechts weinig over tredingen vermeldde. Talrijke aanvragen om loonsverhoging Bij het College van Rijksbemiddelaars is reeds een groot aantal aanvragen om tot de 5 procent loonsverhoging te mogen overgaan ingediend. Aangevraagd is voor de grote metaal nijverheid zowel als voor de kleine metaal nijverheid, welke laatste groep de sme den. loodgieters-, fitters-, metaalbewer- kings-, electrotechnische- en centrale ver- warmingsbedrijven omvat. Voorts zijn aanvragen binnengekomen voor het kantoormachine-, automobiel- en garagebedrijf, Voor de carrosserie- en wa- genbouw alsook voor de rijwielreparatie bedrijven. De lederindustrie, zuivelindustrie, graan- bedrijven, groothandel in levensmiddelen, het grafisch bedrijf, de suikerverwerkende industrie, de drankindustrie en de textiel industrie hebben eveneens aanvragen in gediend. Steenzetters, baggerbedrijf, beroepsver voer, kistenmakers, timmerfabrieken, bouwbedrijf, straatmakers, heiersbedrijf, steenhouwers, stucadoors, klompenindus trie, hout- en borstelwarenindustrie, schil dersbedrijven, kisten- en kuipenbedrijven en steen- en houtgranietbedrijven hebben zich eveneens op de lijst der aanvragers doen plaatsen. Vele aanvragen zijn reeds door het col lege in overleg met de Stichting van de Arbeid behandeld. Oudste bewoner van Texel overleden De oudste bewoner van Texel, de heer J. Trap, is Maandag ten huize van zijn dochter in Oosterend overleden. De heer Trap werd op 16 Maart 1849 in Oosterend geboren. Vooral bij flora- en faunakenners was de heer Trap zeer bekend. Hij diende de vele natuurliefhebbers tot gids en ver zamelde wetenswaardigheden voor musea in binnen- en buitenland. ,De kringloop van het water" gehouden. Aan de opening der expositie gaat vooral.' Je opening der Hogeschooldagen voor do afdeling der weg- en waterbouwkunde der technische hogeschool door prof. ir. B. H. H. Zweers, een lezing van ir. G. B. R. de Graaff, hoofdingenieur-directeur der Rijks waterstaat over „De strijd om het water" en een toespraak door ir. K. W. H. Leef- lang, hoofdingenieur van de drinkwater- .eiding van Amsterdam over „Het wonder lijke water". Deze tentoonstelling geeft een beeld van ingenieurswerken, nodig om het water aan zijn kringloop te onttrekken ten behoeve van de samenleving en het verbruikte water weer in de natuurlijke kringloop terug te voeren. Samenwerking van verscheidene des kundigen is voor de oplossing noodzakelijk: de hygiënist, de geoloog, de hydroloog, de civiel- en de werktuigkundig ingenieur, de scheikundige, de bioloog en de architect hebben hier een werkzaam aandeel. Dit alles tracht de tentoonstelling in beeld te brengen, gesteund door de mede werking van de Rijkswaterstaat, het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening, het Rijksinstituut voor zuivering van af valwater en andere instanties. VRIJLATING VAN PRIJZEN De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat worden ingetrokken de pr ij zenbeschikkingen voor deuren en pro ducten vervaardigd door timmerfabrieken. Voorts worden vrijgelaten de prijzen voor bouw- en loodgieterswerkzaamheden. Tevens is gepubliceerd de achtste ont heffingsbeschikking Prijsstop 1949 be treffende verschillende diensten betrek king hebbend op vervoer en transport. komst. In het bijzonder zal het onderzoek zich richten op de gevolgen, die de door het vluchtelingenvraagstuk in Duitsland geschapen toestand kan hebben op de West-Europese en speciaal Nederlandse SPIERPIJN, SPIT... t Loert overal. De weldadige warm te van de pijnstillende Thermogène verdrijft de snerpende pijn. P.T.T. in 1947 Blijkens het thans gepubliceerde verslag van het Staatsbedrijf der Posterijen, Tele grafie en Telefonie over het jaar 1947, zijn in dat jaar 1400 millioen poststukken be handeld, uitsluitend in het binnenland, tegen 1250 millioen in 1946 en 1100 mil lioen in 1938. Het buitenlandse verkeer nam sterk toe en overschreed zelf de voor oorlogse omvang. Uit het buitenland zijn 80 millioen poststukken binnengekomen en eveneens zijn 80 millioen stukken naar het buitenland gegaan, tegen 50 millioen in 1946 en 60 millioen in 1938. De voor naamste opbrengsten uit frankering be droegen 72,8 millioen tegen 53,1 mil lioen in 1946. Verwerkt zijn 4 millioen tele grammen in 1947 tegen 51/2 millioen in 1946 en 1 3/4 mililoen in 1938. De totale bedrijfshalen bedroegen 232 millioen tegen 191 millioen in 1946. De exploitatierekening vertoont een voor delig saldo van 31.608.922,—. verhoudingen in sociaal-economisch, reli gieus, cultureel en politiek opzicht. De commissie, die dê vorm heeft van een stichting, begeeft zich derhalve niet op het gebied van het beleid of de practische hulpverlening. Zij stelt tê zijner tijd de resultaten van haar onderzoekingen gaarne ter beschikking van allen, die daaraan be hoefte hebben bij hun ambtelijke, politieke, religiause, sociale of andere werkzaam heden. De commissie zal het op prijs stel len de medewerking te verkrijgen van allen, die door wetenschappelijke arbeid of anderszins dit studiecentrum tot ont wikkeling kunnen helpen brengen. De commissie, waarin de voornaamste geestelijke groeperingen van het Neder landse volk vertegenwoordigd zijn, is als volgt samengesteld; Voorzitster; mevrouw dr. H. Verwey- Jonker, Eindhoven; secretaris-penning meester: drs. G. H. L. Zeeg ex-s. 's-Graven^ hage. Leden: mej. M. Schiff, dr. V. A. M. Beerman, pater L. A. M. Goossens en A. Mozer Sociologisch adviseur, prof. dr. J. P. Kruijt. Het secretariaat Van de „Commissie tot Bestudering van het Duitse vluchtelingen vraagstuk" is gevestigd NassaUplein 3, 's-Gravenhage. Zuivelcommissie vraagt vrije prijs voor consumptiemelk De Centrale Zuivelcommissie, gevormd door de Algemene Nederlandse Zuivelbond, de Vereniging voor Zuivel-industrle en Melkhygiëne, en de Bond van Kaasprodu centen, heeft in een brief aan minister Mansholt bezwaren geuit tegen de tegen woordige regelingen op zuivelgebied. Het voornaamste bezwaar geldt de prijs van consumptie-melk, die in veihouding tot de melk, die tot zuivelproducten wordt verwerkt, naar het oordeel van de com missie te laag is. Aangezien alle zuivelprijzen, afgezien van de verbruikersprijs van consumptie- melk, vrijgelaten zijn, komen naar het oor deel van de commissie de consumptiemelk- bedrijven in het gedrang omdat zij door gaans aan de boeren niet zonder vex-liezen de melkprijzen kunnen betalen, die door de melk-verwerkende industrie worden gegeven. De toeslag op consumptiemelk acht men onvoldoende compensatie. Gevraagd wordt de pi-ijs van consump tiemelk vrij te laten. Indien de regering een bepaalde consumenten-prijs wil hand haven, dan kan dit volgens de commissie geschieden door subsidies aan de melk- distributiebedrijven te geven. Dit zou niets meer kosten dan de tegenwoordige regeling terwijl een zware druk van de bedrijven zou zijn weggenomen. De V.A.R.A. heeft het voorstel van de Nederlandse Radio Unie om de salarissen van het omroeppersoneel met 5 procent te vei-hogen, aanvaard. 74. Panda wist intussen natuurlijk niets van wat er tussen de heren Bobberbroek en Goedbloed had plaats gevonden. Met het vele geld, dat hij van William T* Bob berbroek voor zijn bewezen diensten had gekregen, was hij in staat een schitte rende hut te nemen op een héél mooi en groot schip, dat hem nu naar huis ging brengen. Toen dit schip langzaam en plechtig de haven uit voer, stond Panda op de voorsteven, en hij voelde zich enorm, dat kan ik je verzekeren! Wat kan het leven toch prettig zijn," dacht hij. „Daar ga ik nu, badend in de weelde èn ik heb nog een aardig spaarpotje over'ook!" Maar terwijl hij daar zo stond te peinzen, werd zijn aandacht getrokken door een paar matrozen, die bezig waren het dek op te ruimen. „Zeg hee maat," riep er een, „ik heb zo'n idee dat er iemand in die reddingboot zit!" „Dacht ik het niet?" vroeg de ander. „Dat is weer zo'n verstekeling.... weer zo'n vent, die voor niks mee ivil varen! Dat is tegenwoordig le bar! Iedereen kruipt maar in die red dingboten. Je vindt ze tegenwoordig om de haverklap!" De beide matrozen keken in de reddingboot en gaven een kreet. „Daar heb je er een!" riep de eerste. „Wat zullen we met hem doen?" „Gooi over boord!" riep de tweede ruw. „Als hij goed kan zwemmen, dan haalt hij de kant nog wel, en anders is het ook niet erg." En met die gevoelloze woorden grabbelde hij in de reddingboot enhaalde Joris Goedbloed te voorschijn.' Joris, deerlijk gehavend en toegetakeld en door Bobber broek van zijn geld ontdaan, die nu dus aan zijn jasslippen buitenboord getild werd om zó in de golven te plonzen -ilitie. Een politiecommissaris te Tucuman in Argentinië en drie leden van de poli tie dezer stad zijn ingevolge een pi*e- sidentieel besluit, zonder behoud van hun wedde geschorst. Zij zullen voor het gerecht verschijnen om rekenschap af te leggen over de dood van de vak bondsleider Aguirre, wiens overlijden het gevolg van folteringen zou zijn. •irre. Een vogelhandelaar die een pape gaai had verkocht onder garantie dat het dier kon converséren, moest gis termiddag voor een BerÜjhse recht bank komen, omdat de vogel hard nekkig weigerde een woord tegen zijn nieuwe eigenaar te zeggen. Zowel de aanklager, de réchter, ais de verdedi ger en een expert trachtten Loire aan de praat te krijgen tijdens de zitting, maar het beest zweeg in alle talen. Toen de aanklager echter twee maanden tegen de handelaar eiste, zei Lorre: „Abso luut niet, absoluut niet. Halve gare, ik zal het aan Mama zeggen". De ver dachte werd vrijgesproken. Woede. Het (communistische) wereldvak verbond heeft een verklaring uitge geven, waarin de nieuwe internationale vak-organisatie die onlangs in Londen werd opgericht een „onderkruipers- internationale" wordt genoemd. Held. Maarschalk Tito heeft aan Mosje Pijade. dê vice-voorzitter van dè Joe goslavische nationale vergadering de orde van „Held van de Arbeid" ver leend. Terecht. De raad van beheer van Lafayette College in de V.S. heeft een gift van 140.000 dollar van de hand gewezen, omdat deze vergezeld ging van de be paling dat Joodse en Katholieke stu denten er niet van mochten profiteren, Er ln getoerd. De Britse politie in Berlijn heeft een Engelse toerist ter beschik king van de Duitse autoriteiten gesteld. De man heeft geprobeerd een handtas van een dame te stelen. Overval. Tweehonderd Duitsers hebben een roofoverval gepleegd op een goe derentrein in Keulen. Eén van hén was op de langzaam rijdende trein ge sprongen, had de remmen aangezet en de trein buiten het station tot stilstand gebracht. Meer dan 60 ton steenkool verdween van dé wagens, ■•Stoplicht. Een aantal politie-agenten in Parijs is als experiment uitgerust met verlichte gummiknuppels (waarmee de Pariise agenten het verkeer plegen te regelen). Zij krijgen een batterij in hun mouw en het rode of witte licht op de stok is van grote afstand zicht baar. teefd. „Gelieve mijn dank te aanvaar den voor de groeten en heilwensen die u mij ter gelegenheid van mijn verjaar dag hebt overgemaakt", zo telegra feerde Stalin aan Attlee. Hij liet echter na de Britse premier te feliciteren met zijn 67ste verjaardag die gisteren werd gevierd. buikpijn. Een vrouw uit Portland (V.S.), die om echtscheiding heeft gevraagd, voert als reden daarvoor aan. dat haar man haar had verboden tijdens het eten te praten, omdat zulks zijn spijs vertering in de war bracht. wlicu. Otto Grotewohl, de Oost-Duitse minister-president, van wie werd ge zegd dat hij in ongenade zou zijn ge vallen en die een tijd lang „griep" had. is thans voor „herstel van gezondheid naar Zuid-Rusland" vertrokken. Hij gaat daar een „kuur" doen. Functio narissen van zijn partij, de SED, heb ben al geopperd dat hij waarschijnlijk nooit meer de taak van premier zal kunnen hervatten. Voornemen. De socialistische leden van het Belgische parlement overwegen en blóc af te treden indien de wet tot het houden «van een volksstemming over de terugkeer van Konihg Leopold wordt aangenomen, aldus wordt uit Brussel vernomen. Het door de Chris telijke Volkspartij ingediende wetsont werp is reeds door de Senaat aange nomen. Op 10 Januari begint het debat in de Kamer van Afgevaardigden. Passagierslijst „Groote Beer" Op onze kantoren ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentransport schip „Groote Beer", dat op 17 Decem ber uit Tandjong Priok is vertrokken en dat omstreeks 9 Januari in Amster dam wordt venoacht. Het schip brengt ruim duizend militairen naar het vader land terug. Heemkunde en folklore Het regionalisme —hetgeen iets anders is dan provincialisme staat sedert de oorlog in hoger aanzien dan ooit tevoren. Onder de druk van de bezetting heeft men weer be langstelling gekregen voor het volkseigene en voor de historie van het eigen heem. Vooral in de Noordelijke en Oostelijke ge westen van ons land leeft deze stroming en een typisch symptoon daarvan is het Jaar boek voor cultuur en historie van Overijssel, dat nu reeds voor de vierde keer bij de N.V. De erven J. J. Tijl te Zwolle verschijnt. „Wat Overijffiel biedt en bood in heden en ver leden. wat zijn kunstenaars vermogen en vermochten, het Jaarboek wil ervan spreken en het uitdragen", schrijft de redactie in haar voorwoord. Men kan slechts lof hebben voor de wijze waarop zij erin geslaagd is dit doel te verwezenlijken. Het Jaarboek bevat behalve een paar prettig leesbare bellettrist is óhe bijdx-agen van goed litterair gehalte in het bijzonder „De kleine blanke" door Herman Korteling enige zeer belangwekkende artikelen, zoals dat van ir. A. Kraayenhagen over de ruimtelijke ordening in Overijssel, van mejuffrouw A, Timmenga over de boekerijen van het gewest en de Zwolse schets van Henri Th. Tim merman. Bovendien werd het Jaarboek door de uit geefster op hoogst aantrekkelijke wijze gepre senteerd: kloek formaat, duidelijk lettertype en talrijke fraaie illustraties. Ook de folklore doet in de laatste jaren meer opgeld. De bekende folklorist K. ter Laan verzamelde een groot aantal sprookjes, sagen en legenden uit alle delen van ons land, waarbij hij niet naliet vex-gelijkingen te trekken met de overeenkomstige ver halen uit het buitenland. Spoken, meermin nen en nachtmerries, maar ook meer con crete gedaanten als koningen, gi-aven en her togen hebben in de loop der eeuwen stof te over geleverd voor tal van overleveringen die vaak een diepere ondergrond hebben dan menige moderne psychologische roman. C. Hafkamp in Amsterdam gaf het boek uit- 1. H. B.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2