IJmuider Courant Haarlems Dagblad De Tsjechen „Belangrijk voor het Gemenebest en voor de wereld" zegt Bevin Arrestatie van „oorlogsmisdadigers" wier uitlevering werd geëist 64e Jaargang No. 19445 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 53S9, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen. IJmuiden. Santpoort en Omstreken van cn Oprrrljtc IftaaElemsföe <£ourafit (Inno Maandag 9 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal 4,25 Franco per post 4,75- - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET IS GEEN OPWEKKEND verhaal dat de Tsjecho-Slowaakse oud-minis ter Bohumil Lausman, uit zijn vaderland gevlucht, te Bad Homburg in West-Duits- land ten beste heeft gegeven. Hij is voor zitter geweest van de socialistische partij. Hij is als vice-premier opgetreden in het kabinet door Gottwald na de communisti sche machts-overneming in Februari 1948 gevormd. Ge zult u herinneren dat ook Jan Masaryk daar nog als minister van Buitenlandse Zaken toe behoorde, maar dat hij spoedig zelfmoord pleegde. Laus man. die zich na twee maanden uit het politieke leven terugtrok, heeft het nu maar beter geacht de benen te nemen. Hij zegt. dat al veel Tsjecho-Slowaakse com munisten zijn gevangen gezet wegens „Titoïstische" of andere afwijkingen van de partijlijn en dat de minister van Bui tenlandse Zaken Clementis tenslotte ook wel aan de zuivering ten prooi zal vallen omdat hij „een Westers verleden" heeft. Wij, die niet slechts een Westers verleden maar ook een Westers heden hebben en bovendien gebrand zijn op een Westerse toekömst schieten ongetwijfeld tekort in begrip van dit misdrijf. De grote meerderheid van de leden der Tsjecho-Slowaakse communistische partij is het, volgens Lausman, niet eens met de leiding. Veie Tsjechen wachten op het uit breken van oorlog, hopend dat die hun vrijheid zal brengen. De vrijheid van Tsjechen en Slowaken wordt stap na stap teniet gedaan. Het land is niet meer on afhankelijk. Dit laatste heeft het Westen begrepen. Het geleidelijk teniet doen van de vrijheid begrijpt het Westen ook goed tenminste voorzover het door de Duitsers bezet is geweest want het heeft het aandraaien van duimschroeven ondervonden. Als ooit weer een Westelijk volk overweldigd mocht worden hoeft men het niet rnet mooie praatjes en beloften aan bobrd te komen. Want dat zou doelloos zijn. Maar dat de Tsjechen op oorlog hopen om hen te bevrijden.daar kunnen wij niet bij, tenzij zij bevrijding van dit aardse bestaan bedoelen. Dat is evenwel kennelijk niet hun bedoeling; zij -hopen alleen verlost te raken van de wereldlijke macht die hou onderdrukt. Blijkbaar beseffen zij bitter weinig van moderne bewapening', het geen vreemd is, want zij zullen wel volop naar Westerse radio-uitzendingen luiste ren en ook van buitenlandse bezoekers aan hun land het een en ander vernemen. Verbeelden zij zich wellicht dat een derde wereldoorlog behoudens andere indeling der strijdende machten een soort her haling van de tweede zou zijn? Noch in strijdmiddelen, noch in militair beleid lijkt een oorlog ooit op de vorige. Als deze Tsjechen beseften welke veranderingen zijn ingetreden zouden zij zelfs in hun be nard bestaan niet tot zulke gedachten komen als hoop op een nieuwe oorlog. Lausman zegt dat er geen georganiseerde anticommunistische beweging in Tsje- cho-Slowakije bestaat. Hij verzekert niet temin, dat zelfs de meerderheid van de communistische partij het met de hande lingen van de leiders oneens is. De vraag dringt zich op: waarom is er dan geen ge organiseerd verzet tegen de regering? Ligt dat aan de onderlinge verdeeldheid van haar tegenstanders of heerst een stemming van ontmoediging en uitputting? Men zou het laatste afleiden uit Lausman's mede deling omtrent verlangen naar oorlog. Volgens hem hebben de Tsjechen een grote vergissing begaan: zij hebben ge meend dat het mogelijk zou zijn met de communisten samen te werken en dat geen enkele staat zich met hun binnenlandse aangelegenheden zou bemoeien. Zij moesten nog de -les leren dat totalitaire stelsels, zoals het communisme en het nationaal-socialisme, de democratie niet verdragen. De Tsjechen meenden onder communistische leiding hun democratie en hun parlementaire stelsel te kunnen handhaven. Blijkbaar heeft Lausman dit zelf ge dacht zij het dan maar kort want waarom heeft hij anders als „vice-premier" zitting in het kabinet-Gottwald genomen? Hij heeft het blijkbaar over zijn eigen vergissing. Het is een geschiedenis die men in het Westen heel moeilijk begrijpen kan. De les die de Tsjechen nog leren moesten was hun in 1938 en daarna door het nationaal-socialisme toch zeker wel volledig verstrekt. Wat een totalitair stelsel was wisten zij. Hun politieke leiders moet het duidelijk zijn geweest dat het Russi sche régime, schoon gegrond op een andere ideologie dan het Duitse eveneens totali tair was en dat een beleid van door Rus land beïnvloede communisten zich niet bij een parlementaire democratie zou kunnen of willen aanpassen. Wellicht zal eenmaal een overeenkomst tussen Oost en West bereikt worden, waar door zij met hun verschillende ideologieën naast elkaar kunnen leven zonder slaags te raken. Naast elkaarmaar niet ver enigd in enig bewind, waari: de commu nisten de meerderheid en dus de leiding zouden hebben. Zij zouden de mannen met ,„het Westerse verleden" ten snelste wegzuiveren. Dat een man. die zulke belangrijke posi ties bekleed heeft als Lausman met, zulke verklaringen van het gebeurde in zijn va derland voor de dag komt is zonderling. Dat een zo intelligent volk als het Tsjechi sche zoveel minder inzicht bezeten zou hebben als „het Westen" lijkt moeilijk aannemelijk. Op den duur zal de historie vollediger opheldering van de gebeurte nissen van twee jaar geleden geven dan in Lausman's korte verklaringen in Bad Homburg ligt besloten. R. P. Vijf Italianen gearresteerd op beschuldiging van spionnage Vijf Italiaanse militairen of oud-mili tairen te Rome zijn gearresteerd op be schuldiging van „spionnage voor een Ooste lijk land". De door hen doorgegeven berichten had den betrekking op de organisatie en de bewapening van het Italiaanse leger en de luchtmacht, vliegvelden, stationsinstalla ties en het spoorwegverkeer. Zij zullen binnenkort terecht staan. Televisie-conferentie te Londen Deskundigen van Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg zullen vandaag en morgen te Londen con fereren over eenmaking van de televisie systemen. Gemenebest-conferentie te Colombo geopend COLOMBO, 9 Januari. (Reuter). Hedenmorgen om 11 uur plaatselijke tijd is te Colombo cle conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken van het Britse Gemenebest geopend. Stephen Se- nanayake, minister-president van Ceylon, werd met algemene stemmen tot voorzit ter voor de gehele zitting gekozen. Nadat de voorzitter een begroetings woord had uitgesproken namens de rege ring van Ceylon, die als gast optreedt, gingen de ministers over tot de behande ling van de agenda. Alle toegangen tot het senaatsgebouw, waar de ministers bijeenkomen, waren af gezet, maar een grote menigte keek toe bij de aankomst der autoriteiten. Voor de opening van de conferentie hielden de afgevaardigden een persconferentie. Van vroeg in de morgen af bevonden zich po litiepatrouilles op belangrijke punten van de stad. Kort na de opening van de conferentie kwamen economische deskundigen van het Gemenbest in een ander deel van het gebouw bijeen om de economische bespre kingen voor te bereiden. Men verwacht, dat de leiders der verschillende delega ties op hun eerste zitting een algemeen overzicht zullen trachten te verkrijgen van de economische vraagstukken, voor dat zij nun eigen agenda en werkwijze vaststellen. Philip TMoel Baker, Brits minister voor betrekkingen met het Gemenebest, ver klaarde vandaag op een' persconferentie, dat de conferentie zes belangrijke punten zal bespreken: 1. De Europese politieke toestand, voor zover deze voor het Gemenebest van belang is. 2. De economische ontwikkeling in Zuid- Oost-Azië. 3. Verhindering van de communistische machtsuitbreiding in Zuid-Oost-Azië. 4. Het Japanse vredesverdrag. 5. De toestand, welke het gevolg is van de communistische machtsuitbreiding in China Defensie-problemen in Zuid-Oost-Azië. te Colombo: „Ik ben hier gekomen om deze zeer belangrijke conferentie bij te wonen, die zowel voor het Britse Ge menebest als voor de wereld als geheel belangrijk zal zijn". Hij verwachtte goede resultaten en een grote bijdrage tot de wereldvrede. De eerste zitting duurde 75 minuten. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, poseerde voor de fotografen alvorens hét gebouw binnen te gaan. Van de draagstoel maakte hij geen gebruik. Rampzalige brand in Amerikaans ziekenhuis Zeven-en-dertig doden in nachtelijke vuurzee In de psychiatrische vrouwenafdeling van een ziekenhuis te Davenport in de Amerikaanse staat Iowa is Zaterdagnacht brand uitgèbroken. Zeven-en-dertig vrou wen zijn omgekomen. -Er bevonden zich 64 patiënten op de afdeling bij het uit breken van de brand. Dokters en ver pleegsters kwamenuit andere gebouwen toegesneld en hielpen vele patiënten te ontkomen. De zieken die sliepen in de vleugel van het gebouw waar de brand uitbrak, sloe gen alarm, doch een hulpverpleegster die aan het raam van haar kamer ging kijken bemerkte niets en meende, dat een der patiënten een gewone crisis had, waarop ze zich opnieuw te bed begaf. Toen zij een tweede maal door net geroep werd gewekt, ging zij kijken, doch in de gangen sloeg haar de rook reeds tegemoet. De brandweer had het uiterst moeilijk, daar voor alle ramen van het gebouw sta ven zijn aangebracht, die moesten worden doorgezaagd. Zondagavond waren 33 lijken van slacht offers geborgen. De meesten waren gees teszieke vrouwelijke patiënten. Een der slachtoffers is een oudere verpleegster, die 5Ï lossen" zijn: Welke bijdrage kan het Gemenebest'teve^ïevaar gewonden Ver' leveren tot de voorkoming van een derde „w wereldoorlog en hoe kunnen de levensom standigheden worden verbeterd, opdat een der gunstigste factoren voor de machtsuitbreiding van het communisme in het Gemenebest kan worden wegge nomen?. aldus Noel Baker. De erkenning van de Chinese regering te Peiping zal eveneens worden bespro ken. Minister Bevin zei bij zijn aankomst De aangerichte schade wordt op 200.000 dollars geschat. Zweeds zakenman werd in Praag mishandeld Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt meermalen bij de Tsjechoslowaakse regering te hebben ben geprotesteerd tegen het folteren in een Praagse gevangenis van de Zweedse zaken man Holger Hjelm, die wegens ten laste gelegde economische sabotage en spionnage tot drie jaar dwangarbeid is veroordeeld. Het ministerie zal zijn protesten voortzet ten. In een communiqué verklaart het Zweed se ministerie van Buitenlandse Zaken: ,.Op 30 December heeft Hjelm in een in het Duits gevoerd gesprek met de Zweedse ge zant te Praag, Winther, zich erover be klaagd dat hij door een cipier was mishan deld. Het onderhoud werd bijgewoond door .dr. Michael, voorzitter van het. Praags ge rechtshof, dat Hjelm heeft veroordeeld. Nadat Hjelm zijn klacht had geuit, werd hij opnieuw en deze maal ernstiger mishan deld. Zo werd hij gedwongen zich te ont kleden, waarna hij onder een ijskoude douche werd gehouden, heigeen zo lang werd voortgezet, totdat hij kramp kreeg en medische hulp moest worden ingeroepen. Het proces tegen Hjelm vond op 29 Decem ber plaats. De dag tevoren werd hij door Tsjechoslowaakse politie-autoriteiten in zijn cel bezocht. Deze waarschuwden hem tij dens het proces niets te zeggen over de mis handelingen, die hij had moeten ondergaan. Indien hij zweeg,, kon hij op vrijspraak en vrijlating rekenen. Hierom zweeg Hjelm, die aanvankelijk op het proces had willen verklaren mishandeld te zijn, over hetgeen hij heeft moeten doormaken. Niettemin werd hij toch tot drie jaar dwangarbeid veroordeeld." Ontmanteling van Duitse magnesiumfabriek De Amerikaanse bezettingsautoriteiten in Duitsland hebben de ontmanteling be volen van de magnesium-fabriek van de grote Wïntershall bedrijven te Heringen (Noord-Hessen). Volgens een geallieerde overeenkomst van 13 April 1949 is ook de productie van magnesium in Duitsland verboden. Twee werkplaatsen te Heringen, waarin' de installaties voor de vervaardi ging van magnesium ondergebracht zijn, zullen ontmanteld worden. Zij waren sinds het einde van de oorlog buiten bedrijf. Volgens de woordvoerder zullen de andere fabrieken van de Wintershall-bedrijven volledig in bedrijf blijven. Minister Schuman naar West-Duitsland BONN, 7 Januari. (Reuier). Naar het West-Duitse nieuwsagentschap D.P.A. bericht zal de Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, tijdens een officieel bezoek aan de West-Duitse regering te Bonn op 14 Januari de West- Duitse kanselier, dr. Kom-ad Adenauer ontmoeten. Dit zal het eerste bezoek van een Franse minister van Buitenlandse Zaken aan Duitsl.and zijn sinds het einde van de oorlog. Het officiële doel van het bezoek van minister Schuman aan Duitsland is het inspecteren van dc nieuwe organisatie van de Franse bezettingstroepen, onder leiding van de Franse Hoge Commissaris André Frangois-Poncet. Men verwacht echter, dat belangrijke Frans-Duitse vraagstukken tij dens het bezoek van Schuman aan Duits land zullen worden besproken. Een officiële Franse woordvoerder ver klaarde dat minister Schuman Donderdag uit Parijs naar Mainz zal vertrekken: een dag of twee daarna zal hij zich naar Bonn begeven, waar hij president professor Theodor Heuss, bondskanselier dr. Konrad Adenauer en andere Duitse ministers zal ontmoeten. Het staat nog niet vast op welke dag Schuman te Bonn zal aankomen. In antwoord op een vraag naar de ver moedelijke onderwerpen van bespreking verklaarde de Franse woordvoerder dat het bezoek van minister Schuman hoofd zakelijk werd gebracht om hem in staat te stellen leden van de West-Duitse rege ring te ontmoeten en met hen in contact te treden. Minister Schuman zal, na zijn vertrek uit Bonn. een kort bezoek aan Berlijn brengen.' Verplichte vaccinatie tegen T.B.C. voor bepaalde groepen in Frankrijk De Franse Nationale Vergadering heeft een wetsontwerp aangenomen waarbij de vaccinatie tegen de tuberculose met het b.c.g. vaccin voor de volgende bevolkings groepen verplicht werd gesteld: Pasgeboren baby's die in kinderbewaarplaatsen of bij een voedster gebracht worden; kinderen die in contact met tuberculose lijders leven; scholieren, sommige studenten (die voor dokter of voor tandarts studeren); ambtenaven bij openbare administraties en personeel van industriële- en handels ondernemingen; personeel van openbare- en particuliere ziekenhuizen en militairen. Voor personen boven 25 jaar is deze vaccinatie echter niet verplicht. Het woord is aan Otto Weiss: „Je weet wel wat, ik meen", zegt menigeen, die zelf niet weet wat hij meent. Zaterdagmiddag is op de werf Oost van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam het motor tankschip Grenate water gelaten, dat 20700 ton meet en de grootste tanker is, die ooit in Nederland gebouwd werd. Het schip is bestemd voor een Noorse rederij. Gouverneur van Nieuw-Cuinea S. L. j. van Waardenburg benoemd Bij Koninklijk Besluit van 6 Januari is de heer S. L. J. van Waardenburg, gewe zen gedelegeerde van de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon voor Zuid-Su- matra, benoemd tot gouverneur van Nieuw Guinea. Deze benoeming wordt geacht op 27 De cember 1949 te zijn ingegaan. De heer Van Waardenburg, die op 21 Februari 1900 geboren is, heeft- in 1921 aan de rijksuniversiteit te Leiden het examen voor de Nederlands-Indische ad ministratieve dienst afgelegd. Na ver schillende rangen in het bestuurscorps doorlopen te hebben, heeft hij in 1933 het doctoraal examen Indologie afgelegd. Voor de oorlog was de heer Van Waardenburg als onderhoofd van de 'afdeling Bestuurs zaken Buitengewesten aan het departe ment van Binnenlands Bestuur te Batavia werkzaam. Na de Japanse bezetting kwam hij op dit departement terug, aanvankelijk als adviseur voor locale financiën, later als hoofd van de afdeling Algemene" Be stuurszaken. Van Augustus 1949 is hij ge delegeerde van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon voor Zuid-Sumatra te Pa- lembang geweest. Amerikaans schip door Chinese nationalisten beschoten De Amerikaanse koopvaarder „Flying Arrow" is door twee Chinese nationalisti sche oorlogsschepen beschoten toen het schip de monding van de Jangtse naderde. Naar gemeld wordt, is het schip in de machinekamér getroffen. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd. De „Flying Arrow" heeft om assistentie verzocht. Garry Davis krijgt een visum Garry Davis, „wereldburger nummer 1", mag thans in West-Duitsland binnen komen. Dit nieuws werd bekend gemaakt door Bergschneider, de voorzitter van de we- reldburgersbeweging van het Ruhrgebied, die met een collega sedert veertien dagen kampeert in de nabijheid van het hoofd kwartier van de hoge commissie te Peters-r berg. Volgens Bergschneider heeft de Hoge Commissie Zaterdag besloten aan Garr-y Davis een visum voor West-Duitsland te verlenen. Amerikaanse troepen in Duitsland krijgen permanente woningen Het Amerikaanse leger bereidt zich voor op een langdurige bezetting van Duitsland met een huizenbouwprogramma voor de gezinnen der Amerikaanse militairen, waarvan de kosten zijn begroot op 75 mil- lioen mark. Dit programma zal door de regeringen der Duitse staten en particulie re Duitse aannemers gezamenlijk worden uitgevoerd. Verkiezingen in Griekenland op 19 Februari Koning Paul van Griekenland heeft een regeringsbesluit getekend, waarin wordt bepaald dat het Griekse parlement wordt ontbonden en dat op 19 Februari algemene verkiezingen zullen worden gehouden. De nieuw gekozen Kamer van Afgevaardigden zal op 20 April bijeen komen. De regering- Theotokis, bestaande uit professoren en 'niet-politici, die gisteravond door de ko ning is beëdigd, zal het land besturen, totdat een nieuwe regering is gevormd. De ontbinding van het parlement bete kent, dat de nieuwe kieswet, waarbij een stelsel van evenredige vertegenwoordiging werd ingevoerd, niet zal worden goedge keurd. Het grondwetsontwerp, dat door het parlement is uitgewerkt, zal nietig worden verklaard en de grondwet van 1911 zal voorlopig van kracht blijven. Het huidige parlement is in Maart 1946 voor vier jaar gekozen. In regeringskringen wordt verklaard dat er geen sprake van is dat de commu nistische partij officieel aan de verkiezin gen zal deelnemen, daar „zij zich zelf bui ten de wet heeft gesteld". Finse regering onder druk van Moskou Grondwet verbiedt, wat Rusland vraagt HELSINKI, 9 Januari (Reuter) De Finse politie heeft vijf personen gearres teerd die voorkomen op de door de Sovjet- Unie overhandigde lijst van 300 „oorlogs misdadigers", om wier uitlevering de Sov jet-Unie in een memorandum verzocht heeft. Andere gearresteerden werden na een verhoor weer vrijgelaten. Een 26- jarige vrouw heeft na het bericht dat arrestaties werden verricht zelfmoord ge pleegd, een andere vrouw na het bekend maken van het memorandum. Volgens het vredesverdrag moet Finland oorlogsmis dadigers, die onderdaan zijn van geallieer- de landen, uitleveren. Sommige der op de lijst vermelde personen hebben echter de Finse nationaliteit verkregen en de Finse grondwet staat niet toe, dat Finse onder danen naar andere landen worden gedepor teerd. De Sovjet-Unie blijkt deze toekenning van de Finse nationaliteit niet te erkennen. De Finse nationaliteit werd verkregen op grond van dienstneming in het Finse leger, hetgeen een aantal van de oorspronkelijk uit Ingerman-land (tussen Leningrad en de huidige Finse .grenzen) afkomstige vluchtelingen na de bezetting door Duits land van dit gebied verkozen boven terug keer naar hun vroegere woonplaats. De Finse regering staat thans voor dé keus, het Sovjet-Russische verzoek niet in te willigen, ongrondwettig te handelen of het geschil ovei-eenkomstig een bepaling in het vredesverdrag voor te leggen aan een arbitragecommissie. Een andere moeilijk heid voor de Finse regering is, alle opge geven „oorlogsmisdadigers" op te sporen, daar in sommige gevallen slechts de namen zijn vermeld zonder enige vérdere bijzon derheid. Woordvoerders van de agrarische, con servatieve. liberale en Zweedse volkspartij (oppositie) achten het mogelijk, dat deze précaire diplomatieke situatie, waarin Fin land thans verkeert, de regering zal redden Drs Roem „zo goed als zeker" Hoge Commissaris DJOKJA, 7.Januari (Aneta). Naar de correspondent van Aneta meent te weten, is het, ofschoon geen officiële be slissing is genomen, zo goed als zeker, dat Moh. Roem Hoge Commissaris van de RIS in Nederland wordt. Men verwacht, dat hij naar Nederland zal vertrekken als de voorbereidingen voor de vorming van het parlement van de RIS gereed zijn. De BFO heeft Zaterdag voor het laatst vergaderd en zichzelf ontbonden. Er was weinig belangstelling, zowel van de leden als van het publiek. Matthew Fox in Djakarta aangekomen Een autoriteit van 'de Amerikaanse am bassade te Djakarta deelde mede, dat de ambassade onverschillig stond tegenover de heer Fox en zijn contracten. ..Voor ons betekent hij zoveel als een zwervend Ame rikaans zakenman". Matthew Fox in Djakarta DJAKARTA, (Aneta). De heer Fox is Zaterdagmiddag, nadat hij in Bangkok in de Constellation „Amsterdam" was ge stapt, in Djakarta aangekomen. De heer Fox werd verwelkomd door de heer Lach, minister van Verkeer en Waterstaat. Tegenover de pers verklaarde Fox, dat hij op uitnodiging van de regering van de RIS naar Indonesië 16 gekomen ter be spreking van het Fox-contract. Hij dacht hiervoor verscheidene weken in Indonesië te zullen blijven. Op de vraag of hij opti mistisch was over de afloop van de be sprekingen zeide de heer Fox optimistisch te zijn over de toekomst van Indonesië. Verdere vragen ontwijkend, zeide hij, dat ongetwijfeld na afloop van de besprekingen een bekendmaking over de resultaten hier van door de regering van de RIS zal volgen. Boeng Tomo over de politieke situatie in Indonesië DJAKARTA, 8 Januari (Aneta). De bekende extreme nationalist Boeng Tomo, die thans voorzitter is van de „Barisan Pemberontakan Repoeblik Indonesia" (ver- zetslegioen) deelde aan de correspondent van A.neta te Djokja mede, dat hij van plan is, deze organisatie om te vormen tot éen politieke partij, teneinde de aanwezige nationale krachten te coördineren en te verenigen „in het belang van land en volk". Naar zijn mening moeten degenen, die bij de Madioen-affaire .waren betrokken, thans de gelegenheid krijgen tot het bekleden van een overheidsfunctie. „Ik ben van mening zeide hij dat van alle bekwame krach ten gebruik dient te worden gemaakt om de strijd voort te zetten". De kwestie van de Daroel Islam acht Boeng Tomo op te los sen, indien de negara Pasoendan ontbonden wordt en hij voegde hieraan toe, persoon lijk van plan te zijn, het hoofd dier negara, Wiranata Koesoemah, te verzoeken, de ne gara Pasoendan te ontbinden. Met betrek king tot de stromingen, die een liquidatie Ier Djokjase republiek voorstaan, zeide die door loonkwesties in een hachelijke positie verkeerde. Deze partijen zouden op de bijeenkomst van het parlement, Dins dag aanstaande, een motie van vertrouwen goedkeuren. De overhandiging van het Russische memorandum wordt te Helsinki beschouwd als een poging, druk op de Finse presi- dentsverkiezingen uit te oefenen teneinde' Boeng Tomo: „Zolang de R.I.S. nog geen Verleden week heeft de regering van de Verenigde Staten van Indonesië voor de eerste maal vergaderd. Ter gelegenheid van een der zittingen, waarbij alleen de Sultan van Djokja ontbrak, werd deze eerste foto van het kabinet met de presi^l dent van de RIS gemaakt. Van links naar I rechts: Mohammed Roem, ir. Djoeanda, mr. Kosasih, prof. dr. mr. Soepomo, Kiai Wachid Hasjim, dr. Leimena, Sultan Hamid II, dr. Soeparmo, mr. Safroeddin Prawi- ranegara, president Soekarno, Mononoe- toe, ir. Laoh, Moh. Hatta, mr. Wilopo, dr. Aboe Hanifah en Sultan Anak Agoeng. een communist aan hét hoofd van de staat te doen plaatsen. In Maart wordt invasie op Formosa verwacht Te Hongkong is men van oordeel, dat de communisten in Maart zullen pogen een invasie op Formosa te verrichten. Thans is het weer niet geschikt om met een arma da van kleine vaartuigen de 160 kilometer brede straat over. te steken. Tn Kanton was tot heden het bericht van de Britse erkenning nog niet in de bladen gepubliceerd. Wel was men algemeen van de gebeurtenis op de hoogte. In Hongkong wapperde de communistische Chinese vlag naast de Britse op een aantal bureaux. De Washingtonse „Evening Star" meldt: „Sovjet-Russische landingsvaartuigen va ren in grote getale van Wladiwostok naar de Chinese communistische haven Foets- jou, waar thans voorbereidingen worden getroffen voor de komende invasie van Formosa. Krachtige eenheden van het Chinese communistische leger worden in het gebied rondom Foetsjou samengetrok ken. Het is niet uitgesloten dat reeds voor Maart, als gevolg van het stoken der vele communistische agenten die zich op For mosa bevinden, een opstand onder de on tevreden Formosanen tegen de nationalis tische autoriteiten is begonnen". Lord Vansittart, de vroegere diploma tieke raadgever van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, schrijft in een ingezonden stuk in de „News. of the World" dat de Britse erkenning van het commu nistische China „niet slechts de communis tische aanvalszucht zal aanmoedigen, doch dat zij Groot-Brittarinië tevens een groot gedeelte van zijn gezag in geheel Zuid- Oost-Azië zal kosten, waardoor het nog meer moeilijkheden zal ondervinden", waaraan hij toevoegt: „Ik betwijfel zelfs of de Britse erkenning van het -bewind van Mao Tse-Toeng ons zelfs in China op de lange duur wel voordelen zal opleveren". Staking te Sydney geëindigd Na vijf dagen staking hebben de haven arbeiders te Sydney besloten Dinsdag het werk te hervatten. Volgens de werkgevers hebben de arbeiders hun eis niet ingewil ligd gekregen. De raad van stuwadoors heeft bekendgemaakt, dat de om het ge schil ontslagen arbeiders weer zullen wor den aangenomen. De staking werd begonnen als protest tegen het te werk stellen van verplegend personeel op buitenlandse havens aan doende Australische schepen, dat niet is aangesloten bij de federatie van vakver enigingen van Australische havenarbei ders. De staking is uitgeroepen door deze federatie, die onder communistische leiding staat. eenheidsstaat is, is haar status aan veran deringen onderhevig. Niet de republiek Djokja zal worden geabsorbeerd door de R.I.S.doch wel de andere deelstaten dooi de republiek." Gloeilampenfabriek in Tilburg grotendeels uitgebrand Zondagmiddag is de gloeilampenfabriek Lumax te Tilburg grotendeels uitgebrand. Een voorbijganger zag om half vier dichte rookwolken uit de ramen van de fabriek komen. Hij waarschuwde de brandweer, die met veel materiaal uit rukte. Toen zij ter plaatse kwam stond reeds tweederde van het gebouw in lichter laaie. Het vuur werd met acht stralen be streden en na ongeveer drie kwartier was de brand bedwongen. De schade is zeer aanzienlijk. Vele kost bare machines werden ernstig beschadigd. Grote voorraden lampen en grondstoffen gingen verloren. Van de fabrieks- en kan toorinventaris kon nog een en ander gered worden. Het gebouw is voor twee-derde uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Er werkten 38 man personeel. Sinds Zaterdagmiddag één uur is niemand in de fabriek geweest. Omtrent de oorzaak van de brand tast men dan ook volkomen in het duister. Arbeider in staalfabriek gewond Zaterdagmorgen kreeg de arbeider J. W. uit Santpoort tijdens werkzaamheden in de giethal van de staalfabriek te Velsen weg springende staalspatten over zijn lichaam. Met brandwonden aan het hoofd en aan het bovenlichaam is hij in het Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. KOUDE OCHTEND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en meest zwakke wind overwegend uit Zuidelijke richtingen. Vannacht en morgenochtend tempera turen om het vriespunt tot lichte vorst en hier en d^ar mist Morgen overdag overal temperaturen boven het" vries punt. 10 Januari: Zon op 8.46 uur, onder 16.50 uur Maan op uur, onder 11.35 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 9 Januari: Hoog water: 7.06 en 19.25 uur. Laag water: 2.41 en 15.05 uur. Dinsdag 10 Januari: Hoog water: 7.51 en 20.15 uur. Laag water: 3.22 en 15.46 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1