DANSLES |K0U r GRIEP AKKERTJES J Ontstellende woningnood in Frankrijk De schepper van „Colonel Blimp", David Low, verandert van publiek DANSSCHOOLKWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98, Haarlem De radio geeft Dinsdag Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT fieewe Uitga vera Maandag 9 Januari 1950 Tegen 1970 verbetering in de situatie te verwachten (Van onze correspondent te Parijs) Door de moeilijkheden met het budget (die de regering in enkele weken tijds noopten twaalf maal de vertrouwens kwestie te stellen) heeft Bidault zich ge noodzaakt gezien, evenals op vele andere hoofdstukken, ook op dat van de weder opbouw ingrijpend te bezuinigen. In plaats van de 380 milliard francs, die de minister van wederopbouw, Claudius Petit, had gevraagd de totale begroting bedraagt ongeveer 3000 milliard zal hij er slechts 250 ontvangen. Met als consequentie na tuurlijk een sterke vertraging van de nieuwbouw en van het herstel der ver- I woeste huizen. Enige tijd geleden ver- I klaarde de betreffende minister, dat Frankrijk gedurende 45 jaar maandelijks 25000 woningen aan zou moeten bouwen om aan de ergste tekorten te kunnen vol doen, maar sedert 1945 kwamen er in het geheel niet meer dan ongeveer honderd duizend tot stand. Wanneer dit nieuwe rhythme wordt gehandhaafd zal het 1970 worden, alvorens alleen nog maar de tij' dens de oorlog verwoeste huizen zullen zijn hersteld. Oorspronkelijk had men op 1960 gerekend. Wat ook nog maar een be scheiden opzet was, zoals iedereen wist, die met eigen ogen had gezien onder welke mensonwaardige omstandigheden vele oorlogsslachtoffers in Normandië en in andere verwoeste gebieden leven. De oorlog heeft de woningnood geaccen tueerd, maar de oorzaken liggen dieper. Ook vóór de oorlog was de toestand op vele plaatsen al onhoudbaar geworden. Ongeveer een kwart millioen mensen leefde op het platte land in krotten, kip penhokken en stallen, die officieel onbe woonbaar waren verklaard of dat althans verdienden te worden. In een stad als Rouen beschikt de helft der huizen, nog" niet over waterleiding, tachtig procent dei- Franse woningen heeft geen eigen toilet. De oorzaak ligt dus dieper. Ten eerste op psychologisch gebied. De Fransman is nu eenmaal niet gewend en niet bereid aan zijn woning veel geld te spenderen. Over het jaar 1948 gaf Frankrijk uit aan tabak, sigaren en sigaretten 104 milliard, aan loterijen en wedstrijden 57, aan alco hol 140 en aan huizenhuur.30 mill: ard. Dat was niet meer dan één procent van het nationale inkomen. Sedertdien heeft de regering bepaald, dat elke drie maanden de huishuur met dertig procent mag worden opgeslagen. Maar wanneer in 1954 aan de periodieke verhogingen een einde is gekomen, dan zal de Fransman gemiddeld toch nog" niet meer dan zes procent van^inkomen aan behuizing be steden. Dat is aanmerkelijk minder dan in andere landen, waar dat percentage tussen de 20 en 30 ligt. Primitief bouwen Naïeve mensen zouden nu misschien vragen: zijn de Franse ministers dan zulke onmensen en bovendien zulke slechte rekenmeesters, dat ze zelf niet inzien, welke onheilen hier door hen bestendigd worden? Het tegendeel mag men aan nemen. Het ongeluk is slechts, dat de regels van het politieke spel. zoals dat in Frankrijk wordt beoefend, de regering niet toestaan te doen wat hier gedaan zou moeten worden. Reliëf verdwenen uit museum te Utrecht Uit het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht is een eikenhouten reliëf, daterend uit het begin van de ,16de eeuw, ter waarde van 2.000 verdwenen. Wanneer de ontvreemding heeft plaats gehad kan niet "met zekerheid worden vastgesteld. Gedurende een vierdaagse va- cantie van de bewaker der desbetreffende afdeling hield een collega-suppoost er toe zicht, die het relief niet heeft gemist. Het vermoeden bestaat, dat het reliëf niet ontvreemd is om het te verhandelen, doch dat het door een liefhebber van oude kunst is meegenomen. Het eikenhouten reliëf is 37.5 x 24 cm groot en stelt de kruisafneming van Christus voor. per rol De grootste en de beste! Beroemde tekenaar van Engelse kranten naar Labours „Herald" Grote schade door ontploffing van kinderballonnetje In een huis aan de Viervvindenstraat in Amsterdam is een kinderballon ontploft, waarmee een tweejarig jongetje in de keuken speelde. De ontploffing was zo hevig, dat in de keuken, de voorkamer en de slaapkamer de ruiten vernield werden j ouders van alle gezindten een verblijf en de ramen uit de sponningen vlogen. De net hooggebergte mogelijk te maken, wan- moeder, het jongetje en een zusje werden 1 - Asthmafonds In moeilijkheden Geen deviezen meer voor patiëntjes in Zwitserland Het Zwitsers-Nederlands Asthma Fonds, dat zich ten doel stelt voor asthmatische kinderen van on- en minvermogende door de glasscherven gewond. Het ballon netje was waarschijnlijk met het zeer explosieve waterstofgas gevuld. Ir. P. Verhagen ere-doctor van Delft In de Westerkerk te Delft is een buiten gewone senaatsvergadering gehouden ter gelegenheid van de 108e verjaardag van de Technische Hogeschool. In deze bijeenkomst geschiedde de ere promotie van de architect ir. P. Verhagen Lzn. De promotor, prof. ir. J. H. Froger, hoogleraar in de architectuur en stedebouw ging uitvoerig in op het werk van ir. Ver hagen als architect, waarbij hij opmerkte, dat dit werk zich wel het sterkste onder scheidt door grote liefde en eerbied voor de natuur in al haar verschijningsvormen. „De Technische Hogeschool eert ir. Ver hagen, omdat hij de voornaamste verzor ger is van dat deel der aarde, dat wij mo- I gen noemen onze schone Nederlandse tuin met zijn vele honderden compartimenten. Hij wordt ook geëerd als de tuinman van de kwekerij, waar de meeste stedebouw- kundige zaailingen van de Technische Ho geschool worden uitgepoot en opgekweekt. Mede dank zij hem beschikt ons land thans over een corps van bekwame .stedebouw kundigen." De directe consequentie van deze on wil der Fransen geld voor hun woning uit te trekken, is natuurlijk dat niemand op het idee komt in huizen zijn geld te gaan beleggen. Er wordt dus weinig of niet gebouwd uit eigen initiatief en daar door is de techniek van het bouwen op een primitief plan gebleven. Om een zelfde huis in Frankrijk, Engeland en Ame rika te bouwen worden er respectievelijk 25000, 9000 en 4500 werkuren vereist. De bezwaren voor de aannemers zijn dus tweeledig: het bouwen kost veel te veel en na voltooiing kunnën nooit huren wor den gevraagd, die de exploitatie- en bouw kosten zullen dekken. Het is duidelijk, dat alleen van staats wege de impuls te verwachten is, die deze vicieuze cirkel zou kunnen doorbreken. De regering onttrekt zich echter steeds meer aan deze taak. Afgezien nog van menselijke motieven, valt dat ook om economische redenen te betreuren. De woningnood beïnvloed namelijk de zondheidstoestand - en het sterftecijfer in Frankrijk. In Parijs zijn bijvoorbeeld het vorig jaar in de welgestelde wijken maar 53 mensen op de 10.000 aan tbc gestorven, in de volkswijken, waar in krotten wordt gehuisd, is dit getal 390. Deze slachtoffers moeten door de staat worden verzorgd. Men heeft echter uitgerekend, dat de ge nezing van één tbc-patiënt de staatskas evenveel kost als de constructie van een woning met vijf kamers.... Laatste week voor inschrijving voor de nieuwe cursussen voor begin ners, half gevorderden en gevor derden HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.35 ..Lichtbaken". 10.00 Voor kinderen. 10.15 Kamerorkest en solist. 10.40 Studentenkoor. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Dansmuziek. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Piano. 14.30 Platen. 15.00 Radio-Philharmonisch Orkest. 15.30 Zickenlof 16.00 Voor zieken. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Amusmentsorkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 Pla ten. 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man. 20.12 Koor. 20.40 Katholiek Overleg. 21.05 Kamer muziek. 21.50 Concertgebouworkest en solist. 22.20 Orgel. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Radio-ochtendblad. 9.00 Weerberichten. 9.C3 Hersengymnastiek. 9.35 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Concert. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Kinderkoor. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano, 18.30 Zuid-Amerikaans orkest 19,00 Voor kinderen. 19 05 Platen. 19.15 Koor 19:40 .Paris vous parle". 19.45 Pijploos orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.30 Surinaamse mu ziek. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Zang en orgel. 22.30 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. (Van onze correspondent in Londen) De verhuizing van David Low, die alge meen beschouwd wordt als de brilliantste politieke tekenaar van de moderne tijd, van Beaverbrooks „Evening Standard" naar de „Daily Herald", het orgaan van de Labourpartij, is een feit van belang m de geschiedenis van de Engelse journalis tiek. Low heeft zijn linkse politieke mening nooit onder stoelen of banken gestoken. Hij genoot bij Beaverbrook een absolute per soonlijke vrijheid. Herhaaldelijk nam hij dan ook een tegengesteld standpunt in, dan zijn krant en herhaaldelijk nam hij Beaverbrook zelf, die even excentriek is als Low, in het ootje, vooral op ogenblik ken als zijn chef met een of andere poli tieke stunt voor de dag kwam. Deze ruime houding van Beaverbrook is waarschijnlijk typisch Engels. ïn dit weinig dogmatische land geldt meer dan waar ook het hoor en wederhoor. Bovendien kon een derge lijke gedragslijn als Beaverbrook volgde ook zakelijk geen kwaad. De „Evening Standard" leeft immers voornamelijk van straatverkoop en wordt evenals de beide andere avondbladen „Star" en „Evening News" door mensen van allerlei richting gelezen. Low heeft verklaard dat hij in de beste vriendschap vertrekt omdat hij na 23 jaar voor de „Standard" le hebben gewerkt thans verandering van atmosfeer wenst, hetgeen zijn scheppend vermogen nodig Passagierslijst ran de Asturias Op onze kantoren ligt ter inzage de j passagierslijst van het troepentransport- schip „Asturias", dat met ruim 1500 militairen aan boord op ZO December t uit Tandjong Priok is vertrokken. Het schip wordt omstreeks 11 Januari in Rotterdam verwacht. Aantal werklozen steeg tot ruim 83.000 In December nam het aantal bij de Ge westelijke Arbeidsbureaux als werkloos ge registreerde mannen toe van 62.704 tot 187. Dit aantal van 83.187 .werklozen kan onderverdeeld worden in 54.898 geheel werklozen (vorige maand 42.686) 27.466 tewerkgestelden bij een object van de dienst uitvoering werken (19.415) en 823 personen op wachtgeld (603). Deze stijging der werkloosheid is voor namelijk te wijten aan het vorderen van het winterseizoen, waardoor telkenjare de werkloosheid toeneemt en aan de nieuwe in schrijving van gedemobiliseerde millitairen, welke niet allen onmiddellijk in het arbeids proces konden worden opgenomen. Voorts nam het aantal D.U.W.-arbeiders toe door het als zodanig in de statistiek opnemen van de arbeiders van de Dienst Uitvoering Wei-ken op Walcheren. Deze personen wer den namelijk voorheen niet geregistreerd. Men dient er voorts rekening mee te houden dat de beroeps-bevolking gedu rende het jaar 1949 met 36.000 pex-sonen is toegenomen, hetgeen uiteraard van invloed is op de arbeidsmarkt. De vraag naar mannelijk personeel daal de van 18.980 tot 15.795. In de aai-dewerk- en steenindustrie steeg het aanbod van arbeidskrachten van 156 tot 1.455; in de bouwbedi-ijven van 115 tot 14.268; in de veendex-ijen van .319 tot 2.976; in de metaalnijverheid van 475 tot 4.156; in de voedings- en genot middelenindustrie van 1.439 tot 1.807; in de landbouw van 7.596 tot 15.611; in de haven- en transportbedrijven van 1.333 tot 1.651 en in de groep losse ongeschoolde arbeiders van 10.395 tot 13.132. Indien men het regionaal verloop dei- werkloosheid nagaat, dan blijkt deze in alle provincies te zijn toegenomen en wel het sterkst in het Noorden des lands alsmede in Zeeland en het geringst in Limburg en Utrecht. Gemiddeld zijn er thans in Neder land 18 werklozen per 1000 mannelijke inwoners (vorige maand 13). Dit aantal bedraagt voor Groningen, Friesland en Drente respectievelijk 28, 29 en 49. Lim burg en Owerijsel vertonen achtereenvol gens het cijfer 10 en 11. Zeeland, dat de vorige maand nog 4 werklozen per 1000 mannelijke inwoners had, heeft er thans evenals Zuidholland 15. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 5.176 tot 4.897. De vraag naar vrouwelijk personeel nam af van 16.724 tot 15.912. Hoe .Low zijn eigen „ver.ande heeft. Bij de „Herald" wacht hem een pu bliek van twee millioen van een bepaalde politieke overtuiging tegen ruim C00.000 lezers van diverse pluimage bij de „Stan dard". Bovendien gaat hij nu werken voor een blad met een nationale circulatie, hoe wel zijn tekeningen door de Londense „Standard" werden doorverkocht naar de liberale „Manchester Guardian" en sinds kort ook naar de Parijse editie van de „New York Times" ,twee bladen die filom in de wereld worden gelezen. Low zou Low niet zijn, als hij zijn on afhankelijkheid prijs gaf. Ook bij de „He rald" zal hij zichzelf blijven. Reeds vaak genoeg nam hij de Labourleiders in de maling en vooral de functionarissen van de T.U.C., het Britse vakverbond, dat hij symbolisoerdè door een log en onhandel baar paard van enorme afmetingen. Hef dier zal ongetwijfeld ook in de „Herald" verschijnen. Het deed het reeds als aan kondiging van Low's komst, met de teke naar op de rug. Het ongewone is, dat de „Herald" eigendom is van de T.U.C., maar het is Engeland met de typische sportieve levenshouding. Met het oog op de verkiezingen betekent Low, die op 1 Februari zijn taak bij de „Herald" zal beginnen, voor het blad en Labour een enorme aanwinst. Een- teke ning van hem is meer waard dan honderd redevoeringen. Low, die in 1919 uit Nieuw Zeeland kwam, werkte eerst voor de „Star". In de j binnenlandse politiek heeft hij voor nie- j mand ontzag. Hitler en Mussolini werden vanzelfsprekend zijn gretige prooi. Zijn gebundelde prenten vormen een waarlijk „document humain" van deze tijd. Low hielp tijdens de oorlog de onnavolg bare wijze de moraal ophouden, vooral in de donkere dagen van de blitz, toen hij zijn Britse Tommy tekende, die als een rots temidden van het geweld stond of een onoverwinlijke Churchill, ^lie de nazi's on bevreesd en uitdagend tegemoet trad. Onsterfelijk is Low's „Colonel Blimp", dik, kaal, met drankneus en een walrus snor, die de aarts-reactionair in leger en maatschappij symboliseerde, wiens gees tesgesteldheid een gevaar voor de oorlog- •voering betekende. Over „Blimp" ver scheen een boek en een film. die met hun weergaloze humor bevrijdend werkten. Een unieke vorm van zelfcritiek. ring van atmosfeer" In Voorburg viel een vuurbol uit de lucht Naar ooggetuigen aan het A.N.P. mede deelden is Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vier in Voorburg achter de begraafplaats aan de Rode Laan, op de grens van de gemeenten Voorburg en Leidschendam, een „vuurbol" neergeko men. Men zag de vuurbol uit de lucht'val len. Vlak voor of tijdens de aanraking met de aarde zou de bol in tweeën gespleten zijn. Het ene deel verdween, het andere deel zou op de grond zijn gekomen en daar gedurende korte tijd brand hebben veroorzaakt. Uit de verklaringen der ooggetuigen viel op te maken, dat men waarschijnlijk te maken heeft met een meteoor. De vuur bol liet een witte rookpluim na en gedu rende enige minuten bleef van de plaats waar de bol was neergekomen rook of stoom opstijgen. De plek is niet gemakkelijk te bereiken, omdat zich ter plaatse door de Duitsers aangelegde verdedigingswerken en een tankgracht bevinden. neer herstel in Nederland niet meer te be reiken is, ziet zich voor ernstige moei lijkheden geplaatst, nu de regering voor deze patiëntjes geen deviezen voor een verblijf in Zwitserland meer beschikbaar stelt. De opheffing van het Prinses Bea- trix-lyceum te Gilon, is een zware slag voor het asthmafonds. dat voor een der tigtal kinderen het verblijf op dit lyceum mogelijk maakte. Thans ziet het fonds zich voor de nood zaak gesteld, voor deze asthmatische kin deren, voor wie terugkeer naar Neder land ernstige lichamelijke gevolgen zou hebben, een plaats te vinden in het Franse of Oostenrijkse hooggebergte. De moeilijkheid om op korte termijn buitenlandse kinderhuizen te vinden, die aan de door het fonds gestelde eisen vol doen, heeft het bestuur er toe gebracht te overwegen een Nederlands tehuis voor asthmatische kinderen in Frankrijk of Oostenrijk te stichten. Hierdoor zouden nu en in de toekomst vele asthmatische kin deren in Nederland kunnen worden ge holpen en gered. Het Asthma Fonds ont vangt generlei regeringssubsidie. Het secre tariaat van het Zwitsers-Nederlands Asth ma Fonds is gevestigd Statenlaan 71, 's-Gravenhage, giro 537000. Meningsverschil in Raad van Beheer der Jaarbeurs Jhr. A. H. Op ten Noort bedankt als lid De ondervoorzitter van de Raad van Beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, jhr. A. H. Op ten Noort, die sinds de oprichting van dit college in 1917, er deel van uitmaakte, heeft als lid bedankt wegens een verschil vaiji mening over de bouw van de machinehal op het jaarbeursterrein aan de Cfoeselaan. Het door het jaarbeursbestuur in 1948 gepubli ceerde plan beoogt de oprichting van een gebouw van 100 bij 200 meter met een technische outillage, welke naar de me ning van de heer Op ten Noort ver uit gaat boven de behoefte. De thans afgetreden ondervoorzitter, die tevens raadgevend ingenieur en lid van de bouwcommissie van de jaarbeurs is, had een ander plan bij de Raad van Beheer aanhangig gemaakt. Het daarvoor te investeren kapitaal zou belangrijk min der zijn 7 1/2 millioen gulden in plaats van 9 millioen en naar de overtuiging van jhr. Op ten Noort bovendien veel beter verantwoord. Op advies van de technische dienst der jaarbeurs besloot de Raad van Beheer echter het oorspronkelijke plan te hand haven. Voor de uitvoering hiervan wenste I jhr. Op ten Noort niet langer mede de verantwoording te dragen. Daarom be dankte hij voor het lidmaatschap -van de Raad van Beheer. Prof. ir. J. Hudig is het met ir. Cleveringa eens jSnlpverkouden of alleen maar'hoofd- en keelpijn? f Verwaarloos zo'n kou toch niet. de gevolgen kunnen ernstig zijnl Bestrijdt de infectie daarom direct, neem 'n „AKKERTJE" en ga dan vroeg naar bed. „AKKERTJES" bevorderen het transpireren en verdrijven de koorts. Let goed op het AKKER-merkl helpen direct! Kunstmest is een veel te eenzijdige bemesting Voor de vereniging voor bedrijfsvoor lichting Delftland hield prof ir. J. Hudig uit Wageningen een lezing over „Nieuwere inzichten in de bemesting van gras en bouwland". Hij zeide, een verdediger te te zijn geweest van een ruim gebruik van kunstmest. Er is echter iets gebeurd, dat te denken geeft. Door regen is veel grond weggespoeld en door droogte veel ver stoven. Spreker herinnerde aan de theorie over de noodzaak van het gebruik van kunstmeststoffen. Deze theorie heeft ge leid tot een veel te eenzijdig teruggeven aan de grond van wat de plant er heeft uitgehaald. Zonder organische mest kan de grond geen organische stoffen wor den gegeven, welke het gewas nodig heeft. Door de kunstmest is Europa weliswaar uit een impasse geraakt, maar er blijft nog iets haken. De grond blijft niet constant vruchtbaar. Op elk ogenblik moeten in de grond de voedingsstoffen in de juiste ver houdingen aanwezig zijn, want anders zal het ene element de functie van het andere tegenwerken. Het is een ontdekking van de laatste jaren, dat steeds werd vergeten organische stoffen aan de grond te geven, welke nodig zijn voor een harmonische vruchtbaarheid, waarin het baeterieleven zijn werk kan verrichtetn. Bij een goede bemesting bereikt men niet alleen een stabiele vruchtbaarheid, maar gaat men tevens het verstuiven en wegspoelen tegen. Tenslotte zei spreker, dat proeven heb ben uitgewezen, dat door toepassing van de nieuwe bemestingsmethode ook de ge zondheidstoestand van het vee belangrijk vooruitgaat. Ook echter ten aanzien van de gezondheid van de mensen zijn de uit komsten verbluffend. Dure tijd. Het ïegeringsdepartement te Berlijn, dat belast is met de registratie van vorderingen en schulden van de West-Duitse staat, heeft bekend gemaakt dat de Duitse staat nog een vordering op wijlen Adolf Hitler heeft van onge veer vijf: honderd millioen mark, welke dateert uit de tijd van het nationaal- socialistische bewind. Daarom is beslag gelegd op kapitaal en uitrusting van de Franz Eher uitgeverij, waarvan Hitier de enige eigenaar was. Erfenis. De Egyptische ambassade in New York is met vuur van leer getrokken tegen een bericht als zou een Amerikaan vier Egyptische danseresjes als erfenis hebben gekregen van zijn oom, een rijke Egyptische archeoloog. De erfgenaam, Christopher G. Janus, zou het nog niet met zichzelf eens zijn, over wat hij mét de meisjes aan moet. „Het is een opzet telijke leugen", zei de ambassade, „de slavernij is sinds 1870 afgeschaft in Egypte." Verhaal. Een man die in de buurt van Milaan door twee gemaskerde rovers werd aangehouden, wist een zo hartroe rend verhaal over zijn miserabele om standigheden op te hangen, dat de -ban dieten hem niet alleen lieten lopen, doch hem zelfs een zakcentje van 1000 lire meegaven. Onoplettendheid. In Woodward (V.S.) zijn drie kinderen omgekomen toen hun houten huis in brand vloog. Hun moeder stond buiten naar de postbode uit te kijken. U vraagt. De Ham-burgse P.T.T. voert vol gende maand een nieuwigheid in. Wan neer men bepaalde nummers draait, kan men naar verkiezing de laatste mop, voetbaluitslagen, de beursnoteringen, de schouwburg- en bioscoop-programma's en de trein- en busdiensten horen. Aantrekkelijk. Een Duitser die onder het IJzeren Gordijn was doorgekropen en zijn eenzaamheid via een huwelijks advertentie wilde opheffen, zocht uit de vele brieven die hij kreeg, er één uit, die hem zeer aantrok. Hij antwoordde de schrijfster, maar kreeg de schok van zijn leven, toen deze zijn zuster bleek te zijn, van wie hij in jaren niets^meer gehoord had. Gevonden been. De Berlijnse politie tracht op het ogenblik een man op te sporen die zijn houten been in de trein liet staan. Het been staat .thans op de lijst van gevonden voorwerpen. Rechts gaat voor. De nationale coalitie- raad heeft bij de verkiezingen in Monaco de absolute meerderheid behaald. Deze rechtse groepering had zich in haar pro gramma uitgesproken voor een krachtige verdediging der nationale belangen tegenover buitenlandse inmenging. Vrede. In het Londense West-End is gis teravond een fakkeloptocht gehouden door het „Britse vredes-comité". Er werd gezongen „Stuur de Yankee-bom menwerpers naar huis. Wij willen vrede". Er werden deputaties naar Attlee en de Amerikaanse ambassade gezon den en het onafhankelijke Labour-par- lementslid Lester Hutchinson eiste dat Engeland alleen de oorlog mag ingaan, wanneer het wordt geïnvadeerd en hij vroeg uitgebreide handelsbetrekkingen' met de Sovjet-Unie en Oost-Europa. Manoeuvre. Amerikaanse en Canadese legerconvooien vertrokken vandaag voor een tocht door Canada naar Alaska, ter uitvoering van de „Operatie Eglantier". Ook de luchtmacht neemt aan deze manoeuvres deel. Onpartijdig. Engelse, Noorse en Deense troepen zijn gisteren begonnen met ge combineerde manoeuvres op de Lune- burgerheide. De oefeningen worden ge leid door de Noorse generaal Dahl. De R.A.F. zal eerst de rode partij steunen, doch later de blauwen een handje hel pen, wanneer zij een tegenaanval op de rode partij doen. Ziek. De 91-jarige koning Gustav van Zwe den, die aan chronische bronchitis lijdt, heeft er thans een keel-ontsteking bij gekregen. Hij heeft verhoging, doch zijn algemene toestand is „redelijk wel". Wanneer verkoudheidde ademhaling belemmert, maakt MENTHO-REX Verkoudheidszali- In het Haagse gemeentemuseum is een buste van oud-burgemeester mr. S. J. R. de Monchy, vervaardigd door de beeldhouwer Albert Termote, aan het gemeentebestuur van de residentie overgedragen. Voorlopig geen bevordering bij de Kon. Landmacht Wegens de overgang van KNIL-personeel naar de Koninklijke Landmacht zullen de normale bevorderingen, die voorheen een paar maal per jaar geschiedden, voorlopig geen doorgang vinden. Indien er in voor komende gevallen in een bepaalde vacature moet worden voorzien, welke voorziening normaal een verhoging in rang zou be tekenen, dan zal deze rangverhoging ech ter wel doorgaan. Boeken voor huis, tuin en keuken 1- Toen Panda terug was uit Egypte, ging hij flink aan de gang om weer een nieuwe betrekking te zoeken. Het was nu wel leuk geweest om gids te zijn, maar erg gevaar- W en bovendien, zo dacht hij, boven dien is het beroep van gids nu net een beroep, waarbij je Joris Goedbloed kunt ontmoeten. En hij wilde niet Joris nu echt niets meer te maken hebben! Joris had hem bijna al zijn geld gekost, en Panda wilde nu echt zijn eigen weg gaan. Maar het viel nog niet mee om iets goeds te vinden! Panda zocht en zocht, maar hij vond niets dat hij nu echt graag wilde doen. „Het moet iets leerzaams zijn", dacht hij, terwijl hij ergens op een stoep ging zitten (dat was toevallig de stoep van het Eethuysje Vader Hendricus). „Het moet iets moois zijn, iets hoogstaands, waarin ik niet weer zulke ongure personen als Joris ontmoet!" En terwijl hij zo dacht viel zijn oog op een standbeeld, dat daar midden op het pleintje stond. Het stelde de Muze der muziek voor. „Ach dat is mooi!" vond Panda. ,JJe muziek! Muziek is edel! Wat moet het mooi zijn, om zelf muziek te kunnen maken! Misschien zou ik het daar wel ver in kunnen brengen maar dan zou ik natuurlijk eerst een in strument moeten hebben. Een viool bij voorbeeld! Hoe kom ik aan een viool?" En zover was hij nu net met zijn gedach ten, toen de deur van het Eethuysje ach ter hem geopend werd en er iets uit ge gooid werd. Het was iets hards, dat met een bons toevallig precies op Panda's hoofd terecht kwam.... Er zijn de laatste maanden verheugend veel fris uitgevoerde en van inhoud dege lijke boeken uitgekomen die goede diensten kunnen bewijzen aan hen die graag liefheb beren in huis, tuin of keuken. Daartoe behoort in de eerste plaats Hér- wig's practische tuinencyclopaedie, een naslagwerk dat sinds lang burgerrecht onder de liefhebbers van bloemen en planten heeft verkregen, doch geruime tijd uitverkocht was. De tweede herziene druk dioet qua uit voering zeker niet voor de eerste onder (Van Loghum Slaterus, Arnhem). Bij Kosmos in Amsterdam verscheen even eens de tweede druk van het handige boekje van mevr. A. C. MullerIdzerda over de behandeling van honderd verschillende ka merplanten. De tekst is voor leek en lief hebber begrijpelijk en iedere besproken plant wordt door middel van een fraaie foto afgebeeld. Mejuffrouw Krabbe, de bekende lerares aan de Amsterdamse Huishoudschool, be werkte weer enkele kookboeken van de Zwitserse specialiste wijlen mevrouw F. Nietlispach. Het zijn „Hoe bereidt men een gezonde maaltijd?" waarin men niet minder dan vierhonderd suggesties vindt om vlot, handig, smakelijk en verstandig gerechten klaar te maken, en „Rondom de familiedis" dat twintig volledige menu's voor huiselijke feestjes, recepten voor koude en warme dran ken en wenken voor de tafelverzorging be vat, Tientallen prachtige kleurenfoto's. Voor hen die naar Indonesië vertrekken of gerepatrieerd zijn. doch nog wel eens naar Indische trant willen malen, schreef me juffrouw A. W. Loggers een handleiding „Koken in de tropen", dat zowel een waren kennis- als een voedingsleer en recepten behelst. Evenals de twee voorafgaande titels is ook dit een boek van Kosmos. Tenslotte vermelden we nog de tweede druk van „Leerwerk" door Geertruid de Graaff, dat verscheen in de reeks Boeken voor vrouwenhandwerk van Van Holkema en Warendorf te Amsterdam. Dit overzich telijk uitgevoerde leerboekje is met tal van duidelijke tekeningen geïllustreerd. J. H. B.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2