Velsen blijft maar overwinningen behalen OLD CLOTHES NEW Vierde klassers uit Velsen-Noord f Visserij- Maandag 9 Januari 1950 5 Derde klassers in Kennemerland Velsen heeft weer een aardig succes geboekt en blijft de leiding behouden. Zondag werd van Hollandia gewonnen. Helder volgt op de tweede plaats en wacht af tot de Sant- poortse club zal struikelen. Kinheim deed goed werk door voor de tweede keer in successie te winnen en staat voorlopig veilig. VelsenHollandia 41 Het is in de strijd tegen Hollandia voor Velsen niet gemakkelijk gegaan. De club uit Hoorn bood geweldige tegenstand én dat de Santpoortenaren tenslotte nog met de royale cijfers van 41 wonnen, pleit voor de kracht van het huidige Velser elf tal. dat door deze zege weer een stapje nader is gekomen tot het begeerde doel. In de eerste helft was Velsen de best spelende ploeg. De voorhoede zette het Hoornse doel herhaaldelijk onder zware druk en de goed op dreef zijnde Bakkum zorgde met twee fraaie doelpunten voor een 20 voorsprong. De achterhoede van Door het zeer onvoldoende schieten van Vitesse bleef de score laag. Reeds na vijf minuten brak rechtsbinnen A. v. d. Valk door, doch via doelman en lat sprong de bal in het veld terug. Aardig samenspel tussen de voorwaartsen van Vitesse leidde na 25 minuten tot een prach tig doelpunt van H. Eickhoff, die hard en laag in de linker beneden hoek schoot (1-0). Kort daarop werd het gelijk toen K. Zonneveld bij een hoekschop de bal voor de rechtsbinnen van Schagen stompte, die de bal slechts voor het intrappen had (1-1). Na rust zagen we een sterk aanvallend Vitesse, maar de voorhoede was met schie ten niet gelukkig. Zo noteerden de een zeer ttll i.- Velsen kon het werk in deze periode vrij i hard schot van J. Glorie tegen de kruising makkelijk af maar toch gelukte het Bak- van lat en paSl en een aantal hoekschop- Ver voor de' bezoekers een tegenpunt te ?en op het Schager doel. De Vitesse rechts- scoren, zodat met 2-1 er. nog van alles i mogelijk was. Dit beseften de bezoekers j blijkbaar ook, want onmiddellijk zette Hollandia na de rust een hevig offensief in, dat de grootste aandacht vroeg van de thuisclub. De half linie Tromp, Van Bug- num, W. Maarschalk stond in deze periode de achterhoede uitstekend terzijde en in laatste instantie was doelman Demmers er nog, die met enkele harde schoten wel raad wist. Toen de achterhoede zich aan de druk wist te ontworstelen kwam de thuis club, uitstekend gesteund door Tromp, weer in de aanval en hoe gevaarlijk de voorhoede van Velsen is, bleek spoedig. Kramer zorgde voor een fraai derde doel punt en met 3—1 was Velsen zo goed als veilig. Toch vond men het nog nodig Wij- ker en Maarschalk van plaats te doen ver wisselen en Maarschalk slaagde er in de eindstand op 4—1 te brengen. Kinheim won in de laatste minuten De wedstrijd tussen Kinheim en het Zaanse Zilvermeeuwen is voor eerstge noemde een revanche geworden voor de eertijds geleden 1-0 nederlaag. De uitslag 2-1 was echter tegen de verhouding in, want de Meeuwen speelden vooral in de tweede helft beter samen en ook technisch kwamen zij boven de geel-zwarten uit. Het was aan doelman Kéirsgieter te danken, dat de Zaanse voorwaartsen weinig kansen kregen. Hij verrichtte verschillende keren uitstekend werk. - De eerste aanvallen Waren voor Kinheim, Daarna werd Kinheim op eigen helft terug gedrongen. Een der aanvallen had voor Zilvei'meeuwen na 20 minuten bijna succes bij een doorbraak van de gevaarlijke links binnen, Keirsgieter redde. Enkele minuten later kreeg v. d. Wal een prachtige kans maar de bal ging langs het doel. Precies een half uur was gespeeld, toen van der Wal uit een vrije trap de bal voor de voe ten van Starreveld deed belanden, die van dichtbij scoorde (1-0). Een hard schot van H. Prinssen werkte de doelman der gasten keurig weg, waarna Keifsgieter zijn ta lenten aan de dag kon leggen. Na de hervatting pakten beide partijen beter aan. De linksbinnen kreeg een vrije kans maar Groeneveld redde ten koste van een hoekschop. Aan de andere kant liep Starreveld door op een pass van H. Prins sen doch dê Zaapse doelman kon-nog net de bal Van de doellijn wegtrappen. Na 10 minuten ontstond uit een voorzet van rechts een schermutseling voor het doel van Kinheim, waar de verdedigers op een kluitje, toezagen hoe de linksbinnen van dichtbij gelijk maakte (1-1). Het spel werd nu spannend met een betere Meeuwen- ploeg. Toch waren de aanvallen van Kin heim niet ongevaarlijk. Vijf minuten voor het eindé liep Starreveld de bal in het Zaanse doel, maar het doelpunt werd niet toegekend. Nadat Keirsgieter nog eens fraai redding had gebracht, zette Starre veld voor, H. Prinssen schoot in en Van dei- Linden werkte het doelpunt af (2-1). Kleine nederlaag van Terrasvogels Terrasvogels miste gisteren in de ont moeting tegen DIO de steun van Siegerist, Goedhart. Heilig en Klumper en deze ader lating was wel de hoofdoorzaak van zijn nederlaag. In de eerste helft zag DIO na 35 minuten kans doelman Akkerman, die, na een mis sen van Röbken door uitlopen de situatie nog trachtte te redden, te passeren en dit enedoelpunt bleek voldoende voor de overwinning, daar de onmachtige voor hoede van Terrasvogels, dia het zij tot ver ontschuldiging der aanvalslinie gezegd, weinig steun van de middenlinie ontving, geen kans zag de Haarlemse doelman te passeren. Dat inmiddels ook het aanvals- spel van DIO niet op hoog peil stond, moge blijken uit het feit, dat Akkerman, de doelman van Terrasvogels, ondanks het vaak zwakke spel van zijn medeverdedi gers, het niet eens zo bijster druk heeft gehad. Na de rust trachtte DIO, dat fel aanviel, de voorsprong te vergroten, doch toen dit niet gelukte, legden de Haarlemmers zich meer op verdedigen toe, teneinde de voor sprong van 1-0 te consolideren, waarin zij slaagden. Vitesse behaalt verdiende overwinning Vitesse speelde aan de Oude Haarlem merweg een goede wedstrijd tegen Schagen. UW COSTUUM, JAPON, JAS desgewenst binnen een dag gereed zonder prijsverhoging Chem reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL- 4886 half T. Tromp zette na plm. 30 minuten de bal van de rechtsbuitenplaats voor. Ieder een verwachtte een voorzet, doch de bal verdween in doel (2-1). Met een onmachtige voorhoede van Vitesse sterk in de aanval verstreek de tijd en met onveranderde stand kwam het einde. SCHEEPVAART IJMUIDEN Zaterdag 7 Januari kwamen de haven y an ÏJmuiden binnen: Van der Waals van Phila delphia. Bacchus van Rotterdam. Fanny van Helsinki. Egëe van Caen. Para van Antwer pen. Daydown van Lissabon. Hoogeland van Blyth. Eems van Antwerpen. Toni van Karls- ham. Kirnaird Head van Swansea. Bre- conshire van Djakarta. Skirner van Geffle. Canopus van Helsingfors. Birmingham van Newcastle. Vertrokken zijn: American Lawyer naai- Rotterdam. Libelle naar Bremen. Mitra naar Gothenburg. N. J. Ohlsen n. Mellaes,. HeilO naar §andsborg. Dotterel naar Maanchester. Sally naar Emden. Hebe naar Rotterdam. Motto naar Thyne. Monica naar Malmö. Ros- kas naar Nordenham. Dcpa naar Hamburg. Hoogland naar Blyth. Express qaar Parijs. Mapina naar Port Said. Bronxvilie n. Mobile. Roelf naar Bordeaux. Diana naar Hamburg. Bacchus naar Bremen. Carmenfjel naar Lis sabon. Bullfinch naar Londen Rijnstroom n. Londen. Surte naar Londen. Jupiter naar Gibraltar. Pantroper naar Huil. Berkelstroom naar Hull. Diana V naar Hansweert. GouiVe naar Newport. Zondag 8 Januari kwamen binnen: Pos- nam van Danzig. Banka van Blyth. Orion van Lissabon. Wim van Norrköping. Kalmarsund X van Hudixvall. Visten van Sokghal. Ala- mak van Rotterdam. Grebbestroom van Lon den. Saga van Ostönde. Winterswijk van Bona. Goldfinch van Londen. Tromp van Geffle. Jans van Londen. Wallonia van Go- tenburg. Bomma van Goldin. Groote Beer v. Djakarta. Frysian Coast van Newcastle. Patria van Huil. Vertrokken zijn: Elin S. naar Duinkerken. Egee naar Antwerpen. Iris naar Kopenhagen. Amstelland naar Las Palmas. Sumatra naar Antwerpen. Agenda voor Velsen MAANDAG 9 JANUARI. Thalia, 8 uur: „De rode hengst". Rex, 8 uur: „De avonturen van O'Flynn". DINSDAG 10 JANUARI. Thalia, 8 uur: „De rode hengst". Rex, 8 uur: „De avonturen van O'Flynn". I.E.V. was er volkomen uit De verwachting, dat IEV in de hoofdstad tegen BPC een of beide punten zou bemach tigen is door het zeer onsamenhangende spel de bodem ingeslagen. BPC was vrijwel doorlopend sterker en de achterhoede van IEV kon slechts door stevig ingrijpen erger voorkomen. De Velsense voorhoede was het' zwakste deel 'van de ploeg. Na een half uur ontstond het eerste doelpunt voor BPC. Bij een schermutseling voor het IEV-doel sprong de bal van Van de Berglïe terug juist voor de voeten van de midvoor, die van de kans gebruik maakte (1-0). BPC zag dat het lukte en na 35 minuten doel puntten de gastheren na een verkeerde be oordeling van de invaller-doelman van IEV (2-0). Na de hervatting bleef het spelbeeld on gewijzigd. Wel kreeg de voorhoede van IEV verschillende kansen om de achter stand in te lopen, maar succes bleef uit. Een kwartier voor het einde maakte BPC het derde doelpunt. Tenslotte scoorde Scha- vemaker na twee man gepasseerd te heb ben, het enige tegenpunt van IEV (3-1). V.V.B. déelde de punten met W.M.H.O. Het is WB op eigen terrein niet gelukt om het overwicht in het veld in eert over winning uit te drukken. Ondanks deze meerderheid speelde WMHO uit Amster dam een goede tegenpartij en zette vaak gevaarlijke aanvallen op. Doelman Broek huizen stond echter op zijn post, maar moest bij een Amsterdamse aanyal toezien hoe een boogbal in 't doel verdween(0-l).Even daar voor werd de bal bij een opgelegde kans voor WB naastgeschoten. Dit doelpunt schrikte de Breesapers wakker en aanval op aanval volgde. De voorzetten van.Hooy- donk èn Michel misten echter uitwerking Velsen Herstemming voor Velsens kiescollege Bij de gehouden stemming ter voorzie ning in twee vacatures in het kiescollege der Nederlandse Hervormde Gemeente van Velsén kon geen overwegende meerder heid worden geboekt. Een herstemming is derhalve noodzakelijk. Over drie weken zullen de lidmaten der gemeente hun stem. kunnen uitbrengen in de eerste vacature op een der volgende candidaten: F. Walthuis, M. van Dongen en mevrouw E. J. Vos-Meyer. In de tweede vacature staan mevrouw S. C. van Oosterom-Segboer en de heer B. Reïtsma candidaat. Herdenkingsavond in Velsens Oude Kerk De vereniging tot instandhouding van de Protestantse Maria-Bewaarschool te Velsen organiseert Donderdag 12 Januari een openbare herdenkingsbijeenkomst in de Hervormde Kerk te Velsen, ter gele genheid van haar '-"-jarig bestaan. Ds. L. Brink en de heer H. Groeneveld zullen tijdens deze vergadering het woord voeren en mevrouw E. J. C. Brinkman-Frank zal enige liederen ten gehore brengen. OORLOGSSLACHTOFFERS DINSDAG DE ZEVENTIENDE BIJEEN. Ons wordt verzocht mede te delen, dat de vergadering ter bespreking van de wet op de materiële oorlogsschade in het IJmuidense Patronaatsgebouw niet aan staande Dinsdagavond maar Dinsdag 17 Januari wordt gehouden. Burgerlijke stand ONDERTROUWD: Th. A. Baars, Bade- lochstraat 28, Haarlem en A. Smits, J. T. Cremerlaan 19, Santpoort. Toek. adres: J. T. Cremerlaan 19, Santpoort. GEHUWD: J. H. Bartman en C. D. Kooij, Oranjelaan 16, Soest; H. J. Zwa nenburg en A. Markerink, P. C. Hoóft- laan, 4, Driehuis. GEBOREN: A. J. Polderman-Picard, d., Kanaalstraat 234, ÏJmuiden; E. de Niet- Gravemaker, d., Velserduinweg 172, IJmui- den-Oost; A. de Lange-van Ooijen, z., Wijk aan Zeeërweg 156, ÏJmuiden; L. Brugman-Post, z., Kluijskenslaan 23, Santpoort; E. Cornelisse-Brendel, z., Hoog straat 5, Velsen-Noord; J. de Boer-Ha- merpagt, d., Corverslaan 94, Velsen-Noord; J. C. Broersen-Rijnders, z., Edisonstraat 30, ÏJmuiden; M. C. Arisz-Klauwers, d., Hoofdstraat 157, Santpoort; A. Vlieland- Ouwehand, z., de Wetstraat 17, ÏJmuiden; A. Neervoort-Harlaar, z„ Vleetstraat 2, ÏJmuiden; M. C. Rolvink-Schoorl, d., Cy- pressenstraat 2, IJmuiden-Oost; A. Joon- Aalders, z., Kerkweg 17, Santpoort; G. Nieuwstraten-Booij, z., Hoofdstraat 168, Santpoort. OVERLEDEN: A. Schierbeek, 74 j., we duwe van A. Santee Landweer, Van Tuyll- weg 5, Velsen; A. Prinsse, 75 j., echtge noot van W. van der Belt, Pancrasplant- soen 7, Velsen-Noord; L. M. van Rozelaar, 57 j., echtgenote van B. Verhoef, Brede- roodseweg 84, Santpoort; W. Winter, 62 j., echtenoot van J. Grapendaal, Hofdijk laan 90, Driehuis. door naast te schieten of het optreden van de WMHO-doelman. De uitvallen van de bezoekers waren, vooral van links, zeer gevaarlijk. Broek huizen kon steeds door tijdig uitlopen erger voorkomen. Bij de hervatting waren Both en Michel van plaats verwisseld. De rechtsbuiten van WMHO zette afgemeten voor, maar aleer het gevaar acuut werd stompte Broekhui zen het leder weg. Dit was voor WB het sein om druk op het vijandelijke doel uit te oefenen. Na een kwartier plaatste Hooy- donk de bal goed voor en Both- schoot in eens in (1-1). WB bleef onophoudelijk aanvallen, maar niets lukte. Michel kopte over en Verswijveren sohoot tegen de lat. Bijna hadden de bezoekers nog succes toen de linksbuiten bij een doorbraak de doel man op de proef stelde. WB wierp zich hierna geheel op de aanval, maar de bezoe kers wisten in deze vlugge en sportieve strijd stand te houden. ÏJmuiden Damsuprematie van D.C.U.- kwartet op het spel Als onderdeel van het jubileum-wedstrijd programma zal het IJmuider meesterkwar tet van D.C.IJ. tegen de vier sterkste dam mers uit Zaandam, Haarlem en Amsterdam spelen. Dinsdagavond komen de Zaandammers op bezoek en Donderdagavond is Haarlem te gast. Zaandam komt uit met May, Mol, De Boer en Koning. Haarlem met P. Roo- zenburg, J. B. Sluiter, P. J. van Dartelen en Yme de Jong. ÏJmuiden komt met Dukel, Laros, Ligt- hart en Suyk, als reserve fungeert Postma. Amsterdam verschijnt met Keller, H. de Jongfr, Vos en Rustenburg en zij komen Dinsdag 17 Januari in hötel Kennemerhof. De tegenstanders zullen hun beste spel geven om het D.C.IJ.-kwartet een neder laag te bezorgen. ÏJmuiden bleef sinds twee jaar in wedstrijden ongeslagen. Jump-nieuws Dezer dagen werd bij de bridgeclub „de Jump" de paren-competitie met automati sche promotie en degradatie voortgezet. De uitslagen waren: A: 1. echtpaar Prins 31% p. 2. Jonker Vleeren 25p. 3. Slaals—Boer 25 p. 4. Laman—Mains 24% P- 5. Wonink—Maarle- veld 23 p. 6. AmsingVan der Berg 20 p. 7. WeijBreur 18% p. B: 1. Van der Burg—Van Reeuwijk 26% p. 2. Kuiper—Kuijs 26% p. 3. echtpaar De Groot 25% p. 4. Born—Moot 23% p. 5. De Haas—Kramer 23 p. 6. dames De Haas— Rolloos 20 p. 7. mevrouw Brouwer—Boon 19 p. Het team MaarleveldSuijk, Laman Van Pel en WeijBreur degradeerde van A naar B en het team Van der BurgVan Reeuwijk, mevr. Kramer—Baggerman en Khijs promoveerde van B naar A. MARKTBERICHTEN 7 Januari 1950 Besommingen IJM 53 1320: KW 107 1300: KW 91 2550. KW 77 1590; IJM 316 1800: IJM 276 930; IJM 277 1270: IJM 11 3070; IJM 229 2980; IJM 230 940; IJM 23 1520. AANVOER 115 kisten tarbot en tong, 200 kisten schol, 140 kisten wiijting, 10 kisten kabeljauw. 20 kisten schar. Totaal 485 kisten. Prijzen Gr. tong 2,302,10; gr.m. tong 2,252,10; kl.m. tong 2,202,05; kl. tong I 21,82; kl. tong II 1,761,54; tarbot I 2,60 per kg. Kabeljauw 176, per 125 kg. Jubilerende bankwerker bij de Hoogovens De heer A. A. Kil in de bloemen In de afdeling transportwezen van de Hoogovens tê ÏJmuiden werd de montage- bankwerker de. heer Alphons A. Kil ter gelegenheid van zijn' zilveren ambtsjubi leum gehuldigd en de eerste die hem met dit feit gelukwenste was de directeur P. R. Bentz van den Berg, zich daarbij kwijtende van de opdracht om namens de directie van het bedrijf het wpord te' voeren. De jubi- leumenveloppe speelde daarbij haar ge bruikelijke roL Een collega van de jubilaris, de heer Th. Duyn was door de Jubileumkas van het Transportwezen aangewezen om het ge schenk der afdeling te overhandigen. Dit bestond uit een met de hand geweven tafel kleed en een kapstokgarnituur. Met grote waardering mocht de heer Duyn vaststel len, dat de. jubilaris in zijn ploeg staat aan geschreven ais-een voortreffelijk kameraad, voor wie het nooit teveel is om een ander hulp te verlenen. De heer J. P. Kuyper, chef van de ondér- houdsbuitendienst kon als getuigenis hoe de heer Kil onder de collega's staat aange schreven, een door hen vervaardigde staan de schemerlamp (een buitengewoon fraai specimen van handsmeedkunst) aanbieden. Namens de bedrijfsdirecteur sprak daar na de heer W. Wiersma, het hoofd van het Transportwezen. In hartelijke woorden ver telde hij over de genegenheid die de jubi laris allerwege wordt toegedragen en onder het uitspreken van ,de dank en de geluk wensen, overhandigde hij het gedenkbord en het getuigschrift der Maatschappij. Ook mevrouw Kil werd door de heer Wiersma in de huldiging betrokken. De fabriekskem liet zich vertegenwoor digen door het lid, de heer J. C. van der Aar. In een toespraak van man tot man liet spreker vooral het licht vallen op de vette kant van de baan van de jubilaris, die on getwijfeld beter als geschenk enige was handjes met stalen borstelkant had kunnen krijgen. De heer J. Bakker, chef van de Havens, op welk terrein het werkgebied van de jubilaris is gelegen, kwam namens deze afdeling op het podium om de hartelijke felicitaties over te brengen en de directe „ploegbaas", de heer A. Balm, voegde daar aan enkele kernachtige en vriendschappe lijke zinsneden voor een van zijn beste medewerkers toe. Mevrouw Székely Lulofs over „Hindoe-Javaanse Koningen" Voor het Velsense Humanistisch Ver bond sprak mevrouw M. H. Székely-Lulofs Zondagmorgen in de R.H.B.S. over Hindoe- Javaanse koningen. Achter deze weinig zeggende titel bleek een schat van histo rische- en kunstgeschiedenis verborgen te zijn -en de talrijke toehoorders volgden deze interessante lezing dan ook met. ge spannen aandacht. De geschiedenis voerde hen terug naar de tweede en derde eeuw toen de Brahmaanse godsdienst op Java door de Hindoe's werd geïmporteerd en de toenmalige bewoners, de Soendanezen, Javanen en Madoerezen spoedig samen smolten met de Hindoe's. Hieruit ontstond de Hindoe-Javaanse godsdienst en talrijke overblijfselen uit deze periode van kunst en beschaving worden nu teruggevonden. Uit gedichten en geschi-iften is men achter de geschiedenis van de Hindoe-Javaanse koningen 'gekomen en mevrouw Szèkely zeide het te betreuren dat deze geschiede nis tot de universiteiten beperkt blijft en niet als leerplan tot bijvoorbeeld-de mid delbare scholen ingevoerd- werd. - Van een van deze Hindoe-Javaanse ko ningen, staat een beeld in een van onze musea. Deze hoogwaardigheidsbekleder, .koning Erlangga, werd in de 10de eeuw in Djokja geboren. Bij een invasie van vijan delijke stammen vluchtte hij naar de bos sen van Midden Java en kreeg daar in een klooster zijn geestelijke opleiding. In 1009 gordde hij zich ten strijde en de overweldigers van het oude rijk werden verslagen. Hierdoor werd de eenheid van het rijk weer hersteld en brak een tijd van voorspoed aan. Zijn dochter trok zich terug in een klooster en de twee zoons, die gelijke rechten hadden, deelden het land in tweeën, wat het begin was van een verbrokkeling. De tweede figuur, die me vrouw Szèkely naar voren haalde was koningin Ken Dedes, gehuwd met Ame- toeng, vorst van Kidiri. Later trouwde zij met Ken Arok, eeh zoon van arme land bouwers, die als een afstammeling van de god Brahma gold. Hierna volgde een reeks van koningsmoorden, voortspruitende uit een vloek die een wapensmid over Ken Arok uitsprak, toen hij door deze door stoken 'werd. Na een tijdperk van geweld brak een periode van geluk aan, van 1294- 1520, ook wel „de gouden eeuw" van Java gènoemd. Met het sterven van een van de koningen uit dit tijdperk ontbrandde er een oorlog tussen de Hindoe's en Moham medanen, waarbij Buitenzorg een van de laatste bolwerken van de Hindoe's was. Hiervan was tevens het invoeren van de Islamitische religie het gevolg, waarna al spoedig de eerste Nederlanders in de haven van Bantam voet aan wal zetten. Mevrouw Szèkely eindigde tenslotte'met te zeggen dat waarschijnlijk diep in het onderbewustzijn van de huidige republi keinen de gedachte sluimert aan de geluk kige periode van 1294-1520, toen de be schaving van dat land op een zeer hoog peil stond. Het begon weer eens in een gracht Ten behoeve van de aanschaffing van een projectie-apparaat voor de Insinger-school organiseerde de oudercommissie van deze school eén toneelavond, welke Zaterdag avond in het gebouw voor Christelijke Be langen gehouden werd. Opgevoerd werd het in deze gemeente overbekende blijspel „Het begon in een gracht", door de toneelver eniging „Vriendenkring" uit Haarlem- Noord. Het stuk toont ons de lotgevallen van Frederik Katoen, de vrijgezellen boek houder, die van'zijn slem-leventje plotse ling in het volle daglicht komt te staan door een heldhaftige redding natuurlijk van de dochter van een schatrijke bons, die in feite echter niet door hem, maar door zijn neef Bob van Geel is verricht. Deze durft echter niets te zeggen, daar hij op kosten van zijn oom voor dokter behoort te studeren, maar stiekum .het pad dei- vliegerij is opgegaan. Katoen werd steeds zelfverzekerder en slaat de opdringerige attenties van zijn 'hospita met kracht en succes af. Zijn neef, die inmiddels het oog heeft laten vallen op Melita de Bock van Waayenberg, de geredde jonge dame, loopt keer op keer een blauwtje en zegt in arren moede tegen zijn oom, te zullen bekend maken dat hij de redding heeft verricht maar deze wijst hem subiet de deur. Na talloze verwikkelingen, waarin „het meisje van de kegelbaan" een grote rol speelt, komt alles op zijn pootjes terecht en huwen de cjiverse minnaars hun dames. Zonder aan het spel van de anderen af breuk te doen, willen wij in de eerste plaats wijzen op de zeer goede vertolking die de heer H. Souverein van de rol van Frederik Katoen gaf en in de tweede plaats komt ongetwijfeld de heer W. Hessen, als fleg matieke vriend van Bob, de grootste eer toe. Ook de overigen speelden niet onver dienstelijk. In de pauze vond nog een verloting plaats die een succes bleek te zijn en het hoofd van de school, de heer J. de Korte zei dan ook in zijn slotwoord, ,;het projectie-appa raat komt er". Santpoort-dorp Cekoer en gekakel om prijzen De burgemeester opende een tentoonstelling en een kip was attent Door de uitbreiding van de haven van Den Helder, die dezer dagen haar beslag kreeg, zijn ook de golfstromingen ter plaatse sterker geworden. Om hieraan het hoofd te bieden wordt uan de landzijde een stalen damwand geslagen, waarvan reeds een groot deel in de grond is geheid. Verwachtingen. Deze week komen van de vier nog vissende trawlers drie lossen. Aan de Dinsdagmarkt komt de Limburgia (IJM 54) met 400 kisten rondvis. Aangespoeld. Aan het strand achter de Zuiderpier spoelde Zondag een levende maanvis aan. Men vermoedt, dat dit visje achter de sardijn jaagde, Een IJmuidenaar deed er zijn maal mee. De voorzitter van het tentoonstellings comité de heer Gremme toont aan burge meester Kwint de eerste prijswinnaar in de categorie oude duiven: een fraaie doffer van de heer De Graaf. Burgemester mr. M. M. Kwint van Velsen opende Zaterdagmiddag een mand en daarop kozen enige postduiven in pijl snelle vaart het hemelruim. Deze symbo lische, daad geschiedde bij de opening van de tentoonstelling van duiven en sier- kippen welke Zaterdag en Zondag in café „Zomeftust" aan de Hoofdstraat gehouden werd, georganiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Santpoortse vereniging van postduivenhoirders „De Luchtpost". Burgemeester Kwint zeide het op prijs te stellen, dat hij ondanks het ge vorderde uur in staat was gesteld de ten toonstelling te openen; „Ook het gemeente bestuur stemt gaarne in met deze goede sport", aldus mr. Kwint en de burgemeester hoopte dat de vereniging op de ingeslagen weg voort mocht gaan. Bij de rondgang die hij vervolgens met de voorzitter over de tentoonstelling maakte, deed zich een aardig intermezzo voor, toen bij het be kijken 'van een kip, die 's morgens reeds tekenen van ongeduld had getoond, dit gedierte plotseling een ei legde, dat daarop door de eigenaar van de attente kip aan de burgervader aangeboden werd. Deze nam het graag in ontvangst. Dat de keurmeester een moeilijke taak heeft gehad uit de inzendingen de winnaar aan te wijzen, blijkt wel uit het feit dat de hoklcampioen, de heer G. Bierman, die met 288-34 punt de wisselbeker veroverde, op de voet gevolgd werd door mevrouw L. Duyn-Buhre met slechts >4 punt verschil. De wisselbeker, welke dit jaar voor de eerste maal beschikbaar is gesteld, zal definitief in het .bezit komen van diegene, die twee maal achter elkaar of drie maal in totaal de beker verovert. Dat deze tentoonstelling naast duiven ook sierkippen telde, vond zijn oorzaak in het feit, dat de vereniging naast post duiven ook een vereniging voor sier kippen wil oprichten, daar liefhebbers uit de omgeving nu gedwongen zijn naar an dere plaatsen te gaan. Met deze tentoonstelling heeft „De Luchtpost" meegewerkt de belangstelling voor deze mooie sport gaande te houden. Velsen-Noord „IJmond" verloor alle wedstrijden De handbalcompetitièdag heeft voor IJmond geen enkel winstpunt opgeleverd en drie wedstrijden leverden nederlagen op. De ontmoeting van de heren van IJmond tegen Tonegido op Wieringen was geen hoogstaande wedstrijd ondanks de belangrijkheid. IJmond telde twee inval lers. In de eerste helft liet IJmond zich van de beste zijde zien en nam na 10 mi nuten de leiding. (01). Tonegido ver plaatste het spel en scoorde driemaal ach tereen (31), maar een flinke actie deed de balans nog voor rust in het voordeel van IJmond overslaan. (34). Een kwar tier na de hervatting zagen de Wieringers kans gelijk te maken. (44). De laatste van enige schermutselingen bracht Tone gido met een lastig, houdbaar schot weer in het voordeel. (5—4). Dit deprimeerde IJmond en dit buitten de gastheren met twee doelpunten uit. (74). Nog was er kans voor de bezoekers, toen na een vijfde doelpunt een 13 m.-worp werd toegekend. Deze werd gemist. In de laatste minuten stelde Tonegido zich veilig. (85). Dames: BatoIJmond (21) De dames van IJmond, die te gast wa ren bij Bato in Haarlem, konden het niet bolwerken en een kans voor de bovenste plaats ging verloren'. De strijd ging gelijk op met een grotere schotvaardigheid van Bato, welke ploeg in de eerste helft twee maal doelpuntte. IJmond bleek met schie ten minder gelukkig. Ook na de hervat ting waren beide elftallen aan elkaar ge waagd, doch toen doelpuntte IJmond na tien minuten (2—1). Een heftige strijd van de Velsense dames was gericht op een gelijk spel maar alle aanvallen stuit ten af op de hechte verdediging van Bato. Dames; IJmond 2Gita Z (23) Op „Watervliet" speelden de dames van IJmond 2 en Gita 2 een belangrijke wed strijd. IJmond miste spil Joke Konz. Toch kwam de achterhoede nog vrij stevig voor de dag en vooral de doelverdedigster was op dreef. Gita nam spoedig een voor sprong van 20 en toen kreeg IJmond een 13 meter-worp. Deze werd gemist, maar de tweede 13 meter-worp gaf wper hoop op herstel. - (12). Vrijwel direct na de hervatting maakte IJmond gelijk (22) en toen ontstond een felle strijd cm de zege met wisselende aanvallen. Kort voor het einde was Gita de gelukkige. (23). „Opwaarts" speelde „Het wereldwonder" De R.K. Gemengde Toneelvereniging „Opwaarts", speelde Zaterdagavond voor een flink aantal belangstellenden de klucht „Het Wereldwonder" van mevr. Janssen en Jac. Braun. Dit stuk, dat aan een van de spelers de „mechanische mens" hoge eisen stelt, heeft de aanwezigen in gebouw „Concordia" vele malen in lach buien doen vallen en regisseur W. J. Schoot heeft met zijn jonge amateurs dan ook groot succes geoogst. John, wiens suikeroom slechts te bewe gen is om toestemming te geven voor de verloving met Els, moet een uitvinding construeren, die oompje volledig bevredigt en tegelijkertijd de kundigheid van neef openbaart. Natuurlijk komt er niets van de uitvinding, maar met behulp van twee vrienden-studenten wordt een robot „sa mengesteld". Behalve de vrienden John en Dolf, die elkander vlot aanvulden, on- ketende Frits, alias de „mechanische mens" door zijn lugubere figuur met lichtuitstra- ling in de oogspleten een stórm van bijval. Els deelde in het succes als een vlotte, aardige verschijning, mevr. Spruit bracht haar kleine rol naar behoren, waarbij de gewiekste dienstbode Dora nog haar aan deel voegde.' Op deze voet voortgaande kunnen de jonge toneelkrachten van „Opwaarts"-nog voor goede uitvoeringen zorgen. Aan het slot van de avond werd nog een collecte van het Katholiek Thuisfront gehouden voor de jongens overzee. Concert St. Caecilla Dat de heer J. Laarveld, dirigent van de R.-K. harmonie St. Caecilia, de klas sieken een warm hart toedraagt is mij in de tijd, dat ik zijn werken heb gadege slagen, reeds meermalen gebleken. Ook deze avond in Concordia, dat voor deze gelegenheid uitstekend bezet was, bracht een keur van klassieke wex-ken, die men houde het mij ten goede zich niet altijd even gelukkig voor har monie lenen, omdat deze combinatie de symphonische bezetting toch nimmer ver vangen kan. Ik denk bijvoorbeeld aan Mozarts ballet „Les petits riens" of aan de Onvoltooide van Schubert, welke beide v/erken deze avond op het programma voor kwamen. Om het orkest naar waarde te kunnen schatten, was er de vertolking van Schu berts balletmuziek uit Rosamunde, waar van de introductie veelbelovend geblazen werd. De klank van het corps in het tutti is goed. Laarveld heeft in de tijd, dat hij over St. Caecilia de directie voert, zijn muzi kanten beschaafd leren blazen en ook aan de piano's de zo hoog nodige aandacht ge schonken. De klank der klarinetten kan nog milder worden, de hobo in zijn solowerk wat nerveus blies zijn in Schubert veelomvattende partij smaakvol, goed gesecondeerd door de andere hout blazers. Het responderen was steeds ad rem en muzikaal. Nergens domineerde het koper. In de stemming tussen bas en diskant vielen oneffenheden niet te vermijden en voorts bleven de tempi voorzichtig; de dynamische tekens waren uiterst verzorgd. Zo werd de entre acte- en balletmuziek een mooi stuk harmonie, als we de deto nerende solo-piston uitschakelen. De inzet van de Onvoltooide Symphonie slaagde bevredigend behoudens enkele aandachtsfoutjes mede doordat Laar veld het werk zeer muzikaal dirigeerde en voor - treffende climaxen zorgde. De kla- rinettenfiguraties kwamen alle tot hun recht en er was een hecht samenspel door geen rhythmische onnauwkeurigheid ver stoord in het allegro moderato. Het daarop aansluitende Andante con moto had fijner gekund, al had de vertolking kwaliteiten. In het solowerk was men elkaar wel eens kwijt, al vond men elkaar in de tutti en in de melodische passages in het algemeen weer terug. M.i. ging dit deel de blazers nog boven de muzikale kennis van het symphoniespel. Hetgeen onder deze om standigheden geen schande is, omdat de wil om iets anders dan het doorsnee har monieprogramma uit te voeren in dit ver band niet hoog genoeg aangeslagen kan worden. Les petits riens, dé zo ragfijne ballet muziek van onze Wolfgang Amadeus, kwam nog niet uit de verf. Leden van het corps verleenden solisti sche medewerking. De heren F. Geerlings en W. Bakker bliezen het „Air Varié" van Delbecq voor twee klarinetten en toonden daarmee hun instrumenten goed te kun nen bespelen. Eerstgenoemde blies knap en met vlotte techniek een Thema con variationi van Paudert, mooi van toon, waarmee hij een welverdiend succes oogstte. A. J. VAN DER WEIJDEN.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3