DAMES DANSSCHOOLKWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98, Haarlem Uitbreiding van het Buitengewoon Lager Onderwijs Actieve organisatie wist maatschappelijk aan zien van haar leden belangrijk op te vijzelen Regeling van het regentschap en de voogdij over de minderjarige troonopvolger Wetsontwerpen ingediend Radio geeft Woensdag PANDA EN DE MEESTEIDMUZIKANT Wereldnieuws Dinsdag 10 Januari 1950 2 De Openluchfscholen vallen thans ook onder de regeling Door middel van het buitengewoon lager onderwijs wordt veel gedaan voor het mis deelde kind. Opnieuw wordt daar nu uit breiding aan gegeven door een dezer dagen verschenen Koninklijk Besluit, dat op Januari 1950 onmiddellijk in werking is getreden. Onder de gunstige bepalingen die bet rijk gemaakt heeft voor dit buitengewoon Jager onderwijs viel aanvankelijk alleen het onderwijs aan zwakzinnigen. In de loop der jaren zijn er nog verschillende andere typen van scholen onder gerangschikt. Ook nu is er weer een uitbreiding gekomen. Thans vallen er onder scholen voor: slechthorende kinderen; blinde of slechtziende kinderen; lichamelijk gebrekkige en tuberculeuze kinderen; ziekelijke kinderen (buiten- en open- luchtscholen); aan toevallen lijdende kinderen; zwakzinnige kinderen; moeilijk opvoedbare kinderen; moeilijke kinderen; regerings- en voogdijkinderen; kinderen op paedologische instituten; schipperskinderen doofstomme kinderen. Een andere belangrijke wijziging is dat de bij artikel 128 der Lager Onderwijswet geëiste financiële gelijkstelling tussen het openbaar en bijzonder onderwijs ook bij het buitengewoon lager onderwijs wordt ingevoerd ten aanzien van de instandhou- dingskosten. Het besluit brengt dus geen integrale financiële gelijkstelling. De bij zondere scholen moeten dus nog zelf voor de gebouwen zorgen. De minister wil daai"- toe voorshands niet overgaan omdat de daaruit voor de gemeentekassen voort vloeiende zeer hoge kosten daaraan in de weg staan. De nu ingevoei'de wijziging maakt het dus alleen mogelijk, dat voor de bijzonderè scholen voor buitengewoon lager onderwijs vergoeding gevraagd wordt van de instand- houdingskosten, op voet van gelijkheid met het openbaar onderwijs. Van belang is na te gaan welke gevolgen dit Koninklijk Besluit voor Haarlem heeft. De Haarlemse Opcnluchtschool Haarlem heeft sinds jaren aan de Rijks straatweg een openbare openluchtschool. Die komt nu ook onder de regeling te vallen voor het buitengewoon lager onder wijs, Daardoor vergoedt het rijk de jaar wedden der onderwijzers volgens de nu geldende leerlingenschaal. Op elke 24 kin deren mag één onderwijzer(es) aangesteld worden. Op de school zijn nu 153 kinderen, terwijl er zes leerkrachten zijn. Dat wil dus zeggen, dat er een zevende leerkracht mag worden aangesteld. De gemeente betaalde boven het gewone salaris aan de leerkrachten een toelage van 600 voor extra werk. In de toekomst wordt de vergoeding van het rijk met 450 per leerkracht verhoogd. Het was tot heden wel mogelijk om bij zondere openluchtscholen te openen, maar dan was men daarbij gebonden aan de be palingen die voor een gewone school gel den. Dat wil zeggen ten minste 120 leerlin gen. Dit komt nu te vervallen, want bij minder dan 49 leerlingen wordt al liet salaris vergoed voor één hoofd en één onderwijzer. De scholen voor zwakzinnigeii te Haarlem hielpen indertijd bij de bouw van deze school door de geldlening die daarvoor ge sloten moest worden, te garanderen en bovendien een deel van de verplichte aflos sing en i-ente op zich te nemen. Wat de instandhoudingskosten der R.K. school betreft, vergoedde Haarlem 20 per leerling. Nu moeten de kosten door de ge meente volledig worden betaald op basis van de kosten per leerling bij de openbare scholen. Deze zijn belangrijk hoger dan 20. Reeds lang bestaan te Haarlem plannen om ook een Protestants-Christelijke school voor zwakzinnigen te openen. De gemeente heeft hulp toegezegd wat een gebouw be treft, maar tot heden is daarvoor nog geen oplossing gevonden. School voor moeilijke kinderen te Haarlem, Onder de regeling voor buitengewoon onderwijs viel reeds het onderwijs aan zeer moeilijke kinderen. Nu komt er ook onder te vallen het onderwijs aan kinderen die met leer- en opvoedingsmoeilijkheden zit ten. Haarlem had tot heden in een school in de Bakkerstraat enige klassen voor moeilijk opvoedbare kinderen. Binnenkort wordt in de Hoofmanslraat een school voor moei lijke kinderen geopend. De klassen in de Bakkerstraat zijn nu tijdelijk stop gezet, maar het is waarschijnlijk dat die weer heropend zullen .worden. Ondeugdelijke voertuigen maakten brokken Stuur en remmen bleken niet in orde De Officier van Justitie in Amsterdam heeft zich gisteren persoonlijk overtuigd van de toestand waarin de truck met op legger, die in de De Clercqstraat in'Am sterdam een wielrijdster aanreed, zich be vindt. Het resultaat van dit onderzoek noemde de officier „huiveringwekkend". De auto met aanhangwagen had met lading een gewicht van 17 ton. De stuur inrichting was in geen enkel opzicht in orde en bovendien spoorden truck en op legger niet, zodat de aanhangwagen 14 centimeter meer rechts reed dan de trek ker. Inmiddels was ook een vrachtwagen van een wasserij door de politie in beslag genomen. Van deze wagen deugden noch de stuurinrichting, noch de remmen. Een botsing met een andere auto was er het directe gevolg van. De Officier van Justitie wijst er in dit verband op, dat een recente uitspraak van de Hoge Raad het de rechtbank mogelijk maakt, vernietiging van het voertuig te gelasten, wanneer dit niet voldoet aan de eisen welke de veiligheid van de weg stelt. Haarlemse Kappersbond in het goud Tekort drostambt Elten Dr. A. Blauwboer. landdrost te Elten, heeft de gewoonte van tijd tot tijd de oude Duitse gemeenteraad van Elten bijeen te roepen. In zulk een vergadering heeft hij thans medegedeeld, dat de begroting 1949 een tekort van 100.000 aanwijst. Inge volge het grenscorrectiebesluit wordt dit tekort door het rijk gedekt „Mijn entrée in het kappersbedriji' maakte ik toen ik als twaalfjarige jongen voor een dubbeltje per week tussen schooltijden en op Zater- en Zondagen bij een barbier in de Veerstiaat als inzepertje fungeerde. Zaterdags werkten we vaak tot twee. uur 's nachts door: het wachten was dan op een schoen- of een kleermaker, die ook tot diep in de nacht had geploeterd om aan zijn verdienste te komen en die zich dan nog even wilde laten scheren. Was de man om twee uur niet geweest, dan betekende dat, dat hij de hele nacht doorwerkte en :s morgens om zeven uur zou komen. I-Iet inzepertje moest dan ook present zijn. En als de jongen dan naast de cliënt indom melde, kreeg hij een trap en een lelijk woord, dat altijd van de Drofeiie vergezeld, ging: „Jij zult nooit een goede barbier worden!" Begrijpt U, dat deze jeugdervaringen mijn gehele maatschappijbeschouwing hebben bepaald?" Voor de vacaiilieyaugers. die 's zomers enige weken in de buurt van Apeldoorn vertoeven, vias de tocht met het stok-oude treintje van de lijn ZwolleApeldoorn DierenDoesburg een speciale attractie. Velen verkozen dit antieke vervoermiddel boven de moderne bussen. Thans hebben de Nederlandse Spoorwegen besloten dit museumtreintjeomstreeks Mei op stal te zetten. Het lokaaltje op weg langs de Veluwezoom. In Haarlem is, behalve de openbare scho len voor onderwijs aan zwakzinnigen, een R.K. school. De gemeente en de provincie Op het strand van Essex werd onlangs deze jonge zeehond gevonden die volkomen uitgeput was. In de Londense dierentuin knapte hij spoedig op en daar het drie maanden oude dier een bizonder fraai specimen in zijn soort schijnt te worden besloot de „Zoo" hem maar te houden ondanks het feit, dat hij een vrij dure gast is: hij verslindt namelijk veertig haringen per dag. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag. 8.30 Nieuws. 8.40 Gewijde muziek, 0.00 Weer berichten. 9.03 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 „Abraham Lincoln'. 12.00 Hongaarse muziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Ge wijde' muziek, 13.20 Volksmelodieën. 13.45 Piano. 14.20 Zigeunerkwintet. 14.35 Orgel. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Voor kinderen. 18.00 Mannen koor. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Sport- commentaar. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Familiecompetitie, 20.20 Concertgebouw orkest en soliste. 21.30 Liturgische beschou wingen. 22.00 Viool en piano. 22.30 Platen. 22.45 Overdenking, 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.30 Nieuws. 8.45 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Weerberich ten. 9.03 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Ha- waiïanmuziek. 12,55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Trio. 13,40 Platen. 14.00 „Gesproken portret". 14.15 Jeugdconcei*t. 15.00 Kinder koor. 15.20 Piano. 15.30 Voor de jeugd. 17.30 Kwartet. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws, 18.15 Varia. 18.20 Piano. 18.30 Volks universiteit. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Platen. 19.30 „Onze spelregels". 19.40 Weekkroniek. 19.45 „Van alle dag". 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Soicalïs- tisch nieuws. 20.20 Dansmuziek. 20.45 „Hel kind van de buurvrouw", hoorspel. 22.10 Orkest en solist. 22.45 Wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws, 23.15 Platen. Bij de Tweede Kamer zijn twee wets- ontwei-pen ingediend inzake de benoe ming van een regent voor 't geval van erfopvolging tijdens minderjarigheid van de troonopvolger en een regeling van de voogdij over de minderjarige koning. Sinds 1848 schrijft de Grondwet voor, dat de wet betreffende de waarneming van het koninklijk gezag door een regent ge durende de minderjarigheid van de koning nog bij het leven van de regerende vorst wordt gemaakt. De bedoeling van deze bepaling is, dat de regent wordt benoemd zodra de omstandigheid zich voordoet, dat er een minderjarige troonopvolger is. Ten gevolge van de troonswisseling doet zich deze omstandigheid thans voor. Volgens artikel 1 van het eerste wets ontwerp wordt tot regent benoemd de ge maal van H. M. de Koningin, vader van de minderjarige vermoedelijke troonop volger. Evenals bij de regeling van het regent schap bij de Wet van 2 Augustus 1884 ge schiedde, mag ook nu de mogelijkheid van. een later huwelijk niet uit het ocxg worden verloren. Doet zich dit geval voor dan zal bij de wet moeten worden beslist of in het regentschap vervolgens al dan niet op een andere dan hier voorgestelde wijze zal worden voorzien. Verder acht de regering het aanbevelens waardig, ofschoon niet noodzakelijk, om, evenals bij de vroegere voorzieningen in het regentschap geschiedde, ook thans een voorzorg te treffen als wordt uitgedrukt in artikel 2 van het wetsontwerp. Dit artikel luidt: Behoudens het geval van afwezigheid, voorzien in artikel 46 der Grondwet, vangt de waarneming van het Brandweer in Zierikzee had het getij tegen Opslagplaats van machine onderdelen afgebrand In Zierikzee brak Maandagmiddag brand uit in de opslagplaats van de firma Tim merman en Verbeek, handel in landbouw machines, aan de St. Jacobstraat. De brand liet zich ernstig aanzien, daar de bebou wing in deze omgeving zeer dicht is. De belendende percelen werden dan ook uit voorzorg ontruimd. Uit de machinewerk plaats der firma werden overhaast land bouwmachines weggehaald. De brandweer moest van de waterlei ding gebruik maken, daar er voor de motorspuit geen water in de nabijgelegen tijhaven aanwezig was. doordat de eb was ingetreden. Na een uur blussen was het gevaar voor uitbreiding geweken. Voor de firma Tim merman en Verbeek betekent deze brand een groot financieel nadeel, want in de opslagplaats lagen machineonderdelen ter waarde van tienduizend gulden, waaronder veel onvervangbaar materiaal. Vorige week nog was de voorraad aan zienlijk aangevuld. De oorzaak van de brand staat nog niet vast. koninklijk gezag door de regent aan op hetzelfde ogenblik, dat de minderjarige koning tot de troon komt. In artikel 37 van de Grondwet wordt voor het geval van benoeming van een regent de regeling der opvolging in net legentschap facultatief gesteld. Of van deze bevoegdheid al dan niet gebruik oe- hoort. te worden gemaakt, worde uiteraard bepaald door de omstandigheden, die op het ogenblik der voorziening in het regentschap bestaan, namelijk hoofdzake lijk door de leeftijd van de benoemde regent alsmede door de mate van moge lijkheid van benoeming van jongeren in jaren. De noodzakelijkheid van regeling der opvolging in het regentschap doet zich volgens de regering thans niet voor. Voogdij In overeenstemming met de parlemen taire geschiedenis van de bepalingen van het eerste lid van het tegenwoordige arti kel van de Grondwet, uit welke geschie denis ook voor deze bijzondere voogdij"de voorkeur bleek voor een eenhoofdige voogdij, uitgeoefend door de overlevende ouder overeenkomstig het beginsel van het gemene burgerlijk recht wordt vol gens het ontwerp van wet tot voogd over de minderjarige koning benoemd Z.K.H. de Prins der Nederlanden. (Toen in 1947 een dergelijk wetsontwerp nodig bleek omdat Koningin Wilhelmina tijdelijk rust moest nemen en Prinses Juliana met het regentschap werd be last, heeft de indiening ook plaats gehad bij de Tweede Kamer „ter fine van behan deling in de Verenigde Vergadering der Staten Generaal". De Grondwet schrijft immers voor, dat wetsontwerpen, waarbij de benoeming van een regent of voogd wordt voorgesteld, door de Verenigde Ver gadering moeten worden behandeld). Het is de heer N. J. Vos, ere-voorzitter van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Kappersbond, die deze opmerking, overi gens terloops, maakt wanneer hij van alles vertelt over deze organisatie, die op 1 Februari haar gouden jubileum zal vieren. En met trots voegt hij erbij, dat in die vijftig jaar een einde is gekomen aan de kinderexploitatie, aan de overmatig lange werktijden (de kapper moest eigenlijk dag en nacht voor zijn klanten gereed staan), aan. de uitbuiting van bedienden en dat het aanzien van de kapper maat schappelijk is gestegen. Het was op 16 Januari 1900 dat zestien kappers uit Haarlem besloten zich te ver enigen. Op 1 Februari luid de definitieve oprichtingsvergadering plaats en men sloot zich aan bij de Nederlandse Barbiers- en Kappersbond. Het was in die eerste jaren een kwestie van voelen en tasten, maar in 1903 wist men een eerste regeling te be reiken; op Zondag zouden de kappers niet voor elf uur hun zaken openen. Daarmee was men de actie van het Comité voor Zon dagsrust, dat onder leiding van de bekende M. de Braai voor Zondagssluiting ijverde, drie jaar vooruit. Enige jaren later boekten de georgani seerde kappers een ander succes: zij namen het initiatief tot een avondsluiting om negen uur. Zij werden daarbij gesteund dcor het Comité voor wettelijke winkel sluiting, waarvan mr. A. Bruch voorzitter was. In 1916 besloot de raad tot de ge wenste verordening en toen later een lan delijke sluitingsregeling afkwam, hadden de Haarlemse kappers daar weinig voor deel van, omdat men reeds door de eigen organisatie tot een voor die tijd bevredi gend resultaat was gekomen. Scheren met sigaar toe Ook op het gebied der tarieven kwam men tot bindende onderlinge afspraken. Eer. der eerste misstanden die werden op geheven was het „scheren met een sigaar toe". Als men bedenkt, dat eert sigaar in die tijd twee cent kostte cn de klant voor het scheren maar een stuiver behoefde te betalen, kan men nagaan hoeveel verdien ste er voor de kapper overschoot. Het was indertijd de drukke barbierszaak van Her mans in de Smedestraat die deze ..service' zeer tot schade van zijn collega's, maar ook van zichzelf invoerde. Toch duurde het tot 1914 dat het niveau behoorlijk werd. Toen ging het scheren drie halve stuivers en het haarknippen vijftien cent kosten. Behoorlijk, maar lang niet overdadig. Een in 1916 gehouden enquête bracht aan het licht, dat de in komsten der kappers varieerden van zeven tot twintig gulden per week. De coiffeurs hadden dan ook altijd een paar kurken nodig om te blijven drijven: de aanspre- kerij, de verkoop van sigaren en dergelijke. Het zou tot de crisisjaren van 1929 duren tot de kappers, door moordende concur rentiezucht gedreven, hun moeizaam op gebouwde tariefregeling kapot maakten. Pas na de oorlog werd de prijzenkwestie bevredigend geregeld. De kappers hebben, ook nu de prijzen vrij zijn gelaten, een richtlijn: „Dat moet ik rekenen" en zij hebben dan ook in overgrote meerderheid een Bedrijfsregeling van de Nederlandse Kappersbond getekend, waarbij zij beloven, dat zij, de geldende tarieven zullen hand haven. De Bond heeft nu niet minder dan 39 advocaten in dienst, die als ..voorzitters van de Tuchtcommissies zullen optreden. Patroons en bedienden hadden gezamenlijke belangen Een gunstige tariefsregeling hoewel zij voor de herenkappers eigenlijk aan de krappe kant is maakt ook voor de kap persbedienden een behoorlijke salariëring mogelijk. Een gediplomeerde kappersbe diende brengt het tegenwoordig tot F 35. in de week, ongerekend de duurteloesli on de 5 procent loonsverhoging, waarover in de Vakraad, waarin werkgevers personeelsorganisaties prettig samenwer ken, overeenstemming bestaat. De kappers zelf zijn voor afschaffing van hel fooien stelsel, omdat dat het aanzien van het vak zal verhogen, doch de Rijksbemiddelaars willen daar nog niet aan. De verhouding tussen patroons en be dienden is altijd goed geweest, omdat zij gezamenlijke belangen hadden. Men denke slechts aan de lange werktijden. Bovendien zagen de „bazen" in hun helpers altijd de toekomstige collega's. Door een behoorlijk loonpeil voor de bedienden hoopt de Kap persbond tevens te bereiken dat het aantal nieuwe zaken beperkt blijft. In Haarlem hebben de kappers in 1919 het initiatief genomen tot het stichten var een vakcursus, aanvankelijk lukte het daarmee niet erg, later in samenwerking met de bediendenbond wel. De Haarlemse kappers waren hun tijd ook ver vooruit, toen zij reeds in 1908 be sloten een inkoopcombinatie te vormen voor de aan hun bedrijven verwante arti kelen die zij plegen te verkopen. In 1940 had dit vakdépót een omzet van vijftig duizend gulden per jaar bereikt. In 1942 werd het door de Duitsers met de vereni ging geliquideerd, doch na de bevrijding is het uit zijn as herrezen. Met gouden letter Er is één naam, die in de geschiedenis van de Haarlemse Kappersbond met gou den letters geschreven wordt: die van wijlen de heer H. J. Lingeman, die lange jaren de stuwende kracht van de organi satie was. De heer Vos spreekt niet over zichzelf, doch wij weten dat ook de zijne met ere wordt genoemd. Hij was geruime tijd secretaris, van 1929 'tot de liquidatie in 1942 voorzitter. Wegens zijn verdienste be noemde de afdeling Haarlem hem tot ere voorzitter. Tegenwoordig is de heer Vos die nog vrije tijd weet te vinden om zijn liefhebberijen: tekenen en houtsnijden te beoefenen en het voorzitterschap van de kampeervereniging „Hellios" te bekleden hoofd van de afdeling voorlichting van de Nederlandse Kappersbond. Jongeman stichtte brand in een huis te Zwanenburg Demobilisatiecentrum verplaatst naar Amersfoort Met ingang van 1 Januari zijn het De mobilisatie-centrum te Huis ter Heide en het medisch kamp te Woerden gecombi neerd en verplaatst naar het kamp aan de Appelweg te Amersfoort, dat de naam „De Boskamp" heeft gekregen. Aangezien de demobilisatiewerkzaam heden niet onderbroken kunnen worden moest deze overplaatsing in een zeer snel tempo en tijdens het werk geschieden. De minister van Oorlog en enkele legerautori- teiten zullen dezer dagen een bezoek aan het centrum brengen. Bij een nieuwe poging is hij gearresteerd Op 21 December werd in Zwanenburg bij Halfweg in een huis in de Olmenlaan een begin van brand ontdekt. Het onder zoek van de politie wees uit, dat hier van brandstichting sprake was. Dezer dagen werd de rijkspolitie in Haarlemmermeer gewaarschuwd, dat er een man was gezien in een huis, waarvan de bewoners niet aanwezig wai-en. De politie rukte onmid dellijk uit en arresteerde in het huis een 24-jarige jongeman, die een bus petroleum bij zich had. Na een langdurig verhoor bekende de jongeman dat hij in het huis brand had willen stichten. Later bekende hij ook de brand in de Olmenlaan te hebben gesticht en daar een klein bedrag aan geld te hebben gestolen. Naar de po litie verklaart, heeft hij in Den Haag, waar hij oorspronkelijk vandaan komt een acht tal dergelijke feiten gepleegd. De jonge man is ter beschikking van de Officier van Justitie te Haarlem gesteld. Het rijk doet afstand van rechten op Haags stadhuis Het rijk, dat krachtens overeenkomst van 1946 de gebouwen van het nieuwe Haagse stadhuis voor een aantal jaren zou betrekken, heeft een gedeelte van die claim laten vallen. Dank zij enige verbe tering in de bouwpositie van ons land heeft het rijk reeds een aanzienlijk deel van het nieuwe stadhuis "voor onmiddellijk gebruik in 1953 aan de gemeente Den Haag afgestaan. Als tegenprestatie zal de gemeente medewerking verlenen tot de bouw van een semi-permanent gebouw aan de le Van den Boschstraat ten behoeve van rijksdiensten. Dit gebouw zal dus in het gebombardeerde Bezuidenhout worden opgetrokken. Door het gereed komen der bedrijfsge bouwen van het Haagse stadhuis en de semi-permanente bouw voor het rijk zul len tal van flats, woonhuizen en drie scho len vrijgemaakt kunnen worden. Vrijkomende Haagse gemeentegebouwen zullen zo mogelijk door rijksdiensten be trokken worden. Au! Knal! Het was een hard voorwerp dat op Panda's peinzend hoofd belandde, en de gang van zijn gedachten werd er door onderbroken. Hij rees verontwaar digd overeindmaar toen zag hij wat het was dat hem geraakt had. Een viool! „Een viool!" dacht hij verbaasd, terwijl hij zich bukte om het instrument op te rapen. „Een echte viool! En een mooie'nog wel. Wat toevalligDaar zat. ik net te bedenken dat ik graag een viool wilde hebben, en nu komt er een uit de lucht vallen. Maarehwat moet ik er nu mee doen? Wat kan ik er mee doen? Hoe gaat dat, viool spelen? Het is vast heel moeilijk! Ik wilde, dat ik een leer meester had. Ja.... een échte violist! Ik wilde dat ik een échte uiolist vond die het me zou kunnen leren!" Nu zover was hij nog maar net, toen ineens de deur van het Eethuysje Vader Hendricus wéér open vloog. Deze keer was hetom de uit smijter van Vader Hendricus gelegenheid te geven, een ongewenste bezoeker naar buiten te trappen. „Vort!" riep de uit smijter. „Wij willen geen muziek in ons Eethitysjei Weg er mee! Wij wensen hier geen violisten!" En boem daar zeilde de violist door de luchtrecht op Panda af! Pak van hart. Volgens het communistische persbureau Nieuw China heeft de Chi nese communistische regering Enge- lands erkenning van haar regiem aan vaard. Wandeling. De 48-jarige Oswald Palmer, wiens Tiger Moth-vliegtuig op een ple ziertocht verongelukte, is met zijn 21- jarige zoon na een tocht van tien dagen door de dichte bossen van het Noord eiland (Nieuw-Zeeland) weer in de be woonde wereld aangekomen. Zij hadden alleen op bessen geleefd, die zij langs een riviertje vonden. Na een warm bad en een fikse maaltijd voelden zij zich weer kiplekker. Insecten. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft uitgerekend dat de oogst in de V. S. jaarlijks 4 milliard dollar insecten-schade heeft. DDT had veel minder resultaat dan men ver wachtte. Slopen. Volgens het Duitse blad „Die Welt" dat met Britse licentie verschijnt, heeft het ministerie van onderwijs in Oost- Duitsland bevel gegeven alle gedenk tekens ter ere van de gevallenen in de eerste wereldoorlog onmiddellijk te slopen. Het kortste eind. Calogero Ciaccio, een der gevaarlijkste luitenants van de ban dietenkoning Giuliano op Sicilië is na een gevecht van een uur aan de rand van Palermo door de politie doodge schoten. Hij werd gezocht wegens elf moorden en zeventien andere misdrij ven. Trouw. Dr. Andrej Skrabik, bisschop van Banska Bystrica in Slowakije, die reeds geruime tijd ziek was, is in de leeftijd van 68 jaar overleden. De Tsjechoslo- waakse minister van Justitie Cepicka verklaarde op 15 Juli dat bisschop Skra bik ..de staat en de arbeidersklasse vijandig was gezind". Ook werd" hij dooi de minister aangevallen, omdat hij heeft geweigerd de eed van trouw aan de Tsjechoslowaakse communistische re- gering af te leggen. Het officiële Tsje choslowaakse persbureau meldde zijn overlijden. Paniek. In de Monti delle Luna, de Alpen ten Westen van Turijn, is een ernstig ongeluk met een ski-lift gebeurd. De kabel schoot los, toen er door een defect onrust onder de passagiers ontstond. Een aantal skiërs sprong in paniek op de besneeuwde rotsen onder hen. Twee skiërs werden gedood en vier ernstig gewond. Agenten. In Skoplje (Joegoslavië) is een proces begonnen tegen tien Albanese agenten, die zich schuldig zouden heb ben gemaakt aan sabotage, spionnage en terrorisme. Volgens de openbare aan klager zijn zij allen agenten van de Cominform. Een van hen zou een ge wezen Gestapo-agent zijn. Buiten Westen. Vier circusleeuwen in Parijs, die in een te kleine ruimte wa ren opgesloten, raakten door zuurstof gebrek buiten kennis. Brandweerlieden pasten kunstmatige ademhaling toe en slaagden er in twee van de dieren in leven te houden. Het was huilen. Op Zuid-Sicilië zijn, toen de politie een betoging van landarbei ders uiteen wilde jagen, gevechten uit gebroken, waarbij vier landarbeiders en drie politie-mannen werden gewond. De politie moest traangas gebruiken, om de orde te herstellen. Blijvertje. Pal Sebestyan, secretaris van de Hongaarse legatie in Londen, die door zijn regering was teruggeroepen, is af getreden en heeft om politiek asyl in Engeland gevraagd. Brand. Bij een brand in het dorpje El Di- ficil (Columbia) gingen 300 huizen in vlammen op. De schade bedroeg 1 mil- lioen pesos. Tweeduizend mensen wer den dakloos, maar slechts twee mensen werden gewond. Op vele lessen was het aantal dames groter dan dat der heren. Thans is echter het omge keerde .het geval. Dit mede in verband met de terugkeer van onze jongens uit Indonesië. Voor onze lessen op Woensdag en Zaterdag kun nen dus nog uitsluitend dames worden inge schreven. Inschrijving van heren voor deze lessen is gesloten. Op ons slotbal speelt Victor Silvester met zijn beroemde Engelse dansband. Bij echtscheidingsproces kan de man de woning ontzegd worden 1 Een dame te Soest heeft, na een eis tot echtscheiding te hebben ingediend, aan de president van de rechtbank te Utrecht een machtiging gevraagd, haar verlof te ver lenen om, hangende het geding, in de ge meenschappelijke woning te Soest te blij ven zonder dat zij verplicht zou zijn, haai man daar bij zich te ontvangen. De recht bank heeft deze vordering afgewezen om dat zij geen termen aanwezig achtte, de bevoegdheden, welke de man toekwamen ingevolge de wet en de huwelijkse voor waarden illusoir te maken. In hoger beroep heeft het Gerechtshof te Amsterdam de vraag onderzocht of de wet toelaat aan de vrouw hangende het geding de echtelijke woning als afzonderlijke ver blijfplaats aan te wijzen indien dit insluit, dat de man tegen zijn wil wordt genood zaakt die woning te verlaten. Het Hof heeft deze vraag ontkennend beantwoord en de vordering niet ontvankelijk verklaard. De Hoge Raad heeft thans beslist, dat de bedoeling van de wetgever is geweest, dat in 't algemeen de man in het bezit blijft van de echtelijke woning, doch dat zich gevallen kunnen voordoen, waarin het noodzakelijk is van deze regel af te wijken als de belangen van de gemeenschap of van de kinderen daarmede ten nauwste ver bonden zijn. Aangenomen moet worden zegt de Hoge Raad dat in een dergelijk geval de wet toelaat, aan de vrouw hangende het geding de echtelijke woning als afzonder lijke verblijfplaats aan te wijzen. Dit brengt mede, dat de man uit de woning kan worden geweerd. De Hoge Raad heeft op deze gronden het arrest vernietigd en de zaak terugver wezen naar het Hof te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2