leuk 3 Lost Boundaries Nieuwe veldslag op til tussen Bidault en het parlement De 9 Muzen Haarlem is in trek bij de vrouwvan elders Cultuur en Jeugdzorg te Haarlem J DÉBRALiNE Dinsdag 10 Januari 1930 Kabinet wikt voor de beslissende stap op weg naar de vrije economie (Van onze correspondent te Parijs) ■los/f .eerste Phase om het Franse budget 1950 is door de regering-Bidault gewon nen. De verschillende hoofdstukken zijn door de Assemblée aanvaard, maar de be groting als geheel zal in het Palais Bour- bon opnieuw in stemming komen wanneer eerst de Senaat er de nodige critiek op heeft uitgeoefend. In het gunstigste geval zal het budget voor het lopende jaar dus niet vóór Februari zijn aangenomen. Maar intussen gordt Bidault zich al ten strijde voor de volgende krachtmeting met het parlement en indirect met de drie grote vakcentrales: van de katholieken, de socialisten en de communisten. De inzet van de strijd is ditmaal de wet op de collectieve arbeidscontracten. Het regeringsvoorstel daartoe werd dezer dagen in eerste lezing door de Kamer aanvaard, maar alvorens het project tot wet verheven zal worden, zullen er in de Senaat en bij de tweede lezing nog wel heel wat correc ties in worden aangebracht. De regering zal op verscheidene punten moeten capitu leren. De kwestie is zeer belangrijk, want met de aanvaarding van het principe der collectieve arbeidsovereenkomsten doet Frankrijk een beslissende stap naar de volledige vrijheid der nationale economie: na de prijzen zullen in de toekomst dus ook de lonen uitsluitend worden bepaald dooi de factoren: vraag en aanbod. Uit angst echter voor nieuwe spannin gen tussen kapitaal en arbeid spant de regering zich in om voorlopig een vinger in de pap te houden. Met steeds minder succes overigens. Zo is onder pressie der syndicaten in 't oorspronkelijke regerings ontwerp eerst alleen een artikel geschrapt dat verplichte arbitrage van de overheid voorschreef en zo belooft de regering even eens bakzeil te halen betreffende de vraag op welk bedrag het minimum-salaris zal moeten worden vastgesteld. De regering stelt een bedrag voor van ongeveer tien duizend francs per maand (110 gulden), de vakverenigingen vragen het dubbele. Waarschijnlijk zullen de partijen elkander wel vinden in de omgeving van een gemid- dëmé dat effhï^^zgker. boven het thans geldende bedrag zal Tiggen:\Qmdat dit mi nimum-bedrag als basis geldt "-voor alle overige salarissen, rnag men dus iftipstens een algemene loonsverhoging van énkele procenten verwachten. De grote vraag is natuurlijk: zal de nieuwe wet, waarbij ook het constitutionele stakingsrecht eindelijk zal worden ge regeld, een waarneembare invloed doen De Franse goederenmarkt is verzadigd, er tekenen zich symptomen van een drei gende werkloosheid af en de hoge lasten, die de fabrikanten hebben te torsen, laten hun een geringe winstmarge, die te klein is om er verhoogde lonen uit te voldoen. Dat zijn drie factoren, die remmend wer ken op de verhoging van loon- en prijs peil. Wat men als consequentie van de nieuwe regeling verwachten kan, is voor namelijk een fellere en wat dreigender toon, waarmee de arbeiders tegenover de werkgevers hun eisen zullen stellen. De ervaring uit de laatste jaren heeft echter geleerd, dat de Franse arbeiders nog slechts in alleruiterste gevallen bereid zijn het stakingswapen op te nemen. Een ernstige bedreiging van de arbeidsvrede behoeft men dus vooralsnog niet te duchten. Een gunstige factor is voorts, dat de staat in de toekomst bij voorkomende arbeidsgeschil len geen directe partij meer zal wezen. Tot dusver was hij dat wel: de lonen werden immers door de regering vastgesteld, waar achter de werkgevers zich dus konden ver schuilen. In beginsel zou daarom in de toe komst de regering met meer succes zijn rol van bemiddelaar tussen werkgevers en -nemers kunnen spelen. Limburg in Djakarta. De „Culturele Raad Limburg" is van plan te Djakarta een tentoonstelling te houden van door Lim burgse kunstenaars vervaardigde schilde rijen. Het tijdstip van de verzending der stukken kan nog niet worden vastgesteld, daar men nog wacht op toezending van wer ken door Charles Eyck, die thans in Luik exposeert. Koor naar Milaan. Verleden jaar Octo ber werkte het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel mede aan het Umbrisch muziekfeest te Perugia en Citta di Castella, waarbij het zeer grote successen oogstte en werd uitgenodigd om ter gelegen heid van de viering van het Heilige Jaar in dc maand Mei wederom enige concerten te komen geven en tevens voor de radio een drietal missen van oude Nederlandse mees ters uit te voeren. Thans heeft een nieuw verzoek uit Italië het koor bereikt en wel om op 4 Maart de Johannes Passion van Bach te Milaan ten gehore te brengen en op 11 Maart een „vrij" concert te geven. Op dit laatste zal, behalve een programma van polyphone werken, een mis van Strawinsky worden uitgevoerd. Besprekingen zijn gaan de om met dit uit zeventien beroepszangers bestaande koor de Johannes Passion in nog meer steden uit te voeren. Leden van het koor zullen daarbij de solo-partijen ver tolken. De Commissaris dicht. Een jury, gepre sideerd door Georges Duhamel, heeft de prijs voor poëzie „Guillaume Apollinairc" toege kend aan Paul Chaulot, voor zijn bundel „Contre Terre". Paul Chaulot, die in 1914 te Laiïty werd geboren, is commissaris van politie en publi ceerde reeds „Disque incolorie" en „Attaque a main armée". Maar de Haarlemse zelf gaat graag naar andere steden Uitgaven voor 1950 worden 26i procent hoger geraamd dan in 1948 Als men nieuwe begrotingen van rijk, provincie en gemeente naast die van vorige jaren legt, dan ziet men dat de uitgaven in het algemeen een neiging tot verhoging hebben. De Haarlemse gemeentebegroting maakt daarop geen uitzondering. Toen de begroting voor 1948 uitkwam, hebben wij berekend welke bedragen Haarlem besteedt aan Cultuur en Jeugd zorg. Nu er 2 jaar verlopen zijn, maakten wij opnieuw een optelling. Het resultaat: 1948 1950 Bibliotheek en Leesz. 92.227 116.140 Subs. R.K. Leeszaal 7.039 Frans Halsmuseum 43.750 Van Looy-museum. Gem. Concertgebouw Subsidie H.O.V, Subsidie „Comedia" Orgel St. Bavo Subs. Volksunivers. gelden op de altijd wankele verhouding '.ussen prijzen en lonen het probleem K? ,v','1on. ïïniirion Vnll-cfooctov waarmede sedert de oorlog alle Franse legeringen vergeefs geworsteld hebben? Het antwoord hangt grotendeels af van de formules, waarin de nieuwe wet ten slotte zal worden gegoten. Mochten de vak verenigingen die op dit punt één lijn trekken een minimum-salaris van 19000 francs in de wacht kunnen slepen, dan kan men volgens het Instituut van Economisch Onderzoek vrijwel een algemene prijs stijging van 35 procent verwachten. Dat zou een catastrofe zijn. Werkgevers en regering vormen dan ook een front tegen deze eisen en naar wopdt verwacht, zal dit verzet wel met succes worden bekroond. Wanneer er een compromis in de buurt van 15000 francs een minimumloon kan worden gevonden, dan behoeft men volgens de regering slechts een prijsverhoging van 5 a 10 procent te verwachten maar we moeten wel opmerken, dat de regering op dit punt blijk geeft van gevaarlijk veel optimisme. Belgische bierbrouwers klagen sleen en been Verbruik daalde met 78 procent vergeleken bij voor de oorlog (Van onze correspondent in. Brussel) Nederland is, dank zij de concentratie van zijn bierproductie in een relatief klein aantal goed uitgeruste brouwerijen, een van de grootste bierexporteurs van Europa geworden. Het bierverbruik is in Neder land nochtans een stuk minder dan in België, waar het de nationale drank is. Vinden in Nederland 3000 arbeiders werk in de circa 70 brouwerijen, in België zijn er niet minder dan 700 brouwerijen, waar van er inmiddels een aantal onherroepelijk zal moeten verdwijnen. De Nederlandse bierexport gaat in'stijgende lijn. In 1948 voerde Nederland 15 procent van zijn pro ductie uit of 228.000 hectoliter, in de eerste zes maanden van 1949 was het exportper centage reeds gestegen tot 24 procent. Ook de Belgische Congo neemt reeds Neder lands bier af. Deze gunstige exportsituatie van de brouwerijen contrasteert fel met de klach ten van de Nederlandse brouwers over de totale afzet. Maar ook in België zijn de brouwers ontevreden. Het binnenlandse verbruik is daar tot op 78 procent van voor de oorlog gedaald. De brouwers van Neder land en van België zullen zeggen, dat de jeugd van heden allerlei rare drankjes verkiest boven het goede frisse bier en dat de brouwers lange tijd pech hebben gehad met grondstoffen. Wij geloven ech ter, dat er ook wel andere oorzaken zijn, die het biergebruik hebben doen dalen. Vooreerst is daar de prijs van het bier. Wij beperken ons hier tot België: het 75 centiliter glas bier. klasse export, kost hier 5 francs of 38 cent. Voor de oorlog betaalde men in de stad voor ditzelfde glas bier 1,25 francs en op het platteland één franc. Thans dus viermaal zo veel. In het budget, dat de arbeider aan ontspan ning en vermaak kan besteden, is er dan geen plaats meer voor biertjes, die vier of vijf keer duurder geworden zijn. Ageeda voor Haarlem DINSDAG 10 JANUARI Rembrandt: ,.L. O.-L.K.P.", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bud Abbott en Lou Costello ontmoeten Frankenstein", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie van Tanger", 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Een roekeloos avontuur", 18 j., 2.15, 4.30, 7 én 9.15 uur, Spaarne: „De Helse karavaan", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die Fledermaus", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 11 JANUARI Stadsschouwburg: Maatschappij tot bevor dering der toonkunst, piano-recital Rossana Bottai, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. Houden Volksfeesten Muziekuii voeringen Schoonheidscomm. Steun kunstenaars Bureau Beroepskeuze Volkshogesch. Bergen Restauratie St. Bavo Vereen. „Haerlem".. Voortgezet Econ. On derwijs Zaalh. verenigingen Speeltuin en Vacan- tiebezigheden School- en werkt. Studiebeurzen Onderw. Schoolvrije jeugd Tuinbouw en Plantk. Kinderbewaarpl. In gebruik geven schoollokalen Subs. Ned. Jeugd Gemeenschap R.K. Jeugdver Club- en Buurthuizen 18.410 80.000 20.000 6.885 2.500 1.000 1.860 3.814 7.150 650 7.517 1.580 1.000 13.338 6.000 3.279 7.886 2.000 5.000 7.100 54.110 7.170 23.110 80.000 30.000 7.170 2.500 1.000 3.060 5.440 8.500 4.750 8.900 1.630 1.000 1.000 1.500 200 26.650 6.000 8.000 12.050 50 15.000 8.360 4.250 7.500 Totaal 361.032 456.440 Haarlem zal dus, als de raad zich met de begroting, die B. en W. hebben ingediend, verenigt, 'in 1950 456.440 uitgeven voor Cultuur en Jeugdzorg. In 1948 beliepen de uitgaven 361.032, zodat er een staging van 95.408 is waar te nemen. Dit komt neer op bijna 26 Zi procent. Bij enkele posten moeten wij een aanteke ning maken. Op de begroting voor 1948 was voor Volksfeesten slechts 1960 uit getrokken, maar in werkelijkheid zijn in dat jaar de uitgaven 23.323 geweest, maar dat was een gevolg van de herdenking van het 700-ijarig bestaan van Haarlem. Bij de vergelijking hebben wij daarmee geen rekening gehouden. Men zal in deze '.ijst de Stadsschouwburg missen. Dit komt omdat men daar geen uitgaven voor behoeft te doen die ten laste van de begroting der gemeente komen. De inkomsten van 47.370 overtreffen de uit gaven van ƒ35.370 met 12.000. Dit komt omdat Haarlem indertijd de Stadsschouw burg ten geschenke kreeg, zodat de lasten die op het gebouw drukken iaag zijn. Het batig saldo werd voor 1948 ook geraamd op 12.000. Tegenover de uitgaven staan voor de ge meente in zekere zin de ontvangsten aan Vermakelijkheidsbelasting. Die worden voor 1950 geraamd op 560.000. Voor 1949 werd 650.000 begroot, de werkelijke ontvangsten waren in 1948 643.927. Er wordt voor 1950 op een lagere opbrengst gerekend, omdat het bezoek aan vermake lijkheden afneemt. De 560.000 die voor dit jaar begroot zijn, werden alsvolgt on derverdeeld: bioscopen 400.000, sport wedstrijden f 20.000, toneel 20.000, con certen ƒ20.000, muziek in cafés 12.000 en andere voorstellingen en vermakelijkheden 87.500. Hevige aardschok in Calais CALAIS, 9 Januari (Reuter). Maan dagavond te 20.43 (Ned. tijd) werd in de stad Calais een hevige aardschok gevoeld, die vier seconden duurde. Binnen enkele ogenblikken waren de straten bevolkt met angstige mensen. Er is geen ernstige schade aangericht en niemand heeft letsel opgelopen. De aardschok werd ook te Duinkerken waar genomen, maar niet meer in Boulogne. Noch in Duinkerken, noch in Calais is er een storing van het electrisch licht opge treden. De mensen in Calais vroegen zich eerst af, of er een zware mijn bij de kust was geëxplodeerd. Aan de beving ging een diep gerommel vooraf. Natuurlijk weet ieder, dat niet alle in woners van Haarlem Haarlemmers van af komst of zelfs maar Haarlemmers van ge boorte zijn, maar minder bekend is het, uit welke windstreken de niet in Haarlem geborenen naar hier gekomen zijn. Volgens de nieuwste gegevens is 52 pet. van onze ingezetenen in onze eigen stad geboren. Dat is dus wel wat meer dan de helft, maar het is toch weinig in vergelijking met verscheidene andere steden. Zo wonen in Leiden bijvoorbeeld 67 pet. geboren Leide- naars. Voor de Haarlemse mannen afzonderlijk is het percentage 56, voor de vrouwen slechts 48. Klaarblijkelijk trekken dus meer Haarlemse vrouwen naar elders dan Haarlemse mannen. Dit is zeer opmerke lijk! In het algemeen is er een zogenaamde „trek" van het platteland naar de steden en aan deze „trek" doen veel meer vrou wen dan mannen mee. De oorzaken daar van zijn deels van economische aard, deels ook van psychologische. De werkgelegen heid voor vrouwen is in de steden groter dan op het platteland. Men vindt immers in de steden ateliers, fabrieken, grote winkelzaken, ziekenhuizen en tal van be trekkingen voor huishoudelijke personeel. Toch spelen ook psychologische factoren 'n rol: een aantal jonge vrouwen verkiest de grotere bewegingsvrijheid in de dichtere bevolkingscentra boven de gedwongenheid van het platteland. In overeenstemming hiermede zien wij dat uit andere plaatsen van Noordholland, dat wil dus vooral ook zeggen: uit de naaste omgeving, een veel groter aantal vrouwen dar. mannen naar Haarlem is komen. In onze stad wonen namelijk 14.155 mannen en 17.654 vrouwen, die niet in Haarlem maar wel in Noordholland ge boren zijn. Dit is, om zo te zeggen, normaal, maar dat wü. op een bevolking van 6000 mcér vrouwen dan mannen, toch 2500 minder geboren Haarlemse vrouwen dan geboren Haarlemse mannen hebben, is zoal niet abnormaal toch in ieder geval zéér op merkelijk. Niet bevreemdend is het, dat ook uit alle andere provincies van ons land méér vrouwen dan mannen naar Haarlem ge komen zijn. Wij huisvesten in onze stad namelijk 1025 mannen en 1173 vrouwen, die in Groningen zijn geboren en 1681 mannen en 2103 vrouwen uit Friesland. Geboortig uit Drente zijn 504 mannen en 718 vrouwen, terwijl uit Overijsel afkom stig zijn 1666 mannen en 1825 vrouwen. I Gelderland „leverde" 1863 mannen en 2306 J vrouwen, Utrecht 1655 mannen en 1722 i viouwen en Zuidholland 6595 mannen en 7597 vrouwen. Wij hebben in ons midden ook nog heel wat „zuiderlingen". Geboortig uit Zeeland zijn namelijk 722 mannen en 90S vrouwen, terwijl uit Noord-Brabant afkomstig zijn 1126 mannen en 1396 vrou wen en uit Limburg tenslotte 350 mannen en 503 vrouwen. Men zal beamen, dat tegenover deze algemeen-grotere trek van vrouwen naar Haarlem, de grotere trek van geboren Haarlemse vrouwen naar elders opmerke lijk is. Intussen is hiermede de staalkaart van onze plaatselijke bevolking' nog niet com pleet: ze vertoont ook nog enkele cosmo- politische aspecten, want van ruim 6000 Haarlemse ingezetenen heeft de wieg ergens buiten de Nederlandse grenspalen gestaan. Ook hierbij domineert in sterke mate het vrouwelijke element, vooral bij hen, die in Duitsland of in Oostenrijk ge boren zijn. Dit zijn uiteraard voornamelijk vrouwen, die tussen de eerste en de tweede wereldoorlog als huispersoneel naar Ne derland gekomen zijn. Een deel van haar. in hoofdzaak zij, die sedertdien met een Nederlander gehuwd zijn, hebben inmid dels onze nationaliteit verworven. Wat de aantallen betreft, uit Duitsland zijn geboortig 488 mannen en 1784 vrou wen, uit Oostenrijk 20 mannen en 120 vrouwen. Geboren Belgen zijn hier 114 -mannen en 206 vrouwen, Engelsen 37 mannen en 111 vrouwen. Fransen 19 man nen en 72 vrouwen, Polen 11 mannen en 44 vrouwen. Uit verschillende andere landen kwamen nog 138 mannen en 276 vrouwen, terwijl Italië, als enige uitzon dering op de regel, meer mannen dan vrou wen „leverde". In Haarlem wonen 27 man nen en 23 vrouwen, die in Italië geboren zijn. Voorts wonen in onze stad 1242 mannen er. 1473 vrouwen, die geboren werden.in Oost- of West-Indic (Indonesië en de An tillen heetten deze* landen nog niet ten tijde van de geboorte van deze Haarlemse ingezetenen). Én tenslotte wonen in onze stad nog 4 mannen en 17 vrouwen, van wie geboorte plaats en geboorteland officieel onbekend zijn. hetzij dan dat de betrokkenen het niet weten, dan wel dat zij het om een of andere reden niet willen weten! Driekoningen is weer een goede dag ge weest voor de Romeinse verkeersagenten. Op die dag worden zij namelijk overstelpt met goede gaven door de passerende auto mobilisten, die op deze wijze hun dank aan Hermandad betuigen voor de prettige samenwerking. Een der verkeersregelaars temidden van zijn geschenkenberg: flessen Chianti, Italiaanse champagne, cakes, taarten en andere lekkernijen. Activiteit van de Daroe! Islam op West-Java BANDOENG, 8 Januari (Aneta). In de afgelopen nacht heeft een vrij hevige aanval van de Daroel Islam op Tjibatce plaats gehad. De plaats werd een uur lang met mortieren en .mitrailleurs beschoten. Er onstonden branden en onder de be volking vielen slachtoffers. Nader bijzon derheden ontbreken. Zondagmiddag moest de trein van Garoet naar Tjikadjan terugkeren, aangezien er op de spoorbaan een vuurgevecht aan de gang was. Hierbij vielen geen slachtoffers. Zaterdag werden verschillende treinen tussen Garoet en Tjibatoe onder vuur ge nomen, waarbij geen verdere ongelukken voorkwamen. De TNI heeft een actie in gezet. Vijf procent loonsverhoging voor goud- en zilverbewerkers De nijverheidsvereniging voor goud- en zilversmeden heeft overeenkomstig het advies van de vakgroep de 5 procent loons verhoging met ingang van 1 Januari toe gekend. Daniel Raven stierf door de strop Ondanks 16.000 handtekenin gen onder smeekschrift om genade (Va?i onze correspondent in Londen) Vrijdag is de Engelsman Daniel Raven, een 23-jarige vertegenwoordiger, op de binnenplaats van de Pentonville-gevange- nis in Londen ter dood gebracht. Alle po gingen om hem te redden faalden. Zestien duizend mensen hebben hun handteke ning gezet onder een door een huismoeder opgestelde petitie, waarin verzocht werd de voorgenomen executie door de strop niet te laten doorgaan. Ook de interventie van zeven Lager- huisleden, dbkters en psychiaters hielp niets. De jury had Raven schuldig bevonden. Na een bezoek aan zijn vrouw in de kraaminrichting, waar zij enige dagen te voren het leven had geschonken aan hun eerste zoon, zou hij op 10 October zijn schoonouders de hersens hebben ingesla gen. Hij ging naar huis, verkleedde zich en keerde toen terug naar het huis waar de moord was geschied. Kennissen, die daar op visite waren gekomen, hadden reeds alarm gemaakt. Raven ontkende de dader te zijn. Wel gaf hij toe dat hij in het huis was geweest. Aan de politie gaf hij vier verschillende lezingen over zijn doen en laten. Intussen vond een rechercheur de met bloed over dekte kledingstukken in de stookplaats. Mede omdat er op de plaats van de moord geen spoor van aanwezigheid van een ander kon worden gevonden, was er vol gens rechters en jury geen twijfel aan dat Raven de schuldige was. Het proces tegen Daniel Raven heeft in Engeland de vóór- en tegenstanders van de doodstraf weer in het geweer gebracht. Zoals men weet maakt de Engelse wet met moordenaars doorgaans korte metten. Regering en autoriteiten blijven erbij dat de doodstraf nog altijd het beste afschrik wekkende middel tegen moord is. Daarom zorgen inbrekers er meestal voor geen wapens bij zich te hebben. Ook de politie is, behalve wanneer zij weet met gewapende bandieten te doen te heb ben, in Engeland niet gewapend. Een com missie heeft onlangs nog vastgesteld dat dood door de strop het meest humane middel van executie is. Onder de achttien jaar kan niemand de doodstraf ondergaan. Nadat indertijd het voorstel tot afschaf fing van de doodstraf door het Hogerhuis is afgeketst, en het Lagerhuis geen moeite meer heeft gedaan om zijn wil tóch door te zetten, omdat de regering er niets voor voelde, onderzoekt de regering thans of definiëring van diverse graden van moord tot groter rechtvaardigheid zou kunnen leiden. Afgescheiden van ethische bezwaren tegen de doodstraf is een argument voor de afschaffing, dat zwaar weegt, dat ver gissingen onherstelbaar zijn. Dergelijke vergissingen kwamen in het verleden voor. 99 99 („Verloren grenzen") een urgent Amerikaans probleem Er zijn van die problemen, die van vol strekt internationaal belang zijn, maar slechts landelijk bestaan. En deze pro blemen zijn het vaak, die door het betrok ken land maar zo weinig mogelijk publiek worden gemaakt. Die naarstig binnen de eigen grenzen worden gehouden en dan ook bij de grote massa in andere landen niet of nauwelijks worden gekend. Eén van die kwesties nu is het, die door een film opeens in het dagheldere licht van de belangstelling van andere volken wordt geplaatst. Het is het negerprobleem in Amerika. Een probleem, dat na de-talloze jaren van zijn bestaan, nog steeds dringend is en om een spoedige en goede oplossing roept. Het is de meeste Nederlanders wel be kend, dat de neger in de Verenigde Staten een geenszins benijdenswaardige positie heeft. Hij moet in een afgeschoten ge deelte van de tram en de bus zitten, hij moet naar speciale scholen en vooral in het Zuiden van de „States" mist hij veel van de rechten, die de f p'i blanke Amerikaanse staats- j H J TTI burger heeft. Daar blijft de J kennis van ons in Europa meestal bij. Zeker is echter dat ook dit probleem zich schaart in de rij van dc belangrijkste moeilijkheden van na de oorlog. En waarschijnlijk heeft Louis de Roche- mont, producent van deze „Lost Bounda ries"; (Verloren grenzen") en directeur van 'de kleine maatschappij „Film Clas sics" in New York, zeer wel begrepen welk een belangrijk en teer onderwerp hij zich met de keuze van dit scenario op de hals had gehaald. Want belangrijk is deze film geworden en zij behandelt het zo kwets bare punt in de Amerikaanse samenleving met een gevoeligheid, die alleen al nodig was om deze film in Amerika zelf te ver tonen. Het onderwerp, dat deze film in het bijzonder behandelt, is dat van de po sitie van de blanke neger, de man die door zijn huidskleur zich vrijelijk onder de blanken als blanke kan bewegen, maal ais hij eenmaal als neger wordt herkend, zijn mogelijkheden, zijn carrière en zijn privéleven met één krachtige klap inge slagen ziet. In deze film wordt een twin tigtal jaren uit het leven van een blanke negerdokter behandeld. Van de. dag waarop hij de universiteit verlaat tot ongeveer een week nadat in 1942 de inwoners van het plaatsje Keenham, waar hij zijn prac- tijk heeft opgebouwd merken dat hun dokter een neger is. Want al die jaren lang heeft hij zijn indentiteit verborgen ge houden: een negerdokter heeft in Amerika geen kans in een blanke gemeenschap. Hij is, als na zijn dienstneming zijn geheim wordt ontdekt door de Marine Inlichtingen dienst, al vele jaren getrouwd met een negerin, wier huidskleur even blank is als de zijne. Er zijn in die jaren kinderen ge komen. Kinderen, die nu bijna volwassen zijn en nimmer hebben geweten, dat ook zij negers zijn. En het hoogtepunt in deze film wordt eigenlijk gevormd door de houding van deze kinderen, nadat zij van hun werkelijke afkomst hebben gehoord. Het is voor hen en dat is waar de Euro peanen vaak falen door te dringen tot dit Amerikaans probleem de grootste klap van hun leven.'In een kwartier tijds wor den zij gedegradeerd van welgestelde en in hun woonplaats geliefde jonge mensen tot cle laagste maatschappelijke graad, die de Amerikaanse samenleving kent. En de jongeman vlucht, teleurgesteld in zijn ouders, verbijsterd door de jiieuwe situatie, naar Harlem, de negerwijk van New York, raakt daar betrokken bij een vechtpartij en komt met de politie in aanraking. Met de nègerpolitie van Harlem en met een inspecteur daarvan, een rol, die treffend goed wordt gespeeld door Canada Lee. Geen grote rol, maar wel een buitenge woon belangrijke in het verhaal van deze film en in elk geval één, die uitsteekt boven het soms wat vlakke spel van Mei Ferrer als de blanke negerdokter. Deze inspecteur beweegt de jongen terug te gaan naar zijn ouders en twee dagen Canada Lee als de politic-inspecteur en de weggelopen jongen in 'n treffende scène daarna volgt in de kerk van het plaatsje Keenham de ontknoping van 't verhaal, die volgens de makers van de film aan de waarheid is ontleend en die in ieder geval aannemelijk is. Ook al is het dan zeker, dat op deze manier het negerprobleem niet zal worden opgelost. Niet overal kan wor den opgelost door de kerk; omdat ook de dienaren van die kerk vaak sterk anti neger zijn en omdat het publiek maar voor een deel door de kerk wordt'bereikt. Maar, zoals gezegd, deze plaatselijke oplossing is aannemelijk en dat is iets waarvoor men de makers van deze film erkentelijk kan zijn en ook dominee Robert H. Dunn, van een kerk in Portsmouth, New Hampshire, die de rol van de dorpsdominee op zich had genomen en van zijn eigen professie, in het beslissende moment van deze film, geen melodramatische farce maakt. En om deze zelfde reden kan men voor de hele film grote waardering hebben. Zelden heeft men grote concessies gedaan aan de publieke sm^k die vaak niet afkerig is van een beetje overdadig sen timent en nergens is de zeer' openlijke manier, waarmee de Amerikaanse moei lijkheden in deze rolprent besproken wor den ontaard in onkiesheden. Het Hollandse publiek wordt wellicht door deze film niet al te pijnlijk getroffen. Omdat wij voor dit probleem alleen maar academische in teresse kunnen hebben. Wij kunnen hier afzijdiger tegenover staan, dan tegenover films als „Crosfire" en „Gentleman's Agree ment", die de positie van de Joden in Ame rika behandelden. En dat is ook de reden, waarom „Lost Boundaries" het in ons land moeilijk zal hebben. Zij staat ongetwijfeld op een hoog peil, zowel wat inhoud als wat verfilming betreft, maar die inhoud zal in Nederland, tegen de bedoeling van de schepper in, zijn,waarde moeten tonen als „verhaal" alleen zonder de buitengemeen goede voorstelling van het probleem op zich zelf. De spelers van deze film zijn niet be langrijk; het zijn onbekende mensen, die zich een gewillig materiaal hebben betoond in de kundig knedende handen van De Rochemont en Alfred L. Werker. Zij zijn niet. groots of opvallend geworden; maar daarmee heeft De Rochemont getoond zijn eigen bedoelingen goed te kunnen door voeren. Het zün niet de personen, waar hij deze film op heeft gericht. Over hun hoofden heen heeft hij het probleem ge steld. Een probleem, dat doör zijn urgentie een dergelijke publiciteit van de goede soort zeker verdient. Zowel in Amerika als hier in Europa. E. P. Is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en j spoedige genezing van huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel (Adv.) Zelfs in Indonesië tekort aan koffie Komende oogst biedt betere vooruitzichten (Van een bijzondere medewerker te Soerabaja) Voor de oorlog was Indonesië een koffie- exporterend land. Nu is het een gebied, waar heel wat koffie ingevoerd zou kunnen worden, indien men er de nodige deviezen voor beschikbaar had. De voorraad is thans zo klein, dat men alle export van Robusta koffie heeft moeten stopzetten. Dat deze situatie is ontstaan, is in hoofd zaak aan de Japanners te wijten, die uit gestrekte koffie-arealen hebben laten kap pen en de struiken als brandhout gebruik ten. Bovendien is er een tijdlang na de oorlog betrekkelijk veel koffie geëxpor teerd hoofdzakelijk oude voorraden terwille van de deviezen. Dat heeft ge duurd tot Mei 1948. Men zag toen in, dat verdere export niet verantwoord zou zijn tegenover de binnenlandse consumptie. De koffieverkoop in het binnenland werd in één hand gelegd. Zo Icon men door middel van een geleide verkoop de prijzen al waren ze hoog toch vrij goed beheersen. Dit ging goed totdat in October 1949 een situatie ontstond, mede tengevolge van het mislukken van de koffie-oogst in Brazilië, waarbij export, ondanks de hoge binnen landse prijzen, mogelijk werd. Terwille van de deviezen gaf de over heid de export toen vrij, ondanks waar schuwingen van het koffie-verkoopbureau, dat export bij de huidige voorraden onver antwoord zou zijn. Een vermindering van de voorraden zou immers de geleide ver koop, waarmee men de prijzen in de hand hield, in gevaar brengen. Dit is dan ook inderdaad gebeurd. Er is toen in een paar maanden zo snel geëxporteerd, dat een belangrijk deel van cle oogst aan de be schikbare voorraden onttrokken werd. Het gevolg was een stevige prijsstijging op de binnenlandse markt, waardoor de over heid zich genoodzaakt zag cle uitvoer van kofife wederom te verbieden. Hoewel nu de verwachtingen voor de nabije toekomst verre van somber zijn men kan voor het komende seizoen een goede oogst tegemoet zien zal de nieuwe oogst nog niet het totaal der vooroorlogse binnenlandse consumptie opleveren. Kof fieproducten, staan nu voor een gunstige tijd, voorop gesteld natuurlijk, dat zij een normale activiteit zullen kunnen ontwik kelen. In de eerste volgende jaren kan een gunstige internationale markt voor koffie worden verwacht, daar er nagenoeg over de gehele wereld een tekort aan koffie bestaat. Brandramp eiste 44 slachtoffers Volgens de laatste gegevens zijn bij de brand, die de psychiatrische afdeling van het ziekenhuis te Davenport (Iowa) ver woest heeft, 44 vrouwen om het leven ge komen, onder wie één verpleegster. 24 personen werden gered.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5