Ondanks f50.000 - batig saldo geen onverdeeld optimisme OLD CLOTHES NEW Twee verrassingen: Rossolimo en Euwe verliezen; Donner leidt Bijzondere bewaarscholen 100% subsidie openbare „colleges" kunnen beginnen De verdwenen formules Woensdag 11 Januari 1950 '4 VELSENS BEGROTING VOOR 1950 Meer geld voor sociale zaken, minder uit de schoolgeldheffing Het batig saldo op de „gewone dienst" van de Velsense gemeente begroting voor 1950 ten bedrage van een halve ton is voor het college van Burgemeester en Wethouders aanlei ding om hun memorie van toelichting in een gematigd-optimistische toon te geven. Dit bedrag ad 50.000 blijkt echter niet direct uit de begrotings cijfers, omdat het overschot direct naar de kapitaalsdicnst is overgeheveld ter vorming van een algemene reserve. Als oorzaken van de gunstige uit komst geven B. en W. drie punten aan: de uitkering uit het gemeentefonds, die thans definitief op 700.000 is be paald, de de 20 verhoging van de algemene en bijzondere uitkering en de rijksuitkering wegens de opbrengst der ondernemingsbelasting, die voor Velsen 528.000 zal gaan bedragen. De staat van verschillen tussen de be grotingen van 1949 en 1950 vermeldt ove rigens wel degelijk enige verschuivingen ten nadele der gemeentekas, doordat de retribute voor het gasbedrijf en de water leiding binnenkomen en de hogere sub- minder binnenkomen en de hogere sub sidie voor bijzondere kleuterscholen scheelt nog eens 37.000. Daar komt dan een post van 98.000 bij, die geraamd wordt we gens hogere uitgaven voor de Gemeente lijke Dienst voor sociale zaken. Uit de af zonderlijke begroting van deze dienst blijkt dat bijvoorbeeld de kosten van on dersteuning in geld voor dit jaar belang rijk hoger worden geraamd, dan zij op de beroting voor 1949 voorkwamen (ƒ225.000 tegen 185.000). En ook in na- tura rekent de gemeente op grotere ver plichtingen dan in de afgelopen jaren. Het bedrag ad 9.500, dat voor 1949 werd geschat, steeg tot 30.000 op de begroting van dit jaar. De nieuwe post van 19.200, geraamd als kosten van verpleging van TBC-patiënten in sanatoria en zieken huizen, beïnvloedt de „sociale balans' eveneens. Het aantal ondersteunden is dan ook vrij snel toegenomen: op 7 November 1949 bedroeg het reeds 243 per week en de aangekondigde huurverhoging zal de gemeentekas op dit punt ongetwijfeld voor nieuwe aanspraken plaatsen. In de begroting voor 1950 is eveneens rekening gehouden met een verlaging van het vermenigvuldigingseijfer voor de schoolgeldheffing tot globaal 25 Als gevolg van een achterstand in de heffing zal deze verlaging op de begroting 1950 echter nog weinig invloed hebben. Toch: niet al te optimistisch De dienst 1948, die onlangs kon worden opgemaakt, wees een belangrijk batig sal do aan, waardoor tekorten van vroegere jaren .gedekt kunnen worden (netto blijft er naar schatting zo'n 500.000 over) zo dat het algemene beeld van de nieuwe be groting waarlijk niet deprimerend is. Des ondanks manen B. en W. tot voorzichtig heid aan, want er zijn nu eenmaal facto ren, die ook deze begroting bepalen, maar die voor de verdere toekomst zeer onge wis blijken te zijn. De nood regeling in zake de financiële verhouding tussen rijk en gemeente bijvoorbeeld geldt tot en met 1950 en wat er' daarna gaat gebeuren, ligt nog volledig in het duister. Verder zijn er de woningwetwoningen, die door de gemeente geëxploiteerd worden. In 1949 werd er reeds een bedrag van 15.000 uit getrokken ter dekking van het risico, dat voor Velsen uit de exploitatie voortspruit, maar naarmate er meer huizen van deze categorie worden gezet, neemt dit risico UW COSTUUM, JAPON, JAS desgewenst binnen een dag gereed zonder prijsverhoging Chem reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Agenda voor Velsen WOENSDAG 11 JANUARI Thalia, 8 uur: „De Rode Hengst". Rex, 8 uur: „De avonturen van O'Flynn. Raadhuis, 2—3 uur: Spreekuur Wethouder van Onderwijs. DONDERDAG 12 JANUARI Thalia, 8 uur: Amsterdams Volkstoneel: „Als moeder teveel is". Raadhuis, 9—12 uur: Spreekuur Wethouder van Sociale Zaken. Begrotings-bloempjes Representatie is het uithangbord van de gemeente en naarmate de tijden normaler worden, zullen ook de on vermijdelijke representatiekosten stij gen: voor 1950 wordt 3000 geraamd tegenover f1500 in 1949. Binnenshuis zorgt de gemeente eveneens voor de haren: voor thee en koffie wordt f 2000 uitgetrokken tegenover f300 in 1949. Over 1950 zal f 100 subsidie worden verleend aan de bond tegen het schen den door het vloeken van Gods Heilige Naam. De kosten van de Nationale Reserve en de hulppolitie in Velsen worden voor 1950 geraamd op f12.000 (plm. 40 man; kleding en bewapening). Naarmate de gemeente groeit, wordt het aantal waarschuwingsborden voor het verkeer groter: voor 1949 werd er f1500 voor geraamd, dit jaar begroot men de post op f2.885. De reclassering zal in 1950 f200 subsi die krijgen tegenover f 100 in 1949; de subsidie aan de KMZHRM blijft f 100 en die voor de Dierenbescherming f50. Een nieuwe bijdrage gaat naar de Christelijke vereniging Zedenopbouw in Haarlem: f150. OOC<X»COOOCOOCO<X>OOCOOOOCOOOOOOOOOOOOOCOCCOOOOOaOCCCOCOC Dinsdagmarkt. De trawler „Limbur gia" was mèt 400 kisten rondvis aan de Dinsdagmarkt. De prijzen waren hoog. Voorts was er aanvoer van de kustvloot die om sardijn was geweest. De gemiddel de vangsten bedroegen 20 kisten van 40 kilo. De vis bracht 18,op. De sardijnvisserij leverde ondanks ae dikke mist, die Dinsdag de kuststreken be dekte gunstige resultaten op. Een grote drukte ontstond nog Dinsdagavond, toen vele schuiten de zilvervisjes losten. De prijs was rond de 17,en de sardijn was goed van kwaliteit. De trawllogger KW 104 heeft de Kat- wijkse logger Machiel op sleeptouw ge nomen en Woensdag in IJmuiden binnen gebracht. Van de Machiel (KW 53) vas de motor defect en ook werd de winch uit geschakeld. De KW 104 moest de beman ning van de KW 53 nog helpen het trawl- net „scheep" te krijgen. De Abraham Sch. 91 blijft voorlopig voor vacantie der bemanning binnen. toe, zodat er nu reeds 28.000 moest wor den begroot een post trouwens die de komende jaren nog groter zal worden. Dan is er de nog steeds hangende kwestie van de bijdrage, die het rijk zal willen geven in de wederopbouw der percelen voor de publiekrechtelijke lichamen, maar nu reeds staat vast, dat de gemeenten daarvan een flink deel voor hun rekening zullen moeten nemen. Ten slotte maken de revenuen uit de ondernemingsbelasting elk jaar een aan zienlijke post op de begroting uit en een eventuele vermindering daarvan zou voor de gemeentelijke huishouding een zware klap betekenen. Toch moet er naar het oordeel van B. en W. rekening mee worden gehouden, dat het rijk op deze basis in de toekomst een lagere uitkering gaat toe kennen compensatie in de een of andere vorm blijft natuurlijk altijd mogelijk en al deze argumenten maken het de leden van het college enigszins moeilijk, recht uit optimistisch te zijn. GEZELLIG SAMENZIJN EN WEESP DAMMEN OM DE BESLISSING. De afgebroken partijen tussen Weesp en Haarlemse Damclub leverden vier punten voor de Haarlemmers op. Daardoor wist Haarlemse Damclub een gelijk spel 10—10 te behalen. Weesp en Gezellig Samenzijn moeten nu in een be slissingswedstrijd op neutraal terrein Uit maken, welke club de damtitel van de Noordhollandse damcompetitie wint. MARKTBERICHTEN 10 Januari 1950 Besommingen Arbeiders aan de Zuid-zijde ontslagen Naar wij vernemen heeft een aantal vishandelaren ontslag aangevraagd voor personeel in vaste dienst. De werkzaamheden zijn als gevolg van de geringe aanvoer zodanig verminderd dat tot inkrimping van personeel moest worden overgegaan. Enige bankwerkers en hulparbeiders aan de Zuidzijde hebben ontslag ge kregen. maar deze laatste ontslagen houden geen verband met de moeilijk heden bij de visserij. Cursusvergadering □mulder Bestuurders Bond Hedenavond zal de heer Koudijs uit Am sterdam tijdens een cursusvergadering van de IJmuider Bestuurdersbond in hei zaal tje Willemsbeekweg 78 spreken over: „In ternationale verhoudingen". De vergade ring is alleen toegankelijk voor leden van het N.V.V. Christelijke transportarbeiders vergaderen De IJmuidense afdeling van de Christe lijke Bond van Transportarbeiders belegt hedenavond een huishoudelijke vergade ring in het gebouw voor Christelijke Be langen. Beverwijk Bonte avond voor de schakers In tegenstelling tot vorige jaren, toen de bonte avond georganiseerd door de tournooicommissie van het Hoogoven- schaaktournooi steeds op Vrijdag werd gehouden, zal dit jaar de bonte avond op Donderdagavond 12 Januari worden gegeven. Aan het programma werken mede: Bert Pijpers, het Hoogovenstaten Amusementsorkest „The Velno's" onder leiding van Barend Kuhfus, het Radio-duo „The two Bellini's" en Peter Rijsdijk met een aantal para-psychologische experi menten. Plan-socialisme na de oorlog Op Woensdag 18 Januari zal de heer Jac. de Kadt, in het gebouw van de Hax-- monie aan de Groene Laan voor de leden van de Partij van de Arbeid een inleiding houden over „Plan-socialisme na de Oor log". JAARVERGADERING P. v. d. A. De Partij van de Arbeid, afdeling Bever wijk, zal op Vrijdag 13 Januari in hotel Parkzicht haar jaarvergadering houden. Op deze vergadering zal het gehele be stuur aftreden, doch is echter weer ter stond herkiesbaar. BURGEMEESTER SCHOLTENS OPENT PLUIMVEETENTOONSTELLING Burgemeester H. J. J. Scholtens van Beverwijk zal Vrijdagmiddag om 4 uur de nationale pluimveetentoonstelling in het veilinggebouw „Kennemerland" offi cieel openen. Agenda voor Beverwijk Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Hinderlaag. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Fietsen dieven. Corso Theater (Öastricum)8 uur: Al te goed is buurmans gek. DONDERDAG 12 JANUARI Kennemer Theater, 8 uur: Bonte avond schaakto'urnooi. K S A gebouw, 8 uur: Tweede H. O. V.- concert. Luxor Theater, 8 u.: Iene - Miene - Mutte. Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder Socaile Zaken. Vierde ronde Hoogovenschaakfournooi Officiële ontvangst van vele deelnemers op het Beverwijkse raadhuis KLEUTERONDERWIJS IN DE AANDACHT Personeelsvoorziening blijft een probleem IJM 54 Limburgia 16.000. SCH 2 400. Aanvoer 50 kisten kabeljauw, 75 kisten schar, 135 kisten wijting, 5 kisten bot. 60 kisten koolvis, 5 kisten ham. 15 kisten poon, 120 kisten schelvis, 5 kisten leng. 5 kisten schartong, 35 kisten makreel. Totaal 510 kisten. Prijzen Heilbot 3,10—3: tarbot 3,10—2,80, per kg. Schartong 1637: schar 2718; bot 44 29; makreel 35—16,50; gr. schelvis 69—66,50; gr.m. schelvis 71,5070,50 kl.m, 6663; kl. schelvis I 60—57,50; kl. schelvis II 53—23; wijting 44—23; kl. koolvis zw. 30—29; gr. gul 63; midd. gul 50--47; ham 50; poontjes 28—23, per 50 kg. Kabeljauw 172—140: gr. leng 94; gr. kool vis wit 108—94: gr. koolvis zwart 66—52, per 125 kg. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 10 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Deo Duce van Kopen hagen. Heerengracht van Mantvluoto. Foldin van Antwerpen. Grebbestroom van Liver pool. Ponza van Stuttuboe. Meike van Delf- zijl. Vertrokken zijn: Delfinus naar Rotterdam. Ulla Dan n. Sundvall. Eems naar Gothen burg. Lunge naar Emden. Arabert naar Em- den. Leersum n. Haanburg, Wassaborg naar Antwerpen. Regea naar Londen Saga naar Strahlsund. Posnam naar Danzig. Zaan n. Grimsby. Martha naar Kopenhagen. Gold finch naar Londen. Maria S. naar Halden. Patria naar Huil. Grebbestroom naar Lon den Foldin naar Huil. Banka naar Emden. Kinmaird Hèad naar Huil. Skirner naar Rot terdam. Ardea naar Antwerpen. Para naar Hamburg. Breconshire naar Londen. Taura naar Rotterdam. Ketty naar Liverpool. Reeds sinds enige jaren krijgt het bijzonder voorbereidend onderwijs sub sidie uit de gemeentekas en thans dient overwogen te worden, of de be staande regeling gehandhaafd moet blijven. B. en W. van Velsen hebben eerst gemeend, dat dit onderwijs 100 van personéelsjaarwedden en Sociale lasten moet terug ontvangen; later is deze subsidie onder pressie van de verhouding Rijk-Gemeente tot 60 teruggebracht, hoewel B. en W. steeds volhielden, dal de betrokken school besturen daarmee niet „uit" konden komen. Het college stelt de raad dan ook nu voor, alsnog de schoolbesturen het volle pond toe te kennen. B. en W. vragen voorts aandacht voor de salariëring van het onderwijzend per soneel. In het belang van het onderwijs is het naar de mening van het college noodzake lijk, dat de jaarwedden in Velsen aan de bestaande situatie niet alleen worden aan gepast, maar ook dat de aldus vastgestelde jaarwedden worden uitgekeerd. In de thans geldende verordening is namelijk voor de schoolbesturen de mogelijkheid open gelaten, te volstaan met een bezol diging beneden de in de verordening ge noemde bedragen. Aan deze bevoegdheid zouden B. en W. in het belang van het onderwijs een einde willen maken. Kwekelingen-kwestie In hetzelfde verband moet het instituut der kwekelingen worden gezien. Zal te eniger tijd weer in voldoende mate over bevoegde leerkrachten kunnen worden beschikt, dan moet aan de opleiding ernstige aandacht worden besteed. Een middel daar toe wordt geboden in het toelaten van de kwekelingen tot de school. B. en W. hebben de meisjes op het oog, die over een be hoorlijke vooropleiding beschikken, en die zonder meer in staat zijn zich zowel in practisch als in theoretisch opzicht te be kwamen tot een bevoegde onderwijzeres. De bezoldiging van deze meisjes dient hierop gericht te zijn. Het tewerkstellen van helpsters,.van wie is te voorzien, dat zij het nimmer tot het behalen van een onderwijsbevoegdheid zullen kunnen brengen, dient zoveel mo gelijk te worden beperkt. Soepel met subsidieverlening Het is bekend, dat de gebouwen, waarin de scholen zijn ondergebracht, over het algemeen niet aan het gestelde doel be antwoorden. Integendeel, de huidige toe stand is verre van ideaal en het is een ieder duidelijk, dat in dit opzicht nog veel te verbeteren is. Toch doet de realiteit zien, dat een betere huisvesting onmogelijk uit particuliere middelen te vinden is; de bouw van nieuwe scholen is ook overi gens bijna uitgesloten. Slechts een subsidie regeling, van Rijkswege te treffen, zal hier uitkomst kunnen brengen. Het ligt daarom voor de hand, dat B. en W. bij het beoordelen van de aanvragen om toestemming tot de oprichting van een school en om gemeentelijke subsidie, zeer soepel te werk gaan en slechts voorname lijk in het oog houden de nakoming van de eisen, die in hygiënisch opzicht gesteld moeten worden. Het heeft dan ook geen zin, de school besturen aan een termijn te binden. Voor de bezoldiging van onbevoegd per soneel, dat met toestemming van het col lege van B. en W. in tijdelijke dienst kan worden aangenomen, moet volgens het college worden volstaan met 85 van de jaarwedden van het bevoegd personeel. Burgemeester en wethouders menen door deze bepaling voldoende tot uitdrukking gebracht te hebben dat het onderwijs het meest gebaat is bij het te werk stellen van bevoegde leerkrachten. Het zal voor onbe voegden bovendien een stimulans zijn zich voor het geven van dit onderwijs te be kwamen. Met ingang van '1 September 1950 weer openbaar kleuter onderwijs Reeds enkele malen is namens het col lege aan de raad meegedeeld, dat het openbaar onderwijs te eniger tijd weer dient te worden ingevoerd. Hier ligt naai de mening van burgemeester en wethou ders voor de gemeentelijke overheid een taak, welker vervulling niet langer mag worden uitgesteld. Daarom zal het college binnen niet te lange tijd met voorstellen bij de raad ko men, welke ten doel zullen hebben het openbaar kleuteronderwijs met' ingang van 1 September 1950 weer te doen aan vangen. De gelijkstelling van het openbaar en het bijzonder onderwijs brengt mee, dat tussen de salariëring van het personeel bij beide soorten onderwijs geen verschil mag zijn, evenmin als tussen de school geldregeling, welke naar draagkracht van ouders of verzorgers geregeld zal worden. De eregroep van het Hoogoven- Schaaktoumooi, een aantal buiten landse deelnemers, de Hoogoventour- nooiclub, de voorzitter van Hoog ovenstaten, dr. Voorzanger, de advi seur van Hoogovenstaten, dx-s. A. Dem- mers, en enige officials van de Ko ninklijke Nederlandse Schaakbond, zijn Dinsdagmorgen officieel in de raads zaal van het Beverwijkse stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen. Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens, die zich eerst in het Nederlands en vervolgens in het Frans en in het Engels tot de Schaakmeesters richtte, noemde het schaakspel een edel spel dat zich bij uitstek leent voor toepassing op het maatschappe lijk leven. De burgemeester sprak de hoop uit dat de deelnemers aan het Hoogoven- schaaktournooi goede herinneringen uit Beverwijk zouden meenemen en zei ver heugd te zijn over het feit dat zoveel bui tenlandse schaakmeesters aan het tournooi deelnemen. Burgemeester Scholtens stelde dit contact op hoge prijs. De voorzitter van Hoogovenstaten dr. Voorzanger, dankte de burgemeester voor de gastvrije ontvangst en zei dat het de oprechte wens van Hoogovenstaten was zich dienstbaar te maken aan de Gemeen schap. Spreker gaf tenslotte uitdrukking aan het verlangen dat het Hoogoven- schaaktournooi nog dikwijls in Beverwijk zóu plaats hebben. Namens de Nederlandse Schaakbond voerde tenslotte de heer G. W. J. Zitter- stein het woord. „Het doet ons, schakers, buitengewoon veel genoegen dat wij hier officieel ontvangen worden". Spreker merkte met genoegen op dat Beverwijk een levendige belangstelling voor het schaak spel aan de dag legde en zelfs materiële steun verleende bij de uitoefening ervan. De vierde ronde van het tournooi werd gekenmerkt door enige levendige en span nende partijen, in het bijzonder de duels HugotDonner en Van ScheltingaRosso limo, die lange tijd de aandacht der talrijke belangstellenden gevangen hielden. HugotDonner 01. De jonge Hagenaar was de eerste, die zich bij de wedstrijdleider kon melden. Uit de Rubinstein-variant van de Nimzo-Indi- sche verdediging ontstond een stelling, die schijnbaar gunstig voor wit geleek. Het zwarte spel was wat gedrongen en wit kon met een centrumbezit en een iets vrijere opstelling wel enige agressieve plannen ontwerpen. Of in dit stadium de Fransman zijn stelling'te veel overschatte, weten wij niet. De scherpe aanval, die hij opzette en die o.m. een stukoffer impliceerde was in ieder geval wel iets te gewaagd. Donner had een fijne en geestige parade klaar, waarop alle schone voornemens schipbreuk leden. Het stuk wei'd behouden en het eindspel in bliksemtempo tot winst ge schoven. Van ScheltingaRossolimo 10. Uit een Hollandse verdediging, die de Fransman stellig niet alleen uit overwe gingen van courtoisie koos, ontwikkelde zich al dra een uiterst scherp gevecht toen Rossolimo onmiddellijk tot een koningsaan- val overging, zonder zich vooraf in het centrum en op de dame vleugel eniger mate te beveiligen. Een tactisch zetje van wit leverde Van Scheltinga een pion op, hetgeen de Fransman deed besluiten tot een roekeloze actie a tout prix. waarbij een kwaliteit werd geofferd. Van Scheltinga ving de haastig op touw gezette aanval rustig op, behield het meerdere materiaal, waarna Rossolino zich gewonnen gaf. Een goede prestatie! MenneberkeKramer afgebroken. In een Siciliaans fianchetto ontstond een langzame „loopgravenoorlog", die zich na de ruil derdames, van dame- naar ko ningsvleugel (en omgekeerd) verplaatste. Kramer, die soortgelijke stellingen met eindeloos geduld en met niet aflatende nauwkeurigheid pleegt te spelen, kon zijn stukken iets gunstiger plaatsen geven dan zijn tegenstander. Na enige voorzichtige ruiltransacties ontstond een eindspel, dat zeer moeilijk is te beoordelen. Het wordt Woensdagavond hervat. SoultanbeieffCortlever 01. Uit de Schlechter-variant van de Slavi sche verdediging ontstonden even na de opening aardige verwikkelingen, waaruit Soultanbeieff met een absolute centrum meerderheid te voorschijn trad, terwijl Cortlever kon bogen op een sterke meer derheid op de damevleugel. Cortlever slaagde erin de centrumpionnen te blok keren en zijn eigen pionnen beweeglijk te houden. In de stelling waarin werd onder broken heeft de Amsterdammer uitnemen de winstkansen, die de Amsterdammer in de tweede zitting wist te realiseren. Van SetersDr. Euwe 10. De tweede verrassing van het tournooi! Na een zorgvuldig door beide spelers be handelde opening, was het dr. Euwe, die het eerste sein tot handelen gaf. Hij rukte met de a-pion op naar a4 en bracht daar na zijn stukken in een aanvallende positie tegen de witte koningsvleugel. Van Seters verdedigde zijn stelling naar behoren en dr. Euwe moest inzien, dat zijn aanval tot stilstand kwam. Daarna ontwaakte Van Seters en begon een krachtig tegenoffen sief, dat dr. Euwe veel zorgen gaf. Het einde was een toreneindspel, waarin Van Seters zijn duidelijke winstkansen op een voudige wijze tot gelding bracht. Na vier ronden spelen is de stand in de Hoofdgroep als volgt: 1. Donner 3Vs pnt.; 2. Cortlever 3 pnt.; 36. Dr. Euwe, Rossolimo, Van Scheltinga en Van Seters, 2J^ pnt.; 7. Kramer 1 pnt. en 1 hangpartij; 8. Henneberke, A pnt. en 1 hangpartij; 910. Hugot en Soultan beieff A pnt. Woensdagmiddag begint de vijfde ronde, waarin de volgende partijen zullen worden gespeeld: SoultanbeieffDr. Euwe; Van ScheltingaHugot; RossolimoHenneber ke; CortleverVan Seters en Donner Kramer. In de Reserve tien- en achtkampen kon den de volgende uitslagen worden geno teerd voor de vierde ronde: Tienkamp A: Hansen (Denemarken) Orbaan AAA', Van Oosterwijck Bruyn Kroone VsXA; Van Vloten—Strengers 01; DonkSuiker 10; Mulder van Leens Dijkstra-Van Tongerloo 10. Tienkamp B: Davidson (Engeland)Bij kerk 01; Thorn LeesonMeyer afgebr.; Bos-Van Ravesteyn afgebr.; Steeman Burges (Engeland) afgebr.: Van Schaik Beentjes 10. Tienkamp C: SlingsSchreuder 10; HartPranger 10; Zadek-Van 't Hoff 10; Duinker-Van Uden 10; Holtes Koomen 01. Achtkamp A: BrugmanJonkman 1/«'A Melitus (Engeland)Kelm (Engeland) 01; Visser-Van Laaren afgebr.; Hoeffel- manGroos 01. Achtkamp B: NijkampSevenster 01; Van der SteegMevr. Van Aalst 10; WulmsDr. Van Dorp 01; DietzOort 1—0. Maandagavond zijn de deelnemers aan het schaaktournooi aangenaam beziggehou den met een gongwedstrijd, waarvan de prijswinnaars waren; 1. Mulder Van Leens Dijkstra 8Vs pnt.; 2. Van Schaik 7 pnt.; 3. Donner 6'/, pnt.; 46. Ir. Huigen, Van Vlo ten en Dietz 6 pnt.; 78. Hansen en Van Tongerloo 5* 2 pnt. en 914. Davidson, Sevenster, Steeman, Orbaan, Slings en Zit- tersteyn 5 pnt. Christelijke Besturenbond vierde zijn 25-jarig bestaan Ne een druk bezochte receptie welke eind December in het Statenhuis werd gehouden, heeft de Christelijke Besturen bond Dinsdagavond in het Kennemer Theater zijn 25-jarig bestaan feestelijk gevierd. Het was de voorzitter van de af deling Beverwijk de heer J. v. Someren die na het zingen van Psalm 125 het be groetingswoord sprak. Spreker deelde mede dat de burgemees ter van Beverwijk mr. H. J. J. Scholtens niet aanwezig kon zijn en heette de wet houders de heren W. Vessies en N. Pas- schier, die door het gemeentebestuur wa ren afgevaardigd in het bijzonder welkom. Vervolgens liet spreker het wel en wee van 't Christelijk Nationaal Vakverbond in de afgelopen 25 jaar de revue passeren en hij hoopte dat deze feestavond er veel toe zou bijdragen het contact tussen de leden te versterken. Ook de secretaris de heer J. de Jager haalde herinneringen op uit de afgelopen jaren en hij had deze op komische wijze op rijm gesteld. Aan het eind van zijn gedicht "bood hij de voorzitter een nieuwe voorzittershamer aan. Nadat de voorzitter van de feestcom missie de heer H. Bakker het programma had ingeleid zong een dubbel mannen- kwartet onder leiding van de heer H. v. Dijk een tweetal liederen waarvan „Het Heilig lied" zeer goed en zuiver van toon gezongen werd. Bij de declamatie van Peter Ruif mocht vooral zijn voordracht getiteld „John Maenard" een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Ook het muziekgroepje „Harmonïa" onder leiding van de heer C. Bakker deel de in het succes. Voordat ds. v. Wijngaar den de feestrede uitsprak ontving de voor zitter een fraaie afdelingsvlag welke door de heer Bakker namens de afdelingsbe sturen werd overhandigd. Ook het hoofd bestuurslid van het Christelijk Nationaal Vakverbond de heer K. de Boer wilde op deze feestavond een kort woord uiten en hij stipuleerde de rol welke de Christelijke Vakbeweging heeft gespeeld bij het tot stand komen van de sociale wetgeving en de kinderbijslagwet. Behalve het beharti gen van de materiële kant moest men vooral de geestelijke zijde en de naasten liefde niet uit het oog verliezen, want met een louter egoïstische en materialistische wereldbeschouwing zal de wereld ten on der gaan, aldus spreker. Met een kort propagandistisch woord besloot spreker zijn betoog. De Christelijke Besturen Bond kan op een geslaagde avond terug zien. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 9) Man, je kletst! viel Peter Landt in. Er komt hier 's Zaterdags na een uur nooit een vrouw in het gebouw. Professor Wyar- da wil het niet hebben. U kletst! kaatste de rechercheur. U weet er niets van. U hebt mijn neus niet! Inderdaad, glimlachte de inspecteur. Daar kunt u niets.tegen inbrengen, meneer Landt! En die neus van rechercheur Prins is niet zo maar een gewone neus, maar een bijzondere neus. Een politiehonden- neus, die alle zaken uitsnuffelt. Een speur neus. Een neus, die ons reeds onschatbare diensten bewezen heeft. Nu, dan wens ik hem geluk met die bijzondere neus! bromde de assistent. Maar wat hij zegt'is toch onzin. Op de gewone laboratoria hier beneden werken natuur lijk ook meisjesstudenten, maar Zaterdag om één uur wordt alles gesloten. Dan gaat de amanuensis ook weg en werken wij alleen in het gebouw met professor Wyar- da. En die zou nooit dulden dat er een vrouw één voet binnen de deur zette, laat staan twee trappen naar boven kwam. Is professor Wyarda een vrouwen hater? vroeg de inspecteur. Ik geloof niet een algemene vrou wenhater, maar wel een hater van stude rende vrouwen. Geen enkele meisjes studente zou het wagen hem hier onder de ogen te komen; iedereen is eigenlijk doods bang van hem. En wat zou een vrouw hier vanavond laat hebben moeten doen? Ze is er tóch geweest! zei rechercheur Prins. We zullen de discussie voorlopig la ten rusten, besliste de inspecteur. Gaat u hier zitten, meneer Landt. Hebt u er be zwaar tegen om de inhoud van uw zakken hier op tafel te leggen? Nee, als u mijn huissleutel maar niet confiskeert. U houdt er een wonderlijke manier van werken op na. Hier.mijn portefeuille.een niet al te schone zak doek. een tabakszak met een onmoge lijk bruin pijpje erineen beurs, lucifersgeen boekje gelukkig!si garetten en hier een zakkammetje dat ik eens in een ijdele bui gekocht heb. Peter's grote handen graaiden bereid willig in zijn zakken, deponeerden een bescheiden inventaris op het rood-en-wit- geblokte tafelkleedje van de amanuensis. De politieman, onder het helle licht, nam hem schex-p op. Maar even eenvoudig en ongekunsteld als de jonge geleerde zelf waren zijn meest persoonlijke bezittingen. De portefeuille bevatte een paar lid- maatschapsbewijzen, een abonnement voor een fietsenstalling, een bankbiljet van vijf-en-twintig gulden, een knipkaart voor een kapper. De beurs bevatte voor minder dan tien gulden zilvex-geld. Na een kort onderzoek schoof de politieman alles weer over de tafel naar hem toe. Rookt u tabak èn sigaretten? vroeg hij. -r Tabak als ik me ontspan, sigaretten als ik me ixxspan, was het antwoord. Mijn sigaretten zijn altijd eerder op dan mijn' tabak! Mag ik u er één van mij aanbieden? Waar was u om elf uur vanavond? Op het laboratorium, boven. Bent u daar onafgebroken geweest? Ja, sinds vanmiddag twaalf uur. Ik had mijn boterhammen in een trommeltje meegenomen. En koffieDat is waar! Ik was er niet. U was er niet? Nee. Om elf uur, precies om elf uur, was ik er niet. De assistent graaide ten tweede male zijn lucifers uit zijn zak, het doosje dui kelde uit zijn handen op de vloex*. Hij bukte zich om het op te rapen. Maar de rechercheur Prins, klaarblijkelijk niet haatdragend van aax'd, trachtte gedienstig deze taak vaxx hem over te nemen en deed eveneens een duik naar beneden. Zij stoot- tij gevoelig hun hoofden en kwamen bei den weer boven, purperrood en zonder lucifers. Au!! zei Peter Landt. Pardon! Ik dank u wel. Ik ruik Violettes de Pax-me, zei recher cheur Px-ins, zijn achterhoofd wrijvend. Wat zeg je? zei zijn chef. i Ik ruik Violettes de Parme, herhaalde de ander. Zijn intonatie was wederom gelijk aan die van de reus. Waar? Hier. Bij meneer. Bij meneer zijn schouder. Wel alle mensen! stoof de eerste assistent op. Duizendmaal excuus, meneer Landt, zei de inspecteur, maar u pax-fumeert zich toch niet? De jonge geleerde schoof met een ruk zijn stoel achteruit en vloog overeind. Hoort u eens, inspecteur, riep hij, purper van drift, dat neem ik niet! Ik vind het tenslotte niet erg dat u mij er van ver denkt die formules weggenomen te heb ben of de professor dat gat in zijn hoofd geslagen te hebben, nee, dat vind ik niet erg. Dat is tenslotte niet onredelijk. Maar dat u denkt dat ik mij pax-fuméér.met Violettes de Parme, dat vind ik infaam! En ik verdraai het daar eexi antwoord op te geven! Een blik in de grijze ogen tegenover hem, waarin een heel klein humoristisch lichtje tintelde, deed hem abrupt afbre ken. U hebt gelijk, zei de kalme stem van de politieman, u behoeft die infame vraag niet te beaixtwoox*den. Laat mij u even vuur geven. En laat rechercheur Prins dan, maar vooral allééxx, uw lucifers doosje oprapen. En laten wij daxx. even rustig roken. De woede van de jonge man was alweer sixel gezakt en ze rookten. Pxüns, op de achtergrond, rookte ook en de assistent hoopte dat dit zijn gevoeligheid voor Vio lettes de Parme wat zou verminderen. Eix dan tikte de inspecteur de as van zijn sigaret, haalde zijn notitieboek voor de dag en vervolgde op dezelfde prettige toon: Eigenlijk moeten we nog bij het begin beginnen. Wilt u mij uw naam precies op geven? Leeftijd enz.? Peter Frederik Landt. Geboren en getogen te Amsterdam. En ik ben twee- en-dertig jaai\ Chemicus natuurlijk. Niet getrouwd of verloofd? Geen van beide. En u woont? Roemer Visscherstraat 212. Een uit stekend pension. Moet u ook mijn telefoon nummer weten? Daxxk u. En u werkt dus al tien jaar met professor Wyax-da samen. Dit wordt het elfde jaar. Over uw werk hebt u al uitvoerig gesproken. Wij kunnen dus ovex-gaan tot deze avond. Hebt u vandaag iets bijzónders aan professor Wyarda gemerkt? Was hij onx-ustig of zenuwachtig? Nee. Knorrig en zakelijk als altijd. Ik heb geen enkel bijzonder symptoom bespeurd. En hij zou om elf uur terugkomen? Een afspraak zoals we al zo dikwijls gemaakt hebben. Hij is nog nooit ergens een seconde te laat gekomen. Nam hij wel eens meer aantekenin gen mee naar huis? Soms wel. Soms niet. Helaas deed hij het vanavond wel. En wie kon weten dat hij die aan tekeningen bij zich had? (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6