Umuider Courant Formosa D' Haarlems Dagblad „Men zal rekening moeten houden met Nederlandse erkenning van nieuw regiem" 64e Jaargang No. 194 18 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Kai Sjek heeft zich met het restant van zijn leger en luchtvloot op het eiland Formosa teruggetrokken en daarop ver sterkingen gebouwd. Verwacht wordt dat de aanvoerder der Chinese communisten, Mao Tse Toeng, niet voor Maart tot de aanval op het eiland zal overgaan. Een geringe onderneming is dat zeker niet, In dit deel der wereld herinneren wij ons het Duitse falen om een invasie van het eiland Groot-Brittannië door luchtbombardemen ten in te leiden en anderzijds de lang durige voorbereidingen en de geweldige strijdmacht die vereist werden voor de invasie der geallieerden op het vasteland van Europa. De omvang en sterkte der Chinese bewapening ook al krijgt Mao Tse Toeng daarbij Russische hulp ep al zetten de Amerikanen hun leveranties, onder een aflopende overeenkomst, aan Tsjang Kai Sjek nog voort zijn natuur lijk niet in de verte vergelijkbaar met die van de geallieerden en van de Duitsers in de tweede wereldoorlog. Ter zee vooral kunnen de Chinese communisten niet over belangrijke aanvalsmiddelen, zij het dan wel over veel landingsvaartuigen, be schikken. En de afstand die zij over zee moeten afleggen is aanzienlijk groter dan de 40 K.M. Kanaal-breedte, die Hitler's macht in 1940 van Engeland bleef schei den. Op het smalste punt is de Straat van Foe-kien, tussen Formosa en het Chinese vasteland, 144 K.M. breed. Met de betrouw baarheid van Tsjang Kai Sjek's legermacht is het evenwel slecht gesteld en men schijnt zich tot dusver in Washington weinig illu sies te maken van zijn kans, om aanvallen op het eiland af te slaan. Er is een schat ting gemaakt van 150.000 man en 240 vliegtuigen, waarover hij nog zou beschik ken. maar werkelijke waarde hebben der gelijke ramingen blijkbaar niet. Met bitter heid heeft zijn vrouw, in het Verre Oosten zo lang vermaard onder de eenvoudige en eerbiedige aanduiding Madame, over de diplomatieke erkenning van het commu nistische Chinese bewind door Groot- Brittannië gesproken. Met trots heeft zij verklaard dat zij generlei poging meer zou doen om nieuwe steun van de Amerikanen te krijgen. Het Amerikaanse beleid in China schijnt in een volslagen mislukking te zullen eindigen. Maar misschien is dat meer schijn dan werkelijkheid. Zich het honderden millioenen tellende Chinese volk in zijn reusachtige land voor te stellen als een gedweeë satelliet van Moskou is al even onwaarschijnlijk als de gedachte, dat een uit het Westen stammende leer als die van Marx inderdaad grote en overtuigde aanhang onder de Chinezen zou hebben gevonden. Dat Moskou in alle landen steun verleent, waar ontevredenheid tot opstand leidt bewijst nog geenszins dat het com munisme werkelijk in die landen wortel heeft geschoten ook al hangen sommige leiders het aan Zijn gezag in China blijvend te doen gelden zal voor Mao Tse Toeng op den duur wel een niet minder zware taak zijn dan het voor Tsjang Kai Sjek. om geven door bedrog en corruptie, is geweest. Het eiland Formosa deze naam is Por tugees en betekent „het schone eiland" draagt bij de Chinezen een andere naam: Taiwan, die „terrassenkust" betekent en al aanduidt dat het bergachtig' is. Het heeft een tropisch klimaat, kenmerkt zich dus door een buitengewoon weelderige plantengroei en wordt door verscheidene bergketens doorsneden. Het heeft maar enkele toegankelijke havens, hetgeen Tsjang Kai Sjeks kansen op verdediging dus bevordert. Het is in oppervlakte iets groter dan ons land en in zijn. binnenland leven nog wilde stammen, die ook de Japanners nooit hebben kunnen bedwin gen. De Japanners hebben het eiland juist een halve eeuw lang, van 1895 tot 1945, in him bezit gehad. Het was een kostbaar bezit omdat zijn cultures, vooral die van suiker, rijst en tnee, een belangrijke export opleverden. De kolenmijnen zij^ van be lang en er wordt veel goud gevonden. De Japanners hebben er hard gewerkt en ook de industrie tot zekere ontwikkeling ge bracht, maar er als emigratie-oord voor hun grote bevolkings-overschot weinig baat bij gehad. Het aantal Japanners onder de eilandbewoners in totaal waren het er 5J4 millioen in het jaar 1935 is altijd maar tot een heel klein percentage beperkt gebleven. Het klimaat was blijkbaar niet voor hen geschikt. In het grijze verleden heeft Nederland nog eens een deel van het eiland, namelijk in het Zuiden, bezet. Dat gebeurde in 1624; twee jaar later bezetten de Spanjaarden het Noorden. Het Nederlandse gezag vond zijn middenpunt in het fort Zelandia bij Taiwan; het dwong in 1642 de Spanjaarden tot de aftocht maar werd in 1661 zelf ver dreven door de Chinezen onder leiding van een man met de on-Chinese naam Coxinga. De zoon van deze avonturier erkende later het gezag van de keizer van China. Een nieuwe stormachtige episode in de historie van Formosa kondigt zich aan. R. P. Wij'ziging Amerikaanse politiek ten aanzien van Spanje overwogen WASHINGTON, 11 Januari (Reuter). Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft heden verklaard, dat de V.S. een wijziging van politiek overwegen, waarbij steun zou worden gegeven aan een voorstel om de diplomatieke boycot van Spanje te be ëindigen. Te Washington wordt gemeld, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bereid zou zijn de Amerikaanse ambassadeur naar Madrid te laten terug keren, indien de meerderheid van de leden der UNO hetzelfde zou willen doen. (Ongeveer drie jaar geleden hebben leden der UNO krachtens een resolutie hun ambassadeurs uit Spanje teruggetrokken). Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken verklaarde Woensdag, dat de Britse houding ten op zichte van Spanje onveranderd blijft en dat Engeland zich houdt aan de resolutie, die de Algemene Vergadering der UNO in December 1946 aannam, en waarbij de leden-staten werden aangespoord de hoof den hunner diplomatieke missies uit Madrid terug te roepen. De Verenigde Staten hebben Engeland er niet van in kennis gesteld, dat zij over wegen him politiek ten aanzien van Spanje te wijzigen, aldus de Britse woordvoerder. Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van - en <öprcrijte llaartnrisctjc «Soutant (Jnno iJoruierriag *.2 Jar»«aH 1^50 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Nederlandse ambassadeur uit China terug Communistisch bewind bracht practische verbeteringen voor de bevolking De Nederlandse ambassadeur in China, de heer F. C. Baron van Aerssen Beyertn van Vosnol, die vermoedelijk over enkele maanden de diplomatieke dienst met pen sioen zal verlaten, vertoeft op het ogenblik in Den Haag, waar het A.N.P. een onder houd met hem had. Baron van Aerssen vertelde eerst iets over zijn vertrek uit Nanking. De Nederlandse regering heelt hem teruggeroepen, omdat zij van mening was, dat het verder aanblijven onder een niet erkend bewind een vreemdsoortige figuur zou scheppen en voorts overleg nodig was omtrent de ontwikkeling in China. Nadat de communisten Peking be zet hadden verhuisde de nationale regering naar Kanton en vroeg zij het corps diplo matique haar te volgen. Echter werd vrij wel unaniem overeengekomen in Peking te blijven, al zonden de ambassades wel een vertegenwoordiger naar Kanton. Het gevolg was, dat men in Nanking, nadat deze plaats bezet werd, nog ongeveer vijf maanden onder communistisch bewind leefde. De communisten weigerden de functies der diplomaten te erkennen, maar gaven hun als willekeurige vreemdelin gen volle bescherming. Bijzondere voor rechten hadden zij niet meer. Onze ambassadeur was van mening, dat men de huidige toestand in China en de toekomstige mogelijkheden -zo realistisch mogelijk moet bekijken. In China hebben wij grote economische belangen, vooral op scheepvaart-gebied, welke wij daar sinds onheuglijke tijden hebben gehad. In de toekomst zullen wellicht deze belangen meer op Indonesië gericht zijn en ook de uitwisseling van goederen zal meer een Indonesisch belang worden. Nu is de rea liteit, dat de communisten in korte tijd de controle over het grootste gedeelte van het land gekregen hebben. Voorts neme men in aanmerking, dat volgens persoonlijke waarneming van de ambassadeur* te Nan king en Sjanghai de communistische troepen gedisciplineerd en niet vatbaar zijn voor corruptie. Bij de bezetting van Nan king en Sjanghai zijn dan ook geen plun deringen of andere excessen voorgekomen. Spoedig na de bezetting waren de voedsel voorraden, tegen veler verwachting in, gunstig, terwijl de prijzen niet al te hoog waren. Behalve dat het zaak is de toestand zo reëel mogelijk te bezien is er voor de be studering van de Europese mogelijkheden in China geduld en voorzichtigheid nodig. China is een land, waar in sommige op zichten nog oudtestamentische opvattin gen heersen. Westerse methoden vinden er niet gemakkelijk ingang. Men rekent daar met veel grotere tijdsruimten dan hier. Dit gaat gepaard met gebrek aan begrip voor machinerieën en moderne methoden. Amerikaanse wapenhulp aan Tito „in geval van nood" Reuter meldt uit Washington: Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft besloten president Truman te adviseren maatregelen te nemen tot beperkte militaire hulp aan maarschalk Tito „in geval van nood". Tot nog toe is de Amerikaanse hulp aan Joego-Slavië beperkt gebleven tot econo mische en politieke bijstand. Geen Amerikaans-Russische onderhandelingen Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de geruchten tegengesproken, dat de Ver enigde Staten trachten onderhandelingen met de Sovjet-Unie te voeren tot bijlegging van het geschil tussen Oost en West. De woordvoerder verklaarde, dat noch officiële, noch officieuze onderhandelingen tussen Amerika en Rusland gaande zijn. Vreemde invloeden hebben in China nooit ingang gewonden. Toch zal China de bui tenlandse communistische invloed niet weren, omdat het communisme de Chinese bevolking enkele practische verbeteringen gebracht heeft, welke tot haar spreken, l Wanneer het communistische regiem al-1 thans tracht in vele wantoestanden ver betering te brengen, is het niet onbegrrj- pelijk als het welkom wordt geheten. Met betrekking tot de vraag of Neder- land de nieuwe Chinese regering zal er-! kennen wees de heer Van Aerssen erop, dat Engeland zo juist tot erkening is over gegaan en dat hierover ongetwijfeld over leg is voorafgegaan met de partners van het Atlantisch pact. Nederland zal in deze aangelegenheid voorts nauw overleg moeten plegen met de Indonesische unie partner. Men zal er naar de mening -van de heer Van Aerssen waarschijnlijk reke ning mee moeten houden, dat Nederland te zijner tijd ook zal overgaan tot erken ning van het nieuwe régime van China. De R.I.S. gaat de deelstaten Oost- en West-Java ontbinden DJAKARTA, 12 Januari (Aneta). In de zitting van het kabinet der Repoeblik Indonesia Serikat, die. gisteren is gehouden en meer dan twee uur geduurd 'heeft, zijn vraagstukken besproken die verband hou den met de grieven, die zijn uitgesproken in de parlementen van Oost-Java en Pa- soendan en de openbare mening in deze gebieden, die aandringen op ontbinding van beide deelstaten. In verband hiermede be reidt de minister van-Binnenlandse Zaken een wetsontwerp voor om deze gebieden te ontbinden in overeenstemming met de ar tikelen 43 en 44 van de voorlopige grond wet der R.I.S. Dit wetsontwerp zal worden voorgelegd aan het parlement der R.I.S.dat begin Februari bijeen zal komen. Voorts werd besloten, dat, in overeen stemming met de behoefte het ambtenaren apparaat van Oost-Java te rationaliseren, het kabinet een commissie in het leven zal roepen,-die beslaan zal uit een afgevaardig de van de regering der R.I.S., een afgevaar digde van de Repoeblik Indonesia en een afgevaardigde van de deelstaat Oost-Java. De regering der R.I.S. zal een afgevaardig de op Oost-Java aanstellen om in overeen stemming met artikel 54 sub een van de voorlopige grondwet der R.I.S. het bestuur in genoemde deelstaat naar behoren te laten functioneren. Uit Bandoeng wordt gemeld: Onder de bevolking van Cheribon, Koeningan, Kali- paten, Indramajoe en Soemedang heerst toenemende spanning, aldus verneemt Ane ta. De toestand is zo, dat er thans sprake is van drie besturen in deze gebieden, name lijk van Pasoendan, van de repoeblik In donesia en de Daroel Islam. Vele bewoners van deze streek zijn naar Bandoeng ver trokken, omdat men bang is voor geweld dadigheden. Perzisch kabinet afgetreden TEHERAN, 11 Januari. (Reuter). Het Perzische kabinet is Woensdag afgetreden De minister-president, Mohammed Saed, verklaart in een schrijven aan de Sjah, dat de huidige toestand van het land een wij ziging in de regering vereist. In November deelde de commissie, die het toezicht had op de in October gehou den algemene verkiezingen mede, dat zij alle stembiljetten verbrand had vanwege de „incompetentie van zekere verkiezings functionarissen, onvoldoende beveiliging van de stembussen en andere onregelma tigheden". Men verwacht dat Mohammed Saed of de minister van Financiën, Goeli Ghols- jaian, aan het hoofd van de nieuwe regering zullen komen. De Sjah heeft Mohammed Saed gister avond gevraagd een nieuwe regering te vormen. Het woord is aan Michael Enk: Het leven is de ware school der ontwikkeling, niet het boek. De Nederlandse kunstschilder W. G. Hofker heeft voor de Koninklijke Paketvaart Maatschappij een schilderij vervaardigd van H.M. Koningin Juliana tijdens de inhul digingsplechtigheden. Het schilderijdat een plaats zal vinden in het hoofdkantoor van de K.P.M. te Djakarta, is op het ogenblik geëxposeerd bij de kunsthandel Bernard Houthakker te Amsterdam De bewoners van de Glipperweg in Heem stede hebben gisteren tot hun verbazing op de plek waar lang geleden het stoomtram- metje naar Leiden vertrok, een kloeke Boedapesterzien arriveren. Vanmorgen bleek, dat zij die gemeend hadden, dat de bestuurder nog niet bekend was met de opheffing van de tramlijn of dat de laatste dienst uit Leiden enige vertraging had on dervonden, zich hadden vergist. Er is een truck met oplegger gekomen, de „Boedapester" is met veel beleid opge vijzeld, de draaistellen zijn verwijderd en de oplegger onder de „bak" van de tram wagen geschoven. Toen iedereen ervan overtuigd, was, dat het geval niet kon gaan wankelen of kantelen, is een ware Odyssee begonnen, die over Heemsleedse en Haar lemse Dreef, het Florapark, de lordens- straat en de Leidse vaart naar de remise voerde. Deze omzwerving was nodig om scherpe bochten te vermijden. Het is de bedoeling, dal deze volgwagen wordt toegevoegd aan het wagenpark van de lijn Amsterdam-Zandvoort. Daartoe behoeveyi slechts draaistellen voor smal spoor te worden aangebracht. Slachtoffers van schietpartij te Modena ten grave gedragen Twintigduizend arbeiders te Modena (Italië) volgden Woensdag de stoet, waarin de zes op Maandag bij ongereldlreden om het leven gekomen stakers ten grave wer den gedragen. Ook een honderdtal socia listische en communistische parlements leden liep in dë stoet mede. Ten teken van rouw waren fabrieken, werkplaatsen en bureaux in de stad ge sloten. Overal langs de route van de be grafenisstoet stond politie op post. De leider der Italiaanse Communisten, Pal- miro Togliatti, heeft, in een grafrede voor de zes'stakers, die bij ongeregeldheden op Maandag te Modena om het leven zijn ge komen, de Christelijk-democratische mi nister president Alcide de Gasperi „recht streeks verantwoordelijk voor deze moor den" genoemd. De dood van de zes sta kers was volgens Togliatti het gevolg van de „regeringspolitiek van onderdrukking der arbeiders en bescherming van de be voorrechte klassen". Te Rome zijn Woensdag 10 personen licht gewond bij een treffen tussen stakers en politie, toen deze trachtte een demon stratie van stakers uiteen te jagen. Duizenden demonstranten marcheerden in twee collonnes door Rome om tegen de regering te protesteren. Toen de politie, die in jeeps door de rumoerige delen van de stad reed, een cordon om hen trachtte te leggen, braken zij er doorheen. Een aantal demonstranten zijn gearresteerd. Italiaanse regering afgetreden De Italiaanse regering is Woensdagavond afgetreden na een kabinetszitting, waarop de kwestie besproken werd van het aftre den van drie rechtse socialistische minis ters in October van het vorig jaar. Men verwacht, dat de nieuwe regering tegen het eind van deze week of in hët be gin van de volgende week zal worden ge formeerd. Waarschijnlijk zullen de rechtsè socialisten, die op hun onlangs te Napels gehouden conferentie tot hernieuwde samenwerking met de regering oesloten, in de regering opgenomen worden. De andere partijen van de coalitie zuilen zijn de christen-democraten, de republikeinen en de liberalen. De ministers dienden hun ontslag Woens dagavond bij premier De Gasperi in. Vertrouwensvotum voor de Finse regering Na een debat van tvyee dagen over de economische politiek heeft de gematigde sociaal-democratische minderheidsregering van Finland in het parlement met 97 tegen 90 stemmen een vertrouwensvotum gewon nen. Het parlement was voor een speciale zitting bijeengeroepen op verzoek van de rechtse én centrumpartijen, die het' be sluit van de regering om de lonen los te maken van de index van de kosten van levensonderhoud, inflationair noemden. John Lewis beveelt werkhervatting John Lewis, de leider van de Amerikaan se mijnwerkers in de vetkoolmijnen, heeft de 66.000 stakende mijnwerkers opdracht gegeven hun werkweek van drie dagen op Maandag te hervatten. Deze week hebben mijnwerkers in zeven Amerikaanse staten het werk geheel neer gelegd. Eind Juni vorig jaar waren de contracten van de mijnwerkers ten Oosten van de Mis sissippi afgelopen, waarop Lewis de leden van zijn vakbond opdroeg slechts drie dagen per week te werken totdat aan zijn eisen betreffende nieuwe contracten was voldaan. Onstemming onder K.N.I.L-officieren DJAKARTA, 11 Januari (Aneta). Het republikeinse dagblad Pedoman heeft van "betrokken zijde vernomen dat onder- de manschappen van het KNIL, voorna melijk onder de officieren, een zekere ont stemming bestaat over het feit, dat in de leiding van het ministerie van Defensie geen officieren van het KNIL zijn geplaatst. In verband hiermede vernam Pedoman van bevoegde TNI-zijde, dat deze ontstem ming is veroorzaakt door te weinig begrip van het KNIL zelf betreffende zijn eigen lijke positie in de huidige toestand. Deze zegslieden verklaarden voorts, dat volgens de bepalingen van de reorganisatie van het KNIL de manschappen van het KNIL, die in het leger der Republik Indonesia Serikat willen worden opgenomen, hun wil dienen te uiten.. Zolang zij deze wens niet kenbaar maken, worden zij beschouwd als behorend tot de troepen onder het Nederlandse commando. Voor diegenen, die het volste vertrouwen hebben, dat hun belang in het leger der RIS zal worden behartigd, bestaat reeds thans de kans dit leger ie dienen. Bij de vorming van de staf der RIS-strijdkrachten zijn enige functies gereserveerd voor hoge officieren van het KNIL, die in het leger der RIS willen diepen en over de vereiste capaci- téiten beschikken. Doch bovengenoemde kringen leggen er de nadruk op, dat het zeer te btereuren is-,, indien het al of niet verkrijgen van een goede positie in het leger der RIS als maatstaf genomen wordt voor het wel of niet dienen in dit leger. Regeling van het bestuur in Nieuw Guinea By Koninklijk Besluit zijn voorzienin gen getroffen voor eén afzonderlijke be windvoering in Nieuw Guinea. Dit besluit bepaalt, dat de uitoefening van het alge meen bestuur in Nieuw Guinea wordt op gedragen aan een gouveneur. De tot het tijdstip der souvereiniteits-overdracht voor Indonesië geldende wettelijke regelingen en administratieve voorschriften blijven van kracht. Het bestuur wordt gevoerd door een raad van diensthoofden. De gouverneur- kan het voorzitterschap bekleden zo vaak hij zulks nodig acht en heeft dan een raad gevende stem. Voorts voorziet het besluit in de instel ling van adviesraden voor inheemse aan gelegenheden. Een in te stellen Nieuw Guinea-raad zal bestaan uit 21 leden, waarvan er 10 zullen zijn inheemse onderdanen niet- Nederlanders, 9 onderdanen-Nederlanders en 2 uitheemse onderdanen niet-Neder- landers. De zittingsduur van de raad is gesteTd op 4 jaar. Voor zover de omstandigheden het toe laten, wordt de inheemse bevolking ge laten onder de onmiddellijke leiding harer eigen hoofden. Tenslotte geeft het besluit voorschriften inzake het rechtswezen, de samenstelling der rechterlijke macht, godsdienst, finan ciën, defensie, onderwijs, gezondheid, arm bestuur, volkswelvaart, handel en scheep vaart. Rijksbijdrage aan emigranten naar Australië De Eerste Kamer nam Woensdag zonder hoofdelijke stemming enige kleine wets ontwerpen aan, waarbij dat tot het ver lenen van een rijksbijdrage in de emigratie- kosten van ongeschoolde arbeiders naar Australië, Volgende maand worden treinreizen duurder Personeel derN.S. krijgt loonsverhoging De Nederlandse Spoorwegen hebben zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met een voorstel tot verhoging der- tarieven, zulks wegens de devaluatie en de verhoging der lonen met 5 procent, welke de directie aan het spoorwegpersoneel zal toekennen. De voorstellen zijn door de minister goedgekeurd. Met ingang van 1 Februari zullen der halve de meeste tarieven voor reizigers en de goederentarieven verhoogd worden. Deze verhogingen zijn niet voor alle cate gorieën gelijk. De prijzen van enkele reizen gaan 5 procent omhoog, die van de retours over de korte afstanden meer, evenals de traject-, week- en sehoolkaarten. De prij zen der algemene abonnementen en die der rijwielkaar ten blijven ongewijzigd. Na deze verhoging zal een enkele reis Den Haag Groningen 130 procent kosten van de prijs van 1939, het retour 152 procent van die prijs. Voor Den HaagAmsterdam zijn deze cijfers respectievelijk 145 en 173 procent. Wat de goederentarieven aangaat worden de prijzen der wagenladingen iets meer verhoogd dan die der stukgoederen. Loonsverhoging In de Woensdag gebouden bespreking tussen de directie der Nederlandse Spoor wegen en de personeelraad heeft de direc tie medegedeeld, dat de regering de dooi de directie ingediende voorstellen inzake loonsverhoging heeft goedgekeurd. Aan het personeel zal 5 procent loonsverhoging worden toegekend. Deze maatregel zal van toepassing zijn op een ieder, die 23 jaar of ouder is. Voor het personeel beneden 23 jaar zal nader over leg met de personeelraad gepleegd worden. Zeventiende eeuws pand in Rotterdam in lichterlaaie Vuurgloed was tot ver in de omtrek te zien In een der oudste havenpanden, die Rotterdam nog bezit, heeft Woensdag avond een felle uitslaande brand ge woed, Een vier verdiepingen hoog dubbel gebouw, dat nog uit de zeven tiende eeuw stamt, is door het vuur gedeeltelijk verwoest. Op de derde verdieping van het gebouw, dat aan de Wijnhaven staat, was de erw- tenschonerij van de graanhandel firma J. Bosman ondergebracht. Vermoedelijk zijn hier omstreeks kwart over zes enkele zak ken van een stelling op een brandende kachel gevallen. In korte tijd stonden de bovenste verdiepingen in lichterlaaie. De vuurgloed was niet alleen in de stad maar ook tot ver in de omgeving te zien. Het bergingsvaartuig „Stormvogel" van Van der Graafs Bergingsbedrijf, dat juist op stoom aan de Maashaven lag, voer on middellijk naar de Wijnhaven en begon met een waterkanon en een tweetal stra len de blussing. Ook verschenen er spoedig een vijftal motorbrandspuiten. Spoedig werden twintig stralen op de vuurzee ge richt en daardoor kon worden voorkomen dat de belendende gebouwen, waaronder het bekende Witte Huis mede aan het vuur ten offer vielen. De nabijheid van het Witte Huis was in zoverre gunstig voor de blussing, dat men nu van de zevende étage af stralen kon richten op het in brand staande dak en tevens de daken der nabij gelegen percelen nat kon houden. Om streeks half acht kon gezegd worden, dat gevaar voor uitbreiding was geweken. De ene helft van het dubbele pand was toen totaal uitgebrand, maar* de andere helft, waarin door een muur en stalen deuren gescheiden 30.000 vierkante meter zeildoek lag opgeslagen, kon behouden worden. Bij de firma Bosman zijn grote partijen maan zaad en peulvruchten verloren gegaan. Ook de installatie van het bedrijf is ver woest. Verzekering dekt de schade. Socialistische eis tot aftreden van Belgische premier Tijdens het Woensdagmiddag in de Bel gische Kamer van Volksvertegenwoor digers gehouden debat over de zaak der niet-aangegeven effecten heeft de socialis tische woordvoerder Tielemans de eerste- mïnister Eyskens verzocht onmiddellijk af te treden. Tielemans voegde hier aan toe: „Indien u niet vrijwillig aftreedt, zal de Belgische regering over enkele weken ge dwongen zijn als gevolg van dit financiële schandaal in haar geheel af te treden." De premier heeft onder grote belang stelling op de publieke en diplomatieke tribunes een verklaring afgelegd over de zaak der niet-aangegeven aandelen, waarin hij een streng onderzoek in deze affaire toezegde. KOUDER DES NACHTS Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Komende nacht kouder met hier en daar temperaturen even onder het vriespunt en plaatselijk nevel o£ mist. Morgen overdag geleidelijk toenemen de bewolking maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid en iets lagere tempera turen dan vandaag. 13 Januari: Zon op 8.44 uur, onder 16.54 uur Maan op 3.41 uur, onder 12.19 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 12 Januari: Hoog water: 9.34 en 22.06 uur. Laag water: 5.0J en 17.31 uur. Vrijdag 13 Januari: Hoog water: 10.36 en 23.19 uur. Laag water: 6.04 en 18.36 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1