Donner nesfeit zich vaster op de eerste plaats Opruiming van Restanten %h. de Jianmg) Eerste speeltuin van iJmuiden-West nadert zijn voltooiing LUIDSPREKER UW COSTUUM, JAPON, JAS OLD CLOTHES NEW De verdwenen formules Donderdag 12 Januari 1950 HOOCOVENSCHAAKTOURNOOI Na vijf ronden vier Nederlanders aan de kop Woensdagmiddag zijn de zeskampen (drie in totaal) van het Beverwijkse Hoogoven- schaaktournooi begonnen. De achttien nieu we deelnemers aan het schaakfestijn werden voor de aanvang der ronde toegesproken door de heer C. J. W. de Vries, die hen hartelijk welkom heette en hun de beste wensen voor de komende ronden meegaf. Inmiddels werd in het hoofdtournooi slag geleverd in de volgende ontmoetingen: RossolimoHenneberke Va De bezoekers, die een dag tevoren de Fransman (met zwart!) een bliksemoffensief tegen Van Scheltinga zagen ontwikkelen, dat, onverantwoord als het was, krachtig werd teruggeslagen, hoopten heimelijk, dat RossoliAio. als leider der witte stukken dit maal. een betere reprise zou geven. Edoch, zij werden teleurgesteld. Nog onder de indruk van de geleden nederlaag speelde de Frans man een vrij lusteloos spelletje, dat. nadat hij in enige afruilen w.o. die der dames had berust, op de 26e zet reeds remise werd gegeven. DonnerKramer 1—0 Wederom een overwinning van de Hage naar, die daarmede zijn leidende plaats be hield, ja zelfs verstevigde. Uit een Cata laanse opening ontwikkelde zich een moei lijke iaveringsstrijd, die vrijwel gelijk op ging. Een misrekening van Kramer kwam op verlies van een pion te staan en hoewel de Leeuwardenaar nog even van zich af beet, in tijdnood hield Donner de strop ge niepig gereed om precies op de 41e zet de partij uit te maken. Soultanbeieffdr. Euwe 01 De d4-opening, die Soultanbeieff aanwend de, gaf dr. Euwe dra een gelijk spel. Zwart forceerde een verzwakking van de witte koningsvleugel en begon een aanvalspositie op te bouwen, toen Soultanbeieff met een riskante paardmanoeuvre het verlies ver haastte. De partij duurde slechts 26 zetten, waarvoor de Belg reeds zijn gehele tijd had verbruikt. Van SclieltingaHugot 10 Evenals zijn landgenoot Rossolimo moest Hugot ervaren dat Van Scheltinga in de Hollandse verdediging door overhaast aan- valsspel niet is te verslaan. Reeds vroeg tijdig offerde de Fransman een pion voor de aanval, doch resultaten bleven uit. Van Scheltinga consumeerde een tweede pion, wikkelde af naar een eindspel, waarin de Fransman op het eind nog een stuk en prise zette en onmiddellijk daarna opgaf. B.B.C. met slechts Wa punt voorsprong zege vierde. Zij behaalde 221 punten, terwijl Sans Atout het tot 2191= bracht. De reserve-groepen De Woensdag gespeelde vijfde, resp. derde en eerste ronde der reservegroepen leverde de volgende uitslagen op: Tienkamp A: Van VlotenOrbaan 10; DonkVan Oosterwijck Bruyn 01; Mulder van Leens DijkstraHansen (Denemarken) afgebr.; Van TongerlooKroone 0—1; Sui kerStrengers Vz1=. Tienkamp B: Beentjes—Bijkerk 01; Bur- ges (Engeland)Van Schaik 01; Van Ra- vesteynSteeman 1—0; MeyerBos Vl> Davidson (Engeland)Thorn Leeson 01. Tienkamp C: KoomenSchreuder 14; Van UdenHoltes 10; Van 't HoffDuin- ker^O1; PrangerZadek 01; Slings—Hart Achtkamp A: JonkmanGroos afgebr.; Van LaarenHoeffelman 01; Kelm (Enge land)Visser 10; BrugmanMelitus (Enge land) lili. Achtkamp B: SevensterOort 1—0; Dr. Van DorpDietz 10; Mevr. Van Aalst Wulfs afgebr.; Nijkamp—Van der Steeg 10. Zeskamp A: Van der BiessenDe Boer 10; Van DrielNijman afgebr.; Muijen Jhr. Bosch van Drakesteyn 10. Zeskamp B: Ir. BootTervoort lili Ir. Scheper—Sleeuw 1—0; Mej. nar. de Klerck Bouma afgebr. Zeskamp C: Mevr. Hubert van Beusekom —Meyer Jr. 01; JimminkBroker 01; Van j Raap—Van Leeuwen 10. DAMMEN Jubileum kwarfe!wedsfrijd eindigde in gelijk spel De eerste jubileum kwartetwedstrijd tus sen Zaandam en de Damclub IJmuïden is in een gelijk spel (44) geëindigd. Voorzitter K. de Jong die Suyk verving speelde remise tegen de sterke DKZ-speler Swaan; Dukel, Ligthart en Laros speelden tegen G. Mol en T. Tatje (beiden Wormer- veer) en A. Bleas (Zaandam) eveneens remise. Donderdagavond komen de vier sterkste dammers uit Haarlem tegen de DCIJ'ers uit. Onderlinge competitie DCIJ Voor de eregroep speelde dezer dagen J. Straten tegen T. Postma. Deze partij werd door Postma gewonnen. J Waal en D. Ott en Van der Steen Koppelman speelden remise. Van Beelen won van Van Swijveren, Opa van der Bos versloeg K. Groen, Jan Broek won van H. Leeuw en Nieuwenhuizen toonde zich de meerdere van Champs. Mulder van Post en Koetsier van Postma. De partij MegerNooys werd afgebroken in het voordeel van Nooys. Dinsdagavond wordt het programma in hótel Kennemerhof voortgezet. Kampioenschap Kennemerland De strijd om het damkampioenschap van Kenenmerland begint in de loop van de vol gende week. In de hoofdklasse komen W. de Jong, A. de Jong en J. Poppen van Ooster kwartier uit, J. Draayer en H. Willemse van St. Bavo en C. Gerretsen en N. Blom van de Haarlemse Damclub. In de eerste klasse spelen K. de Jong en J. van Straten en in de tweede klasse zullen Post, L. Nooys en L. Koetsier de belan gen van DCIJ behartigen. Industrialisatie De afdeling IJmuiden van de Partij van de Arbeid belegt Donderdag 12 Januari een vergadering in de voormalige Centrale Keuken aan de Abelenstraat. Ir. J. Bos man zal spreken over „Industrialisatie". CortleverVan Seters Vz De Paulsen-variant van de Siciliaan is een wapen, dat Van Seters nog al eens hanteert. Cortlever trad hiertegen energiek op, offerde vlot een kwaliteit en verkreeg een stelling, die hij, en met hem vele belangstellenden, als uiterst voordelig taxeerde. Van Seters was niet van dezelfde mening, verdedigde zich tegen alle dreigingen zeer handig en toen Cortlever ten slotte de kwaliteit terug .won, was de pap op. Er ontstond een toren- eindspel dat dra remise werd gegeven. De afgebroken partij HenneberkeKra mer uit de vorige ronde werd in de avond zitting hervat en spoedig remise gegeven. Na vijf ronden is de stand in de hoofd groep als volgt: 1. Donner 4% pnt.; 2, 3. en 4. dr. Euwe, Van Scheltinga en Cortlever pnt.; 5. en 6. Rossolimo en Van Seters 3 pnt.; 7. en 8. Kra mer en.Henneberke Iïi- pnt.; 9. en 10. Hugot en Soultanbeieff pnt. Vier Nederlanders aan de kop! Schakend Nederland kan voorlopig tevreden zijn. Woensdagmorgen vond de voortzetting van enkele afgebroken partijen uit de reserve- groepen plaats. Tienkamp B: BijkerkVan Schaik remise; BosVan Ravestein 10; SteemanBui-ges (Engeland) werd 'ten tweede male afge broken. Achtkamp A: VisserVan Laaren 01. Geanimeerde bridge-drive Dinsdagavond vond in het Statenhuis een geanimeerde bridge-drive plaats, waarin de bridge-spelende schakers het onderspit dolven tegen de al of niet schaakspelende bridgers. De uitslag was als volgt: 1. Beverwijkse Bridge Club; 2. Sans Atout; 3. Never Down; 4. Wijk aan Zee; 5. Klave ren Twee; 6. Schakers I; 7. Schakers II; 8. Gieteling. Dat de drive een zeer spannend verloop had, blijkt wel duidelijk uit het feit dat de GEDURENDE 1 WEEK w.o. vele hoeden, o.a. „Staalmeesters", voor zeer lage prijzen Op de gehele voorraad voorts lö'/o korting. KENNEMERLAAN 24 TELEFOON (Adv.) MARKTBERICHTEN 11 Januari 1950 Besommingen IJM 183 Viking Bank 20.000. HD 79 3780; SCH 9 1280; KW 33 180; KW 16 3840; KW 104 670; SCH 2 260. Aanvoer 60 kisten tarbot en tong, 180 kisten schelvis, 120 kisten wijting, 70 kisten kabeljauw; 15 kisten leng, 5 kisten schartong, 100 kisten koolvis, 10 kisten heek, 10 kisten haai, 220 kisten schar, 20 kisten bot, 30 kisten schol, 180 kisten makreel, 20 kisten diversen. Totaal I 1040 kisten. Prijzen Gr. tong 2,20—2,15; gr.m. tong 2,20—2.15; kl.m. tong 2,20—2,10; kl. tong I 1.95—1,80; kl. tong II 1,84—1.73; tarbot I 2,95—2,90. per kg. Tarbot IV 64; schartong 51; gr. schol 6360; gr.m. schol 6358,50; kl.m. schol 6055; kl. schol I 5654; kl. schol I 4731,50; schar 29—11.50; bot 37—31,50; makreel 29—14,50; gr. schelvis 79; gr.m. schelvis 7372; kl.m. schelvis 6558; kl. schelvis I 6650,50; schelvis II 4725; wijting 35—17,50; gr. gul 5351; m. gril 43,5040.50; kl. gul 32,50 28,50; Iel. koolvis 26,5024; kl. haai 26, per 50 kg. Kabeljauw 188130; gr. leng 10294; gr. koolvis 51.5047,50, per 125 kg. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 11 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Boschfontein v. Ham burg. Dione van Caen. Castor van North- field. Surte van Londen. Vertrokken zijn: Waterland naar Hamburg. Alamak naar Genua. Tony naar Bohus. Swift naar Rotterdam. Meike naar Rostock. Castor naar Rotterdam. Woodham Rover Emden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: J. Calfvan Deudekom, Frogerstraat 22 rd. IJmuiden; J. de Graaf— Klaver, d., de Sav. Lohmanstraat 6. Velsen; J. C. M. Sintenievan Schagen, z., Bloe- mend.straatweg 4, Santpoort; G. Ramakers— Vrieze, d., Vlierstraat 9. IJmuiden-O.; J. C. de KromPost, z., Hagelingerweg 367, Drie huis; W. Barbiersvan der Doe, d.,-Casern- brootzijstraat 12, IJmuiden-O.; H. A. IJ. Mee- terTouwen, z.. Jan Kostelijklaan 9, Velsen; J. H. BaxCornet, d., Velserdüinweg 185, IJmuiden-O.; J. KrijgerVisser, z., Fahren- heitstraat 38. IJmuiden; J. VisserKunst, d., ElzenstraattSO, IJmuiden-O.; A. KossenDon ker. z., Burg. Enschedelaan 31, Santpoort; A. A. Goosvan Oosterom, z., Sieraadstraat 12, IJmuiden-O.; E. GroenPaap, z.. Pres. Kru- gerstraat 52, IJmuiden; E. A. Nieuwenhui- sen-^-Wiegman, z.. Hof laan 25, Velsen-N.; D. M. KerkvlietMolenkamp, z., Brederoodse- weg 40, Santpoort; P. H. Bornter Reehorst, z., Sint Bavostraat 17, Haarlem; C. Hoek Stangenberger d., Ieepnstraat 5, IJmuiden-O. OVERLEDEN: W. Slingerland, 80 j., wed. van S. J. A. Reekers, van den Vondellaan 25, Driehuis; S. Baantjer, 75 j., ongeh.. Harddra verslaan 32, Santpoort; G. de Paus, 52 j. echtgenoot van A. M. van Veen, Vergierde- weg 126, Haarlem; M. Kroese, 88 j., wed. van J. Koster, Hagelingerweg 17, Santpoort. ADVERTENTIE Helderheid en beschaving gaan samen Nieuwe vinding breekt zich baan met grote snelheid Wie de historie sinds oeroude tijden navorst, komt tot de ontdekking, dat het gebruik van wasmiddelen steeds typerend was voor het beschavingspeil van bepaalde volkeren. Hygië ne, helderheid en verlichte begrippen gaan bijna steeds samen. In de stapsgewijze verbe tering van zeep en wasmiddelen weerspiegelt zich dan ook mee de opgang in de pelgrims tocht van de mensheid. De laatste opzien barende verbetering op het gebied van de wasmiddelen is ongetwijfeld de toepassing van het Actief Wit, dat verwerkt werd in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. Dit maakt voor het eerst het z.g. „optisch bleken" in de huishouding mogelijk. De was wordt vele malen witter, helderder en zachter: men staat letterlijk versteld van de resultaten. Deze grote verbetering heeft het nieuwe was middel dan ook een ware zegetocht bezorgd, - en terecht. "Herdenkingsdienst voor pastoor L. Rinkel Wegens het verscheiden van de hoogeerwaarde heer Rinkel, oud-pas toor der Oud-Katholieke gemeente van de H. Engelmundus van IJmuiden, is in de Oud-Katholieke kerk aan de Wilhelminakade een treffende her denkingsdienst gehouden. Voor deze dienst was zeer grote belang stelling, o.m. bevonden zich als vertegen woordigers van het gemeentebestuur de heren wethouders J.C. Aschoff en F. Strij- bosch en de directeur van Sociale Zaken, de heer P. Waardenburg in de kerk. De liturgie van de Mis ter uitvaart van overledenen werd afgewisseld met toepas selijke gezangen. In zijn herdenkingstoespraak ging pas toor F. C. Nieuwenhuyzen uit van Hebreën 13 7. „Gedenkt uwe leidsmannen, die u het woord Gods verkondigd hebben en volgt hun geloof na, beschouwende de uitgang van hun levenswandel". Pastoor Nieuwenhuyzen belichtte hoe zijn voor ganger van Februari 1923 tot October 1937 in IJmuiden als herder diende en ver klaarde, dat hij in de kracht van zijn leven van zijn 41e tot 55e levensjaar in IJmuiden een grootse taak had gevonden. „Pastoor Rinkel vond hier", aldus spre ker, „een werk van dienen, overeenkomen de met zijn aard. Zijn arbeid lag niet in de studeerkamer maar onder de mensen, met wie hij meeleefde in leed en vreugd". De voorganger schetste verder hoe de pastoor door zijn fijn gevoel voor humor de mensen wist te vatten en niet slechts zijn eigen gemeenteleden maar ook zeer vele andersdenkenden met wie hij in aan raking kwam. Hij was in het openbare leven van de gemeente Velsen dan ook een zeer geziene figuur op wie nimmer een vergeefs beroep werd gedaan en wiens adviezen, waar het betrof hulp aan maatschappelijke en sociale zaken, steeds grote waardering ontmoetten. Pastoor Nieuwenhuyzen *ekende de ont slapen priester als een eenvoudig onge kunsteld, oprecht en goed mens, die niet alleen voorging in het goede woord maar ook in zijn levenswandel. Ds. Lagerwey predikant in Den Haag Ds. Lagerwey, voormalig predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente te IJmuiden heeft Zondag 8 Januari afscheid genomen van zijn gemeente in Dordrecht. Zondag 15 Januari zal ds. Lagei-wey in de Grote Kerk in Den Haag door ds. Groene- wegen bevestigd worden, waarna hij 's middags om 5 uur zijn intrede zal doen. Het bestuur van de speeltuinver eniging D.S.S. in Oud-IJmuiden is van plan alle mogelijkheden uit te buiten, om zo spoedig mogelijk IJmuidens jeugd samen te brengen binnen de omheining van de nieuwe speeltuin aan Kanaalstraat-Enschedéplein. Daar de financiële zijde van het speel tuinwerk een grote rol speelt, is de crisis in het visserijbedrijf zeker een handicap te noemen. De financiën worden hierdoor merkbaar ongunstig beïnvloed, zo merkte een der bestuurders onlangs op. Tot nu toe zijn de volgende speelwerktuigen reeds geplaatst: schommelstelling met zes schom mels, twee niet verplaatsbare wippen, schommelladder, loopton, vier „baby-wip pen", bedoeld voor de kleinste leden van drie tot en met acht jaar, een spiraalvor mige zandbak volgens Zweeds systeem, waarin de kinderen wel beschermd zijn maar niet „opgesloten" en een slingerpaal. De glijbaan is nog in de maak, evenals een draaimolen voor de peuters, een draaischijf en een zogenaamde familiewip. Om dit alles te kunnen betalen heeft het bestuur nog een kleine 1500 nodig. Zit U ergens mee? pJooh een Een ledenavond op culturele grond slag zal de eerst, daad zijn om de kas voller te maken. De opbrengst van deze avond, waarop het Ambu-Variété optreedt en de bekende radio-confé rencier Frans Nienhuys zijn „men vraagt en wij draaien" verzorgt, komt geheel aan het speeltuinwerk ten goede. Wanneer de IJmuidenaren hun devies: Door Samenwerking Sterk trouw blijven, zal binnen afzienbare tijd Velsens best geoutilleerde speeltuin zonder schulden kunnen worden geopend. Op 19 Januari zal in Thalia een pro gramma worden afgewerkt dat er zijn mag, een bal onder leiding van John Stol zal na afloop de leden nog enige uren in feeststemming bij elkaar houden. Velsen Industrie-uitbreidingen Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter ge meente-secretarie ter inzage 'liggen ver zoeken, met bijlage, van: de firma Groe- newoud en Koks te Driehuis, om vergun ning tot het wijzigen en uitbreiden van een drukkerij, door het verplaatsen van 3 werktuigen en een electromotor met een vermogen van 1,1 pk, en het bijplaatsen van een snelpers, aangedreven door .een electromotor van 2 pk, in het perceel Zee weg no. 374 te Driehuis; van D. de Koning en D. de Niet te IJmuiden, om vergunning tot het wijzigen en uitbreiden van een tim merfabriek, door het verplaatsen van 2 werktuigen, gedreven door 2 electromo- toren met een gezamenlijk vermogen van 8 pk, en het bijplaatsen van 9 werktuigen, gedreven door 9 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 25j-< pk., in het perceel 3e Havenstraat, hoek Industrie straat te IJmuiden; van de firma De Groot en Ruighaver te IJmuiden, om vergun ning tot het wijzigen en uitbreiden van een inrichting voor het reinigen van kleding, tapijten, enzovoorts, door het ver plaatsen van een watertank en het bij plaatsen van een stoomketel en 2 kleding- pers'en in het perceel Koningsplein no. 10 te IJmuiden en van J. van der Horst te IJmuiden, om vergunning tot het oprich ten van een benzinepompinstallatie, be staande uit een ondergronds reservoir met een inhoud van 6000 liter en een daaraan verbonden aftappomp, gedreven door een electromotor met een vermogen van 1/3 pk, op de Halkade te IJmuiden. IJmuiden, 12 Januari Beste kinderen! Voor we met de wekelijkse corres pondentie beginnen, moet ik jullie even een zakelijke vraag doen of liever één van jullie. Er is namelijk een foutje in mijn administratie ge slopen, zodat één prijswinnaar (es) van de vorige maandwedstrijd zijn of haar prijs nog niet heeft. Omdat daar nodig wat aan gedaan moet worden, vraag ik de nicht of neef vriendelijk even in een apart briefje haar of zijn naam en adres te melden en daarbij te zetten: „Prijs nog niet gekregen". Maar nu gauw naar de briefjes, want het zijn er heel wat. MARIANNEKE is haantje de voorste en zij belooft (onder tranen zegt ze), dat ze niet zulke snauwe rige briefjes meer zal schrijven. Het was anders maar een grapje van me, hoor Ma rian. En wederkerig: een gelukkig nieuw jaar. Datzelfde geldt in niet mindere mate voor KABOUTER WIPPIE, die ook weer eens uit de holle boom te voorschijn komt. Jullie hebben zeker wel gelachen om die kleine neef onder de kerstboom? Uit Drie huis komt een levensteken van RESEDxA, eveneens met een gelukwens bij de jaar wisseling. Insgelijks meiske, ook aan je ouders. In je raadsel is toch een klein foutje geslopen, maar ik heb het voor „goed" gerekend, want het was nogal moeilijk deze keer. Een werkje voor de meisjes in de vorm van een maandwed strijd zal er ook wel weer. eens komen, maar de kaart van Luilekkerland is toch niet uitgesproken jongenswerk? Ik ver wacht tenminste zonder mankeren een exemplaar van jullie beidjes. Hoor ik, of je slaagt voor je „gi'ote" diploma? Natuurlijk is GEORGE FORMBY pre sent. Jouw boekenzending komt nu wel in orde, hoor en hetzelfde kan ik tegen ALPENKONINGINNETJE zeggen. Je Nieuwjaarskaart is ook zij het wat laat binnengekomen. Welnee, kind, ik ben helemaal niet boos, omdat je er naar vraagt, integendeel. Dat was een keurig Kerstrapport, jongedame! „Ga zo door mijn dochter" zou ik willen zeggen. De padvinderij zorgt bij jullie goed voor haar leden, vind ik. Ook ALPENKLOKJE klingelt weer eens in ons hoekje. Doet me plezier, nicht, maar ?k hoop niet dat je lieflijk geluid na deze ene keer weer direct verstomt! Bedankt voor de goede wensen en „van 't zelfde", kindje. Ja, van jullie logeerpartij in de andere school heb ik al heel wat gehoord. Nou, hier is dan nog één keer de omschrij ving van de maandwedstrijd voor jullie allemaal bestemd dus: Je moet een kaartje tekenen van Luilekkerland, zoals jij het je voorstelt, met dorpen, steden, rivieren en wat al niet meer. De namen kun je zo dol of zo mooi maken als je zelf wilt en wie de aardigste vondsten heeft, krijgt de prijs. Nu duidelijk? De vorm van het „land" moet je hele maal zelf „ontwerpen" en je mag er des noods in een hoekje een plattegrond van de hoofdstad zeg maar „Zoetestad" bij maken. Onze Spaamdamse nicht ROODKAPJE is er eveneens weer bij met een gekleur de brief "zelfs! Ik heb die getypte brief van jou nooit gekregen, weet je wel zeker, dat 'ie gepost is? Die nieuwe meester van jullie moet vermoedelijk wel streng zijn voor die Spaarndamse bengels! Blijf jp me nu voortaan wat trouw? De verrassing van de week was de „blijde inkomste" van mevrouw VIOLIER, die ik eigenlijk al afgeschreven had. Maar ziedaar: zelfs de heel oude klanten komen terug! Jij te lui voor die Luilekkerland-geschiedenis? Dan veroordeel ik je hierbij tot het onmiddellijk tekenen van die kaarten gauw! Cor Bruyn's boek, waar jij over schrijft, is inderdaad een geslaagd verhaal. Quality- Street ken ik niet de schrijver wel, maar je Franse keus kan ik uit ondervinding bewonderen. Het komt wel meer voor, dat de schrijver zichzelf in een boek „transpo neert", wist je dat? Trouwens, in de meeste gevallen geeft de auteur een zijner per sonen eigen indrukken mee dat kan al haast niet anders. Gelukkig, dat er van gedeelde smart sprake is doordat ook je Drentse neef al lang geen taal of teken heeft gehoord. Jouw gymnatische toeren lijken me het beschouwen overwaard.Anders wel leuk hè, zo'n partijtje spieren-rekken, een paar maal in de week. Dag Violiertje, tot schrijvens, hoor! Een nieuweling uit Bakkum heb ik voor het laatste bewaard lest best dacht ik want SNIPPER vraagt zoveel tege lijk, dat ik er eens rustig voor moest gaan zitten. Ten eerste ben je hartelijk welkom, ten tweede kun je de brieven aan de IJmui- der Courant adresseren, ten derde hoop ik op een mooie inzending van „Luilekker land", ten vierde zal ik je idee voor een nieuw maandraadsel eens nader bekijken en te vijfde ken ik die politieman daar in Bakkum niet voldoende, om jouw vraag met ja of nee te beantwoorden. Je zult het er wel naar gemaakt hebben, mannetje! Waarmee de lijst weer compleet en af gewerkt is. En ik met een gerust geweten jullie kan toeroepen: Tot de volgende week! TANTE ELS Voor jonge hersens De oplossing van het vorige weekraad- sel is: 1. na: 2. ier; 3. ezel; 4. urker; 5. walsen; 6. Jalta; 7. arke; 8. arm; 9. ra. De beide gevormde woorden zijn: „Nieuwjaar" en „leste". Goede inzenders waren: VIOLIER, KABOUTER WIPPIE, RESEDA, MARIAN en ALPENKONINGINNETJE. Violiers opmerking over het woord ARKE was volkomen juist. Maar ik heb toch nooit anders beweerd? Het nieuwe weekraadsel heb ik in tweeën gesplitst: eentje voor de groteren, die wel iets moeilijkers aandurven en een kleiner voor degenen, die zich liever niet op glad ijs wagen. Maar ik waarschuw hen, die „groot" willen zijn: het is niet gemakkelijk! Op de bovenste stippellijn ontstaat een zin, die een waarheid als een koe vertelt en bij het handje (ook van links naar rechts) verschijnt het laatste woord van die zin, die eigenlijk de zaak een beetje grappig maakt. Doe je best maar eens! 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 De omschrijving van raadsel a is: 1. (van boven haar beneden): voorzetsel; 2. gehoororgaan; 3. muntstuk; 4. spoed; 5. vulkanische opening; 6. aanslag; 7. soort boerewagen; 8. volkswoord voor de pool ster; ook wel: „ik ben mijn kwijt"; 9. mensen, die dromen; 10. ook, evenals, ook al; 11. nied dood; 12. tegengestelde van laatst; 13. Scandinaviër; 14. soort zijde; 15. landbouwwerktuig. De omschrijving van b is: (zowel van boven naar beneden als van links naar rechts!): 1. komt uit een vulkaan; 2. bloed- buisje; 3. huidbedekking van een vogel; 4. soort slee voor paarden. desgewenst binnen een dag gereed zonder prijsverhoging Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Veisen-Noord Er wordt weer gebouwd Op het voormalige „Schulpen" verrijzen wederom een tweetal bouwwerken. De firma C. J. van Heyst te Velsen is thans bezig met het bouwen van een woonhuis op de hoek van de Melklaan en de Van Rijswijkstraat, waarbij aan laatst genoemde straat tevens een timmerwerk plaats wordt opgetrokken. Op de andere hoek van de genoemde straten heeft de aannemersfirma P. Meyer te Wijk aan Zee en Velsen-Noord dezer dagen een begin gemaakt met de bouw vaft een woonhuis en kantoorruimte, voor reke ning van de heer W. J. van der Ham te Velsen-Noord. De beide percelen sluiten aan aan de reeds bestaande schilderswerk plaats van de heer v. d. Ham aan de Melk laan. ADVERTENTIE Als 't vuur U zuurbrandend opstijgt naar de keef, bij het minste, dat Uw maag niet verdraagt Dan is het goed 'n paar Rennies te nemen. Die blussen dat branden op staande voet en de pijn is over, even vlug als ze opkwam. Dat maakt Rennies temeer tot een heerlijke remedie. Niet nodig af te wachten of ze hel pen. U ondervindt de weldadige werking da delijk. Daarbij zijn Rennie-tabletten nog smakelijk ook. U neemt ze met genoegen. En zo eenvoudig en onopvallend, zonder water of wat ook. Steek een paar Rennies bij U - altijd - als een vaste gewoonte. Als ge dan overvallen wordt door die snerpend branden de pijn, dan kunt U deze ook prompt af doende tegengaan. Vraag Uw Apotheker of Drogist vandaag nog Rennies. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Celinck 10) Een lelijke vraag inspecteur! Maar het antwoord is duidelijk: alleen John Camden en ik. Misschien dat er nog een derde per soon is, meneer Landt. Iemand bij hem thuis. Hij ls weduwnaar, nietwaajj? Woont hij ook ïn een pension? Nee, hij heeft een dame, die zijn huishouding doet. Maar die is er al lang, al wel twintig jaar geloof ik. En verder personeel? Ja, dat weet ik niet. Goed. Die John Camden, hoe kwam die hier? Op een aanbevelingsbrief uit Cam bridge. Van een Engelse collega var: pro fessor Wyarda, één van zijn weinige per soonlijke vrienden. Hoe lang is dat geleden? Ruim twee jaar. En hebben die twee heren elkaar sindsdien wel eens gesproken? Ik geloof het niet. Maar nu gaat u John Camden toch niet verdenken? Dat neem ik ook niet, inspecteur! Hij is de beste kerel, die er bestaat, mijn vriend. Een puik kameraad. De politieman glimlachte even. Een puik kamerèad, dat was hijzelf, deze onstui mige Peter Landt! Een sympathieke kerel. Zoals hij daar zat met zijn trouwhartige gezicht! En hij vervolgde: Kent u hem persoonlijk? Ik bedoel: ook buiten uw werk? Nee inspecteur. Wij zijn zó opgegaan in onze proeven, dat er buiten ons werk niets meer is overgebleven. Soms,... kan je dat spijten, maar het is de geest van professor Wyarda. Nooit heeft hij iemand kunnen vinden, die aan die eis kon beant woorden. Niemand... behalve John Cam den. En u zelf? En ik zelf. En u werkt dus al twee jaar met Camden samen. Ja. En ik kan haast wel zeggen: on- fgebroken. Als twee kameraden. Ik heb le grootste eerbied voor zijn wetenschap pelijke kennis, want die is énorm, al is hij enige jaren jonger dan ik. Dan heb ik de grootste eerbied voor zijn humeur, dat altijd mild en gelijkmatig is, terwijl ik een wilde kerel ben. En voor zijn geduld, wanneer ik zelf niet kan wachten en die fijne instrumenten wel zó zou tVillen neer smijten. Ik werk tweemaal zo vlug, en driemaal zo productief, en tienmaal zo aangenaam sinds hij op het lab gekomen is. Professor Wyarda zou hem niet meer kunnen missen. En ik ook niet. Ik ben u dankbaar dat u mij zulke uitvoerige inlichtingen geeft. U bent dus niet op de hoogte van mr. Carriden's parti culiere leVen. Maar uw samenwerking is ideaal. Nu kom ik weer op vanavond terug, meneer Landt. U was dus om elf uur niet in het lab aanwezig? Nee. Precies klokslag elf niet. Toen kwam de portier boven met koffie. En die vond dus alleen uw vriend Camden in het laboratorium? Nee, die ook niet. Er was een ogen blik niem'and. Maar ik kwam vrijwel meteen de trap weer op. Om vijf over elven keek ik op mijn horloge: Toen was ik er weer. En om elf uur was u? Eh.... Nu, zegt u het maar. Op de W.C.? Zoals u wilt. Peter Landt blies een geweldige rook wolk uit, die zijn gezicht in een blauw achtige nevel hulde. De politieman had zich over zün notitieboek gebogen; recher cheur Prins stond achter zijn stoel, stijf en strak als een adjudant. Waar was uw collega Camden? Beneden een nieuwe lamp gaan halen uit de voorraadkast. Hij had één van de verplaatsbare lampen op de werktafel ge broken. Hoe laat gebeurde dat ongeluk, van die lamp, bedoel ik. Nu, óm vijf vóór elven, denk ik. Maar nu gaat u toch niet als conclusie trekken... Ik trek geen conclusies. Waar ont moette u de portier? Op de bovenste trap. Hij had de koffie op het laboratorium neergezet. Ook voor professor Wyarda? Ja. Er waren drie kopjes. Ze moeten er nog staan. Wij dronken het onze leeg. Ik dank u wel, meneer Landt. Ik geloof nu werkelijk dat ik u alles gevraagd heb wat ik u te vragen had. Toch had ik wel graag dat u vooxiopig nog ter be schikking bleef. Misschien kunt u probe ren om boven wat te slapen in een ge makkelijke stoel. Het spijt me wel u zo van uw nachtrust te moeten beroven. Dat maakt voor ons geen verschil, zei de assistent, opstaande, wij maken er zo dikwijls nachtwerk van. Dan zal ik nu maar naar boven gaan. Tot ziens dan, inspecteur. Hij knikte even tot afscheid en opende de deur. Maar rechercheur Px-ins vergat niet zijn taak van adjudant en secondant. Zoals bij de kool en de geit, zo dirigeerde hij deze getuige netjes naar boven en leverde hem af in het labora torium onder de hoede van rechercheur Schuurman. Daarna daalde hij de trappen weer af in afwachting van nadere instruc ties. Zijn chef was juist bezig ogai het luci fersboekje te bekijken, dat daar nog altijd, zorgvuldig uitgespreid op een vel wit papier, op tafel pronkte. Een gewoon lucifersboekje in doorweekte, toestand, waarvan een paar rose lucifers waren af- gescheux-d. Maar behalve die gewone ken merken was er ook een ongewoon kenmerk aan dit onaanzienlijke stukje van over tuiging: de gedrukte naam van het hotel, dat dit lucifersboekje gratis ter beschik king van zijn gasten had gesteld. De in specteur kon de naam nog juist ontcijfe ren, al wafén de letters door de regen bijna onleesbaar geworden. De rechercheur cijferde over zijxi schouder mee. Hotel Continental. Aarhuus. Danmark. Aarhuus, Denemarken, zei de in specteur. De aanvaller van professor Wyarda moet behalve een goed bokser, ook een goed zwemmer zijn. Is er voor veertien dagen niet een Nederlandse zwem ploeg naar Aax-huus geweest? Zoek dat eens voor mé uit, Prins, met een lijst van de namen. Het zou niet de eerste keer zijn dat er een kerel „hing" aan een enkele onnozele lucifer. Maar het zou ook niet de eerste keer zijn, weerstreefde de rechercheur zijn chef, dat er een kerel „hing" aaxx Violettes de Parme! Zal ik u eens wat zeggen, chef? Die kerel daarnet, die meneer bedoel ik, heeft gelogen toen hij zei dat hij op de W.C. zat. Weet u waar hij was om elf uur en wat hij toen deed? Hij stond hier in dit kamertje een aardig meisje te zoenen, daar wil ik een. eed op doen. Mijn neus liegt nooit! HOOFDSTUK III. In het laboratorium hing, onder het helle licht, nog altijd de stilte, een stilte waarin slechts de wind zuchtte om de vensters en de regen tegen de ruiten sloeg. Recher cheur Schuurman, een kalme, al wat oudere man met een Frans puntbaardje, had zich bescheidenlijk teruggetrokken in een hoekje bij de radiator en zweeg. John Camden zweeg ook. Hij zat op de versle ten leunstoel voor één van de beide schrijf- bureaux en had enige papieren voor zich uitgespreid om de schijn aan te nemen van te werken. Maar hij werkte niet. Met zijn vingers in elkaar gestrengeld op het blad van het bureau zat hij roerloos, wat ineen gedoken, het donkere hoofd naar voren alsof hij zat te luisteren naar de regen en de wind. Zijn horloge tikte aan zijn pols. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6