Het puikje van het Nederlandse pluimvee in een veilinghal bijeen Opruiming van Restanten Jlli. de Jian 'mg) BHHBdnBHHH Visserij- In Velsens oude kerk werd het 90-jarig bestaan der Maria-bewaarschool gevierd Vrijdag 13 Januari 1950 3 HARDWERKENDE LIEFHEBBERS EXPOSEREN „Alleen de Yokohama's zijn een bezoek al waard" De babyweegschaal, waar een reus van een \haamse Reus wordt opgetild, wijst 14 kilo aan. De keurmeester houdt de meetlat langs de oren van de snuffelende knaap en geeft zijn oordeel: „Iets te kort". Want dat steekt nauw op 'n nationale pluimveetentoon stelling zoals er vanmiddag een in het veilinggebouw „Kennemerland" aan de Beverwijkse Breestraat opengaat. Het witte „Pooltje" de dreumes on der de konijnen wordt daarom even uitgebreid bekeken als zijn grotere soort genoten en al hoeft de weegschaal voor hem maar twee pond aan le wijzen, de keurmeester neemt die wollige twee pond terdege onder handen. Ideale ruimte De veilinghal is een ideale ruimte voor een pluimvee-expositie. Daar zijn de be stuurders van de Kennemer Pluimveever eniging het roerend over eens, want van de ballustrade af en op de begane grond is het gezicht op de lange rijen kooien bepaald indrukwekkend. Uit het hele land zijn dan ook de beste pluimen naar Bever wijk gekomen letterlijk „de pluimen" wel te verstaan, omdat volgens keurmees ter van Alfen er onder de konijnen niet veel overweldigends is te vinden. Wij heb ben daar zo'n verstand niet van, want de serie doorvoede Hangoren lijken ons het aanschouwen waarlijk wel waard. Het zwaartepunt van deze show ligt echter elders: bij de hoenders. Rechts achterin de hal kakelen de mooiste exemplaren, die de Neder landse sportfokker in het ras „Yoko hama" weet op te brengen: struise, veelkleurige dieren, sierlijk als para dijsvogels en kostbaar als edelstenen. „Dit ploegje alleen al is de moeite van een bezoek overwaard" zegt voorzitter H. J. Vessies, de IJmuidenaar. Een dokter uit Venlo-Blerik stuurde ze in en het zal er druk worden rond de hokken dezer fiere vogels. In het artikel kippen is deze tentoon stelling met haar 800-1000 inzendingen bijzonder goed gesorteerd en met het veel al prachtige materiaal voor ogen zou men het doel van de expositie al bij voorbaat bereikt kunnen achten. Dit doel heet „be vordering van de liefhebberij" en wanneer de leek ziet, welk een wondermooi dier kan groeien onder zijn handen en door zijn zorgen zal hij misschien ook met een toom „ordinaire" leghorns w'llen begin nen om bij een statige Wyandotte te eindi gen. Als een fles Achter de hokken van de Yokohama's is nog iets moois te zien: de kleine collectie eenden Fluweeltjes, Peking-eenden loopeenden 'en wat er meer aan rassen rondlopen en zwemmen. De loopeenden moesten een etage op hun kooi laten bou wen, want die kregen van Moeder Natuur de gewoonte mee, zich te „stellen", ofwel zich uit te rekken, waardoor zij (als ze zuiver zijn) de vorm van een fles aan nemen. Nog verder naar achteren, onder het schild met het Beverwijkse wapen, kwet tert een bont volkje zangvogels in een ruime volière zodat het gehele scala van „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden t/m Woensdag a.s. DE GETEMDE AVONTURIERSTER in technicolor met YVONNE DE CARLO 18 jaar „Duikelaars" en „tipplers" De inzending sier- en postduiven op de Beverwijkse tentoonstellng verdient een warme belangstellingivant ook hier hebben de amateur-fokkers hun beste exemplaren ingebracht. Keur meester Populier heeft met vakkundig genoegen de Oudhollandse tuimelaars, de taaie „tipplers" en de tientallen an dere rassen bekeken en getest. Wanneer vanmiddag de deuren van de expositie ruimte zijn opengegaan, zullen ook de honderden andere kenners, die Kenne merland op postduivengebied telt zich vergasten aan deze collectie. Zij mag gezien worden. wat men onder „pluimvee" pleegt te ver staan, present is. Als vanmiddag burge meester mr. H. J. J. Scholtens van Bever wijk, die met mr. M. M. Kwint van Velsen en de heer H. Nielen van Heemskerk zit ting heeft in het ere-comité, de tentoon stelling zal hebben geopend, kan de lief hebber van gevederd en behaard gedierte maar ook en vooral de leek tot Zon dagavond zijn hart ophalen in „Kennemer land". En de honderden kostbare prijzen houden er deze drie dagen de spanning bij de inzenders vermoedelijk wel in. De schilders van het landschap in de loop der eeuwen" De directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem, de heer P. Baard, zal voor de leden van het Historisch Genootschap Mid den Kennemerland op Maandag 20 Februari in de bovenzaal van de veiling Kennemer land een voordx-acht met lichtbeelden hou den, over „De schilders van het landschap in de loop der eeuwen." „Carnaval der liefde" De Rooms Katholieke toneelvereniging „Kunst door Oefening" zal op Maandag 16 Januari in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk de klucht opvoeren „Carnaval der liefde" van Gré van Gameren. „EN ZO BEGON HET". Onder auspiciën van het Katholiek Vrou- ■wencentrum zal door de toneelgroep „Lu- damus" uit Haarlem de klucht „En zo be gon het" worden opgevoerd. De avond wordt gehouden op Woensdag 25 Januari in het K.S.A.-gebouw. JAARVERGADERING VAN POSTDUIVENHOUDERS De Postduivenvereniging „Assumburg" houdt op Vrijdag 20 Januari haar jaar vergadering in café „De Zon". Bestuurs verkiezing en de oprichting van een juni orenafdeling staat op de agenda. Heemskerk VAN DE PLANKEN De R.K. Toneelvereniging „Ons Genoe gen" zal op Zondag 22 Januari een opvoe ring geven van het toneelstuk „Zo waarlijk helpe mij" van Tom Dekker in de Con certzaal van café „De Zon". COLLECTE De gehouden collecte van Katholiek Thuisfront, afdeling Heemskerk heeft 37 opgebracht. GEDURENDE 1 WEEK w.o. vele hoeden, o.a. „Staalmeesters": voor zeer lage prijzen Op de gehele voorraad hoeden voorts 10*/« korting. KEN NEMERLAAN 24 (Adv.) Wim Sonneveld speelde „lene-miene-mutte" In het Beverwijkse Luxor Theater heb ben Wim Sonneveld en zijn voortreffelijk ensemble Donderdagavond „lene-miene- mutte" ten tonele gevoerd. Direct na de première in Amsterdam heb ik in een korte doch enthousiaste beschou wing beweerd, dat dit het beste cabaret was na de oorlog in ons land vertoond. Men kan daarover in gemoede van mening verschil len, omdat nu eenmaal aan dit ondefinieer Om het afdelingskampioenschap van „Sans Atout" De tweede ronde om het afdelingskam pioenschap van de Beverwijkse bridgeclub Sans Atout, welke Dinsdagavond in het Witte Kruis-badhuis aan de Baanstraat is verspeeld, heeft een aanzienlijk succes op geleverd voor het koppel SpruitBakker. Met niet minder dan 11% punt voorsprong op nummer twee eindigde het op de eerste plaats. De belangrijkste gedetailleerde uit slagen luidden: Groep I: 1. heren SpruitBakker 47 mp. 2. heren" BerléeSogeboom 35mp. 3. heren BoomBlom 34 mp. 4. heren Tabak Hóogeboom 31% mp. 5. heren Klesser Zandbergen 29 mp. 6. heren Bloemendaal Hoogeboom 27 mp. 7. heren v. d. Linden Hoogeboom 27 mp. 8. heren KrabTabak 20% mp. Onderlinge wedstrijd: 1. heren BosVan Balen 39% mp. 2. heren StalteDe Laleine 37% mp. 3. heren ZoontjesGroen 34% mp. 4. heren BraamStiphout 34 mp. 5. heren GrootPlooy 29mp. 6. dames TandVan Essen 29% mp. 7. heren Hamers —Kuis 24 mp. 8. mejuffrouw Van Klaveren heer Oosterveen 23% mp. Kindermiddag in het Kennemer Theater Het Amsterdams Jeugdtoneel zal Woens dagmiddag 18 Januari in het Kennemer Theater te Beverwijk een opvoering geven van „Assepoes, de betoverde katuil". Opbrengst collecte De collecte, welke in de Parochiekerk van O. L. Vrouw van Goede Raad ten bate van de St. Vincentiusvereniging werd ge houden, heeft 2121.opgebracht. voor Beverwijk VRIJDAG 13 JANUARI. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Het mysterie van Tanger". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Vreemde lading". W. B. Theater, 8 u.: „De helse karavaan" Corso Theater (Castricum), 8 uur: „De fluwelen handschoen". ZATERDAG 14 JANUARI. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Het mysterie van Tanger". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Vreemde lading". W. B. Theater, 8 u.: „De helse karavaan" Corso Theater (Castricum), 7.15 en 9.30 uur: „De fluwelen handschoen". HOV-concert onder leiding van Toon Verhey Toen de jonge Mendelssohn op zijn zwerftocht door Europa in 1829 in Schot land terecht kwam leidde zijn weg hem naar wat toen reeds een natuurmonument van een bijzondere orde was: het eiland Staffa met de grot van de legendarische held Fingal. De jonge, romantische com ponist ontkwam evenmin als de velen die na hem Staffa bezochten niet aan de indruk van bijna onbeschrijflijke groots- heid die deze enorme basaltgrot, steil uit bare genre sterk uiteenlopende eisen wor- zee oprijzend, op een ieder maakt. J 4~1J 1 Mendelssohn had daarbij het voorrecht enige uren in de duistere basaltcathedraal te kunnen vertoeven, iets wat thans niet grif meer wordt toegestaan en dan nog slechts bij uiterst kalme zee. Het laatste heb ik tot tweemaal toe zelf kunnen er varen. De zwervende, muzikale Felix kwam mij op Staffa in gedachten, toen ik juist daar besefte hoe raak hij deze illustratieve mu ziek geschreven heeft, geschapen met een getrouwheid van natuurschildering de ro mantische school eigen. Én dat alles alleen met behulp van instrumentale middelen. Het was voor de H.O.V., die ditmaal in het KSA-gebouw concerteerde, een pret tige opdracht deze Hebriden-ouverture (of hoe ze dan ook genoemd mag worden) in klanken om te zetten. Toon Verhey heeft aan de vertolking de afwerking meegege ven, die we van hem niet anders hadden verwacht. De cadans van de eeuwig rui sende golfslag, soms opgezweept met grote kracht, wist hij door middel van het uit stekend geleide orkest treffend tot uit drukking te brengen. Het fraai musicerende strijkersensemble, dat zich in de ouverture reeds van zijn beste zijde had laten horen, excelleerde in Schuberts Onvoltooide, het onsterfelijke, muzikale gedicht van deze jonggestorven grootmeester. Verhey heeft wederom het orkest op hoger plan gebx-aeht: niet alleen dat het samenspel uitstekend is, ook aan klank heeft de H.O.V. ongetwijfeld gewonnen. De kwaliteit van violen en celli te beluis teren is alleen al een gang naar dit concert waard geweest. Niet minder fraai waren het hout (hobo!) en de koperblazers. Beethoven noemde zijn zevende sym phonic. één van mijn voortreffelijkste en opgewekste werken. En inderdaad is deze dionysische compositie, die in 1816 in druk verscheen, vol levenslust. Het beroemde allegretto is voor Beethovenliefhebbers bekorend en vol muzikale kracht: de fa meuze kwart-sext accoorden, door de strij kers ingezet en overgaande in de boeiende melodie van alten en celli, blijven steeds weer fascinerend werken. Een bewijs hoe, onder Beethovens handen, uit het kleinste motief de belangste gedachten zich konden ontwikkelen, levert de uitgespannen door werking van het hoofdthema. Het mee slepende slot is als een onweerstaanbare uiting van uitbundige vreugde. Geen wonder dat Wagner van deze zevende zei, dat het de apotheose van de dans is. De muzikale opvatting van de dirigent van de H.O.V. stond ons reeds bij vooi'baat borg voor een stijlvolle vertolking. Het auditorium toonde zich enthousiast deze edele compositie weer eens in al zijn fi-isheid gehoord te hebben. A. J. VAN DER WEIJDEN. Historisch Genootschap Op Maandag 16 Januari zal voor de leden van het Historisch Genootschap in de Ken nemer Oudheidkamer aan de Raadhuis straat een bijeenkomst worden gehouden. Op deze bijeenkomst zal de uitbreiding der lokaliteiten woi-den besproken. De burge meester van Beverwijk, mr. H. J. J. Schol tens, gaat er een korte voordracht houden over „Betje Wolff en Aagje Deken in Be verwijk". TUINBOUWNIEUWS Hedenavond zal de Tuinbouw-Studie- club „Heemskerk Vooruit" een ledenver gadering houden in café ,,d' Oranjeboom" waarbij diverse aangelegenheden zullen worden besproken. Gymnastiek van A.D.O. De gymnastiekafdeling van de R.K. Sportvereniging „ADO" zal begin Febru ari haar lessen hervatten. Er is een nieuwe rubber vloer in de gymzaal aangebracht, hetgeen een grote verbetering betekent. den gesteld. Zo bestaat er een richting, die in sociale en politieke aangelegenheden een krasser geluid wil laten horen, in de vorm, van ironie of satire, zich daarbij meestal baserende op een eigen standpunt of uit gaande van een typisch gekleurde denk wijze. Wim Sonneveld gaat andei-s te werk. Hij heeft de Nederlandse kleinkunst bezield met Franse geest en gratie. Hij bedrijft met de zijnen een kostelijk spel, waarin gedurf de fantasie en gedegen vakmanschap elkaar zolang het voetlicht brandt de bal toewer pen. Het beste vooi-beeld daarvan dunkt mij is de scène „Ik blijf maar in bed" van Son neveld zelf, die daarin een even vaardige als komische demonstratie gaf van de ont wikkeling van het costuum van de Romein se oudheid tot aan grootvaders jongelings jaren. Men weet niet wat men meer moet bewonderen: de jolige buitelingen van de geest of de verbluffende vindingrijkheid. Ook zijn „domme jongen" uit het tafereel een psychologisch laboratorium voor beroepskeuze zal men trouwens niet gauw uit het geheugen verliezen. Zijn conférence blijft echter een zwak chapiter. Dat men zich overigens niet blind houdt voor de tekenen des tijds bleek op schrille wijze, die helaas niet iedereen begreep, uit het navrante deuntje „Feestdag" van Wies Defresne, door Lia Dorana onovertrefbaar voorgedragen. Hetty Blok zong twee mo derne levensliedjes van Annie Schmidt, wier teksten een welkome vernieuwing van het répertoire betekenen. Op dit punt dient tevens eer te worden bewezen aan Peter Kellenbach, die de muzikale illustratie op voofbeeldigë wijze verzorgde. Laten wij ons dit keer houden bij deze aanduiding van hoogtepunten. De andere nummers waren misschien minder originele bronnen van amusement, ze werden met dezelfde aanstekelijke animo uitgevoerd. Het succes van dit pi'ogramma is zo groot dat Wim Sonneveld er het gehele seizoen mee vol kan boeken. DAVID KONING. Klokwijding Heemskerk heeft een nieuwe klok ge. kregen, die bestemd is voor de Parochie kerk „St. Laurentius". Zondagmiddag om half drie zal deken A. Bosman de klok in wijden. De bronzen stem-is reeds te be zichtigen in het kerkgebouw. Hij draag' de navolgende opschriften: „Met zwaar gewicht, doe ik mijn klok- kenplicht" en „Wie gretig naar mij hoort, wacht vast een open hemelpoort". Agenda voor raadsvergadering van Dinsdag De agenda voor de openbare Gemeente raadszitting van Dinsdag 17 Januari bevat onder meer de volgende punten Notulen; ingekomen stukken en mede delingen; voorstel toetreding tot de Stich ting Schooltandverzorging Beverwijk en andere gemeenten; benoeming leden van de gemeentelijke commissie voor tuinbouw- aangelegenheden en voorstel tot vaststel ling van een verordening, regelende de taak dier commissie; voorstellen tot vast stelling van een verordening tot regeling der subsidiëring van 't kleuter-onderwijs, van de Ki-uisverenigingen, van jeugd verenigingen en van de jongerenbe weging; voorstel tot vaststelling wijziging gemeentebegroting 1948; voorstel tot voor lopige vaststelling van de rekeningen de gemeenterekening, de rekening van het Gemeentelijk Woningbedrijf, de rekening van het Fonds Armengoederen over het dienstjaar 1948; vaststelling van de ge meentebegroting, begroting Fonds Armen goederen en het Gemeentelijk Woningbe drijf voor het dienstjaar 1950; voorstel tot het vaststellen van een suppletoire begro ting 1950 voor nieuwe kapitaalsuitgaven; voorstel tot het nemen van een besluit be treffende de verdeling van de toegewezen bouwvolume 1950; voorstel tot wijziging van de verox-dening op de vermakelijk heidsbelasting: benoeming van de ambte naar G. vaxx Wijk tot waarnemend gemeen te-ontvanger en beëdiging als zodanig; be noeming van een lid in de vacatux-e Th. Mulder voor de commissie voor advies in gevolge de Woonruimtewet 1947. THUISFRONT Het Katholiek Thuisfront, afdeling Heemskei-k zal op Woensdag 18 Januari een feestavond houden in het Marquette Theater-, waar het cabaretgezelschap „Tijl Uilenspiegel" zal optreden. Castricum Jaarvergadering der postzegelverzamelaars Donderdagavond had in het verenigings lokaal aan de Wilhelminalaan de jaarver gadering plaats van de afdeling Castricum der Nederlandse Vereniging van Postzegel- verzamelaai-s. De vergadering werd door de voorzitter Saai-loos geopend. De voorzitter in z'n openingswoord en de secretaris in het jaarverslag memoreerden de voornaamste gebeurtenissen van 1949 zoals de gehouden postzegeltentoonstelling, en het in gebruiknemen van het nieuwe clublokaal. De eerste is voor de vereniging een goede propaganda geweest. De penningmeester was blij te kunnen mededelen dat er een klein voordelig saldo was. De bestuursverkiezing bracht geen ver andering, daar er geen tegencandidaten waren ingediend. Velsen-Noord De Plaatwellerij huldigde hoofd- en handarbeiders Het, is Donderdag voor de heren M. J. Lal'eber tekenaar en J. Mulder, vuurwer ker aan de Velsense Plaatwellerij, wegens hun vijf-en-twintig jarig jubileum een feestelijke dag geworden. In aanwezigheid van alle personeels leden in de grote i-ecreatiezaal, sprak ir. J. F. Clausen als directeur de heer Lafeber toe en ir. Pelser deed dit als directeur ten opzichte van de heer Mulder. Ir. Clausen zeide de heer Lafeber nog slechts kort te kennen, maar hem te hebben leren waarderen als voorzitter van de be drijf skern en als bestuurslid van het Van Biezen-fonds. In deze functies heeft de jubilaris getoond een sterk sociaal gevoel te bezitten, dat hem steeds dwingt voor de minder bedeelden op te komen. Spi-eker was tevens de tolk van dc Maat schappij van Nijverheid en Handel en overhandigde het vererend getuigschrift en de zilveren legpenning dezer instelling aan de beide jubilarissen, die namens de vennootschap bovendien een enveloppe ontvingen. Ir. Pelser noemde de jubilerende vuur werker een goed vakman „die het ijzer smeedt als het heet is" en hoopte de jubi laris nog lang aan het bedrijf verbonden te zien. Namens de beambten sprak de heer C. van Voox-bergen. Hij zag in de gelijktijdige huldiging van een arbeider en een be ambte een symbool van de prettige ver houdingen. die bij „De Plaatwellerij" gel den. Als geschenk van de collega's kreeg de heer Lafeber een armbandhorloge. Na mens de personeelsvereniging schonk de heer Van Voorbergen de beide zilveren plaatwellers bloemen. De heer C. Boot bracht de geestige noot aan door in rijmvorm het verleden van de beide jubilarissen aan het bedrijf door te nemen en namens het personeel over handigde hij collega Mulder een enveloppe. Onder-directeur H. Zuidervaart sprak namens de tekenkamer en schetste prettige omgang met de heer Lafeber. De bedrijfsleider, de heer G. de Haan roemde jubilaris Mulder als vakman en trouwe werker en jubilaris Lafeber als een prettig collega, waarna de heer J. P. Rijken, dii-ectie-secretaris, de jarenlange omgang met de „zilveren tekenaar" uit eenzette. Namens de directie bood hij de feeste lingen bloemen aan. Tenslotte voei-de de heer P. Kok jr. na mens de bedrijfskern het woord. De heer Lafeber die tevens de tolk was van zijn collega-jubilaris, dankte voor de huldiging en de geschenken. Reeds 48 MEKOG-woningen opgeleverd De woningen aan het Stratingjflantsoen, welke door de aannemersfirma Ribberink voor rekening van de Mekog worden ge bouwd, naderen hun voltooiing. De drie complexen van zestien beneden en bovenwoningen elk, waarvan reeds twee complexen zijn bewoond, zijn ip- middels opgeleverd en dex-halve zal de hoogbouw aan de Noordzijde van het Stra- tingplantsoen in totaal 48 woningen spoedig geheel in gebruik zijn. Thans is men aan de Noordzijde van de voor: Prima OXFORD-COSTUUMS Gerard van Praag (Adv.) brede dubbele weg tussen Dijckmanstraat en Bornstraat bezig met de afwerking van een blok van tien woningen. Dit verwacht de aannemer 24 Januari te kunnen op leveren en dan vervolgens iedere drie weken een volgend blok. Dan kan het Stratingplantsoen in Maart met totaal 114 gezinnen volledig zijn bewoond. Dondcrdagnxarkt. De „Tubanti?" (IJixi. 37) kwam xxxet een haai van 150 kilo aan de afslag. Voor 130.ging het gevaarte naar de export. De Kw. 73 loste 450 kisten verse haring, die voor 22, per kist van de hand gingen. Dc „Batavia" (IJm. 99) is nog vis sende. Dc vangst bedraagt op het ogen blik 700 kisten vis en 230 stuks kabeljauw. Naar zee vertrokken. De „Medan" en de „Limburgia" zijn naar zee veihrokken. Heden zal de „Viking Bank" weer uit varen. Langs het Spaarne Vierde naamsverandering op komst Het kleine, voornamelijk glazen huisje trilt en dreunt iedere keer als een van de zware bussen van lijn 5 over de Buiten- rustbrug rijdt. Maar de brugwachter merkt het zo langzamerhand al haast niet meer, hij staat al 32 jaar op de Haarlemse brug gen. Zijn post op deze Buitenrustbrug heeft hij echter pas twee jaar. Niettemin weet hij een hele hoop te vertellen over zijn beroep, dat de buiten staander zo weinig opwindend lijkt. Maar als Willem Koster begint te px'aten over de keer, dat een schippersknecht hem met een mes bedreigde, toen de brug een kwar tier lang verplicht gesloten was, dan weet men, dat ook in die huisjes op of naast bruggen opwindende dingen gebeuren. Het is die ene keer bij een bedreiging gebleven („nou niet om te pochen, meneer, maar ik kan ook wel zo'n beetje worstelen"), maar ook andere opwindende evenementen zijn in Kosters herinnering achtex-gebleven: ge zellige scheidpartijtjes Vnet schippers of met het wegverkeer, complimentjes van één van beide en. natuurlijk ook ongeluk ken. Want waar een brug is, zijn onge lukken. Spelende jongens, die ei-gens tus sen bekneld raken, of in het water vallen en natuurlijk ook auto-ongelukken. Ter gelegenheid van het 90-jarig be staan van de Protestants-Christelijke Maria-bewaarschool in Velsen en het 25-jarig bestaan van de vereniging welke de instandhouding van deze school nastreeft, werd Donderdag avond in de oude kerk te Velsen eexx openbare herdenkingsavond gehouden. De bijeenkomst werd onder meer bij gewoond door de wethouders J. C. Aschoff en H. de Boer, die het ge meentebestuur vertegenwoordigden. Nadat de aanwezigen gezamenlijk Psalm 63 gezongen hadden opende de voorzitter van de Vereniging tot instandhouding van de Protestantse Maria-Bewaarschool in Velsen, ds. L. Brink, de avond met schrift lezing, waarna hij in enkele woorden de taak van de ouders en de school in de geestelijke opvoeding van de jeugd be lichtte. Eeix kind, aldus ds. Brink, uit zijn onbezorgdheid in een spontane blijheid en voelt daarom soms nog beter aan wal het evangelie behelst dan de ouderen. „Uit de aanvaarding van het evangelie door een kind, kunnen wij iets leren en eerst wan neer wij zelf doordi'ongen zijn van het evangelie kunnen wij onze kindex-en iets leren." Ds Brink legde er vervolgens de nadruk op dat de godsdienstige opvoeding vaxx het kind zijn oorsprong in het ouder lijk huis moet lx ebben en dat het de taak van de ouders is, haar kinderen bij het Evangelie bx-engen. Het Evangelie In New York snakt men nog steeds naar regen, maar in andere delen van Amerika zou men heel ivat geven om het water kwijt te raken. Door een hevige regenval die vier dagen duurde ivaren in Indiana de rivieren buiten haai: oevers getreden. Talrijke gezinnen moesten op vlotten of in roeiboten een goed heenkomen zoeken. roept ons op een bewuste keus te doen op de boodschap dat God de mensen lief heeft. Een kind dat het Evangelie hoort, kan dezd keus nog niet doen; het aanvaardt slechts. Het is daax-om aan de ouders om hun kindex-en te doordringen van Gods woord. Materiële moeilijkheden De tweede voorzitter van de vereniging, de heer H. Gx-oeneveld, schetste vervol gens het wel en wee van de bewaarschool in de loop van de 90 jaar van haar be staan. In 1860 werd de school door par ticulieren opgex-icht en opende haar deu ren onder de naaxn „Velsener Bewaar school". Enige jaren later werd de school herdoopt in „Sophia-bewaarschool" en in 1926 werd er de naam „Maria-bewaar school" aan gegeven. Het zal echter niet lang meer duren of een vierde naamsver andering komt de aandacht vragen. Be waarscholen vallen namelijk niet onder een subsidieregeling en het bestuur zal zich daarom genoodzaakt zien om de uit drukking „bewaarschool" te veranderen in „school voor voorbereidend lager onder wijs." Het is deze school niet altijd voor de wind gegaan. Financiële moeilijkheden en het gebrek aan voldoende materiaal zijn meermalen aan de orde geweest. Tijde: de mobilisatie werd de school in beslag genomen door de militaire autox-iteiten, de leermiddelen gingen verloren, kortom het onderwijs stond stil. Maar met vereende krachten ging men na de bevrijding weer aan het werk en al zijn nog steeds niet alle moeilijkheden uit de weg geruimd en al zou een accomodatievex-betering geen over bodige luxe zijn, de belangstelling van vele Velsenaren en de medewerking van het gemeentebestuur garanderen, de standhouding der school. Ook het kerkbe stuur van de Velsense Nederlandse Hpr- voi-mde gemeente is niet vx-eemd aan het feit dat de school niettegenstaande de vele moeilijkheden op het. ogenblik weer een zekere bloeiperiode doormaakt. De heer Groeneveld spoorde de aanwezigen ten- tenslotte aan om ook in de toekomst hun steun aan de vereniging te blijven verlenen Aan het orgel begeleid door de heer A. Verschoor, zong mevrouw E. J. C. Brink manFrank enige liederen waarbij vooral het Largo van Handel opviel door een gave vertolking en een treffende voordracht. De bijeenkomst werd gesloten met gebed. Driehuis Crematie van mr. dr. H. J. Romeijn Een kleine groep familieleden en vrien den volgde gistermiddag de baar van de dezer dagen ovex-leden oud-wethouder van Den Haag, mr. dr. H. J. Romeijn naar het Velsense crematorium. Tijdens het dalen van de kist speelde de heer G. Robert Bach's koraal „Herzlich thut mich verlan gen" en- namens dè familie dankte een dochter van de overledene voor de be langstelling. Koster aan zijn moderne instrumentenbord. Maar Koster, de man die acht uur per dag beslist of u en ik nog net naar de over kant mogen, of ons onverbiddelijk laat wachten, praat daar niet graag ovex-. Liever heeft hij het over de organisatie van zijn brug: dat er drie brugwachters per dag werken, wie voorrang heeft (al is dat vaak heel moeilijk te bepalen), hoe het waarschuwingssysteem van rode en groene lampen werkt en dat er geen militaire colonnes in de pas over de brug mogen marcheren. Dat laatste mag trouwens over geen enkele brug, omdat de zware dreun teveel is voor welke brug ook. Het risico zal bij de Duitse paradepas overigens wel groter zijn geweest, dan bij de wat xninder militaire Hollandse soldatenpas. En ook laat Koster de „geldslof" zien, waarin hij de vijftien cent bruggeld van de schippex-s naar zich toe haalt; een kleine ijzeren slof aan een touw aan een hengel. Ér is helaas nog geen systeem ontworpen voor schippers die met gx-oot geld komen. Want het schip vaart vrolijk verder cn Koster moet bliksemsnel zien te wisselen. Dat zijn allemaal problemen, waar de brugwachter mee te kampen heeft. Bo vendien voert hij dan ook nog steeds een strijd met de jongetjes, die er een oneindig behagen in scheppen om hangend over de leuning van de burg met grote zox-g op het hoofd van de schipper te mikken. In één opzicht heeft hij het wel heel wat makkelijker gekx-egen: hij hoeft niet meer te zwoegen aan zware handles en bomen om de brug open te krijgen. Alles gaat nu machinaal. Verkeerslichten, bo men. waai-schuwingslichten en brug, alles wordt geregeld met kleine knopjes en wieltjes en stangetjes. En met grote vaar digheid bedient Koster al die instru menten. Hij houdt van bruggen en na al die jaren weet hij er ook veel van. Meer dan hij zich nog herinnert van de tijd, dat hij zelf schipper op de binnenvaart was. Buiten klinken drie lange toetersignalen. Om de bocht in het Noorden verschijnen achter elkaar een paar binnenschepen. Koster staat op, zet de verkeerslichten op rood en de bruglichten op groen en met een kleine beweging laat hij de bomen naar beneden en de brug omhoog. ,De Buitenrustbrug is klaar om te ontvangen", zegt hij tevreden, „maar er mogen nooic meer dan zes schepen achter elkaar door". Moge u dat een tx-oost zijn als u eens lang voor die brug zou moeten wachten. Brug wachter Kostex: heeft het goed met u voor. E. P»

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5