Donner en Euwe aan de kop - Hugot kan niet op dreef komen Mobilofoon, alarmclaxon en luidsprekerwagen als hulpmiddelen van de gezagsdrager Spanning verwacht bij Haarlem-VSV Wij ontvingen De verdwenen formules Vrijdag 13 Januari i 950 4 7-esde ronde hoocovenschaaktournooi Bonte avond in het Kennemer Theater slaagde volkomen De zesde ronde van het Hoogovenschaak- tournooi bracht wederom acht van de tien deelnemers voor het voetlicht. Dr. Euwe, door beroepswerkzaamheden verhinderd, had zijn partij vooruit gespeeld, welke partij halverwege de zitting werd gedemonstreerd en geannoteerd. Dr. EuweHenneberke 1-0 Een normale variant van de Caro-Cann gaf in het eerste stadium weinig nieuws. De partij werd pas interessant toen dr. Euwe via de d-lijn dreigde te opereren, hetgeen Henneberke slechts kon verhinderen door ruil van een centrumpion tegen de g-pion toe te staan, waarmede dr. Euwe in het voordeel geraakte. Dr. Euwe offerde tijde lijk een pion om een vrije h-pion te ver krijgen en kon, na ruiling der dames, over gaan naar een eindspel, dat voortreffelijke winstkansen bood, De partij werd onder broken na de 42e zet en vóór de aanvang der ronde door Henneberke opgegeven. RossolimoCortlever Vz -Vz Een onregelmatige Siciliaanse verdedi ging, waarin beide spelers zich op beschei den wijze ontwikkelden. De verwachting, dat één van hen, het voorzichtig manoeu vreren moede, in het middenspel de floret uit de schede zou halen, werd niet bewaar heid. Voor het tot een slagwisseling kon komen, waren beide spelers reeds overeen gekomen, op de 20e zet, remise te nemen. HugotVan Seters 0-1 Hugot is schijnbaar sterk gedeprimeerd door de zeer matige score, die hij tot op heden bereikte. Dit werd wel duidelijk, toen hij ondanks lang en diep nadenken, er niet in slaagde uit een vrij tamme Dame- Indische verdediging, een behoorlijke stel ling te scheppen. Reeds even na de 15e zet boette hij een pion in en moest kort daarop een zware aanval laten komen, waaraan zijn koning op de 28e zet bezweek. SoultanbeieffKramer 1-0 Uit een Colle-opening ontwikkelde zich een ingewikkeld spel, dat de beide spelers veel zorgen gaf, hetgeen uit het overvloe dige tijdgebruik over de eerste 20 zetten bleek. Soultanbeieff verschafte zich een mooie aanvalsstelling, die sterker werd toen Kramer deze tegemoettrad onder ernstige verzwakking van de eigen vleugel. Even na de 25e zet verkeerden beide spelers in nij pende tijdnood. Soultanbeieff nam zijn kan sen uitstekend waar, offerde tot tweemaal toe een raadsheer en won daarmede de dame. In een duidelijk verloren stelling overschreed Kramer op de 36e zet de tijd. Van ScheltingaDonner afgebroken Gezien de zeer fraaie score, die Donner heeft, was het te begrijpen, dat hij gaarne de Lasker-variant aangreep, een variant immers met sterke remise-tendenzen, waar in verrassingen practisch uitgesloten zijn. Hij had spoedig een gelijke stelling en kon zelfs aggressief' optreden toen Van Schel tinga te veel aandacht aan de koningsvleu gel schonk. Erg veel werd er echter niet bereikt. In de stelling waarin na de 40e zet werd afgebroken is het remise-element nog steeds sterk aanwezig. De stand na de 6e ronde is nu: 1. Donner 4Vz p. en 1 hangpartij, 2. dr. Euwe 4^2 P-» 3-4. Cortlever en Van Seters 4 p., 5. Van Scheltinga 3% p. en 1 hang partij, 6. Rossolimo 3>/2 P„ 7-8-9. Henne berke, Kramer en Soultanbeieff \Vz p., 10. Hugot i/2 P- De zevende ronde is als volgt samenge steld: dr. EuweCortlever, DonnerRos solimo, KramerVan Scheltinga, Van Se tersSoultanbeieff en HenneberkeHugot. Woensdagavond en Donderdagmorgen kwamen enkele der hangpartijen uit de diverse reservegroepen tot een beslissing. Tienkamp A: Mulder van Leens Dijkstra —Hansen (Denemarken) 1-0. Tienkamp B: SteemanBurges (Enge land) 1-0. THALIA (het theater met de beste films) Vertoont Vrijdag 8 uur, Zaterdag 7 en 9.15 uur. Zondag 3, 7 en 9.15 uur JOHNNY WEISSMULLER in zijn nieuwste avonturenfilm DE HELD VAN DE JUNGLE Een gigantisch, machtig filmwerk uit de duistere wildernis! Maandag, Dinsdag en Woensdag 8 uur Reprise-vertoningen van het mooiste filmwerk der laatste jaren DE ZEVENDE SLUIER met JAMES MASON - ANN TODD Toegang 18 jaar VERWACHT: de meest bekroonde film FIETS ENDIEVEN" Tienkamp C: KoomenSchreuder Achtkamp A: JonkmanGroos Vz-Vz. Achtkamp B: mevr. Van AalstWulms Zeskamp B: mej. mr. De KlerckBouma V2-V2. In de tienkamp A leidt nog steeds Van Oosterwijck Bruyn met 4yz p. uit 5, ge volgd door Kroone en Van Vloten met 3 Va p. uit 5. Mulder Van Leens Dijkstra heeft 3 uit 4 benevens een hangpartij. In de Tienkamp B heeft Bos eveneens iVz p. uit 5 partijen en daarmede de lei ding. Bijkerk volgt met 4 p. De nog te spe len partij BosBijkerk zal wel over de definitieve rangschikking beslissen. De leider in de tienkamp C is Zadek, die ook 4'/2 p. uit 5 heeft bemachtigd. Op de 2e en 3e plaats staan Slings en Hart, beiden met 31/2 P- In de achtkampen is de stand niet hele maal duidelijk. Voorlopig heeft Jonkman in groep A de leiding met 2/2 uit 3, en Sevenster in groep B eveneens met 2V2 uit 3. Bonte avond In tijdnood De Bonte avond, welke Donderdag in het Kennemer Theater onder auspiciën van de tournooicommissie van 't hoogovenschaak- tournooi zo uitstekend geslaagd is, had, evenals verschillende grootmeesters op het bord, met tijdnood te kampen. Het pro gramma vóór de pauze bleek iets te lang te zijn, zodat na de pauze het optreden van de telepaath Peter Rijsdijk, die voordien de aanwezigen als mr. Berry had laten genie ten van zijn vingervlugheid en goochelaars talent, moest vervallen. Het was een goede gedachte van de or ganisatoren het cabaretprogramma deze maal in de bioscoopzaal te laten opvoeren, zodat na afloop hiervan meteen in de dans zaal het. bal kon beginnen. De conférencier Bert Pijpers had er slag van het publiek aangenaam bezig te houden en in zijn eigen repertoire oogstte hij vooral veel succes met zijn liedje over Beverwijk. Het Hoog- ovenslaten amusementsorkest „The Velno's" onder leiding van Barend Kuhfus had weer verschillende nieuwe nummers op het pro gramma, waarvoor Jan Stoker de arrange menten schreef. Het nieuw shownummer „De Maharadja van Magador" viel danig in de smaak. Louise Kuhfus, de vocaliste, zong enige soli en vooral „Without You" werd met een dankbaar applaus beloond. Levensliedjes gezongen door Puck werden goed van voordracht gebracht. Het radio duo „The two Bellmi's" droeg vooral met zijn opera-potpourri's veel bij om het ge heel te doen slagen. Rest nog te vermelden dat de heer J. Mulder hel openingswoord sprak. Strawberries speelt bekerwedstrijden Na de flinke 60 overwinning van afge lopen Zondag, gdan de dames van het eer ste elftal nu voor de Dr. Exalto-beker de strijd aanbinden tegen L.H.C. De Leeuwar der dames staan bovenaan in de eerste klasse en het kan dus een aardige ontmoe ting worden tussen de twee kampioens pretendenten. De reserves ontvangen B.D.H.C. V thuis en kunnen de nederlaag tegen V.V.V. weer ongedaan maken. Strawberries III zal in Zuidwijck waar schijnlijk een te sterke tegenstander vin den in de wedstrijd om de Amsterdam beker. Strawberries IVA.M.V.J. IV biedt de thuisclub een goede kans om zich vaster op de bovenste plaats te nestelen. Hetzelfde geldt voor Strawberries V in de ontmoeting tegen Hoorn II. De neder laag tegen Eechtrop kan daardoor in Hoorn weer uitgewist worden. De heren reizen met de dames mee naar het Noorden en zullen hun prestatie van de vorige week, een 6-1 overwinning op hun tegenstanders Adelborsten willen herhalen. R.A.P. zou dan voor de Amsterdam-beker uitgeschakeld zijn. Een combinatie-elftal van het tweede en derde elftal ontmoet Eechtrop. Met de 70 overwinning op Alkmaar II nog vers in het geheugen zullen de spelers uit het reserve-elftal zeker weer op een dergelijke uitslag belust naar Beverwijk reizen. De beide laagste elftallen kunnen hun wedstrijden tegen Zandvoort IV en Hur ley IV winnen. Tenslotte komen de veteranen van Strawberries in Leeuwarden nog uit tegen de veteranen van L.H.C. MARKTBERICHTEN 12 Januari 1950 Besommingen IJM 37 Tubantia 15.480. KW 84 3240; SCH 2 390; KW 73 8890. Aanvoer 30 kisten tarbot en tong, 5 kisien schartong, 75 kisten kabeljauw, 200 Icisten wijting, 10 kisten leng, 100 kisten koolvis, 25 kisten heek, 10 kisten haai, 5 kisten poon, 25 kisten schelvis, 80 kisten schar, 5 kisten bot, 20 kis ten schol. 70 kisten makreel, 460 kisten haring, 20 kisten divrsn. Totaal 1140 kisten. Prijzen Heilbot 2,95—2,45; Tarbot 2,952,90; gr. tong 2.20; gr.m. tong 2.402,15; kl.m. tong 2,15; kl. tong I 1,95—1,85; kl. tong II 176, per kg. Tarbot II 130; schartong 4834: gr. schol 61,50; kl. schol I 51,5047; kl. schol II 38 34.50; schar 2814; bot 3532,50; makreel 26,5011,50; v. haring 2319; kl. kooivis zw. 25—24; kl. koolvis wit 4139; gr. gul 46,50; midd. gul 41,5039; kl. gul 3128; kl.m. schelvis 66; kl. schelvis I 5551; kl. schelvis II 4039; wijting 29,5018; kl.m. heek 69; kl, heek I 41; ham 49; kl. haai 2320,50; poon 27, per 50 kg. Kabeljauw 184124; gr. koolvis wit 96—90; gr. koolvis zw. 5647,50; leng 9887; gr. heek 286, per 125 kg. POLITIE MODERNISEERT Commissaris J. P. Weijburg:Velsen heeft er behoefte aan voetbaloverzicht VSV zette het nieuwe jaar slecht in door van. Hermes-DVS met 3-2 te verliezen. Het enige gunstige, dat er in deze neder laag zit, is, dat zij klein is eri geleden werd tegen een club, die kampioens-illusies heeft. Bekijken we de stand» van zaken zo, dan is er nog steeds reden, om niet te wanhopen. Zondag staat wederom een uitwedstrijd op het programma en wel tegen Haarlem. Dit is altijd een wedstrijd, waarbij lief hebbers van spanning aan hun trek ko men en daarop zal deze ontmoeting wel geen uitzondering maken, ondanks het feit. dat de clubs op het ogenblik deel uit maken van de staartgroep. Wij verwach ten een gelijk spel. Stormvogels ging op het goede pad voort en klopte Hercules met 2-0. Of dit pad nog naar de bovenste plaats leidt? We moeten erkennen, dat de kans ons niet groot lijkt, maar dan moet er Zondag a.s. in het Velser Sportpark van OSV gewon nen worden. Onmogelijk is dat niet. In dat geval zouden de Oostzaners bij twee wedstrijden achterstand nog vier verlies- punten minder hebben. Maar in zes wed strijden kan nog heel wat gebeuren. In de derde klas leverde Beverwijk Zon dag jl. goed werk door het leidende Al ways Forward een puntje af te snoepen. Zondag komt Vitesse op bezoek. Deze club stond er een paar weken geleden nog niet zo best voor, maar overwinningen op Ter rasvogels en Schagen brachten haar aardig uit het gevaarlijke gebied. Toch achten we Beverwijk wel in staat een gelijk spel te behalen. Ook Kinheim raakte door zijn overwin ning op Zilvermeeuwen weer een stukje verder uit het gedrang, maar voor Ter rasvogels, dat Zondag van DIO verloor, blijft het nog altijd oppassen. De Sant- staat om in Zaandam tegen ZW zelfs maar op één punt beslag te leggen. Ten opzichte van De Kenncmers, dat naar DTS trekt, zijn we optimistischer gestemd: de spelers leggen vermoedelijk op de hele buit beslag! DEM krijgt het met twee punten uit tien wedstrijden op de onderste plaats staande Bloemendaal op bezoek. Wanneer de Beverwijkers hun tegenstanders #niet onderschatten let wel. Zondag kon' het sterke DCG slechts met veel moeite met 3-2 winnen! dan houden zij de punten in Beverwijk. Voor WE staat de thuiswedstrijd tegen Hollandia op het programma. Allicht le vert deze ontmoeting de Wijk aan Zeeërs één puntje op! CSV liet het tegen Randers lelijk liggen, zodat de Castricumse papieren wel even zijn gedaald, al dient gezegd, dat er ten slotte nog van alles kan gebeuren. Zondag komt RCZ, dat met 18 punten uit 13 wed strijden de leiding heeft, op bezoek. We durven voor CSV op niet meer dan een gelijk spel te hopen. VVB raakte weer een punt meer op Rivalen achter. Als de Breesapers niet anders uit de hoek komen, behalen zij tegen ASV hoogstens een gelijk spel. Voor IEV, dat Zondag jl. zelfs van BPC verloor, vrezen we tegen WMHO het ergste. V.V.IJ. Zaterdag naar Huizen Het eerste elftal van WIJ begint het nieuwe jaar met een thuiswedstrijd tegen Zuidvogels uit Huizen. Er bestaat tussen de beide rivalen slechts weinig krachtsver schil, zodat het terrei'nvoordeel wellicht de doorslag moet geven. De reservers hebben een zware uitwed strijd in het vooruitzicht en wel tegen poorters zijn Zondag de gasten van Kin- Kinheim I. Wanneer van het begin tot het heim. We zijn sterk geneigd opnieuw een Velser zege te voorspellen. ADO nam de gelegenheid om een paar plaatsen op de ranglijst te stijgen niet waar doordat het van GVO verloor. De kans om van de onderste plaats af te ko men, bestaat zeker nog voor de Heems kerkers, maar Zondag a.s. staan zij er zeker nog op, want wij achten hen niet in einde aangepakt wordt, kan een gelijk spel bevochten worden. Het derde gaat Zaterdag naar Zandvoort om daar Zandvoortmeeuwen I te ontmoe ten en volgens de ranglijst maakt de ploeg weinig kans. En het vierde elftal zal thuis revanche kunnen nemen op Kinheim 2 voor de on langs geleden nederlaag tegen dit elftal. „Hallo VIJ 1, hallo V1J 1, hier HB, kom in de lucht!" Over!" „Hallo HB, hier VIJ 1, ik luister naar U, over Deze inleiding van een radio-telefo nisch gesprek tussen het Velsense hoofdbureau van politie in de poli- tie-wandeling het HB en een der mobilofoonauto's van het corps flitst elke nacht door de aether in een straal van ongeveer 30 kilometer rond het Tiberiusplein. De nolitie-auto is op surveillance en onderhoudt contact, zij rukte uit naar een brand en meldt bijzonderheden, er gebeurde een onge luk en VIJ (Velsen IJmuidcn) 1 geeft instructies, vragen of wensen door naar de centrale. De tijd van de dorpsveldwachter op een fiets een herenrijwiel heet dat ten burele is grondig voorbij en 't Konink lijk bezoek van verleden zomer aan Vel sen heeft wel heel duidelijk gemaakt, welk een organisatorisch profijt het politie apparaat heeft van de zender-ontvanger aan boord van de wagens. Deze mobilo foons kunnen zonder bezwaar als een der redenen van een toenmaals volmaakt verlopend tijdschema worden aangewezen. Commissaris J. P. Weijburg was dezer dagen zo vriendelijk, ons een en ander over deze en andere noviteiten in zijn corps te vertellen. „De gemeente Velsen had bij zonder veel behoefte aan locale radio communicatie" en deze uitspraak bracht direct al de volstrekte noodzaak van de mobilofoon in Velsen met zijn Noordzee- kanaal en zijn verspreide ligging op het tapjjt. Niet in de eerste plaats zag de commis saris de mobilofoon in dienst van de politie als een feilloze bestrijder van de misdaad, omdat de politie hier toch niet beschikt over een legertje uitruk-auto's. In de eer ste plaats wordt er wél personeel door be- spaard in het normale, dagelijkse werk van de politie. Als de VIJ 1 bijvoorbeeld 's avonds op surveillance is en er gebeurt iets, waarbij een wagen-extra ijodig is, dan kan de auto onmiddellijk teruggeroepen of naar de bedreigde plaats gedirigeerd wor den. Vroeger moest er practisch voor elke auio-surveillant een reserve-mannetje op het bureau aanwezig zijn voor noodge vallen, maar nu heeft het hoofdbureau de mensen feitelijk voortdurend aan een touwtje zij het dan een aethertouwtje. Drie voorbeelden Toen enige weken terug een bus met ar beiders bij „Waterland" op de Rijksweg slipte en omsloeg, konden uit een mobilo foonwagen van de plaats van het ongeluk af direct via het hoofdbureau de nodige maatregelen worden genomen: de GGD, ziekenauto's en geneeskundig personeel was dientengevolge verbluffend snel op de plaats van het ongeluk. Dat ditzelfde bij brand of andere calamiteiten een snel op treden mogelijk maakt, is buiten kijf. Ook „omgekeerd" blijkt het nut van de mobi lofoon overduidelijk: op Nieuwjaarsdag werd brand gemeld op de Willem de Zwij gerlaan'in Santpoort. Een met een zender ontvanger uitgeruste wagen rukte uit maar even later bleek, dat het vuur al weer ge doofd was; de auto werd direct naar huis geroepen. Uit een mobilofoon-auto, die onlangs controle reed over de Velserweg, zag de dienstdoende politieman in de polder het schijnsel van een lichtbak. Hij vermoedde terecht, dat er stropers aan het werk waren en vroeg assistentie van enige andere wa gens, die door voortdurend onderling con tact. de ring om de stropers zo nauw aan haalden, dat deze zich met hun gereed schap en buit gewonnen moesten geven. Wanneer deze drie willekeurige gevallen even gedacht worden zonder mobilofoon, zal direct het enorme nut van de radio telefonie op de korte afstand blijken. Nieuwe posten door de gelielo gemeente Met deze technische vernieuwing van het Velsense politiecorps was de commis saris echter allerminst uitgeput: de alarm- claxon-installatie in het hoofdbureau is een tweede middel om sneller te kunnen werken: met een bepaalde code kan de in specteur van dienst voor een bepaald geval het gehele corps doen aantreden. De toe komst zal nog meer verbeteringen in uit rusting en behuizing van het corps met zich brengen en dat is nodig ook. Het cen trale punt van de Velsense politie is per fect in orde, maar de diverse posten in de uithoeken der gemeente zijn er minder rooskleurig aan toe. Santpoort-dorp bijvoorbeeld bezit een uitgesproken noodverblijf als onder komen voor zijn gerechtsdienaren, rnaar commissaris Weijburg kon met de hand op het hart verzekeren, dat daar binnen niet al te lange tijd een radicale verbetering in komt door de bouw van een geheel nieuw bureau. De grond is er zelfs al voor gekocht. Ook IJmuiden-West sukkelt met de huis vesting in een voormalige pastorie en daar Met luider stemme Als dezer dagen een nieuwe aanwinst van de Velsense politie gereed gekomen is in de vorm van een auto met een sterke luidspreker op het dakis de kans groot, dat de weggebruiker op den duur kennis gaat maken met een vrien delijke stem, die hem verzoekt wat beter rechts te houden, niet zo te snij denof minder gevaarlijk over te ste ken. Overigens is deze. installatie hoofd zakelijk bedoeld als hulpmiddel bij volksoplopen wegens grote gebeurte nissen. branden of ongelukken, als de onversterkte menselijke stem niet bij machte is de menigte te beschreeuwen zal eveneens naar een bij de uitbreidings plannen passende oplossing worden ge streefd. In Velsen-Noord tenslotte, waar de politie het minst te klagen heeft moeten de uniformdragers eveneens verhuizen onder de druk der voortschrijdende indus trialisatie, maar de practische uitvoering van de plannen hangt nog van te veel on gewisse factoren af dan dat daar reeds definitief nieuws over te melden is. Dat Velsen overigens met zijn hoofd bureau van politie een lot uit de loterij heeft getrokken, moge blijken uit de veel vuldige bezoeken, die jaloerse gezagsdra gers uit andere gemeenten aan dit gebouw brengen: de eigen sectie-kamer (de enige in Nederland op het bureau zelf), de can- tine, de turnzaal, de schietruimte en het oefenterrein zijn evenzovele voordelen, die men elders niet licht tesamen vindt. „De mechanisatie van de politie levert een personeelsbesparing op", zei de heer Weijburg, maar dit impliceert niet, dat er nu nog personeel afvloeit na de kleine reeks pensionneringen van de laatste maanden. Velsen en dat heeft de lande lijke overheid duidelijk laten blijken heeft nu eenmaal zijn specifieke moeilijk heden zodat een drastische inkrimping niet verantwoord zou zijn. Vandaar dan ook, dat de geringe inkrimping geheel stop gezet is. Medische verzorging tijdens het weekeinde IJMTJIDEN Dokters: In spoedgevallen zijn van de groep art sen. aangesloten bij de Koninklijke Ne derlandse Vereniging tot bevordering van de geneeskunst van Zaterdagmiddag I uur tot aan het spreekuur van Maan dagmorgen tê raadplegen de artsen: A. J. van Leusen, van Tuyllweg 34, telefoon 4328 en J. de Vries, Wilhelminakade 78, telefoon 4954. Voor de niet-aangesloten doktoren neemt waar de arts W. van Hazelen, Leeuwerik- laan 52, telefoon 4290. Apotheken: Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tele foon 4204. Verloskundigen: In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond II uur: mej. C. P. Zwart, Meeuwen laan 63, telefoon 5173. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Zondagsdienst van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maapdag, heeft de arts: C. de Witt- Hamer, Vondellaan 60, telefoon 3969, die ook de praktijk van dr. Van Wielingen waarneemt. Apotheken: Zondags- en nachtdienst heeft apotheek Reindersma, Geelvinclcstraat 112, tele foon 3383, behalve van Zaterdagavond 18 uur tot Maandagmorgen 8 uur. Tijdens het weekeinde neemt waar: Apotheek H. v. d. Kolk, Zeestraat 27, telefoon 3820. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts J. Hekman, Hoofdstraat 236, telefoon 8510 te con sulteren van Zaterdagmiddag tot Maan dagmorgen. Apotheken: De Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- daalseweg 85, telefoon 22181. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Verloskundigen: Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43, - Velsen-Noord. SCHEEPVAART IJMTJIDEN Donderdag 12 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Irwell van Goole. Ilos van Rotterdam. American Judge van Ant werpen. Schichau van Rotterdam. Birka van Rouaan. Hersila van Southampton. North- down van Dublin. Appïngeöam van Sevilla. Nedian van Sorham. Stad Maastricht van Melilla. Goldfinch van Londen. Rijnstroom van Londen. Westland van Buenos Aires. Svend Pü van Stettin. Port Mayor van Sor ham. Hilder van Vesteras. Vertrokken zijn: Nordpol naar Hamburg. Tromp naar Rotterdam. Ero naar Emden. Wim naar Wilhelmshafen. Oranje naar Dja karta. Schiedam naar Hamburg. Fanny n. Rottedam. Dione naar Antwerpen. Ir. J. W. P. Bosman over „Industrialisatie" Voor de afdeling IJmuiden van de Partij van de Arbeid sprak ir. J. W. P. Bosman, Donderdagavond in de voormalige Cen trale Keuken over het onderwerp „Indus trialisatie". De heer Bosman begon zijn uiteenzetting met te wijzen op de industrie tijdens de middeleeuwen, toen de samen stellende factoren, zoals grondstoffen, energie, werkkrachten en afnemers in Ne derland voldoende aanwezig waren en de industrie zich beperkte tot bedrijven als pottenbakkerijen en houtskoolbranderijen. In later tijden ontwikkelde tuinbouw, landbouw en veeteelt zich er naast en pas veel later kwamen de mijnen zich als eer ste industrie melden. Zo kreeg Nederland langzamerhand een betrekkelijk uitge breide industrie, die, zonder hulp van de overheid tot stand kwam. Dit in tegenstel ling tot de situatie in Engeland. In Ne derland was en is nog steeds een lacune, daar de meeste industriële machines uit het buitenland moeten worden betrokken. De heer Bosman wees op het feit dat, hoe wel Nederland een uitgebreide metaalnij verheid bezit, wij voor gelegeerde en roest vrije stalen van het buitenland afhankelijk zijn. Dit komt voornamelijk omdat in Ne derland de outillage hiervoor nog ont breekt. Hij noemde verder het aantal van 35.000 mensen per jaar die in de industrie werk zullen moeten vinden en stipuleerde dat hiervoor voornamelijk de metaalindustrie in aanmerking komt. Daarvoor zijn echter nodig grondige reorganisatie maar bovenal centrale onderzoekingslaboratorïa om wat de heer Bosman noemde de „achterlijke" Nederlandse industrie te ontwikkelen. Verder noemde hij een belangrijk punt de onderwijsvernieuwing om meer technisch personeel te vormen. Ook de kleine industrieën bieden vele goede mogelijkheden, die echter voor het merendeel uit gebrek aan contanten niet verwezenlijkt kunnen worden. De heer Bosman eindigde zijn uiteenzet ting met de volgens hem enige oplossing aan te stippen: „algehele reorganisatie van de industrie met medewerking van de overheid". Welkom thuis Met het troepentransportschip „Water man", dat vermoedelijk Maandag 16 Jan. in Rotterdam zal aankomen, varen de vol gende militairen uit onze omgeving thuis: G. de Jong, Julianastraat 2, Egmond aan Zee: H. van Schooten, Stationsweg 76, Vel sen; A. N. Vervoort, Mient 61, Castricum; A. Blok, Enschedestraat 23, IJmuiden; M. van Leuven, Hagelingerweg 86, Santpoort; J. Vos, Middelweg 69, Uitgeest; L. van der Berg, Zeeweg 255, IJmuiden; M. Zwart, Plantsoen 16, Egmond aan Zee; P. Zwart, Van Speyckstraat 5, Egmond aan Zee; A. Goldsmid, Stumphiusstraat 25, Beverwijk. Santpoort ONDERLINGE SCHAKERSSTRIJD IN SANTPOORT De schakers van „Santpoort" bekampten elkaar deze week om het bezit van de bekers. De resultaten waren als volgt*. Groep I: dr. M. de GrootHaanappel 1-0; W. SchuurmanVosman 1-0; RolElffe- rich afgebr.; PardoenBilder Vz-Vz', Blans- jaarGordijn afgebr. Groep II: Duin- Sterk 0-1; J. HoogzaadHoman l-Ö; Oosterling—Spook 1-0; VullingEnklaar 1-0; Nederlofv. Dijk 0-1; SpookOoster ling 1-0. Groep III: E. ZuiderduynKaan 0-1; Meunierv. Dongen 0-1; Rooaen- bergv. d. Blom 0-1; LeysmaW. Hoog zaad 0-1; Wennisv. Zeggeren 0-1; Win tersLeysma 0-1. De definitieve uitslag van de wedstrijd VAS 2Santpoort I is nu 3-7. Een prach tig resultaat van de Santpoortenaren tegen de Bondskampioen. Voor 18 Januari is vastgesteld de wed strijd Kijk Uit 2Santpoort 2. De winnaar maakt een mooie kans kampioen van de af deling te worden. Er kan dus een spannende strijd tegemoet gezien worden. In de afdelingen van liet eerste en derde tiental kan nog van alles gebeuren. Hier is nog niets met zekerheid te zeggen, alleen dat de kansen van het derde zeer hoog moeten worden aangeslagen. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAi een grote sortering in: TWEEDJASSEN REGENJASSEN PANTALONS AAAA| 4 «d M VflTTWTfVYWTrYWJYTWTWlWTTY (Adv.) Qecacd aan Jkaag. voor VRIJDAG 13 JANUARI THALIA 8 uur: „De Held van de Jungle". REX 8 u.: „De getemde avonturierster'*, ZATERDAG 14 JANUARI THALIA 7 en 9.15 uur: „De Held van de Jungle". Kleine zaal 8 uur: Fryske Trou. REX 6.45 en 9.15: „De getemde avon turierster". FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijlevelcl-Gelinck li) Maar hij hoorde het niet en zag ook niet naar de tijd; in een onbestemde leegte, die eindeloos duurde, staarde hij voor zich uit. Het witte licht viel op zijn gebogen hoofd. Het was dan na een lange tyd dat Peter Landt terugkwam, maar hij bemerkte het niet. Zijn collega stapte door het laborato rium, kwam op hem toe, bleef naast hem staan. John Camden reageerde niet, bleef onbewegelijk. Dan legde Peter Landt, in een aarzelend gebaar, een hand op zijn schouder. Hij zag neer op het gebogen hoofd van zijn vriend. Deze jonge man. zijn mede-assistent, zijn collega; deze jongen nog eigenlijk. Een lange, uit zijn kracht gegroeide jongen met zijn smalle schou ders en zijn tengere handen. Wat was er met hem? Waar dacht hij aan? Zij wisten niets van elkaar, dat hadden zij zoëven hier in ditzelfde laboratorium geconsta teerd; zij hadden volkomen langs elkaar heen geleefd. En toch de gehele dag sa mengewerkt; een samenwerking, die wer kelijk ideaal geweest was. Een onderling begrijpen met een half woord, een gebaar; een feilloos aanvullen van elkaar wanneer de behoefte daartoe intuïtief gevoeld werd. „Mijn vriend" had hijzelf beneden tegen die politie-inspecteur gezegd. Wat wist hij van zijn vriend? Was John Camden een Angelsaks zonder sentiment, een kerel die maar kalmpjesweg „nevermind" zei en zich nergens iets van aantrok? Nee, dat was hij zeker niet. Hij had verdriet, hij trok zich deze zaak verschrikkelijk aan en hij kon zich niet uiten. Dan had hijzelf, Peter Landt, het heel wat gemakkelijker met zijn hart op het puntje van zijn tong! John Camden had verdriet: wie weet hoe veel hij tenslotte van die bullebak van een Wyarda gehouden had en het was ook een beroerd gezicht geweest de professor daar zo op die keukenvloer te zien liggen. En dan die politiezaak! Het was een lamme geschiedenis! Peter's hand lag nog steeds op de smalle schouder. Zeg, begon hij aarzelend, enige malen. E11 dan slikte hij weer en zweeg. Zijn collega zat nog altijd roerloos, maar nu strengelden de vingers op "het bureaublad zich vaster ineen. En het was of het donkere hoofd zich nog dieper naar voren boog. Peter Landt zag naar die smalle handen. Gevoelige, witte handen, de handen van een geleerde, maar toch gespierde handen als van iemand, die ze gebruikt in de prac- tijk. Een grote ingevreten vlek, gevolg van een ongeval met bijtend zuur, aan de wor tel van de linker wijsvinger. Gek, dacht Landt. Hij had nog nooit over die dingen nagedacht, maar je kon toch wel degelijk aan iemands handen zijn beroep en zijn karakter zien. Dit waren de handen van een chemicus en een wetenschappelijk man. En toch, eigenlijk net als John Cam den zelf, zo smal, zo jongensachtig. En op dit ogenblik zo hulpeloos: hulpeloos in het onbeheerste gebaar van de witte vin gers, hulpeloos in het zich niet kunnen uiten in deze moeilijke situatie. John, zei Peter en pakte de witte vingers in één greep van zijn sterke, warme hand, John, luister nou es kerel. Je hoeft nu toch werkelijk niet zó aan de grond te zitten, daar is toch geen reden voor. Het is natuurlijk ellendig wat «r met professor Wyarda gebeurd is, maar het is toch in ieder geval niet dodelijk. Hij kan weer helemaal beter worden zegt Van Hasselt. En die geschiedenis met de politie hoef jij je toch ook niet aan te trekken: er zal toch niemand zo gek zijn om te ge loven dat jij die papieren gestolen hebt en Wyarda die klap op zijn kop hebt ge geven! Je zou het niet eens kunnen! Die inspecteur is een heel geschikte kerel, een keurige vent met gevoel voor humor en tact. Het zal je reusachtig meevallen als je straks naar hem toe gaat. Toe kerel, steek je kop nu eens op en lach es tegen Ome! Ik zal je natuurlijk met alles helpen als dat nodig is. We zijn toch goede kame raden, is het niet? Peter Landt had de witte vingers los gelaten, die weer doodstil lagen op het schrijftafelblad. Maar de tweede assistent hief nu toch werkelijk zijn hoofd op en zag zijn collega aan, een bleek gezicht met grote donkere ogen waarin plotseling een warm licht straalde. En de strakke mond ontspande zich in een dankbaar lachje om de bemoedigende woorden van deze har telijke vriend. Dank je Landt, zei hij enkel. Joan! dacht Peter Landt en er stroom de ineens een wonderlijk warm gevoel door hem heen. Joan! Waarom moest hij nu opeens aan dat zusje denken, die vrouw die hij eigenlijk nog nooit gezien had? Omdat zij zo geleek op deze broer, omdat zij ook zo naar hem zou glimlachen als hij haar morgenavond zou ontmoeten in de stad? Morgenavond? Vanavond al! En hij zou die Joan ontmoeten, ook al was deze politiezaak nog volop aan de gang, al zou hij door een cordon van agenten en rechercheurs Prins moeten heenbreken om er naar toe te gaan. Hij zou haar zien! John Camden had zich alweer afgewend en haalde zijn sigaretten te voorschijn. Dank je, zei Peter, ik ben al zo door gerookt als een paling! Maar ik weet wat beters. We hebben hier toch nog zo iets staan, zoiets tegen de schrik en kouwe voeten, is het niet? In dit kastje. Er staan zelfs drie schone glaasjes bij. Het is -erg afgezaagd, rechercheur, om je cipiers dronken te voeren, maar mag ik u ook iets aanbieden? Het is behoorlijk spul hoor, geen zwavelzuur of zoiets! Ik mag het werkelijk niet aannemen, meneer, zei de bezadigde rechercheur, maar ik dank u in ieder geval voor het vriendelijk aanbod. Zoudt u er bezwaar tegen hebben als ik een pijpje opsteek? Natuurlijk niet. Er komt dan toch niet een ontplof fing of zoiets? Nee, nee. Alles is safe. We hebben hier al gerookt. Hier John, pak aan kerel. Als je dit op hebt lacht het leven je weer toe! 't Is toch niet te sterk? Welnee. Hoogstens ruikt rechercheur Prins dat je wat gedronken hebt. Er zit een rechercheur bij het verhoor met een neus als een bloedhond. Ben je gefouilleerd? Nee. Alleen moest ik alles uit mijn zakken op tafel leggen. Je draagt toch geen minnebrieven op je hart? Nee? Nu, dan is alles in orde. Op de gezondheid van professor Wyarda! Ik hoop dat hij heel gauw weer beter wordt, zei John Camden. Van de drie politiemensen, satellieten van inspecteur Renkevoort in deze recher che-zaak, was de agent Van Beek bij de algemene rolverdeling ongetwijfeld het beste af geweest. Terwijl zijn collega Prins het kamertje van de amanuensis kreeg toegewezen en rechercheur Schuurman de beide assistenten moest vergezellen naar het kille laboratorium, had hij de opdracht gekregen de eerste nachtelijke uren door te brengen in de schoot der familie Kurk- mans, een positie die onder de gegeven omstandigheden een waarlijk benijdens waardige genoemd kon worden. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6