IJmuider Courant De Britse verkiezingen Haarlems Dagblad Vijf-en-vijftig man van duikboot Truculent als verloren beschouwd 64e Jaargang No. 19450 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom HET STAAT NU VAST dat de Britten op 23 Februari hun nieuwe Lagerhuis zullen Mezen. De campagne is al begonnen en zij zal gedurende de komende zes weken gestadig in felheid toenemen. Ongeveer zestienhonderd candidaten zullen ten strijde trekken in een kamp om 625 zetels. Het Britse kiesstelsel is onveranderd het oude districten-stelsel gebleven. Men heeft de pogingen op 't vasteland, om door toepas sing van evenredige stemmen-berekening een zuiverder volks-vertegenwoordiging te bereiken, aan de andere kant der Noordzee met grote aandacht gevolgd, maar is door de resultaten niet overtuigd. Tegenover de verbetering in wiskundige zin heeft men te grote nadelen van het andere stelsel gezien en maar liever, aan de oude methode vast gehouden, daarbij met gemoedsrust erken nend dat een volmaakt stelsel onbereikbaar is. Dit aanvaardt de Britse geestesgesteld heid gemakkelijk als voorbeeld van de algemene onbereikbaarheid van het vol maakte in menselijk handelen en in men selijke logica. In een beschouwing over de Britse ver kiezingsstrijd zegt drs. L. de Jong vandaag in het weekblad „Vrij Nederland": „Op 24 Februari zal de wereld weten of Attiee dan wel Churchill als overwinnaar te voorschijn zal treden uit wat stellig een der spannend ste campagnes zal worden uit de politieke geschiedenis van deze eeuw. Gelukkig En geland, dat niet zucht onder de dodelijke verveling van het stelsel der evenredige vertegenwoordiging!" Ik zeg hem dit laat ste gaarne na. Met zijn twee mogelijkheden: Attiee of Churchill, ben ik het niet eens, want hij vergeet een derde, namelijk dat noch Attiee noch Churchill de meerderheid zou behalen en dat de kleinste partij, de liberale, juist op de wip zou belanden. Die kans is geenszins uitgesloten. Maar zijn uitroep over de dodelijke verveling van ons kiesstelsel zal weerklank vinden bij zijn lezers en eigenlijk duidt hij hiermee het grootste van alle bezwaren tegen E.V. aan. Want het is van groot belang dat de een voudige kiezer tenvolle in de strijd mee leeft, dat hij zijn eigen vertegenwoordiger van zijn eigen district kiest, dat hij weet dat de gekozene ook voor de locale belangen zal opkomen en tenslotte: dat het spel-element tenvolle geldt in de strijd. Alles is mogelijk: ieder zittend lid kan zijn zetel verliezen en moet ervopr vechten. „Good for him", zegt de Britse kiezer, „hij moet wel beseffen dat hij alleen maar met ons goedvinden kan optreden en dat hij om de vijf jaar bij ons om vernieuwing van zijn mandaat moet komen vragen." Alles is mogelijk bij districtsverkiezingen: ook de „landslide", de „aardverschuiving" waar bij alles verandert en de grote meerderheid ener regeringspartij plotseling naar een op positie-partij overgaat. Het zijn deze mo gelijkheden die de grote spanningen ver oorzaken en die het kiezersvolk werkelijk met de strijd doen meeleven. Het grote voordeel van het oude Britse stelsel is dat het beantwoordt aan de menselijke natuur; het grote nadeel van het stelsel der even redige vertegenwoordiging, dat het dat niet doet. In het huidige Lagerhuis (van 640 leden, het nieuwe zal er 15 minder tellen) is de zetelverdeling: Labour 390, Conservatives 194, National Liberals (samenwerkend met de Conservatieven) 13, Liberals 10, Com munisten 2, Onafhankelijken 31. Wie dit naar Hollandse ervaring (van de laatste dertig jaar) bekijkt, kan zich nauwelijks voorstellen dat Labour zou kunnen verlie zen. Telde het Lagerhuis maar honderd leden, evenals onze Tweede Kamer, dan zou de partijverhouding volgens deke cijfers immers zijn: Labour 60 zetels, Conservatie ven 30, Liberalen (gezamenlijk) 3, overi gen 7. En aangezien winst of verlies van een partij in ons land onder E.V. ten hoog ste tot een drietal zetels pleegt te gaan zou een regeringspartij met zestig zetels onwrikbaar zijn, tenzij zich een scheuring in haar gelederen voordeed en zij in twee partijen uiteenviel. Het merkwaardige feit doet zich evenwel voor dat de Britse Labour Party, hoewel zij in 1945 zestig procent van de zetels ver overde, in totaal minder dan de helft van het aantal stemmen behaalde. Dat .was, in ronde cijfers, twaalf millioen. De Conserva tieven kregen er 8.700.000 (dus veel meer dan de helft van het Labour-totaal), de twee liberale groepen gezamenlijk drie mil lioen, dus nog een kwart vair het Labour- totaal. Wiskundig bekeken leidde het districten-stelsel dus tot een allerzonder lingst resultaat. De eenvoudige verklaring is, dat in ieder district de man die het hoogste aantal stemmen behaalt meteen ge kozen wordt verklaard, zonder dat hij de volstrekte meerderheid behoeft te hebben. Mocht straks bijvoorbeeld in een district de uitslag zijn: Jones (Labour) 9000, Higgins (Cons.) 8000, Smith (Lib.) 7000, dan is Jones gekozen, ofschoon hij maar 9000 stemmen en de oppositie er 15.000 heeft behaald en hij dus ver onder de volstrekte meerderheid (12001) is gebleven. Dit geval nu heeft zich in 1945 veelvuldig voorge daan. Ter verdediging van zulk resultaat is wel aangevoerd dat het zijn voordeel heeft dat de partij die in opgang is, die de stroom mee heeft, een groter aantal zetels krijgt dan haar volgens wiskundige berekening 'ou toekomen, omdat dit de mogelijkheid op een „working majority", een meerder heid waarmee te regeren valt, vergroot. E' moet evenwel bij gezegd worden dat dit niet de opzet van het Britse kiesstelsel is. dat oorspronkelijk op het bestaan van slechts twee partijen was gegrond. Het gevolg van de bestaande toestand is nu, dat over de gehele linie Labour, als het maar zes procent van zijn stemmen aan de Conservatieven verloor, zijn zetel-meer- derheid zou verspelen. Zo heeft men het in Engeland uitgerekend. Dat het sinds 1945 bij 34 tussentijdse ver kiezingen geen enkele zetel verspeeld heeft bewijst in zoverre weinig, omdat het in die districten toevallig een aanmerkelijk gro tere meerderheid dan zes procent had be haald. Bij de tussentijdse verkiezingen liep die wel overal terug, maar niet zoveel dat het de zetel verloor. Een en ander maakt duidelijk dat de Britse stembusstrijd vele mogelijkheden biedt. Attiee heeft hem ontketend op een ogenblik, waarop de kansen van zijn partij, tengevolge van de verbeterde dollar-positie, zich zo gunstig mogelijk voordoen. R. P. Editie voor Velscn, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van en ©prrttjtc 'tartanscöc iaurmt CXnno iScë) Zaterdag 14 Januari 1950 Uitgave 'an de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal 1 4,25 Franco per post f 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagbl; Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Duikers geven geen hoop meer Ongeveer veertig van de tachtig opvarenden ontsnapten uit de onderzeeër, doch slechte vijftien werden gered LONDEN (Keutel- en United Press) Naar de Britse Admiraliteit Vrijdagavond nader mededeelde, bevonden zich tachtig: man aan boord van de duikboot „Truculent", toen deze in de Theemsmonding geramd werd en zonk. Laat in de avond maakte de Admiraliteit verder officieel bekend, dat vijf-en-vijf tig man definitief als verloren werden beschouwd. Een woordvoerder van de Britse marine opperde de mogelijkheid, dat een gedeelte van de bemanning men maakte een schatting van veertig er na de aanvaring in geslaagd is uit de duikboot te komen, doch dat de meesten van hen door de sterke getijstroming zijn medegesleept. Vijftien van hen zijn gered, tien lijken werden geborgen. Duikers hebben gemeld, dat vier van de zeven compartimenten van de „Truculent" zijn ondergelopen. Op hun klopsignalen ontvingen zijn geen antwoord meer. Een marine-officier, die zich aan boord van één der sleepboten bevindt, welke met een veertigtal andere schepen aan het red dingswerk deelneemt, verklaarde: „Het is mogelijk, dat de laatste drie compartimen ten zijn afgesloten. Indien de schotten dei- compartimenten op het tijdstip van de aanvaring geopend waren, bestaat er wei nig hoop voor de mannen, die zich erin bevonden." Duikers zijn erin geslaagd de kettingen aan te brengen, waarmede men de „Tru culent" hoopt te lichten. Een woordvoerder van de Britse Admiraliteit verklaarde ech ter dat het wel drie tot vier dagen zou duren, voordat de gezonken onderzeeër eventueel aan 'de oppervlakte zou zijn ge bracht. De duikers ondervonden grote moeilijkheden bij hun werkzaamheden, als gevolg van de getij-stroming rondom het wrak. Bij het invallen van de duisternis richt ten de aanwezige oorlogsschepen hun zoek lichten op de gele boeien van de gezonken „Truculent", die op het tijdstip van de ramp door de onderzeeër automatisch zijn losgelaten. Rouw Aan boord van de omstreeks veertig schepen, die met het reddingswerk bezig zijn, is, na de bekendmaking van de Britse Admiraliteit, de vlag halfstok gehesen. Koning George zond de volgende bood schap aan de Admiraliteit: „Ik heb met groot leedwezen het bericht vernomen van de ramp, welke de „Trucu lent" is overkomen. Wees zo goed aan de naaste bloedverwanten van hen, die zijn omgekomen, namens de Koningin en mij zelf onze diepgevoelde betuigingen van leedwezen over te brengen." OIUKBGOJHAMf" :N 0€ THtMëS De „Truculent" ligt op ongeveer 15 kilo meter uit de kust ter hoogte van Sheer- ness, op éen gedeelte van de zeebodem waar zich modderig zand bevindt. Op een gegeven ogenblik waren de moeilijkheden die de duikers als gevolg van de sterke getijstromingen ondervonden, zo groot, dat gebruik moest worden gemaakt van „kik vorsmannen" van de marine. Geredden vertellen Eén van de geredde leden van het machi nekamer-personeel van de „Truculent" verklaarde tegenover Reuter: „Na de aanvaring gingen wij in een rij achter elkander staan, alsof wij op een bus wachtten. Wij wachtten, totdat het zee water ook ons compartiment binnendrong, waarna wij, met behulp van ons reddings apparaat (het, Davis-apparaat) erin slaag den naar de oppervlakte te komen. Dit ging helemaal niet moeilijk." Een geredde onder-officier vertelde, de ene cigaret na de andere rokend: ,Op het tijdstip van de aanvaring be vonden wij ons allen op .de bodem van de onderzeeboot. Sommigen van ons slaag den erin, met behulp van het Davis-appa- aat, aan de oppervlakte te komen. Enkelen stelden zich echter in veiligheid zonder dit apparaat te gebruiken. Slechts twee com partimenten zijn niet direct ondergelopen, namelijk de machinekamer en de verblij ven van de stokers. Allen, die zich hierin bevonden, zijn erin geslaagd uit de onder meer te komen." Een ander lid van het machinekamer- personeel verklaarde: „In dertig tot veer tig seconden waren wij aan de oppervlakte, dcch het leek mij wel een jaar toe." De opvarenden hadden ongeveer twee en Elf Amerikaanse parachutisten doodgevallen Elf Amerikaanse militairen, die voor luchtlandingstroepen werden opgeleid, zijn te Fort Benning in Georgië om het leven gekomen, doordat het zweefvliegtuig, waar in zij gezeten waren, neerstortte. Zes an dere parachutisten zijn ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. Zij zouden morgen na een laatste para chutesprong als volleerd „paratrooper" de opleidingsschool hebben verlaten. Indiër volgt Pelt op als adjunct secretaris der U.N.O. De secx-etaris-generaal van de UNO Trygve Lie heeft aan de pers medegedeeld dat de Indiër Sjamald-Haree Lalt benoemd is tot adjunct-secretaris-generaal als op volger van de Nederlander A. Pelt, die tot hoge commissaris van de UNO voor Libië is aangesteld. De Engelse onderzeeër Truculentvoor zijn rampzalige laatste reis. een halve minuut de tijd om zich naar de niet ondergelopen compartimenten te be geven, voordat het door de reusachtige scheur aan stuurboord binnenstromende zeewater alle hoop op redding ïjdel zou maken. De 25-jarige geredde telegrafist vertelde dat sommigen der geredden bij hun over haaste vlucht naar de nog niet onderge lopen compartimenten geen tijd hadden hun Davis-reddingsapparaien mee te nemen. Daar twee derde gedeelte van de aanwezige Davisapparaten zich in de ondergelopen compartimenten bevond, waren er niet genoeg voor allen aanwezig, zodat sommigen hun ontsnappingspoging zonder apparaat ondernamen. „Divina" geblokkeerd De Britse admiraliteit heeft heden be paald dat de Zweedse tankboot „Divina' Londen voorlopig niet mag verlaten. Het desbetreffende bevel is door een marine officier aan de mast van het schip beves tigd, waardoor dit thans onder toezicht van de Britse marineleiding is geplaatst. De „Divina" is hedenochtend in dok gegaan, Indien de rederij van de „Divina" een be paald bedrag als borgstelling stort, mag het schip weer vertrekken, alleen het schip is onder controle gesteld. De kapitein en de andere opvarenden hebben volledige be wegingsvrijheid. Het beletten van een ver trek van de „Divina" betekent niet, dat de Zweedse tanker schuldig wordt geacht aan de aanvaring met de „Truculent". Het is een voorzorgsmaatregel om de Britse admi raliteit een onderpand te verschaffen voor het geval de „Divina" wel schuldig aan de aanvaring wordt bevonden en haar rederij tot betaling van schadevergoeding zou wor den veroordeeld. In zo'n geval is er name lijk niets dat de „Divina" kan dwingen naar Londen terug te keren en er zou geen middel bestaan om haar rederij tot betaling te dwingen. De Zweedse regering heeft haar mede leven en leedwezen betuigd aan de Britse regering. Vandaag werd voortgegaan met het zoe- Een der uitgeputte overlevenden van ramp zet voet aan wal. ken naar mogelijke overlevenden die er in slaagden uit de gezonken onderzeeboot te komen, doch die door de sterke getijstro ming zijn meegevoerd. Een halve minuut Kapitein Hommerberg van de „Divina" deelde het volgende mede: „Van mijn be manning heeft slechts de roerganger letsel opgelopen, deze brak zijn duim. Ik was in mijn hut toen de botsing plaats had. Ik rende naar het dek en kon nog net even het groene licht van de „Truculent" zien. De .Divina" en de ..Truculent" lagen gedu rende ongeveer een halve minuut naast el kaar, doch daarop zonk de onderzeeboot. Wij slaagden erin acht overlevenden op te pikken, die later werden overgenomen door één der aan het reddingswerk deel nemende schepen. Wij hebben acht uur lang boven de plaats van de ramp en voor de monding van de Theems heen en weer ge varen om naar andere overlevenden te zoe ken, doch wij hebben slechts de lijken van twee opvarenden geborgen, die op het tijd stip van de aanvaring of door de botsing cm het leven zijn gekomen, of naderhand zijn verdronken". Gezagvoerder Jan Dekker van het Ne derlandse vrachtschip „Almdijk", dat het i eerst het nieuws van de ondergang van de „Truculent" radiografisch verbreidde en vijf opvarenden van de onderzeeër oppikte, verklaarde onder meer: „De eerste stuur man hoorde uit zee komende kreten. Hierop werd een zoeklicht in werking gesteld. Wij voeren in de richting van waaruit het ge roep werd gehoord. Wij vierden een boot en slaagden er in vijf overlevenden aan boord- te nemen". De „Girl Jean" gevonden Russisch gedelegeerde liep op nieuw uit Veiligheidsraad weg LAKE SUCCESS. 13 Januari (Reuter) Malik, de Sovjet-Russische gedelegeerde in de Veiligheidsraad, heeft hedenavond opnieuw de Veiligheidsraad verlaten om dat zijn resolutie tot uitsluiting van de Chinese gedelegeerde, dr. Tsiang, verwor pen was. Malik verklaarde, dat de Sovjet-Unie zich niet gebonden zou achten door be sluiten, die in zijn afwezigheid zouden worden genomen. Hij zeide, dat de Sovjet-Unie niet aan het werk van de Veiligheidsraad zal deel nemen zolang de Chinese gedelegeerde niet zal zijn uitgesloten. De Russische resolutie werd verworpen met zes tegen drie stemmen en twee ont houdingen. De .Sovjet-Unie, Joegoslavië en India stemden voor de resolutie. De Verenigde Staten, Engeland, Cuba, China, Egypte, Ecuador en Frankrijk ertegen. Engeland en Noorwegen, die de regering van Mao Tse Toeng erkennen, onthielden zich van stemming. Malik sprak zijn verklaring in het Rus sisch uit en wachtte de vertaling in het Engels af, die hij verschillende malen on derbrak om correcties te geven. Daarop nam hij zijn papieren bijeen en verliet het gebouw. Toen de buiten staande journalisten hem vroegen, wanneer zij hem weer zouden zien, antwoordde hij: „Dat kan ik niet zeggen". Nadat dr. Tsiang, de Chinese gedele geerde, die wegens de behandeling van de Russische resolutie tijdelijk afstand had gedaan van het voorzitterschap, zijn plaats in de voorzitterszetel weer had ingenomen, begon de raad met het debat over ver mindering der bewapening. Voorlopig is de volgende vergadering op Dinsdag gesteld. Het woord is aan Napoleon: Alleen hij wordt in het ongeluk geëerd, die zich in het geluk heeft doen eerbiedigen. In November kwamen 4366 woningen gereed Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwa men in November 4366 nieuwe woningen gereed. Deze zijn als volgt over de pro vincies en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes de definitieve cijfers over October 1949): Groningen 172 (98); Fries land 61 (88); Drente 228 (237): Overijssel 219 (264); Gelderland 684 (551); Utrecht 193 (2L8); Noordholland (exclusief Am sterdam 411 (384); Zuidholland (exclusief Den Haag en Rotterdam) 394 (606); Zeeland 347 (127); Noord-Brabant 644 (382); Lim burg 396 (402); Amsterdam 51 (14); Den Haag 251 (129); Rotterdam 247 (226); N. O.-polder 68 (34). In de eerste elf maanden van 1949 wer den 37.314 woningen voltooid. In hetzelfde tijdvak van 1948 kwamen 29.646 woningen gereed. In November werd begonnen aan 4511 (October 3900) woningen. Daar er wederom aan meer woningen werd begon nen dan er voltooid werden, steeg het aan tal in uitvoering zijnde woningen van 40.164 op 31 October tot 40.284 op 30 No vember. Morgen arriveert de „Waterman" Het troepenschip „Waterman" wordt Zondagochtend met repatriërende militai ren uit Indonesië in de haven van Rotter dam verwacht. De ontscheping begint Zondagmorgen om negen uur. Een boei met een vlag markeert de plaats, waar in de Theems-monding na een aan varing met het Deense schip „Divina" de duikboot onder water verdween. Achttien meter dieper ligt het reddeloze wrak. Schooljongen gered van hongerdood De 14-jarige Schotse schooljongen, die Woensdagochtend in het donker met de 50 tons vissersboot „Girl Jean" de. haven van Arbroath had verlaten, is Vrijdag in staat van uitputting halfweg tussen Engeland en Noorwegen opgepikt. De Britse trawler Reptonian, die op weg was naar de Witte Zee en niets van de vermissing van de Girl Jean afwist, had het schip in zicht gekregen en, vermoedend dat er iets niet in orde was, een boot uit gezet om een onderzoek in te stellen. De mannen kregen, bij de „Girl Jean' gekomen, op hun herhaald geroep geen antwoord. Toen zij aan boord gegaan wa ren vonden zij de 14-jarige John Guthrie uitgeput in een visruim liggen. De jongen had in twee dagen geen eten gehad. Wegens het slechte weer kon hij niet naar de Rep tonian worden overgebracht.. Toen de „Girl Jean" gevonden werd, wa ren de schroeven vastgelopen door touw- kabels. De Reptonian nam het schip op sleeptouw naar Aberdeen. Waterstof-atoombom stelt Truman voor moeilijk dilemma De correspondent van de „Daily Tele graph" te Washington meldt, dat er in de afgelopen weken een controverse is ont staan over dé waterstof-atoombom. De vraag zou namelijk zijn, of het Congres aanbevolen moet worden tot aanmaak van dergelijke bommen te besluiten of niet. De Washington Post" schreef reeds enkele dagen geleden, dat „het dilemma over deze aanbeveling voor president Truman wel licht het zwaarste en moeilijkste is, waar voor ooit een Amerikaans president zich gesteld heeft gezien, daar het de beslissing kan betekenen over het al dan niet voort bestaan van de Westelijke beschaving". Duitse scheepsbouw in 1952 vrij? Naar de heer Max Brauer, de burge meester van Hamburg, die van een bezoek aan de Verenigde Staten is teruggekeerd, mededeelde, hebben de Amerikaanse auto riteiten tegenover hem verklaard, dat de beperkingen op de Duitse scheepsbouw, zoals deze zijn neergelegd in de overeen komst van Washington, in 1952 zullen zijn opgeheven. Hij noemde zijn bezoek aan Amerika een „groot succes voor Hamburg", dat zal kunnen rekenen op Amerikaanse credieten op grote schaal, zodra een vredesverdrag met Duitsland zal zijn gesloten en een re geling zal zijn getroffen voor de vereffe ning van Duitsland's schulden aan het bui tenland. Volgens Amerikaanse deskundi gen zou een dergelijke regeling binnen zes maanden tot stand kunnen worden ge bracht. „Monty", die op het ogenblik voor een kort bezoek aan Nederland in de hoofdstad vertoeft, was Vrijdagmiddag de gast van het internationaal cultureel centrum in het Amsterdamse Vondelpark. Burgemeester mr. A. d'Ailly toonde hem voor tafel een maquette van het nieuwe Concordia-werkkamp bij Ommen. Journalist voor het gerechtshof Hij weigerde de bron van een zijner berichten te noemen Het gerechtshof te 's-Gravenhage be handelde de zaak tegen de Haagse journa list J. L. de R. die enige tijd geleden door de Haagse rechtbank veroordeeld werd tot 50 gulden boete, omdat hij had geweigerd om de bron van een zijner berichten te noemen. Zowel de Officier van Justitie als De R. waren van dit vonnis in beroep gekomen. De R. verklaarde dat hij, door als jour nalist de bron van zijn berichten te noemen brodeloos zou worden daar hij dan ont slagen zou worden en hij nergens meer een journalistieke functie zou kunnen krijgen. De procureur-generaal herinnerde eraan dathet „ambtsgeheim" van de journalist in een arrest van de Hoge Raad niet is erkend. De dwangpositie waarin een jour nalist zou komen te verkeren doordat hij zijn nieuwsbron niet zou mogen noemen, achtte de procureur-generaal in eer. ge ordende rechtsstaat niet getolereerd. De R. heeft zich door zijn publicatie vrijwillig in deze dwangpositie gebracht. De procureur- generaal verzocht het Hof net vonnis van de rechtbank te bevestigen. De verdediger, mr. S. Gerbrandy, be toogde dat in de zaak-Lunshof de Hoge Raad het beroep op overmacht had ver worpen, omdat de heer Lunshof zichzelf in een dwangpositie had gebracht en hij had kunnen voprzien dat na publicatie een strafvervolging voor de deur stond. In andere gevallen heeft de Hoge Raad echter het beroep op overmacht niet ter zijde ge schoven De R. verkeerde in een geheel andere positie dan Lunshof daar hij nim mer een strafvervolging had kunnen voor zien. Volgens pleiter diende zijn cliënt dan ook te worden ontslagen van rechtsvervol ging. Het Hof zal uitspraak doen op 27 Januari. Vier personen van vrachtauto geslingerd Een dode, drie gewonden Vrijdagmiddag kreeg een op de Zeeuw- seweg onder de gemeente Woensdrecht rijdende vrachtauto een lekke achterband. Hierdoor, ging de wagen slingeren, tenge volge waarvan de lading riet begon te schuiven. Vier personen, die .hoven op het riet .meereden, werden daardoor van de wagen geslingerd. Drie van hen kregen lichte kwetsuren doch de vierde, J. V. uit Ooltgensplaat, viel met het hoofd op het betonnen wegdek. Hij overleed enkele ogenblikken later. Deel der Militaire Missie uit Berlijn naar Bonn Binnenkort zal het hoofd der Nederlandse Militaire Missie bij de geallieerde bestuurs raad in Duitsland, vice-admiraal J. M. de Booy, met een belangrijk deel van zijn staf uit Berlijn naar Bonn, de zetel der West- Duitse republiek, verhuizen. Een afdeling van de Nederlandse Mili taire Missie zal in Berlijn blijven. Uitkeringen voor sociale bijstand verhoogd Wegens de jongste maatregelen ten aan zien van de verhoging van de lonen en de voorgenomen wijziging van de Kinderbij slagwet zijn met ir.gang van 1 Januari 1950 de uitkeringen volgens de tot de compe tentie van het ministerie van Sociale Zaken behorende rijksregelingen voor sociale bij stand overeenkomstig verhoogd. De be doelde rijksregelingen zijn: de overbrug- girigsregeling, de sociale bijstandsregeling, de vorstverletregeling, de sociaal-economi sche hulpverleningsregeling voor zelfstan digen, de gemeentelijke sociale werkvoor zieningsregeling voor handarbeiders, de regeling tewerkstelling hoofdarbeiders en de regeling voor sociale bijstand aan beel dende kunstenaars. AANHOUDEND ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond, tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk weinig wind met hier en daar nevel of mist. Overigens meest zwaar bewolkt, plaatselijk enige lichte regen of motregen. Later geleidelijk wat toenemende en langs de Wadden- kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. Aanhoudend zacht weer. 15 Januari: 8.42 uur, onder 16.57 uur 6.39 uur, onder 13.21 uur 16 Januari: 8.41 uur. onder 16.59 uur 7.53 uur, onder 14 16 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 14 Januari: Hoog water; 11.53 en 00.00 uur. Laag water: 7.17 en 19.49 uur. Zondag 15 Januari: Hoog water: 0.37 en 13.08 uur. Laag water: 8.30 en 21.04 uur. Maandag 16 Januari: Hoog water: 1.45 en 14-06 uur. Laag water: 9.47 en 22.13 uur. Zon op Maan op Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1