c H06ST? Sitoop Scnncma 1 Publiek mag een week poften kijken bij de kok van de hofelkeuken lauatiet" Montgomery bepleit samenwerking tussen de jeugd van West-Europa De radio geeft Zondag De radio geeft Maandag Spanning te verwachten bij wedstrijden Haarlem-VSV en RCH-Neptunus J C Wereldnieuws Nieuwe Uitga vera Zaterdag 14 Januari 1950 2 Horecaf bouwt modelhotel op jubileumtentoonstelling Het Nederlandse hotelrestaurant- cn cafébedrijf zal het publiek in September een kijkje in zijn keuken gunnen. Dat zal gebeuren op een internationale tentoon stelling, die ter gelegenheid van het, zestig jarig bestaan van de vrije bedrijfsvereni ging Horecaf van 29 September tot 8 Octo ber in het RAI-gebouw te Amsterdam zal worden gehouden. De expositie waarvoor de plannen reeds in 1940 gereed lagen omvat een gedeelte, waarin binnen- en buitenlandse leveranciers en fabrikanten van horeca- benodigdheden in stands hun artikelen kunnen tonen en een afdeling, waarin een selectie uit die goederen zal worden bijeen gebracht in de omgeving, waarin zij in werkelijkheid ook dagelijks worden ge bruikt. Daartoe heeft de tentoonstellingsarchi- tect ingenieur A. Vogels, achter in het RAI- gebouw een modelhótel ontworpen, of lie ver zelfs twee hotels van verschillende prijsklasse, waarin echter de diensten die bij beide typen gelijk zijn, worden gecom bineerd. "Wanneer men de traditionele draaideur door is, zal men in een ruime ronde lounge komen met stands voor reisbureaux en dergelijke en vertrekken die als bibliotheek en schrijfzaal dienst doen. Men zal in het hotel tweede klasse een volledig ingericht café aantreffen en binnen kunnen stappen in de ruimten, die anders altijd achter deuren met bordjes „Dienst" of „Geen toe gang voor onbevoegden" verborgen blijven, zoals de wasserij, de linnenkamer, het complex keukens, bestaande uit spoelkeu ken, koude keuken, patisserie en „office". ,In weer een andere zaal zal een voorbeeld worden gegeven van een up to date inge richte cafetaria en van een bar. Op het buitenterras zal men een gezellig zitje vin den en, zo langzamerhand aangeland zijnde in het eerste klasse hötel, zal men kunnen constateren, hoe door de moderne opvat tingen van hötelbouwers van de kleinst mogelijke ruimte een maximum aan profijt wordt getrokken. Gedemonstreerd zal wor den hoe met weinig handgrepen dezelfde kamer overdag een aantrekkelijk zitje kan bieden en 's avonds een comfortabel slaapvertrek kan zijn. Bovendien zal een voorbeeld worden ge geven van een luxe-appartement, compleet met boudoir en badkamer. In een aangrenzend gedeelte wordt een zogenaamde hötelflat opgebouwd, zoals men die tegenwoordig vooral in Zuid-Amerika Eerst even kijken bij tf Barteljorisstraat 27 Wegens ons enorm succes stellen wij het publiek in de gelegenheid nog 1 week van de lage prijzen te profiteren. Marllta wasêcht, katoen Lavable wasecht, 90 cm breed 245 2.85 GROTE KEUZE JAPONSTOFPEN ten behoeve van de permanente gasten vindt. Via een gezellige lobby en een conversa tiezaal kan het publiek het modelhótel ver laten. Tournooi der koks Waar dan heen? Wel natuurlijk naar de zijzaal waar voortdurend demonstraties worden gegeven om de bezoeker een indruk te geven van het werk in de hötelkeuken. (in het modelhótel zelf zal niets in werking zijn, omdat men het publiek de gelegenheid wil gunnen alles rustig te bestuderen). Men stelt zich voor er een dag van de vis te houden, en van het vlees of van het gevogelte en de chefskok van de grote Amsterdamse huizen, zoals Doelen, Victoria en Amstel, zullen met elkaar om de ere palm strijden wie er de jury wel het meest kan laten watertanden. Ter afwisseling zullen er nog modeshows worden gegeven, omdat dat een attractie is die in de hótelwereld gemeengoed is ge worden. Maar overigens worden geen trekpleisters gebruikt om de toeloop naar de Ferdinand Bolstraat op te voeren. Men is ervan over tuigd, dat de expositie op zichzelf reeds genoeg vakgenoten en belangstellende leken zal lokken. De laatsten zullen een indruk krijgen van het vele wat er bij een goede horeca- exploitatie komt kijken, de eersten zullen kunnen kennisnemen van de ontwikkeling van hun vaktechniek, vooral nu in de laat ste jaren het publiek zoveel andere eisen- aan de hótelaccomodatie is gaan= stellen. Eisen, die meer in de richting^van de opvoering van het geboden comfort dan naar een toeneming van de luxe gaan. Men wenst goed, maar ook vlot bediend te wor den en men schuwt de (vaak dure) over bodigheden. Daarom is juist nu een over zicht van hetgeen er op het gebied van ruimte-indeling, aankleding, verlichting, technische verbeteringen van de apparatuur en dergelijke ter beschikking staat, bijzon der interessant. I-Iet Horeca-bedrijf is uiteraai-d interna tionaal georiënteerd. Dus zal men zich niet verwonderen dat talrijke leden van het corps diplomatique, evenals enkele minis ters, in het ere-comité hebben zitting ge nomen. En het is voor de organisatoren een grote voldoening, dat Prins Bern'hard be reid werd gevonden het beschermheerschap van deze tentoonstelling te aanvaarden. „Concordia", waarvan hij president is, wil de vrede bevorderen door beter begrip van eikaars problemen Het ontiuerp voor de voorzijde van het modelhótel. HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00 Nieuws; 8.15 Platen; 8.30 Morgenwij ding; 9.15 Gewijde muziek; 9.30 Nieuws; 9.45 Platen; 9.55 Hoogmis; 11.30 Platen; 11.40 Ka merorkest; 12.15 Apologie; 12.35 Platen; 12.40 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 13.35 „Uit het boek der boeken"; 13.50 Kamermuziek; 14.25 „Heilige tegen wil en dank"; 15.45 Vocaal kwartet; 16.15 Reportage; 16.30 Vespers; 17.00 Oecumenische jeugddienst; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Kerkkoor en orgel; 19.15 „Kent gij uw bijbel?"; 19.30 Nieuws; 19.45 Ac tualiteiten; 19.52 Boekbespreking; 20.05 De ge wone man; 20.12 Gevarieerd programma; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Platen. HILVERSUM II, 415.5 M. 8.00 Nieuws; 8.18 Platen; 8.30 Voor de tuin; 8.45 Semi-ldassieke muziek; 9.30 Sport; 9.15 Verzoekprogramma; 9.45 „Geestelijk leven"; 10.00 „Geef het door"; 10.05 Voor kinderen; 10.30 Lutherse kerkdienst; 12.00 Strijkorkest; 12.30 Voor de jeugd; 12.40 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Amusementsmuziek; 13.50 „Even afreke nen, heren"; 14.00 Platen; 14.05 Boekbespre king; 14.30 Concertgebouworkest en solist; 16.30 Sportrevue; 17.00 „Gesprekken met luisteraars"; 17.20 Muziekcauserie; 17.30 „Ome Keesje"; 18.05 Spox-t; 18.15 Nieuws; 18.30 Caba ret; 19.00 „Radiolympus"; 19.30 Semi-klassieke muziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Orkest; 20.40 Ca baret; 21.10 Metropole-orlcest; 21.40 Actuali teiten; 21.55 Surinaamse muziek; 22.10 „De be levenissen van commissaris Maigret", hoor spel; 22.30 Viool; 23.00 Nieuws; 23.15 Platen. HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Platen; 7.45 Woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.10 Sport; 8.20 Gewijde muziek; 8.45 Platen; 9.15 Voor zieken; 9.30 Familiecompetitie; 10.05 Platen; 10.30 Morgendienst; 11.00 Platen; 11.20 Voordracht; 11.40 Zang en piano; 12.10 Platen; 12.30 Weerbericht; 12.33 Metropole-orkest 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinemuziek; 13.45 Pianoduo; 14.00 Schoolx-adio; 14.35 Platen; 15.25 Gewijde muziek; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Platen; 17.00 Voor de kinderen; 17.15 Orgel; 17.45 Regei'ingsuitzending; 18.00 Koor; 18.20 Spoi-tuitzending; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Engelse les; 19.30 Platen; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Platen; 20.15 Kerkkoor en solisten; 20.50 „Een wens droom geeft geen dividend"; 21.35 Platen; 21.45 Reportage; 22.15 Evangelisch commen taar; 22.25 Orkest en solist; 22.45 Overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Strijkkwartet. HILVERSUM IT, 414.5 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Platen; 8.00 Nieuws; 8.15 Ochtendblad; 8.40 Platen; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Platen; 9.35 Platen; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Musette-orkest; 10.50 Platen; 11.00 „Op de uitkijk"; 11.15 Carillon, orgel en zang; 12.00 Militair orkest; 12.30 Weerbericht; 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade-orkest; en soliste; 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?"; 14.20 Zang en piano; 14.45 Declamatie en hax-p; 15.00 Viool en piano; 15.30 Gevarieerd programma; 16.35 Declama tie; 16.45 muziekcauserie; 17.30 Voor padvin ders; 17.45 Platen; 18.00 Nieuws; 18.15 Platen: 18.30 Filmkrant; 19.00 Voor kinderen: 19.05 Lichte muziek; 19.30 muziekcauserie; 19.45 Regeringsuit.zending; 20.00 Nieuws; 20.05 Pla ten; 20.10 Radioscoop; 22.50 Platen; 23 n0 Nieuws; 23.15 Reporcagt; 23.25 Platen. Haarlemse stichting politieke delinquenten opgeheven Met ingang van 1 Januari is de afdeling Haai-lem van de Stichting politieke delin quenten opgeheven, evenals de afdeling Alkmaar, welke sedert 1 Juli bij Haarlem was ondergebracht. Alle personeelsleden zijn ontslagen, behalve de sociale werker, die naar Amsterdam is overgeplaatst en die wekelijks in het Gewestelijk Arbeids bureau zitting zal houden voor het contact met de toezichthouders en de onder toe zicht gestelden. Verschenen is het jaarverslag over 1945 van de afdeling Haarlem, waarin een over zicht wordt gegeven van de wex-kzaam- heden sedert de oprichting van de afdeling op 1 December 1945. Speciaal het toezicht wordt besproken. Van 1 October af is de mogelijkheid geopend het toezicht tot een minimum te beperken. Op 31 December 'stonden in de afdeling Haarlem onder toe zicht 702 personen, waarvan met minimaal toezicht 214. In het begin van hei jaar stonden onder toezicht 2340 pèrsonen. De eerste maanden van dit jaar achtten vele toezichthouders het toezicht overbodig en reageerden hierop door hun functie neer te leggen. Het aantal loezichthoudei-s be woog zich dan ook aanvankelijk in sneller daling dan het aantal onder toezicht ge stelden. Het euvel van het ontbx-eken van een toezichthouder voor een aantal ge vallen kon dan ook eerst als ovei-wonnen woi-den beschouwd, toen de grote meerder heid van de gevallen van toezicht in Sep tember en October j.l. expireer-den. In tien gevallen onttrokken onder toezicht ge stelden zich aan het toezicht. Het ver-schaffen van ai-beid aan per sonen boven de vijftig jaar en aan perso nen, die voor de bewaring en intex-nering een leidende functie hebben gehad, bleef ook dit jaar moeilijk. De secretaris mr. M. D. Proper besluit het verslag met te schrijven, dat door het toegewijde werk van het personeel, door de vrijwillige en belangloze hulp van de toe zichthouders, door de steun van vele over heidsinstanties, het wex-k van de afdeling ten bate van de aan de afdeling toever trouwde personen en ten bate van de maat schappij zijn nut overtuigend heeft be wezen. Opheffing bewaringskamp De minister van Justitie is voornemens over te gaan tot opheffing van het bewa ringskamp Cellenbarakken te Schevenin- gen, benevens van het hulpgebouw bij het Huis van Bewaring in de St. Jacobstraat 77 te 's-Gi'avenhage. De cellenbarakken zullen worden aange wezen om dienst te doen als Huis van Be waring. Dit geschiedt om tegemoet te ko men aan het gebx-ek aan ruimte, waarmede het Huis van Bewaring in de Casuaristraat te kampen heeft. De niet-veroordeelde politieke delinquen ten, die zich thans in de cellenbarakken be vinden, zullen overgebracht worden naar het Huis van Bewaring. Zakenreizen per auto naar Duitsland De K.N.A.C. heeft van het ministerie van Financiën mededeling ontvangen, dat reizigers, die per auto een zakenreis naar Duitsland maken en voor wie het niet mo gelijk is om zich daar op de Zaterdagmid dagen en op Zon- en feestdagen in het be zit te stellen van bonnen voor de aan koop van benzine, vergunning kunnen krijgen benzine buiten de hoeveelheid in de tank uit te voeren. In de vergunning wordt uitdrukkelijk de voorwaarde ge steld, dat de uitvoer van de extra hoeveel heid benzine alleen is toegestaan indien de vex-gunninghouder op een Zaterdag, Zon dag of feestdag ons land verlaat. Er is geen invoerx-echt in Duitsland voor de exti'a benzine verschuldigd. Een jager uit Deurne heeft in de Peel een wild zwijn van ongeveer 75 kilo ge schoten. Veldmaarschalk Montgomery bracht Vrij dagmiddag als president van de Britse oi'ganisatie „Concordia" een bezoek aan Amsterdam. In het Internationaal Cultureel Centrum nam hij als eregast deel aan een noenmaal, gepresideerd door burgemeester d'Ailly, waaraan onder andere aanzaten de minister van Sociale Zaken. mr. A. M. Joekes, de minister van Financiën, mr. P. Lieftinck, de ambassadeurs van de V. S., Frankrijk en België, de Commissaris der Koningin in dé provincie Noordholland, dr. J. E. bax-on de Vós van Steenwijk, en tientallen geno digden uit de kringen van handel, industrie, vak- en jeugdbeweging. Aan de lunch sprak mr. d'Ailly een be groetingsrede uit, waarin hij onder meer zeide overtuigd te zijn van de noodzakelijk heid van een verenigd Europa. Hij zeide daarom elke poging toe te juichen dit doel te verwezenlijken, dat zijns inziens de enige mogelijkheid is voor het hei-stellen van een gezonde Europese economie. De bui-gemeester besloot: „Wij be groeten op deze bijeenkomst niet de veldmaax-schalk, de soldaat in de nor male betekenis van het woord, maar de man, die de volhardende pleitbezorger is voor het welzijn van de jeugd en die als een soldaat strijdt voor de vriend schapsgedachte tussen de volken en de West-Europese Unie". De voox-zitter van „Concoi-dia" de heer C. P. Dawnay, gaf vervolgens een overzicht van het doel dezer ox-ganisatie, die in 1942 in Engeland is opgericht. Twaalfduizend jonge mensen hebben sindsdien" in. hun vacantie geholpen bij het oogsten en bij ontginningen. Onmiddellijk na de oorlog werden kampen op het vasteland ingericht, waar de jongelui medewerkten aan herstel en herbouw van huizen, boerderijen, aan leg van sportterreinen en dergelijke. Vooral belangrijk achtte de 'heer Dawnay het samenkomen van jongeren van vele nationaliteiten, die onderling vriendschap sluiten. Daardoor wordt een geest van samenwerking gekweekt. Ongeveer twee jaar geleden hoorde veld maarschalk Montgomery van deze organi satie en hij verleende terstond zijn bemid deling bij de uitzending van een groep jonge Engelsen naar Oostenrijk, om te helpen bij de wederopbouw in Wenen. In 1950 zullen de werkzaamheden dezer organisatie aanzienlijk worden uitgebreid. In Nedex-land zowel als in Engeland, Frank rijk, België en Luxemburg zal men kampen inrichten. In ons land zullen daaraan de stichting Jeugdkampen, de volkshogescho len en de jeugdherbergen medewerken. De heer Dawnay achtte het stichten van een fonds van honderdduizend gulden nodig, ter bestrijding van de kosten, die aan de verwezenlijking der plannen van de Neder landse afdeling vexbonden zijn. Montgomery spreekt Na dank te hebben gebracht voor de hartelijke ontvangst en beloofd te hebben nogmaals naar Amsterdam te zullen komen, zei veldmaarschalk Montgomery dat in 1944 de verzetsbeweging in Nederland hem veel goede hulp heeft geboden. Het ondergronds verzet in dit land aldus Montgomery werd dikwijls onder moeilijker omstandig heden gevoerd dan de open strijd. Toen de oox-log voox-bij was, constateex-de hij bij alle West-Europese volken een hun kering naar vrede. Sommigen meenden, dat een stex-ke bewapening nodig was. „Volgens mijn overtuiging" aldus Montgomery „is het allerbelangrijkste: een bloeiend economisch leven, voorts het samenleven van de volken in onderlinge harmonie. Het is noodzakelijk dat de volken elkanders problemen beier leren keixnen. Daarmee moet bij de jeugd wox-den begonnen.". De vereniging „Concordia", waarvaxx hij president is, heeft in de loop der jaren reeds duizenden jongens en meisjes van vele nationaliteiten tot elkander gebracht, ook de veldmaarschalk noemde dit zeer belangrijk de jeugd van Duitsland en Oostenrijk. Dit zijn positieve factoren voor de bevordex-ing van de vrede. „Concordia" moet in alle hoofdsteden van West-Europa zijn werk kunnen doen. Nu is Nederland aan de beurt, zei de veldmaarschalk. In de overtuiging, dat hier mede iets goeds wordt gedaan voor de vi-ede, beval de' veldmaax-schalk het werk van harte aan. Burgemeester d'Ailly -dankte de veld maarschalk in het bijzonder voor zijn hax;- telijke woorden over de Nederlandse ver zetsbeweging en zeide met veel genoegen gehoord te hebben dat Montgomery in het werk van „Concordia" ook Duitsland, met name een beter Duitsland, betx-okken wil zien. Demonstratie tegen Montgomery Kort voordat veldmaarschalk Montgo mery het Vondelparkpaviljoen zou ver laten om zich- naar het Rijksmuseum te be geven, hadden zich in de Tesselschadestraat en op de brug naar het Leidseplein onge veer honderd demonstranten verzameld met spandoeken met het woord „vx-ede". Naar de politie mededeelde, was het nodig enkele malen krachtdadig op te treden, voor men er in slaagde de demonstranten te ver wijderen. Montgomery heeft volgens de politie van deze demonstratie niets gemerkt. Op een brug over de Admiralengracht hebben demonstranten een pop, die over- gotexx was met een brandbare stof, in brand gestoken. Bij*de pop-was een box'd gehan gen waarop geschilderd stond „Montgo mery". De brandende pop is door een politie agent in het water geworpen. Personeelsgroepen van enige Amster damse bedx-ijven hadden aan burgemeester d'Ailly telegrammen gezonden, waarin ge protesteerd wordt tegen het bezoek van veldmaarschalk Montgomery. In de tele grammen wordt beweerd dat de veldmaar schalk niet naar de hoofdstad is gekomen als de behartiger van de belangen van de jeugd, doch dat zijn bezoek moet worden gezien als een -voorbereiding voor het deel nemen van de Nederlandse jeugd aan een nieuwe wereldoorlog. Vermindert de vatbaarheid Vergroot het weerstandsvermogen ^=AI Vrachtauto's gingen in vlammen op Onlangs brandde in Slootdorp een vrachtauto, beladen met diverse goederen, uit. De eigenaren van de lading, de 50- jarige koopman-caféhouder H. H. en de 53-jarige koopman L. de L„ beiden uit Nox-g, kregen van de verzekeringsmaat schappij een schadevergoeding van 15000, hoewel, naar later bleek, de lading nog geen 1000 waard was. Nadien gebeurde iets dergelijks in de buurt van Apeldoorn, waar een auto geladen met oude, afge dankte landbouwmachines en oude auto banden in vlammen opging. Gok hiei\ werden de assurantiepenningen uitge keerd. Later brandde in de buurt van Westerbox-k een praam uit. De lading ging verloren. De brandweer ontdekte, dat de lading uit waardeloze rommel had bestaan. De verzekeringssom werd niet uitgekeerd. Vrijdag stonden de betrokkenen voor de Asser rechtbank terecht. "Wegens brand stichting werd in het geval-Slootdorp een gevangenisstraf van twee jaar geëist tegen de beide hoofddaders,- H. H. en .L. de L. De 30-jarige chauffeur M. B. uit Groningen hoorde een gevangenisstraf van- een jaar tegen zich eisen. In de zaak-Apeldoorn werd tegen ieder der drie hoofdverdachten H. H. en L. de' L. en J. de P. uit' Eelde, twee jaar gevange nisstraf geëist. H. A. N. expediteur te Westex-broek, H. J. ter L. uit Gx-oningen en de landbouwer-vx'achtrijder J. H. A. B. te Maastricht hoorden ieder 6 maanden ge vangenisstraf tegen zich eisen. Sport op Zondag Nadat ploegen van Haarlem en VSV elkaar in het begin van het seizoen in een vriend schappelijke partij en tijdens het tournooi om de Spaax-nebeker hadden ontmoet volgde daarop de competitiewedstrijd in Velsen, welke een zege voor de Haarlemmers op leverde. Morgen komen de ploegen opnieuw tegen elkaar en een spannende strijd is te verwachten. Hoewel aangenomen mag wor den, dat Zeeburgia op de laatste plaats ein digt moeten beide clxxbs toch nog rekenen op een mogelijke opleving van de Amsterdamse ploeg. Daarom zullen de elftallen zich inspan nen, om punten te verzamelen. Het bezetten van de negende plaats is bovendien niet eervol noemen. RCH krijgt bezoek van Neptunus. Beide partijen verkeren in de gevaarlijke zóne met nog een aantal anders clubs. Het behalen van punten is daarom van groot belang. In Rot terdam won RCH met 1—0. Mogelijk slagen de Haarlemmex's er weer in te zegevieren. EDO krijgt het moeilijker in de strijd tegen Ajax in Amsterdam. Vorige week is welis waar gebleken, dat Ajax te kloppen is, maar wij veronderstellen niet, dat EDO het voor beeld van 't Gooi zal volgen. In de tweede klas wordt de wedstrijd StormvogelsOSV gespeeld, waarbij de thuis club een kans heeft de zege te behalen. In dat geval wordt de strijd om de leiding spannend. PANDA EN DE MEESTER*MUZIKANT 6. Maestro Flodder Fiedeldum was op de grond gezonken en daar zat hij nu. „Ach", snoof hij. „Met schoenen gegooid.om me stil te krijgen. Onbegrip. Domheid'. Geen gevoelmet schoenen gegooid de grootste smaad voor een musicus....". Hij scheen het zich erg aan te trekken, en Panda kreeg medelijden met hem maar bovendien'begreep hij hem niet. „Misschien vonden ze het niet fijngevoelig om u zo maar geld te geven voor dat mooie spelen! Ze dachten misschien: laten we die kun- stenaar een paar nette schoenen geven „O, o, dat wanbegrip!" kreet Maestro Fie deldum. „Vieze, ouwe schoenen op mijn hoofd gegooid„Nee, wacht eens" vroeg Panda, want die zag iets en wat hij zag dat was een net paar keurige lak schoenen. Die raapte hij op en hij liep er mee naar zijn leermeester en zei: „Kijk nu toch eens! Is dat niet mooi? Wat een beloning voor uw spel! Trek ze maar gauw aan!" „Hè? Wat? Achmaar je hebt gelijk!" riep- Fiedeldum. „Wat een hulde.' Wat een eer! Pracht-schoenen, en net mijn maat. Dat noem ik fijntjes, leer ling. Van een gevoelige bewonderaar, die onbekend wénste te blijvenach, ach, wat een succes Het prograinma in de derde klasse bevat enkele belangrijke wedstrijden. Op het terrein aan de Spanjaardslaan komen de leidende ploegen van de derde klas A in West 2 HFC en Roodenbux-g tegenover elkaar. De Leidena- ren hebben een voorsprong van drie punten op HFC en die kan verminderd worden tot één, als de Haarlemmex's tenminste winnen. Wij voorspellen een zege voor HFC. Het lei dende HRC gaat op bezoek bij DIO, dat de laatste plaats bezet. Hebben de Haarlemmers meer geluk dan in het begin van het seizoen in Den Helder dan is hét veroveren van één punt niet uitgesloten. DEMBloemendaal in Beverwijk kan wel eens de tweede overwin ning voor de Bloemendalex-s opleveren. Scho ten zal in de thuiswedstrijd van HMS moeten winnen, .om de kans op de bovenste plaats te behouden. Op het terrein aan de Schalkwij- kerweg ontmoeten TYBB en HBC elkaar. Voor beide ploegen is de strijd van groot belang, omdat de clubs elkaar weinig toegeven en nog niet te zeggen is, welke elftallen de negende en tiende plaats zixllen bezetten. Haarlemse twaalftallen kunnen successen behalen Oosterkwartier krijgt Zondag de kans om een overwinning te behalen, daar het zwakke DTV op bezoek komt. Sport Vereent kan ook twee punten ver overen daar het op bezoek gaat bij KON, dat in ieder geval degradatiewedstrijden moet spelen. Minder gunstig zijn de kansen voor Aurora, dat in Amsterdam op „de Park" tegen Victoria speelt. Animo Ready heeft Zondag kans om zich in veiligheid te stellen, hiertoe dient gewonnen te worden van KCO, dat aan de Kleverlaan op bezoek komt. Gemakkelijk zal dat niet gaan, zodat hier grote spanning zal heersen. Ver liest Animo Ready, dan staan beide ploegen met drie punten gelijk. Tenslotte zijn vastgesteld: Oosterkwartier 2—Blauw Wit 3 en Landlust 2—Watervliet 2. Handbal Van groot belang voor de dames van Con cordia is de wedstrijd van Zondag tegen DES, welke ploeg een plaats hoger staat op de ranglijst zij het, dat er een wedstrijd meer is gespeeld. Wil dus Concordia uit de gevaar lijke zóne komen, moet Zondag gewonnen worden, waardoor de positie wat verbeterd zou kunnen worden. De heren van Concordia (le klas) ontvangen in Achilles geen sterke tegenstander en er kan dan ook winst ver wacht worden. HOC (tweede klas) ontvangt GVA, van welke ploeg men in de uitwedstrijd zo'n ver rassende nederlaag moest incasseren. De ver wachting is, dat HOC zich op eigen terrein dit keer niet zal laten verrassen. Rapiditas gaat naar Tonido, dat een van de zwakste ploegen is in de tweede Klas B. Ook dit kan een over winning voor de koploper worden. In de tweede klasse dames zal HOC tegen Rapiditas het niet al te zwaar hebben. Gita gaat een zware uitwedstrijd tegen Tonegido tegemoet, waarbij wij de gastvrouwen iets meer kans op de zege geven. Voor de lijn. Niet-communistische leden noemen het Oost-Duitse parlement de „gymnastiekclub", omdat zij niets anders hebben te doen dan opstaan, klappen om eenstemmig hun goedkeu- ring te kennen te geven en weer gaan zitten, aldus meldt het Berlijnse blad „Die Welt". Het blad herinnex*t er aan, dat de Rijksdag der nazi's bekend stond als de „zangclub", omdat de leden geen andere taak hadden dan lxet volkslied te zingen. Finland heeft de Chinese communis tische regering erkend. Auto's. In Detroit worden voor het Witte Huis in Washington tien pantserauto's gebouwd, die 30.000 dollar per stuk kos ten en een snelheid van 160 km per uur kunnen halen. De wagens zijn geheel kogelvrij en uitgerust met een zend- en ontvanginstallatie. Vrijdag, de dertiende. Bij de aanleg van een electrische centrale in een dal bij Bolzano (Italië) werden gisteren zes arbeiders gedood doordat een stuk rots naar beneden viel. Acht anderen kon den nog net, dekking zoeken. Twee uur later werden twee arbeiders gedood en twee ernstig gewond,, tengevolge van een vertraagde ontploffing in een tun nel. Laatste rustplaats. Duizenden lijken van gevangenen uit de concentratiekampen der nazi's, die vijf jaar in de romp van een gezonken schip in de baai van Neu- stadt hebben gerust, zullen binnenkort hun laatste rustplaats vinden op een Duits kerkhof. Men. heeft namelijk het wrak van de Thielbeck, die in de laatste dagen van de oorlog met duizenden van deze stakkers aan boord door een Engels vliegtuig tot zinken werd gebracht, in de baai gevonden. Proost. Volgende zomer komt in Bordeaux een jury van internationale wijnkenners bijeen om de beste wijn ter wereld te kiezen. De verbouwer van deze wijn krijgt een beeld van een meisje in Bor- deause klederdracht met aan haar voe ten een stapel druiventrossen, die met diamanten bezet zijn. Uitstel. De Geallieerde Hoge Commissie heeft besloten het Duitse verzoek om opschorting der demontage van 1500 machines in de voormalige Krupp- fabrieken, in te willigen. De Duitsers vroegen zes maanden uitstel, teneinde de machines door nieuwe te kunnen vervangen. Zij vreesden namelijk een toeneming van de werkloosheid. Botsing. Bij Point Baram (Brits-Noord- Borneo) zijn twee Mosquito's van de R.A.F. in de lucht met elkaar in botsing gekomen. De vier inzittenden kwamen om het leven. Draaiverbod. De regering van Nedex*- Saksen heeft de roulette in de Staats- casino's verboden. „Roulette-achtige spelen zijn voortaan alleen toegestaan bij tijdelijke feestelijkheden in de open lucht, zoals "jaarbeux'zen en markten". Spelen die behalve geluk ook nog enige vaardigheid vereisen, behoeven voortaan - een certificaat van het psycho-techno- logische instituut in Brunswijk. Incident. De Russische controle-post aan de autoweg BerlijnHelmstedt heeft tien Duitse vrachtwagens,, die schroot vervoerden naar West-Duitsland, naar de Sovjet-Kommandantura te Klein- Nachnow opgebracht. Dit is de eerste maal sinds de opheffing van de blok kade in Augustus 1949, dat een dergelijk incident is voorgekomen. „Zeg luister eensverteld door Winnie en Mooween" Uitg. N.V. Focus, Bloemendaal. Dit keurig uitgevoerde boekje over de avonturen van twee Samoj eden-pups, ge schreven („door de Vrouw") voor peuters van 610 jaar en vex-lucht met vele aardige pennekrabbels en foto's („van de Baas") is een fraaie aanwinst voor de kinderboeken- plank. "Winnie en Mooween's hondse beleve nissen wórden vlot en met veel begrip en liefde voor dier en kind verteld en de illustraties passen zich over het algemeen uitstekend bij de bedoelingen van de ver telster aan al ontbreekt er in enkele foto's nog wel iets aan scherpte en stofuitbeelding. De typografische verzorging is fris en modern en tenslotte krijgt men op de koop toe nog een beknopte cursus in diereni- fotografie. H, C. Reewild in Nederland, door G. J, van Heek Jr. Uitgave: JE. E. Kluwer, Deventer. In een zeer beknopt boekje behandelt de schrijver het Nederlandse reewild en knoopt daar enige beschouwingen aan vast, die voor de jager van zeer groot nut zullen zijn. Voor de leek is het minder belangwekkend dan het hier boven besproken boek, omdat het ten eerste van technische aard is en de schrij ver geen auteur van professie op zijn zachtst gezegd niet de vlotte pen heeft, die zijn jachtavonturen verdiénen. W. L. B. Voetbalelftallen HAARLEMVSV. Haarlem verschijnt met: doel Verkaaik; achter: Van der Linden en Van Gooi; midden: Meertens, De Voogd en Barends; voor: Pastoor, Boex-ee, Roozen, Smit en Groeneveld. VSV komt uit met: doel: Snijders; achter: Van Gelder en Kunst; midden: Schoon, Spaans en Stijger; voor: Van der Kuil, Strieker, Ha- zeveld, Balvers en Sterk. AJAXEDO. Met de volgende spelers trekt EDO naar Amsterdam: doel: Van den Berg; achter: Vrenegoor en Verdam; midden: Kar- pes, Koning en Dweelaard; voor: H. Lasschuit, Bax, Rocdselaar, Steendam en N. Tanis. RCHNEPTUNUS. In de opstelling van RCH is een wijziging aangebracht. Lasschuit bezet de middenvoorplaats, Willemink speelt linksachter en Vos is op zijn vroegere plaats van spil teruggekeerd. De opstelling is: doel: Van der Vliet; achter: Van Rheenen en Wille mink; midden: Heyerman, Vos en Evers; voor: Kostex-, De Wette, Lasschuit, Biesbrouck en Bleeker. Schaken Wereldkampioenschap dames Van de Vrijdag gespeelde partijen in de veertiende ronde van het wex-eldscïiaaktour- nooi dames, luiden de uitslagen: Fenny HeemskerkIngrid Larsen 10 Liudmila Rudenko-Rosa Germanova 10; Gizella Gresser—Valentina Belova 0—1; Maria Mora—Nin Grushkova 1—0; Edith Keller Iozha Langosh 'AVz. Fenny Heemskerk bezet de zevende plaats. Het aantal aangegeven radiotoestellen in Néderland bedroeg op 1 Januari van dit jaar 1.337.312 tegen 1.321.746 öp 1 December 1949. Op 1 December waren er 504.519 aansluitin gen op hét Rijksradiodistributienet tegen 510.227 op 1 November jongstleden.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2