Uit de schatten van het Frans Halsmuseum fen Heringa Wuthrich STOFZliiGERHUIS „RITS A" Steeds betere perspectieven voor Indonesische bedrijfsleven r~ P. HARTOG Jeugdige Kampenaar ontwierp machine die in haar eentje kabels kan leggen Zaterdag 14 Januari 1950 3 L. N. TOLSTOX: „Oorlog en Vrede" (Uit het Russisch vertaald door Dr. E. Boutelje; verlucht met 22 lithografieën van AART VAN DOBBENBUR3H). (Van Loghum Slaterus, Arnhem). IN EEN ANDERE, een diepere zin dan men gewoonlijk bedoelt, kan „Oorlog en Vrede", Tolstoj's machtigste kunst werk, een heldendicht der overwinning worden genoemd: niet van een* zegepraal die in bloed en in tranen bevochten wordt op de slagvelden der eeuwen, maar van de overwinning, die de menselijke geest be haalt op zijn lagere instincten en driften. Wat Tolstoj op papier stelde was, onbe wust maar daardoor des te overtuigender, naar de geest der Evangeliën geschreven: een getuigenis der mensenliefde. Dit boek van Ruslands geschiedenis in de jaren 18061812, dat zijn historisch en realistisch hoogtepunt bereikt in het schrikwekkende schouwspel van de Russi sche terugtocht bij Smolensko, de slag bij Borodino, de brand en plundering van Moskou, in de zelfverloochening en doods verachting van een volk-in-oorlog héél dit reuzenpanorama van Alexanders Cza- reni'ijk ten tijde van de Napoleontische in val, is men het „nationale epos der Russen" gaan noemen. En inderdaad: wat Graaf Leo Tolstoj voor ogen stond toen hij in 1865 zijn werk begon, was het schrijven van een heldendicht: een verheerlijking van Ruslands zielskracht, een uiterst zorg vuldig en realistisch relaas van wel gru welijke, maar ook grootse wapenfeiten, en van de wereld waarin deze zich afspeel den. Zeven maal werd het manuscript ruim 1200 bladzijden druks van „Oorlog en Vrede" herschreven en meer dan veer tig maal door Tolstoj gelezen. Een titanen- werk was het, dat onder de handen van zijn maker groeide en zich verdiepte. En mèt het werk groeide en verdiepte zich de schrijver, de mens Tolstoj. Wat na jaren gereed kwam, was niet enkel een natio naal epos meer: het was gerijpt tot een roman van grootser strekking, van zin rijker inhoud dan dat. „Oorlog en Vrede" werd, hoe lang daaraan ook is voorbij gezien, de lijdensgeschiedenis der mens heid in haar ontzagwekkend opstreven van natuur tot geest. Het werd de biecht van de mens in zijn worsteling tussen de te genstellingen die hem beproeven: tussen offervaardigheid en zelfzucht, goed en kwaad, schuld en boete. „Oorlog en Vx*ede" werd een roman der verlossing. „Zonder valse bescheidenheid, er is iets van de Ilias in", heeft Tolstoj eens van zijn jeugdwerk „Kinder- en Jongelingsjaren" gezegd. De Ilias, het Homerische helden dicht dat was kunst-in-natuurgedaante, het was oerkracht, oerschepping, waarin Tolstoj terecht zichzelf herkende. Toepas selijker nog dan op het boek van zijn' jeugdherinneringen was deze uitspraak van Tolstoj op „Oorlog en Vrede". Thomas Mann heeft de epiek van deze machtig aanzwellende zinnen eens vergeleken met de zee: met haar ruisen en eeuwig bewe gen, met haar ondoorgrondelijkheid, die zo diep is als het mysterie van leven en dood. Deze verwantschap alleen al verhief Tolstoj's roman tot de rang der onsterfe lijke meesterwerken. Maar grootser nog wordt dit epos, als men tijd en plaats weg denkt, als men al wat er tijdelijk en histo- risch-vergankelijk is in dit boek vergeet. Wat er dan van de inhoud overblijft is van alle tijden en van alle mensen. Nooit nadien ook in zijn „Anna Ka- rénina" niet heeft Tolstoj rijkelijker de zegen gekend van het onbevangen kun stenaarschap dan toen hij „Oorlog en Vrede" schreef. En ook nooit meer nadien raakte hij zo waarachtig de diepste roer selen van de menselijke ziel aan. Toen de vergrijsende Graaf Leo de kunst had af gezworen en als een 19de-eeuwse Savona rola toornde tegen het aardse kwaad, was hij niet meer .li kunstenaar Tolstoj die ge tuigde; hij was de boetprediker geworden, die de natuurdriften in zichzelf geselde en bijna krampachtig vermaande tot de liefde. Het was indrukwekkend wat hij toen deed; maar zijn hart sprak niet meer zo bewogen mee, niet meer zo vurig en mis schien ook niet zo oprecht als in de jaren, Op 28 Juli is het 200 jaar geleden, dat de grote Duitse componist Johann Sebastian Bach te Leipzig stierf. In tal van landen zullen daarom dit jaar Bachherdenkingen worden gehouden. Op de foto het stand beeld van de meester voor de Thomaskerk in Leipzig. Agenda voor Haarlem Zaterdag 14 januari Stadsschouwburg: Operette „Victoria und ihr Husar", 3 uur. Gemeentelijk Concertge bouw: „De Ramblers, 8 uur. Palace: ..Mijn moeder en ik", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De tijgerin". 18 j., 2,- 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Moederlied". 14 j.. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die Fledex-maus", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uux\ Spaarne: „De helse karavaan". 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Het venster", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 15 JANUARI Stadsschouwburg: Operette „Victoria und ihr Husar" (Hoofdstadoperette), 8 uur. Palace: Jonglisto, 11 uur. Frans Hals Theater: Instituut voor Arbeidersontwikkeling „Krxxis- vex*hoor", 10.30 uur. Gemeentelijk Coixcert- gebouw: Kinderprogramma, 3 uur; Cabaret- revue met The Waikiki Hawaiïans, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.' MAANDAG 16 JANUARI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. die hem vergunden de gezegende figuur van Natasja te scheppen. Want dit boek van oorlogsgeweld, van verdorven zeden der hogere kringen, van heldenmoed en menselijke zelfstrijd, is in zijn diepste wezen het boek van Natasja, en van haar allereerst. Natasja lang en telkens weer heb ik gezien naar haar handen, zoals Van Dob- benburgh ze in de teerste overgangen van licht en schaduw in zijn lithografieën heeft geheeld: troostende, kuise, innige handen zijn het, die niets vragen en alles geven, die de schuldigen schuldeloos doen worden. Het zijn handen die even edel zijn als het gebogen hoofd dat een bruidskrans dx-aagt vaxx smetteloze bloèmen, wanneer Pierre, de peinzende zoeker, zijn handen, die hun goedheid van Natasja ontvingen, op haar schouders legt. Van de liefde dezer handen is „Oorlog en Vrede", zijn ook deze 22 li thografieën vervuld. Zo heeft Van Dob- benburgh het gezien en zo is de louterende kracht, die uitgaat van deze roman. Ze be zielt Pierre en Gravin Mar ja, ze leidt de schreden van de „Godslieden" die zoals de prachtige Fedosioeska, deze door leed getekende, schamele vrouw in hun hart meedragen, wat de Godzoeker Tolstoj zijn leven lang verlangde. Deze kracht is het ook, die de zachtmoedige Andrej verzoent met de dood. Onvergetelijk tafereel: An drej, dodelijk gewond op het slagveld, ligt op zijn sterfbed; hij, die de doodsangst kende, hoort in de stilte van het vertrek niets dan dit ène: het tikken vaix de brei naalden in de handen van Natasja, die voorovergebogen aan zijn bed is gezeten. En dan, met dit geluid in de oren, wordt deze verlossende gedachte in Andrej wak ker: „Alles, alles wat ik begx-ijp", denkt hij, „begrijp ik alleen doordat ik liefheb. Wanxxeer ik sterf, dan keer jk, spx*ankje van liefde, terug tot de grote en eeuwige bron". Met een afgewend hoofd heeft Van Dobbenburgh hem geheeld: een mens die vaxx het leven al afscheid genomen heeft en, vervuld van Natasja's liefde, berust in de dood. In deze geest dan mag heel deze roman, mag Van Dobbenburghs werk, het boek van Natasja worden genoemd. „In zijn ogen" schreef Maxim Gorki, „bezat Tolstoj hondex-d ogen". Met die hon derd ogen heeft hij in hondex-d mensen zielen gezien en er zichzelf in herkend: de mens in zijnontoereikendheid en Godsver langen, zijn heidens-natuurlijke oorsprong en zijn drang naar vergeestelijking. En al kwam deze mens Tolstoj nooit met zich zelf gex-eed, als kunstenaar schiep hij de gestalte van zijn hoogste streven: Natasja als symbool der mensenliefde. Men weet niet waarvoor men dankbaar der moet zijn: voor deze Hollandse tekst, die voor het eerst door dr. A. E. Boutelje met zoveel zorg naar het Russisch origi neel is bewerkt, of voor het scheppend vermogen van een grafisch kunstenaar als Van Dobbenburgh, die de moed en de gave der intuïtie had, los van Tolstoj's wóórden de hoofdfiguren van „Ooidog en Vrede" te beelden naar Tolstoj's géést. Maar dit is zeker: met deze verluchte uitgave is een ontroerend en onnavolgbaar werk voltooid. C. J. E. DINAUX. Tekstdichter van Bach. Op 14 Januari is het 250 jaar geleden dat de onder de schuil naam Picander bekend geworden dichter Chr. Fr. Henrici te Stolpen in Saksen werd geboren. Hij studeerde rechten te Leipzig en Wittenberg. Door zijn rijmpi'oeven verwierf hij vele gunstbetuigingen van de keurvors ten August II en August III, die hem aan verschillende ambtelijke betrekkingen hiel pen. Behalve talrijke grove kluchten en spot verzen vol platte humor vervaardigde hij ook enkele bundels met geestelijke liedei-en. Hij is de schrijver van de teksten geweest, die door Bacil wei-den gebruikt voor de Matthaus Passion. de Johannes Passion en voor zijn cantates. Hem-ici stierf in 1764 Wederom Kreutzberg. De danser Harald Kreutzberg maakt de volgende maand we derom een tournée door ons land. Zoals gewoonlijk wordt hij begeleid door do com ponist-pianist Friedrich Wilckens. Hel pro gramma bevat behalve enkele oude beken den ook vele nieuwe nummers. Kreutzbex-g verschijnt op 24 Febi'uarL in de Haarlemse Schouwburg ten tonele. Plaquette voor Saalborn. Door de direc tie van de Stadsschouwburg te Arnhem wordt aan het begin van ieder jaar een medaille uitgereikt aan de acteur of actrice, die naar het oordcel van het publiek in het afgelopen seizoen de beste rol heeft gespeeld. Dezer dagen is deze plaquette uitgereikt aan Louis Saalborn, die de rol van „Abra ham" speelde in het stuk „Abrahams Vrouwen" van Gox-don Daviot. Het speciaal adres voor alle merken GR. HOUTSTRAAT 132 - TEL. 16693 t/o Luxor Haarlem Reparaties vlug en billijk! HAARLEM CENTRALE VERWARMING lOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) Loonsverhoging in de textielindustrie Het college van rijksbemiddelaax-s heeft zijn goedkeuring gehecht aan de i-egeling, die door de vakraad voor de textielindus trie was ontworpen betreffende de verwer king van de 5 procent loonsvei-hoging in de geldende loonregeling voor de textielin dustrie. Alleen het verlenen van een toeslag van 5 procent op de lonen der vrouwelijke kost winner-s beneden de 23 jaar is door het col lege van rijksbemiddelaars niet toegestaan. 8e Dames Voorjaarsbeurs te Haarlem De belangstelling voor de Haarlemse 8e Dames-Voorjaarsbeurs, welke onder aus piciën van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zal worden gehouden, is zo groot, dat de standruimte in het Krelage- huis is volgeboekt De burgemeester, mx\ P. O. F. M. Cre- mers, heeft toegezegd de beurs te openen. Zoals bekend zal deze Beurs worden ge houden van 1017 Maart. In Dieren is een fabrikant, die houten woningen kant en klaar maakt, en thuis bezorgt. Hier ziet u een half huis, bestaande uit een halve huiskamer. 3/4 slaap kamer en een keuken, dat tiaar de plaats van bestemming wordt vervoerd. Effecten- en Geldmarkt Een ongeluk komt zelden alleen maar ook het geluk verschijnt vaak in duplo. Dit laatste ervaart de Amsterdamse beurs in deze eerste weken van 1950, nu niet alleen de handel in Amerikanen weer vrij is, maar tevens de Indonesische cultur*es in het centrum der belangstelling zijn geko men. De Amerikaanse afdeling is met een Ne- dei'lands bezit ter waarde van ƒ11'2 milliard zeer belangrijk en vooral nu de conjunc- tuui'sberichten uit de Verenigde Staten gunstig blijven luiden en de New-Yorkse beurs doorgaans een vaste stemming aan de dag legt, is het begrijpelijk, dat velen zich bij het Amerikaanse bedrijfsleven willen interesseren, al moet dan ook bij de meeste shares een agio van 6 a 15 procent worden betaald. Blijven de dividenden in 1950 op de basis van het vierde kwai-taal van 1949 gehandhaafd, dan wordt dit agio in vele gevallen door een hoog rendement goedge maakt. Dat president Truman, ondanks een defi cit op de Amerikaanse begroting van en kele milliarden, zijn optimisme ten aanzien van de Verenigde Staten en de wereldhan del handhaaft, mist vooral in de U.S.A. zijn psychologisch effect niet en het feit dat de uitvoer van heel de wereld ondanks de nog altijd bestaande belemmeringen een record- ■cijfer van 60 milliard dollar heeft bereikt tegen 55 milliax'd in 1948 en 22 milliard in 1938, doet voor 1950 een verdere expansie verwachten. Men heeft in de Verenigde Staten de er varing opgedaan dat de milliarden, aan het economisch redres van Europa besteed, het Amei'ikaanse bedrijfsleven ten goede zijn gekomen en al moge men dan de Marshall hulp aan ons werelddeel voor 1950 met een vierde deel verminderen, daar staat tegen over dat men aan de ontplooiing der niet- ontwikkelde gebieden, met name in Oost- Azïë, bijzondere aandacht zal wijden, het geen in het brede verband van de interna tionale handel toch ook weer op Europa terugslaat. Het optimisme van de Amerikaanse pre sident en de welvarendheid van het Ame rikaanse bedrijfsleven vormen voor Oost- Azië en daarmee stellig ook voor Indonesië een gelukkige omstandigheid. De regering varrde R.I.S. is in financieel opzicht, reeds op vrijersvoeten en poogt in de'Vex-enigde Staten een lening los te krijgen, waartoe zij echter aan voorwaarden zalmoeten vol doen, welke ook voor Nedeidand en het in Indonesië door Nederland geïnvesteerde kapitaal van belang zijn. Hoe men ook over de souvereiniteitsoverdracht moge denken, Teneinde de ontwikkeling van de schil derkunst zo duidelijk mogelijk voor ogen te brengen werden de verzamelingen van ons museum voor zover het interieur zulks toeliet chronologisch tentoonge steld. Hoewel dit principe aan de nieuwe opstelling ten grondslag lag, werden de kunstwerken nimmer in een bepaalde com binatie of volgorde gedwongen, omdat in bepaalde gevallen tegemoet gekomen moest worden aan aesthetische eisen of aan de aard van bepaalde kunstwerken. Bovenal mocht ook het instructieve element niet verwaarloosd worden. Ten behoeve van dit laatste werd in de zogenaamde grote bovenlichtzaal, in de rechtervleugel van het gebouw, bewust inbreuk gemaakt op de tijdsorde en in één ruimte, door middel van een viertal groeps portretten een overzicht gegeven van dit genre gedurende een periode van tachtig jaar. Behalve enkel-portretten door Pieter Pietersz. (1581), Frans Hóls (1611 en 1631), Cornelis Engelsz. (1619) en Jan van Rave- steyn, zien we hier portretgi'oepen bijeen van Cornelis van Haerlem, Frans Hals, Verspronck en De Bray, respectievelijk daterend uit 1583, 1616, 1642 en 1663. De instructieve waarde van deze combinatie is gelegen in de mogelijkheid van vex-ge- lijking en het in één oogopslag kunnen waarnemen van de groei van dit genre en het zich wijzigende tijdsbeeld, dat daar uit spreekt. Na Frans Hals en Verspronck volgt naar anciënniteit zowel als betekenis Jan de Bray in de rij der grote zeventiende-eeuw- se Haarlemse portrettisten. Weliswaar on derscheidde hij zich ook als schilder van gewijde, historische, mythologische en allegorische voorstellingen (in Haarlem aanwezig in het Frans Halsmuseum, het Bisschoppelijk Museum en het Stadhuis), doch krachtens de hoge aesthetische waarde van zijn Regentenstuk van 1663 verdient dit de voorkeur, om er de mees ter in deze rubriek mee te vertegenwoor digen. Hoe boeiend is het voor een met overleg toegeruste bezoeker om, 11a het beschou wen van de groepsportretten op zich zelf, door vergelijking tijd en persoonlijkheid tegen elkaar af te wegen! Na Coi-nelis van Haerlem x-eeds tegenover Hals en Hals tegenover Verspronck te hebben geplaatst, moge thans de tegenstelling Frans Hals- De Bx-ay onze aandacht vragen. Ook hier is het weer Fi-ans Hals, wiens penseel zegeviert. Maai' laten we, eerlijkheidshalve, de normen zuiver stellen en niet uit het oog verliezen dat we een geniale kunste naar confronteren met een uiterst begaaf de portrettist. Hierdoor komen de ver houdingen zó te liggen, dat die begaafd heid niet weinig van haar glans wordt ont nomen, terwijl deze objectief gezien toch bestaat. Zo zouden we De Bray De Regenten van het Arme Kinderhuis. (Gedateerd: 1663door Jan de Bray, Haarlem omstreeks 16271697). Leerling van zijn vader Salomon de Bray. - Doek 187.5 X 249. wellicht het best zijn recht doen weder varen door hem te plaatsen op de top van het niveau, waarop zich de poi'tretkunst beweegt van dié zeventiende-eeuwers, wier visie niet boven plaats en tijd uitgaat (zoals bij Rembrandt, Hals of Fabritius), doch binnen het tijdsbestek en de plaats hunner werkzaamheid besloten blijft. Want als een nauwgezet chroniqueur sloot ook De Bray zijn opdrachtgevers zorgvuldig op in hun tijd, waardoor zjj juist de exacte belichaming werden van het zeventiende-eeuwse voorgeslacht uit de periode, dat deze eeuw niet meer rook naar pik en teer (zoals nog bij Hals, in 1616), maar glansde van het goud; het goud, waaraan boven ideeële eigenschappen de voorkeur werd gegeven, om als verheer lijkend epitheton aan Hollands glorie-rijke eeuw te worden toegevoegd! Als we voor deze concrete portretten staan, denken we onwillekeurig aan de schatrijke handelaars en bankiers uit Cou perus' sublieme schets „De bezitting van Messer Donato" uit het gouden tijdperk van Piero de Medici, aan die „indrukwek kende gestalten, allen met zorgvuldig ge schoren, kwabbige wangen, glimmende van wélleven, glanzende als met de weerschijn van gouden ducatenZij voeren hun staat in minder hoofse sfeer, onze Haar lemse burgers, maar de weerschijn van Gouden Rijders, is ook op hun welver zorgde gezichten waarneembaar! Persoonlijk prefereer ik de teer-lucht van de „oude Schuts" van Hals. die onge geneerd tegenover De Bray's burgers ban ketteren en het waren mij liever de knuist te drukken van heer Del, de gezaghebbende regent op Hals' groepsportret van 1641, dan de behaagzieke hand van de overeen komstig geplaatste regent bij De Bray, welhaast pralend neergelegd op het knap geschilderde tafelkleed. Maar dit alles neemt niet weg, dat de kunstenaar zijn zitters feilloos in hun uiterlijke verschij ning heeft getroffen, zonder ons evenwel te overtuigen van hun verbondenheid als college, zoals Hals dit deed bij zijn Regen ten van het St. Elisabeths Gasthuis. Deze heren poseren volkómen individueel en dingen als Jxet waren om strijd, persoon lijk onze aandacht te trekken, waardoor zij als vei'gaderend lichaam uiteen vallen. Wij bespeuren de affiniteit van de portret tist met zijn modellen, in tegenstelling tot Hals, wiens artistiek wezen de antipode was van de geest die uit De Bray's kunst, zowel als het uit diens modellen spreekt. Maar ook deze blijven ons na kennisma king onvergetelijk, zoals zij daar om de tafel geschaard zijn in het zoet bewustzijn van eigen .voortreffelijkheid en ademend in een sfeer, die de fotografisch-scherpe weergave is van de geestelijke en mate riële vei-schijning van het Haarlemse regentendom in het jaar Onzes Herèn 1663. H. P. BAARD. economisch is het van grote betekenis dat sindsdien de wind in de Verenigde Staten te onzen gunste gedraaid is, hetgeen uiter aard ook op de Indonesische gedragslijn ten aanzien van de Nederlandse belangen invloed uitoefent. Nederlandse belangen in Indonesië Die Nederlandse belangen zijn, ook nadat wij 2 milliard aan Indonesië hebben kwijt gescholden, nog altijd zeer groot. Alleen onze ï'ubberbelangen werden voor de oorlog op 1 milliard geraamd en bij de weder opbouw van genoemd land zijn wij ook thans, zoals minister Maarsseveen het op de R.T.C. uitdrukte, niet slechts een belang stellend, maar ook een belanghebbend toe schouwer. Het is daai'om ook voor ons land van grote betekenis dat de Amerikaanse inte resse voor Indonesië en de aanvraag voor een dollarlening door de Indonesische rege ring samenvalt met stijgende producties in de cultures en oplopende prijzen. Met een tekort van ly, milliard op de begroting is de financiële positie van Indonesië niet zonder zorg, ook al moge de onlangs opge stelde vermogensbalans op papier een sur plus aanwijzen. De nieuwe staat zal zijn inkomsten voornamelijk uit de opbi'engst van zijn producten moeten putten. Dat de producties zowel als de prijzen der produc ten stijgen, betekent daarom ook een gro tere credietwaardigheid voor de nieuwe staat en in zoverre is deze dan ook onder een goed gesternte geboren. Indonesië is thans weer op een na de grootste tinproducente en daar de Ver enigde Staten voor 80 procent van hun tin behoeften van Indonesië afhankelijk zijn, is haar dollarpositie hiermede niet weinig gebaat. Maar ook voor rubber, koffie, tabak etc. zijn de Verenigde Staten belangrijke afnemers. Hoezeer de economische vooruit zichten van Indonesië door de stijgende rubber-productie en de hogere marktprijs worden vèrbeterd, moge hieruit blijken, dat een jaar geleden de opbi'engst der Indone sische rubbercultuur voor 1950 slechts op 176 millioen geschat werd en bij de hui dige notering voor rubber (ca. 1,40 per kg) en bij een productie van ca. 400 mil lioen kg, als in 1949 bereikt, de geldswaax*- de op meer dan ƒ600 millioen mag worden gesteld. Koffie, thee en tabak brengen niet zulke grote bedragen op, maar palmolie, waarvoor de prijs, ondanks de recente da ling, nog altijd acht maal zo hoog is als vó:r de ooi-log, is een zeer belangrijke post op de Indonesische handelsbalans, die in 1949 reeds in evenwicht was, maar in het lopende jaar als niet alles tegenloopt, een aanzienlijk overschot zal opleveren. Er zal dus ook op hogere belastingopbrengsten mogen worden gerekend, wat echter nog niet wil zeggen dat deze voldoende zullen zijn om de aanzienlijk gestegen uitgaven van de staat (in 1949 3900 millioen) te dekken. Er lopen dan ook geruchten dat het belastingprogram met een omzetbelasting zal worden verrijkt, waaruit wel blijkt dat het voor de ondernemingen niet alles goud is wat er in de hogere productieprijzen blinkt. In de verslagen, welke thans over 1948 binnen komen kan men lezen dat dooi de sterk gestegen kosten van levensonder houd ook de kostprijs van de producten steeds omhoog ging. Het economisch leven van Indonesië maakt een nieuw groeipro ces door, dat met allerlei „kinderziekten" gepaard gaat. Zo blijft de aanzienlijke de- Le Canard Enchainé, het Franse spot blad. heeft uit de vraag over het feit of in in 1950 nu al of niet de tweede helft van de twintigste eeuw begonnen is, voor zichzelf de conclusie getrokken dat ons een jaar door de neus geboord is. En het blad schrijft dat dat verloren jaar nu juist zo bijzonder goed is geweest. Was het maar niet verloren gegaan, want Stalin en Truman hebben in Januari van dat jaar voor eeuwig vrede gesloten. In Febi-uari zijn alle atoombommen in zee gegooid en Stalin is gedemobiliseerd als maarschalk. In Maart kwam het Wereldparlement bij een onder voorzitterschap van Garry Davis. Franco heeft zich opgehangen. Trumans dochter is met de zoon van Stalin verloofd. Enzovoort. Het is een prachtig jaar ge weest. kwaakt die Fi-anse geketende eend en is het dan niet zonde dat juist dat ver loren is gegaan? Nou en of! Want ook voor Nederland is dat verdon keremaande jaar zo goed geweest. Ik heb de agenda nauwkeurig bijgehou den en ik zal er wat voor uit overschrij ven. Er werd een coalitie gesloten tussen de K.V.P., de C.H.U., de A.R., de V.V.D. en de P.v.d.A. De Staatkundig Gereformeer den zijn in die maand opgegaan in de Anti Rcyolutionnaire Partij en de Communis tische partij Nederland heeft zichzelve op vriendelijk verzoek van Stalin ontbonden. Haar leden zochten hun heil bij de V.V.D. De heer Weiter werd Kamerpresident. Mr. Romme werd jongste redacteur van De Linie. De heer Schouten volgde mx\ Hirschfeld op als Hoge Commissaris in Djakarta. Albert van Dalsum associeex-de zich met Pierre Balledux en ging de schouwburg Dommering te Winschoten bespelen. „De jongeren moeten hun kans hebben", verklaarde hij „en men moet Johan de Meester de gelegenheid geven de Stadsschouwburg in Amstex-dam te be spelen". Kapitein Westerling werd Com mandant van de Vex-enigde Nederlands- Turkse armée, die overigens werd opge heven omdat alle legex-s (behalve dat des Heils) werden afgeschaft, juist op de dag dat juffrouw Truman en jongeheer Stalin de kaartjes rondstuurden. De Nobelprijs voor Letterkunde viel dat jaar in Nederland. Jan de Hartog en Piet Bakker kregen haar te delen. Een feest comité met Simon Vestdijk, Johaxx van der Woude, prof. di\ N. A. Donkersloot en Lou Bandy bood de prijswinnaars een ere-avond aaxx, gepaard gaande met de première van een geheel vernieuwde Gijsbx-echt onder regie van Salvador Dali. De Oudewaterse Bank keerde 120 pet. uit aan al haar aandeelhouders, 197 pro cent aan al haar niet-aandeelhouders en kocht de Twentse Bank en de Robaver op. De directie werd gevoerd door de heren H. Lunshof en px-of. ir. Schermerhorn. De radio werd afgeschaft. Het Nederlandse voetbalelftal werd wei-eldkampioen, ondanks het feit dat de heer Abe Lenstra zich terugtrok wegens zijn benoeming tot rèctor-magnificus van de univex-siteit van Oxford. De dollar zakte tot 1.80. De Verenigde Staten hielden het hoofd boven water door de Lieftinck-hulp. Suriname werd een koninkrijk met Albert I van het huis Lichtveld-Helman als zonnekoning. De heer Willem Vogt trad toe tot het directorium der Nederlandse Spoorwegen als adviseur voor de treinenloop op Dins dagavond. Het jaar X is helaas verloren gegaan. Juist dat jaar. Een afschuwelijk toeval. ELIAS. Kantoormachinehandel HAARLEM - SCHOTERWEG 122 - TEL. 12681 Schrijf-, tel- en rekenmachines Kantoormeubilair (Adv.) preciatie van de Indonesische gulden een probleem dat om spoedige oplossing vraagt. Al schijnt een devaluatie op korte termijn niet iix de bedoeling te liggen, wil men een langdurige periode van deflatie ontgaan, dan zal toch te enige tijd tot een „munt- cox-x-ectie" moeten worden overgegaan, het geen uiteraard voor de in Indonesië ge blokkeerde tegoeden van de Nederlandse ondex-nemingen een waardevermindering zal betekenen. Dit neemt toch niet weg, dat de vooruit zichten van het Indonesisch bedrijfsleven zich thans aanmerkelijk beter laten aan zien dan enige maanden geleden. Vijf kilometer per dag Bij het dorp Ens in de Noord-Oostpolder staat een gevaarte van ongeveer twintig meter lengte. De 22- jarige R. Bijkerk uit Kampen heeft met behulp van de techni sche ervaring van zijn vader, de heer A. Bijkerk, chef-monteur» bij de P.T.T., een machine uitgevonden, die in staat is sleu ven voor kabels te graven, daarin kabels te leggen en de sleuf weer dicht te maken. De heer Bijkerk jr. wist dat kabelleggen een kostbare, moeilijke en tijdrovende ge schiedenis is. De jongeman kwam uit militaire dienst, moest wegens ziekte een rustkuur doen en had daarbij gelegenheid te peinzen over zijn idee een machine te construeren die "dit werk automatisch kon verrichten. Zo kwam de mechanische kabellegger tot stand, warop inmiddels octrooi is aan- gevragd. Een ploeg arbeiders kan per dag onge veer een kilometer kabel leggen. De ma chine maakt per dag echter ongeveer 5 kilometer kant en klaar. Zij kan alleen gebruikt worden langs open wegen, dus in de bermen van een weg. De heer Bijkerk heeft echter ook een machine ontworpen die in de straten gebruikt kan worden en die automatisch stenen en tegels uit de stx-aat haalt, de sleuf graaft, de kabel legt en daarna de sleuf dicht. Ook is een ma chine in de maak die gebruikt kan worden bij het leggen van buizen voor gas- en waterleiding en die een geul graaft van 1.30 m. diepte. De machine bestaat uit een ploeg en een kabelwagen. Iix de polder kan het geheel getrokken worden door een tractor. Als de machine in beweging komt, snijdt een soort ploegschaar de zode af, die aan de rechterkant van de machine wordt neer gelegd. De zode blijft aan de grond be vestigd. De volgende ploegschaar gx-aaft in één keer de kabel tot een diepte van 70 cm. D& gx-ond wordt links van de machine gedeponeerd. Achter deze eerste ploeg is de kabelwagen bevestigd waarin de has pels met kabel worden gehangen. Over een kabelbaan en een kabelwiel wordt de kabel in de getrokken geul gelegd. Daarna moet de geul weer dicht gemaakt worden. Ook dat doet de machine. Aan de voorkant van de kabelwagen zit een schuiver die op en neer gaat en die het uitgekomen zand aan de linkerkant van de machine mee neemt en de geul voor 2/3 dicht maakt. Achter de schuiver volgt een wals wiel dat de grond in de gx-eppel aanstampt. Daar achter komt weer een schuiver die de rest van de grond in de sleuf brengt. Dan volgt de zode-omlegger, die de zode op haar plaats legt. Daarachter komt tenslotte nog een walswiel dat alles aandrukt. De grote moeilijkheid voor de uitvinder was een machinefabriek te vinden, die aan de hand van de tekeningen in staat Was een proefmachine te vervaardigen. Een machinefabriek te Vaassen heeft de ploeg en de kabelwagen geconstrueerd. HAARVERVEN A. Molendijk Dameskapper Santpoorterplein 1 - Telef. 19706 - Haarlem Adv.) Ministers Götzen en Van den Brink ook naar Indonesië? Het is zeer waarschijnlijk, dat in Fe bruari de minister zonder portefeuille, de heer L. Götzen, en de minister van Econo mische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, zich naar Indonesië zullen begeven voor oriënterende economische besprekin gen. De minister van Uniezaken, mr. J. H. van Maai-seveen, zal hedenavond naar Indone sië vex-lrekken. Zijn vex-blijf in Indonesië zal niet van lange duur zijn; waarschijnlijk zal hij in de eerste dagen van Februari naar Nederland terugkeren.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5