Twee verwoede partijen brachten geen beslissing in de kopgroep Donner en Euwe beiden remise „Kleurig, statig en coquet-" het drieledig praedicaat van een grote tentoonstelling en Bondig Vele Eersfe Kamerleden klagen over tanende invloed van het parlement Hof veroordeelde Haarlemse deurwaarder in hoger beroep tot zwaardere straf De verdwenen formules Zaterdag 14 jamiari 1950 4 HOOCOVENSCHAAKTOURNOOI Het spannende duel Domier-Rossolimo heeft lange tijd de aandacht der bezoekers van het Beverwijkse Hoogovenschaaktour- nooi geboeid cn dit was te begrijpen. Dit gevecht zou immers van het allergrootste belang zijn voor de Hagenaar, omdat een ongunstige uitslag hiervan wellicht dr. Euwe in staat zou stellen de achterstand op de leider in te lopen. Doch al waren de gevechten Donner Rossolïmo en dr. Euwe-Cortlever boeiend en aantrekkelijk, tie uitslag: remise voor beiden betekende geen oplossing. Immers de stand zoals deze bij de vorige ronde was, bleef daarmede gehandhaafd. Dr. EuweCortlever Ook deze vooruit gespeelde partij (die laat in de middag telefonisch werd door gegeven) was een Schlechtervariant van de Slavische verdediging, waarin zwart door snelle afruilen reeds vroegtijdig e'en overzichtelijk eindspel verkreeg, een eind spel, dat misschien een tikje minder voor Cortlever stónd, doch waarin dr. Euwe won deren zou moeten verrichten om het te winnen. De wonderen bleven uit en op de 42e zet was door herhaling van zetten de remise een feit. DonnerRossolimo Jé-'/z De Fransman heeft een zwak voor de Hollandse verdediging, ondanks de matige resultaten, die hij hiermede in Beverwijk behaalt. Donner verkoos een Stonewall- opstelling en begon een actie op de damevleugel ter compensatie van enige dreigingen, die Rossolimo op de ko ningsvleugel ondernam. Op de 32e zet, toen Rossolimo nog acht zetten in luttele secon den had te spelen, wist de Fransman geen andere redding te bedenken, dan door her haling van zetten tot een remiseslot te komen. KramerVan Scheltinga 1-1 De rustige ruilvariant van het Gew. Damegambiet, die Kramer aanwendde, geeft zwart niet veel kans op initiatief. En Van Scheltinga, die toch gaarne nog een woordje onder de prijswinnaars wilde mee spreken, moest derhalve risico's nemen om tot een voor hem gunstig resultaat te ko men. Hij speelde fel op aanval, die de koel bloedige Fries rustig liet komen, tegelijker tijd zijn plannen op de andere vleugel ver wezenlijkend. De vurig verbeide aanval waartoe Van Scheltinga pion en kwaliteit geofferd had, bleef echter uit, en het hope loze eindspel, waarin de spelers verzeild geraakten werd door Van Scheltinga na de 40e zet opgegeven. Van Seters—Soultanbeieff Z2-I2 Het had aanvankelijk er niet de schijn Van dat de strijd der Belgen in een vreed zaam slot zou eindigen. Van Seters in betere stelling, begon een zeer kansrijke aanval, die onder opoffering van enige pionnen dra onweerstaanbaar leek, doch Soultanbeieff hield het hoofd koel, verdedigde zich sluw en vindingrijk en vermocht de aanval te weerstaan. Na de 40e zet -werd afgebroken in een stelling, waarin Soultanbeieff een pion meer had, doch waarin Van Seters wel een remiseweg zou weten te vinden. Beide spelers besloten aan het diner reeds tot remise. HenneberkcHugot afgebr. Een zuiver positioneel gevecht, dat zich gunstig voor Henneberke ontwikkelde. Op de 29e zet werd een pion buit gemaakt, waarna werd overgegaan tot een toreneind spel van T en 6 pionnen tegen T en 5 pion nen, dat de Hollander na uren hard wer ken wel zal kunnen winnen. De partij werd op de 40e zet onderbroken. Reservegroepen De uitslagen van de gespeelde partijen der zevende ronde waren als volgt: Tienkamp A: OrbaanSuiker 0-1; Strengers—Van Tongerloo 0-1; Kroone— Mulder van Leens Dijkstra 1-0; Hansen (Denemarken)—Donk 0-1; Van Oosterwijck BruynVan Vloten Y-I2. Tienkamp B: Bijkerk—Burges (Enge land) Is-y2\ Van Ravesteyn—Beentjes afg.; Davidson (Engeland)—Steeman 0-1; Thorn Leeson—Bos afg.; Meyer—Van Schaik 0-1. Tienkamp C: SchreuderVan Uden afg. Van 't Hoff—Koomen 0-1; Pranger—Holtes 1-0; SlingsDuinker 1-0; HartZadek 1-0. Achtkamp A: Van LaarenJonkman 0-1; Kelm (Engeland)—Groos 1-0; Brugman— Hoeffelman afg.; Melitus (Engeland)— Visser 0-1. Achtkamp B: Dr. van DorpSevenster 1-0; Mevr. Van AalstOorst 1-0; Nijkamp- Dietz 0-1; Van der SteegWulms 1-0. Zeskamp A: De BoerVan Driel 0-1; MuijenVan der Biessen 1-0; Jhr. Bosch van DrakesteynNijman 0-1. Zeskamp B: SleeuwTervoort 0-1Tr. BootBouma 1-0; Ir. ScheperMej. mr, de Klcrck 1-0. Zeskamp C: Van LeeuwenMevr. Hu- bert van Beusekom 0-1; JimminkVan Raap Yi-VzBrokerMeyer jr. 1-0. In de avondzitting werden de afgebroken partijen Van ScheltingaDonner (6e ron de) en HenneberkeHugot vervolgd. Donner beëindigde, met medewerking Van Scheltinga, het eerst het werk, dat precies acht zetten omvatte. Henneberke versloeg Hugot in net beter staande toren eindspel. De stand na 7 ronden is als volgt: 1. Donner, 6 pnt.; 2. Dr. Euwe, 5 pnt.; 3-4. Cortlever en Van Seters, 4Va pnt.; 5. Rossolimo, 4 pnt.; 6. Van Scheltinga, 3Y pnt.; 7-8. Henneberke en Kramer, 2Vz pnt.; 9 Soultanbeieff, 2 pnt.; 10. Hugot, yj pnt. Leger des Heils haalt jeugd van de straat Het Leger des Heils wil trachten om de rijpere jeugd 's avonds van de straat te houden en probeert dit te bereiken door het houden van een instuif in de Léger- zaal in de Edisonstraat. Reeds is men over gegaan tot het aankopen van sjoelbakken, tafeltennis-, dam- en schaakspelen. Maar ook goede lectuur is gewenst. Zij, die voor dit doel wat boeken of gezelschapsspelen beschikbaar willen stellen, kunnen zich wenden tot het Leger des Heils. DOOR ZIJN BROER GERED. Een angstig avontuur hebben Vrijdag middag twee vletvissers uit IJmuiden, de gebroeders De Goede, beleefd. Zij waren tussen Wijk aan Zee en IJmuiden in een open roeivlet aan het vissen, toen met het binnenhalen van de netten de ene broer in het water raakte. Gelukkig wist zijn metgezel hem te grijpen en binnenboord te krijgen. STORIVI VOGEL S - OPSTELLINGEN StormvogelsO.S.V. In deze belang rijke wedstrijd komt Stormvogels uit met: Kraak: v. d. Oever, Broekhuizen: Goed hart, Snoeks Sr. en Snoeks Jr.; Deuling, Venus, Freriks, De Boer en Van Opbergen. Stormvogels 2—Velsen 2. Het tweede elftal van Stormvogels verschijnt met: Hamers; Van Vliet, Hemken; Schuit, Zwemmer, Glas; Luppens. Hamers, Van Leeuwen, Blinkhof en Broek. Pluim veefestifn geopend Prachtig materiaal in veilinggebouw „Kennemerland Agenda voor Velsen ZATERDAG 14 JANUARI Thalia. 7 en 9.15 uur: „De held van de Jungle". Kleine zaal 8 uur: Fryske Trou. Rex. 6.45 en 9.15 uur: „De getemde avon turierster". ZONDAG 15 JANUARI Thalia. 3, 7 en 9.15 uur: „De held van de Jungle". Rex. 3. 6.45 en 9.15 uur: „De getemde avon turierster". MAANDAG 16 JANUARI Thalia. 8 uur: „De zevende sluier". Rex. 8 uur: „De getemde avonturierster". Raadhuis. 10—12 uur: Spreekuur Burge meester. Drie dagen tot werkeloosheid ge doemd rijen de groentekisten zich op de ballustrades van het veilingge bouw „Kennemerland" in Beverwijk aaneen en de klok in de grote zaal heeft zijn wijzer op nul gedraaid: de andijvie en de worteltjes moesten het veld ruimen voor de Engelse vecht- krielen en de Hollandse meeuwtjes. Die kale kisten vallen enigszins uit de toon, maar dat is clan ook alles, wat er op de tentoonstelling van de Ken- nemer Pluimveevereniging aan te merken zou kunnen zijn. Verder is het af. Een frisse zaal, een prachtige collectie pluimvee, vele prijzen en flinke belang stelling. Gistermiddag heeft burgemeester mr. H. J. J. Scholtens de expositie officieel geopend met een korte rede, waarin hij onder meer de sfeer in de veilinghal om schreef als „kleurig, statig en vaak zelfs coquet". „Van het dunne ijzeren gordijntje waar de dieren achter zitten, hebben ze geen last", aldus de burgemeester „en de ten toonstelling' is van nationaal belang ge vonden voor leken zowel als voor sport- fokkers". Een forse hanenkraai onder streept deze ware woorden en de rondgang langs de honderden hokken kon beginnen. Voorzitter H. J. Vessies had evenwel daarvoor reeds gewezen op de liefde1 van de pluimveehouder jegens zijn dieren en hij kon deze opmerking staven met het beeld van het kind, dat tussen een toom kuikens wordt gezet: deze liefde is hem ingeboren. Met een dankwoord voor alle instanties en personen, die de tentoonstel ling hielpen voorbereiden en de opmerking dat de aanwezige Yokohamas (sierhoen- ders) de afwezigheid der zilvervossen ruimschoots vergoedt, kon hij het woord geven aan de heer A. P. H. M. de Rooy, die uit naam van de Nederlandse Hoen- derbond zijn compliment offreerde, zowel aan het adres van het gemeentebestuur als van het K.P.V.-besluur. Hij haalde nog even speciaal naar voren, dat deze show onder meer de eerste provinciale Hoender- bond-expositie omvat, waarna keurmees ter C. v. Alphen namens de tien keurings experts de goede samenwerking in de ge- IJmuidens jeugd heeft geen geduld Dat de in het voorjaar te openen speel tuinen Oud-IJmuiden de jeugd van de stratffc zal houden is reeds nu een voldon gen feit. De jongens en meisjes zijn der mate ongeduldig dat zij een dezer dagen het slot hebben geforceerd en vernield en de tuin met speeltuigen maar vast in ge bruik hebben genomen. Donderdagavond omstreeks elf uur waren kinderen van 13 a 14 jaar nog bezig zich binnen de duistere omheining te ver maken en na schooltijd had een der be stuursleden de tuin ook al moeten ont ruimen. Het bestuur heeft zich derhalve genood zaakt gezien de speelwerktuigen te doen opslaan in een gebouw in IJmuiden, tot de officiële opening zal plaats hebben. Het zou zeker nuttig zijn dat de ouders hun kroost onder het oog brengen dat on geoorloofde bezoeken overdag, zowel als ui de avond aan de speeltuin gebracht, de goede gang van zaken schaden. lederen der organiserende vereniging roemde. Hij als speciale konijnen-man pleitte voor een afzonderlijke Vlaamse Reuzenclub, wat enige vrolijkheid veroor zaakte onder de leden in de zaal. Inmiddels waren ook de allerlaatste zaagselvlokken en strootjes van de vloer geveegd en konden de genodigden zich met de kakelende, kwakende of koerende kampioenen verstaan. Dat er verscheidene kampioenen uit de bus komen, staat wel vast, want de heer A. J. Zeeman uit Velsen vertelde ons al met trots, dat zijn Buff Wyandottes bekroond waren als de mooi ste collectie der tentoonstelling en het te vreden gezicht van de eigenaar van Wyan dotte nummer 135 voorspelde ook daar veel goeds. De catalogi waren Vrijdag avond door een vertraging nog niet in druk verschenen, zodat de volledige lijst der prijswinnaai-s nog in het duister lag. Al leek de geuite voorspelling van 6 a 7000 'j bezoekers wat al te optimistisch, de vei- linghal zal het zeker druk hebben tijdens dit weekeinde. E.V.C. eist inbeslagneming der trawlervloof Motie naar minister Mansholt en de gemeenteraad Tijdens de drukbezochte vergadering, die Vrijdagavond onder, leiding van het uit de laatste ANBZ-bijecnkomst voortge komen actie-comité in Thalia werd ge houden, is de huidige situatie ih het IJmuidense trawlbedrijf nogmaals be sproken. Namens de EVC sprak daar de heer B. Blokzijl de enige vakbondsbe stuurder die ter. vergadering aanwezig was die het betreurde, dat er zoveel geheim zinnigheid rond de visserijkwestie is ge rezen. De heer Blokzijl tekende de houding- der EVC op dit moment tegenover de „redersstaking". De wachtgelden noemde spreker ten enenmale onvoldoende en hij stelde zich op het standpunt, dat de visser man en aanverwante arbeiders geen enkele loonsverslechtering mogen aanvaarden. Hij wenste dus druk van arbeiderszijde op de regering om de reders te dwingen de vloot onmiddellijk te doen varen door mid del van inbeslagneming der schepen. In middels waren ook de actie-comité's uit Scheveningen, Katwijk en Noordwijk ge arriveerd. Als tweede eis stelde de heer Blokzijl de onverkorte handhaving van de CAO, met inachtneming van de 5 pet. loonsverhoging. De vergadering betuigde hiermede haar volledige instemming, even als met het door de spreker gepropageerde eenheidsbeginsel in de strijd tegen de redersbesluiten. Tenslotte drong hij aan op verhoging der uitkeringen aan de werke loze opvarenden en arbeiders. In een later aangenomen motie drukte de vergadering haar verontwaardiging over de maatregelen der reders uit en eiste zij het onmiddellijk uitvaren der.trawler-, vloot plus de andere reeds door de lieer Blokzijl te berde gebrachte verlangens. Over de „inbeslagneming" werd in deze motie niet gesproken. Zowel minister S. L. Mansholt als de Velsense gemeenteraad zullen van deze motie in kennis worden gesteld, waarbij de raad tevens wordt ver zocht te bewerkstelligen, dat de uitkering aan de werkeloze vissers en nevenarbeiders wordt verhoogd. BINNENLAND Rotterdam had op 1 Januari 1950 676.740 inwoners, dat is 9514 meer dan op 1 Januari 1949, welke vermeerdering evenals die in de voorgaande jaren in hoofdzaak te danken is aan het gunstige geboorte-overschot. Het comité van samenwerking uit de Protestants Christelijke organisaties van overheids-, semi-overheids- en onderwijzend personeel heeft besloten er bij de regering met de meeste klem aan te dringen op on middellijke maatregelen voor gepension- neerden, die door uitstel van de deifnitieve regeling van de toeslag op de pensioenen, en door niet-toepassing van maatregelen van de laatste tijd, die wel voor de ambtenaren en onderwijzers gelden, financieel in een zeer moeilijke toestand verkeren. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie diende het beroep van de 40-jarige mare- chaussée W. O. uit Middelharnis, die wegens het arresteren van onderduikers en illegale werkers door het Haagse Bijzondere Hof tot 20 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. O. had toen verklaard dat hem vele wandaden van andere N.S.B.'ers in de schoenen waren geschoven. Bij onderzoek bleek dat dit inder daad het geval was. De procureur-fiscaal zag hierin aanleiding de opgelegde straf belang rijk te verlagen en concludeerde tot een ge vangenisstraf van 12 jaar. Te Hilversum is op 72-jarige leeftijd overleden notaris mr. J. B. Luykx. Hij heeft vele leidende functies bekleed in verenigin gen, die werkzaam waren op maatschappe lijk en charitatief terrein. Ook had hij zitting in de landelijke hoofdraad van de St. Vincen- tiusvereniging. In Rotterdam is een waterleidingbuis bij de Rederij brug gesprongen. In de straat ontstond een gat van ongeveer vijftig ku bieke meter. Het tramverkeer moest worden omgelegd. De stroom op de tramdraden werd uitgeschakeld, omdat gevaar ontstond dat een heistelling, d;ie op een. meter afstarfd van het gat stond, door de verzakking tegen de tramdraden zou vallen. In Walserij West werd baas Van Aken gehuldigd In het feestelijk opgetuigde schaftlokaal van de Walserij West der IJmuidense Hoogovens werd de baas van de mechani sche dienst, de heer Van Aken, gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren ambts jubileum. De jubilaris mocht de geluk wensen der directie in ontvangst nemen van de voorzitter ir. A. H. Ingen Housz, die de felicitatie vergezeld deed gaan van de Jubileum-envelop. De heer J. Steuteï, kernvertegenwoor diger, had de opdracht om het geschenk dei- afdeling te overhandigen. Een rijwiel werd met vele hartelijke woorden en onder applaus der aanwezigen door de jubilaris aanvaard. Ir. J. T. van der Koogh, bedrijfsdirecteur van de Walserij West, bracht hulde en dank, en de heer W. F. Veneberg, hoofd opzichter, die ook mevrouw Van Aken in zijn toespraak betrok, hield een rede, waar in hij het werk van de jubilaris gedurende de afgelopen kwarteeuw uitvoerig be lichtte. Ir. J. van der Woude sprak in de eerste plaats als hoofdingenieur van de fabrieken- Noord en ten tweede namens de bedrijfs directie. Spreker releveerde prijzend het devies van de jubilaris, welke devies is doen. De toespraak werd besloten met de aanbieding van het gedenkboek en het ge tuigschrift der Maatschappij. Niet minder waarderend waren de woor den van de heer M. Chr. Rammel-tink, baas van de Slijphal, die deze accentueerde door de aanbieding' van een fraai divankleed. De heer K. Monné, bankwerker, kwam vervolgens namens de collega's de „baas" hartelijk gelukwensen en de heer J. van Someren, oud-collega uit de Staalfabriek, legde op de zorg voor de veiligheid nog Zij constateren gebrek aan zelf standigheid bij de Staten-Generaal Vele Eerste Kamerleden verklaren in het Voorlopig Verslag over de rijksbe groting voor 1950 „minder gerust" te zijn over de positie der Staten-Generaal in de laatste jaren. Zij achtten de verminderen de invloed van onze volksvertegenwoor diging voornamelijk een gevolg van om standigheden van internationale en nationale aard. Het levendige internatio nale verkeer, sedert de bevrijding ontstaan hetwelk deze leden toejuichen heeft er toe geleid, dat belangrijke politieke, militaire en economische beslissingen zijn genomen buiten de Staten-Generaal om. Een van de oorzaken van die tanende invloed van het parlement is naar hun mening ongetwijfeld gelegen op een gebied, waarop de Kamers zelf corrigerend kunnen optreden, namelijk haar werkwijze, welke dan ook op korte termijn in overeenstem ming dient te worden gebracht met de ver anderde omstandigheden. Andere leden constateerden bij de Staten- Generaal vaak zeker gebrek aan zelfstan digheid en zekere overdrijving van gou vernementele zin. Te weinig leeft, aldus deze leden, bij de Kamers het besef van de dringende noodzaak van een zelfstandige volksvertegenwoordiging nevens een zelf standig kabinet. Nu in de'laatste tijd de eritiek op de Staten-Generaal weer de kop opsteekt, zijn deze te meer verplicht te waken voor hun grondwettelijke rechten. Blijven zij op dit stuk in gebreke, dat wer ken zij indirect mede aan de ondermijning van het parlementaire stelsel, tot schade van het nationale welzijn. Vele leden spraken er hun leedwezen over uit, dat nog steeds niet was terugge keerd tot de oude rechtsstaat. Dringend noodzakelijk achtten zij een herziening van de regeling der bevoegdheden van politiële en administratieve ambtenaren. Inzonderheid het politievraagstuk vordert naar hun gevoelen op korte termijn oplos sing. Herhaaldelijk worden klachten geuit over bevoegdheidsoverschrijdingen van politiële en fiscale recherche-ambtenaren, over min oirbare methoden, door deze toe gepast en over ondoordachte arrestaties. Met diepe teleurstelling waren sommige leden vervuld over de ernstige druk, waar aan regering en volk op internationaal ge- eens in het bijzonder de nadruk en bracht de dank daarvoor en de gelukwensen uit de Staalfabriek tot uiting. Hij vereerde de jubilaris met een prachtige door de heer F. Vos uit de hand gedreven stalen fruit schaal.. Tafeltennissende voetballers Naar wij vernemen, wordt er getracht uit de voetballers van „Stormvogels" een tafeltennis-team te vormen, dat de strijd zal aanbinden tegen een team van de Ne derlandse Spoorwegen uit IJmuiden. Santpoort Terrasvogels bestaat binnenkort 10 jaar Op 17 April a.s. zal het 10 jaar geleden zijn, dat de voetbalvereniging „Terrasvo gels" werd opgericht na een fusie tussen „Brederode" en „De Kemphaan". Het be stuur heeft gemeend dit feit voor de leden niet onopgemerkt te moeten laten voorbij gaan. Op 15 April a.s. wordt voor hen een feestavond georganiseerd. Milder vonnis tegen de vader Op 30 December diende voor het Ge rechtshof te Amsterdam in hoger beroep de zaak tegen de 42-jarige Haarlemse deurwaarder D. G. van W. Verdachte had zich te verantwoorden wegens hem ten laste gelegde verduisterin gen van een bedrag van ongeveer f 34.000 ten nadele van de Staat der Nederlanden. Dit bedrag was een gedeelte van een som, die verdachte omstreeks de bevrijding als deurwaarder voor de inspectie van de Prijsbeheersing bij een fabriek van chemi sche producten had geïncasseerd. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoef felman, had een gevangenisstraf geëist conform de hem door de Haarlemse recht bank opgelegde, van drie jaar met aftrek van de tijd, doorgebracht in voorarrest. Uitspraak doende veroordeelde het Ge rechtshof hem gisteren tot een gevan genisstraf van drie jaar met aftrek van zes maanden voorarrest. Hiermede is niet de gehele tijd, die verdachte in voorarrest heeft doorgebracht (namelijk van 22 No vember 1948 af) van de straf in mindering gebracht. Het Hof overwoog namelijk, dat „verdachte's hardnekkige houding' tijdens de zitting en zijn voortdurend ontkennen de zaak bijzonder lang heeft laten duren". Verdachte's verweer, aldus de sententie, is niet gegrond en de tenlaste gelegde ver duistering bewezen. Ten aanzien van verdachte's vader, de 75-jarige oud-deurwaarder J. van W. die volgens het requisitoir als getuige in deze zaak ontlastende vérklaringen voor zijn zoon had afgelegd, die in strijd waren met de waarheid, werd op 30 December door mr. Hoeffelman" wegens meineed een ge vangenisstraf van twee jaar geëist met af trek van de tijd, doorgebracht in voor arrest. Uitspraak doende veroordeelde het Gerechtshof hem tot een jaar gevangenis straf wegens de bewezen geachte meineed met aftrek van het gehele voorarrest. Het Hof hield bij deze uitspraak rekening met verdachte's hoge leeftijd. Van medeplichtigheid verdachte vrouw op 2 Februari voor Wij vernamen gisteren nog, dat de Haarlemse magnetiseuse en waarzegster A. K.-H., die ervan verdacht wordt aan de door Van W. Jr. gepleegde verduistering medeplichtig te zijn, op Donderdag 2 Fe bruari voor de Haarlemse rechtbank zal moeten terecht staan. bied bloot staan en waarvan de minister van Buitenlandse Zaken onlangs in de Tweede Kamer op een prijzenswaardige openhartige wijze heeft getuigd. Niettemin waren zij met de regering van mening, dat de grootst mogelijke medewerking van ontzentwege dient te worden gegeven aat de reeds tot stand gekomen vormen van in. ternationale samenwerking. Zij hopen dat eerlang Nederland weer zal kunnen komen tot het in vrijheid voeren van een zelf. standigheidspolitiek, zij het een in modern» zin. Vele leden vertrouwen dan ook, dat dj regering de samenwerking binnen Euro. pees kader zou bevorderen, ten einde ooi hierdoor het bijzondere karakter van d' Europese beschaving te handhaven. Naar hun mening heeft Nederland ir deze een speciale taak te vervullen. He! behoo'rt tot het vasteland van Europa en is als staat een continentale mogendheid Minister Wijers en de Bentveldse conferentie „Gemodder", zegt de NRC In een buitengemeen scherp hoofdartikel onder de titel „Gemodder" heeft de Nieuwe Rotterdamse Courant eritiek geleverd op het beleid van minister Wijers inzake de Bentveldse studenten-conferentie van Po- liteia. Onder de vele reacties die onze be richten over deze kwestie in de Nederland se dagbladen hebben verwekt, is dit artikel zeker één der belangwekkendste eii daar om willen wij niet nalaten er enige pas sages uit over te nemen. De N. R. C. wijst ten eerste op het zon derlinge verschijnsel, dat de minister de aanwezigheid van de politie op een besloten bijeenkomst eiste. Nog veel verbaasder is het blad echter over het alternatief van de minister die later bepaalde dat de redevoe ringen van de buitenlandse sprekers slechts door de buitenlandse pers zou mogen wor den verslagen en dat de Nederlandse pers slechts gebruik zou mogen maken van com muniqués, die gecontroleerd zouden moeten worden door een „politiek betrouwbaar journalist". De N.R.C. noemt dit „naar wil lekeur riekend gemodder tegenover een Nederlandse organisatie en de pers" en zij vraagt: „Moeten wij buitenlandse kran ten gaan kopen om te weten wat er in ons eigen land gebeurt?" Het artikel bevat voorts een beschouwing over de rechtspositie van vreemdelingen in ons land. Het zegt: Vreemdelingen zijn nagenoeg rechteloos. Het is een schrale troost, dat dit niet alleen in ons land het geval is. Voor vergaderin gen, waar vreemdelingen aan deelnemen, heeft een regeling bestaan. Volgens een in 1939 in de wet van 1855 op het redht van vereniging en vergadering opgenomen be paling moest de politie daar toegang heb ben. Ook is toen in die wet opgenomen het verbod voor vreemdelingen, om in vergade ringen, ook niet-openbare, waarin de Ne derlandse politiek werd behandeld, het woord te voeren. Men had in die tijd be hoefte aan zulke beperkingen, maar vond ze toch wel erg ingrijpend; daarom heeft men er een werkingsduur van slechts vijf jaar aan gegeven. Na die vijf jaren zou men verder zien. Maar toen was het 1944. De bepalingen expireerden dus zonder dat de normale wetgever zich kon beraden over de wenselijkheid van verlenging of wijzi ging. En toen het normale apparaat van wetgeving weer in werking kwam, heeft het de wet van 1855 gelaten wat zij was. Justitie heeft toen intussen wel iets gedaan: er is een soort verbod uitgevaardigd, zo kon men bij toeval wel eens vernemen, een ver bod voor alle vreemdelingen om in woord of geschrift actie te voeren die de strekking heeft in de Nederlandse politieke of sociale sfeer propagandistische invloed uit te oefe nen; voor spreekbeurten in min of meer besloten gezelschappen zou ontheffing kun nen worden verleend. Een wettelijke vorm heeft dit verbod niet. Het moet, naar verluidt, een onderdeel zijn van een ministeriële circulaire. Het gerucht wil, dat die circulaire geheim is, met uitzon dering van de passage die dat verbod in houdt. Kan men zich een vreemdere figuur denken? Er rijzen nog meer vragen: wordt vreemdelingen, die ons land binnenkomen, mededeling van dit verbod gedaan? Er is vgn zo'n mededeling in deze niet gebleken. Maar men wist toch dat er buitenlandse sprekers op de studieconferentie in Bent veld zouden komen? Waarom heeft men het geval niet eleganter opgelost? Het beleid is nu wel heel erg ongelukkig uitgevallen. Dat dit vreemde gedoe van hinderlijkheden en conpromisjes mogelijk is geworden, is niet in de laatste plaats een uitvloeisel van de omstandigheid, dat de positie van vreemde lingen zo gebrekkig is geregeld. Daar zal de wetgever nu toch eindelijk eens iets aan moeten doen. Vreemdelingen zijn ook men sen. De uitingsmogelijkheid van vreemde lingen is nu in een circulaire geregeld, doordat legislatieve (of politieke) onmacht een wettelijke regeling heeft tegengehou den. Het is treurig. Toezicht op vreemde lingen kan nuttig en nodig zijn. Maar laat rnen er een wettelijke grondslag met waar borgen tegen willekeur aan geven. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 12) Daar was ten eerste de huiskamer waar Gozewina de scepter zwaaide en waar een uiterst zindelijke en lang niet ongezellige sfeer heerste op deze winterachtige Zater dag avond. Het zeil op de vloer rook naar boenwas en het koperen theelichtje was blinkend gepoetst. Over de zijden lampe- kap, die een gezellig licht verspreidde, hing een glimmende strook vliegenpapier, hoe wel deze gevreesde insecten omstreeks deze tijd hun winterkwartieren toch zeker wel hadden opgezocht. Het potkacheltje, al schoon ingelegd voor de Zondagmorgen, werd op dit uur van de nacht natuurlijk niet aangestoken, maar er was gelukkig de centrale verwarming van het gebouw en verder het kleine petroleumkacheltje dat het vertrek met een vredig schijnsel en een loodzware petroleumwalm ver vulde. Een klein keteltje met water, dat al spoedig begon te zingen, wekte hoop volle verwachtingen op het gebied van koffie, en de familie Kurkmans zelf, in zeer officieuze gewaden om de tafel ge schaard, voltooide met het bordje „Eigen haard is goud waard" het beeld van hui selijke gezelligheid. Papa Kurkmans had zijn daagse pak over zijn nachthemd aangeschoten en ver goedde het ontbreken van een das door zijn portierspet op te zetten, hetgeen na tuurlijk een speciaal cachet gaf aan deze nachtelijke bijeenkomst. Mama Gozewina, dikwijls tobbend over haar coiffure die zo dun begon te worden, had een zeer ingewikkelde constructie van kruipenne tjes boven haar voorhoofd zweven en, na een blik op het goedige gelaat van de agent, besloten het maar zo te laten. Betsie met loshangende haren, een gebloemde peignoir en slippertjes, was allerliefst om te zien; zij was het die voor de agent Van Beek als voor een oudere broer een stoel aan de tafel had aangeschoyen. En dan gingen ze zitten en zagen elkaar aan over het gehaakte kanten kleedje midden op de tafel. Daar zitte we nou te zitte, zei mama Kurkmans, en je ken niks doen; het is midde in de nacht en het is Zondag ook. Ja, het is al lang na twaalve. Menslieve nog aan toe! Daar zitte we nou. En ik mag niet eens me keuke opdweile. Nou moeder, dat komt morgen wel. Of vandaag verbeterde agent Van Beek. Jullie maggen blij zijn dat jezelf geen klap op je kop hebt gekregen! Zoiets kan nou altijd gebeuren, hé? Ik zie het veel in me vak. Ja. Menslieve nog aan toe! 't Had Jodocus óók kenne gebeure. Dat 's zo'n suffe sukkel, die zal nou ook nooit es wat zien! Je hebt gelijk agent, ik mot er nie aan denke dat Jodocus daar in me keuke gelege had kenne hebbenDan nog maar beter een paar vuile voete. Zie je veel dooie in je vak, agent? moest Betsie nodig weten. Meid, zei haar moeder, zou je je nou niet effetjes aanklejé? Je zit daar maar in die flodder japon en met je. blote bene. Die agent is toch ook maar een jonge kerel, is het niet agent? En me dochter is een fessoendelijk meissie. De jonge kerel, met een verlegen gegrin nik, wendde zijn blik af van het fessoen delijk meissie. Betsie frunnikte aan haar peignoir. Het water begon nu te sputteren en moeder Gozewina ging werkelijk koffie zetten. Het werd bepaald gezellig. De agent vertelde van de paar dooie, die hij in zijn vak gezien had, en van een paar andere dooie, die hij niet gezien had. Gozewina schonk de koffie en zei: Gos- siemijne. Betsie griezelde en zag er liever uit dan ooit. Langs de benen van agent Van Beek gleed iets zachts. Hebben jullie een kat? vroeg hij en bukte zich onder de tafel. Een kat? zei mama Kurkmans. Lieve hemel nee. Van die vieze heeste mot ik niks hebben. Gappe je je vlees onder je hande weg en kruipe overal in. Lamme heeste. Van de achterbakserigheid mot ik niks- hebbe. Tegen het been van de agent drukte iets dat stevig was en zacht. Hij keek niet meer onder de tafel. Schiete ze nou altijd of heb je wel eens meer dooie gehad die op d'r hoofd geslage ware? informeerde Betsie verder. Meid schei nou uit, we drome er straks van! zei haar moeder. Vadfcr Jodo cus gluuurde schuin in het Zondagsblad dat op tafel lag, niet wetend of het hem op dit uur van de Zondag toegestaan was om daarin te lezen. Moeder Gozewina schonk de kopjes weer bij; Betsie zag vol argeloze verwachting naar de jonge man naast zich. O jawel, zei Van Beek met de onver schilligheid die het beroep eigen is, nou en óf. Verleden jaar was er nog een stok dove ouwe man, die hadden ze met een strijkijzer op zijn kop geslagen. En dan was er een bankloper die ze met een breekijzer hadden gemept. Dooie genoeg. Maar zo'n geval als dit, dat ze iemand met een stuk hout zijn hersens inslaan. Allemensen! riep moeder Gozewina en liet de koffiekan met een slag uit haar handen vallen. Het gaf zo'n ontreddering', zo'n nieuwe smeerboel op haar mooie tafelkleed dat ze de eerste ogenblikken sprakeloos stond en dan als een zoutzak op haar stoel neer plofte. Betsie, watervlugge meid, was al naar de keüken gewipt en kwam terug met een teiltje, een spons en afneemdoe- ken. De agent Van Beek zat verbijsterd met de handen gespreid op zijn knieën, Jodocus trok het Zondagsblad naar zich toe. En onder het angstwekkend zwijgen van Gozewina, voor wie deze gemorste koffie klaarblijkelijk de druppel was ge weest die de emmer had doen overlopen, werd de ravage vlug en handig door Betsie hersteld. 't Valt erg mee, Moe, zei Betsie. Ja kind, zei Moe. En u had de kopjes al vol geschonken, probeerde de agent voorzichtig, erg veel van koffie kan er niet gemorst zijn. Me koffiekan, zuchtte de gedupeerde huisvrouw. Dat 's een Sinterklaascadeautje! zei Jodocus achter zijn krant. Hé ja, pa! zei Betsie verheugd, late we onze koffie nou drinke als-ie nog warm is. En een koekje magge we ook, nietwaar moe? Het is nou tóch Zondag! Ja, zei moe weer, kennelijk lamge slagen. Betsie* liet het trommeltje rondgaan en ze dronken hun koffie. Het was opnieuw gezellig onder de kap met het vliegenpa pier. AUèen moeder Gozewina zat nog strak en stil voor zich uit te kijken. Maar Jodocus las nu ongestoord het Zondagsblad en Betsie, dicht naast agent Van Beek, liet haar poezel handje in de zijne glijden. De petroleumkachel walmde en ver spreidde een vredig schijnsel Mensen aan de lopende band, dacht inspecteur Renkevoort, toen de tweede assistent van professor Wyarda tegen over hem plaats nam aan het tafeltje van de amanuensis: een filosofische opmer king die één van zijn chefs jaren geleden eens gemaakt had en die hem dikwijls in de gedachten kwam. Mensen aan de lo pende band: al maar nieuwe gevallen en nieuwe gezichten, die vóór hem gebracht werden en welk een onuitputtelijke ver scheidenheid! Nooit twee dezelfde. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6