AB DE JONG Het Hek van de Dam. Opslag van winteraardappelen hoeft geen probleem meer te zijn Zaterdag 14 Januari 1950 5 TUINDERSPROBLEMEN De aardappel is tegenwoordig wel het belangrijkste voedingsproduct, dat ons land oplevert: wij kunnen ons geen menu meer voorstellen, waar de aardappel op zou ontbreken. De aardappelen kunnen gerubneeerd worden in een drietal groepen tot de vroege aardappelen rekent men die variëteiten, welke voor 1 Augustus kunnen worden aangevoerd. Deze rassen lenen zich niet voor bewaring als consumptie-aardappel. De middel-vroege rassen zijn over het al gemeen van uitstekende kwaliteit. Zij kunnen echter niet gedurende het gehele winterseizoen worden bewaard, want bij langere opslag dan tot 't einde van Maart gaat de kwaliteit sterk achteruit. Hiertoe rekent men de eigenheimers, de bintjes en de Koopman's blauwe. Van deze rassen kan dus geen grotere voorraad worden opgeslagen dan met het gezin tot aan die datum kan worden geconsumeerd. De late rassen Kunnen evenwel uitste kend tot de nieuwe aardappelenoogst wor den bewaard: bevelander, de meerlander, de noorderling en de rode star zijn puike bewaar-aardappelen. Er is inmiddels een groot verschil in voedingswaarde tussen de aardappelen, die op de verschiliende grondsoorten worden geteeld. Aardappels die van de klei komen zijn het voedzaamst, maar zijn ze daaren tegen op duinzand geteeld, dan is de voe dingswaarde gering, hoewel de smaak het fijnst geacht kan worden. De zandaardap- pelen (dus niet uit duinzand) zijn weer iets voedzamer, maar de smaak wordt al minder en de aardappelrassen die geschikt zijn om op veengrond te worden gekweekt, zijn met gewone zandaardappelen in eigen schappen gelijk te stellen. Nu was het vroeger veelal de gewoonte en dit treft men vooral op het platteland nog veel aan dat de aardappelen voor dagelijks gebruik gedurende de winter, reeds in het najaar werden ingeslagen. Aan dit opdoen van wintervoorraad zitten enkele voor- en nadelen. Een voordeel in deze tijd is ongetwijfeld, dat de aardappe len in een groot kwantum tegelijk gekocht, veel goedkoper zijn dan dat men deze in kleine partijtjes bij de handelaars koopt. Plet is veelal hierbij de gewoonte, dat men eerst een kookmonster ontvangt, voordat de partij wordt gekocht. Men kan dan na gaan of de kwaliteit, smaak e. d. bevalt. Men koopt dus goede aardappelen en eet niet elk ogenblik aardappelen van allerlei partijen met alle eigenschappen van dien. Nadeel, dat niet nodig is Het grote nadeel, dat hier tegenover staat, is, dat men veelal niet in staat is, de aardappelen te kuilen of te bewaren in een goede kelder, in kasten, op zolders of kelderkasten, gaan de aardappelen spoedig uitlopers vormen die de vrucht hevig uit putten. Toch behoeft het zelf bewaren tegen woordig geheel geen bezwaren meer op te leveren. De wetenschap is er" in geslaagd, verschillende groeistoffen te produceren, waarmee men in staat is de ontwikkeling van de planten te versnellen maar ook te remmen. Deze groeistoffen, welke in de handel verkrijgbaar zijn, worden nu tussen en over de opgeslagen aardappelvoorraad gestrooid in de aangegeven hoeveelheid. Zodra de aardappel nu een spruitje gaat vormen, wordt dit al direct gedood en het gevolg is, dat geen voedselverlies kan op treden door spruitvoi-ming. De aardappels zelf blijven van uitstekende kwaliteit. Het is op deze wijze zelfs goed mogelijk, de aardappelen in kistjes of zakken op een zolder, mits in het donker, of in een kast te bewaren, hoewel koel bewaren al tijd het beste blijft. IN DIENST DER KERK. De Hervormde Mannenvereniging „In Dienst der Kerk" heeft een ledenvergade ring gehouden in de consistoriekamer der Grote Kerk. De voorzitter de heer v. d. Walle heette de aanwezigen welkom en deelde mede, dat Woensdag 18 Januari Ds. H. Schroote uit Rotterdam in de Grote Kerk zal spreken over „Gods Heiligheid". Ds. J. O. Norel hield deze avond een in leiding over het onderwerp „Fundamenten en perspectieven van belijden". Over dit onderwerp dat de Generale Sy node aan de Kerkeraden heeft toegezonden ter discussie ontspon zich na afloop een breedvoerige discussie. BURGERLIJKE STAND (6 tot en met 12 Januari) Ondertrouwd. P. Th. Stelder en G. Ter voort; Sj. Th. Miedema en W. M. Hoekstra; P. W. Pepping en M. Kuijl; C. van der Wal en Th. M. Bakker; C. J. Appel en J. M. Comman deur: H. Koopmans en C. M. Castricum; J. C. Dauphin en C. E. Bakker; P. Tromp en L. Schoonenwolf. Getrouwd. Th. A. G. Koelman en A. M. v. d. Winkel; A. Teeling en E. Vessies. Geboren. Johannes R., zoon van C. A. de Ruiter en A. M. van Duivenvoorde; Johanna, dochter van H. H. A. van Leeuwen en C. M. van der Lee; Casper A., zoon van P. N. Höwe- ler en H. L. van Lindemann; Linda E., doch ter van D. Houtkooper en P. Montagne; Jaco bus, zoon van J. Vessies en E M. Heij; Catha- rina M. M., dochter van G. H. de Ruyter en A. Zonneveld; Johanna Catharina M. J., dochter van J. J. A. Koop en L. A. Aardenburg; Mai*- garetha J. A. C., dochter van L. Otte en J. C. Koster; Cornelis W. J., zoon van J. P. Duijn en M. C. Kleijne; Veronica M. Th., dochter van C. Zonjee en J. J. Modderman; Theodora M. M., dochter van A. J. Kuijs en G. C. Groot; Walburg E., dochter van G. R. van der Voet en J. C. Schauikes. Overleden. Th. Numan, 70 jaar, gehuwd met J. C. Tuinman; J. Bras, 65 jaar, weduw naar v. Rombont; J. M. v. d. Velde, 70 jaar, gehuwd met R. v. Aalst; Fr. M. B. de Swart, zoon van J. J. B. de Swart en H. P. M. Smit, 6 maanden; A. Slock, 84 jaar, weduwnaar v. J. de Meijer; J. Bruijn, 73 jaar, ongeh.; Cl. Wals, 67 jaar, ongeh.; A. Orij, 73 jaar, gehuwd met C. Pirovano. Interessante lezing voor de Amateur Fotografen De Beverwijkse Amateur fotografenver eniging heeft Vrijdagavond in het vereni gingsgebouw aan de Schans kennis gemaakt met de heer J. Voorenkamp, bestuurslid van de Gooise fotovereniging „Eemland die over de wex-kwijze van deze vereniging een interessante causerie hield. Spreker constateerde dat Ket uitwisselen van gege vens door de diverse verenigingen zeer nuttig is. De vereniging „Eemland" is klein begonnen doch thans een der grootste in den lande. Het geheim van een goede foto ligt vooral in de eenvoud, aldus spreker. „Een fotograaf is een kunstenaar die vooral een scherp oog voor details moet hebben en veel liefde voor de fotokunst". Men hoeft om goed foto's te maken niet altijd de peperdure apparaten te gebruiken, doch zelfs met een boxje zijn uitstekende op nemingen te maken, aldus de heer Vooren kamp, die vervolgens dieper inging op het ontwikkelen en afdrukken van negatieven en de eigenlijke fotos. Na afloop van deze uiteenzetting beantwoordde de heer Voo renkamp de vele aan hem gestelde vragen. De bijeenkomst werd geopend en gesloten door de voorzitter van de Beverwijkse af deling, de heer G. Broertjes. Jaarvergadering P. v. d. A. De jaarvergadering van de afdeling Be verwijk van de Partij van de Arbeid, welke Vrijdagavond in hötel „Parkzicht" is ge houden, werd met een kort woord geopend door Se voorzitter, de heer D. v. d. Vlies. Hij gaf een korte beschouwing over de internationale- en economische aspecten van het jaar 1949, constaterende dat vooral door het dollar-tekort de toestand in Euro pa nog niet erg rooskleurig was. De oorlogs dreiging was volgens de heer v. d. Vlies behoorlijk geluwd, zodat wat dat betreft 1950 er niet zo donker uitziet. De bestuursvex-kiezingen leverden, daar het gehele bestuur zich weer verkiesbaar stelde, een herverkiezing op van de heren D. v. d. Vlies (voorzitter), S. Coeling (secre taris) en J. Snelle (penningmeester). Tot besluit van deze vergadering gaf de heer H. v. Dorp,secretaris van de raads fractie, een overzicht van de werkzaam heden van de fractie in het jaar 1949. Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 14 JANUARI Keunemer Theater. 7 en. 9.15 uur: Het mysterie van Tanger. Luxor Theater. 7 en 9.15 uur: Vreemde la ding. W.B. Theater. 8 uur: De helse karavaan. Corso Theater (Castricum). 7.15 en 9.30 uur: De fluwelen handschoen. ZONDAG 15 JANUARI Kennemer Theater. 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur Het mysterie van Tanger. Luxor Theater. 2.15 en 4.30 uur: Bathing Beauty; 7 en 9.15 uur: Vreemde lading. W.B. Theater. 2.30 en 4.30 uur: Ontembare hengst. 8 uur: De helse karavaan. Corso Theater (Castricum). 2 en 4.15 uur: Tarzan en de luipaard-koningin; 8 uur: De fluwelen handschoen. MAANDAG 16 JANUARI Kennemer Theater. 7 en 9 uur: Het myste rie van Tanger. Luxor Theater. 7 en 9.15 uur: Vreemde lading. W.B. Theater. 8 uur: De helse karavaan. Corso Theater (Castricum). 8 uur: Tarzan .en de luipaard-koningin. Eindelijk winters beeld op de groentemarkt De winterproducten nemen op de Beverwijkse groentemarkt thans de be langrijkste plaats in: de andijvie, die lange tijd in grote hoeveelheden werd aangevoerd, mindert nu snel en voor deze bladgroente wordt al van 44-71 cent per kilo betaald. Waspeen verdwijnt ook van het toneel, hiervoor bestond veel vraag voor prijzen boven de 40 cent per kilo. Pi-ei gaat voor steeds hogere prijzen van de hand, 57 cent per kilo was de hoogste notering. Groene kool is er weinig meer. Voor goede kwaliteit werd tot 21 cent per kilo besteed, boerekool, waarvan de markt ruim voorzien is, gaat voor uiteenlopende prijzen van de hand, nl. van 11 tot 23 cent per kilo. Het aanbod van spruiten wordt de laat ste dagen groter, maar helaas houdt de vraag hier geen gelijke tred mee. De on- geschoonde spruiten varieerden van 21 53 cent per kilo en enkele kistjes extra ge schoonde liepen op tot 70 cent per kilo. Witlof komt er in partijtjes van goede kwalteit, waarvoor van 1842 cent per kilo werd betaald. Meer bloemen De laatste dagen is de aanvoer op de bloemenveiling belangrijk groter geworden. De tulpen nemen de belangrijkste plaats in, waarbij zachtjes aan alle kleuren vertegen woordigd zijn. De Rose Copland, Golden Harvest, White Sail, Piquant en Aminio- nette varieerden van 4892 cent per bos. De overige soorten draaiden rond de 50 cent per bos. Narcissen zijn er weinig, de gele variëerden van 4274 cent per bos; de tros- narcis ging tot 67 cent per bos. Blauwe Druifjes kwamen weer in aanmerking voor export waardoor de prijs steviger stond en tot 39 cent per bosje opliep. Voor hyacinten bestaat veel animo. De rose, witte en blauwe brachten het tot 24 cent per stuk. Crocussen daai'entegen daalden in prijs en brachten niet meer dan 25 cent per pakje op. Wilgenkatjes gingen tot 53 cent per bosje. Bij de potplanten zien we het sorti ment uitgebreid met Azaleas en Horten- sias, die tezamen met de Cyclamen voor behoorlijke prijzen werden verkocht. Prijzen van 13 Januari Andijvie (glas) 74-75; Andijvie 4562; Spruiten geschild 5091; Spruiten ongesch. 2050: Prei A 1 4558; Bloemkool 1645; Waspeen 1140; Witlof I en II 3240; Boe rekool 1724; Groene kool 1221; Gele kool 67,50; Rode kool 610; Kroten 4,50—6,50; Knolselderij 10—16; Uien 2028; Breekpeen 616; Schorseneren I 45—50. De „Sandbergen" wordt opgeruimd Naar wij vernemen zal van rijkswege op Donderdag 19 Januari tot opruiming wor den overgegaan van het op 5 December 1949 in de territoriale wateren voor de Ne derlandse kust ter hoogte van Castricum gezonken kustvaartuig „Sandbergen". Vier generaties Duyn. De oudste is '87, de jongste 3 jaar. Zeldzaam huwelijksfeest in Beverwijk Zondag 12 Februari zal het 65 jaar ge leden zijn dat Hendricus Duyn en Maria Stam in Beverwijk in het huwelijksbootje stapten. Maar lang hebben ze niet alleen in het schuitje gezeten. Dertien kinderen kwamen er aan boord en na verloop van enige tijd gingen die aan eigen bootjes denken. Opa en Oma Duyn hebben nu 35 kleinkindei-en en een verdere uitbreiding van de vloot leverde nog eens 38 jeug dige matrozen op. De heer Duyn is een geboren Beverwij- ker en de wieg van zijn vrouw stond in Sybekarspel. Direct na het huwelijk gin gen zij in de polder wonen, maar de tè grote activiteit van een aantal militairen die zich verdienstelijk maakten met het houden van schietoefeningen noopte het jonge gezin de wijk te nemen naar Velsen- Noord. Daar heeft mevrouw Duyn jaren lang een manufacturenzaak gedi'even. De heer Duyn is nog een achttal jaren bij de Hoogovens werkzaam geweest en rust nu, OPM VIM ENG VAN BOEKEN PRIJZEN VANAF 90 CENT Dit ds zeker de moeite waard om eens te komen kijken bij Klaver's Boekhandel EDISONSTRAAT 7 - IJMUIDEN TELEFOON 5326 samen met zijn vrouw in het St. Jozef Rustoord te Beverwijk, uit van een wel besteed leven. Het zal het bruidspaar op 12 Februari zeker niet aan belangstelling ontbreken. Zondagmorgenbijeenkomsten Humanistisch Verbond Naast de reeds voor Zondagmorgen aan gekondigde lezing van de heer Lips voor het Humanistisch Verbond, Gemeenschap Beverwijk, organiseert dit Verbond de ko mende wintermaanden nog meer Zondag- moi-genbijeenkomsten. Zo zal de heer Eriks op 26 Februari het woord voeren. De heer A. L. Constandse is op 9 Maart aan de beurt. Op 2 April spreekt dr. G. Stuyveling en de serie wordt besloten door ds. P. El- dering op 23 April. Uw baret zoek? Op het politiebureau te Beverwijk zijn Zaterdags tussen 15 en 17 uur en des Maan dags tussen 17 en 19 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevolgen voor werpen: een herenrijwiel, drie vulpotlo den, hoes van parapluie, dameskous, twee alpinomutsen, kettinkje, reservewiel met band, shawl, zilver beursje, rozenkrans, muntbiljetten, polsmof, leesboek, zilveren kettinkje, baret, verschillende portemon- naies, handschoenen en wanten. Padvinders vieren „ouderdag" Zondag aanstaande woi'dt een ouderdag gehouden ter gelegenheid van de officiële heropening van het Hoofdkwartier van de I R.K. Verkennersbeweging „St. Adelbertus". Het programma is zeer variërend ge- I maakt, om 10 uur zal het hoofdkwartier door de geestelijk adviseur worden her opend. Als bijzondere attractie wordt des avonds een film gedraaid van diverse kam pen cn bivakken die de jongens de afge lopen zomer hebben gehouden. Nel Oosthout speelde „Jeanne d'Arc" van Shaw De vereniging „De Gieteling" van de [oogovens schrijft in haar pi-ogrammablad lat zij de donateux'S deed toekomen: de fi- tuur van Jeanne d'Arc blijkt momenteel zodanig in het brandpunt der belangstel ling te staan, getuige film, toneel en litte ratuur, dat wij menen niets beters te kun nen doen dan onze leden een opvoering van „Jeanne d'Ai-c" door Nel Oosthout aan te bieden. Een dergelijke apologie was mede gehoord de prestaties van deze Nederlandse kunstenai*es eigenlijk niet nodig. De leden hebben er blijkbaar evenzo over ge dacht, want het Kennemer Theater was voor deze gelegenheid druk bezet. Het genoemde stuk van G. B. Shaw schil dert de gebeurtenissen van het eenvoudige meisje, dat Fi-ankrijks redster werd. On danks haar glorierijk optreden en haar grote verdiensten jegens haar vaderland, zag Jeanne de belangen over het hoofd van de twee grote machten der middel eeuwen: adel en geestelijkheid, welke beide zich tegen haar keerden. De adel, omdat zij van het versnipperde Frankrijk een nationaal geheel wilde maken met uit schakeling van de macht der leenheren, de geestelijkheid omdat zij eerst luisterde naar haar eigen, door God geïnspireerd, geweten en niet naar de aardse, kerkelijke geboden. Zo kon het niet anders of de weg van haar leven was onverbiddelijk voor haar uitgestippeld: als ketter en op- standelinge beschouwd wachtte haar als onontkoombare consequentie de brand stapel. Shaw schildert Jeanne's leven in zes episoden en heeft daar nog een merk- waai-dige epiloog aangebreid. Nel Oosthout droeg er vier episoden plus deze epiloog uit voor: Te Vaucouleurs, Het hof van de Dauphin, In de kathedraal van Reims en de beklemmende rechtzitting te Rouen, waar Jeanne het oordeel hoort vellen. De voordrachtskunstenares, die de ver taling van Eduard Verkade gebruikte, heeft het aangrijpende werk met kundige een voud en zuiverheid over het voetlicht ge bracht. Door een grote natuurlijkheid van spreken en zonder enige pathos deed zij de psychische spanningen in deze histori sche noodlotstragedie sterk voelbaar wor den, zodat deze avond er een was van een voortreffelijk gehalte. A. J. VAN DER WEYDEN Op de fiets Wij houden van muziek die op ons aan komt stuiven als een goudblond meisje op een ranke velocipède, dat zich met zwier een weg baant door het hortende straatverkeer. Haar rok golft in de wind en zij telt de zoi'gen niet. Maar wij hebben een hekel aan het Concertgebouw. Om even terug te grij pen op dat meisje van daareven moet ons van het hart dat dit gebouw ons niet voorkomt als een haar passende fietsenstalling, al doen de pilaren van het geveltje in de Van Baerleslraat ook hun uitei-ste best om op het rek ener rijwielbewaarplaats te lijken. Eenmaal daar binnengetreden valt men van de ene onaangename verras sing in de andere, hetgeen bij het op staan voortdurend afstoffen der knie schijven met zich meebrengt, aangezien de bepleistering door stucadoors met zeer weinig liefde voor hun edel vak verricht schijnt te zijn. De muren vormen voorts één grote engelenbak, want men kan nergens heenzien zonder de misnoegde blik te ontmoeten van half-ontklede cherubijnen die korzelig de hen toebedeelde bazuïntjes aan de mond houden zonder ook maar de kleinste toon te produceren. Dat is ook niet nodig, want te hunner vei-strooiing komt af en toe één van de orkestleden op de gang om met de aan hem be- hoi*énde waldhoorn de echo na te boot sen die de betreffende componist voor het bereiken van een agrarisch effect zo gepast voorkwam. Toen wij onlangs een repetitie bijwoonden, ontwaarden wij althans deze ambtenaar die zijn herhalingspassage voor een wandspiegel beoefende en zich onderwijl vermaakte met smoelentrekken. Hij schudde daar na ongegeneerd zijn toeter leeg en zei betrapt: „Móge heren, wat een flauwe kul, hè?" Door deze spontane benade ring van de muziek gesterkt, betraden wij zonder schroom de concertzaal, waar vaalblauwe kleden, die over de roodpluchen stoelen van het parket lagen te vloeken of het zo maar niets was, de indruk wekten van een crema torium waar men de aanstaande be grafenis van een hooggeplaatste func- tionaris nog eens doornam. Op het podium zetelden pak weg honderd heren, gekleed in zorgeloze truien en fantasie-costuums, die zich beijverden om de zangeres exotische noten voor de voeten te strooien. Tot onze grote verwondering struikelde zij daar niet over, al verhief zij zich nu en dan op de tenen om de hoogste exemplaren te plukken. Hoewel "net ge heel op ons als leek sterk de indruk wekte dat het orkest „An die Nacht" van Diepenbi'ock bij de ochtend begon, terwijl de alt nog in de avondstond ver keerde, slaagde de dii'igent er in om het tijdsverschil op kundige wijze te nivelleren. Wat deze dirigent, die naar de Tsje chische naam Rafaël Kubelik luistert, niet met het oi'kest kon doen, zou men trouwens onder de nagel fan z'n grote teen kunnen stoppen, zonder daar meer dan voorbijgaande hinder van te onder vinden. Hij is naar zijn zeggen afkom stig uit een gekkenhuis, waar men vijf piano's had en dat onder leiding stond van zijn vader, de violist Jan Kubelik. Om zijn vader geen concurrentie aan te doen, werd hij dirigent, vertelde hij, maar dat het bloed kruipt waar het ende niet kan gaen, bewees hij door een moeilijke passage met zijn dirigeer- stuk bp de blote arm voor te violen. Hij voelde echter er niets voor om tweede viool bij de vertolking van Russische fanfares te spelen en spoedde zich der halve ongemerkt naar Westelijker oor den. Hetzelfde deed trouwens de heer Eduard van Beinum, die met mede neming van zijn tandenborstel en zijn dirigeerstok wat heeft zo'n man toch benijdenswaardig lage bedrijfsonkosten naar Londen vertrok om het aldaar gevestigde Philharmonisch orkest van dik hout enige planken te laten zagen. De heer Kubelik komt nu in zijn plaats maar liefst 37 concerten dirigeren. Cacophonie in F. Wij hadden ons al laten vertellen dat niemand Handel zo kan behandelexx als hij. Helaas konden wij ons daar niet van overtuigen, want hij speelde alleen maar Haydn en Dvorak, die men Deworzjak pleegt te noemen. Wij kre gen al ras door dat de orkestleden bij een repetitie zich weinig aan de com ponist gelegen laten liggen, zodra zij hun gedeelte van de notenbalk hebben door gezaagd. Zij gaan onmiddellijk over tot de wanorde van de dag en wisselen op "Vergenoegde toon beurskoersen, baker- pi-aatjes en verwachtingen omtrent de positie van Blauw Wit in de voetbal competitie uit. Bij tijd en wijle produ ceren zij dierêngeluiden om de solist te sarren of porren de trombonist in de lendenen teneinde hem tot inslikken van het mondstuk te bewegen. Men zal beseffen dat de minder tijdrovende functies zoals het bespelen van de triangel hun gebrek aan aanzien ruim schoots compenseren door de moge lijkheid tot herrieschoppen bij de och tendrepetities. Mogelijk daarom heeft men dit instrument, dat zo treffend „Picng" doet wanneer men er tegen tikt, bij de paukenslager in beheer gegeven. Deze triangelist, die hoog boven het orkest troont, zetelt met devote oog neerslag tussen zijn potten en pannen als was hij een koopman op de Perzi sche markt van Ketelby. Een van zijn neven-functies is het op commando van de componist wakker porren der mu ziekrecensenten. Hij brengt dan zijn batterij in stelling om met enige wel gemikte salvo's op zijn trommelvliezen, die der toehoordei's te doen scheuren. Dan denkt Matthijs Vermeulen: nu don dert het in Keulen. Ter ondersteuning snerpt dan het koper: Blaas weg de kwade genius van L. M. G. Arntzenius. Want dit is de man die onlangs getracht heeft, het orkest te Elsevierendelen. Achteraan zetelden zes sombere man nen op wagen voer derskrukj es naast de grootste violen van het orkest. Naar men ons mededeelde waren dit contra bassisten, al moet hier niet uit worden afgeleid dat zij een principiële aversie koesteren tegen zichzelf. Na de koffiepauze beklom iedereen weer welgemoed zijn instrument. Als eerste nummer speelde men toen ge zamenlijk de Cacophonie in F. lauwe kul met een verrukkelijke stemvork solo. Kubelik heeft intussen het voornemen kenbaar gemaakt, om allèrhande novi teiten over de grenzen van de publieke smaak te smokkelen. Dit zijn werken van Tsjechische componisten, die meest al heel anders heten dan hun namen geschreven worden. Er is ook een heel oude symphonie van Mica bij, die knis pert en knaspert van vergetelheid. Overigens van de goeden niets dan goeds. Kubelik kenmerkt zich door een gi-ote soepelheid. Om een donderend fortissimo aan het orkest te ontlokken, wringt hij zich eerst ixx zoveel bochten, dat hij compleet achter zijn lessenaar verdwijnt, om vervolgens als bij tover slag zeker wel driemaal zo lang omhoog te schieten en met een forse zwaai Van zijn machtige vuist dc zegevierende muziek naar het baleon te dirigeren. Als het integendeel gracioso moet gaan, dan vouwt hij bedaard de armen over elkaar en iaat zijn gedachten zwalken op het getij der melodie. Maar o wee als er een lastige klip omzeild moet worden dan schudt hij zijn Tsjechi sche manen en komt ai zijn kracht en temperament er aan te pas om het notendopje in de koers te houden. Kubelik is een man naar ons hart. Let maar eens op als de geestdrift over hem vaardig wordt en deze Rafael tot ge vleugelde daden inspireert. Dan sleept Het Amsterdams Toneelgezelschap geeft hedenavond de onherroepelijk laatste voorstelling van het treurspel „Gyshreght van Aemstel" van Von del, gevolgd door „De Brtiiloft van Kloris en Roosje". In het Centraal- Theater speelt Comedia op 17 Januari voor de vijftigste keer het blijspel „Wat iedere vrouw wel weet" van de Schotse auteur sir James Barrie met Mary Dresselhuys in de hoofdrol. In de Stadsschouwburg vertoont de Haagse Comedie op Woensdagavond de klucht „Ik lach er om" van Noel Coward met Cees Laseur en Ida Wasserman. Als u, zoals per advertentie wordt beloofd, een onvergetelijke avond wilt doorbrengen met een onvind bare vrouiv, dan kunt u terecht in de bioscoop Capitol, waar de film „Blinde wegen" van Robert Siodmak draait. Nieuw is ook „Wat Leni Rosner beleefde" in City, een Deens product waaraan de hoofdrolspelérs uit „De rode aarde" hebben meege werkt. „Betovering" heet het laatste In de hoofdstad uit voortbrengsel van Samuel Goldwyn, dat het witte doek van Tuschinski in beslag neemt. In Royal kan men gaan kijken naar een film die letterlijk vertaald „Kus het bloed van mijn handen" zou moeten heten, doch in plaats daarvan „Gebrandmerkt" is genoemd-. Het Concertgebouw-orkest speelt Zondagmiddag onder directie van Rafael Kubelik met medewerking van de pianist Cor de Groot, die de Symphonische variaties van César Franck vertolkt. Het programma ver meldt verder werken van Mica en Martinu, om te worden besloten met de Tannhiiuser-ouverture. Met be geleiding van de H.O.V. zingt de Ko ninklijke Christelijke Oratoriumver eniging „Excelsior" Maandagavond in de grote zaal „Paxdus" van Men delssohn. In de kleine zaal houdt Kubelik voor de vereniging Concert gebouw-vrienden een causerie over de Tsjechische componist Smetana. Het Bresserkwartet brengt muziek van Dvorak ten gehore. Dinsdag avond speelt Marie Th&rèse F.our- neau in de kleine zaal pianowerken van Franse meesters. In het Stedelijk Museum wordt een tentoonstelling gehouden van dertig beeldhouwwerken en veertig aquarellen van Henry Moore. <s!' hij strijkers en blazers mee naar de hoogste regionen der vervoering, zoals op bijgaand spelmoment voor eeuwig staat afgebeeld. Een woord van Diamand Op een door het Holland Festival be legde persconferentie in de Franse zaal van het Internationaal Cultureel Cen trum ziet u nu wel dat Amsterdam een wereldstad begint te worden! werd door de administrateur °eter Diamand verklaard: „Inderdaad ont brak er in 1949 nog veel aan onze orga nisatie. Wij zullen deze zomer niet de zelfde fouten maken als verleden jaar. Ik kan u maar één dmg beloven: wij zullen deze keer andere maken Castricum BOEDA L.T.B.-vergadering Vrijdagavond werd in zaal Ammeraal te Castricum een vergadering gehouden van de plaatselijke afdeling van de L.T.B. De hoofdschotel van de avond werd gevormd door een lezing van de heer Tel over de wet op de P.B.O. Uitvoerig schetste spreker het verdwij nen van de gilden in de middeleeuwen en het ontstaan van de moderne Bedrijfsorga nisatie. Vooral het streven van Paus Pius XI had volgens spr. veel tot deze nieuwe vorm bijgedi-agen. Op deze vergadering werden nog twee landelijke vergaderingen in het kort be sproken. De voorzitter bracht verslag uit over die van de landbouwers, waarin de verhoging ,van de ophoud- en minimum prijzen der landbouwproducten en de uit breiding van steden en vliegvelden ten koste van goede cultuurgrond de belang rijkste punten waren. Wat betreft het laatste heeft de afdeling Castricum dan ook geprotesteerd tegen deze onteigening. Kring Kennemerland stelde de vraag of er subsidie vexieend kon worden voor de aanschaf van pompen om het wa tertekort tengevolge van de wateronttrek king iri de duinen tegen te gaan. De heer N. Veldt besprak de vergadering der veehouders. Hier had men zich beijverd voor een prijsverhoging voor de geleverde melk door de boeren aan de fabriek en voor een andere loonregeling voor de arbeiders, die op Zondag melken. Zondagsdienst Dr. Van Nieveldt, Mient 53, telef. 354; zr. Meihuizen, Bakkummerstraat 41, tele foon 530. Personalia Op 23 Januari zal de heer P. Brakenhof 25 jaar bij het P.W.N. werkzaam zijn. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk, 10 uur ds. Cannegieter. Geref. Kerk. 9 en 17 uur ds. J. Krüger. H. Avondmaal. Herv. Evang. Verenigingen Gei-ef. Kei'k) 10.45 uur ds. D. Boers van Amsterdam. Aanleg terrein van Vitesse Maandag zal een begin gemaakt worden met de aanleg van 't Vitesse-sportpark. De laagste inschrijver de firma Hulsebosch uit Bloemendaal begint dan met het wegruimen van het puin, dat op het voor malige villadorp „De Puikman" aanwezig is. Daarna zal het egaliseren ter hand wor den genomen en de aanleg van de velden en kleedgelegenheden. De firma Hulsebosch heeft op zich ge nomen het werk op 1 Juni op te leveren, waai'na op 1 September 1950 de officiële opening plaats zal vinden. BURGERLIJKE STAND (Van 6 tot en met 12 Januari) Ondertrouwd. Johannes Zomerdijk erf Theodora Geertruda van Tongeren. Getrouwd. Albertus Twïsk en Maria Ca tharina Lute, beiden wonende te Castricum; Pieter Schuffel. wonende te Hoorn en Maar- tje Bijl, wonende te Castricum. Geboren. Nicolaas Cornelis Pancratius, zoon van N- Kuijs en J. Zonneveld, J. Hoberg- straat 28; Nicolaas Petrus, zoon van Th. Gran- diek en G. Vrouwe, Bakkummerstraat 49; Dirkje Marijtje, dochter van H. Questroo en C. Swanenburg, Pernéstraat 7; Hendrika Ma ria, dochter van N. Stuifbergen en G. M. Poel, Achterlaan 9; Yolanda Marion, dochter van J. L. Westerman en J. M. Ie Noble, J. Cats- straat 28: Magdalena Johanna Maria, dochter van W. T. Zaal en C. Brakenhoff, Geelvinck- straat 59: Jacob, zoon van H. D. Roele en A. Kubbe, L. Toepoelstraat 6: Theodorus Willem, zoon van J. Rentmeester en C. E. Polet, v. Ol- aenbarneveldw. 38. Overleden. Elisabeth Toepoel, 60 jaar, wed. van A. Verhoeven, wonende te 's Gra- venhage; Veronica Cornelia Maria van den Berg, 6 maanden, dochter van A. van den Berg en J. C. Zonneveld, wonende te Castricum: Elisabeth Frese, 86 jaar, wed. van F. C. Bosse, wonende te Amsterdam. Heemskerk BOERENDAG Evenals vorig jaar wordt door de R.K. Tuinbouw Studieclub in samenwerking met de L.T.B. en L.T.J. een culturele Boe ren- en Tuindersdag georganiseerd. Dit jaar zal deze dag gehouden worden op Maandag 9 Februari in het Marquette Theater. „ST. ELOY" In café „d'Oranjeboom" zal de R.K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy" afdeling Heemskerk haar jaarlijkse vergadering1 houden en wel op Woensdag 25 Januari, j

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7