iJmuider Courant Haarlems Dagblad in Praag Verschil van mening over de Saar schaduw op Schuman's Duitse reis Chinese communisten nemen buiten landse eigendommen in beslag Hij dacht een hele baas te zijn, doch werd een ziek en angstig jongetje 64e jaargang No. a9451 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van er! <aprertjtc Iflaarlcmattie <2Toticant (Jnrto \6%6) Maandag 16 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom DE HOUDING der Tsjechö-Slowaakse regering duidt in de laatste weken op toenemende verslechtering in de toestand. Het besluit dat geen boeken, voor het jaar 1945 uitgegeven, meer verkocht mogen worden oplagen zijn in beslag genomen geeft weer eens duidelijk aan hoe het met de geestesvrijheid gesteld is. Er ont breekt nog aan dat men die boeken in het openbaar gaat verbranden; de herinnering aan zulk brandstapel-feest onder het Duitse Nazi-bewind in Berlijn is levendig geble ven. Misschien komt het in Praag ook nog wel eens zo ver. Maar ook zonder boeken brandstapel is de communistische Praagse regering al op overeenkomstige wijze aan het werk. In de Duitse tijd zou men niet geloofd hebben dat de regering van een klein volk ooit tot dusdanige besnoeiingen van de vrijheid des geestes zou overgaan. Het scheen slechts mogelijk te zijn voor een machtig en zwaarbewapend land. Evenmin zouden wij in „de moderne tijd" verwacht hebben, dat als in een klein land een man gearresteerd wordt die behoort tot een volk waarmee normale diplomatieke betrekkin gen onderhouden worden, die eenvoudig worden veronachtzaamd. Welnu, ge weet het: in December is een Nederlandse han delsman in de Tsjecho-Slowaakse hoofd stad gearresteerd. Herhaaldelijk heeft ons gezantschap te Praag de in zulk geval ge bruikelijke vragen gesteld: waarom de man gevangen genomen is, waar hij gevangen zit en of een vertegenwoordiger van het gezantschap hem bezoeken mag. Men heeft, ondanks de herhaling, zelfs geen antwoord op de beide vragen gekregen. Onze regering heeft tenslotte op 11 Januari, vier weken na de arrestatie van de heer J. A. Louwers (vertegenwoordiger van de Algemene Kunstzijde Unie) een communiqué uitge geven dat begrijpelijkerwijze in scherpe toon is gesteld. „De Nederlandse regering betreurt ten zeerste dat zij heeft moeten vaststellen, dat ten deze de Tsjeehoslo- waakse regering de in het verkeer tussen beschaafde volken gebruikelijke vormen niet in acht neemt. Aangezien derhalve de Nederlandse regering belet wordt, aan in Tsjecho-Slowakije verblijvende Nederlan ders de normale diplomatieke en consulaire bijstand te verlenen wordt aan Nederlan ders, die voornemens zijn zich naar dat land te begeven, de ernstige raad gegeven met het vorenstaande rekening te houden." Deze raadgeving aan het slot is wel ge rechtvaardigd. Wie tijdelijk of blijvend ver toeft in een land, waarin politieke onrust heerst of waarin om andere redenen de veiligheid van vreemdelingen niet gewaar borgd is, vindt als regel nog een zekere steun in de aanwezigheid van officiële vertegenwoordigers van zijn land, die voor hem kunnen opkomen als hij in moeilijk heden raakt. Dat gebeurt, als men pech heeft, heel licht. Men behoeft zich aan geen enkele overtreding van 's lands wetten schuldig'gemaakt te hebben om in de knel te raken: tengevolge van een of ander klets praatje, van eenstraat-incident waarbij men toevallig aanwezig is, van de eeuwige jacht op vermeende spionnen en de voort durende achterdocht, die in iedere autocra tische machtssfeer plegen te heersen. Iemand kan op zijn go.ed gesternte ver trouwen en zich met gelijkmoedigheid aan deze risico's blootstellen. Het wordt iets anders als hij kan voorzien, dat als het lot hem ongunstig is, hij spoorloos zal ver- dwijnen. zonder dat zijn in angst verkeren de familieleden zelfs te vreten kunnen komen waarvan hij eigenlijk beschuldigd is. Enig conflict tussen de Nederlandse en de Tsjecho-Slowaakse regering heeft'zich niet voorgedaan. Er bestaan, tussén particuliere firma's in beide landen, belangrijke handels relaties. Niettemin treedt de Praagse rege ring op dergelijke wijze op. Moeten wij dit beschouwen als een uiting van die vrede lievende gezindheid, die volgens het com munistische standpunt het Oosten zozeer kenmerkt en het Westen zozeer ontbreekt? Het lijkt er een zeer slecht voorbeeld van. Als wij ons met verwondering afvragen, welk doel eigenlijk met dergelijke houding wordt beoogd, kunnen wij ons alleen voor stellen dat tegenover de Tsjecho-Slowaakse bevolking een soort demonstratie van ver onachtzaming en minachting jegens een Westelijk volk wordt opgevoerd. Het moet daar dan zeker bij geloven dat wij een imperialistisch en plutocratisch (door de macht van het geld handelend) volk zou den zijn. Dit zijn immers de gebruikelijke termen. Het zal evenwel niet lukken. De meeste Tsjechen zijn ontwikkeld genoeg om te weten dat de Nederlanders een in aantal nog kleiner volk vormen dan zij, levend in een nog veel kleiner land en sinds de oor log, die hen geteisterd heeft evenals Tsjecho-Slowakije, verarmd. Als de Praagse regering niettemin de „propaganda" van haar houding bij het eigen volk belangrijk acht kan zij er van verzekerd zijn dat zij absoluut het tegendeel van haar bedoelin gen in Nederland bereikt. Zij heeft in de laatste weken ook weer eens een viertal journalisten uitgewezen: vertegenwoordigers van Amerikaanse, Franse en Engelse persbureaux in Praag. Omtrent de redenen van him uitwijzing konden deze journalisten geen verklaring krijgen. Wie dit in het Westen verneemt moet wel tot de logische slotsom komen, dat die redenen moeilijk op te geven waren omdat zij alleen waarheid in hun berichten hadden vermeld. Als zij tot een klein volk hadden behoord zouden zij ongetwijfeld zijn opgesloten en op vragen van hun ge zantschap: wat de reden van hun arrestatie was, waar men hen had opgesloten en of zij bezocht mochten worden, zou geen ant woord zijn gegevenR. P. De natuur speelde in de kaart der Tsjechische communisten De Britse correspondent'van dagbladen, Eric Bourne, die enige dagen geleden uit Tsjechoslowakije moest vertrekken, schrijft in een artikel in de „Sunday Times" onder meer dat de communisten er, na een be wind van twintig maanden, in geslaagd zijn bijna alle sporen van democratie in het land uit te wissen. „Zonder twijfel is het proces van bolsjewisatie, waaraan Tsjechoslowakije thans wordt onderworpen, volkomen in strijd met de gevoelens van verreweg de meeste Tsjechen en Slowaken, zulks niet tegenstaande het voor de communistische regering gelukkige feit dat de economische situatie in het land aanzienlijk is verbeterd, hetgeen voor een groot gedeelte wordt ver oorzaakt door twee goede oogsten, die volg den op de verschrikkelijke droogte van 1947", aldus Eric Bourne. Uitwisseling van gezichtspunten te Bonn De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft het afgelo pen weekeinde besteed aan langdurige be sprekingen te Bonn met West-Duitse poli tieke leiders cn met Konrad Adenauer, de West-Duitse kanselier, waarbij de Saar- kwestie het belangrijkste onderwerp was. Er zijn volgens Schuman geen overeenkom sten gesloten, docli slechts gezichtspunten uitgewisseld. De uitlatingen van beide zij den na de besprekingen maken duidelijk dat de kwestie van de Saar-status nog ver van een Duits-Frans compromis af is. „Dr. Adenauer en ik hebben gezichtspun ten uitgewisseld, wat belangrijk is, omdat dit de eerste maal is dat de Franse en Duitse regering de kwestie van het Saar gebied hebben kunnen bespreken", zo zeide Sdhuman op een persconferentie. Schuman zeide nadrukkelijk, dat ér geen verandering is gekomen in de Franse plan nen met betrekking tot het Saargebied. „Onze voorstellen zullen naar Saarbrücken worden gezonden ter 'bestudering door de regering aldaar, alvorens Josef Hoffmann, de premier van het Saargebied, naar Parijs komt." Op de vraag, öf de voorgestelde Franse pachting van de Saarmijnen door 't vredes verdrag ongeldig kan worden gemaakt, zeide Schuman: „het vredesverdrag is al machtig." Over hermilitarisering van Duitsland zeide hij: „Nu wij Duitsland ontwapend hebben, zou het naar mijn mening onzin zijn het te remilitariseren. Doch als wij Duitsland ontwapend en bezet houden, is het logisch dat wij ook zorg moeten dragen voor Duitslands veiligheid." Op de vraag van de verslaggevers of er in het Saargebied een volksstemming zou worden gehouden voordat de status van dit gebied door het vredesverdrag definitief zou worden bepaald, antwoordde Schu man, dat de constitutie van het Saargebied niet in een volksstemming voorziet en dat de bevolking ook geen plebisciet wenst. Onheus Voor de beslissende bespreking van Zon dag met Schuman deed Adenauer, over Schumari's hoofd heen, een beroep op de publieke opinie in Duitsland, de Saar en de buitenwereld. Zaterdag liet hij, bij een of ficiële receptie, zijn Franse eregast alleen Minister Van Maarseveen vliegt naar Indonesië Hij gaat ook naar New Delhi Zaterdagavond is de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, mr. J. H. van Maarse veen, van Schiphol per vliegtuig naar Indonesië vertrokken. In zijn gezelschap bevonden zich dr. J. Prinsen, destijds secretaris-generaal van de Rondè T af el-conferentie en mr. A. van der Valk, raadadviseur van het ministerie. met Duitse afgevaardigden, terwijl hij ver slaggevers meedeelde, dat Frankrijk niet het recht heeft rechtstreeks met de regering van de Saar te onderhandelen en dat de toekomstige betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland daardoor zouden kunnen wor den geschaad. „Het zou voor Duitsland moeilijker kunnen worden zich bij de Euro pese Unie aan te sluiten als Frankrijk ver der gaat met zijn plannen ten aanzien van de Saar", zo verklaarde Adenauer. Ontstemming In kringen uit de omgeving van Schuman is men weinig te spreken over deze uitla ting van Adenauer. „Dr. Adenauer's ver klaringen komen er eenvoudig op neer, dat Duitsland er aanspraak op maakt dat de Saar Duits is en houden geen rekening met het feit dat bij gemeenschappelijk besluit van de drie Westelijke geallieerden de Saar 'een autonome status werd verleend." De correspondent van de „Observer" te Bonn meldt aan zijn blad dat rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat het bezoek van de Franse minister van Buitenlandse Zaken aan de West-Duitse regering geen succes zal blijken te zijn. De correspondent voegt hieraan nog toe dat het schijnt dat de standpunten van Frank rijk en Duitsland ten aanzien van het Saar gebied dermate uiteen lopen, dat het „ho peloos" lijkt tot een compromis te komen. Duitse officieren weren zich De „redder van Hitier" voerde het woord Volgens de Duitse politie heeft Heinz Remer, de Duitse generaal-majoor die 1944 de samenzwering tegen Hitier ver ijdelde, gesproken tot een geheime bijeen komst van ongeveer 150 voormalige Duitse officieren en leraren. De bijeenkomst, die alleen toegankelijk was voor genodigden met een kaartje met opschrift „toegang wordt slechts verleend aan hen die zich in de jaren van Duitse ellende oprechte Duitsers hebben betoond", zou Zaterdagavond te Brunswijk zijn houden. Remer zou hebben verklaard, dat de bom, die door de samenzweerders tegen Hitler was gebruikt, van „Britse oor sprong" was. Voormalige Duitse generaals en stafoffi cieren hebben kanselier Konrad Adenauer medegedeeld, dat de minimale behoeften van West-Duitsland in geval van herbe wapening een infanterie-divisie tegen Juni zou zijn en een pantserwagen-corps tegen 1951, aldus meldt de New York Times heden uit Frankfort. Hij voegt er aan toe, dat het advies aan de kanselier afkomstig was van de organi satie van voormalige stafofficieren, welke bekend staat als „die Bruderschaft". Controle op uniformdragers te Soerabaja DJAKARTA (Aneta) De militaire politie van de T.N.I. heeft te Soerabaja een aantal geüniformeerden gecontroleerd om te zien of men gerechtigd was het T.N.I.- uniform te dragen. Tweehonderd personen hadden geen legitimatiepapieren. Zij wer den voor een onderzoek aangehouden. De minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen mr. J. H. van Maarseveen is Za terdagavond per vliegtuig van Schiphol naar Indonesië vertrokken. Hij voldeed hierbij aan een uitnodiging van drs. Hatta, minister-president der R.I.S. In zijn gezel schap bevonden zich dr. Prinsen, destijds secretaris-generaal van de R.T.C. en mr. van der Valk, raad-adviseur van het mi nisterie. Even voor het vertrek groetten de minister (rechts) en de lieren van der Valk (midden) en Prinsen degenendie hen uitgeleide deden. Minister van Maarseveen maakt deze reis op uitnodiging van drs. Hatta, minister-president van de Republiek der Verenigde Staten van Vier duistere punten bij ramp van de Truculent Het is gebleken dat een der leden van de bemanning van de gezonken Britse duikboot „Truculent" met verlof was voor het afleggen van een rouwbezoek. Hier door is het aantal slachtoffers dus 64 ge worden. Duikers, die naar de Truculent afdaal den, hebben geconstateerd, dat het met de machinekamer in verbinding staande sein- toestel in de observatietoren op „halt" stond. Dit zou er op wijzen, dat de duikboot gepoogd zou hebben te stoppen, nadat het Zweedse schip Divina werd gesignaleerd, teneinde de aanvaring te voorkomen. De Divina, die Vrijdag door de admirali teit werd vastgehouden maar Zaterdag werd vrijgelaten, is Zondag naar Ipswich gevaren. Verwacht wordt, dat Maandag met de berging van het gezonken vaartuig begonnen zal worden. Het bergingswerk wordt door een firma in opdracht van de admiraliteit ondernomen. Functionarissen van de Britse admirali teit verklaarden echter dat het maanden kan duren, voordat de Truculent geborgen is. Vier vragen Volgens de „Sunday Express" hebben deskundigen verzocht om opheldering van officiële zijde over de volgende punten: Waarom heeft de „Divina" geen S.O.S.- seinen uitgezonden, nadat zij in botsing was gekomen met de Truculent? Hoe is het mogelijk dat vele mannen, die erin slaagden uit de gezonken onder zeeboot te komen, bij gladde zee en op een afstand van slechts vijf mijl uit de kust, niet zijn opgepikt? Hoe komt het dat de Britse admiraliteit het bericht van de ramp eerst tachtig minuten na de aanvaring ontving? Waarom droegen de overlevenden van de ramp, die erin slaagden uit de onderzee boot te komen, geen rode herkenningslich- ten op hun Davis-ontsnappingsapparaten, die er juist voor dienen om hen in het duis ter te doen opvallen? Vonnissen van Skoplje gewijzigd Het óppergerechtshof van Macedonië heeft de tegen Sali Lisi, de voornaamste Joegoslavische aangeklaagde in het spion- nageproces te Skoplje, uitgesproken dood straf gewijzigd in 20 jaar dwangarbeid. De tegen Ahmed Pere en Mitro Pilich uit gesproken straf werd gewijzigd van respec tievelijk 20 in 18 jaar en van 16 in 11 jaar dwangarbeid. Het hoger beroep van de andere zeven werd afgewezen. Alle tien (vijf Albanezen en vijf Joegoslaven) hadden schuld békend na de aanklacht van spionnage voor Al banië. Het woord is aan Inayat Khan: De waarde van het offer ligt in de gewilligheid waarmee het ge bracht wordt. Nederland erkent Israël de jure Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat Nederland Israël de jure erkent. De Nederlandse vertegenwoordiger te Jeruzalem heeft heden terzake een nota overhandigd aan de minister van Buitenlandse Zaken van Israël. Amerikaanse, Franse en Nederlandse consulaten bezet Uit Washington is gemeld, dat de Chi nese communistische autoriteiten in Peking de Amerikaanse consulaire eigendommen aldaar in beslag hebben genomen. Later werd medegedeeld dat zulks ook het geval is met de Franse en Nederlandse bezittingen. De Ame rikaanse regering heeft thans al haar vertegenwoordigend personeel in China teruggeroepen en sluiting van alle Amerikaanse bureaux bevolen. Er waren nog vijf Amerikaanse bureaux geopend met in totaal 135 man perso neel. De Engelse regering heeft aan geboden de belangen van Amerika, Frankrijk en Nederland in communis tisch China te behartigen. De Engelse bezittingen zijn ongemoeid gelaten. In diplomatieke kringen te Londen con cludeert men uit de stappen der Chinese communistische autoriteiten, dat de Chi nese communistische regering niet bereid Acht der overlevenden van de ramp met de Britse onderzeeër Truculentvertellen elkaar over hun belevenissen na de aanvaring met het Zweedse schip „Divina", tengevolge waarvan de onderzeeër zonk. Deze mannen ontsnapten aan de dood, die echter talrijke van hun kameraden trof. Deze foto werd gemaakt in de marine barakken te Chatham. Jonge avonturier keerde te rag John Guthrie veroorzaakte 10.000 pond sterling onkosten Aan boord van de „Girl Jean" is de 14- jarige John Guthrie, die drie dagen met de vissersboot op de Noordzee heeft rondge zwalkt, Zaterdagavond te Aberdeen aan gekomen. De schepen toeterden en de sirenes loeiden ter verwelkoming, terwijl schijnwerpers en het magnesiumlicht van camera's het toneel verlichtten. De samen gestroomde mensenmassa werd door ver sper-ringen op een afstand gehouden. Meer dan 100 verslaggevers, fotografen, filmers van het journaal en technici van de BBC wachtten de jongen op, naar wie vliegtui gen en boten twee dagen hebben gezocht, hetgeen volgens een schatting van de „Daily Herald" ruim 10.000 pond sterling onkosten heeft veroorzaakt. Johnny verklaarde in een exclusief pers- gesprek met de „Sunday Express", dat hij op weg was om een Noorse vriend op te zoeken, die als kok vaart op een Neder lands schip, dat de haven van zijn wenn- van ae nepuuiie*. aer verem«ae otaieri van Indonesië. Hij hoopt kennis te maken met alle I Pla*tse Arbroath had bezocht. 1 V Wi, maaL'fü hiorrno öoriiirortfli leden van de regering der R.I.S. en zijn kennis van het volk en het land te verruimen, en ver scheidene vooraanstaande Nederlanders, die zich in Indonesië bevinden, te ontmoeten en met hen van gedachten te wisselen. De minis ter verwachtte dat zijn reis zeer nuttig 'kan zijn voor de bevordering van de samenwerking. Van Djakarta uit zal minister Van Maarse veen ook een reis naar India maken om op 26 Januari in New Delhi aanwezig te zijn bij de officiële afkondiging van de constitutie van India. De benoeming van Mohammed Rum tot Hoge Commissaris van Indonesië in Den Haag juichte hij zeer toe. Het eerste begin van de nieuwe souvereine staat, zo zeide de minister, geeft de beste verwachtingen, dat de Republiek Indonesia Serikat spoedig zal uitgroeien tot een welvarende rechtstaat. Tot de verschillende vraagstukken, waarover de minister in Indonesië besprekingen zal voeren, behoren de instelling van het Unie-hof, de werkwijze van het Unie- secretariaat en de voorbereidingen van de eer ste conferentie der ministers van de Unie. Op 3 'Februari hoopt minister Van Maarse veen terug te zijn. Met hetzelfde vliegtuig vertrok uit Amster- dem de gèoloog dr. J. Heybroek, die als enige Nederlander deel zal nemen aan een Ameri kaanse expeditie naar Zuid-Arabie. Hij maakte hiertoe gedurende drie dagen een eenzame reis van 200 mijl over de Noox-dzee, die een einde nam in het hoofd bureau van politie te Aberdeen. Johnny Guthrie werd later naar een tehuis van de kinder-politie te Aberdeen overgebracht. Naar verluidt zal hij vandaag op een spe ciale zitting van de kinderrechter moeten verschijnen. Uit het verhaal van zijn wedervaren, dat de veertienjarige op het Aberdeense hoofdbureau van politie deed, blijkt dat het zeeziekte is geweest, die hem bijna deed verongelukken. „Ik had helemaal geen moeite om de „Girl Jean" uit de haven te krijgen. Eenmaal buitengaats ge komen, heb ik haar roer vastgezet, na het kompas op een bepaalde koers te hebben gesteld. Ik ben toen naar beneden gegaan, om iets te gaan eten. Daardoor ben ik zee ziek geworden en dat ben ik tot het eind toe gebleven. Ik bleef zolang mogelijk aan dek, doch toen de duisternis inviel werd de zee steeds ruwer. Uiteindelijk moest ik wel naar beneden gaan. De nacht was ver schrikkelijk. Ik werd wanhopig en ik poogde met de radio van de „Girl Jean" noodseinen uit te zenden. Ik dacht dat ik wist, hoe de radio werkte, doch ik kon er niets mee uitrichten. Ik trachtte de boot in haar koers te houden, maar ik was zo zeeziek dat ik telkens moest gaan liggen. Tenslotte ben ik naar beneden gegaan en op de plaats gaan liggen, waar de gevangen vis wordt be waard. Ik gevoelde mij ellendig en ik dacht dat het afgelopen was. Toen hoorde ik voet stappen aan dek De jongen werd door de bemanning van de „Reptonian" uitgeput en zeeziek in de bewaarplaats van de vis der „Girl Jean" aangetroffen. Sabotage aan spoorlijn Sneltrein Parijs-Straatsburg ontspoord De sneltrein Parijs-Straatsburg is Zon dag in alle vroegte met een snelheid van 100 kilometer nabij het station Coolus ont spoord en gekanteld. Talrijke wagons wer den ernstig beschadigd en de ravage was enorm. Wonderlijk genoeg werd geen der inzittenden gedood. Twee reizigers liepen ernstige wonden op, vele anderen werden licht gewond. Later bleek bij een onderzoek dat de rails over een afstand van 24 meter waren losgeschroefd. Byrnes terug in de politiek James Byrnes, de voormalige Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken en vice-president, heeft heden bekend ge maakt, dat hij zich dit jaar voor de demo cratische partij candidaat zal stellen voor het gouverneurschap van Zuid-Carolina. Bende van de Daroel Islam gearresteerd SEMARANG, (Aneta). Een compagnie van de te Semarang gestationeerde mobiele brigade heeft in de omgeving van Brebes 150 leden gearresteerd van troepen van de Daroel Islam, die hoofdzakelijk ten Zuiden van Brebes geconcentreerd zijn en daar actief bestreden worden door troepen van de RIS. De „He de France" slaai een reis over Conflict tussen bemanning en reders Passagiers van het grootste Franse pas sagiersschip „Ile de France" poogden Zon dag passage te boeken voor andere schepen die op Amerika varen of een plaatsje in een transatlantisch vliegtuig te krijgen, nu hun schip voorlopig niet zal vertrekken. De „He de France" zou Zaterdag uit Le Havre vertrokken zijn, maar tengevolge van een conflict met de bemanning besloot de maatschappij de reis niet te laten door gaan, zeer ten ongerieve van de 956 passa giers die in Le Havre aan boord zouden gaan. Degenen die zich in de boottrein uit Parijs bevonden, kregen te Rouaan de raad terug te keren. De Franse maatschappij weigerde ook Zondag verandering te brengen in de dienstregeling, welke het eerstvolgend vertrek van het schip op 2 Februari be paalt. Een gedeelte van de bemanning verlangt een toeslag van drieduizend francs, welk verzoek echter door de maatschappij is af gewezen. Uit protest verklaarde de beman ning het vertrek van het schip zes uur te zullen ophouden. Daarop maakte de maat schappij bekend dat de eerstvolgende over tocht van de „Ile de France" op 2 Februari zou plaats vinden. Bij hun afwijzing van de eisen van het personeel merkten de leiders der reederij op dat zij niet bevoegd waren om tot uit kering van het verlangde bedrag over te gaan Zij die voor de toeristenklassen had den geboekt, zijn het zwaarst gedupeerd, want deze klasse is op andere schepen voor de eerstkomende reizen volgeboekt. Deze mensen zullen nu of verscheidene weken moeten wachten of de overtocht op een andere kostbaarder wijze dienen té maken. Jessup bij Tsjang Kai Tsjek TAIPEH (Formosa), 15 Januari (Reu ter) De reizende ambassadeur der Ver enigde Staten Phillip Jessup, is Zondag te Taipeh op Formosa aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Hij zal een onder houd hebben met Tsjang Kai Tsjek: Jessup, die een studiereis door het Verre Oosten maakt, zal na Formosa Hongkong be zoeken KALKPARTIJ AAN DE ZÜIDZIJ IN IJMUIDEN. Vannacht zijn aan de IJmuider Zuidzij enige leuzen op rederij kantoor gekalkt zoals: „Wij willen varen en 5 procent" „Regering regeer plus 5 procent". is neutraal te blijver: tegenover landen, die haar tot dusver niet hebben willen erken nen. De actie van de Chinese communisten wordt te Londen beschouwd als een directe en krachtige représaille voor het niet erkennen van haar regering door de drie landen, die het meeste belang in het Verre Oosten hebben. Democratische zowel als republikeinse Amerikaanse senatoren zijn verontwaar digd over het optreden van de communis ten te Peking. John Kee, voorzitter van de Huiscommissie voor buitenlandse aange legenheden, verklaarde: „Het enige wat ons te doen staat is, alle betrekkingen met de communisten te verbreken en onze men sen uit China weg te krijgen." De republikeinse senator William Know- land daarentegen, die steeds critiek heeft geoefend op de Amerikaanse politiek in China, eiste aftreden van de Amerikaanse regeringsfunctionarissen, die verantwoor delijk zijn voor deze politiek. De bekend making van het ministerie, dat het officiële Amerikaanse personeel uit het door de communisten bezette China zal worden teruggetrokken, noemde hij „een ander- streping van het gevolg van onze failiete politiek in China". Hij zei tegen verslag gevers speciaal op Walton Butterworlh te doelen, toegevoegd staatssecretaris voor aangelegenheden betreffende het Verre Oosten, die mededeling gedaan had van de ontwikkelingen te Peking. „Indien de poli tiek in het Verre Oosten wordt goedge keurd door de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, kan hij de schoen ook. aantrekken", aldus Knowland. Op 6 Januari, aldus maakt het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken bekend, kondigden de Chinese com munistische militaire autoriteiten een pro clamatie af betreffende inbeslagneming van voormalige buitenlandse kazernes in Peking. De voormalige Amerikaanse kazer nes waren reeds lang geleden in gebruik 'genomen als consulaire bureaux. In de betrokken gebouwen huisden ook leden van de consulaire staf. Op 7 Januari kon digden de communistische autoriteiten de Amerikaanse consul-generaal, Edmond Ciubb, op grond van genoemde proclamatie vordering aan van de betrokken gebouwen. Deze werden door de communisten bezet. De Nederlandse regering is nog niet offi cieel op de hoogte van de gebeurtenissen te Peking. BOTSING TUSSEN AUTO EN MOTOR. IN VELSEN Op het verenigingspunt van wegen Grote Hout of Koningsweg—Corverslaan botsten een personenauto, bestuurd door een garagechef uit Wijk aan Zee en een motorrijwiel, bestuurd door een 33-jarige vertegenwoordiger ui't Graft, tegen elkaar. De oorzaak van de aanrijding is waar schijnlijk gelegen in het feit, dat de motor rijder niet voldoende rechts hield en de gevolgen bleven niet beperkt tot materiële schade aan de beide motorrijtuigen. De motorrijder brak tengevolge van de aan rijding het linker scheen- en kuitbeen en is op advies van dr. Fierstra naar een zieken huis in Alkmaar vervoerd. AUTO TEGEN EEN BOOM. Tengevolge van familie omstandigheden raakte A. C. N. terwijl hij met zijn bestel auto op de Driehuizerkerkweg reed ver ward in zijn overpeinzingen. Een en ander had tot gevolg, dat hij nabij de Verloren van Themaatlaan de macht over zijn stuur verloor waardoor hij tegen een aldaar staande boom reed. De bestuurder, welke aan beide benen en gezicht enige schaaf wonden had opgelopen, werd ter plaatse door de heer A. P. Bakker verbonden. De wagen kwam er minder goed af. Het ver keer over de Driehuizerkerkweg moest een half uur omgelegd worden. De wagen werd per kraanv/agen naar het politiebu reau overgebracht. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.MJ. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Voor de kustprovinciesWisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, later tijdelijk krachtige Noord westelijke wind. Iets kouder. Voor het binnenland: Vannacht zwakke wind. Temperatuur plaatselijk iets be neden het vriespunt en hier en daar mist. Morgen overdag meest matige wind tussen West en Noordwest. Wis selende bewolking met enkele ver- spreide buien. Iets kouder dan van- 17 Januari: 8.40 uur, onder 17.00 uur 8-49 uur, onder 15.29 uur Zon op Maan op Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 1G Januari: Hoog water: 1.45 en 14.06 uur. Laag water: 9.47 en 22.13 uur. Dinsdag 18 Januari: Hoog water: 2.43 en 15.04 uur. Laag water: 10.50 en 23.10 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1