Voetbal in Kennemerland LUIDSPREKER Een van de beste Nederlandse corpsen gaat met concert en concours feestvieren OLD CLOTHES NEW Visserij-varia Maandag 16 Januari 1950 EEN HALVE EEUW „EENDRACHT" Grepen uit de geschiedenis De Harmoniekapel der Koninklijke Pa pierfabrieken „De Eendracht", welke na de stichting: van het bedrijf Velsen in 1896 als uitvloeisel van het verlangen van verschil lende arbeiders om zich in het culturele leven boven de dagelijkse sleur te verhef fen in 1900 werd opgericht, zal 27 Januari haar gouden bestaansfeest vieren. Reeds thans staat vast, dat ter gelegen heid hiervan nog deze maand een concert wordt gegeven en in Juli een groot natio naal concours de belangstelling van vele muziekverenigingen in den lande zal trekken. Uit de vijf-en-dertig leden, die tot de Harmoniekapel der Koninklijke Papierfa brieken „De Eendracht" zoals de ver eniging werd genoemd toetraden, werd het eerste bestuur gevormd uit de heren H. Schilp, voorzitter: G. de Laleyne, secre taris: J. Asselt, penningmeester: M. Koster, tweede voorzitter; J. Kee, tweede secreta ris; G. Blom en F. Zonneveld, commissa rissen. Tot dirigent werd benoemd de heer J. J. Zwart uit Beverwijk. Het eerste interlocale contact kwam in 1901 toen de Harmoniekapel in Apeldoorn op 't Loo deelnam aan een aubade voor het Koninklijk echtjaar en in hetzelfde jaar kwam zij voor de eerste maal in een te Haarlem gehouden concours uit. In de derde afdeling behaalde zij haar eerste prijs een tweede die in de latere ja ren door ettelijke prijzen zou worden ge volgd. Het jaar daarop verwierf zij te Pur- merend bijvoorbeeld in de 3e afdeling eveneens een eerste prijs. Met de inwijding van gebouw-„Concor- dia" op 9 April 1904, kereg de kapel de beschikking over een eigen, ruim repetitie lokaal, waar op 15 November het eerste concert werd gegeven. Dit alles werd mo gelijk gemaakt door wijlen de heer P. Smidt van Gelder sr., die „Concordia" aan de verenigingen schonk en als bescherm heer ook verder de kapel zoveel steun ver leende. De successen van de „De Eendracht" brachten het corps in 1906 in de eerste af deling en in 1911 naar de afdeling uitmun tendheid. Ettelijke eerste en ere-prijzen konden in de volgende jaren aan de tro feeën worden toegevoegd. De eerste wereldoorlog was oorzaak, dat de kapel niet meer in concoursen uitkwam. Op 4 Januari 1917 deed de heer H. H. Kerkhoff zijn intrede als dirigent. Onder zijn leiding bereikte de Harmonie na 1925 haar hoogtepunt door in de allerhoogste afdeling uit te komen, waarin maar weinige muziekverenigingen zich met haar konden meten. De hoogtepunten uit deze jaren zijn on getwijfeld het concert in de Antwerpse Dierentuin, het concours te Vilvoorde in België met als resultaat twee eerste prijzen, het concours te Maastricht en dat te Til burg in 1928, waarvan thans nog de grote zilveren coupe de overladen prijzenkast siert. Met de concoursen in 1920, 1925 en 1930, het festival van 1935 en de talrijke succes sen in deze jaren rangschikte „De Een dracht" zich onder de beste Nederlandse harmoniecorpsen. Toen dan ook in 1930 de heer Kerkhoff meende de leiding te moeten afstaan be tekende dit een zeer gevoelig verlies, wat nauwelijks gecompenseerd kon worden door de IJmuidense componist Sam Vlessing, die tot 1932 aanbleef, waarna de heer Kerk hoff opnieuw gedurende drie jaren de di rigeerstok voerde. In de heer Gerard H. Boedijn vond de kapel echter wederom een dirigent van groot formaat, die zijn muzikale eigen schappen bij de kapel met grote energie ontplooide en legio successen behaalde. De bezettingsjaren hebben „De Een dracht" een geduchte knauw gegeven. De onderduiking als gevolg van „Kulturka- mer"-eisen doemde de leden tot werkloos- heid en tot overmaat van de ramp werden de instrumenten ingepakt en verzonden. Men dacht naar een veilige plaats, maar dit bleek allerminst het geval, want twee derde van het instrumenten bezit keerde nimmer terug. Zestien leden zetten in 1945 de schouders weer onder het werk met de heer H. Amse als dirigent en reeds kon in December 1945 weer medewerking worden verleend aan het St. Nicolaasfeest der papierfabriek. Door de benoeming op 17 September 1946 van de heer L. H. F. Leistikow tot di recteur kon weer actief worden gewerkt voor nieuwe lauweren, hoewel natuurlijk van onderen af en met instrumenten van .mindere kwaliteit begonnen moest worden. Het resultaat was echter in Joure (op 17 Juli 1948) al een eerste prijs en 25 Juni 1949 bracht het corps uit Eerbeek weer een eerste prijs mee, evenals uit Zaandijk waar UW COSTUUM, JAPON, JAS desgewenst binnen een dag gereed zonder prijsverhoging Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 op 16 Juli met 107 punten eenzelfde resul taat kon worden geboekt. De aanvulling met nieuwe instrumenten maakte het in September jl. mogelijk over te gaan naar de lage stemming. „De Eendracht" kent thans vier ere leden en wel de heren K. Hollander, die jarenlang solo-clarinettist was; J. Fooy, welke meer dan 20 jaar het secretariaat beheerde; G. Haver en C. Kat, die beiden van de oprichtng af lid zijn. Plannen voor de viering De viering van het gouden bestaansfeest wordt ingezet met een receptie in de grote zaal van gebouw „Concordia" aan de Ka naalkade op Vrijdag. 27 Januari de op richtingsdatum des avonds te zeven uur. De volgende dag. Zaterdag 28 Januari, wordt het jubileumconcert gegeven, even eens in „Concordia** en in de n#and Juli wacht een groot muzikaal evenement. Op Zaterdag, 22 Juli en de Zondagen 23 en 30 Juli wordt namelijk een groot natio naal Federatief Muziekconcours gehouden: het enige in Noordholland. Mocht het park van „Concordia" met zijn muziektent in de komende maanden wor den verlost van de enorme schillenberg, dan is deze plaats daarvoor aangewezen. Anders is „De Gilden" de beste plaats, daar dit terrein, gelegen tussen Gildelaan en- Schulpweg en eigendom van Van Gelder Zonen N.V., de mooiste plek vormt en zich bovendien in de directe nabijheid van de spoorweghalte Hoogovens bevindt. THALIA (het theater met de beste films) Heden (Maandag), Dinsdag en Woens dag 8 uur reprise-vertoningen van het mooiste filmwerk der laatste jaren DE ZEVENDE SLUIER met JAMES MASON - ANN TODD Een meesterwerk der Engelse film kunst! Toegang 18 jaar Kleine damoverwinning bezorgt Amsterdam de wisselbeker Te .Hoorn werd Zondag de ontmoeting tussen een vertegenwoordigend Noordhol lands tiental en een Amsterdams dam- tiental gespeeld. De uitslag was: NoordhollandAmsterdam 1 DukelDe Gooyer11 2 SluiterMetz 11 3 De BoerDe Jongh 20 4 Bizotv. d. Sleen 11 5 H. SteenhuisJ. Steenhuis 02 6 DraayerBerk 02 7 BlomO. Beeke11 8 PoppenW. Beeke02 9 WillemseP. v. Heerde11 10 KoppensRiebeek20 Totaal 9-11 Amsterdam wint door dit resultaat de wisselbeker. KENNEMER KASTELEN. De personeelsvereniging van Gas en Water heeft de heer H. J. Calkoen uit Driehuis uitgenodigd op Vrijdag 20 Januari voor haar leden een causerie te houden over „de kastelen en buitens in Kennemer- land". De voordracht zal in het Patro naatsgebouw worden gehouden. Derde klassers (Adv.) „Onder één dak" De toneelclub van de personeelsvereni ging „De Plaatwellerij" heeft Zaterdag avond in gebouw Concordia het waagstuk ondernomen om nu eens niet met een klucht of met een bont programma op te treden, maar met een ernstig toneelstuk, namelijk „Onder één dak'* van Jan Fabri- cius. Ket is regisseur J. Baas gelukt om met zijn medewerkers dit spel uit het boe renleven, waarin koppigheid genezen en schijnheiligheid ontmaskerd wordt, krach tig tot de verbeelding van de toeschouwers te doen spreken. De vertolkers van het echtpaar Dora en Wolter, de sympathieke figuren in dit blij-eindend drama, maakten een gelukkige beurt. Ook de vader van laatstgenoemde vond een goede uitbeel ding. Voorzitter C. van Voorbergen begroette in zijn openingswoord speciaal de leden van de directie. In treffende bewoordingen herdacht hij vervolgens liet de vorige week overleden lid van het personeel J. de Graaf Jr. Vrijdagmiddag bracht Koningin Juliana een bezoek aan de tentoonstelling: „Honderd jaar Noorse schilderkunst", welke in het gemeentemuseum in Den Haag gehouden wordt. Aan de ingang van het museum werd de Koningin, die vergezeld ivas door jonkvrouwe E. E. B. Roëll en mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, ontvangen door de Noorse gezant, de heer Jens Bull en burgemeester mr. F. M. A. SchokkingDe 'a. Koningin werd rondgeleid door de Noorse gezant, Speeltuin aan de voet van IJmuidens uitkijkheuvel „Heuvelwijk" actief voor de jeugd Aan de Homburgstraat, in de nieu we woonwijk van architect W. H. J. Hoosemans bij het Kennemerplein komt een speeltuin, die zich links en rechts van dé uitkijkheuvel gaat for meren. De nieuwe speeltuin draagt de naam „Heuvelwijk" naar de gelijknamige buurt vereniging, die daar verl 'en jaar is op gericht en zij zal de beschikking krijgen over een flink aantal speelwerktuigen. Aan de Westkant van de heuvel komen de zandbakken voor de kleintjes met de hob belpaarden en aan de Oostzijde, dus aan sluitend op cle Wijk aan Zeeërweg zullen de oudere „gasten" van Heuvelwijk zich kunnen' vermaken met schommels, een zweefmolen, ringen, roltonnen en wat dies meer het kinderhart verrukt. De animo onder de omwonenden om de nieuwe speeltuinvereniging die van de 30e September dateert moreel en daad werkelijk te steunen was groot; na drie weken kon de organisatie reeds bogen op 250 leden en ongeveer 90 donateurs. Inmiddels vordert de aanleg der speel tuin gestadig. Wanneer straks eenmaal het terrein volledig geëgaliseerd en opge ruimd is, kan de afrastering worden aan gebracht. Donderdagavond zullen de leden voor de eerte ledenvergadering bijeenko men, waarvan het belangrijkste punt der agenda het bijeen zoeken van een actieve kring van werkers als hulp van het be stuur omvat. MARKTBERICHTEN 14 Januari 1950 Besommingen IJM 99 Batavia 20.470. KW 159 '2815; KW 227 2135; KW 17 8160; KW 56 7705: KW 65 6160; KW 50 5430; KW 162 7115 IJM 74 4495. KW 92 1823; KW 21 2385; KW 51 4085; IJM 11 4150; IJM 229 3670: IJM 230 2495; IJM 23 2030; HD 125 2680. Aanvoer 350 kisten tarbot en tong, 10 kisten griet, 5 kisten schartong, 200 kisten kabeljauw, 100 kisten, schar, 20 kisten bot, 250 kisten wijting, 820 kisten schol, 330 kisten koolvis, 20 kisten schelvis, 5 kisten haai, 260 kisten makreel, 1190 kisten haring, 20 kisten diversen, 20 kisten heek. Tdtaaal 3600 kisten. Prifzen I-Iejlbot 2,85; gr. tong 2,25—2,05; gr.m. tong 2,152,05; ld.m. tong 2,101,95; ld. tong I 1,90—1,75; kl. tong II 1,61—1,42, tarbot I 2,902,50, per kg. Tarbot IV 7460; schartong 40; gr. schol 5750; gr.m. schol 5750; ld.m. 60—49; kl. tong I 51,5029; kl. tong II 36,5015; schar 22,506: bot 26—20,50; makreel 2812; verse haring 10,607,20; gr. gul 4440; midd. gul 3632; kl. gul 27,50—26; gr. schelvis 61; gr.m. schelvis 69; kl. schelvis II 4132; wijting 297; kl. koolvis zw. 2522; kl. koolvis wit 36; kl.m. heek 49; kl. heek 38; ham 55; kl. haai 22. per 50 kg. Kabeljauw 184122; gr. leng 98; gr. kool vis 50—36, per 125 kg. Agenda voor Velsen MAANDAG 16 JANUARI Thalia 8 uur: „De zevende sluier". Rex 8 uur: „De getemde avonturierster". DINSDAG 17 JANUARI Thalia 8 uur: „De zevende sluier". Rex 8 uur: „De getemde avonturierster". „It Testamint" voor „Fryske Trou" Een wakker groepje amateurs van de vereniging uit Hoorn heeft Zaterdagavond de IJmuidense taalgenoten een bijzonder plezierige avond bezorgd met „It Testa mint", dat voor de riese planken geschikt is gemaakt door mevrouw Siderius-Boon- stra. De Hollandse versie van dit stuk heeft al menige vrolijke dillettanten-avond ver oorzaakt en in „Thalia" werd het succes eveneens zeer bevredigend voor de leden van het Hoornse „Troch de tael forboren". Dat kwam in de eerste plaats door de op merkelijke vlotheid waarmee de gasten het blijspel over het voetlicht brachten. Jarich Gabbema, de „verbindingsofficier' tussen het jonge weeuwtje en de erfge naam van een half millioen haalde alles uit zijn dankbare rol, zonder te chargeren zodat hem de ereplaats meer dan toekomt, maar ook de andere figuren in dit dwaze verhaal hielden zich in alle drie bedrijven kranig. De beide paren, die de auteur wat al te dik had aangezet de gezusters Wiarda en het echtpaar Hekstra kregen niet altijd de caricaturale tekening, .die hun elders tot doorslaande lachsuccessen maakte maar dit' pleit onzes inziens aan de andere kant voor de beschaving van het toneelclubje. Lena Jongma, de levenslus tige weduwe in kwestie, die haar onver wachte nabob-van-een-aanbidder tegemoet treed in de vermomming van haar eigen dienstmeisje gaf haar rol de juiste mengeling van distinctie en be haagzucht en met deze twee goede hoofd rollen konden de omspelenden het wel wat kalmer aan doen de Canadese rijk aard bevoorbeeld was wel erg houterig zonder aan de totaal-indruk van deze ge slaagde avond afbreuk te doen. Voorzitter P. Dijkstra opende en sloot de „bütengewoane seaskomste" en deelde onder meer mee, dat de eigen toneelclub nog niet in staat is, geregeld grote stukken te brengen. F. Velsen klopt Alcmaria Victrix Hoewel Velsen zonder Bakkum speelde, won het gisteren te Alkmaar de vriend schappelijke wedstrijd tegen Alcmaria Victrix met 3-1. De drie doelpunten van Velsen werden gemaakt door Kramer. SCHEEPVAART IJMUIDEN Zaterdag 14 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Poeloe Laut van Londen, Petrel van Londen. Jacoba van Par. Stad Dordrecht van Stettin. Ardea van Antwer pen. Bialaystok van Gdynia. Ary Scheffer van Gothenburg. Arend M. van Newcastle. Rotti. van Djakarta. Parma van Delfzijl. Libelle van Rotterdam. Vertrokken zijn: Unie K naar Delfzijl. Draco naar Gothenburg. Veli Ragnav naar Nordenham. Visten naar Gothenburg. Spaar- nestroom naar Grangemouth. Polyphemus n. Port Said. Svend P.ie naar Blyth. Birka naar Stockholm. Bullfinch naar Londen. Lersey Mey naar Londen. Port Neor naar Belfast. Stad Breda naar Antwerpen. Jans naar Londen. Surte naar Londen. Orion naar Rot terdam. Ilos naar Hamburg. Berkelstroom naar Huil. Zeeland naar Odense. Gudrid n. Newcastle. Rijnstroom naar Londen. Zondag 15 Januari kwamen binnen: Helena van Helsingfors. Spurt van Bordeaux. Eem- stroom van Fowey. Lena van Vestervik. Grebbestroom van Londen. Regea van Lon den. Patria van Hull. Maud Thorden v. Rot terdam. Frysian Coast van Newcastle. Frisio van Londen. Strabo van Bilbao. Goldfinch van Londen. Vertrokken: Stad Maastricht naar Rotter dam. Frederik naar Aarhus, Hoogkerk naar Hamburg. Tarvali naar Buenos Aires. D.E.M.Bloemendaal 21 Hoewel de belangen welke er bij deze ontmoeting op het spel stonden zeer groot waren kunnen we toch niet zeggen dat de ploegen er hard voor hebben gewerkt. Het was over het algemeen een vrij slappe ver toning waarbij DEM zich ongetwijfeld wel de sterkste heeft getoond maar groots was het spel van DEM ook niet. Bloemendaal beschikt over een zwakke ploeg en dat deze ploeg onderaan de rang lijst staat verwonderde niemand, die deze middag het elftal in actie heeft gezien. In een periode waarin DEM een tikje sterker was slaagde Appel er in de Bloemendaalse doelman te passeren. Dezelfde speler bracht nog voor rust de'stand op 2-0. "Wel probeerde Bloemendaal na de rust het getij te doen keren en het Wijker doel kwam enkele malen in groot gevaar, maar toch kreeg DEM weer de beste kansen al bleef ook nu weer het spel onder de maat. Eerst toen Diederichs voor Bloemendaal een tegenpunt had gemaakt en daarmee de stand op 2-1 bracht, kwam er wat meer leven in de brouwerij. Het werd nog even zeer spannend maar de Beverwijkse achter hoede hield zich staande. Kinheim en Terrasvogels deelden de punten Een spannende strijd is gestreden in Velsen-Noord tussen Kinheim en Terras vogels. Door goed werk van de Santpoortse doelman is de thuisclub er niet in geslaagd een zege te behalen. Kinheim was met de wind in de rug terstond n de aanval en het doel van Terrasvogels verkeerde in gevaar. Aanvankelijk held de Santpoortse verdedi ging stand, doch toch moest zij zwichten na een goede aanval, welke middenvoor Van der Linden met een doelpunt besloot. Kort daarop kreeg Prinsen een kans, maar zijn schot, dat hij van enkele meters af stand inzond, ging tegen de paal. Terras vogels trachtte het spel te verplaatsen, maar Groeneveld en Paap in de verdedi ging van Kinheim onderbraken de aan vallen. In doel verrichtte Akkerman bij Terrasvogels goed werk en stopte enige schoten. Bij een der weinige aanvallen van de bezoekers zetten Van Dun goed voor. De verdediging van Kinheim weifelde even en Walburg schoot onhoudbaar langs Keirsgieter. Na de hervatting trad Terrasvogels ac tiever op. Toch liet de thuisclub een beter spel zien, maar succes bleef uit. Dortmund van de Santpoortenaren gaf van der Wal weinig gelegenheid door te breken en een keer kreeg Van der Linden een fraaie kans voor doel, doch hij schoot de bal nog in de handen van de doelman. De stand bleef ongewijzigd. Succes voor V.V.E De ontmoeting WEHollandia begon sensationeel. Van de aftrap af nam de voorhoede van de Hoornse club de bal mee en een der spelers gaf Blok het nakijken (0-1). WE pakte terstond enthousiast aan en was in de aanval gevaarlijker. Het duur de niet lang of W. van der Meij had de partijen op gelijke voet gebracht. De ver dediging van de thuisclub was niet goed op dreef en twee aanvallen van Hollancïia leverden twee doelpunten op (1-3). On danks de achterstand hield VVE stand en nog voor de rust zorgde W. van der Meij er voor, dat het 2-3 werd. In de tweede helft liet de thuisclub een behoorlijk spel zien. Spoedig maakte G. Jansen gelijk. Een felle strijd om de leiding volgde, waarbij de gasten het meest in de aanval waren. Tenslotte kwam WE opzet ten. Jansen plaatste de bal naar de vrij staande Vrijburg en deze maakte het winnende doelpunt (4-3). Vierde klassers jjeer U PA.KKISTEM "IfeKOSP Plaats een Burgerlijke stand Velsen GEBOREN: M. J. de Ruijter—van de Keer, d., Bloemendaalsestraatweg 42, Santpoort; H. G. VeldmanMol, d., Bloemstraat 16, IJmui den; J. M. Bierenbroodspot—Hoogvorst, d. Dirk Hartoghstraat 16, IJmuiden; C. P. Vrie. zingaVerhoog, z., Stratingplantsoen 37 rd., Velsen-N.; M. J. van TiggelenNijssen, z., Gladiolenstraat 25, Santpoort; E. Keirsgieter IJtsma, z., Wijk aan Zeeërweg 25. IJmui- den-O.; A. Kranenburg—-van der Made, d. K. Wilhelmstraat 21. IJmuidèn; K. Radema kersvan Dorp, d., Pres. Steijnstraat 40, IJmuiden; F. C. TaaieJanzik, d.. Zeeweg 357. Driehuis; M. Stetvan Son, z., Rijksweg 434, Santpoort; M. C. MeijerWitteman, z. Laurillardlaan 4, Santpoort; J. de Bruijne- Irik, z., Wijkeroogstraat 108, Velsen-N.: E. M. Kup—Oortwijn, d., D. Hartoghdwarsstraat 6, IJmuiden; M. W. van den Endevan der Schoot, z., Schroder van der Kolkweg 14, Bloemendaal; L. JagersmaAartsma, z., Ken- nemerlaan 93, IJmuiden. OVERLEDEN: M. Zwanenburg, 67 j., we duwnaar van H. C. Verbruggen, Schaepman- laan 7, Driehuis; D. J. van de Ree, 18 d„ dochter van B. van de Ree en G. Blaauw, Pres. Steijnstraat 16, IJmuiden; G. van der Vis, 59 j., echtgenoot van M. Zwart, de Weerdstraat 24, IJmuiden-O. ONDERTROUWD: J. Dalmaijer. de Ruij- terstraat 69. IJmuiden-O. en M. G. Tielrooij, de Ruijterstraat 69, IJmuiden-O.; D. Modder man, Warmenhovenstraat 69, IJmuiden en D. Visser, Warmenhovenstraat 68. IJmuiden. toek. adres: Warmenhovenstraat. 68, IJmui den; M. Meijer, Staalhavenweg 1. Velsen-N. en K. M. Sanders. Watervlietstraat 27. Vel sen-N.: J. Engelhart. D. Hartoghstraat 48. IJmuiden en E. Dekker, Nachtegaallaan 1, IJmuiden-O.; J. van Beelen. Pres. Kruger- straat 59, IJmuiden en J. A. Bosch, Pres. Kru- gerstraat 59, IJmuiden. GEHUWD: K. van Genderen en G. de Boer. Frogerstraat 32, IJmuiden; H. Fokkens en J. van Beek; D. Deun en G. den Haan, Schagchelstraat 17. Haarlem; J. den Heijer en G. E. van der Linden, Trompstraat.80, IJmui- den-0 H. Zandstra en G. Bakker. Klever laan 29, Bloemendaal; C. Bron en D. Streef- land, Vleetstraat 28, IJmuiden; J. W. J. Vis ser en H. C. Breggeman, van Broekhuijsen- straat 20 B, IJmuiden. V.V.B. stelde niet teleur tegen A.S.V. (20) De Breesapers hebben hun aanhang niet teleurgesteld en met 2-0 van ASV gewon nen. Terstond was VVB in de aanval. Mi chel gaf een goede voorzet, welke Helder naast schoot. Langzamerhand kwamen de Amsterdammers er boter in en een gelijk opgaande strijd volgde, waarbij de ver dedigingen het zwaar te verantwoorden kregen. In technisch opzicht was VVB iets beter. Na een kwartier spelen stelde Hel der met een goede pass Both in staat de thuisclub de leiding te bezorgen. ASV werkte hard voor de gelijkmaker, maai de voorwaartsen hadden bij Arisz en Van Veelen weinig succes. Onmiddelijk na de hervatting trok de Amsterdamse voorhoede ten aanval en bii een schermutseling greep Van Veelen in. Daarna werd VVB sterker. Vele hoekschop pen werden op het Amsterdamse doel ge nomen. Eerst vijf minuten voor het einde leverde een aanval succes op. Helder plaat ste de bal naar Zand. die het tweede doel punt voor zijn rekening nam. C.S.V. won van R.C.Z. Door een zege van 30 op RCZ heeft CSV de kans op de bovenste plaats behou den. In het eerste hall' uur stond het spel op een hoog peil en de Castricummers verkregen een voorsprong van 30, welke zij tot het einde behielden. De doelman van RCZ had het eerste en derde doelpunt kunnen voorkomen. Na vijf minuten spelen opende Reumer de score, toen de doelman der tegenpartij na een schot misgreep. Kort daarop schoot H. Sjouw de bal, welke hem prachtig was aangegeven door H'. Jacobs, in de linker bovenhoek. RCZ kwam opzetten, maar had met schieten geen sue* ces. Na drie en twintig minuten spelen nam C. Blei een vrije schop. Hij plaatste de bal naar H. Jacobs, die zacht op doel schoot. De doelman beoordeelde het schot verkeerd en de stand was 30. Aan de andere kant redde Dokter een keer toen doelman De Heer reeds gepasseerd was. Na de hervatting waren de gastheren, die door invallers reeds verzwakt waren, min der op dreef doordat enkele spelers op halve kracht speelden. RCZ was meer in de aanval en doelpuntte een keer, echter toen een speler buitenspel stond. Het einde kwam met 30. IJlc. In de afgelopen week is in het Kanaal veel ijle haring gevangen. Vooral kotters en schepen die wat „droger" heb ben kunnen vissen, zijn elke dag met goede vangst in de Zeeuwse havens binnen ge weest. Zaterdag werd door de Java (Kw. 159) 250 kisten ijle haring gelost. De Karei Doorman (Kw. 227) loste 70 kisten en enige kotters 250 kisten. De prijs voor deze lege haring was per kist van 11,tot ƒ7, Goede week. Het mooie visweer in de afgelopen week heeft grote invloed gehad op de scholvangsten, waarmede dit week end de trawlloggers na een week vissen binnen kwamen. En daar Engeland graag onze grote schol koopt, levert 'deze goede vangst zowel deviezen als een lonende be somming op. Bij de vleet. De broodvissers zijn thans zeer actief met de vlet en lichte netten, en zij wagen zich zelfs buiten de pieren. In de afgelopen week bedroeg de totale vangst van een vlet 1100 kilo gul, schar en bot. De besomming van enige der hoogste vangers was 400, Mager. De gehele week wordt geen rondvis-aanvoer verwacht van trawlers. Platvis zal van de schuitjes (met goed vis weer) te verwachten zijn. Aan de Maandagmarkt verschenen 24 trawlloggers met verse vis, hoofdzakelijk grote schol en tong, Tien kotters hadden 600 kisten platvis. De Gorredijk (IJm. 75) loste Kanaalharing. verloor met 1—0 Stormvogels van Velox II Evenals het eerste elftal verloor Storm vogels 2 zijn belangrijke wedstrijd voor de bovenste plaats met de oneven goal. De IJmuider ploeg speelde deze middag niet haar beste wedstrijd. Vooral in de voor hoede rammelde het geducht. Feitelijk was rechtsbuiten Luppens de enige speler, die het de Velox-verdediging nog wel eens lastig maakte. De vleugel Broek-Blinkhof bracht er al heel weinig van terecht. Ook de ploeg van Velox 2 vertoonde niet het spel dat we van een leidend elftal meenden te mogen verwachten. Kort voor de rust scoorden de Utrechtenaren door hun rechtsbuiten na een enigszins ontac tisch uitlopen van doelman Hamers het enige doelpunt van de wedstrijd. Velsen-Noord IJmond-dames wonnen IJmondBGV 2—0 De damesploegen van IJmond en BGV begonnen de handbalcompetitiewedstrijd met enige snelle open aanvallen, waardoor een aardige strijd ontstond. Toen na tien minuten spelen de rechtsbuiten van IJ mond een schot loste, verdween de bal over de handen van de BGV-doelverdedigster in het net (10). De strijd was daarna wel levendig, maar voor de doelen vormden de speelsters steeds een kluwen, zodat er geen goede schoten gelost konden worden. Na de hervatting werd het spel meer „open gegooid" en daardoor won het aan aan trekkelijkheid. Aan beide kanten werden nu talrijke schoten gelost. IJmond was echter iets doortastender en kort voor het einde van de overigens gelijk opgaande strijd kwam bij een algemene IJmond- aanval.het tweede doelpunt (20). IJmond 2Foresters 2 10 Tegen de verwachting in wist het tweede IJmond-damesteam de aanstaande kam pioenen een kleine, maar verdiende neder laag toe te brengen. Het begin was wat zenuwachtig maar toen spoedig na de aan vang de IJmond-midvoor uit een door braak doelpuntte, werd het spel beheerster. Van beide kanten werd fel gestreden en de IJmond-verdediging moest alle zeilen bij zetten om verschillende doorbraken der Foresters onschadelijk te maken. Deze waren vaak zeer gevaarlijk, maar de schoten werden goed gestopt of kwamen naast en over het doel terecht. De IJmondse dames bleven ook actief en verschillende keren kwamen zij voor het Foresters-doel. De verdediging van de gas ten bleef echter paraat. Vooral in de laatste tien minuten was de IJmond-aanval her haaldelijk voor het vijandelijke doel maar tot scoren kwam het niet meer (10). Herstelde D.U.W.-arbeiders toonden hun dankbaarheid Enige weken geleden slipte bij „Beecken- stein" op de Rijksstraatweg tussen Haar lem en Velsen een bus met DUW-arbei- ders tengevolge van de gladheid, waarna het voertuig omsloeg. De 32 inzittenden, waarvan velen licht en sommigen ernstig werden gewond, von den een liefderijk onthaal bij de familie Schoo, welke in de buurt een veehouders- bedrijf uitoefent en het gehele huis voor de verzorging der gewonden ter beschikking stelde. De meeste slachtoffers zijn weer her steld en aan het werk gegaan en Zaterdag werd door hen besloten als bewijs van erkentelijkheid de familie Schoo een kleine bloemenhulde te brengen. Op de terug reis met dezelfde, inmiddels gerepareer de auto en dezelfde eigenaar-chauffeur werd bij het huis van de gastvrije familie gestopt, v/aar een deputatie mevrouw Schoo met haar gezin een wel zeer prettige verrassing heeft bereid. SERENADE VAN „ST. CAECILIA" Vrolijke muziekklanken brachten Zon dagmiddag talrijke belangstellenden naar de Corverslaan, waar de R.K. Harmonie „St. Caecilia" zich op weg begaf naar de Van Diepenstraat. Hier werd een serenade gebracht aan het echtpaar G. B. van Roon, lid van de Harmonie, wegens zijn zilveren huwelijks feest. IJmuiden-Oost CONCERT DOOR DE HOOGOVEN HARMONIE. Op 4 Februari organiseert de Hoogoven- harmenie een avond welke zal plaats vin den in het IJmuidense Patronaatsgebouw. Voor de pauze concerteert de Hoogoven harmonie en na de pauze zullen eigen ledon een cabaret-programma verzorgen. OECUMENISCHE JEUGDRAAD BIJEEN. De Oecumenische Jeugdraad Velsen be legt Dinsdagavond 17 Januari een vergade ring in de Marnixschooi te IJmuiden. Hier zal gesproken worden over het onderwerp dat in de discussiegroepen is behandeld en het nieuwe onderwerp voor de volgende maanden zal worden vastge steld. Er wordt voorts een lekenspel opge voerd, getiteld „mensen onderweg", een spel naar aanleiding van de gelijkenis van de „Barmhartige Samaritaan". Verder zul len er belangrijke organisatorische kwes ties besproken worden. Santpoort Toneelavond „Amicitia" De toneelvereniging Amicitia zoekt ieder seizoen voor haar tweede uitvoering naar een werk, dat boven het gewone genre uitgaat. Dit zoeken is lang niet eenvoudig en kost veel hoofdbrekens. Een dergelijk streven is in elk geval lofwaardig. Ditmaal kwam Amicitia met het toneel spel van Henk Bakker en Christien van BommelKouw „Jong zijn we maar een maal", de geschiedenis van een flirtende, graag weer jong zijnde moeder, die zich schaamt ai bijna volwassen kinderen te hebben. Dat een dergelijke flirtation ver keerd moet aflopen weten we al bij voor baat. Maar het dilettantentoneel vindt er drie bedrijven lang een aardige taak in. Nu lag dit spel Amicitia niet gunstig: het is enerzijds te veel society-stuk dat qua houding en dictie vrij hoge eisen stelt. Anderzijds kwam men wat het uitbeelden der leeftijden betreft met de niet weg te grimeren werkelijkheid in conflict, zoals bijvoorbeeld in cle verhouding moeder, dochter en zoon. Dat beide laatsten kin deren van de eerste waren, was niet aan te nemen. Niettemin kan men deze tekortkomingen terzijde stellen als men overweegt met welk een grote toewijding de werkende kring van Amicitia zich kweet om dit spel van conflicten tussen de ouderdom en de jeugd aannemelijk weer te geven. Er maakte zich uit die werkende kring een drietal los, dat door natuurlijk en ongedwongen spel een uitstekende indruk gaf: mejuffrouw I. Cassee als de dochter Els, de heer C. Ros kam als haar (stille) aanbidder Frank en mevrouw W. van der Horst over wier goede spelkwaliteiten ik reeds eerder mocht schrijven en die ook nu een sterke speel ster bleek te zijn. Rolkennis en samenspel waren acceptabel en de regisseur, de heer W. Mulder, heeft vermoedelijk weinig moeite gehad om de speiers en speeTsrcrs van Amicitia op zijn aanwijzingen te doen reageren. De belangstelling in De Weijman was ditmaal minder groot dan gewoonlijk bij deze vereniging het geval is. A. J. VAN DER WEIJDEN. Castricam De heer Jac. Smit in het zilver Zaterdagavond gaf de heer Jac. Smit in zaal Borst te Castricum een bal ter gelegen heid van zijn zilveren jubileum als dans- leraar. Pater Adriaans uit Heemskei'k bood de heer Smit zijn gelukwensen aan. Namens de clubs in Castricum dankte de heer J. Res de heer Smit en bood hem als jubileum-geschenk een armstoel aan. Hiermede was het officiële gedeelte af gelopen. De heer Smit gaf met zijn dochter nog een demonstratie van de Engelse wals, de Tango en de Quick-step en daarna be gon een gezellig bal. Concert van St. Aloysius Zondagavond gaf St. Aloysius een con cert in de zaal van de heer Borst te Castri cum, wederom met medewerking van het Kinheim-kwartet. Het bleek dat het pro gramma, hetzelfde als dat van de uitvoe ring van Woensdag in zaal Roozendaal, er nog beter in zat dan de vorige maal.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3