c Puistjes... J Frankrijk en Duitsland D" DÉBRALIIME Voorgesteld wordt, vier eerste klassen in te stellen van vijftien elftallen elk Voor verhuizingen Radio geeft Woensdag Scholingsgelegenheid voor gedemobiliseerden wordt aanzienlijk uitgebreid Wereldnieuws I ieirwe Ui 'gaven Dinsila» 17 Januari 1950 IN DE WERELDPOLITIEK )E FRANSE MINISTER van Buiten landse Zaken. Robert Schuman, is naar Duitsland getogen om verschillende rede^ nen: De Franse regering heeft een gebaar van vriendschappelijke welwillendheid tegenover de West-Duitse naburen willen maken en tegelijk een poging willen onder nemen om de talrijke kwesties, die na het einde van de oorlog tussen Duitsland en Frankrijk zonder oplossing zijn gebleven, nader tot een voldoeninggevend einde te brengen. En, zeker niet in de laatste plaats, zal dit bezoek de buitenwereld en vooral Amerika ervan moeten overtuigen dat Frankrijk genegen is een nieuwe Duitse staat in Europa als gelijkberechtigd partner te accepteren. Van Duitse zijde is dit bezoek met ge mengde gevoelens tegemoet gezien en mee gemaakt. gevoelens die misschien wel over wegend wantrouwend waren. Want wat de West-Duitse politieke leiders sinds de op richting van de West-Duitse staat uit Frankrijk hebben vernomen ten aanzien van de Franse meningen over de toekom stige rol van Duitsland in Europa, was niet zeer geschikt om louter-vriendschappelijke gevoelens te kweken. De Fransen hebben nagenoeg geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan om uiting te geven aan hun bezorgdheid ten opzichte van een Duitse wederopstanding en bij talrijke Europese conferenties bleken de Franse vertegen woordigers vaak de minister van Bui tenlandse Zaken zelf gebonden aan één parool: Pas op met Duitsland. Schuman is eigenlijk gedurende zijn ge hele ambtsperiode als minister-president en minister van Buitenlandse Zaken een der ijverigste woordvoerders geweest van een streven om Duitsland de kans tot weder intrede in de Europese gemeenschap te geven, doch ook hij moest telkens weer voorbehouden maken, aangezien de wan kele Franse regeringen juist door al te veel toegevendheid tegenover Duitsland hun bestaan op het spel zetten. Weliswaar kon Schuman nu en dan ver klaren dat de Fransen een nieuwe Duitse staat als onderdeel van een Europese fede ratie gaarne zouden verwelkomen, doch wanneer het op besluiten aankwam, was er altijd een zekere stroefheid van Franse zijde te bespeuren, veroorzaakt door het feit, dat de Franse partner in deze Euro pese gedachtenwisselingen niet vrijuit aan Duitsland de kans durfde geven. Thans is in Bonn, waar Schuman met de West-Duitse kanselier Adenauer sprak, ge bleken dat de Franse minister ten aanzien van zeer bepaalde onderwerpen met een streng consigne naar Duitsland is gegaan, het consigne om vast te houden aan de op vattingen die de Franse regering in haar Duitsland-politiek verankerd heeft.De Saar- kwestie is er een voorbeeld van. Schuman moest in Bonn verklaren, dat Frankrijk star vasthoudt aan zijn politiek ten opzichte van de Saar en aan de door de geallieerden te Moskou in 1947 getroffen regeling, die de sanctie betekende voor de economische unie tussen Frankrijk en het Saargebied. Deze regeling stelde tevens een definitieve beslissing over de status van de Saar uit tot het vredesverdrag. Van Duitse zijde is onomwonden ver klaard, dat het Saargebied als Duits dient te worden beschouwd en dat een voortzet ting van de Franse annexatieplannen het woord is niet genoemd, doch de omschrij ving duidt glashelder op deze opvatting onvermijdelijk de Frans-Duitse samenwer king zou vertroebelen. Adenauer heeft ge zegd dat de samenwerking van Duitsland met de andere Europese staten in een Europese unie ernstige hinder zou onder vinden van een onopgeloste Saarkwestie; welk dreigement waarschijnlijk „terzijde" voor Amerikaanse oren is bedoeld. Ongetwijfeld heeft Amerika, dat op het ogenblik zeer gevoelig is voor alles wat de Europese samenwerking hindert, al eerder de Fransen stille wenken met betrekking tot een toenadering tot Duitsland toege diend en het is niet onmogelijk dat de Duitse reis van Schuman ook in dat opzicht een diplomatiek gebaar is, doch langzamer hand moet het ook Washington toch wel duidelijk zijn geworden dat „stille wenken" op het hoofdstuk FrankrijkDuitsland slechts een zeer betrekkelijke waarde heb ben. De Europese samenwerking heeft en dat zien de Fransen beter dan wie ook Duitsland nu eenmaal hard. nodig en wanneer de Russisch-Amerikaanse contro verse er niet tussen was gekomen, zou die samenwerking waarschijnlijk al heel wat verder gevorderd zijn, doch nu de kwesties als die van het Saargebied, de Ruhr, de herstelbetalingen, de Duitse Oostelijke grenzen en andere hangende vraagstukken alle dienstbaar gemaakt worden aan dat overheersende doel, de Duitse vriendschap en kracht te winnen tegenover Rusland, is de Franse achterdocht niet meer te elimi neren met de dooddoener: Europese samen werking. Het gevaar is groot dat de Fransen zich meer en meer gaan beschouwen als de enige grendel 'op de deur die het „wilde Duitse beest" gevangen houdt. Zij moeten het idee hebben dat de Amerikanen desnoods een Duitse heersersrol in Europa zouden accep teren als daardoor Rusland maar in toom zou worden gehouden en dat is een idee, die gemakkelijk tot een psychose kan wor den. Misschien is het reeds een psychose, die Frankrijk zo stijf doet vasthouden aan de Saar-regeling. Want dit beleid getuigt niet van vooruitzien. Wanneer de gedachte aan een federaal Europa helder en zonder ne venbeelden in de Franse politiek weer spiegeld zou worden zoals de Franse politici zo gaarne zeggen, dan zou soepelheid in de kwestie van de Saar hun een gebiedende eis moeten zijn. De Saarlanders immers zijn niet zonder uitzondering Frans-gezind, ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij. nen dikwijls in 24 uur, evenals vuile poriën en vetwormpjes.door liet beroemde huidgeneesmiddel (Adv.) zij vormen eerder een ontevreden minder heid in het Franse bestel en het zou een Europese federatieve regering gemakkelijk vallen dit gebied een federatief-gerichte autonomie te verlenen. Het dreigement van Adenauer dat Duits- lands medewerking in een Europese Unie door het Franse Saarbeleid ernstig zou worden gehinderd, is al evenmin impone rend van allure. Die Europese unie immers staat zo ver langend voor de Europese drempel om juist dergelijke kwesties de natuurlijke oplossing te schenken, die bij onbeperkte souvereini- teit van de Europese staten niet denkbaar is. Zij staat niet voor de Europese drempel om Duitsland, Frankrijk of andere landen ouderwetse geschenken in de vorm van land en invloedsferen te offreren in ruil voor hun bereidwilligheid, haar binnen te laten. J. L. Indeling nieuwe voetbalcompetitie Over vijf jaar zijn er twaalf ploegen per afdeling groot en klein moet men bij TEMPO zijn Transporren DOOR GEHEEL NEDERLAND Goederen zijn verzekerd Rozenstraat 15 Telefoon 20020 (Adv.) HILVERSUM I, 301J> M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Platen. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Platen. 11.15 ..Een wensdroom geeft geen dividend". 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.30 Trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.20 Platen. 13.25 Fuga-concert. 14.00 Kamer orkest. 14.45 Platen. 15,00 Blaaskwintet en piano. 15.30 Strijkorkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Zigeunerkwintet. 17.45 Voor kinderen. 18.00 Leger des Heils-orlcest. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boek bespreking. 19.30 Sport, 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws, 20.05 .Familiccompetitie. 20.15 „Elias", oratorium. 22,45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Koor, blaasensemble en solist. HILVERSUM II, 414.5 M. 7,00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Volksuniversiteit. 11.30 Platen. 12.00 Accor- deonmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor boeren. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest en solisten. 14.00 Ge sproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Viool en piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Kwartet. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 13.20 Trio. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Platen. 1915 „Is een Christen buiten Gods kring plooibaar en kneedbaar?". 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Socialistisch nieuws. 20.20 ..II campanello". opera. 21.20 „Een plattelands doktertje". 22.20 Lichte muziek. 22.45 Weten schappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. DE ECONOMISCHE UNIE VAN HET SAARGEBIED MET FRANKRIJK Q KOLCNBEKXETN KOLENMIJNEN metaal industrie A ocmische industrie glas industrie De economische unie tussen Frankrijk en Saargebied in beeld. Tevens geeft dit kaartje de uitslagen van de volkssteimping 1935 en de verkiezingen van 1947. De status van het Saargebied is actueel geworden door de reis van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman. naar West-Duitsland. waarbij bleek dat in het Saarprobleem nog van geen compromis sprake kan zijn. Dit jaar 12000 gegadigden voor een opleiding De scholingsgelegenheid voor gedemobi liseerden in Rijkswerkplaatsen wordt aan zienlijk uitgebreid. Nu dit jaar ongeveer 84.000 soldaten uit. Indonesië terugkomen, waarvan 15 procent voor scholing in aan merking komt, zal men ruimte moeten maken voor 12.000 man. In Heerenveen wordt een nieuwe Rijkswerkplaats opge richt. In van de 36 bestaande werkplaatsen worden die te Leeuwarden, Hoorn en Zwolle met metaalbewerkingscursussen uitgebreid. Op verschillende werkplaatsen worden cursussen voor stucadoor, terazzo- werker, straatmaker of schilders ingelast. Deze organisaties die per 1 Mei hun beslag krijgen zullen in plaats van aan 4000, on derwijs aan 6000 leerlingen tegelijkertijd mogelijk maken. Van de Rijkswerkplaatsen zullen er 20 me taal- en bouwvakafdelingen hebben, drie 14 uitsluitend een bouwvakafdelingen en 14 uitsluiten een bouwvakafdeling. Bij grote toeloop zal men op enkele plaatsen wellicht tot twee-ploegen onderwijs moe ten overgaan. Bij het aanwerven van leer krachten, zogenaamde werkmeesters, ver wacht men geen moeilijkheden. Door in voering van een ploegenstelsel kan men de capaciteit der werkplaatsen eventueel tot uiterlijk 10.000 leerlingen opvoeren. Dit alles betekent, dat scholing of her scholing van burgerwerkkrachten voor lopig op de tweede plaats zal komen. De- mobiliserenden genieten voorrang, ook bij plaatsing in het bedrijfsleven. Behalve aan de scholing in de Rijks werkplaatsen wordt zeer veel aandacht be steed aan scholing in de bedrijven. Op grond van „scholingsovex-eenkomsten" tus sen werkgevers en werknemers worden dergelijke scholingen, afhankelijk van de duur, gesubsidieerd met 300 tot 500 gulden per leerling. In leidende kringen van het ministerie van Sociale Zaken is men zeer voldaan over de medewerking van werk gevers voor het opleiden en plaatsen van gedemobiliseerden. Zoals men weet moeten demobiliseren den, die voor hun diensttijd minstens 90 dagen in dienstverband met een werkgever hebben gestaan, weer in hun oude baan worden teruggenomen. Dit betreft, onge veer 60 procent der terugkerende man schappen. Indien hij daarvoor echter ge gronde en gezonde redenen heeft, kan een demobiliserende soldaat die in een derge lijke positie verkeert, toch toestemming krijgen om eerst een scholing te ontvan gen. Het oude recht om de vroegere be trekking te herkrijgen vervalt dan welis waar, maar de soldaat leert dan een vak, Productie „Willem Barendsz" hoger dan vorig jaar Volgens opgave van de N.V. Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart heeft de „Willem Barendsz" sinds het nieuwe vangstseizoen begon, tot 7 Januari 17.116 vaten traan en 4644 vaten spermolie gepro duceerd (6 vaten is 1 ton). In de overeen komstige pei'iode van het vorig seizoen werd, met 2 vangdagen meer, 16.678 vaten traan en 3838 vaten spermolie geprodu ceerd. Indexcijfers van in-en uitvoer Het volume-indexcijfer van de totale Ne derlandse invoer bedroeg volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek voor November 113 (grondstoffen 115, inves teringsgoederen 90. consumptiegoederen 140. brandstoffen 116) op basis 1948 100. In October was dit indexcijfer 110 en in No vember 1948 96. Het volume-indexcijfer van de totale uitvoer bedroeg 1S1 (onbewerkte landbouwproducten 280, fabrikaten 176) ver geleken met 130 in October en 118 in No vember 1948. Het prijsindexcijfer van de totale invoer was 97 tegen 95 en 102 en dat van de uitvoer 93 tegen 94 en 101. dat hem vele kansen biedt. Tijdens de opleiding ontvangt hij reeds ongeveer 90 procent van het loon voor een geoefende arbeidskracht in zijn branche. Zij, die ongeschikt zijn voor scholing en niet naar een werkgever terug kunnen gaan, krijgen voorrang bij plaatsing door een Gewestelijk Arbeidsbureau alsook bij emigratiebemiddeling. Tot 1950 werden 1239 gedemobiliseerden van de totaal 15.000 leerlingen in de Rijks werkplaatsen tot niet-geroutineerde vak lieden opgeleid. De routine moet in de vak beoefening worden opgedaan. Dit jaar zul len er naar schatting 12.000 gedemobili seerden gegadigden voor een opleiding zijn. De cursussen duren gemiddeld een half jaar. Als nu de bedrijven op even ruime schaal voor de opname der werkkrachten kunnen blijven zorgen dan is er alle reden tot tevredenheid. Heffing op de teelt van consumptie-aardappelen De hoofdafdeling Akkerbouw van de Stichting voor de Landbouw heeft een plan aanvaard om door middel van areaalhef fing gelden te verzamelen, teneinde door het leggen van een bodem in de markt de prijsvorming van consumptieaardappelen gunstig te kunnen beïnvloeden. Begonnen zal moeten worden met een matige heffing, waarbij de gelden kunnen worden gebruikt om eventuele catastrophes bij oogst 1950 te voorkomen. De heffing zal gelden voor alle klein bedrijven en de grotere bedrijven op zand grond, die als regel mede voor de markt telen. De kleinere bedrijven op zandgrond (minder dan vijf hectax-e bouwland) nemen niet deel in het fonds en kunnen daarom ook niet van de eventueel te treffen maat regelen profiteren. Het plan is met de minister van Land bouw besproken. Hem is gevraagd, in hoe verre in enigerlei vorm financiële steun van de overheid kan worden verleend bij ver wezenlijking. De minister bleek sympathiek te staan tegenover door het bedrijfsleven te In de op Zaterdag 25 Maart in Utrecht te houden bijeenkomst van de bondsver gadering van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond zal aan de orde komen een voorstel tot herziening van de competitie indeling. Volgens de Sportkroniek is de ontwerp-indelmg op de volgende principes gegrond: instelling van een landelijke eerste klas, los van de districten van vier afdelin gen, ieder met vijftien elftallen, na een jaar teruggebracht tot veertien elftallen en na vijf jaar tot twaalf elftallen. Het handhaven van zes districten voor de tweede, derde en vierde klassen met een pyramide in de ver houding 2, 4. 8 met twaalf elftallen per afdeling (voor de reserve klas een pyra mide in de verhouding 1, 3, 9 met tien elf tallen per afdeling). De degradatiewedstrij den wil men handhaven en het spelen van promotiewedstrijden „in de breedte" blijft noodzakelijk. In de toelichting wordt opgemerkt, dat het bondsbestuur reeds in 1935 een commis sie had samengesteld, om het competitie- vraagstuk nader te bestuderen. Deze com missie maakte plannen, maar tot een voor allen bevredigende oplossing kwam het niet. Door de fusie en splitsing van het Zuiden in twee districten werd het aantal eerste klassers tot zes en zestig opgevoerd. Ook werd in de oorlogsjaren de degradatie niet toegepast. Na de bevrijding zijn de besprekingen voortgezet en ook zijn allerlei plannen met afgevaardigden van clubs besproken. Men stond afwijzend tegen het instellen van een hoofdklasse, 'doch voelde wel voor zestig eerste klassers. Vertegenwoordigers van eerste klassers achten het aantal ploegen van tién in één afdeling te gering en lagere klassen verzochten het aantal op twaalf te brengen. De commissie van voorbereiding heeft zoveel mogelijk met de opmerkingen rekening gehouden, doch is unaniem van mening, dat het aantal eerste klassers te groot is. Het aantal van zestig eerste klasse- Schaken Wereldkampioenschap dames Te Moskou werd de uitgestelde partij van de dertiende ronde tussen Tranmer en Ger- manova gespeeld. Bij de zeventiende zet maakte laatstgenoemde een fout waarna zij de partij opgaf. Voorts werden de volgende afgebroken partijen gespeeld: BelovaRubtsova (4—1: BykovaKarff 10; Fenny HeemskerkMora MRuden- koRubtsova 10; BykovaLangosh 10. Heden, Dinsdag 17 Januari worden de ovei'ige afgebroken partijen uitgespeeld, waarna op 18 Januari de vijftiende en laatste ronde van het tournooi wordt gehouden. Competitie Noordhollandse Schaakbond vordert De competitie van de Noordhollandse Schaakbond nadert thans het beslissende sta dium. In de eex-ste klasse A gaat het tussen dx'ie clubs namelijk Aalsmeer, dat een grote overwinning op Bloemendaal behaalde (voor lopig VfcI'/j), maar dat het heel wat moei lijker had tegen Rolland (voorlopig 2Vü2MO ten tweede Rolland I, dat hoopt, dat de af gebroken partijen een gelijk spel tegen Aals meer zullen opleveren. waarna het dan nog ongeslagen is en ten derde Het Oosten, dat met 6—4 van HSG II won en op een over winning rekent tegen Heemstede (vooxdopig 3'O3 MO Haai'lem II, dat met 46 verloor van Heem stede stelde zich px-atcisch veilig, dank zij een 4M5M overwinning op Bloemendaal. In de eerste klasse B maakt Haarlem goe de kans kampioen te worden', niet alleen doox'dat het met grote cijfei's won van Pur- merend (28) en van Zaandam II, (vooxdopig 63). maar ook doox-dat ASC II een onver wachte nederlaag leed tegen VAS II. Haax-- lem zal echter met grote cijfers moeten winnen van Santpoort, want de bordpunten gaan hier een grote rol spelen. In de tweede klasse A is de ontmoeting tussen Kennemerland II en De Torens van groot belang voor de bezetting van de onder ste plaats. De Torens zag een voox-lopig gelijk spel tegen Kijk Uit veranderen in een 6—4 nederlaag en verloor daarna met grote cijfers van Het Oude Slot (28). Kennemerland II leed een nederlaag tegen Kijk Uit (7M2M) HWP zag zijn kansen dalen door een 3M6M nederlaag tegen Hoogovens Iï. In de tweede klasse B is de wedstrijd Heemstede IIHaarlem III van groot belang. Heemstede II haalde tot nu toe de volle buit binnen, waarbij een kleine overwinning (4M5MO op HSG III, Bloemendaal II be haalde een tweede gelijk spel, nu tegen Aals meer II. Ook Rolland IIAalsmeer II bleef voorlopig nog gelijk: 4M4M. In det weede klasse C houden Kennemer land en Haarlem IV gelijke tred. Eerstge noemde club won met 6M3V2 van Heem stede III en Haarlem IV won met dezelfde cijfers van De Uil I. Het Oosten III heeft de leiding in de derde klasse C, doch het moet nog tegen HSG IV sjbelen. De definitieve uitslag Het Oosten III Zandvoort I werd 7M2M; Spaarndam I HWP II werd 4—6 en PEN—HSG IV werd 4—6. In de derde klasse D is de situatie span nend. Drie clubs gaan aan kop: SSCH, met de beste bordpunten door een grote overwin ning op Het Oosten II (6K>3M), Heemstede IV, dat zeker is van winst op Hoofddorp (voorlopig 3M5M) en Het Oosten II, dat treffen" maatregelen tot stabilisering van de I geenszins kansloos is. Hillegom 't Schouw- prijsontwikkeling. lje werd clubs moet omlaag ter vex'betei-ing van het spelpeil. Het bestuur van de K.N.V.B, heeft zich in meerderheid met het ontwerp van de commissie verenigd. De commissie heeft vijf plannen gemaakt over de indeling van de eerste klas over het gehele" land, dus los van de districten. Het bondsbestuur verenigde zich met de volgende indeling: eerste klasse A: KFC, EDO. RCH. Vole wijekers, DWS, 't Gooi, Go Ahead, AGOVV, Hengelo, Enschedese Boys, Heerenveen, HSC, Friesland, GVAV en Be Quick. Eerste klas B: VSV. Haarlem, Ajax, Blauw Wit. Zeeburgia, DOS, Wageningen. Zwolse Boys. Heracles, Enschedé, Sneek, Achilles, Leeuwarden, Frisia en Velocitas. Eerste klas C: ADO, SVV. Neptunus, Feyenoord, Quick, NAC, RBC, Willem 2, BVV, Eindhoven. Helmondia, Bleyerheide. Juliana, MW en Sittardse Boys. Eerste klas D: HBS. HDVS, Xerxes, Spax-- ta, NEC, TSC, NOAD, Longa, Brabantia, PSV. VVV, Kerkvade, Limbui-gia, Maux-its en Sportclub Emma. Bij deze indeling is het land verdeeld in twee helften (hoi'izontaal). Indien de bondsvei-gadering het ontwerp aanneemt, dan zal de indeling in het ko mende seizoen van kracht zijn. Het ver- kx-ijgen van het vereiste aantal elftallen in de lagere klassen zal enkele seizoenen in beslag nemen. Uit de eerste klassen degra deren wel clubs, om een bepaald aantal te bereiken. Aston Villa uitgeschakeld voor de Engelse beker De voor de tweede maal overgespeelde bekerwedstrijd Aston Villa—Middlesbrough is met 30 door Middlesbrough gewonnen. Deze club komt thans in de viei'de ronde tegen Chestei-field uit. Estafette-zwemtocht Lowestoft-Zandvoort Tot de attracties van het Zandvoortse zomerseizoen zal dit jaar ook een esta fette-zwemtocht van de Engelse badplaats Lowestoft naar Zandvoort behox-en. Zand voortse zwemmers, wellicht met enkele Haarlemse aangevuld, zuilen van Lowe stoft een koker met een boodschap van de burgemeester van die plaats aan zijn Zandvoortse collega meenemen. De voorbereidingen tot dit evdhement, waarvoor grote belangstelling bestaat, zijn reeds ver gevorderd. België-neemt ook deel aan de sportuitwisseling Ter gelegenheid van de jaarvergadering, die de Engelse tak van de Engels-Neder landse Sport-organisatie op Vrijdag in Derby hield, waren afgevaardigden van Nederland en België naar Derby gekomen. Onder hen was de heef D. J. A. Geluk uit Haarlem. De volgende morgen werd een internatio- nale bijeenkomst gehouden te Londen, waar verschillende actuele problemen werden be sproken. Voor de eerste maal was België vertegenwoordigd en wel door afgevaardig den Van de stad Gent. Deze stad zal thans gaan uitwisselen met de Engelse stad Ham mersmith. Dit jaar zullen nog tien andere Belgische steden volgen. Ook tot opneming van Denemarken werd in een beginsel besloten. De mogelijkheid van de organisatie van een tweedaags inter nationaal congres in Nederland dit jaar werd besproken. De Nederlandse organisatie zal dit congres in voorbereiding neinen. Het bestuixr van de organisatie zal in 1950 worden uitgebreid. Onder meer zal ook België hierin worden vertegenwoordigd. Boksen Harry Bos kampioen weltergewicht van Nederland De Amsterdammer Harry Bos behaalde in Krasnapolsky te Amsterdam een kleine over winning op punten op de weltergewichtkam- pioen van Nederland Job Roos (Rotterdam) zodat de titel in handen van Bos overging. Het gevecht werd gehouden over twaalf ronden van drie minuten. Willy Schagen heeft ook zijn vierde partij als professional gewonnen. Hij kwam in de ring tegen de Rotterdammer Jan de Bruin, die pas uit Indonesië is teruggekeerd. Mijnwerkersstaking in Amerika duurt voort Ongeveer 25.000 arbeiders van de vet- koolmijnen in West-Pennsylvanië, die in staking zijn, hebben de aanbeveling van John Lewis om het werk te hervatten, ge negeerd. In Noord-West Virginia hebben ongeveer tienduizend mijnwerkers besloten weer aan het werk te gaan. Volgens John Zusarello, de voorzitter van de vakvereniging in het district Pittsburgh, waar 56.000 mijnwerkers zijn, zal het groot ste gedeelte van de mijnwerkers in dit district weer aan het werk gaan. Die Ko. Ko Nakanisji, de Japanse commu nist die de campagne van de Cominform tegen de leiders van zijn partij steunde en deswege uit de partij is geroyeerd, heeft aangekondigd, dat hij een revolte legen het partijbestuur op touw zal zet ten. Hij verklaarde, dat tachtig procent van het ledental, van de partij revolu- tionnair gezind is tegenover de „dicta tuur" van de leiders en dat hij deze gi-oep zou verenigen voor het stichten van een „waarlijk communistische par tij" van arbeiders en boeren. Evexx weg. Na een afwezigheid van tien maanden is de Sovjet-Russische ambas sadeur in Perzië, Ivan Wassilievitsj Sadsjikof, per vliegtuig uit de Sovjet- Unie te Teheran teruggekeerd. Doctor pecuniae causa. De politie in Rome heeft bekend gemaakt dat 116 studenten en professoren in Rome steekpenningen zouden hebben gegeven, respectievelijk aangenomen voor het slagen voor acade mische examens. Men verwacht een massa-proces tegen de betrokkenen in Mei. Promotie. De soldaat Charles Bois zal de eerste Amerikaan zijn, die titelrollen gaat zingen in de opera's op het Wagner- festival in Bayreuth. Hij is ontdekt door de vroegere Wagner-zanger prof. Fritz Wolff en een kleinzoon van de compo nist, Wieland Wagner, heeft een aantal rijke Amerikanen overgehaald om zijn studie te bekostigen. Bois, die in Mün- chen is gestationneerd, trad in de V. S. op in operette-revues. Kleine redder. De vierjarige Mathias Bonke heeft in Untertraubach in Duitsland, zijn driejarig speelkameraadje gered, toen dit door het ijs van de dorpsvijver zakte. Oog om oog. Toen de 28-jarige Assunta Giuli in Rome het ziekenhuis in Rome verliet, waar men haar behandeld had voor de kwetsuren, die haar beminde echtgenoot haar in een vlagg van woede had bezorgd, zei zij tot de dokter: „Als u even wacht, krijgt u nog wat te doen." Een half uur later werd haar man het ziekenhuis binnengedragen, met diepe schrammen op zijn gezicht. Schulden. De wereldgezondheïdsorganisa- tie heeft bekend gemaakt, dat zij nog een zeer groot bedrag aan achter stallige contrbutie te vorderen heeft. Rusland, de Oekraïne en Bulga rije zijn nog driekwart millioen dollar schuldig. China moet nog een half mil lioen betalen. Soepelheid. De secretaris van de Belgische communistische partij heeft verklaard: „We moeten meedogenloos de onver beterlijke opportunisten, spionnen en provocateurs bestrijden, die van onze afkeurenswaardige soepelheid gebruik maken bij hun pogingen om een wig in onze partij te drijven". Sabotage. De Franse spoorwegen hebben bekend gemaakt dat men weer getracht heeft sabotage op de lijn Parijs Straatsburg te plegen. Twee mannen probeerden bij een overweg eexi signaal onklaar te maken. Een spoorwegai-bei- der raakte echter slaags met hen en zij kozen het hazenpad. Zoals gemeld was het ongeluk van Zondag j.l. waarbij twee personen exnstig werden gewond, het gevolg van sabotage aan de rails. Hulp. De Britse minister voor het gemene best, Philip Noel Bakex-, heeft op de in ternationale arbeidsconferentie in Ceylon verklaard dat Engeland zijn volledige steun zal geven aan de po gingen om het lot van de Aziatische ai-beiders te vei-betex-en. De komende jaren zullen een economische expansie en een hechte samenwerking tussen Oost en West te zien moeten geven, zei hij. Neo-fascisten. Augusto de Marsanich, die in de fascisten-regering in Italië onder minister van de posterijen en de koop vaardij was, is benoemd tot leider van de (neo-fascistische) Italiaanse sociale beweging. Vrede-verstoorders. De Japanse regering heeft de ontbinding bevolen van vijf godsdienstige organisaties en twee feo dale instellingen die ultra-nationalis tisch en teiToristisch worden genoemd. Zij zouden de vrede hebben verstoord en zich hebben bemoeid met plaatselijke besturen. De godsdienstige organisaties zouden de Japanse zonnegodin aanbid den en het militarisme bevorderen. PANDA EN DE MEESTER*MUZIKANT 8. „Juist! Mooi! Ach!" riep Maestro Fie- deldum. „De Grote Concertzaal! Staat die daar niet ontroerd te wachten op het tedere trillen van mijn snarenspel? Je hebt gelijk, leerling, wij beginnen onmiddellijk! Volg mij!" En kraaiend beklom hij de treden van het bordes, op de voet gevolgd door Panda, die de viool droeg. De deur zat wel op slot, maar dat was geen bezwaar. „Op deze stoep zal ik thans een scherzando spelen," zo kondigde Maestro Fiedeldum aan, „ivaarvan het bloed sneller gaat stro- mooi instrument aan, leerling! Wie mij thans hoort die zal roepen: „waarom speelt deze begenadigde buiten, en niet binnen?" Nu zal men mij ontdekken en onsterfelijke roem zal mij ten deel vallen. Ach, ach, wat mooi! Wat een eer! En natuurlijk zal ik jou er in laten delen!" Hij legde de viool onder de kin, en Panda zette zich lot luisteren. Inmiddels bleven er ook enkele voorbijgangers staan en wie er ook bleef staan was de agent H. I. Gortbrajer, een streng maar rechtvaardig moet ik straatmuzikanten onmiddellijk arresteren, verbaliseren, voorgeleiden en op water en brood zetten", zo dacht deze, „maar voor een goed stukje muziek wil ik iets door de vingers zien. Een leuke mars, bijvoorbeeld. Ik zal hun een kans geven!" Hij stond daar dus en wachtte, en Fiedeldum streek zijn viool aan en daar begon hetMaar reeds de eerste knerp gierde de muzikale Gortbrajer door merg en been. Door kippenvel en rugrillingen geteisterd was hij onmachtig zich te be- men! Muziek moet zingen! Geef mij mijn dienderdie dol was op muziek. „Feitelijk heersenen hij sidderde in zijn uniform Edel wild, door mr. dr. I. G. van Maasdijk, Uitgave: Elsevier, 'Am sterdam. Velen zullen deze auteur kermen als iemand die schrijft over aanmerkelijk ernsti ger zaken dan de jacht op edel wild. Dat hij in zijn levn van reizen en trekken, van poli tieke conferenties en andere zwaanvichtig- heden. nog tijd heeft gevonden om af en toe de buks om te hangen en de in het jachtveld vergaarde wetenschap op schrift te zetten, is iets waar iedere jager en iedere natuurlief- hebben hem dankbaar voor mogen zijn. Dat wij de natuurliefhebber hier in één adem met de jager noemen, heeft zijn reden. De schrij ver behoox-t namelijk niet tot het helaas nog veel te grote gilde van lieden die alles op de korrel nemen wat beweegt, maar is wat men noemt een zeer „weidelijk" jager. Een jager dus, wiens voornaamste zorg het is om de wildstand op peil te houden, hoe tegenstrij dig dat ook klinkt. Mx\ van Maasdijk onder streept in zijn boek nog eens nadrukkelijk en niemand met enige kennis van zaken zal dat kunnen ontkennen dat het de jagers zijn aan wie Nedeiiand te danken heeft, dat het nog een wildstand bezit. Zij beschermen het wild tegen de duizemd-en- één gevai-en die de opdringende mechanisatie en ontginning met zich meebrengen en al zij toegegeven, dat zij dit doen om uiteindelijk hun liefhebebrij te kunnen bedrijven, dan doet dat nog niets af aan de verdienste dat zij deze natuurrijkdom, die voor ons land van zo grote culturele betekenis is, voor de on dergang hebben bewaard. Want het schoon ste natumvreservaat zonder wild is eén dood ding. Nu is dit boek gelukkig niet alleen gewijd aan het propageren van deze ideeën, want de schrijver neemt zijn lezers mee naar alle delen van West-Europa waar het edel wild nog voorkomt. Hij beschrijft zijn- jacht avonturen zo boeiend dat gij de spanning meemaakt van de nachtwake bij de jacht op de traphaan in Duitsland en de klimpartijen achter de gems in "Oostenrijk. Hij neemt u mee naar de eindeloze „moors" van Schot land op de hertenjacht en het doet goed om de zij het dan imaginaire lucht van de vrije natuur op te snuiven, waax-van mr. Maasdijk als rechtgeaard jagersman zo'n groot liefhebber is.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2