Omwenteling op historisch polderland „Het wordt een verschrikkelijke legpuzzle" Betje Wolff en Aag|e Deken herleefden één avond in Beverwijk C Kort en Bondh Dinedag 17 Januari 1950 D Ruilverkaveling van de Velserbroek BOER DIJKMAN VAN HUIZE ,,'t Spijk" in de Velserbroek is in zijn hart een beetje trots op de onooglijke koperen ring, die bij hem achter in de kleerkast ligt opge borgen. I-lij wijst de binnenkant van het stukje metaal, waar het jaartal 1632 onhan dig ingegraveerd staat. Die ring vond hij een poosje geleden op „het eiland" het rommelige plukje land in een ondiep grachtje, waar vroeger Huize ,,'t Spijk" in al haar glorie moet hebben gestaan. Wat boer Dijkman van de geschiedenis van zijn boerderij weet, heeft hij van horen zeggen en dat is niet veel, maar uit de ring met het jaartal valt toch wel af te leiden, dat het in de Velserbroekpolder bar oude grond moet zijn. Oude, vette klei, die geslacht op geslacht een kleine poldergemeenschap werk en eten heeft gegeven. En nu, na al die honderden jaren komt plotseling een heftige beroering door het land bezijden de Rijksweg gevaren, draglines en opzichters met laarzen, landmeters en Belze knapen met eelt in de knuisten zijn het Hofgeester- wegje af komen zakken om zich op een stukje land te nestelen, en met grote woon wagens de grond te doorwroeten en er 's avonds onder de kraan hun laarzen af te spoelen. De Velserbroekpolder wordt verkaveld. „Ruilverkaveld" heet het voluit en zeker de helft van de dikke vijftig boeren van deze 500 bunder land hebben er in het be gin vuur en vlam door gevat. Die oude polder waar vader en grootvader en zijn vaders vader het dagelijkse brood aan ont worsteld hebben, zou in nette, rechte stuk ken verdeeld worden? En er kwam een weg dwars doorheen, van de Rijksweg onder Santpoort naar Spaarndam? Ze hebben er zware gesprekken over gevoerd en ze zijn als ingelanden naar de ver kavelingsvergaderingen in „Zomerlust" gegaan om hard en dreigend „tegen" te roepen. Maar er waren meer „voors". Dijkman, die op een van de oudste stukjes polder boert, heeft er eerst ook een zwaar hoofd in gehad. Anderen hadden nog meer dan een zwaar hoofd: ze haddon een brugje of een vlonder, die wel eens vernield zouden kunnen worden door al dat vreemde gespuis met hun machines en wie lette hen, die brugjes vlot weg te halen? Maar de draglines legden zelf een paar stevige balken over de sloten en kropen op hun rupsbanden door de weiden, naar het begin van de rij witte paaltjes, die de loop van de nieuwe afwatering aan gaven. Daar hebben ze hun zware bakken in de natte klei laten kletsen en hun motoren laten brommen. De „hora" en haar collega-dragline moe ien zich hap voor hap door de taaie klei 2200 strekkende meters per week heen bijten en machinist Blauw haalt met een verwonderlijk gemak de zwaregrond naar zich toe om dan keurig het veen van de onderlaag te scheiden van de vrucht bare klei. Twee „afstekers" voor de nette slootkanten en een smeerjongen comple teren de bemanningvan een dragline in totaal werken zo slechts 15 arbeiders in de Velserbroekpolder. Deoude tocht nummer 6, die eeuwen lang als een wonderlijke rivier door de Velserbroek kronkelde, werd zonder com mentaar volgegooid en een kaarsrechte stx'eep vol water kwam er voor in de plaats. En de boeren ze stonden er bij. Ze mopperden op het kostelijke land, dat vernield werd door de „Lorain" een van die. gulzigaards op rupswielen. Ze zagen de zwarte modder over het najaars gras gestrooid worden en ze schudden het hoofd. In Mei - een verjongde polder De voorstanders van dat nieuwerwetse gegraaf bleven optimistisch: dat hele zaak je was immers in Mei 1950 aan kant en dan lag de Velserbroek vernieuwd en ver jongd, ontsloten en modern onder hun grage handen. Dan hoefde Schoorl niet meer van de ene hoek van de polder naar de andere te zwerven, om zijn overal ver strooide zestien bunder te bewerken, want hij zou zijn grondbezit zoveel mogelijk om huis heen hebben gekregen. En niemand zou meer elke dag over het land van een ander hoeven, om naar een verloren perceeltje achter in de Velser broek te komen. Want dat is een probleem geweest, met het vertrappen van elkanders kostelijk land door vee, door klompen en door het gerij. Het kon vaak niet anders, maar er is ongelooflijk veel land redeloos ver treden op -die manier. „Onze oude polder", zeiden de tegen standers en zij keken er meewarig bij over hun pijp, want zij dachten aan Polderlasten omhoog Eén zuighevelinstallatie met een capaci teit van 2700 kubieke meter per uur bemaalt de hele Velserbroekpolder. Als straks de ruilverkaveling voltooid is, zal het gemaaltje van machinist C. Willemsen het vrijwat gemakkelijker krijgen: schone, diepe en vooral rechte g sloten en een ideale boezem helpen hem 3 bij een vlotte bemaling van de drie 5 delen WestbroekOostbroek en Dam mers. Dat de polderlasten desniettemin flink zullen stijgen, moet dan ook ge- zocht worden in de kostbare verkave ling zelf. Maar ook hier gaat de cost voor de baet. uit en- de meer economi sche bewerking van het nieuw-ver- deelde land zal hopelijk deze stijgende kosten op den duur goedmaken. Bezijden de oude Heerenwegvan Haarlem naar Velsen liggen de lage landen van „de polder". Oude lappen vette klei met liiqr en daar een splinter zand, die sinds onheuglijke tijden door een gesloten maatschappij van boeren worden bewerkt: onverzettelijk in de goede zin (fes woords „behoudend". Vroeger bespoelde het IJ en het Wijker- meer de bedijking van deze Velserbroek in de laatste wereldoorlog kwam zij blank te staan en nu is de mens er bezig met draglines en bulldozers. Deze aller laatste gebeurtenis is misschien wel de ingrijpendste uit de polderhistorie. Hoe het voor en tegen door de polderbewo ners wordt afgewogen, vertelt neven staande reportage. Prijsnotering I Veiling „Kennemerland" 16 Januari 1950 Andijvie 5468; andijvie (glas) 3695: spruiten (gesch.) 4279; spruiten (ongesch.) 1545: bloemkool 2431; prei A I 3357; witlof A I 2836; waspeen 1030; boerekool 1725; groenekool 827; gelekool 68; rode kool 610; Bloemendaalse gele 1220; knol selderij 13—35; kroten 6—8VL-; breekpeen 611; uien 18—28; sjalotten 18—22. Causerie over Zwitserland Vrijdag 27 Januari zal de secretaris van de Nederlandse Reisvereniging de heer De Beurs in de bovenzaal van veilinggebouw „Kennemerland" te Beverwijk een causerie houden over Zwitserland. Instituut voor Arbeiders ontwikkeling in oprichting Hedenavond zal Jef Last op een bijeen komst van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling in de bovenzaal van café Timmer een inleiding houden. Aan het einde van deze bijeenkomst zal een afdeling Beverwijk van het Instituut worden opgericht. de vaders en de vaders van de vaders. „Daatje Snijders gaat middendoor en Dikke Lou raakt zijn kop kwijt", zeien ze dan ook nog en ze hadden gelijk, want Daatje wordt straks in twee stukken gehakt en Lou zal even eens onder het mes komen. Deze oude namen van percelen, waarin de oorspronkelijke eigenaars zijn vernoemd, tekenen wel scherp, welk een historische grond met de dragline bewerkt wordt, want op de oude kaarten van de polder komen ze al voor. Als straks zowel de per celen Daatje als Lou ter ziele zullen zijn, verdwijnen de namen wellicht, maar de boer, die deze stukken land moet bewer ken, kan er dan tenminste bij komen en hij kan er staat op maken dat de afwate ring piekfijn in orde is. 't Is altijd wat Machinist Willemsen, die in het uiterste Oosthoekje van de polder woont de stilste plek tot de nieuwe weg er is weegt de voor en de nadelen van deze om wenteling nauwkeurig tegen elkaar af en dan zegt hij op zijn bedaarde toon: „Niet omdat ik uit m'n isolement verlost word, maar omdat het goed voor de polder is, zal die verkaveling een zegen blijken te zijn." En hij, die dertig jaren in deze gemeen schap gehuisd en verkeerd heeft, weet te vertellen van de boer, die in een noodbe huizing aan de Rijksweg woont, waar ,,'t Is altijd wat" spottend op de gevel staat en die door zes percelen moet banjeren vcor hij zijn hoekje land in dè punt van de pol der heeft bereikt. „Straks hoeft hij nie- mands weiland over" wijst Willemsen op de kaart, die de komende situatie in beeld brengt, „want dan kan hij er van de nieuwe weg zo opstappen. Hij of een ander." Of een ander! Daar ligt een gevaarlijk probleem op de loer, want de boeren zeggen, dat ze wel weten wat ze hebben, maar niet wat ze krijgen en daar hebben ze schoon gelijk mee. Het is de bedoeling immers om de gronden zo economisch mogelijk onder de boeren te verdelen en daaruit volgt dus, dat boer Schoorl een stukje land van een „buur" aan de overkant van de polder krijgt, die op zijn beurt misschien een lapje van Schoorl terugkrijgt om het nu maar eens simpel voor te stellen. Maar die ander kan wel een minnig stukje heb ben liggen, waar boer Schoorl nu mee in de maag komt te zitten. Hij kan het ook wel slecht onderhouden hebben en dan komt de mest voor rekening van de nieuwe eigenaar wil de grond tenminste weer wat op peil komen. „Dat wordt een verschrikkelijke leg puzzle" voorspelt Willemsen. Maar bij Staphorst en Terschelling is er ook net zolang geschoven, tot iedereen helemaal of bijna tevreden was, dus waar om zou het in de Velserbroek niet moge lijk zijn? Opzichter Mooi, die in het kleine kamp van de firma Sanders, Snepvanger en Vlieger uit Rijswijk huist, heeft er ten minste ganselijk geen zwaar hoofd in. Hij moet overigens wel meermalen met doorslaande argumenten komen: ér zijn boeren en ook polderbestuurders, die bij voorbeeld geen vertrouwen hebben in de stukken land, welke door de vol te storten oude sloten ontstaan. „Dat klinkt niet vol doende" menen deze mensen en zij be doelen er mee, dat op den duur de grond er gaat verzakken. Maar alle oude sloten worden „omhoog" gestort zoals dat heet, zodat het nieuwe maaiveld straks precies op peil komt te liggen. Mooi heeft het meer bij de hand gehad. Eén derde klaar „Een derde deel is nu ongeveer klaar en als het werkbaar weer blijft kan de polder in Mei worden opgeleverd" vertelt de op zichter. Een bulldozer gaat straks de oude sloten dempen met de uitgegraven grond van de nieuwe (die ook gedeeltelijk voor de aanleg van de 3 meter brede wegen wordt gebruikt), aangevuld met zand van de „bergen' 'aan de Velsense Meervliet- straat. Landmeter Dalebout uit Utrecht zal dan ongeveer gereed zijn met de „leg puzzle" want dat is zijn speciale werk en dan kunnen de Cultuurtechnische Dienst en de Heidemaatschappij onder wier auspiciën dit project wordt uitge voerd, een herboren polder aan de Velser- broek-boeren afleveren. Als alle rommel is opgeruimd, zullen er waarschijnlijk geen mopperaars zijn over gebleven. Of het moest een ongeneeslijke zijn. J. F. Spiegelruit gesneuveld In de étalage van Stoutenbeeks Mode magazijn op de hoek BreestraatNieuw- itraat in Beverwijk, viel vanmorgen een étalage-opstand omver en kantelde dwars door een van de grote spiegelruiten. De ruit bezweek en de étaleur had het na kijken. hi een oeroude ringdijk, die vroeger het opkomende water moest keren, ligt achter twee machtige inrij-palen de boerderij van Dijkman „Huize Spijk". Van dat „huize" is slechts het eilandje over de boerderij is in de vroegere tuinmanswoning onderge bracht. Dit stukje historische grond wordt voorzichtig gespaard door de ruilverkave- laars de ringdijk blijft onaangetast. Beverwijk Klaverjasclub „De Nolle" in BVSidden-Kennemerland aan de kop In de klaverjaswedstrijden om het kam pioenschap van Midden-Kennemerland staal in de klasse A de klaverjasclub „De Nolle" aan de kop met 16 punten gevolgd door Scheiwijck en De Viersprong, beide met 12 pnt. In klasse B staan „De Viersprong" en De Nolle bovenaan met 16 punten, maar De Viersprong staat er iets gunstiger voor aan gezien zij 7 wedstrijden heeft gespeeld en De Nolle acht. De uitslagen van deze week luiden: Klasse A: ScheiwijckDe Nolle 02; AnimoBellevue uitgesteld: De Strandmeeu- wenDe Viersprong 02. De Vriendschap vrij. De VriendschapDe Viersprong 20; Bel levueDe Strandmeeuwen 20; De Nolle Animo 20; Scheiwijck vrij. AnimoScheiwijck 02: De Vriendschap Bellevue 20; De StrandmeeuwenDe Nolle 02: De Viersprong vrij. Klasse B: De VriendschapBellevue 20; De StrandmeeuwenDe Nolle 02; De Vier sprong vrij. BellevueDe Viersprong 02; De Nolle De Vriendschap 20; De Strandmeeuwen vrij. De ViersprongDe Nolle 20; De Vriend schapDe Strandmeeuwen 20; Bellevue vrij. De stand is nu als volgt: Klasse A. gesp. gew. verl. pnt. 9 8 1 16 8 6 2 12 De Viersprong 8 6 2 12 Bellevue 8 4 4 8 De Vriendschap 8 4 4 8 Animo 8 1 7 2 De Strandmeeuwen 9 0 9 0 Klasse B. 7 6 1 12 8 6 2 12 De Vriendschap 8 5 3 10 8 2 6 4 De Strandmeeuwen ..7 0 7 0 Veel plezier bij K.D.O. De klucht „Carnaval der liefde", geschre ven door Gré van Gameren, heeft Maan dagavond de donateurs van de R.K. toneel stichting „Kunst Door Oefening", in het geheel gevulde Kennemer Theater danig aan het lachen gebracht. De dwaze verwikkelingen rond een kruier die als Prins Kurt von Strudelberg, en een secretaresse die als prinses Alma ten tonele verschijnen, hadden tot gevolg dat de hila riteit onder de toeschouwers meermalen zo groot was, dat een dêel van het gesprokene verloren ging. Vooral de kruier „sloeg in" de heer D. Adrichem gaf hem een bijzonder vlotte typering; de journalist Johnie Fo- garty (J. de Jonge) miste daarentegen de vlotheid, die van een Amerikaanse dagblad schrijver verwacht wordt. Bijzonder goed was echter het spel van Rie Bersee als de echte prinses Alma, waarbij mevrouw Mar tens als Mary de werkster in één adem ge noemd moet worden. De Griekse „vrijheids strijder" Ignatius Popopolus, voorzitter van de bond tot uitroeiing van alle kroonde hoofden ter wereld, gespeeld door de heer A. Moné bracht zijn rol zeer ver dienstelijk en ook de overige medewerkers droegen vele steentjes aan om deze dwaze klucht 'waarbij natuurlijk alles op zijn pootjes terecht komt tot een daverend succes te maken. De regie berustte weer in de vertrouwde handen van de heer H. Hun- sche uit Driehuis en de toneelaankleding, waarvoor een grote Beverwijkse firma haar medewerking had verleend, was met smaak verzorgd. Na afloop van de toneelavond bleven de donateurs van K.D.O. nog enkele uren ge zellig bijeen op een bal, waar „de Bianca's" de muziek verzorgden. K.D.O. iieeft haar donateurs een avond van de gulle lach gebracht. Op Maandag 23 Januari zal deze vereni ging het stuk nogmaals voor het voetlicht brengen. Nog steeds andijvie op de veiling Als gevolg van het mooie open weef blijft de aanvoer op de groentenmarkt vrij groot. Ook de afgelopen week werden er over het algemeen goede prijzen besteed. Andijvie wordt zeldzaam, maar het was een unicum, dat in de tweede helft van Januari nog andijvie van de koude grond aangevoerd werd. Het aanbod yan spruiten loopt terug. Vooro enkele kisten van goede kwaliteit werden" nog behoorlijke prijzen betaald. Voor de mindere sortering was de belangstelling maar matig. De aanvoer van prei is zeer gering; de vraag naar dit product is groot, vooral voor export. Enkele flinke partijen werden voor Frankrijk en België gekocht, voor uit stekende prijzen. Het aanbod van witlof was iets ruimer dan vorige week, de prijs zakte enige centen per kg. Waspeen is schaars, voor zuivere kwali teit werden zeer goede prijzen besteed. Boerekool was deze week weer flink ver tegenwoordigd en ging vlot van de hand. Gele- en rode kool brengen de vastge stelde minimumprijs of iets daar boven op. De handel in breekpeen en uien was daarentegen weer iets vlotter. Burgemeester Scholtens over haar leven, haar werk en „haar" Beverwijk Voor de leden van het Historisch Ge nootschap „Midden Kennemerland" heeft de burgemeester van Beverwijk, mi". H. J. J. Scholtens in de Kennemer Oudheidkamer Maandagavond een in teressante voordracht gehouden over „Betje Wolff en Aagje Deken in Bever wijk". Vooraf 'hebben de leden de uit breiding der lokaliteiten van de Ken nemer Oudheidkamer bezichtigd, waar bij de burgemeester de aanwezigen op enkele nieuwe aanwinsten attent maakte. In zijn welkomstwoord bracht mr. Schol tens dank aan de heer K. Moens voor de uitstekende verzorging van het gebouwtje. Verder kon spreker tot zijn vreugde mede delen dat het ledental der vereniging nog steeds stijgende is. De voordracht van de burgemeester be gon met de plaatsbepaling van de vrien dinnen in het Beverwijk van voor en in de Franse revolutie, Elisabeth WolffBekker, de weduwe van een Hervormde predikant uit de Beemster, en haar huisgenote Agatha Deken. Toen zij in 1782 naar Beverwijk kwamen, hebben zij blijkbaar aan haar pas verworven bezitting de nieuwe naam Lom- merlust gegeven; van ouds heette het goed „De Raep". Toen 29 April 1782 Agatha Deken door aankoop eigenares van het buitentje werd, is dit beschreven als „een huis, groote thuijn met steene speelhuijs, koetshuijs en stallingen en bosoh", te zamen groot onge veer 3]/2 ha- Het lag in de Peperstraat waar tlians het Sint Josephs Rustoord staat. De beide vi'iendinnen behoorden tot de gene ratie, die rond 'Het midden van de 18e eeuw was geboren. In haar werk, dat sterk onder buitenlandse invloed staat, vindt men dan ook reeds de weerklank van nieuwe stro men in het geestesleven. Zes opeenvolgende jaren, te beginnen met 1782, hebben de vriendinnen op Lommer- lust. het zomerhalfjaar doorgebracht. Zodra de lente in de lucht was. kwamen zii reeds naar buiten. En wellicht waren zij in de herfst de laatsten, die de koffers pakten voor het vertrek naar haar winterverblijf. Het leven op Lommerlust schonk haar vol op die stille genoegens en dat tevreden ge nieten, aan het buitenleven eigen. Het „rieten huisje" of prieeltje, waarvan Betje Wolff niet ophield devlof te schrijven, heeft haar talloze gelukkige uren bezorgd. Daar mijmerde zij en werkte zij aan haar schriften. Daar ontving zij wel bezoekjes. Daar nam zij ook meestal geheel alleen haar ontbijt, „terwijl ik schrijft zii mijn gedachten zo eens wat ernstig bijeen roep." Nu rommelig en lelijk Gewoon als wij zijn geworden aan het tegenwoordige uiterlijk van Peperstraat en Kerkbuurt, rommelig en foeilelijk, kunnen wij ons kwalijk indenken, hoe het daar anderhalve eeuw geleden nog één en al lan delijkheid was. De tuin van Lommerlust reikte tot het voormalige Kerkepad, waar achter zich korenland uitstrekte. Het bui tentje droeg zijn naam met ere, want be halve de moeshof en de bloemtuin vond men er zware beuken en abelen en hoog- gekruinde, statige eiken. Betje Wolff hield er van om hier in haar sjeesje, bespannen met haar kleine paard, dat zij Mignon noemde, uit toeren tc gaan. Andere viervoetige vrienden van Lommer lust waren Patrijsje, de hond, en twee kat ten, die zij Grootje en Nelli noemde. Dan was er nog haar pluimvee, dat op „Kippe- rust", het hoenderhok, huisde, doch in het bosje vrij rondscharrelde. Ten slotte had Betje ook vreugde aan haar bijen. Het milieu, waarin Wolff en Deken zich hier bewogen hebben, was een heel klein kringetje, eenzijdig en min of meer burger lijk beperkt. Bij de patricisische families voelden zij zich niet thuis. Naar het schijnt is het lief en leed van het merendeel der Beverwijkse bevolking, dat het Roomse schuilkerkje bezocht, langs haar heen ge gaan. Ook de rechtzinnige hervormden trok ken haar niet aan. Tot het gezin der beide vriendinnnen behoorde in deze tijd Jansje Teerlinck,.een nichtje, dat zij als pleegkind bij zich hadden genomen. In 1786 trad Jansje in het huwelijk met Adriaan van Crimpen, predikant van de toen bijna uit gestorven Hervormde gemeente van Wijk aan Zee en Duin. Met de pastorie dezer gemeente in het zeedorp werd een levendig verkeer onderhouden. Later hebben Wolff en Deken in Den Haag haar levensavond ten huize van de weduwe van ds. Van Crimpen doorgebracht. De Beverwijkse tijd is voor de twee schrijfsters een bijzonder vruchtbare pe riode geweest. Grote bekendheid verwier ven zij met haar romans in de vorm van brieven, die in deze tijd het licht hebben gezien en door beider samenwerking waren ontstaan. Dé voorrede van de in 1782 ver schenen „Historie van Sara Burgerhart" dagtekent reeds uit Beverwijk. Lommerlust met aanhorigheden is na de dood van de beide dames in 1804, in 1837 door koop eigendom geworden van de R.K. Kerk. Ter plaatse is kort daarna een kerk gebouw gesticht, dat ruim 25 jaren geleden is vervangen door het tegenwoordige Rust oord. In de tuin van dit rusthuis is het bewuste prieeltje van Betje Wolff min of meer be waard. Men moet zich echter afvragen, of het nog wel op zijn oorspronkelijke plaats is blijven staan, zo zei de burgemeester en of er na 163 jaren nog iets over is van het toenmalige getimmerte. Vorm en afmetin gen zullen wel overeenstemmen, daar deze bij de talloze reparaties en vernieuwingen in acht genomen zijn. De plattegrond meet binnenwerks 1.98 x 2.02 m, doch de hoeken aan de achterzijde zijn sterk afgerond. Deze ruimte was dus groot genoeg om een kleine schrijftafel, een bureau-fauteuiltje en een tweede stoel te bevatten, en aan de wand een aantal boekenplanken te dragen. Tot besluit van deze interessante avond dankte de heer K. Moens, de burgemeester voor zijn uiteenzetting. Filmavond voor het personeel van de machinefabriek Maters Door de personeelsvereniging der machine fabriek C. Maters C.V. zal op Donderdag 16 Februari in de bovenzaal van het veiling gebouw ,,'t Centrum" een filmavond wor den gehouden. Vertoond zal worden een film met lezing over het werk van de Noord-Zuid-Holland- se Reddings Maatschappij. Praatavond voor tuinders De Coöperatieve Tuindersvereniging „Ken nemerland" organiseert op Donderdag 19 Januari in de bovenzaal van veilinggebouw „Kennemerland" een praatavond. Bespro ken zullen worden heffingen, minimum prijzen en de P.Z.T. VASTENAVONDBAL. Het Vastenavondbal van de R.K. toneel stichting „Kunst Door Oefening" zal op Maandag 20 Februari in 'het Kennemer Theater te Beverwijk worden gehouden. NUTSAVOND. De Maatschappij tot bevordering van het Nut van 't Algemeen, departement Bever wijk, zal op Donderdag 19 Januari in het Kennemer Theater haar eerste avond van dit jaar organiseren. De bekende kunstenaresse Aafje Top zal op deze avond onder andere voordragen „De Parel" van John Steinbeck. Castricum Openbare kleuterschool Vrijdag 20 Januari zal de vereniging „Openbare Kleuterschool" in „De Ruslende Jager" te Castricum een buitengewone le denvergadering houden wegens het af treden van de voorzitter, de heer Sjouw, die naar Amsterdam gaat. Op deze bijeenkomst zal een nieuwe voorzitter gekozen worden en er zal ge legenheid bestaan afscheid te nemen van de heer Sjouw. Tengevolge van de uitbrei ding der Kleuterschool zal voorts de toe voeging van twee bestuursleden noodza kelijk zijn. De taak van de vrouw Maandagavond hield Pater van Iersel in „De Harmonie" te Castricum onder aus piciën van de NKVB een lezing over de taak van de vrouw in een arbeidersgezin. Nadat pater Van Iersel gesproken had over de opvoeding van kleine kinderen tot 6 jaar, volgens hem de belangrijkste peri ode voor dg karaktervorming! ging hij over tot de verhouding tussen man en vrouw. Medeleven tonen in zijn werk, helpen bij en interesse in zijn hobbies, achtte hij zeer belangrijke factoren daarbij. VITESSEHOLLANDIA Zondag 22 Januari heeft de KNVB geen competitiewedstrijden vastgesteld voor Vi tesse. Daarom zal deze club een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Hollandia spelen. BINNENLAND Op 26 Maart zal Jehudi Menuhin in de grote zaal van het Concertgebouw te Am sterdam een violrecital geven, waarbij hij aan de vleugel wordt begeleid door Eduard van Beinum, ter gelegenheid van het derde lustrum van de vereniging „Vrienden van het Concertgebouw". Ook deze zomer zal de stoomvaartmaat schappij „Zeeland" een dagdienst tussen Vlissingen en Folkestone onderhouden, welke vooral van belang is voor landgenoten, die een bezoek willen brengen aan de Engelse Zuidkust, en voor Engelsen, die naar Wal cheren gaan. ,JSen comité te Helmond, dat ter nage dachtenis aan de tijdens de oorlog gevallenen een monument wilde oprichten zal van haar oorspronkelijke plannen moeten afzien. Het heeft van hét benodigde bedrag slechts een derde gedeelte bijeen kunnen brengen. In de gemeenteraadsvergadering te Gro ningen werd een adres van de E.V.C oehan- deld, waarin deze organisatie verzoekt, een Kerstgratificatie aan D.U.W.-arbeiders te verstrekken. Het voorstel van B. en W. om het adres voor kennisgeving aan te nemen werd hierna door de raad aangenomen. De communisten waren zo ontstemd over deze gang van zaken, dat zij de raadszitting ver lieten. Maandagmiddag moest een timmerman in het trapportaal van een huis in de Fan- ni-us Scholtenstraat te Amsterdam enkele werkzaamheden verrichten. Een bewoner van de eerste verdieping dacht met een in dringer te doen te hebben. Hij sommeerde de timmerman te verdwijnen, toen deze hieraan geen gevolg wilde geven, gaf hij hem een schop. De timmerman viel van de trap en brak een been. Hij is In een ziekenhuis op genomen, Tegen de bewoner van één hoog 1* proces-verbaal opgemaakt wegens mishan deling. Prof. ir. W. Schermerhom zal Vrijdag per K.L.M. naar Perzië vertrekken voor het uitvoeren van photogrammetrische werk zaamheden. Na afloop hiervan zal prof. Schermerhorn naar Indonesië gaan. Ook de tweede opvarende van de Sta- verse jol. die in October van het vorig jaar op het Marsdiep verging, de apotheker W. E. Beth uit Den Helder, is thans gevonden. Zijn stoffelijk overschot is bij Den Helder aangespoeld. Veertien dagen geleden is bij Esbjerg in Denemarken het stoffelijk over schot gevonden van de andere opvarende, de heer K. Kos. Tot raadadviseur van het ministerie van Justitie is benoemd mr. J. H. Schouten, thans administrateur bij dit ministerie. „Illusies uit de lucht gegrepen" is de titel van een cabaretprogramma, dat onder regie van Cruys Voorbergh door beroeps- artisten werd ingestudeerd en waarmee een tournee zal worden gemaakt langs de onder delen van de Luchtmacht Nederland. HAARLEM EN OMGEVING Voor het examen praktykdiploma boek houden slaagden de volgende leerlingen van het R.K. Heemsteeds Handelsonderwijs: Jen- nae Waarmerdam, Kees Bruin, Wil Meijer, eRin Nieveen v. Dijkum, Cos Stevens en Jan Willemse. „Eenvoudige Plantkunde" wordt in een cursus van vier Woensdagavonden behan deld met lichtbeelden door mevr. dr. J. W. Berkelbach van den Sprenkel voor „het In stituut voor Arbeidersontwikkeling". De cur sus begint a.s. Woensdag in het Nutsgebouw. De uitbetaling van f 1 als compensatie voor kolenprijsverhoging zal Woensdag 18 Januari geschieden op de postkantoren aan Gr. tot en met Ha. De Haarlemse toneelvereniging „Vriend schap zij ons doel" geeft op Donderdagavond 19 Januari in gebouw St. Bavo een opvoering van „Het Moederszoontje" door Lennox Robinson. De heer W. C. Bakker, wethouder van Financiën der gemeente Haarlem, zal van 24 Januari af des Dinsdag van 10 tot 11 uur spreekuur houden. Willem Andriessen geeft op Dinsdag avond 24 Januari in de grote zaal van het Concertgebouw een piano-recital. Zijn pro gramma bestaat uit de Stormsonate van Beethoven, de Handelvariaties van Brahms, benevens werken van Debussy en Albeniz. De heer C. v. d. Klugt is gehuldigd op het hoofdkantoor van de firma Hooij ter ge legenheid van zijn zilveren jubileum. Eerst sprak de heer Th, S. J. Hooij de jubilaris toe. Na de toespraak bood de heer Hooij namens de firma een geschenk aan. De heer J. Klein voerde namens het personeel het woord en liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een geschenk. Heemskerk {.eger-aalmoezenier spreekt open hartig over de repatriëring De onlangs gerepatriëérde aalmoezenier J. Rademakers hield Zondagmiddag in de Gezellenzaal van het KSA-gebouw te Heemskerk op verzoek van Katholiek Thuisfront een causerie over het onder werp „Repatriëring en Thuiskomst" voor de ouders van de nog in Indonesië verblij vende soldaten. De aalmoezenier raadde de ouders aan niet naar de boot te komen, want men mag toch niet bij de jongens komen. Over het algemeen zijn de thuiskomers niet gesteld op een hartelijk ontvangst, want ze zijn allerminst gebrand op een „heldenver ering". Zij voelen zich helemaal aan de maatschappij ontgroeid en de spreker ad viseerde wel de thuiskomst zo hartelijk mogelijk te maken. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Johanna M„ d. van G. J. Nijman en J. M. Fatels, wonende M. v. Heemskerckstraat 84; Johannes L., z. van H. J. Duin en J. M. Schuijt, wonende Luttik Cie 30; Wilhelmus H., z. van P. Lensen en M. Bras, wonende Oudendijk 14; Leonardus M-, z. van J. G. Zonneveld en J. W. v. Noort, wonende Oudendijk 2; Divera J., d.. van P. G. Termes en J. C. Druijven, Oosterweg 18. ONDERTROUWD: P. Res en C. Th. de Wildt. OVERLEDEN: Agatha E. de Jong, oud 31 jaar. Gevangenisstraffen geëist tegen spoorwegarbeiders Afsluitbomen te vroeg geopend Op 1 October is op de spoorbaan bij Krui- ningen een ernsti# ongeluk gebeurd, 's Morgens vroeg stond eezi autobus, die op weg was naar lersekc om arbeiders op te halen en waarin zich behalve de chauffeur één passagier bevond, voor de gesloten overweg, op 200 meter afstand van het station. Toen een trein uit de richting Kxabbendijke was gepasseerd, gingen de af sluitbomen, die van het station S werden be diend, omhoog en zette de chauffeur zijn voer tuig in beweging. Toen hij over de spoorbaan reed, naderde een trein uit de richting Kapelle. Hij kon deze trein niet zien aankomen, daar hij geen uitzicht had op de spoorbaan. Hij gaf nog vol gas, maar de bus werd door de locomotief aangereden en opzij geduwd. Het voertuig werd volkomen vernield. De chauffeur kreeg geen letsel maar de passagier werd echter dodelijk gewond. De locomotief en een van de rijtuigen van de trein ontspoorden. De 24-jarige werkman A. C. S. en de 49- jarige rangeerder G. W., die de afsluitbomen hadden bediend, stonden Zaterdag voor de rechtbank te Middelburg terecht. Hun was dood door schuld ten laste gelegd. De stationsbeambte te Kruinïngen had hun geen opdracht gegeven de bomen na het pas sexen van de trein uit Krabbendijke te openen. Deze trein was namelijk enige minuten te laat geweest en het was hem bekend, dat de trein uit Kapelle in aantocht was. De beide verdach ten waren daarvan niet op de hoogte. S., die de bus zag staan, zei tegen W.: „We kunnen die bomen nog wel even opendoen." W. kon van de plaats waar hij op dat ogenblik stond, niet zien, dat de bus voor de afsluitbomen stond. De officier van justitie was van oordeel dat de verdachten de veiligheidsvoorschriften niet zijn nagekomen. Hij eiste tegen S. een ge vangenisstraf van drie maanden en tegen W. één maand. Op 27 Januari zal de rechtbank uitspraak doen, Agenda voor Beverwijk DINSDAG 17 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Het myste rie van Tanger. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Vreemde lading. Corso Theater (Castricum), 8 uur Tarzan en de luipaard-koningin. WOENSDAG 18 JANUARI Bioscopen: Zie Dinsdag. Raadhuis Beverwijk, 8 uur: Spreekuur Wethouder Bedrijven en Financiën.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3