Niet Achthonderd meter onder de grond wordt gezwoegd Ü8 De Engelse beeldhouwer Henry Moore I.B.D.1 uge ©omedie Preston Sturges Dinsdag 17 Januari 1950 3 Limburgs bedrijf Staatsmijnen draaien op volle toeren Zwarte, bezwetê mannen, met lampen op de petten die met metaal zijn gevoerd, kruipend door ongelijke gangen; het voortdurend lawaai van drilhamers, mokerend op de dikke kolenlagen; speelgoedachtige treintjes met zestig wagentjes vol kolen; uitweidingen over schachten, pijlers en gangen, houwers, slepers en vetkool, huis brand en stof. Vooral stof. Dat £ijn de voornaamste indrukken, die men overhoudt na een bezoek aan het bedrijf, dai zijn kracht honderden meters diep uit de Limburgse grond put: de Staatsmijnen. Wie daar beneden komt realiseert zich niet, dat hij zes- of zevenhonderd meter grond boven zich heeft en wie door Limburg toert beseft ook niet, dat hij waarschijnlijk vaak mijngangen kruist die een paar honderd meter be ueden hem liggen. Maar de lift houdt die twee met elkaar in verbinding. De lift, die ons zo snel naar beneden brengt, dat wij. al we tenslotte beneden uitstappen, er weinig besef van hebben hoeveel moeite het heeft gekost om zo diep te graven. Wie daar uitstapt merkt ook niet veel van vuil en kolen en mijnwerkers. Hij stapt in een hoge, witte gang, goed verlicht, met vele rails in alle richtingen en een frisse bries. En hij begint zich af te vragen, waarom die mijnwerkers altijd zo vies zijn na hun werk en waar die wind vandaan komt. Het wórdt hem uitgelegd: de wind komt uit de luchtverversingsschacht. En clie mijnwerkers komen hier maar twee keer per dag; vóór en na de werktijd. Dan stap pen ze in de treintjes en laten zich, soms over vele kilometers naar hun werk rijden. Hun werk geschiedt niet in hoge witte gangen met een goede verlichting, doch in de gangen die slechts zo hoog zijn als de kolenlaag dik is, soms twee meter, soms maar vijftig centimeter. De verlichting komt daar uit die lampen, die iedereen op de pet draagt; de bries is daar zijn frisheid kwijt, hij is zwoel geworden en voert te veei kolenstof met zich mee om nog prettig te zijn. Daar wordt gezwoegd in de diepte. Elke paar meter staan een of twee mannen de kool los te maken van de laag en met een brede zwaai te scheppen op de transportband, die voortdurend loopt. Luxueuze omstandigheden kent men er niet. Alles is hard en vies en oncomforta bel. Maar de mannen die er werken ver dienen goed en het werk laat hen enige ruimte voor eigen intiatief. De meeste Nederlanders die er werken zijn geboren Limburgers. Hun vader was ook mijnwerker en hun grootvader ook. Op hun veertiende en of vijftiende zijn ze zelf ondergronds ge- gaan. En ondergronds gebleven. Iedere dag weer, al die jaren lang hebben ze acht uur per dag gewerkt in stof, gruis en zweet, en in kunst licht dat ze in een reservoirtje aan hun broekriem mee moe ten nemén. In de schacht van ruim een meter hoog te spraken wij de houwer Van Reenen uit Bvunssum. Op zijn elfde jaar. is hij in de mijn gekomen en nu is hij bijna 28 jaar mijnwerker. Het was in die tijd op sociaal gebied wel een hele boel beter geworden, vertelde hij, maar het werk had hem altijd geboeid. En tot onze verbazing vertelde hij, dat hij liever werkte in een gang van een halve meter hoogte, waar men zich alleen languit kruipend kan voort bewegen, dan in zo'n „hoge" gang. Liggend houwen is prettig, zei hij. „Ik heb een tijd moeten wennen voor ik hier weer wat in geburgerd was". We kropen weer verder. Overal waar we kwamen richtten zich de arbeiders even op, dankbaar voor het verzetje van het bezoek. Zij veegden een zwarte arm langs het zwarte voorhoofd en leunden even op hun drilhamer. Allemaal wilden - ze wat, vertellen: de een over de stutten, de ander over de „spitzen", de derde begon in een mengsel van Pools, Duits en Limburgs hetgeen de verstaanbaarheid niet ten goede kwam te vertellen over de kwaliteit van de vetkool en de vierde zei, dat hij al aardig opschoot naar de vijf ton, die hij iedere dag afleverde. Vijf ton per dag voor één man. Het lijkt een heleboel, maar toch zijn de Limburgse mijnen nog niet aan hun vooroorlogse topprestaties van dertien mil lioen ton per jaar toe. In 1949 werd ruim elf millioen ton in de snelle liften naar boven gevoerd. Meest industrie-kolen, want wat U en ik in de kachel stoken moet voornamelijk uit Engeland geïmporteerd worden. Dat het vooroorlogse maximum nog niet gehaald werd, is voor een groot deel te wijten aan het gebrek aan arbeiders. Er is nog maar weinig belangstelling om in de mijnen te gaan werken, ondanks het feit, dat die industrie wel buitengewoon aan trekkelijke voorwaarden aan zijn personeel biedt. Overal is actie gevoerd voor nieuwe arbeidskrachten, maar het succes is gering geweest. Zo gering, dat men vele arbeiders uit het buitenland heeft moeten werven: uit Duitse D.P.-kampen en uit Italië. Als men dan een tijd lang door zo'n lage, nauwe gang heeft gekropen, is er opeens weer een hoofdgang met licht en rails en stenen muren. Een tijdelijke verademing, waar men weer- rechtop kan lopen en zich voorbereiden op de .volgende kruiptocht. Kilometers lang strekken de gangen zich uit en de situatie is sinds kort zelfs zo, dat de meeste mijnen onderling ondergronds met elkaar verbonden zijn. Dit heeft tot gevolg, dat men vrijwel overal onder het mijndistrict van Limburg door kan lopen. Soms op enkele honderden meters diepte, soms ruim achthonderd meter onder de oppervlakte van de aarde. En de mijn- mensen kunnen U vertellen, dat ze best nog veel dieper zouden kunnen gaan, als de kolenwinning dan niet te duur zou wor den. Te duur zeli's voor de Staatsmijnen, die toch niet in de eerste plaats op winst uit zijn, maar op een voldoende voorziening van steenkool en op een instandhouden van de Nederlandse economische situatie. Er zijn ook gangen, waar men zich vol strekt niet met het winnen van de steen kool bezig houdt, maar uitsluitend steen delft. Zware, sterke steen, die de perma nente mijngangen moet ondersteunen en in stand houden, want het matex-iaal moet aan zware eisen voldoen, om zevenhonderd meter aarde boven zich te houden. Van alle kanten wordt een zware druk op de wanden uitgeoefend. De mijnwerker en de leek bui ten de mijn ook vinden 'het een zaak van bijna alledaagse interesse, dat er zo weinig ongelukken gebeuren. Dat er geen gangen instorten en mijnwerkers bedelven of ver stikken. Maar als men daar eens over praat met de mensen, die dat alles uitdenken en agn hun geest en de natuurwetten laten ge hoorzamen, dan merkt men welk een scherp menselijk vernuft hier aan het werk is geweest. Een vernuft, dat niet alleen ten gevolge heeft gehad dat wij allen in de warmte zitten, maar ook dat een industrie kan werken. Steeds maar door kan werken, opdat wij tenslotte weer eens een zelf standiger positie in het wereldbestel zullen kunnen innemen. E. P. Een homoer aan het werk. Arbeiders te Modena weer aan het werk Bij de staalfabriek te Modena (Italië) waar vorige week zes arbeiders door de politie werden doodgeschoten bij pogingen de fabriek te bestormen, is het werk Maan dag hervat na besprekingen tussen de direc tie en de vakvéreniging. Expositie in het Stedelijk Museum te Amsterdam In één maand 12t4 millioen subsidie op varkensvlees Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Vondeling (P. v. d. A.) over de ver laging van de subsidie op de prijs van var kensvlees heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geantwoord, dat bij het overleg met de Stichting van de Arbeid over loon- en prijsverhoudingen over de subsidiepolitiek overeengekomen was, dat op varkensvlees een zodanige subsidie zou worden verleend, dat de ge middelde vleesprijs voor de consument na opheffing van de subsidie op rundvlees de zelfde blijven. Bij de toepassing van deze wijze van sub sidiëring bleek, dat als gevolg van een ver grote aanvoer van varkens voor de binnen landse consumptie op de centrale slacht plaatsen, welke mede werd veroorzaakt door de grotere vraag naar varkensvlees bij de consument, het aanvankelijk begrote subsidiebedrag in aanzienlijke mate zou worden overschreden, hetgeen een niet verantwoorde last voor het staatsbudget zou hebben betekend. Naar aanleiding hiervan besloot de re gering met ingang van 5 December de subsidie op varkensvlees te verlagen. Zij deelde tevens mecle, dat het in haar voor nemen lag voor de lneru.it voortvloeiende verhoging van de kosten van levensonder houd gedeeltelijke compensatie te verlenen in de vorm ener prijsverlaging voor suiker. Het totale bedrag aan subsidie op var kensvlees, in de periode van 7 November lot 5 December verstrekt, is 12.260.000. Aangezien na opheffing der vleesdistri butie geen vergunning meer is vereist voor het slachten van varkens in huisslachting en daarmede de mogelijkheid tot registratie van het aantal huisslaehtingen is verval len, is het niet mogelijk een overzicht te geven van het aantal in deze periode ge slachte huisslachtingsvarkens. Wel leert een zo nauwkeurig mogelijke berekening, dat het aantal in opdracht van de z.g. huisslachters centraal geslachte varkens kan worden gesteld op ruim 80.000. Met de stijging van de vleesprijzen, voortvloeiende uit de opheffing van de subsidie op varkensvlees is bij de loonsver hoging van 5 procent rekening gehouden* Staatsmijn Maurits in volle actie. Hr. Ms. „Marnix" in dienst gesteld Oefenschip voor de onderzeebootbestrijding Te Amsterdam is Maandagmiddag Hr, Ms. oefenschip voor onderzeebootbestrijding en technische opleidingen „Marnix" in dienst gesteld. De „Marnix", oorspronkelijk de Britse torpedobootjager „Garland", werd in 1935 te Glasgow gebouwd. In Mei 1940 droeg de Britse marine het schip over aan de Poolse marine. In 1946 werd het schip weer terug gegeven aan de Britse marine en eind 1947 aangekocht door de Koninklijke Neder landse Marine. De waterverplaatsing bedraagt 1335 ton, de lengte is ruim 98 meter, de breedte 10 meter en de diepgang 2.60 meter. Turbines met. een vermogen van 36.000 pk kunnen de „Marnix" een snelheid geven van ruim 35 mijl per uur. De bemanning zal uit ongeveer 100 kop pen bestaan. Antwoord op vragen van de heer Weiter De minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen heeft op vragen van het Tv/eede Kamerlid de heer Weiter (KNP) over de verspreiding van berichten over beweerde gevallen van wreedheden, bedreven door militairen, staande onder Nederlands bevel in Indonesië, onder andere geantwoord, steeds van oordeel te zijn geweest, dat een systematische campagne tot aantasting van de eer en goede naam van de strijdkrachten onder Nederlands bevel in Indonesië zoveel doenlijk dient te worden tegengegaan. Met de legerleiding in Indonesië was de minister van oordeel, dat het leger op de doeltreffendste wijze tegen dergelijke praktijken kon worden beschermd door het handhaven en bevorderen van een krach tige discipline, alsmede door een snel en doeltreffend onderzoek inzake beschuldi gingen van vermeende excessen. De minister acht het minder juist repré saille tegenover provocatie te stellen. De hoge mate van discipline, welke van de troepen in Indonesië werd gevorderd, liet niet toe op provocerend optreden anders in te gaan dan geboden is door militaire noodzaak. Bii onderzoek en strafrechtelijke vervolging van gebleken excessen is pro vocatie dan ook nimmer als strafuitslui- tende omstandigheid aangemerkt. Interneringskampen in Oost- Duitsland worden geliquideerd BERLIJN, 16 Januari (Reuter). Gene raal Vassily Tsjoeikof, hoofd van de Sovjet- Russische controle-commissie, heeft bekend gemaakt, dat drie grote interneringskampen in de Sovjet-Russische zóne gesloten zullen worden. Deze mededeling was vervat in een brief aan Walter Ulbricht, de Oost-Duitse vice-premier. De brief luidt: „De Sovjet- Russische' regering heeft besloten de inter neringskampen te Buchenwald, Sachsen- hausen en Bautzen, die onder toezicht staan van de Sovjet-Russische autoriteiten, op te heffen. 15.038 pex'sonen, onder wie 5504 die door militaire rechtbanken werden veroor deeld, zullen worden vrijgelaten. 3432 pei-- sonen zullen aan het ministerie van Bin nenlandse Zaken ter beschikking worden gesteld voor een onderzoek naar hun mis drijven en ter berechting. 10513 personen zullen ter beschikking van het ministerie van Binnenlandse Zaken worden gesteld om de rest van hun door militaix-e rechtbanken opgelegde straffen te ondergaan. 649 mis dadigers, die grote misdrijven tegen de Sovjet-Unie begingen, zullen in Sovjet- Russische handen blijven. De gebouwen en installaties van het kamp Bautzen zullen aan het ministerie worden ovei-gedragen. De gebouwen en installaties van de kampen Buchenwald en Sachsenhausen evenwel zullen door^de Russische bezettingstx-oepen voor economische en andere doeleinden be houden worden." In een dankbrief zegt Ulbricht, instruc ties gegeven te hebben aaix de minister van Binnenlandse Zaken, Kaxi Steinhoff, om de nodige maatregelen te nemen. In de afgelopen dagen hebben West- Berlijnse bladen de voorgenomen opheffing van de interneringskampen als „zwendel" gekenschetst en beweerd, dat vele duizen den bewoners onlangs naar de Sovjet-Unie waren gedeporteerd. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I ''Doet de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. Wie in het Stedelijk Museum te Amster- dam de eerste Nederlandse tentoonstelling van het werk van Henry Moore be zoekt, late zijn op cle kunst der Renais sance berustende vooroordelen varen. Bij Moore vindt men géén copie van wat de Grieken en Romeinen aan schoonheid na lieten. Integendeel, we komen in aanraking met een zelfstandige scheppingswil. In de periode van 19231949 ontwikkelde de kunst van I-Ienry Moox-e zich van het natu ralisme, langs allerlei styliseringen. tot het bijna-geheel loslaten van de natuurlijke vormen. Een loslaten van wat men de „sculptux-ele canon", de normale verhou dingen tussen de onderdelen van het men selijk lichaam, noemt. Wij menen deze overgang naar eigen vormen te kunnen aflezen aan de „Drie staande figuren" (19471948), zich be vindende in Battei'sea Park in Londen, waarvan een gipsen afgietsel op deze ten toonstelling is opgesteld (hoogte ruim twee meter). Vergelijkt men deze figuren onder ling, van links naar rechts, dan gaat men van naturalisme naar de nieuwe kunst. Het haar, de handen, de armen, de lichaams verhoudingen, de oren ondergaan twee maal een verandering. Het gezicht van de eerste, dat is de linkse figuur, maakt de indruk alsof het jarenlang door zeewater en zand is afgeslepen. Verscheidene beel den van Moore wekken die indruk. In Ne derland is hetzelfde op te merken bij de beeldhouwer W. L. Reyerse, bijvoorbeeld aan diens „Vrouw met vis" (1947). De handen van de linkse-figuur zijn normaal, die van de middelste schematisch, terwijl bij de derde figuur de handen tot cylin- drische stompjes zijn gewox-den. Het natu- j ralisme verzwakt, het constructieve komt naar voren. Men denkt even aan Ovidius' metamor phose waar boeren langzaam in kikkers worden veranderd. Het eerste beeld heeft een drapering der kleding die zwaar en moedeloos neerhangt. Het gehele beeld, met zijn doorgezakte knieën, is de verpev- soonlijking van de vex-sletenheid en gela tenheid. De rechtse, derde, figuur daaren tegen is een sympathieke en optimistische robuuste robot geworden, modern ge stroomlijnd. Men kan lang naar deze, als mummies recht-op staande figuren kijken en telkens nieuwe punten van vex-gelijking ontdekken. Het mogen dan, volgens som migen, geen aesthetische stenen zijn, in ieder geval bevatten ze een stenen aesthe- tica. Die derde figuur ademt een geest van biologisch-getint pantheïsme, die het best in de vrije natuur tot zijn recht komt. Wie een benaming voor deze groep zoekt, zou misschien van ..Ondergang van het na turalisme" of „Moderne renaissance" kun nen spreken. Uit „Moeder en kind" (1936) is eveneens alle naturalisme verdwenen. Een volume buigt zich over een kleine volume, als ter bescherming. Dwars over beide lopen brede gleuven. Het is alsof het de vingerafdrukken zijn van een onzichtbare hand. Gaarne hadden we de kapitale „Fa m i- 1 ie-groep" (terra cotta, 1946) uitvoerig besproken. De moeder heeft een kind aan de borst, maar een gat ter zijde toont dat zij met ruimte (Moore's symbool van het leven) gevuld is. De vader, die ernaast zit, met een zoontje staande tussen zijn knieën, is wat de borst betreft gehéél leeg. Ovidxus zou hebben gezegd: „in plaats van een borst is er plaats voor een box-st." Henry Moore is niet primitief, hij wil primitief zijn. Suggestief zijn de composities waarvan de binnenruimten met strakke draden zijn bespannen. Men bewondert telkens zijn koppige consequentie, zijn zich-bepex'ken tot de plastiek en haar oer-vormen. Men zoeke bij Moore hij verwierf in 1948 de Internationale Prijs voor Beeld houwkunst op de 24ste Biennale te Vene- tié niet de beeldende rijkdom van een Ossip Zadkine, de elegante fantasie van Pablo Gax-gallo's smeed-ijzeren figuren. Mcoi-e vex-meed echter de overdreven deformatie van het menselijke lichaam, Zoals Jacques Lipchitz die riskeert. IJ DIE ER EEN SPORT VAN MAKEN moeten zijn, blijkt een maniakale verering de films die in onze bioscoopzalen voor de dix-igent te koesteren, waardoor deze vertederd wordt. Voorts vindt men in deze film, waarin muziek van drie grote worden vertoond in vakjes onder te bren gen, hebben bij hét jongste werk van de Amerikaanse regisseur, productieleider en meesters is verenigd, tamelijk veel gooi- draaiboekschrijver Preston Sturges, „Un- en smijtscènes: de reeds vermelde „gags", faithfully yours", (het Nederlandse ver- Maar ze zijn zo intelligent aangebracht, dat de toeschouwer aan een grote naam wordt herinnerd: die van Chaplin. Dat heeft Sturges mede te danken aan zijn hoofdrol- Hitelicock verwarrende en bovendien botte speler Rex Harrison. Deze behoudt in alle huurkantoor heeft de letterlijke en tevens rake vertaling „Niet geheel de Uwe" ver smaad voor de met een vroegex-e film van titel „Achterdocht") keuze genoeg. Zij kunnen „muziekfilm" op het etiket schrij ven, of „kadervertelling", of „klucht" en situaties zijn waardig, doch tevens zo on navolgbaar ironisch uiterlijk, dat men onwillekeurig de indruk krijgt xnet een zij zullen dan altijd ongelijk hebben, want groteske persiflage op de onvergankelijke „Niet geheel de Uwe" is dat alles tezamen thema's uit de wereldlitteratuur te doen en nog wat meer. Dat meer schuilt in de prachtig uitge- te hebben. Het pleizierigste van deze rolprent is wel, buite tegenstelling tussen de verbeelding dat hij het gevoel geeft, dat men aan de en de werkelijkheid, tussen de dx-oom en het leven, die de kern vormt van deze Ihlmj i? Vy ziji toekomst van de werkelijk geestige film niet behoeft te wanhopen. Het verfilmen schiedenis van de tempe- van een vrolijke, humoristische geschiede- ï-amentvolle Engelse diri- nis is wel het moeilijkste karwei dat er in gent Sir Alfred de Carter, de studio te bedenken valt. Men heeft die redenen heeft om na geen twee handen nodig om de namen van zijn terugkeer van een hen die deze kunst verstaan, af te tellen: te Chaplin, Capra, Clair en Lubitsch, waaraan gaarne toe- J. H. B. concertr-eïs zijn vrouw van ontrouw verdenken. Terwijl hij dirigeert roepen de we dan nu Preston Sturges klanken van het ox-kest allerlei dwang- voegen, voorstellingen bij hem op. De zoetvloeien de ouverture tot de opera „Semiramis" van Rossini wordt de begeleiding van een pervex-se moord op de verdachte geliefde, de Venusbergmuziek uit „Tannhauser" wekt kwasi-edele gevoelens op, Tsjaikofs- ki's „Francesca de Rimini" tenslotte sug gereert hem een theatrale zelfmoord. Deze fragmenten vormen zowel een lust voor het oog als voor het oor, juist door het samenvallen van visuele en auditieve grapjes. Toch. moet dan het naar onze smaak beste deel nog komen: de talloze „gags" lachstukjes die ontstaan wanneer Sir Alfred het in de geest doorleefde in prak tijk wil brengen. De gramofoonplatenop- nemer onmisbaar detail voor de moord blijkt hulpkreten van een in doodsnood verkerende vrouw als koeiengeloei te reproduceren, er is geen inkt in huis om als edelmoedige minnaar éen formidabele chèque ten bate van de trouweloze gade uit te schrijven en het partijtje „Russische roulette" ter versiering van de zelfmoord mislukt, omdat er geen patronen bij de revolver zijn. Dit alles heeft Preston Sturges gelardeerd met de ene verrassing na de andere, vooral met behulp van geluidseffecten. Zijn rits sluitingen brengen de wonderlijkste ge- dachtensprongen teweeg, de detective die volgens de geijkte opvattingen een anti pathieke tegenvoeter van Sir Alfred zou Noodweer in Amerika eiste 52 levens Tengevolge van storm en sneeuwjacht zijn Maandag in de Verenigde Staten 52 personen om het leven gekomen; de mate riële schade wordt op millioenen dollars geschat. In 't Noord-Westen stierven negen personen door een sneeuwstorm, terwijl anderen óm het leven kwamen door vex*- drinking of ongevallen op gladde wegen. In Montana was de temperatuur 43 graden onder nul. In' Quebec kwamen vier per sonen om het leven tengevolge van de tot een orkaan aangegroeide stox-m. Stakingsactie in Frankrijk Het onder communistische leiding staan de Franse vakverbond C.G.T., waartoe 95 percent der Franse zeelieden behoort, heeft heden alle zeelieden van de Compagnie Générale Transatlantique opgeroepen om op alle manieren, die hun goeddunken de staking van hun kameraden van de „Ile de France" te steunen. De voornaamste oorzaak van de staking is het niet toekennen van een maandelijkse bonus van 3000 francs. De Franse regering is krachtig opgetre den tegen een dreigende staking van-enkele duizenden mannen vliegveldpersoneel, van het meteorologisch bureau en andere vei ligheidsdiensten, door hen te mobiliseren voor hun wex-k. Zij eisen een bonus voor nachtarbeid van 50 percent. Koning Gustaaf herstellende De arts van Koning Gustaaf van Zweden heeft meegedeeld, dat de gezondheidstoe stand van zijn patiën langzaam maar zeker vooruit gaat. De Koning ontvangt al weer verscheidene bezoeken. „Familiegroep", een terracotta, door Moore in 1946 voltooid. Men moge deze kunst aanvaarden of niet, een bezoek aan deze tentoonstelling werkt vex-helderend ten aanzien van de vormentaal van de moderne plastische kunst. Veder komt men onder de beKoring van Moore's kennis der materialen: Verde di Prato, Horston steen, wit albast, beige albast, Cumberland albast, Anhydriet, Ar meens mai-mer, Corsehill-steen, Ancaster- steen. Hoptonwoodsteen. En even zovele houtsoorten worden gebruikt. Het zou in teressant zijn te onderzoeken of er verband bestaat tussen de strekking van het beeld houwwerk en de keuze van een bepaalde steen- of houtsoort. H. SCHMIDT-rDEGF.NER Een scène uit Niet geheel de Uwe". Links Kurt Kreuger als Anthony, de secretaris van de befaamde dirigent Sir Alfred de Carter, welke rol door Rex Harrison (links) wordt gespeeld. Ongebruikt gebouw in Peking gerequireerd Protest van de Nederlandse regering 's-GRAVENHAGE, 16 Januari. Naar aanleiding van het requireren van een Nedex-lands gebouw te Peking vernemen wij, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken bericht ontving Van de heer De Voogd, die na het vertrek van de ambas sadeur belast was met de leiding der am bassade-zaken te Nanking, dat het zoge naamde Oosttex-rein van het Nederlandse gebouwen-complex te Peking door de ge- meente-autox-iteiten aldaar werd gerequi reerd. Dit gebouwen-complex werd voorheen gebruikt voor de legatiewacht. Reeds vele jaren heeft het Oosttex-rein niet meer voor militaire doeleinden gediend en is diet in feite ongebruikt gebleven. De requisitie werd reeds een week ge leden door de gemeentelijke autoriteiten aangezegd, waarop de Nederlandse regex-ing aan de ambassadeursvex-tegenwoordiger te Peking, dr. Vixseboxse, opdroeg daartegen ernstige bezwaren te maken. Niettemin is dus thans blijkbaar tot re quisitie overgegaan, evenals schijnt te zijn geschied met soortgelijke Amerikaanse en Franse gebouwen te Peking. Het is hier niet bekend voor welk doel de gemeentelijke autoriteiten het Nederlandse Oosttex-rein wensen te gebruiken. Vermoe delijk zal dit zijn voor ihuisvestings-doelein- den. Nadat het bericht was ontvangen heeft de regering onmiddellijk de vertegenwoor diger in Peking opgedragen een nieuw pro test bij de Chinese autoriteiten in te dienen. Er zijn geen berichten ontvangen over onheuse behandeling van dr. Vixseboxse te Peking. Hij vex-blijft nog steeds in het voor officiële doeleinden gebruikte hoofdgedeel te van het Nederlandse complex, dat op een afzonderlijk terrein is gelegen, enige num mers verder aan de zogenaamde legatie straat. Er zijn geen aanwijzingen, dat het de bedoeling zou zijn ook tot het requireren van dit hoofdcomplex over te gaan. Naar aanleiding van berichten, dat de Engelse regering aan de Nederlandse zou hebben aangeboden haar belangen bij de Chinese regering te behartigen, vernemen wij, dat een dergelijk aanbod niet is ont vangen. Er is voor de Nederlandse regering geen reden een verzoek in die geest te doen, aan gezien, voorzover bekend, de Nederlandse vertegenwoordiger in Peking niet wordt gehinderd in de uitoefening van zijn werk zaamheden. Fransen uit Polen gezet Het Poolse ministei-ie van Buitenlandse Zaken heeft de Franse ambassade te War schau er van in kennis gesteld, dat 21 Franse staatsburgers, die de afgelopen vier dagen te Warschau zijn gearresteerd, het land uit zijn gezet. Onder hen bevinden zich Pierre Marschall, correspondent van 'het persbureau A.F.P. en Edmund Masso- net, hoofcl van de Fx-anse repatriëringscom- missie in Polen. Op de lijst komen zes na men voor van personen, van wie de Franse ambassade te Warschau niet wist dat zij gearresteerd waren. Agenda voor Haarlem DINSDAG 17 JANUARI Stadsschouwburg: „De held van het wes ten" (Comedia), 8 uur. Gem. Concertgebouw: Concert Residentie-oi-kest, 8 uur. Palace: „Mijn moeder en ik", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De tijgerin", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Moederlied", 14 j., 2.15, 4.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ,,Die Fledermaus", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaame: „De helse karavaan', 14 j., 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Het venster", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 18 JANUARI Concertgebouw, Tuinzaal: Internationale Chr. Spiritistencentrum „De grotere wereld", 8 uur. Gebouw Cultura: ..Harmonia", lezing ds. W. J. F. Meiners, 8 uur. Wilhelminastraat 22: Psycho-synthese B. v. d. Meer, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5