LUIDSPREKER „Radio Holland" gaat in het nieuwe gebouw demonstratie- en leslokaal inrichten V IJmuiden bezit een kwart eeuw een damclub, die er zijn mag Verffabriekverdwijnt van een schiereiland Snuif en wrijf Q Visserij-varia J De verdwenen formules Ditisiiis: 17 Januari 1950 4 VERHUIZING IS VERBETERING Instuifaan de Trawlerkade „Radio Holland", d- trouwe verzorger van alles wat er aan radioapparatuur en echoloden op de Nederlandse vissersvloot is aangebracht, is sinds enige weken dich ter bij haar talrijke klanten gekomen: van de Havenkade verhuisde de dienst naar een ruimer pand aan de Trawlerkade en dit zou zo bijzonder niet zijn, wanneer uit de verhuizing geen verbouwing voort zou vloeien en uit de verbouwing op haar beurt weer een noviteit on het gebied van „service". Wanneer straks het nieuwe radio-tehuis door architect Van Kempen verbouwd is, wordt er namelijk in dat pand een demon stratie en leslokaal ingericht, waar elke schipper op zijn gemak kennis kan komen maken met de nieuwe snufjes, die de radiotechniek voor hem oplevert. Dit voorlichtingswerk werd al eerder door de. onderneming verricht, maar over enkele maanden zal men kunnen beschik ken over een modern zaaltje, waar alle apparaten, die voor de radio-communica tie op de vissersschepen zijn opgesteld, ter onderzoek en in werking aanwezig zijn. De gevel van het gebouw tussen het „Witte Huis" en „Zeemansrust" zal voor dien al een opmerkelijke verandering heb ben ondergaan, zodat achter die gevel de ruimte aanzienlijk groter wordt. „Instuif" Niet alleen als demonstratieruimte kan de bedoelde zaal aftrek vinden bij degenen, die dagelijks met de radiotelefonie, de telegrafie, het echolood of de navigatie- peilingen te maken hebben, maar inspec teur G. H. L. van Scherpenzeel die aan de Trawlerkade de scepter zwaait, denkt cr ook verder een instuif voor de schippers van te maken, door de berichten voor zee varenden en de marktberichten er ter lezing neer te leggen. Radio Holland is voor een enorm bedrag in de Nederlandse visserij geïnteresseerd: voor ettelijke honderdduizenden aan haar kostbare toestellen voeren de schepen dag in dag uit met zich mee en de verzorging dezer apparatuur vergt dan ook een grote staf van deskundigen: 15 monteurs lopen de hele dag de schepen af om de zenders- ontvangen en wat er meer in de radiohut of het schippersverblijf te vinden is, na te zien. Zij halen bij het „afsnijden" van de haringschepen de toesteiien van de loggers, die niet gaan trawlen en reviseren ze zo nodig in eigen werkplaatsen. En ook uit Den Helder, Vlaardingen, Scheveningen, Urk of Den Oever worden de radio-appa raten gehaald voor reparatie of periodiek onderhoud. Wat de ruimte daarvoor be treft is Radio Holland er eveneens enorm op vooruitgegaan. De crisis van dit moment in het trawl- bedrijf heeft het accent van de bemoeie nissen van Radio Holland enigszins verlegd de apparatuur moet volledig bedrijfsklaar worden gehouden voor het geval de reders binnenkort tot uitvaren zouden besluiten. Want de radio of het nu het eenvoudige kastje in de schippershut of de omvangrijke achter de stuurhut van een trawler is kan evenmin als echolood en peiler meer gemist worden in de Nederlandse visserij. Niet als noodzakelijke „stem van de vloot" maar ook niet als wapen tegen de een zaamheid gedurende een veertiendaagse reis. Neem het de schippers eens kwalijk, dat ze op de korte deining van de Dogger metershoge bomen opzetten met hun naaste „buren. Wenst U UW OUDE GOED ONDERHOUDEN KOOKFORNUIS TE VERKOPEN Plaats een Eerste optreden van de „Velser Accordeonvereniging" Aandeel van I.V.H. in de sociale jeugdzorg Sedert een jaar is Velsen een vereniging rijker, die op de duur haar plaats in het cultureel bestel zal komen opeisen. Uit de jeugdige leden van de speeltuin vereniging I.V.H. (In veilige haven) is de „Velser accordeonvereniging" ontstaan. Een veertiental jeugdige muziekliefheb bers (leeftijd 11-21 jaar) heeft zich toe gelegd op het bespelen van het ingewik keld instrument, dat men accordeon noemt. Het jongste lid is elf jaar, de pianist is twaalf. Tijdens de eerste uitvoering van de Velser Accordeonvereniging, die op 26 Januari in Flora plaats heeft, zullen deze beide jeugdige musici zich in enige soli doen horen. Voorzitter R. T. H. de Cock vertelde dat de bedoeling is om medewerking te ver lenen op feestavonden van verenigingen. Reeds werden aanvragen gedaan door een ziekenhuis in Vogelenzang en door Storm vogels. Hoewel dit laatste zeer op prijs wordt gesteld en men de aanvraag niet zal wei geren, wil men toch meer de richting uit van „zieken en eenzamen op vrolijken". Wij moeten onze jongens en meisjes daar brengen waar ze in hoogste betekenis iets voor hun medemensen kunnen doen, merkte de voorzitter op. Op de Sint Nicolaasavond van I.V.H., waar de club het muzikale gedeelte ver zorgde, was het succes zo groot, dat de dirigent de heer R. Kofman het zelfstandig optreden aandurft. De eerste avond is uitsluitend voor dona teurs, maar over enige weken zal een tweede optreden de nieuwsgierigheid van de overige IJmuidenaren bevredigen. Het programma opent met de Jubileum mars van Sam Vlessing en behalve num mers als Levensdroom, Dromenland en de Parade van de tinnen soldaatjes staat on der meer Künstlerleben van Johann Strauss vermeld. Een cabaretgezelschap zal de nodige af wisseling brengen en de avond wordt be sloten met een bal, waarbij Dolf Brouwer de muzikale leiding heeft. I.V.H. heeft met de oprichting van deze club een werkzaam aandeel genomen in de sociale jeugdzorg in Velsen, want niet slechts worden de jongens en meisjes, die de speeltuinleeftijd te boven komen, van de straat gehouden, zij leren zich tevens instellen op hun medemensen. Huldiging van de pioniers op 18 Februari Van Popfa-gedenksfeen in de Groen van Prinstererschool Een sympathiek Umuidenaar wordt geëerd Het bestuur van de IJmuidense Groen van Prinstererschool, die thans onder ar beidershanden is om het komende voorjaar moderner dan te voren de leerlingen te kunnen herbergen, bewaart in zijn midden een kostbare herinnering aan wijlen de heer T. van Popta, die op zo menigerlei terrein zijn belangstelling in krachtige activiteit omzette. Zijn voornaamste taak heeft de heer Van Popta gekend binnen de muren van de school aan het Konings plein en daarom zal het bestuur dan ook van harte de gelegenheid aangrijpen bij de restauratie van „zijn" school een stof felijk bewijs zijner waardering te voegen. De vorm van een gedenksteen leek het geschiktste en wanneer er IJmuidenaren zijn, die dit doel willen steunen met een gift, kunnen zij zulks voor 1 Februari doen via gironummer 217051 onder de vermel ding: „Voor gedenksteen T. v. Popta". Winst en verlies van S.V.IJ. Het eerste elftal van de voetbalvereni ging S.V.IJ. behaalde Zondag een 3-2 over winning op Kennemers 5. Het tweede elf tal dat tegen Stormvogels *8 uitkwam, zege vierde met 4-0. De overige uitslagen luiden: Terrasvogels 4—S.V.IJ 3 6-1; T.IJ.B.B. 6 —S.V.IJ. 4 11-2. „PRIVé-VERPLEEGSTER" VAN WIJ. Woensdagavond 18 Januari brengt de toneelclub van de IJmuidense voetbalver eniging WIJ het blijspel „De privé-ver- pleegster" voor het voetlicht in het Patro naatsgebouw, zulks in aansluiting op haar laatste toneelavond toen „De privé-secre- taresse" werd gespeeld. Agenda voor Velsen DINSDAG 17 JANUARI Thalia, 8 uur: „De zevende sluier". Rex, 8 uur: ..De getemde avonturierster". Patronaatsgebouw. 8 uur: Stichting Oor logsgetroffenen WOENSDAG 18 JANUARI Thalia, 3 uur: „De zevende sluier". Rex, 8 uur: „De getemde avonturierster". en het Noordzeekanaal kan recht getrokken worden De HIM wordt geconcentreerd in Velsen-Noord Achter het langgerekte gebouw, waar de H.I.M. aan de Velsense Sta tionsweg haar verfmolens heeft opge steld, houdt het Noordzeekanaal plot seling op bx-eed te zijn: de basalt keien die daar de nieuwe oever markeren verliezen zich in een zanderig schiereiland en de bagger molen loert <net onverholen vraatzucht op het resterende plukje land. De H.I.M. wil er trouwens ook wel uit, want dit chemische bedrijfje dat zich specialiseert in vei-fsoorten voor ijzer en beton en daarmee zo goed als alle Rijks- en gemeente-instellingen voorziet, is nu nog over vier ruimten verspreid: behalve aan de Stationsweg is er een stukje H.I.M. in Halfweg gevestigd; aan de Kanaaldijk achter de Plaatwellerij en in een gebouwtje van de Alkmaar Packet huist de rest. Verleden week is echter de aanbesteding gehouden voor het nieuwe fabriekscom plex op het industrieterrein aan de Oost kant van de Wij kei-straatweg in Velsen- Noord en zodi'a de H.I.M. ten Zuiden van het Kanaal de hielen heeft gelicht, gaat de Rijkwaterstaat de kanaalverbreding daar voleindigen. Architect H. Tuninga heeft het nieuwe V.V.IJ.'s eerste deed het goed, lagere elftallen onfortuinlijk Zaterdag kreeg het IJmuidense WIJ het sterke „Zuidvogels" uit Huizen op be zoek en de IJmuidenaren wisten met 3-1 te winnen. WIJ heeft echter alle zeilen bij moeten zetten om de 3-1 voorsprong die met de rust was verkregen te consoli deren, want de IJmuidenaren begingen de kapitale fout, zich in de verdediging terug te trekken zodat Zuïdvogels voortdurend op de IJmuidense helft kon doordringen. Daardoor ontstonden in het begin doorlo pend gevaarlijke situaties voor het doel van WIJ maar gelukkig was Tale in goede vorm en het bleef bij deze 'stand. De reserves lieten het er lelijk bij zitten door met 3-2 van Kinheim te verliezen. De eer werd echter gered, want de ploeg stond geruime tijd met 3-0 achter. Van het derde kwamen ook al sombere berichten: het was bij' Zandvoortmeeuwen op bezoek en verloor met 4-1. Het vierde elftal speelde met 3-3 gelijk tegen Kinheim 2, voorwaar geen slecht resultaat. De adspiranten kregen van VSV c een zware 5-0 nederlaag te incasseren. lage gebouw in Noord ontworpen en als alles meeloopt kan volgende week al met de bouw begonnen worden in Juli of Augustus is het nieuwe bedrijf vermoede lijk gereed en dan is de verhuizing een kwestie van dagen. De H.I.M. heeft zich met haar 12 arbei- beiders sinds de oorlog een speciale plaats onder de Nederlandse verfindustrieën ver overd: de bedrijven, die zeer hoge eisen stellen aan de bescherming van beton of metaal, omdat deze voortdurend in aan raking komen met scherpe zui-en en zouten, komen meestal bij de H.I.M. terecht, waar chloorrubberverf, asfaltverven en andei-e onverwoestbare bedekkingsmaterialen ge maakt worden. De modernisering van de technische appax-atuur zal gelijke tx-ed houden met de nieuwbouw en de installatie in Velsen-Noox-d omvat dan ook een aantal moderne machines voor de vex-fbereiding. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 16 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Loppersum van Algiers. Bucklam van Grangemouth, Coen van New castle. Phoenix van Goole. Cornells van Blytli. Nadodd van Casablanca. Iron Baron van Swansea. Singoalla van NoiTesunded. Joma van Stettin. Prinses Marijke van Aar- hus. Vertrokken zijn: Circe naar Caen. Libelle naar Bremen. Fx-isian Coast naar Rotterdam. Barend N. naar Emden. Bethel naar Duin kerken. Christelijke transportarbeiders bijeen De afdeling IJmuiden van de Christe lijke Bond van Transport- en Fabrieks- ax-beidei-s belegt Woensdag 18 Januari een feestelijke jaax-vergadei-ing in het gebouw voor Christelijke Belangen. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer C. van der Steen, oud-voorzitter der af deling, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd afscheid nemen van de bond. Industrie-uitbreiding Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis dat ter ge meentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek. met bijlagen, van de firma „Genius" te IJmuiden, om vergunning tot het op richten van een constructiewex-kplaats, waarin zullen worden opgesteld 20 werk tuigen en 16 electx-omotoren met een ge zamenlijk vermogen van 45y2 P.K., in het pex-ceel Haringkade no. 19 te IJmuiden. In de kleine zaal van Thalia zal op 18 Februari een aantal dammers wor den gehuldigd, die 25 jaar terug de eerste clubavond van D.C.IJ. en de oprichtingsvex-gadering op 15 Februari 1925 hebben bezocht. Het toen gekozen bestuur bestaande uit de heren D. Ott, L. Koetsier, JT Smit en J. Kramer evenals de voorzitter G. v. Zanten hebben op deze eerste clubavond in het Koning-Wilhelm-huis nooit het vei-- moeden gehad, dat hun clubje zou groeien tot een der grootste en sterkste verenigin gen van de Nederlandse Dambond. IJmuiden telde in het verleden twee damclubs welke in 1927 tot fusie besloten onder de naam Damclub IJmuiden. Onder leiding van de pas tot de club toegetreden secretaris K. de Jong en onder de technische leiding van de spelers H. dè Boer (de huidige Wethouder van Onder wijs) en B. Dukel promoveerde het eerste tiental in 1931 naar de hoofdklasse van de Nederlandse Dambond. Nadat in de loop der jaren het D.C.I.J. tiental in de strijd om het clubkampioen schap van Nederland had gefaald, bracht het seizoen 1936-1937 het gewenste succes en dat seizoen slaagden met het eerste tiental ook het tweede en derde tiental er in afdelingskampioen te woi-den. In 1934 organiseerde D.C.IJ. een Inter nationaal damtournooi met als deelnemers de Franse wereldkampioen M. Raiehen- bach, de Belgische kampioen Demesmae- ker en de Nedex-landers Keiler en Dukel welke toen gelijk op de eex-ste plaats ixi het kampioenschap van Nedeiiand aan kwamen. Vele „Meesters" Dukel won in 1931. Ligthart in 1935 en Suyk in 1937 de meestertitel. Ook Laros heeft dezelfde damprestatie geleverd, maar het bestuur der N.D.B. schafte de wed strijd om de meestertitel in 1940 af. Onaf- De heer Van Scherpenzeel sprak in Rotterdam over de visserij De afdeling Rotterdam van de contact commissie Radio Holland organiseerde Maandagavond een bijeenkomst in zaal „Spronsen" aan de Mathesserdijk, waar de heer G. H. van Scherpenzeel, inspecteur van Radio Holland te IJmuiden een lezing hield over de vissei-jj. Een aantal lichtbeel den en enige films van de heer J. Kolk man, illustreerden deze causex-ie. De Nederlandse zeevissex-ij, aldus spre ker kan verdeeld worden in twee hoofd groepen: de trawlvisserij en de haring- of drijfnetvisserij". De heer Van Scherpenzeel beperkte zich tot een interessante uiteenzetting over de trawlvisserij waarvan hij verscheidene wetenswaardigheden naar voren bracht. Hij maakte zijn gehoor duidelijk dat de werkzaamheden van de bemanning' meer omvatten dan het uitzetten en halen der netten alleen: aan boord van een trawler is eigenlijk spx-ake van continu-arbeid. De korte rustperiode die de mannen gegund wordt, komt bovendien niet zelden in het gedrang door tussentijdse reparaties. Vervolgens besprak hij de gebieden waar door Nederlanders de visserij wordt uit geoefend en de belangen die Radio Hol land bij de visserij heeft: ongeveer 350 vissersschepen zijn uitgerust met naviga- tietoestellen van Radio Holland. Het nut van radiotelefonie en een richtingzoeker aan boord van een trawler werd door de heer Van Scherpenzeel eveneens behan deld. Spreker besloot zijn uiteenzetting met een opsomming van de vis die over het algemeen door de Nederlandse vissers ge vangen wordt. MARKTBERICHTEN 16 Januari 1950 Besommingen IJM 204 3430: IJM 52 2160: IJM 53 2080; KW 53 2120: KW 28 3380; KW 84 1370; KW 64 3590; KW 107 2660: KW 76 9090; KW 78 5630; KW 124 4470; KW 7 14.067; KW 166 2270; KW 6 4940; KW 59 2570; KW 149 4460: KW 23 2510; KW 138 3190: KW 85 6130; KW 108 3080; KW 104 1390; KW 91 3345: KW 170 3218; KW 125 4130; KW 169 3270: KW 24 4160; KW 210 3570; KW 77 3040: IJM 276 2660; IJM 277 2680; IJM 228 2040; IJM 316 2610; BU 433 3050. Aanvoer 700 kisten tarbot en tong, 1250 kisten schol. 250 kisten schelvis. 100 kisten kabeljauw. 350 kisten wijting. 270 kisten schar. 30 kisten koolvis, 25 kisten poon, 35 kisten bot 20 kisten diversen. 320 kisten haring. Totaal 3350 kisten. Prijzen Heilbot 2,702.65; gr. tong 2,102; midd. tong 2,15—2; Id.md. tong 2,151,95; kl tong I 1.86—1,78; kl. tong II 1,52—1,45; tarbot I 2,802,50, alles per 1 kg. Tarbot IV 7858; haring 2218,50; wijting 2212; gr. gul 46—42; midd. gul 40; kl. gul 2523; gr. schelvis 6157; midd. schelvis 6561; kl.md. schelvis 64,5060; kl. schelvis I 5551; makreel 29; kl. koolvis wit 35,50 34; poontjes 17,5016; gr. schol 57,5048; md. schol 6252; zetschol 5551; kl. schol I 46 28; kl. schol H 33—10; schar 22,50—13,50; bot 26—22, alles per 50 kg. Kabeljauw 160100; leng 104; koolvis zwart 50; koolvis wit 80, per 125 kg. gebroken komt Dukel sinds 1931 uit in de jaarlijkse strijd om de hoogste damtitel, en hij wist dxie keer de tweede plaats te veroveren Laros en Suyk kwamen ook een keer op de tweede plaats aan. „Laros werd in 1948 door het bestuur der N.D.B. uitgenodigd Nederland in het Internationaal tournooi om het Wereld kampioenschap te vertegenwoordigen, in welke wedstrijd de D.C.IJ.er de vijfde plaats vex-ovei-de". Totaal zijn 384 IJmuidenaren lid van D.C.IJ. geweest. Thans bestaat de club uit 53 werkende leden en vele donateui'S. Velsen Geen spreekuur wethouders De Velsense wethouder van Onderwijs zal Woensdag 18 Januari geen spreekuur houden. Het spreekuur van de wethouder van Sociale Zaken op Donderdag 19 Januari vervalt eveneens. Santpoort-dorp Om het damkampioenschap van Nederland Begin Februari zal de eindstrijd om de hoogste damtitel van Nederland in Amster dam worden gespeeld. De twaalf deelne mers zijn: Roozenbui-g, Kellei*, Van der Staay, Rustenbui-g, Van Dijk, De Jongh, Ligthart, Suyk, Dukel. Metz, Vos en de titelhouder van 1949 Gordijn. De voorwedstrijden om het damkam pioenschap van Nederland zullen in Utrecht worden gespeeld. „MIJNHEER DE GOUVERNANTE" VOOR SANTPOORTS BLOEI De amusante <20th Century Fox-film „Mijnheer de Gouvernante" zal Vrijdag en Zaterdagavond in het Santpoortse Jeugd huis worden gedraaid onder auspiciën, van de vereniging „Santpoorts Bloei". Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Dijkdoorbraak nabij de Waalhaven in Rotterdam Ten Zuiden van de Waalhaven is gister nacht een dijk doorgebroken van het op gespoten terrein van het vroegere vliegveld Waalhaven. Het water stroomde spoedig over de rijweg en de spoorrails, die ernaast lagen, werden ondermijnd, zodat het trein verkeer naar de Heyplaat en de Vonde lingenplaat tijdens de duisternis stilgelegd moest worden. Over het voormalige vlieg veld zocht het water zijn weg en de sloot, die achter de huizen van de Reedijk loopt, liep over, zodat de woningen gedeeltelijk onder water -kwamen, te staan. Gelukkig waren de bewoners tijdig gewaarschuwd, zodat het vee, dat in de schuren achter de huizen was gestald, gered kon worden. De afdeling bemaling van de gemeente zal er voor zoi-gen, dat het overtollige water zo spoedig mogelijk zal kunnen worden afgevoerd. Voor uitbreiding bestaat geen geyaar meer. SCHEEPVAART GROTE VAART Aalsum, R'damCalcutta 15 Jan. van Alexan- drië te Port Said verwacht. Alamak, R'dam—Perz. Golf pass. 15 Jan. Burlings. Aletta (t), vex-w. 16 Jan. te Singapore. Almkerk, R'damBrisbane verw. 15 Jan. te Colombo. Amstelkerk, A'damDuala 14 Jan. 28 mijl Z.W. Finisterre. Amstelland, A'damBuenos Aires 15 Jan. v. Las Palmas. Andijk. 15 Jan. van Hamburg te R'dam. Arendskerk, Bremen—R'dam 14 Jan. te Hamburg. Abbedijk, New YorkBuenos Aires 15 Jan. verw. te Montevideo. Aldabi, R'damBuenos Aires pass. 14 Jan. Finisterre. Aldebaran, 14 Jan. van Portland naar Boston. Arkeldijk, 14 Jan. te Norfolk v. Baltimore. Bali. A'damDjakarta pass. 14 Jan. Guar- dafui. Borneo. BangkokR'dam 15 Jan. te Suez Boschfontein, A'damZuid Afria 15 Jan. van Antwerpen. Breda, 14 Jan. van Valparaiso naar Pisco. Baud, 15 Jan. v. Djakarta op rede Semarang. Beverwijk, 15 Jan. van Stettin te R'dam! Cameronia, 26 Jan. verwacht te A'dam-van Djakarta. Camphuys, 15 Jan. van Makassar n. Ambon. Colytto, 14 Jan. van R'dam n. Newcastle. Drente, 16 Jan. te Bombay v. Khorramshar. Erinna (t), 16 Jan. verw. Singapore v. Miri. Etrema (t), 15 Jan. van Suez Curagao Bombay. Fi-iesland, 15 Jan. te Hamburg van R'dam. Hugo de Groot, 15 Jan. nog anker Beira. Ittersum, 14 Jan. te Maracaibo v. Barbados. Indrapoera, R'damDjakarta verw. 16 Jan. te Belawan. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Celinck 14) Inspecteur Renkevoort, terwijl zijn pot lood af en toe een paar notities maakte, trok nadenkend aan zijn sigaret. De eer lijke verklaringen van deze tweede assis tent waren wel heel bezwarend voor hem zelf, zó bezwarend dat hij als het ware zijn eigen kop in de strop stak. Volgens het getuigenis van John Camden kon eigenlijk niemand anders het gedaan heb ben dan hijzelf. Maar tegen deze opvatting pleitte het feit dat hijzelf met deze ver klaringen aankwam, terwijl dat toch zeker niet onvermijdelijk was geweest. En ook de manier waarop hij dat alles vertelde: zo heel rustig en„matter-of-fact", geens zins het znuwachtige eruitgooien van een bekentenis. U ovex-ziet de consequenties van uw verklaringen? Ja, inspecteur. Maar hebt die schriften niet ge stolen! De ander glimlachte. Nee. Hebt u een vermoeden in de één of andere richting? Geen enkele. Het is mij totaal onbe grijpelijk. De politieman legde zijn potlood neer en leunde in zijn stoel achterover. Zijn ogen en die van de jonge assistent ont moetten elkaar over het rood-en-wit-ge- blokte tafelkleedje van de amanuensis: één paar grijze en één paar donkere ogen, bei-, den vorsend in het onbegrijpelijk myste rie. Een bijzonder gezicht, dacht de politie man weer, één van de meest zonderlinge kerels die hij ooit ontmoet had. Fijn, bijna vx-oüwelijk van gelaatstrekken, en toch mannelijk met zijn ptachtige voorhoofd en wilskrachtige mond. Een gebeeldhouwde kop onder het glanzénd-zwarte haar. En ook de handen waren karakteristiek: ge spierd en soepel door 't laboratoriumwerk en toch fijn van gewrichten en pols. Hij droeg geen ring en het licht viel opvallend op de misvorming onder de linker wijs vinger. Om nu op vanavond terug te komen, mr. Camden. Waar was u om elf uur pre cies? In de kast achter in het grote lab beneden. Ik had één van de speciale lam* pen gebroken op ons eigen lab en ging naar beneden - om een andere te zoeken. Ik dacht dat ze in die kast waren maar ik kon ze niet vinden. Toen ging ik maar weer naar boven omdat ik meende dat professor Wyarda daar al zou zijn. En hoe laat was het toen u weer bovenkwam? Kwart over elf. Wij zeiden tegen el kaar dat professor Wyarda een kwartier te laat was. Dat herinner ik mij nog goed. Juist. Mag ik dan nu de inhoud van uw zakken even zien? De assistent boog het hoofd en voldeed aan het verzoek. Het scheen dat de scher pe blik van de inspecteur hem nu ineens verlegen maakte waar hij haastig en wat onbeheerst zijn bezittingen op het tafel kleedje uitstalde. De smalle handen gleden snel in binnen- en buitenzakken, diepten daar de verbox-gen inhoud uit op, voelden nóg eens en nóg eens. De zakken van zijn laboratóriumjas, de zakken van zijn col- bertj zijn vest. De ogen van de politieman schenen door alles heen te zien. Maar nu kwam er toch werkelijk niets meer te voorschijn. John Camden zag op, een flau we blos op zijn bleek gezicht. Dat is alles, zei hij. Hebt u nog een binnenzak in uw vest? vroeg de politieman. Ja, dat is waar. Kijkt u die dan ook nog even na. De witte vingers openden het vest; de gladde knopen schenen even te ontspan nen aan hun onzekere greep. Het vest had één binnenzak aan de linkerkant. En in eens was de inspecteur naast hem, boog zich over hem heen en liet zijn hand in de bewuste binnenzak glijden. De zak was leeg. Pardon, zei de politieman en ging weer naar zijn plaats terug. Het scheen dat de centrale verwarming in het gebouw, ondanks het nachtelijk uur, toch voldoende functioneerde, want de jonge man was nu zeer warm geworden. Hij knoopte haastig het vest weer dicht, opvallend onhandig en onzekex1. Hij voelde de grijze ogen tegenover zich die hem onbarmhartig fixeerde. En toen hij eindelijk weer op keek, een blos op zijn gezicht, was er een smekende uitdrukking in de donkere ogen. U ziet mij aldoor aan, zei hij veront schuldigend, en daar kan ik niet tegen. Deze hele situatie is moeilijk voor me. Dat spijt me, mr. Camden, zei de ander correct, maar dit onderzoek kan ik u toch niet besparen. Neemt u nog een sigaret, dan zal ik dit even nakijken. Ik zal het zo snel mogelijk doen. De tweede assistent bleek een keurige zakdoek bij zich te hebben met een ge kleurde rand. Een padvindersbeurs met zilvergeld. Een sleutelring, bestaande uit een zilveren slang, met sleutels. Eep leren étuitje met spiegeltje en zakkam. Een tube aspirine. Een doosje lucifers, ook al in een leren étuitje, een aangebroken pakje sigaretten. Maar al deze bezittingen wek ten natuurlijk niet zozeer de belangstel ling van de politieman op als de losse papieren, die hier en daar te voorschijn varen gekomen. En dan was er nog een kleine portefeuille. Hij nam het eerst de papieren op: ze waren aan alle kanten kris kras beschre ven met getallen en formules. Dit is potjeslatijn voor mij, glimlachte de poli tieman, maar mag ik ze voor u bewaren? Ik beloof u dat ik er voorzichtig mee zal zijn. Ik zal ze in deze enveloppe doen. Hij haalde een enveloppe uit zijn zak, schreef er iets op, schoof de papiei-tjes er in en plakte alles netjes dicht. Zijn dit kladaantekeningen? vroeg hij. De ander, achter zijn sigaret, knikte even. En dan zag hij toe hoe de politieman de kleine portefeuille openmaakte en de inhoud zorg vuldig op tafel legde: een paar kwitanties, alweer een knipkaart van een kappex\ een paar abonnementskaarten en een brief. Hij box-g de overige papieren weer weg en hield de brief onder het licht. Miss Joan Camden, las hij hardop. Wie is dat? Mijn zuster, was het antwoord. Woont die ook hier in Nederland? Ja, inspecteur. Maandagmarkt. De „Arend" (Kw. 7) is ver om de Noord geweest en maakte er 450 kisten schelvis, koolvis, poon en radio buit die aan de Maandagmarkt werden ge bracht. De „Arend" was de enige logger met rondvis. De „Gorredijk" (IJm. 75) voerde volle haring aan. Prijs: 21, Om nieuwe ijzeren visborden kwam de Cornells VL. 83 in IJmuiden. De ge moderniseerde „beuger" heeft ijs geladen en is daarna vertrokken. De Wiron (IJm. 221) wordt voor de Wcensdagmarkt verwacht. De kotter zal vermoedelijk rondvis lossen. Enkele log gers der Katwijker vloot zullen voor de Woensdag- en Donderdagmarkt lossen. Jaarstroom, KatonouAdam verw. 16 Jan. te Freetown. Joh. van Oldenbarnevelt, AdamJava 15 Jan. van Sabang. Jupiter. AdamAlexandidë 14 Jan. van Gibraltar. Kota Agoeng, DjakartaR'dam pass. 14 Jan. 21 uur Point de Galle. Kota Gede, Java—R'dam pass. 15 Jan. 14 uur Finisterre 18 Jan. 6 uur Hoek v. Holland verwacht. Katwijk, StettinLissabon pass. 14 Jan. Dover. Kedoe. R'damDjakaxta pass. 15 Jan. om 5 uur Dover. Laagkerk, 15 Jan. rede Koweit van Bahrein. Laertes, verw. 16 Jan. te Pladjoe van Pana- roekan. Lax-enberg, BonaA'dam pass. 15 Jan. Kaap St. Vincent. Leersum. 15 Jan. van Hamburg n. A'dam. Lutterkerk, 15 Jan. van Hambui-g naar Ant werpen. Lissekerk, 15 Jan. van Hamburg naar Ant werpen. Lombok. New OrleansKaapstad 14 Jan. van Trinidad. Loosdrecht, 14 Jan. van Hamburg naar Ant werpen. Lucita (t), 15 Jan. anker Heysham v. Thames. Maaskerk, 15 Jan. van Lagos naar Port Harcourt. Maasland, Buenos AiresA'dam verw. 15 Jan. te Rio de Janeiro. Muiderkerk, LibrevilleA'dam verw. 14 Jan. te Lagos. Madoera, A'damDjakarta 14 Jan. v. Sabang. Malvina, 14 Jan. van. miri naar Singapore. Manoeran, 15 Jan. te Singapore v. Penang. Mapia, A'dam—Makassar pass. 15 Jan. Pan- tellaria. Mataram, Djakarta—R'dam 15 Jan. te Suez. Meliskerk, R'damBrisbane 14 Jan. te Adelaide. Mentor, A'dam—Alexandrië 15 Jan. te Lipari. Modjokerto, LondenJava pass. 15 Jan. 8 uur Malta. Nederland (t), 15 Jan. te Bahrein, van ïene- riffe. Nieuw Amsterdam, 15 Jan. te Havanna van Cristobal. Noordwijk, R'damSete pass. 15 Jan. Gibraltar. Ophix-, vex'wacht 15 Jan. te Djakarta van Soerabaja. Oranje, Adam—Djakarta pass. 15 Jan. Gibraltar. Ossendrecht, 14 Jan. van Gdynia naar Italië. Parkhaven, R'damBuenos Aires 13 Jan. van Antwerpen. Phrontis, Java—A'dam verw. 16 Jan. pass. Socrota. Prins Willem 5, Delfzijl—Lissabon pass. 14 Ouessant, Prins Willem 4, Burrania—Londen pass. 15 Jan. Finisterre. Pygmalion, 15 Jan. van Carupano naar Trinidad. Rai, 16 Jan. te Bahrein van New York. Rijn, CardiffAzoren pas. 14 Jan. Lands End. Rijn-kerk, 14 Jan. van Beira naar Dar es Salaam. Schiedijk, Baltimore—New Ox-leans verw. 15 Jan. te Mobile. Slot er dijk, DjakartaNew York pass. 14 Jan. Panteïlaria. Straat Malakka, 14 Jan. van Lorenzo Mar- quez naar Singapox-e. Streefkex-k, 15 Jan. van Mozambique naar Lorenzo Marquez. Salawati, 14 Jan. te Kohsichang v. Bangkok. Samax-inda, 15 Jan. van Cochin naar Titicorin. Sax-pedon, 15 Jan. te Aruba v. Punta Cardon. Sartenhondt, 15 Jan. van Parepare naar Donggala. Tjibesar, KobeTarakan pass. 15 Jan, Okinawa. Tjipanas, 15 Jan. van Penang naar Singapore. Triton. 15 Jan. verwacht te New York van Punta Cardon. Tabian, 14 Jan. van Kantang naar Colombo. Talisse, Java'Mam pass. 15 Jan. Zuidpunt Ceylon. Tarakan. A'damMakassar pass. 15 Jan. Gibraltar. Tegelbex-g, 16 Jan. te Penang van Singapore. Themisto, verw. '14 Jan. te Huelva van Cag- liari. Waterman. 15 Jan. van Djakax-ta te R'dam. Willem Ruys, R'damDjakarta pass. 14 Jan. 15.15 uur Suez. Waiwerang, 15 Jan. rede Padangbaai. Westerdam, 16 Jan. van New York te R'dam. Winsum, 15 Jan. van Iquique te R'dam. Zeeland (Lloyd), DjakartaSemarang 15 Jan. van Cheribon. KLEINE VAART Actief, pass. 14 Jan. Brunsbuttel. Batavier 3, 15 Jan. van Stockholm te Ant werpen. Barendsz, 14 Jan. v. Hundested te Vestervik. Bill S, 15 Jan. van R'dam n. Londen. Birmingham, 14 Jan. van Harlingen te Goole. Brem, 16 Jan. van Lissabon naar R'dam. Crescendo, 15 Jan. v. Skelskoer te Wilhelms haven. Daviena Goekoop, 14 Jan. van Barrow naar IJmuiden. De Ruyter, 14 Jan. van Londen te Stockholm. Echo, pass. 15 Jaan. Lizard. Expx-es, 14 Jan. van Parijs n. A'dam. Flandria, 15 Jan. van Selzaete n. Londen. Frederik, 16 Jan. van A'dam naar Aarhus. Fx-ejo. 14 Jan. van Grangemouth te Ronne. Gaasterland. 14 Jan. van Harlingen n. Leith. Hagno, DublinR'dam pass. 15 Jan. Lizard. En u draagt een bi-ief gericht aan uw zuster in uw portefeuille? Ja. Hij werd aan mijn adres bezorgd. Maar hij is geopend. Dat deed ik bij vergissing. Joan en ik hebben dezelfde vooi-letters. En waarom hebt u die brief dan niet aan haar door-gezonden? Omdat ik haar spoedig zal zien. Mor gen komt zij hier in Amstex-dam. Maar deze brief is veertien dagen oud! Ik was het vergeten. Er staat niets belangrijks in. U neemt me niet kwalijk als ik hem lees? Gaat uw gang. De jonge assistent, zwijgend, hulde zich in dichte rookwolken. De politieman las de brief gericht aan Miss Joan Camden. Een bi-ief van een vriendin en inderdaad zeer onbelangrijk: Miss Ethel Lloyd infor meerde of haar vx-iendin het nu werkelijk zó verschhrikkelijk druk had dat er niet eens een enkel woordjé op kon overschie ten en dan ging ze meteen over tot een uit voerige beschrijving van een avondfeest, waarbij zijzelf en haar vriendinnen „won derful frocks" hadden gedragen en een zekere Charley een portie kreeftensla had laten vallen' op de sleep van de gastvrouw, (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6