IJmuider Courant Haarlems Dagblad Waterstofbom Nederland moet „zijn eigen verhaal" aan het Amerikaans publiek vertellen Herverkiezing van Paasikivi als president van Finland verzekerd 61e Jaargang No. J9453 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van cn «Spretljlt'torltmBttic «Eourant (ïnno iéc6) Woensdag 18 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal f 4,25 Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom AAN DE ORDE IS NU de waterstof- atoombom. Zullen de Verenigde Staten besluiten, tot vervaardiging van deze gecon centreerde geweldenarij over te gaan? Er wordt aandrang uitgeoefend op president Truman om te pogen, alsnog tot overeen stemming met de Sovjet-Unie te komen, alvorens hij er opdracht toe geeft. Dat ver zekert tenminste James Reston, diplomatiek correspondent van de New York Times te Washington. En de New York Times is een der belangrijkste dagbladen van de Ver enigde Staten. Nu schat men de uitwerking van de waterstofbom op de naam kan men tenminste nog enige beknotting uit oefenen op het duizendvoudige van die van de oorspronkelijke uranium-atoombom. Eer de Verenigde Staten de verantwoorde lijkheid voor de vervaardiging van deze nieuwe helse machine aanvaarden zou er dus nog wel eens over internationale con trole gepraat kunnen worden. Volgens Reston verwacht men dat Truman binnen twee of drie weken zijn besluit zal nemen: ik doe het wel, of ik doe het niet. De positie van een president van de Verenigde Staten, die geenszins dictatoriaal is en wettelijk omgeven door allerlei bepalingen, die hem beletten té grote persoonlijke macht te be reiken, is niettemin wel zeer belangrijk. Ik heb daar meermalen uw aandacht voor gevraagd en het blijkt ten deze opnieuw. Want alleen het besluit, om die waterstof bom te gaan fabriceren, is al van het grootste belang. „Sommige Amerikaanse autoriteiten", zegt Reston, „kanten zich tegen het denkbeeld een wapen te doen vervaardigen, welks vernietigende uitwer king buiten het menselijk voorstellingsver mogen valt. Anderen voeren aan dat nie mand, die belast is met de organisatie van- de verdediging van een land, de verant woordelijkheid op zich kan nemen afstand te doen van een wapen, waaraan een even tuele vijand mogelijk werkt. David Lilien- thal, voorzitter van de commissie voor de atoom-energie, zou van mening zijn dat alleen in een toestand van grote nood, en uitsluitend indien de Verenigde Staten geen andere veilige of eervolle weg meer open zou staan, de waterstofbom bij het wapen arsenaal van het land zou mogen worden gevoegd." De hier aangehaalde zinnen uit Reston's uiteenzetting duiden niet alleen op de ver schrikkelijke verantwoordelijkheid, die op president Truman rust. (Zijn levensweg schijnt door bom-besluiten gemarkeerd te worden.) Uit Reston's mededelingen blijkt dat sommige Amerikaanse autoriteiten zich bezwaard voelen door de gedachte, een wapen te doen maken, welks uitwerking buiten het menselijk voorstellingsvermogen valt. Men zou daarop kunnen antwoorden: het is tijd dat zulk begrip de mensen en daarbij dus ook de autoriteiten gewordt nadat reeds twee wereldoorlogen gevoerd zijn welker uitwerking totaal buiten het menselijk voorstellingsvermogen bleek te vallen. Anderen evenwel menen, dat men een bom moet maken waai-aan een moge lijke vijand wellicht werkt. Met andere woorden: zij zijn bang dat de Russen al bezig zijn met een waterstofbom. Geen slechter leidsman dan angst. Dit is niet alleen een gemeenplaats, maar bovendien waar. En David Lilienthal's mening zou zijn, dat de Verenigde Staten de waterstofbom alleen mogen maken als geen andere veilige of eervolle weg meer open zou staan. Indien dit de opinie van deze Ameri kaanse autoriteit juist weergeeft betekent het, dat hij de veiligheid en de eer van een -bepaalde groep mensen voldoende motief acht om het bestaan der mensheid op het spel te zetten. Laat ons duidelijk zijn. De angstige heren, hierboven genoemd, zijn feitelijk van dezelfde mening, maar gron den die blijkbaar alleen op de nationale veiligheid. De „eervolle weg" komt ten minste- niet in deze formulering tot uiting. Het wil mij voorkomen dat in deze me ningsuitingen het begrip nationaal eigen belang, alls levensdoel der staatslieden en als door zovelen ten hoogste vereerde ge dachte, ten scherpste in het geding wordt gebracht. Heeft men het recht, terwille van de bescherming' van het eigen volk en ter- wille van zijn (vermeende) nationale eer, de gehele mensheid in gevaar te brengen? Het is misschien in dit eerste stadium van deze nieuwe bom-phase genoeg, alleen maar de vraag te stellen, opdat daar over nagedacht wordt. Natuurlijk ook in deze zin: als wij in de positie van de Amerika nen verkeerden, zouden wij dit dan mogen doen? Zouden wij het willen doen? Het schijnt dat onze tijd gedoemd is tot het bereiken van de hoogste spanningen, die de wereldhistorie gekend heeft. Het baat niet daarbij moedeloos te worden of te zeggen dat de mensheid verdwaasd is, want dat is onwaar. Ge ziet steeds dat tegenover degenen, die alleen de oude wijze van denken kunnen volgen, anderen staan die zich van hun verantwoordelijkheid in een. tot uitersten voerend verkeerd beleid bewust blijven. Dit leidt juist tot die span ningen, welker uitkomst zowel heilzaam als noodlottig kan zijn. Men wil naar bevrijding van de ontzet tende bedreigingen streven. Men moet zich afvragen, niet alleen ten aanzien van dit vraagstuk, of het niet hoog tijd is dat an deren dan de met een beperkte nationale opdracht benoemde staatslieden onderling contact zoeken, hun stem verheffen en hun invloed doen gelden om hogere menselijk heid te doen overwinnen dan in hun mo tieven tot uiting komt. R. P- Sluiting der kampen in Oost-Duitsiand. EERLIJN, 17 Januari (Reuter). Prof. Verhard Eisler, hoofd van de Oost-Duitse voorlichtingsdienst, heeft op een perscon-r terentie te Berlijn medegedeeld, dat heden 520 geïnterneerden van de gevangenkam pen Sachsenhausen en Buchenwald zullen worden vrijgelaten en verder dagelijks eenzelfde aantal, tot alle 15.038 voor vrij lating in aanmerking komende gevangenen zullen zijn ontslagen. Hij zei, dat, nadat deze zullen zijn vrij gelaten en de overgebleven 14.344 aan de Duitsers zijn overgedragen, de kampen- gesloten zullen worden en nooit meer als gevangenissen zouden worden gebruikt. Prof. Eisler verklaarde, dat Oost-Duits- land „thans sterk genoeg is om deze men sen, die aan nazi-misdaden schuldig zijn", op te nemen. Amerikaans zakenman adviseert Tentoonstelling van Nederlandse voortbrengselen te Philadelphia in het komend voorjaar De Amerikaanse zakenman Arthur C. Kaufman, leider van het warenhuizen- concern Gimbel in Philadelphia en voorzit ter van de Kamer van Koophandel aldaar, is met enkele medewerkers naar Nederland gekomen op uitnodiging van de Neder landse regering om adviezen te verstrekken ten aanzien van de bevordering van de Nederlandse export naar Amerika. Hij ver toeft een week in ons land en laat geen minuut ongebruikt om kennis te maken met onze fabrieken en bedrijven en zijn kennis van de Amerikaanse markt te toetsen aan de producten die Nederland voor deze markt beschikbaar heeft. Op een persconferentie vertelde de heer Kaufman Dinsdag van zijn ervaringen. Hij onthulde daarbij dat zijn concern in samen werking met de Nederlandse regering in het komende voorjaar een omvangrijke ten toonstelling zal inrichten te Philadelphia van Nederlandse voortbrengselen, teneinde het Amerikaanse publiek vertrouwd te maken met datgene wat Nederland te bieden heeft. „Direct naar verbruikers" „Nederland moet het Amerikaanse kopers- publiek zijn eigen geschiedenis vertellen", aldus zeide de heer Kaufman. „Het moet een direct contact met zijn Amerikaanse klanten tot stand brengen en belangstelling wekken voor hetgeen het te bieden heeft aan goede en mooie dingen. Vele producten van Nederlandse oorsprong zijn beter dan de Amerikaanse: uw bloembollen zijn beter, uw bloemen zijn mooier, uw kaas is lekker der, uw zilveren sieraden en gebruiksvoor werpen zijn vaak schoner van vorm en zo zijn er tal van producten die het in Amerika goed zullen doen, wanneer zij slechts onder de aandacht van de kopers worden ge bracht. Wat de Amerikaan vooral interesseert zijn de voortbrengselen van de Nederlandse bedrijven met „cultuur", de eeuwenoude nijverheid, en de traditionele producten die met Nederlands rijke historie verbonden zijn. Daarom zal de tentoonstelling in Phila delphia goeddeels een cultureel karakter dragen. Daar zullen erkende Nederlandse kunstwerken worden geëxposeerd, naast veel materiaal dat de geschiedenis van het land en zijn Koninklijk Huis illustreert en bovendien zal de tentoonstelling een beeld geven van het nauwe verband tussen de Nederlandse en Amerikaanse historie. De Nederlandse folklore en voortbrengselen van het oude handwerk zullen er eveneens een plaats krijgen en in deze lijst van cul turele waarden zal dan het Nederlandse industriële product worden geoffreerd. De tentoonstelling zal worden geopend op een nader vast te stellen datum door ver tegenwoordigers van de Nederlandse re gering. De heer Kaufman zeide grote bewonde ring te hebben voor wat het Nederlandse bedrijfsleven na de vernietigende oorlog hersteld en tot stand gebracht heeft, en uitte daarnaast zijn grote waardering ook voor de bedrijven die van eeuwen her dateren en een traditie van kwaliteit hebben op gebouwd. Hij noemde als voorbeeld van zulk een oud bedrijf dat der firma Enschedé 'te Haarlem, waar hij een bezoek heeft ge bracht. Het Gimbel-concern in Philadelphia heeft een personeelssterkte van 20.000 man en exploiteert talrijke warenhuizen in vele grote steden. In 1949 had het concern een omzet van 315 millioen dollars. De ruimte waarin de „Holland Fair" zal worden ge houden beslaat een oppervlakte van 10.000 vierkante meter en bovendien zal een aparte zaal worden beschikbaar gesteld 'voor de expositie van oud-Hollandse mees ters. Amerikaanse kolensfaking breidt zich uit Gemotoriseerde posters in actie De kolenstaking in Amerika breidt zich uit. Thans zijn in de zes staten waar ge staakt wordt meer dan 79.000 mijnwerkers niet op hun werk. In Alabama werden nog vijf mijnen gesloten, daar 7.300 mijnwer kers thuis bleven. Van de 100.000 vetkool- mijmverkers in Pennsylvanië bleven er 50.600 van hun werk terwijl gemotoriseerde groepen posters de staking verbreidden naar Centraal-Pennsylvanië, waar vijf mijnen gesloten moesten worden. Minister van Maarseveen in Djakarta DJAKARTA, 17 Januari (Aneta) Minister Van Maarseveen is Dinsdagmid dag op het vliegveld Kemajoran aangeko men, waar hij werd verwelkomd dbor de adjudant van president Soekarno, de ma joor Soegandhi, de minister-president der R.I.S., Moh. Hatta, de heer Pringgodigdo, secretaris-generaal van de Unie voor de R.I.S., de Hoge Commissaris van Neder land in Indonesië, dr. Hirschfeld, luitenant- generaal Buurman van Vreeden en vice- admiraal Kist. De minister deelde mede niet te weten, hoe lang hij in Indonesië zal verblijven.. Hij achtte het niet uitgesloten, dat hij ook een bezoek zal brengen aan Nieuw Delhi. Op een vraag, of hij ook naar Nieuw Guinea zal gaan antwoordde hij, zulks niet waar schijnlijk te achten. Hij voegde hieraan schertsend toe: „Ik ben al wat ouder en dat zijn van die grote tochten". Indonesië wil deelnemen aan Japanse vredes-conferentie De kwestie van deelneming door de Ver enigde Staten van Indonesië aan de vredes conferentie met Japan is gisteren voor de eerste maal openlijk in Indonesië ter sprake gekomen. liet dagblad „Merdeka" publiceerde onder het opschrift „Indonesië moet deel nemen aan de vredesconferentie met Ja pan" een verklaring van een hoge func tionaris van het ministerie van buiten landse zaken, waarin geëist wordt, dat „de Verenigde Staten van Indonesië het vredes verdrag met Japan moeten tekenen en aan de voorafgaande besprekingen moeten deelnemen". Deze functionaris verzoekt bovendien, dat Indonesië zal worden opge nomen in de UNO-commissie voor het Vere Oosten en voegt er aan toe, dat de Indonesische regering van mening is, dat het leed van de Indonesische bevolking ge durende de Japanse bezetting en de positie van Indonesië als onafhankelijke staat in Azië ten volle de deelneming van dit land aan de besprekingen, die over het lot van Japan zullen beslissen, rechtvaardigen. Een recente foto van Prinses Margriet die morgen op Soestdijh haar zevende verjaardag gaat vieren Partijen die zijn candidatuur steunen behaalden grote meerderheid De nieuio benoemde gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer S. L. J. van Waardenburg. Berlijns spoorweggebouw bezet door Westelijke politie Een detachement van 50 Duitse politie mannen van de Westelijke sectoren, onder bevel van twee officieren, heeft Dinsdag avond het directiegebouw van de onder Sovjet-Russische controle staande spoor wegen te Berlijn bezet. Dit gebouw is in. de Amerikaanse sector gelegen. Zeven leden van de Sovjet-Russische spoorweg politie, die het gebouw bewaakten, zijn ontwapend en naar de sectorgrens ge bracht. Kolonel Baccock, de Amerikaanse ad junctbevelhebber, verklaarde, dat deze operatie geschiedde omdat 450 van de 600 bureaux in het gebouw onbezet zijn. Het gebouw van de spoorwegdirectie werd gedeeltelijk ontruimd bij de spoor wegincidenten, die zich in Juli tijdens de staking hebben voorgedaan. Goedkoper sigaren in West-Duitsland Het West-Duitse kabinet heett de prij- zen van sigaren met 11 tot 16 procent ver laagd. De prijsverlaging kwam tot stand door een vermindering van de belasting op sigaren. Het doel van deze maatregel is de sigaren weer onder het bereik te brengen van de rokers met kleine inko mens en werk te bezorgen aan 13.000 J werkloze arbeiders in de sigarenindustrie. HELSINKI, 18 Januari (Reuter). Op grond van de bijna volledige uitslag van de in de afgelopen twee dagen ge houden stemming in Finland, waarbij 300 kiesmannen gekozen werden die de volgende maand de Finse president zul len kiezen, kan geconcludeerd worden, dat de 79-jarige president Paasikivi voor een nieuwe periode van zes jaar herkozen zal worden. De cijfers van geheel Finland, uitgezon derd van het stadje Kuopio, luiden als volgt: De partijen die Paasikivi steunen, name lijk de conservatieve, liberale, sociaal-de mocratische en Zweedse volkspartij behaal den 868.693 stemmen; de volksdemocrati- sche partij 316.999 stemmen en de boeren partij 291.315 stemmen. In totaal werdén 1.477.007 stemmen uitgebracht. Het aantal stemgerechtigden bedroeg 2.400.000, van wie 1.300.000 vrouwen. Ruim 50 der stemgerechtigden heeft dus zijn stem uitgebracht. Daar de kiesmannen van de vier eerstgenoemde partijen geacht wor den de volgende maand hun stem op Paasi kivi uit te brengen, kan de huidige presi dent op 172 van de 300 stemmen rekenen. Zelfs indien de volksdemocratische en de boerenpartij zich zouden verenigen, zou hij dus niet verslagen kunnen worden. Er is alleen nog een kleine theoretische moge lijkheid, dat enkele sociaal-democratische kiesmannen hun steun aan Paasikivi in trekken, omdat deze partij alleen het voor nemen te kennen heeft gegeven Paasikivi te steunen, doch dit niet vast beloofd heeft. In Tampere, de op drie na grootste stad van Finland en gewoonlijk een communis tisch bolwerk, verwierven de 'conservatie ven, sociaal-democraten, liberalen en de groepen der Zweedse volkspartij die Paasi kivi steunen, tezamen 32.152 stemmen, ter wijl de linkse volksdemocraten, die een communist candidaat hebben gesteld, 13.944 stemmen verwierven. De derde partij, die een candidaat had gesteld, de boerenpartij, verwierf 145 stemmen. Ongeveer dezelfde tendenties vertoonden zich in vele andere steden. In Uleaaborg behaalden de partijen van Paasikivi 6000 stemmen, de volksdemocra ten 40 en de boerenpartij 400. Te Turku, de op één na grootste stad van Finland, eveneens een communistisch bol werk, verwierven de partijen die Paasikivi steunen. 30.852 stemmen, de volksdemocra ten 14.600 en de boerenpartij 4356, aldus de voorlopige cijfers. Antwoord aan Moskou De Finse regering heeft haar antwoord op het Sovjet-Russische memorandum op gesteld, waarin de uitlevering verzocht wordt van 300 „oorlogsmisdadigers". Het antwoord, dat gebaseerd is op het vredes verdrag, zal Zaterdag door de Finse gezant tc Moskou, Sundstroem, aan de Russische regering overhandigd worden. Heden zal een speciale koerier met het document naar Moskou vertrekken. De inhoud is niet ge publiceerd, doch de Finse regering ver klaarde alle maatregelen getroffen te heb ben die een souvereine staat op grond van zijn grondwet, het internationale recht en het vredesverdrag kan treffen. In diplomatieke kringen is men van oor deel, dat Finland het vredesverdrag nauw keurig zal naleven, zonder echter zijn eigen grondwet te schenden. De grondwet voor ziet in het verlenen van asyl aan politieke vluchtelingen en velen van de gevorderde personen zijn vluchtelingen uit de Sovjet-. Unie. Voorts verbiedt de grondwet uitleve ring van Finse onderdanen: verschillende naar Finland uitgewekenen hebben de Finse nationaliteit verkregen. In welingelichte kringen is men dan ook van oordeel, dat het Finse antwoord een beleefde afwijzing van het Russische me morandum betekent. Men verwacht, dat de Sovjet-Unie een nieuw memorandum zal zenden waarin verklaard wordt, dat het vredesverdrag voorziet in de uitlevering van oorlogsmis dadigers. Finland zou er dan echter op wijzen, dat de Sovjet-Unie nog 2500 Finse krijgsgevangenen vasthoudt, hetgeen even min in overeenstemming met het vredes verdrag is. De Finse regering zou in het bezit zijn van gegevens, volgens welke de meesten van deze krijgsgevangenen nog in leven zijn. Communistisch partij-function- naris in Hongarije vermoord Volgens een officieel Hongaars commu nique is een zek re Kiss, secretaris van een afdeling der communistische partij in Zuid-Hongarije. door een „geheime koe- lakkenorganisatie" vermoord. Men had hem de ogen uitgestoken en 27 messteken toe gebracht. De organisatie is gesticht dooi de Joegoslaaf Etienne Dobo, die volgens het communiqué in Augustus 1949 door Tito naar Hongarije werd gezonden. Der tien „koelakken" zijn aangehouden. Twee hebben bekend bij de moord te zijn be trokken. Etienne Dobo is voortvluchtig. Voor zijn aanhouding is een beloning uit geloofd. De dertien aangehouden ..koelakken" zullen door een militair gei-echtshof worden berecht. Hjelm spoedig vrij De Zweedse zakenman Holger Hjelm, die onlangs door een Tsjechoslowaakse rechtbank tot drie jaar dwangarbeid werd veroordeeld wegens sabotage en het uit het land smokkelen van Tsjechoslowaakse burgers, zal spoedig vrijgelaten worden, aldus het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken. De Tsjechoslowaakse minis ter van justitie heeft namelijk meegedeeld dat hij bereid is Hjelm vrij te laten. Hij zou spoedig naar Zweden teruggezonden wor den. Algemeen wordt verwacht, dat de 65-jarige president van de Wetgevende Vergadering van India, dr. Prasad, tijdens de verkie- zingen op 24 Januari tot president van India zal worden gekozen. Dr. Prasad is rechtsgeleerde. Het woord is aan George Eliot: Let op uw eigen woorden en merk op hoezeer zij worden beinvloed door uw minder bewuste bedoe lingen. In November werd geheime Saar-overeenkomst gesloten LONDEN, 17 Januari (Reuter). De mi nisters van Buitenlandse Zaken van Enge land, de Verenigde Staten en Frankrijk hebben op hun vergadering te Parijs in November een niet-gepubliceerde overeen komst gesloten over de betrekking tussen het Saargebied en de Raad van Europa, al dus heeft een woordvoei-der van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heden bekend gemaakt. Daar hij slechts uit naam van een der drie betrokken regeringen kon spreken, voelde hij zich niet gerechtigd een verklaring over deze overeenkomst af te leggen. In Londen meent men, dat het Saargebied deze zomer op grond van bedoelde overeen komst als toegevoegd lid in de Raad van Europa zal worden opgenomen. De woordvoerder onthulde tevens dat dr. Adenauer, de West-Duitse bondskanse lier, zich onlangs tot de drie Hoge Commis sarissen heeft gewend in verband met de kwestie van West-Duitslands militaire vei ligheid. In Londen meent men dat Adenauer, ver wijzend naar de beweerde militarisering van Oost-Duitsland, de Hoge Commissaris sen had verzocht om een garantie, dat de drie Westelijke geallieerden West-Duits land zouden verdedigen, In een verklaring, die heden namens de Engelse Hoge Commissie aan de West- Duitse pers is verstrekt, wordt gewaar schuwd tegen „elke Duitse poging om een wig tussen de Westelijke bezettingsmogend- heden te drijven", daar dit de ontwikkeling naar internationaal begrip zou belemmeren en „het tegendeel der beoogde doeleinden" ten gevolge zou hebben. Tevens woi"dt in de verklaring gewaar schuwd tegen ieder mogelijk plan van de West-Duitse regering of de politieke par tijen om de „toetreding van West-Duitsland tot de Raad van Europa te verbinden aan voorwaarden en om door dergelijke midde len druk op de geallieerden uit te oefenen". Iedere dergelijke poging zou „het Britse vertrouwen in de oprechtheid van de West- Duitse regering in haar bereidverklaringen om tot de West-Europese gemeenschap toe te treden, schokken en zou aan de belangen van de West-Duitse federale republiek ern stige schade toebrengen". Water en vuur in Amerika In verschillende delen van Amerika richtten overstromingen en brand schade aan. In het grote rivierbekken in het Midden-Westen zijn de Ohio, de Wabash en de kleine Wabash buiten hun oevers ge treden. Deze rivieren bedreigen de vallei van de Mississippi met de grootste over stroming sinds 13 jaar. In Illinois, Indiana en Arkansas zijn honderden gezinnen dooi de vloed verdreven en in Zuid-Missouri hebben 12.000 personen, verspreid over een gebied van 500 vierkante kilometer, om veiligheidsredenen opdracht ontvangen om hun huizen te verlaten. Bij Vincennes in Indiana zal de Wabash- rivier naar verwacht wordt tegen Vrijdag haar hoogste peil van 9 a 10 meter be reiken. Zelfs schooljongens zijn gerecru- teerd om te helpen de dijken met zand zakken te verhogen. Brand Bij Colorado Springs bedreigt een kreu- pelbosbrand het legerkamp Carson. Men trekt met bulldozers brandgreppels om de opslagplaatsen en kazernes. De brand werd door een zware storm aangewakkerd en tastte ondanks de brandgreppels houten barakken en opslagplaatsen van het kamp aan. Het vuur verbreidde zich sinds mid dernacht over een oppervlakte van meer dan 130 km2 en was tegen de middag nog toenemende. Vele buitenhuizen en andere gebouwen ten Zuiden van Colorado Springs, een weel derig vacantie-oord, werden vernield. De bekende bergdierentuin van Cheyenne was geheel door de vlammen omringd. Bij de bestrijding zijn meer dan 7.000 man aan soldaten en marinereservisten betrokken. Chinese zeelieden in Hongkong sluiten zich bij communisten aan HONGKONG, 17 Januari (Reuter) Afgevaardigden van officieren en beman ningen van alle schepen in Hongkong, die behoren tot de Chinese „China Merchants Steam Navigation Company" hebben Dins dag het pro-communistische vakverbond te Hongkong officieel medegedeeld, dat zij zich bij de communisten aansluiten. Ver heugd over dit besluit, hebben leden van het vakverbond een beroep gedaan op de zeelieden om met de communistische legers samen te werken bij de invasie van Taiwan (Formosa), dat zich nog in handen van de nationalisten bevindt. Met medewerking van de zeelieden en de schepen zou de in vasie gemakkelijk uitgevoerd kunnen wor den, zo verklaarden zij. Te Hongkong be vinden zich op het ogenblik dertien kust vaarders van genoemde maatschappij, die samen een tonnage van meer dan 20.000 ton hebben. Het aanbod van L.V.V.S. Het bestuur van de Stichting voor Joods Herstel deelt mede, zich tot de regering te hebben gewend inzake het aanbod van L.V.V.S. (Liquidatie van Verwaltung Sar- phatistraat). ZoaLs gemeld is, wordt thans aan hen, die tijdens de bezetting hun gelden en effecten daar moesten inleveren, een uit kering in uitzicht gesteld van 70 procent van hun vorderingen, mits zij tegelijk af stand doen van het grootste deel van hun aanspraken op rechtsherstel met betrekking tot geroofd effectenbezit. Deze uitkering is mogelijk door een garantie van het rük. Te dien aanzien merkt het bestuur op, dat een uitkering van tegen de 100 procent mogelijk zou zijn geweest indien het rijk voor een belangrijk deel zou hebben ver goed een bedrag van rond 26 millioen, uitgegeven voor de kampen Westerbork en Vught uit de boedel van de nauw met de L.V.V.S. verbonden V.V.R.A. (vermo gens- Verwaltung- und Renten-Anstalt), en indien het rijk ook voor zijn rekening zou nemen de post van „Reichsschatzan- weisungen", waarvoor aan deze boedels niet minder dan 110 millioen werd ont trokken, Daarvoor zou reden bestaan, om dat buiten deze Duitse instellingen alle banken tijdens de bezetting hun bezit, aan „Reichsschatzanweisungen" overdroegen aan de Nederlandse Bank, waarvan de staat het verlies uit dien hoofde op zich heeft genomen. Het bestuur is van oordeel, dat de hoogte van de uitkering van 70 procent, die vijf jaar na de bezetting komt en die geen rekening houdt met gederfde inkomsten, niet rechtvaardigt, dat de_ gedwongen rekeninghouders hier tegenover in die mate afstand van aanspraken op rechts herstel en schadevergoeding hebben te doen als in het aanbod van de beheerders van L.V.V.S. als voorwaarde is gesteld. Ook acht het bestuur het te enen male onjuist, dat wie ziin rechtsherstelaanspraken ten volle wenst te behouden, bij de afwikke ling nog lange tijd op een uitkering zou moeten wachten, hoewel de liquidatie mid delen van de boedel aanstonds een be langrijke uitkering aan allen zou toelaten. Het bestuur der stichting heeft daarom aan de regering verzocht dit laatste be zwaar weg te nemen, voorts de uitzon deringen op de afstand van i-echtsherstel- aanspraken uit te breiden en tenslotte voor de gedwongen rekeninghouders de keuze van al of niet aanvaarding van het aanbod open te laten totdat door de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechts herstel een definitieve beslissing zal zijn genomen omtrent het rechtsherstel van ter beurze verhandelde Nederlandse effecten aan toonder. Tenzij de omstandigheden van een spe ciaal geval tot een andere conclusie moeten leiden, adviseert het bestuur daarom de belanghebbenden een beslissing omtrent de aanvaarding van het aanbod nog uit te stellen totdat nadere mededelingen kunnen worden gedaan. Ernstige critiek van vijf hoogleraren Vijf hoogleraren hebben aan de minister van Justitie een brief gericht, waarin ook zij ernstige critiek oefenen op het aanbod der beheersvereffenaars van de L.V.V.S. Zij spreken hun verbazing uit over het feit, dat liquidateuren aan hen, die bereid zijn afstand te doen van vorderingen op personen, die geheel buiten de liquidatie van de boedel staan, een veel gunstiger positie bij de verdeling van de boedel ge ven dan degenen die het aanbod niet aan nemen. Zij wensen verder als hun oordeel uit te spreken, dat het aanbod, dat namens de staat thans gedaan wordt, in verband met de houding der liquidateuren, een ongeoor loofde en nog wel. op de minder draag- krachtigen bijzonder sterk werkende dwang is, uitgeoefend om hen, die van hun goede ren beroofd zijn en wensen daarvoor be paalde personen aansprakelijk te kunnen stellen, ertoe te brengen van hun aanspra ken op die personen af te zien. Zij menen, dat door de wijze, waarop het aanbod ge daan is, niet alleen het belang van de ge- depossedeerden niet wordt gediend, maar ook niet dat van hen aan wie een onrecht matig optreden verweten wordt. Deze per sonen wordt daardoor de gelegenheid ont nomen zich van een ernstige blaam, die op hen geworpen is, te zuiveren. Mocht daar entegen het verwijt gegrond zijn, dan ligt het geenszins op de weg van de staat om te voorkomen dat diegenen aansprakelijk ge steld worden, die deze aansprakelijkheid ten volle verdiend hebben. Zij kunnen ten volle begrijpen, dat de staat naar middelen zoekt, die aan het lang zaam werken van het rechtsherstel ten aan zien van de geroofde effecten, een einde maken. Daartoe bestaan volgens hen andere we gen dan die, welke thans ingeslagen wor den. De brief is getekend door de hoogleraren prof. mr. J. H. W. Verzijl, prof. ïïir. R. P. Cleveringa, prof. mr. F. M. Meyers, prof. mr. W. Pompe en prof. mr. G. de Groot. LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Vannacht lichte vorst behalve vlak bij de kust en plaatselijk mist. Morgen overdag temperatuur om het vriespunt. Weinig wind. 19 Januari: Zon op 8.39 uur, onder 17.04 uur Maan op 9.51 uur. onder 18.16 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 18 Januari: Hoog water: 3.39 en 15.55 uur. Laag water: 11.42 en 00.00 uur. Donderdag 19 Januari: Hoog water: 4.25 en 16.42 uur. Laag water: 0.04 en 12.27 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1