r J Eventueel nieuw Labour-kabinet zal de oude koer^ blijven varen 3ZXXZEXDÜBI Radio geeft Donderdag Nederlandse verliezen in Indonesië Debat over wijziging der Lager Onderwijswet Stafchef zou een geheim rapport over Vietnam wereldkundig gemaakt hebben Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER^MUZIKANT Woensdag 18 Januari 1950 2 Verkiezingsmanifest der Britse socialisten Nationalisatie-politiek en „energieke steunverlening aan Europa's eenwording" zouden voortgezet worden REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) De Britse socialistische pai*tij heeft heden een verkiezingsmanifest uitgegeven, waarin in een tweede vijf-jaren-plan" is uiteengezet hoe de partij denkt te zullen regeren, indien zij op 23 Februari de zege zou behalen. In het manifest worden achtereenvol gens de Linnenlandse, buitenlandse en economische partij-politiek besproken. Voor het binnenland voorziet het programma in „werk voor allen, meer energie er. grotere publieke saamhorig heid, groter productie van levensmiddelen, het verlagen van overdreven hoge prijzen, soci3JC zekojheid, huizen voor iedereen, vrede en overvloed." Onder een nieuw socialistisch bewind zou in Groot-Brittannië ook worden voort gegaan met de nationalisaties. Het zou dan de beurt zijn van de beetwortelsuiker industrie (de raffinaderijen inbegrepen), de cement-industrie, de waterwinning en, indien nodig, een gedeelte van de chemi sche industrie. De grote verzekeringsmaatschappijen zullen, in tegenstelling tot het oorspronke lijk gemelde, niet worden genationali seerd, dcch onderverdeeld in een groot aantal kleine maatshappijen, waarvan de polishouders de eigenaren worden, die recht hebben op een aandeel in de winst. De staat zal verder subsidies blijven ver strekken, om de prijzen der levensmidde len laag te houden. Door de buitenlandse politiek van de Labour-regering heeft Groot-Brit- tannië onder vijf jaar van socialistisch be wind „zijn morele positie in de Westelijke wereld gehandhaafd en bovendien het vertrouwen gewonnen van vele millioenen bewoners van Azië en Afrika". Daaraan wordt toegevoegd: „Indien wij weer win nen, zullen wij op realistische wijze voor de vrede werken en krachtig weerstand bieden aan elke poging om ons te imtimi- deren alsmede aan elk'streven, om onze positie in de wereld te ondermijnen. Wij zullen echter op elk tijdstip bereid zijn ten volle *met de Sovjet-Unie en met elk ander land samen te werken, dat be reid is met ons te streven naar het behoud van de vrede en de bevordering van de vriendschap tussen de volken. De Britse socialistische regering heeft er, aldus het manifest, „vooral naar gestreefd de banden tussen Groot-Brittannië en de andere leden van het Britse Gemenebest te versterken, waarnaast zij ook de samen werking tussen de West-Europese landen en de staten-ondertekenaren van het At lantisch verdrag zoveel mogelijk heeft be vorderd. In Europa zijn grote vorderingen gemaakt in de richting van het vormen van een nieuwe economische en politieke eenheid. Geen land heeft deze grootse be weging meer steun gegeven", zo betoogt het manifest, „dan het socialistische Enge land. Indien wij de zege behalen, zullen wij ook in de komende jaren onze leiding en steun in dit opzicht blijven geven, waar bij wij evenwel altijd voor ogen moeten houden dat wij het hart vormen van een groot Gemenebest, dat zich tot ver buiten de grenzen der Europese staten uitstrekt." Het manifest herinnert dan aan het be sluit van India, Pakistan en Ceylon om als volwaardige en gelijkberechtigde leden toe te treden tot het Britse Gemenebest en be weert dat „dergelijke beslissingen nimmer zouden zijn genomen, indien er in Groot- Brittannië een conservatieve regering aan het bewind was geweest." Ten aanzien van de economie waar schuwt het manifest dat Engeland in de allereerste plaats meer moet uitvoeren, vooral naar de Verenigde Staten. „Koop kracht en productie zijn onafscheidelijk van elkaar." Verder wordt verklaard dat het finan ciële beleid een onderdeel moet zijn van de regeringstaak, doch deze mag niet uit sluitend door het kostenvraagstuk worden beïnvloed. „Een toekomstige Britse socia listische regering zal de maatregelen nemen, nodig om de financiële machten onder controle te houden en volledige werkgelegenheid voor alle landgenoten te verzekeren." Tenslotte wordt omtrent de nationalisa ties nog het volgende in het Britse Labour- manifest opgemerkt: „Het feit, dat de staat het bezit heeft verworven van de mijnen heeft de steen kool-industrie voor een ineenstorting be waard. Particuliere ondernemingen moeten echter worden bevrijd van de worgende greep der monopolistische bedrijven. In dien particuliere bedrijven er niet in sla gen hun bedrijvigheid in overeenstemming te brengen met het algemeen belang, zal de regering worden gemachtigd nieuwe concurrerende ondernemingen te stichten". Terwijl de brandweer verwoed stond te 6puiten Vloog een heer in pyjama naar buiten. Met een fles in zijn hand Viel hij neer in het zand Zijn TIP ging hem boven zijn duiten. Inz. de Hr. J. v. d- P. te HTem ontv. 1 f. TIP (Adv.) HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gvmnastïek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00. Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.00 Bij bellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Zang, fluiten, klarinet, cello en piano. 18.00 Platen. 18.15 Land- en tuinbouwpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Muziek voor de jeugd. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.00 Familiccompetitie. 22.05 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.15 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Piano. 23.45 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Radio-ochtendblad. 8.40 Pla ten. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Amusementsmuziek. 11.30 Platen. 11.45 „Vroïnven in gevangen schap"! 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 „In 't spionnetje". 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonorkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Pianoconcei't. 15.00 Voor zieken. 16.00 Gevarieerd progr. 17.00 Kaleidoscoop. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 „Amerika 1950". 19.00 Voor kinderen. 19.05 Volksmuziekschool. 19.35 Platen. 19.45 „Enkeling en gemeenschap". 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ór- kestconcert. 21.00 „De bewegelijke wereld" 21.35 Kwintet. 22.05 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportnieuws. 23.30 Platen. Bronchitis ontstaat vaak uit een ver onachtzaamde kou en ontaardt allicht in chronische bron- chitis.diesommigen dan tot levenslange „hoesters" maakt. aj-'kfr's abdijsiroop is het middel dat, cis een heerlijke balsem. Uw ademhaling 1 verruimtUw aangetaste luchtwegen zuivert. Uw hoest stilt en spoedig die \ondragelijke kortademigheid wegneemt zm 'S-GRAVENHAGE, 17 Januari. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: overleden 6 Januari 1950 in het militair hospitaal te 's-Gravenhage, ten gevolge van een op 1 Juli 1949 opgelopen verwonding in Indo nesië: H. W. A. Broekaart afkomstig uit Venlo (Blerik). Kon. Ned. Ind. Leger: gesneuveld 12 De cember 1949 Timorees soldaat 2e klas in fanterie D. Deo afkomstig uit Indonesië. Vermist sedert 14 December 1949 stoffelijk overschot gevonden: landst. soldaat infan terie J. F. H. Beer afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 23 December 1948: sedert ge noemde datum niet van een verkennings vlucht teruggekeerd: kapitein vlieger, waar- nemer M. L. F. Stumpff, afkomstig uit Amsterdam. Veroordeeeld wegens overval op taxi-chauffeur De rechtbank te Rotterdam heeft de r-jarige P. B. uit Enschede tot een ge vangenisstraf van twee jaar enzes maan den veroordeeld. Hem was ten laste gelegd dat hij op 21 September met de 19-jarige J. J. van H. uit Goes en de 24-jarige J. C. V. uit Eindhoven een Rotterdamse taxi chauffeur in Overschie had overvallen met de bedoeling hem van zijn geld te beroven. Van H. wercl veroordeeld tot een j aai en drie maanden en J. C. V. tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met de bepaling, dat V. daarna zes maanden moet doorbren gen in de R.K. landkolonie te Helden. EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp inzake wijziging van de Lager Onderwijswet lokte nogal wat debat Binnen welke tijd meent minister Rutten een wetenschappelijk verantwoord plan voor ons onderwijs aan het parlement te kunnen aanbieden, iets waarop de Tweede in de Eerste Kamer uit. Dit ontwerp komt j Kamer in een motie heeft aangedrongen? in hoofdzaak hierop neer dat men als regelKomt er geen voorbereidende klas aan een zesjarige lagere school zal hebben en vervolgens twee jaar voortgezet gewoon lager onderwijs. Door een overgangsbepa ling is het mogelijk die twee jaar onderwijs aan een gewone lagere school te geven. Mr. Cramer (Arbeid) die de eerste ambachtscholen vóór het plan er is? Aldus enige vragen van deze afgevaardigde. De heer Van Santen (C.P.N.) gaf te kennen, dat zijn minimum-eis is algemeen vormend onderwijs tot en met het achtste leerjaar. Door het ontwerp komt er te veel verdediger van het wetsontwerp was, bleek uitwijkmogelijkheid naar het nijverheids- wel te voelen voor een voorbereidende klas j onderwijs, waardoor tegemoet gekomen MILITAIR SCHANDAAL IN FRANKRIJK (Va?i onze correspondent in Londen) Enige weken geleden heeft men in de Nederlandse pers citaten kunnen lezen uit een artikel van het Amerikaanse weekblad „Time" waarin de vroegere stafchef van het Franse leger generaal Revers en zijn adjudant generaal Mast in ernstige op spraak waren gebracht. En dat is heel sober Generaal Mast, Revers' assistent, die han gende het schandaal „op de reservelijst geplaatst" is. uitgedrukt: eigenlijk waren beide opper- officieren er van beschuldigd een geheim rapport inzake de krijgsverrichtingen in Indochina in een veertigtal exemplaren onder Franse politici te hebben gedistri bueerd en aldus aan de uitlevering van dit document aan de vijand, de partijgangers van de communistische generaal Ho Chi Minh, te hebben meegewerkt. Maar omdat Time enigszins gespecialiseerd is in het lanceren van sensationele onthullingen, hebben velen met ons aan dit artikel aan- ankeliik niet zo veel aandacht gewijd. Men wilde eerst liever de uiteenzettingen van de betrokkenen, met inbegrip van de Franse regering, maar eens afwachten. In middels is Revers tegen de belofte in dat hem een post in of bij de Fx-anse dele gatie van de „Atlantische stafraad" zou worden aangeboden op non-actief ge steld hetgeen, op zijn zachtst gezegd, te denken gaf. Men vertelt thans bovendien, dat dit schandaal want anders kan men de af faire moeilijk noemen grote moeilijk heden heeft vex-oox-zaakt bij de jongste ka binetsvorming in Frankrijk en volgens an- dcreix zou tengevolge van dit voorval Frankrijk thans door de Amerikanen zelfs buiten elk internationaal overleg op mili tair gebied worden gehouden. Reeds lange tijd heerst in de topleiding van het Franse leger geen gezonde sfeer en het is een publiek geheim, dat verschil lende Franse generaals al lange tijd intri geerden en trachtten om politieke clans tegen elkander uit te spelen teneinde hun eigen inzichten te doen zegevieren. Men wist ook, dat genex-aal Revers de politiek van Queuille's minister van koloniën, Coste Flox-et, ten aanzien van Indochina niet onderschreef. Revers wenste dat de militai re en politieke leiding der gebeurtenissen aldaar uitsluitend in handen van de mili tairen zou worden gelegd en in het bij zonder in zijn eigen handen en in die van zijn vertrouweling generaal Mast Die in zichten had hij vastgelegd in een uitvoerig rapport, dat was opgesteld na een inspec tiereis. welke de voormalige stafchef in Vietnam had ondernomen. Dat x-apport was uiteraard geheim, (want bestemd voor de premier), doch.om zieltjes te winnen voor zijn overtuiging, legde de generaal het vol gens de beweringen van 't weekblad „Time" eveneens aan een aantal politici voor. Al dus zou het document tenslotte in han den van de Parijse vex-tegenwoordiger van Ho Chi Minh gekomen zijn, die de inhoud ras doorseinde naar zijn Moscovitische op- 1 di-achtgever. De Vietnamse rebellenradio maakte er voorts een uitvoerig gebruik van voor haar anti-Franse propaganda. Door een toevallige arrestatie van een In dochinees in een Pax-ijse autobus, die ook al een exemplaar van het rapport in zijn actetas droeg, wex*d de steen aan het rollen gebracht. Plet is dus ook wel begrijpelijk dat de Amerikanen, die om andere redeneix ook al wat humeurig zijn tegenover Parijs wij doelen op het Franse verzet tegen de economische samenwerking met Duitsland van dit jongste schandaal met ei-genis kennis genomen hebben. Parlement zal commissie van onderzoek instellen Inmiddels ineldt Reuter uit Parijs dat premier Bidault daar gisteren in de Na tionale Vex-gadering voor het eerste het „generaalsschandaal" ter tafel gebracht heeft. De Franse minister-president stemde in met een communistische eis tot instel ling van een officieel onderzoek. Bidault verklaarde, dat er „geen door slaggevende bewijzen" tegen de beide genex-aals gevonden zijn. De zaak vond zijn oorspx-ong, aldus Bidault, in het uit lekken door diefstal of vex-lies van het zeer geheime x-appox-t van generaal Revei-s. Na de verklaring van Bidault protes teerde de communist Duclos tegen de toe kenning van het Legioen van Eer aan een zekere Peyre, die thans in Ax-gentië is en van wie de gearresteerde Indochinees vol gens zijn eigen zeggen het rapport had ont vangen. Volgens Duclos had generaal Revers in een brief aan de minister van Defensie Peyre als candidaat voor het Legioen voor gedragen. De Nationale Vergadering nam tenslotte een regeringsmotie aan, die de commissie van onderzoek wil samenstellen uit 4 leden van de juridische commissie der Assemblée, 4 leden van de commissie voor Ovex-zeese gebiedsdelen en 4 van de commissie voor nationale defensie. In een commissie van deze samenstelling zullen waarschijnlijk geen communisten zitting hebben. Concertgebouw-orkest gaat naar de V.S. en Canada Naar thans wordt bevestigd heeft het Con certgebouw-orkest de uitnodiging om met Eduard van Beinum als dirigent een tournee door de Verenigde Staten en Canada te ma ken in principe aanvaard. Het is de bedoeling dat het orkest in September uit ons land ver trekt opdat de eerste concexten in de nieuwe wereld reeds begin October kunnen worden gegeven. aan ambachtscholen. Tot dusverre-gebeuit dat slechts aan een zestal dergelijke scholen bij wijze van proef. De heer Camer voelde wel voor uitbreiding van die proef en dus minder voor het stelsel van afzonderlijke twee-jarige scholen voor voortgezet lager onderwijs. Mi-. Wendelaar (V.V.D.) pleitte voor het benoemen van een staatscommissie die een gx-ondplan voor heel ons onderwijs zou kunnen maken en verder voor een centi-aal adviescollege Deze senator bleek bezwaar te hebben tegen de naam maatschappij- school voor ondex-wijsinrichtingen van voortgezet lager onderwijs. Zo vroeg moge lijke opneming van de leerlingen in de sfeer van het nijverheidsonderwijs stond mede op zijn verlanglijstje. Dr. Van Velthoven (K.V.P.) trad op als kampioen voor streek-ambachtscholen en voor land- en tuinbouwscholen. Voor zijn smaak had men in de Tweede Kamer voor het belang hiervan te weinig begrip getoond en zich te veel op het standpunt van-het lager onderwijs gesteld. Prof. W ol t j er (A.R.) begon weer eens over de Atheners en kwam met een ver-haal van een in die grijze oudheid zo herhaal delijk hersteld schip, dat het de vraag was of het niet een nieuw schip was geworden. Zo was het volgens hem ook met de Lager Onderwijswet gesteld, die in haar dertig jarig bestaan ongeveer dertig maal op de helling is geweest. Op verschillende punten van technische aard brengt het ontwerp allex-lei verbeteringen, maar spreker vond de voorgestelde regeling weinig doorzichtig en niet voldoende homogeen. De naam maatschappijschool vond prof. Woltjer te veelomvattend voor onderwijs inrichtingen voor voortgezet gewoon lager onderwijs. Het voortgezet lager onderwijs moet enerzijds algemeen vormend, maar aan de andere kant toch lager onder- w ij s blijven, zo concludeerde hij. Na hem verklaarde zijn partijgenoot Schipper te betreuren, dat de zesjarige school grond- school wordt en de zevenjarige lagere school is losgelaten. wordt aan het verlangen van het kapitalis me. Daai-om zou de communistische fractie haar stem niet aan het ontwerp geven. Om half elf werd de vergadering ver- ADVERTENTIE KAPPER EEN. U kent toch de kapper uit Een? Daar gaan alle kaalkoppen heen. Maar Cetol is thans Kampioen kachelglans Een betere vindt men er geen. ADVERTENTIE De 500ste komt Badmeester stak wachtmeester met mes in de borst De Officier van Justitie bij de Rotter damse rechtbank heeft gisteren drie jaar gevangenisstraf geëist tegen een 57-jax'ige badmeester uit Schoonhoven. De verdachte had, nadat hij volgens een der getuigen een stevig glas had gedronken, op een avond in September ruzie gekregen met een andere bezoeker van een circus, dat in Schoon hoven zijn tenten had opgeslagen. Er ont stond een vechtpartij, waarbij een wacht meester van de Rijkspolitie trachtte in te grijpen. De badmeester had daax-op zijn mes getrokken en de wachtmeester in de borst gestoken. „Het heeft maar een haartje ge scheeld of u had terecht gestaan wegens doodslag", mei-kte de Officier op. De ver dachte zelf kon zich van het vooi-val niets meer herinneren, doch hij sprak de moge lijkheid dat het zich had toegedragen zoals in de dagvaarding stond omschreven, niet tegen. Een der getuigen verklaarde nog, dat de badmeester weliswaar een paar glazen op had gehad, doch dat „een halve fles voor hem niets betekende". Ook het voorlich tingsrapport vex-meldde, dat de vex-dachte dagelijks ongeveer twee liter sterke drank gebruikte. Concentratie van rijksbureaux Het ministerie van Economische Zaken heeft besloten tot een hei-groepering van de werkzaamheden van de rijksbureaux. voor handel en nijverheid. Het rijks bureau voor metalen en bouwstoffen is gewijzigd in een centraal rijksbureau, waarin de hiervoor in aanmerking komende rijksbureaux zullen worden geconcentreerd. Het Centraal Rijksbureau zal gevestigd worden in het pand Huygenspark 38-39 te 's-Gravenhage. In het Centraal Rijks- bui-eau is naast het rijksbureau voor me talen en bouwstoffen als eerste het Rijks bureau voor Tabak en Tabaksproducten opgenomen. Twintig jaar geëist tegen ex-Hauptsturmführer Voor de Bijzondei-e strafkamer te 's-Her- togenbosch heeft terechtgestaan de voor malige „Hauptsturmführer" Harders uit Oldenburg die hoofd was van de „Aussen- dienststelle" 's-Hertogenbosch. Hem werd ten laste gelegd het laten fu silleren van een aantal personen en het uit voeren van „Silbertanne"-acties in Noord- Brabant. In Juli 1944 werd op bevel van Harders 'de Bredase apotheker F. H. E. Bicknese vermoord en werden de burgemeesters van Asten en Someren, de heren Wijnen en Smulders, door leden van het „Sonder- kommando" van Feldmeyer met goedkeu ring van Harders het slachtoffer van „Sil- bertanne"-acties. Ook heeft Harders nadat een NSB'er in 's-Hertogenbosch door ver zetstrijders was geliquideerd, veertien ar restanten naar het kamp in Vught laten ovex-brengen, waar zij zonder vorm van proces werden neergeschoten. Harders beriep zich op de „administra tieve rechtspraak", waax-bij de „Sachbear- beiter" de verhoren afnam en in het pro ces-verbaal een strafvoorstel inlaste. Be trof het personen, die in de ogen der Duit sers terroristen waren, dan luidde het voorstel in het verbaal: doodstx-af. Zonder verder nader onderzoek gaf Harders zijn fiat aan deze doodvonnissen. De Officier van Justitie zei in zijn requi sitoir, dat bij Harders een mensenleven maar weinig telde. Daar de verdachte in Nooi-d-Bi-abant de hoogste politie-autoriteit was, achtte de Officier hem verantwoordelijk voor de door zijn ondex-geschikten uitgevoerde misdaden. De Officier eiste een gevangenisstraf van 20 jaar met aftrek van het voorarx-est. De raadsman van verdachte, mr. M. Ver- bruggen uit 's-Hertogenbosch, achtte niet bewezen, dat Harders opdracht tot de 'fu silleringen had gegeven. De verdediger be pleitte clementie op grond van het feit, dat ook Harders voor verschillende Nederlan ders iets goeds heeft gepresteerd. De rechtbank zal op 31 Januari uitspraak doen. Sobere plechtigheid aan de Belgische grens Stoffelijke resten van in Frankrijk gevallenen naar het vaderland Dinsdagmiddag zijn de stoffelijke resten van de in de laatste oorlog in Frankrijk gesneuvelde Nederlandse militairen en verzetsti-ijders aan de Nedeilandse grens te Nispen aangekomen. In Atrecht waren de stoffelijke resten Maandag officieel aan de hoede van dè Nedei-landse legerautox-i- teiten toevex-trouwd. Eenzelfde plechtigheid geschiedde nogmaals bij de Nederlands- Belgische grens te Nispen, nadat het Bel gische ministerie van Ooi-log had zorg gedragen voor de tocht door België. Toen de grote wagen van het Franse ministerie van Ooi-log, waarmede vijftig kisten wer den vervoerd bij de grens aankwam, ston den daar een detachement Nedei-landse soldaten opgesteld en een compagnie van de gendarmerie uit Antwerpen. Hoornbla zers brachten „The Last Post" ten gehore. Aanwezig wax-en generaal-majoor J. A. A. Sitsen, bevelhebber van het Derde Mili taire Gewest, majoor L. W. H. van Oyen, hoofd van -de Dienst Identificatie en Ber ging van het ministexie van Oorlog, een deputatie van het ministerie van Oorlog onder leiding van de heer Van Tuyll, een Belgische deputatie onder leiding van kolonel Timmermans, de heren C. Dierck- sen en A. Freyters, respectievelijk burge meester van Esschen en Roosendaal en de commandant van de Stormschool te Roo sendaal, luitenant-kolonel J. Qualtherie van Wesel. Nadat enige kransen in de auto waren gelegd, vertrok deze naar Amers foort. Op de spoorbaan HaarlemAmsterdam, ter hoogte van de molen aan de Haarlemmer- sti-aatweg, is het stoffelijk overschot van een inwoner van de hoofdstad gevonden. De man was door een trein overreden. Regen. Hevige regenval in Israel heeft voor tientallen millioenen guldens schade aan de oogst berokkend. De toestand wordt zéér ernstig genoemd. Fatale vergissing. In Bologna (Italië) heeft men twaalf kinderen tussen de één en acht jaar een verkeerde oplossing van streptomycine ingespoten tegen tuber culeuze hersenvliesontsteking. Vier van hen zijn reeds gestorven, de anderen verkeren in levensgevaar. Helpende hand. De bevolking van de Ame rikaanse stad New Jersey heeft het Ita liaanse bergdorp Capracotta een nieuwe sneeuwploeg geschonken. De Duitsers hadden de oude sneeuwploeg zes jaar geleden gestolen en het dorp was daar door ieder jaar zes maanden lang ge- isoleerd. Bonzen. De leidei's van de vakbond dei- arbeiders in de Poolse voedsel-industrie zijn geschorst door het centrale comité van de Poolse vakverenigingen, wegens hun „bureaucratische en gewichtig- doenerige methodes". Paul en Cloë. een paar witte rhinocerossen zijn door de Antwerpse dierentuin voor 1Ö0.000 Belgische franken in de Soedan gekocht. Van deze uiterst zeldzame die ren leven er in totaal slechts zes in ge vangenschap. Ook in het wild komen zij vrijwel nooit voor. Door de grond gaan. Op een bruiloftsfeest in Napels zijn vijf volwassenen en vier kinderen door de vloer van de derde verdieping van een gebombardeei-d huis gezakt. Zij zijn met gebroken ledematen in een ziekenhuis opgenomen. Moordgebied. In 1949 zijn in het gebied van Witwatersrand (Z. Afrika) bijna 500 moorden gepleegd. Deze sti-eek die één van de beruchtste mooi-dgebieden ter wereld heet te zijn, staat bekend om de aggressiviteit der inheemse bevolking. Vast smakelijk. In een glazen kooi in een restaurant te Krefeld zit de 48-jarige bokser Willy Schnitz te vasten. Hij pro beert zijn x-ecord van 48 dagen en 13 uren te verbeteren en is vol hoop want hij houdt het nu al 42 dagen uit op een dagrantsoen van twee flessen spuitwater en tien sigaretten. De laatste rookt hij. - Hij is al 18 kilogram afgevallen. Goud en spinnen. Een man die gisteren in Versailles rustig liep te wandelen werd plotsklaps onder pistoolvuur genomen uit een huis in de buurt, terwijl een vrouwenstem riep: „Vergiftig mijn vee stapel niet". De xnan nam de benen en haalde de politie, die meteen een inval deed in het huis. Zij vond er twee Rus sinnen die honderden dikke spinnen op kweekten in kleine hokjes. Vooi-ts trof zij er voor honderdduizenden guldens aan goudstukken aan. De beide dames zijn naar een inrichting voor geestes zieken overgebracht. Leer om leer. Het verbond van uitgewezen Duitsers heeft aan de West-Duitse pre sident Theodor Heuss verzocht om de uit Tsjechoslowakije naar Duitsland gevluchte voormalige minister Bohumil Lausman, uit te wijzen. Volgens het ver bond zou Lausman hebben verklaard, dat de Duitsers even slecht zijn als de communisten. MUNHA&DTJE5: DECACHET, die pijn verdrijft en kou afzet. 40 en75ct (Adv.) 9. Maestro Flodder Fiedéldum stond op de stoep van de Concertzaal en speelde wat hij kon. „Mooicrescendo.cres cendofluisterde hij'. „Forte! Wat een gevoel! Wat een warmte! Fortissimo! Haha!" en hij dat alles ontlokte hij woeste klanken aan zijn vioolwaardoor de voorbijgangers, die waren biijven staan in de hoop eens iets aardigs te horen, jam merend wegvluchtten. Maar vluchten deed niet de agent H. I. Gortbrajer„Moord!" brulde de diender. „Brand! Verstoring van de openbare orde! Opruiing! Belemmering van het verkeer!" Zo brullend rende hij de treden van het bordes op, en Panda zag hem komen. Daardaar komt iemand die u wil spreken, maestro," zei hij beleefd. Fiedeldum hoorde het eerst niet eens. „Diminuendofluisterde hij. „zingen zingen, o muziek! Tum-tum-te- lum! Staccato! Wat zeg je? Iemand die mij wil spreken? Dat is stellig iemand die mijn heerlijk talent ontdekt heeft! Tjoem- pe-tweeë-drie....". Maar nu was Gort brajer vlakbij, nog steeds brullend van ,J\loord!" en „Houdt de dief!" en zo en toen drong de bittere werkelijkheid tot Maestro Fiedeldum door. „Kom mee, leer ling!" zei hij gejaagd. „We moeten ons reppen om op tijd te zijn voor ons optre den in New York! Vlug!" En daar gingen zij er van door, zo snel als zij maar konden. En dat v:as maar goed ook, want de flinke Gortbrajer zou hen zeker opgesloten heb ben in het gevang. De man begreep name lijk alleen maar marsmuziek. Prins Bernhard is op weg naar Curacao Dakota zal worden gerepareerd Prins Bernhard is aan boord van het Nederlandse smaldeel uit Puerto Rico ver- trolcken naar Curasao. De Dakota zal drie dagen achterblijven om gex-epax-eerd te worden. Daanxa zal 't toestel naar Curasao worden gevlogen. Kapitein G. Sonderman, adjudant in bui tengewone dienst van de Koningin, die Px-ins Bernhard op zijn reis als piloot ver gezelt, is tijdelijk bevordex-d tot majoor. Zaterdag zal Prins Bernhard in het mili taire kamp Suffisant namens de Koningin een vaandel uitreiken aan de Koninklijke Landmacht in de Nederlandse Antillen. Ter gelegenheid van het bezoek van Prins Bei-nhard heeft de gouverneur der Neder landse Antillen bij wijze van gratie een strafvermindeiing verleend aan alle bij vonnis van een militaire of burgerlijke rechter veroordeelden, die op 18 Januari in de Nederlandse Antillen waren gedetineerd. De straffen worden met een zesde deel tot een maximum van vier maanden vermin derd. Prof. dr. ir. J. Goudriaan nam afscheid van Delft In de Technische Hogeschool te Delft heeft prof. dr. ir. J. Goudriaan, hoogleraar in de bedrijfsleer, een afscheidscollege ge geven over het onderwex-p „productivisme en democratie". Na deze voordracht gaf prof. Goudriaan zijn mening over de vooi-- genomen hervorming van het hoger onder wijs, welke volgens hem niet noodzakelijk is. De rectox--magnxficus, prof. dr. ir. C. B. Biezeno, sprak de scheidende hoogleraar toe en zei, dat de Technische Hogeschool in hem een uiterst scherpzinnig docent en een ongeëvenaard redenaar verliest. Wat zijn opmerkingen ten aanzien van de hervor ming van het hoger onderwijs betreft zeide prof. Biezeno dat hij hierover graag met prof. Goudriaan zou debatteren. Prof. Gou driaan stemde hiermede in, doch zeide on der veel hilariteit: „maar dan over twee jaren". Prof. Goudriaan vertrekt namelijk naar Zuid-Afrika. IJshockey Tilburg—Ijsvogels 2—8 Tc Tilburg wex'd de eerste wedstrijd ge speeld in de competitie om het kampioen schap van Nederland tussen de ploegen van Tilburg en Amsterdam. De thuisclub kwam er in deze ontmoeting in het geheel niet aan te pas en het kostte de Ijsvogels niet veel moeite om met 82 te winnen. Schaken Wereldkampioenschap dames Te Moskou werden de drie afgebroken par tijen uit diverse ronden voortgezet. De uit slagen wax-en: Benini—Rubtsova VuJA; Tranmer— Gx-ush- kova Belska 10; Chaude de SilansTran mer 01. De stand in de bovenste helft is: 1. Rudenko 11 pnt.; 2. Rubtsova 10 pnt.; 3. en 4. Belova en Bykova 9pnt.; 5. Chaude de Silans 9 pilt.; 6. en 7. Tranmer en Keiler 8!i pnt.; 8. Fenny Heemskerk 7Vj pnt. Vandaag worden de partijen van de laatste i-onde g

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2