Zandvoortse raad spreekt zich uit voor Noord-Zuidverbinding „tot elke prijs" QlCort en Bondig Woensdag 18 Januari 1950 5 EEN STEM BESLISTE Drie sportvelden binnen het circuit Der traditie getrouw hield Zandvoorts burgemeester ter opening van de eerste vergadering van de gemeenteraad in het pas begonnen jaar een rede, waarin hij een terugblik wierp op het afgelopen en enige prognosen uitsprak voor het aan gevangen jaar. Aan de uitvoerige toespraak van mr. Van Fenema ontlenen wij: De loop der Bevolking vertoonde het volgende beeld: Op 1 Januari 1949 had Zandvoorf 9627 inwoners, waarvan 4998 vrouwen en 4629 mannen. Op 31 December van dat jaar 10.073 inwoners, waarvan 5225 vrouwen en 4848 mannen. Vermeer dering in totaal 446. De vestiging bedroeg 1102, het vertrek 779 inwoners, zodat er een „saldo" is van 323 (in 1948: 84). Aantal huwelijken 112 (vorig jaar 67); aantal echtscheidingen 14 (vorig jaar 15). Uit deze cijfers blijkt, dat ook in het afge lopen jaar de bevolking gestadig toenam. De 10.000ste inwoner werd op 30 Novem ber op feestelijke wijze verwelkomd. Een dezer dagen zal aan Willem Eeltje Keur persoonlijk een oorkonde van gemeente wege worden uitgereikt. Moge zijn gezonde groei voor Zandvoort symbolisch zijn! In Indonesië verblijven thans nog 56 uit Zandvoort afkomstige militairen. Over de gemeente-financiën merkte spreker op: Getracht zal worden de begro ting voor 1951 in October a.s. gereed te hebben. Richtinggevend voor het financiële beleid dient te zijn het door de gemeente secretaris opgestelde „Tien jaren plan", vermeldende de financiële toestand der ge meente met het oog op de uitvoering van werken ten laste van de kapitaaldienst. Kost gaat voor de baat uit Voor weinig gemeenten in ons land zal overigens het adagium „de kost gaat voor de baat uit" klemmender gelden dan voor Zandvoort, waar immers vóórdat de baten in belangrijke mate kunnen worden ont vangen de kosten zullen moeten worden gemaakt voor herstel van en intensieve propaganda voor onze badplaats. Een der belangrijkste bronnen van in komsten, die naarmate het herstel van de badplaats vordert steeds rijkelijker zal gaan vloeien is de vermakelijkheidsbelas ting. Ook hier vertoonde zich een dalende tendenz, analoog aan het schaarser worden van het geld. Doch de opbrengsten van het circuit waren van dien aard, dat de dalende curve daardoor in een stijgende overging. Ter vergelijking dienen de volgende cijfers. De netto-opbrengsten aan vermakelijk heidsbelasting waren: In 1945 ruim 16.600,in 1946 bijna ƒ30.500,in 1947 ruim ƒ46.760, 1948 ruim 102.630,(aandeel circuit bij na ƒ43.000,in 1949 ruim 127,700, (aandeel circuit ruim 75.600. Het verloop van de strandverhuur in 1949 was gunstig. De huren kwamen op tijd binnen en de financiële resultaten voor de huurders kunnen bemoedigend worden genoemd. De opbrengst van stoelen- en tentenver huur en baden bedroeg ruim 226.000,— (in 1948 bijna 170.000,—), hetgeen een verheugende vooruitgang voor deze groep ingezetenen betekent, al wisten de amb tenaren der Belastingen hen dan ook wel te vinden, zo zei de burgemeester, die ex- zeker van was, dat nauwere samenwerking de financiële en sociale aspecten voor de strandhuurders nog aanmerkelijk zal ver beteren. Spreker gaf het vormen van een weer- standskas in overweging welke voor dit typische seizoen-bedrijf onmisbaar is. De voor een gezonde ontwikkeling van Zandvoort onmisbare herbouw van hotels en aanverwante bedrijven vond ook in het afgelopen jaar. nog niet plaats. De ver wachting, dat het voor particuliere onder nemers mogelijk zou blijken op bescheiden voet met deze herbouw te beginnen werd nog niet vervuld. Ook hier noopt de situ atie tot samenwerking in groter verband. Exploitatie zomercentrum Plannen werden voorbereid om te ko men tot een combinatie welke de stichting en de exploitatie van bet zomercentrum annex volkszeebadinrichting op een ver eenvoudigde basis van gevariëerde recre atie, zonder hötel, op zich zal kunnen nemen. Met de vergroting van de tribune aan de Burgemeester van Alphenweg met 2 tri- bunevakkên werd op 14 November jL een begin gemaakt. Dit werk zal voor het ko mende seizoen gereed zijn. De tribune zal dan plaats bieden aan ongeveer 2500 toe schouwers. Op de renbaan werd een nieuwe slijtlaag aangebracht. Deze wordt thans de veiligste weg ter wereld genoemd. Met verharding door middel van gezeefd beltvuil van de wandelpaden in het duin- terrein-Noord werd voortgegaan. De stichting „Touring Zandvoort", op gericht in Mei van het afgelopen jaar, verrichtte reeds belangrijk werk ter sti mulering van het toerisme naar de bad plaats. Met kracht werden herstel en verbete ring van de verkeerswegen ter hand ge nomen. Mr. Van Fenema noemde: Noordboule vard en Zeeweg, plan Zeereep-midden en de Zuidboulevard. De aanleg van het eerste gedeelte werd aanbesteed op 27 December. De gunning is afgekomen, zodat nog deze maand met de aanleg zal worden begonnen. Binnenkort volgt aanbesteding van de aanleg der riolering voor het Zuidelijk ge deelte. Verbreding Zandvoortselaan Wegens plannen tot verbreding van de Zandvoortselaan werd slechts het allerno- digste herstelwerk aan de wandelpaden langs deze laan verricht. De woningbouw als voornaamste middel tot oplossing van het probleem der huis vesting werd ook in het afgelopen jaar met kracht voortgezet. Toegewezen werd in 1949 een bouw volume van 23.450 m3. Door suppleties en extra bouwvolume kon goedkeuring wor den verleend voor de bouw van 80 wo ningen met een gemiddelde inhoud van 364 m3 per woning. In het afgelopen jaar kwamen in totaal gereed 139 woningen waarbij 20 duplex- woningen (in 1948: 109). Aan 62 woningen werden, op aanschrij ving van gemeentewege, verbeteringen aangebracht. Voor 1950 werd een bouwvolume toege wezen van 22.440 m3 voor 60 woningen. Bovendien ontving de gemeente van het ministerie van Wederopbouw een extra toe wijzing van 11.000 m3 voor herbouw van verwoeste kernen. Deze maakt een begin van flatbouw langs de boulevard en/of herbouw van grotere zakenpanden moge lijk. Los hiervan staat de destijds verkre gen toewijzing van 50.000 m3 voor de bouw van een zomervacantieverblijf. Tenslotte is nog een aanvullend bouwvolume in de loop van dit jaar in uitzicht gesteld. 576 woningzoekenden geholpen Het gemeentelijk Bureau Huisvesting droeg in belangrijke mate bij tot oplossing van de woningmisère. Per 1 Januari 1949 stonden op de wacht lijsten 241 aanvragers. In de loop van dat jaar kwamen er 466 bij, een totaal dus van 707 aanvragen. Per 1 Januari van dit jaar resteerden 131 aanvragen, zodat niet min der dan 576 gevallen werden geholpen (in het jaar 1948: 503 gevallen). 224 aanvra gen werden afgewezen. De burgemeester deed nogmaals een dringend beroep op allen, die tot enige vorm van samenwoning werden genoopt, elkaar zo goed mogelijk te verdragen en kleine of grotere inconvenienten te aan vaarden in de overtuiging dat het gemeen tebestuur het mogelijke doet om samen woning zo kort mogelijk te laten voort duren. Openbare werken De bouw van het vuillaadstation ten be hoeve van de vuilafvoer naar Drente werd voorbereid. Aanbesteding is in het eerste kwartaal 1950 te verwachten. Het RIZA werkt thans aan het project van de installatie voor de zuivering van afvalwater. Vele belangrijke voorbereidende chemi sche en technische proefnemingen gingen hieraan vooraf. De plannen voor de bouw van de water- I toren zijn thans gereed. Aanbesteding kan j over enkele weken plaats hebben. Voorbereid werd een plan voor verbou wing van de Wim Gertenbachschool. Sociale Zaken: In het afgelopen jaar werd een bedrag van 161.700 voor sociale zorg uitgekeerd. Op 1 Januari 1950 waren 217 gezinnen aan de dienst toevertrouwd. Plannen tot uitbreiding van de zorg voor ouden van dagen worden voorbereid. In tegenstelling tot het jaar 1948 ver tonen de omzetten der gemeente-bedrijven in 1949 geen belangrijke verschillen met het voorafgaande jaar. Het waterverbruik bedroeg 426.050 m3. Vermeerdering 4.790 m3. Door deskundigen van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening werd in Zand voort als eerste gemeente hier te lande een geheel nieuw systeem van waterzuivering geprobeerd. Voorstellen tot uitbreiding der filter-in stallatie te Bentveld zullen volgen. Het gasverbruik ging in geringe mate achteruit. Het aantal kuip- en douchebaden in de badinrichting liep aanmerkelijk terug van totaal 43.062 tot 38.087, een vermindering van ca. 13 procent. De oorzaak moet ge zocht worden in uitbreiding van bad- en douchegelegenheid in de nieuw gebouwde woningen en in daling van inkomsten. Over de middenstand merkte mr. Van Fenema op, dat hij er van overtuigd was, dat de aarzeling nopens het door hem ge voerde beleid voor vertrouwen in zijn goede bedoelingen zal plaats maken. „Wij kunnen de toekomst met voorzich tig optimisme tegemoet zien; met hard werken, krachtig initiatief en wat gezonde fantasie zullen wij er gezamenlijk zonder twijfel in slagen van Zandvoort een wel varende en gelukkige gemeente te maken," zo besloot de burgemeester zijn rede. De nestor van de raad, de heer C. S 1 e- g e r s, sprak hierop een dankwoord. Surrogaat-oplossing voor Noord- Zuid verbinding De kleinst mogelijke meerderheid heeft gisteren in de Zandvoortse raad de door slag gegeven bij twee belangrijke voor stellen. Het eerste betrof het advies van het college niet over te gaan tot het aan leggen van een tijdelijke verbinding tus sen Noord- en Zuid-boulevard, daar dan voor slechts een jaar grote kosten moesten worden gemaakt. De burgemeester deelde namelijk mede, dat in het najaar van dit jaar zal worden begonnen met de verwezenlijking van het Wederopbouwplan voor de Strandweg en omgeving, waardoor onvoorziene om standigheden voorbehouden -* de perma nente Noord-Zuidverbinding langs de zee in het voorjaar van 1951 gereed zal zijn. Zeven van de dertien raadsleden bleken evenwel het zekere voor het onzekere te willen en dat' nog wel, zoals een van hen verklaarde, „koste wat het kost". Dat zou dan, zoals wethouder Kerkman snel voor rekende, de gemeente op ten minste twin tig mille komen te staan voor een tegel paadje langs de zeereep van Zeestraat via Strandweg naar Zuid-Boulevard. Des niettemin werd dit tussenvoorstel van het raadslid Weber met 7-6 stemmen aange nomen. Dezelfde stemmenverhouding deed zich ook voor bij het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de aanleg van drie sport velden binnen het circuit. Zes raadsleden vonden het project te duur en spraken zich uit voor de aanleg van één sportveld. Van de zijde van het college werd be toogd, dat' dit relatief veel duurder zou worden. Bovendien heeft Zandvoort drin gend behoefte aan nieuwe sportvelden, ook al met het oog op de sportuitwisseling met de Engelse badplaats Hythe. Nieuwe leraren aan de Nijverheidsschool Burgemeester en wethouders van Bever wijk stellen voor om te benoemen tot leraar aan de gemeentelijke Nijverheidsavond school, voor het tijdvak van 1 September 1949 tot en met 31 Augustus 1950. in vaktekenen, tekening lezen en natuur- en werktuigkunde de heer J. de Wit te Velsen; in natuur- en werktuigkunde de heer F. C. van Suchtelen te Beverwijk; in natuur- en werktuigkunde de heer H. J. Schorel te Beverwijk; in vaktekenen en elektriciteits leer de heer M. A. de Jongh te Velsen; in lastechniek en materialenkennis de heer IC H. Marks te Velsen; in materialenkennis en electriciteitsleer de heer J. H. van Randtwiilc te Santpoort; in natuur- en werktuigkunde de heer II. Freriks te IJmuiden. Voor het tijdvak van 1 October 1949 tot en met. 31 Augustus 1950 in natuur- en werk tuigkunde de heer A. E. Back te Beverwijk: in vaktekenen de heer J. D. Hakemulder te Wijk aan Zee: in Nederlandse taal en reke nen de heer C. Roest te Beverwijk; in stel en meetkunde, materialenkennis en gereed schapsleer. calorische werktuigen en vak opleiding de heer J. J. M. de Roeper te Haar lem; in vaktekenen, materialenkennis en natuur- en werktuigkunde de heer H. G. Linterman te Beverwijk: in Nederlandse taal en rekenen de heer J. A. Koningstein te IJmuiden; in Nederlandse taal en rekenen de heer D. de Wilde, te Velsen. Voor het tijdvak van 1 October 1949 tot en met 30 September 1950 in vaktekenen, ma terialenkennis en gereedschapsleer de heer R. J. van der Wurff te IJmuiden-Oost; in de Nederlandse taal en stel- en meetkunde de heer J. T. A. Schaap te Beverwijk; in vak tekenen. materialenkennis. gereedschapsleer en vaktheorie de heer A. J. Jansen te Sant poort; in handtekenen, technisch schetsen en vaktekenen de heer C. J. Mul te Uitgeest; in meet- en werktuigkunde, materialenkennis, gereedschapsleer, electriciteitsleer en vak tekenen de heer A. Hartkoorn te Haarlem; in vaktekenen, materialenkennis en vaktheorie de heer A. Antonijsen wonende te Velsen. Voor het tijdvak van 15 September 1949 tot en met 31 Augustus 1950 in Nederlandse taal en rekenen de heer W. C. van Leusden te Velsen; in materialenkennis, constructie leer, gereedschapsleer en natuur- en werk tuigkunde de heer J. P. Kuijper te Alkmaar; in Nederlandse taal en wiskunde de heer G. J. Tukker te Beverwijk. Castricum NEDERLANDS HERVORMDE GEMEENTE De heren J. L. Piund, president-kerkvoogd, G. Nijmeijer en M. ten Wolde, kerkvoogden zijn bij de dezer dagen, gehouden verkiezin gen herkozen. Bij de verkiezing van leden van het kies college zijn herkozen de dames N. Jacobs— Haringa en A. H. SerdeynKruyff. Gekozen zijn de heren J. Tiggelaar en E. de Vries. Hel kopen op afbetaling Een wet regelende de afbe taling wordt voorbereid Eenige weken geleden hadden wij een onderhoud met de directeur van de Volks- credjetbank voor Haarlem en omgeving over de werking van het Kennemer Finan- cierings' Instituut. Zoals men weet is dit Instituut gevormd door samenwerking tus. sen de middenstandsbedrijven, de Kamer van Koophandel en de Volkscredietbank, met de bedoeling, op sociaal-verantwoor delijke wijze, de mensen die niet in staat zijn artikelen die zij nodig hebben contant te betalen, op afbetaling te verstrekken. In dit artikel kwam tot uiting dat het werk van het Instituut geremd wordt omdat er sommige particuliere afbetalingszaken zijn die op minder-verantwoordelijke wijze goederen verkopen. Wij vernemen thans dat op het depar tement van Economische Zaken een wet in voorbereiding is om het afbetalingswezen in ons land te regelen, om op die wijze uit wassen op dit terrein'te kunnen tegen gaan. Onder meer is het de bedoeling om de Onder meer is het de bedoeling om de afbetalingscontracten te doen re gistreren, waardoor verkopers zich kun nen overtuigen of een candidaat-koper reeds verplichtingen bij een andere onder neming op zich genomen heeft. Bovendien bestaat het voornemen om de Vestigingswet te wijzigen om te bereiken dat zaken die zich in de bezettingstijd clan destien gevestigd hebben onder controle te stellen. .Schoonheid in Huis en Hof" Zomer-tentoonstelling van toe gepaste kunst in Amersfoort „Schoonheid in Huis en Hof" zal de naam zijn van een nationale tentoonstel ling, die van 15 Juli tot 27 Augustus onder auspiciën van de Amersfoortse Gemeen schap in samenwerking met de Federatie van Kunstenaars en de stichting „Het Scheppend Ambacht" in het stedelijk gym nasium te Amersfoort wordt gehouden. Men stelt zich voor door middel van deze tentoonstelling meer belangstelling voor het ambacht en de toegepaste kunst bij het Nederlandse volk te wekken. Men wil de dreigende vervlakking van het massa-pro duct een halt. toeroepen en duidelijk maken dat het handwerk, het ambacht, de gebon den kunst en de kunstnijverheid het labo ratorium moeten worden van de fabriek. De medewerkende organisaties zullen voor een goed aesthetisch peil zorgdragen. Als tentoonstellingsarchitect is aangewezen de heer G. Rietveld te Utrecht. Alle op het gebied van de gebonden kunst werkende Kunstenaars zullen worden uitgenodigd hun beste werk in te zenden. Aan museum-directies zal worden ver zocht werk in bruikleen af te staan, om „Schoonheid in Huis en Hof" representatief te doen zijn voor hetgeen de laatste kwart eeuw in Nederland op het terrein der toe gepaste kunst is gewrocht. Het ligt in de bedoeling om demonstratie- werkplaatsen in te richten voor een potten bakker, een tapijtknoper, een kantklosser en een weefster Men hoopt dat de expositie tot ver buiten de landsgrenzen de aan dacht zal trekken. Het College van Rüksbemiddelaars had de partijen betrokken bij het dreigende con flict in de huurauto- en taxibedrijven Dins dagavond voor een bespreking bijeengeroe pen. Deze besprekingen hebben nog niet tot een definitief resultaat geleid. Besloten werd dë besprekingen voort te zetten. SCHEEPVAART GROTE VAART Jan. LEREN JASSEN Gerard van Praag 1 Beverwijk De gasprijs gaat omhoog Burgemeester en wethouders van Bever wijk hebben de tarieven voor de levering van gas door het gemeentelijk gasbedrijf voor Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest en Castricum gewijzigd van 5yz cent per kubieke meter in 6 cent per kubieke meter. Deze wijziging zal voor het eerst worden toegepast bij de meter-opnemingen welke op of na 1 Februari worden gehouden. Omdat de steenkolenprijs verhoogd is en de vijf procent loonsverhoging thans een feit is geworden en de begrotingspositie van de gemeente een verlaging van het ten bate van de gewone dienst komende winstbedrag niet toelaat, is het college tot deze gasprijs- verhoging overgegaan. Een van Haarlems oud ste molens, die aan de Kleverlaan, is opgeknapt en bedrijfsklaar gemaakt De molenmakers van Westzaan K. Jongejans en Zoon hebben de door stormen vernielde wie ken hersteld en de wa termolen zelf een zo genaamde standaardmo len die nn van een cen- trifugaalpomp voorzien is gerestaureerd. Het ligt in de bedoeling het omliggende ter'rein 'te verfraaien en ter gele genheid van feestelijk heden in Haarlem de molen te laten draaien. Velsen IJmuiden De heer W. van Lier hoofd luchtbescherming De heer W. van Lier, kapitein ter zee te Amsterdam, heeft zijn benoeming tot hoofd van de luchtbeschermingsorganisatie voor de gemeenten Velsen en Beverwijk aan vaard. Communisten stellen vragen over visserij-crisis Namens de Communistische Partij Neder land, de Waarheid, afdeling Velsen, heeft het communistische gemeenteraadslid, de heer C. Soheringa, de volgende vragen aan het college van Burgemeester en Wethou- ders te Velsen gezonden. De heer Scheringa verzocht B. en W. de vragen in de eerst volgende vergadering aan de orde te stel len en behoudt zich het recht voor deze vragen dan nader toe te lichten. 1. Kunnen Burgemeester en Wethouders de leden van de raad inlichten omtrent het resultaat van de onderhandelingen tussen de regering en belanghebbenden in het visserij-bedrijf, waarvan Uw College in de zitting van 13 December mededeling deed. 2. Is het college niet met ons van me ning dal de garantie-uitkering aan de op varenden der vissersvloot, welke belangrijk lager ligt dan de algemeen geldende over bruggingsnormen, aanvulling behoeft op grond van de onhoudbare situatie waarin de gezinnen der opvarenden verkeren. 3. Welke maatregelen heeft het college genomen of denkt het te nemen, tegen de ontslagen, welke het gevolg zijn van de maatregel der reders. 4. Is het college niet met ons van me ning, dat in verband met de ingrijpende ge volgen van de maatregel van de reders, het noodzakelijk is dat de gemeenteraad onzer gemeente namens haar inwoners van de regeling een, terstond ingrijpen moet eisen, opdat bewerkstelligd worde 'het uitvaren der trawlervloot. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: W. M. Geus—Brouwer, z„ Wijk aan Zeeërweg 100, IJmuiden-O.; A. A. Castri cumCastricum, z., van Rijswijkstraat 66, IJmuiden-O.; J. BroekhuizenHeuving, z., Bonifaciusstraat 2, IJmuiden-O.; C. C. Bier- maAdolf, d.. Schuitstraat 8, Santpoort; A, MeijboomOosterbroek Kulk, d., J. P. Coen- straat 97. IJmuiden; C. P. van der Ark Homan, d.; Annastraat 1, IJmuiden; A. M. G. Kostermansvan der Heijden, z., Beuken straat 38. IJmuiden-O.; M. Dekkervan Klooster, d., Parallelstraat 7, Velsen-N.; C. J. ZwanenburgLansing, z., Molenstraat 8, Santpoort; C. Boomvan Droffelaar, z.. Vel- serbroekstraat 13, Santpoort; A. de Boer Schager, z., de Ruijterstraat 96, IJmuiden-O.; H. RenesBrinkert. d.. Kralenbergstraat 13, Velsen-N.; T. H. de Goedede Man, z., Ful- tonstraat 5. IJmuiden: A. M. DroogPutker, z„ Geelvinckstraat 131, Velsen-N.: J. Ootjers de Kraker, z.. Kanaalstraat 56. IJmuiden; J. G. van EekelenKeur. d., de Ruijter- dwarsstraat 6, IJmuiden-Ó. OVERLEDEN: N. Ehlhardt. 82 j., echtge noot van Tj. A. de Vries, Spilbergenstraat 21, IJmuiden; J. L. de Graaf, 16 j., z. van J. de Graaf en C. G. van Balen, Wijkermeerpolder 22, Velsen. Na-oorlogse verordening opgeheven Bij besluit van 30 April 1946 hebben bur gemeester en wethouders van Velsen vast gesteld de verordening betreffende het be^ treden van wegen te IJmuiden, om daar mee een rechtsgrond te scheppen voor het optreden door de politie tegen personen, die in contact trachtten te komen met na de bevrijding te IJmuiden ondergebrachte Duitse militairen. Aangezien de in de verordening vervatte verbodsbepalingen thans haar betekenis hebben verloren, kan tot intrekking daar van worden overgegaan. Koperen Havenkantoor' In café „Populair" op het Willemsplein in IJmuiden staat een koperen gevaarte van ruim 72 centimeter hoog en 17 kilo zwaar. Het is een getrouwe nabootsing van het havenkantoor en het werd op verzoek van de voorzitter van de klaverjasclub „Popu lair" door de heer O. Brode vervaardigd. Van 8 October af wordt er nu al iedere Za terdagavond verwoed om het „Havenkan toor" gespeeld. „Populair" heeft namelijk een nederlagentournool georganiseerd en daaraan een havenkantoor-tournooi gekop peld. Elke klaverjasclub die „Populair" een nederlaag toebrengt mag in het havenkan toor-tournooi uitkomen en dingt dan mee naar het koperen sieraad. Het plan om deze wisselprijs te laten vervaardigen kwam van de voorzitter van „Populair", de heer A. van Nieuwkoop en hoewel men in het begin nogal bezwaren opperde tegen het uit loven van een zo kostbare prijs, heeft men zich tenslotte bij de plannen van de voor zitter neergelegd. Over enkele weken zal in Thalia de beslissende slag om het Haven kantoor geleverd worden. Alamak, R'damPerz. Golf pass. 16 Gibraltar. Aldegonda (t). 11 Jan. v. Pladjoe n. Bangkok. Abbekerk, BrisbaneR'dam 17 Jan te Ade laide. Aldabi, R'damBuenos .Aires pass. 16 Jan. Lissabon. Alderamin, 16 Jan. van Buenos Aires naar Rotterdam. Algorab, Porto AlegreR'dam 16 Jan. 85 mijl West Finisterre. Algenib, R'damNew Orleans 16 Jan. 270 mijl Z.W. Fayal. Alhena, 16 Jan. van Buenos Aires te R'dam. Alkaia, R'damBuenos Aires 16 Jan. 140 mijl Oost Kaap Strogue. Amstelkerk, A'dam—Duala pass. 16 Jan. Las Palmas. Amstelstad, R'damKeywest v.o. 16 Jan. 840 mijl Z.O. Bermuda. Baarn, 16 Jan. van Antwerpen n. A'dam. Bacchus. New YorkPuerto Cabello 16 Jan. 140 mijl Z.Z.O. Sandy Hook. Bali, A'dam—Java 16 Jan. 570 mijl West Minicoy. Baud, 16 Jaan. te Soerabaja van Djakarta. Bonaire, ParamariboA'dam 16 Jan. 750 mijl O.N.O. Barbados. Borneo, Bangkok—R'dam 16 Jan. van P. Said. Ceram, KarachiR'dam 16 Jan, v. Le Havre. Heemskerk, R'damJapan 16 Jan. 370 mijl West Minicoy. Hilversum, R'dam—Ohittagong 16 Jan. 750 mijl W.N.W. Minicoy. Indrapoera, R'dam—Djakarta 17 Jan. te Penang. Johan van Oldenbarnevelt, A'dam—Java 16 - Jan. rede Singapore. 'Keilehav.en, 17 Jan. te A'dam van Port Gentil. /Kelbergen, 16 Jan. van Livorno n. Huelva. Kedoe. R'damDjakarta pass. 16 Jan. (9 u.) Ouessant. Kelbergen, 16 Jan. van Livorno naar Suez, Kota Baroe. Djakarta—R'dam verw. 17 Jan. te Suez. Kota Gede, Java—R'dam pass. 16 Jan. 22 uur Ouessant. Kota Inten, pass. 17 Jan. 5 uur Dover R'dam Java. Langkoeas, R'damDjakarta 16 Jan. 16 uur van Port Said. Laertes, A'dam—Makassar 16 Jan. te Pladjoe. Lawak 11 Jan. te Los Angeles van Tacoma. Limburg, 13 Jan. te San Francisco van Van couver. Leuvekerk, R'damCalcutta verw. 17 Jan. te Bhav Nagar. Lissekerk, Hamburg—Antwerpen. 17 Jan. pass. Vlissingen. Loosdrecht, 16 Jan. van Hamburg te Ant werpen. Lutterkerk, Hamburg—Antwerpen pass. 17 Jan. Vlissingen. Maeoma (t), R'damAbadan 16 Jan. van Algiers. Madoera, A'dam—Djakarta 16 Jan. v. Penang. Molenkerk, 16 Jan. van Hamburg n. R'dam. Murena (t), Curasao pass. 16 Jan. Malta. Noordam, verw. 17 Jan. te New York van Rotterdam, Oranje, A'damDjakarta pass. 16 Jan. Algiers. Parkhaven, R'dam—Buenos Aires 16 Jan. 18 mijl Noord Ouessant. Phrontis, JavaA'dam pass. 16 Jan. Guar- dafui. Prins Frederick Hendrik, Carthagena—Lon den pass. 16 Jan. Ouessant. Rem pang, 16 Jan. van Soerabaja n. Djakarta. Ridderkerk, JapanR'dam 16 Jan. te Kohchiang. Salatiga, 16 Jan. van Djakarta n. Semarang. Saparoea, New York—Alexandrië 16 Jan. v. Marseille. Stentor. 16 Jan. van Kymassi n. R'dam. Sloterdijk, Djakarta—New York pass. 16 Jan. Straat Gibraltar. Singkep, 12 Jan. van Tacoma n. Calcutta. Silindoeng. R'dam—Java 16 Jan. 280 mijl N.N.W. Perim. Straat Malakka, Lorenzo Marquez—Singa pore pass. 16 Jan. Zuidelijke punt Mada gascar. Sunetta (t). AlexandriëPerz. Golf 16 Jan. in Rode Zee 200 mijl N. Massawa. Tjipondok, 15 Jan. te Zanzibar v. Mombassa. Tamo, Buenos AiresR'dam 16 Jan. 160 mijl O.Z.O. St. Cathanina eil. Tarakan, A'damMakassar 17 Jan. te Bona. Tegelberg, 16 Jan. v. Penang n. Mauritius: Tiberius, 17 Jan. te New Orleans van Mobile. Tjitjalengka, 16 Jan. van Soerabaja naar Makassar. Tosari, Londen—Melbourne pass, 16 Jan. 8 uur Kaap Bon. Tabinta. 16 Jan. op 1050 mijl West van Djakarta A'damDjakarta. Volendarn, R'damMelbourne 16 Jan. 850 mijl N.W. Fremantle. Van Riemsdijk, 16 Jan. te Singapore van Belawan. Veendam, New York—R'dam 16 Jan. 420 mijl West Ouessant. Willem Ruys, R'damDjakarta 16 Jan. 240 mijl N.N.W. Perim. KLEINE VAART Actief, pass. 16 Jan, naar Frederikshaven. Annegiena, 16 Jan. van Naestved n. Rostock. Bree Helle, 15 Jan. van R'dam n. Kingslynn. Brinda, 14 Jan. te Shoreham van R'dam. Carpo. 16 Jan. van Bayonne naar Londen. Dom'ourgh, 16 Jan. te Casablanca. Duiveland, 15 Jan. van R'dam te Leith. Elisabeth fVerm.) 16 Jan. van Londen naar Middlesbro. Escaut, 16 Jan. te Londen. Franka, 16 Jan. te Stralsund van Naestved. Gaasterland. 15 Jan van Leith naar Goole. Hast 1, 16 Jan. te Leixoes. Hoogland. 15 Jan. van Hamburg op de Tyne. Julia, 17 Jan. v. Kopenhagen n. Gothenburg. binnenland Aan de heer J. F. Berltel is met ingang van 1 Februari eervol ontslag verleend als commissaris van politie tc Bussum. Tot zijn opvolger is benoemd de heer A. H. J. Visch, thans hoofdinspecteur van politie te Bussum. De 35-jarige Duitser P. R. te Keulen heeft bij de Maastrichtse politie aangifte ge daan dat hij gedurende de oorlogsjaren f 10.000 in bewaring had gegeven aan L. J. L. K. te Maastricht, welk geld hij niet terug kreeg. De recherche heeft K. gearresteerd. Begin April zal men een begin m3ken met de bouw van een dubbele spoorbrug bij Oosterbcck. Dit werk zal enige jaren in be slag nemen. De brug wordt gebouwd naast de bestaande noodbrug, die slechts één spoor telt, om vervolgens te worden verschoven op de plaats van de oude brug. Zeven jaar gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Bijzondere Straf kamer te Groningen tegen de 38-jarige ex- burgemees ter van de gemeente Haren, mr. F. P. H. de W. Hem was ten laste gelegd het. samenstellen van een lijst, waarop als anti- Duits bekend staande personen voorkwamen. Toen het secretarie-personeel weigerde werk zaamheden voor de O, T. te verrichten, gaf hij dit door aan cle commissaris in de provincie Groningen, waarna de S.D. talrijke ambte naren arresteerde. De gemeentè-secretaris, de heer P. Wierenga, werd door de S.D. gefus- silleerd. Dinsdagavond is te Maassluis een pak huis van een dekenfabriek afgebrand. De brandweren van Maassluis en Vlaai-dingen waren na twee uur blussen het vuur meester. Te Utrecht zijn twee gevangenen, die van het Huis van Bewaring in de Gansstraat overgebracht zouden worden naar de straf gevangenis in Alkmaar, op het centraal sta tion ontvlucht. De beide mannen waren met handboeien aan elkaar gekoppeld. Toen zij od het perron stonden hebben zij gebruik weten te maken van de drukte om aan de haal te gaan. Tot nog toe is er geen spoor van de vluchtelingen ontdekt. De centrale recherche stelt een onder zoek in naar een sluikhandel in ruwe opium, die door enkele Chinezen wordt bedreven. Op een zandterrein aan de Prins Hendrik kade te Amsterdam is een Chinees aange houden, die bezig was drie pond opium op te graven. Later werd daar wederom een Chinees aangehouden, die 150 gram opium bij zich had. HAARLEM EN OMGEVING Ds. A. Schweitzer evang. pred. te Be verwijk—Velsen heeft het beroep van de Ge- ref. kerk van Iskenhuizen aangenomen. Ter financiering van (le bouw van tien duplexwoningen aan de Brederodelaan. te Bloemendaal, waarvoor de gemeenteraad een bouwvoorschot van f 114.000 heeft verleend en een bedrag van. f 840 voor het bouwrijp maken van het in erfpacht uitgegeven bouw terrein, stellen B. cn W. aan de gemeenteraad voor met de N.V. Amsterdamse Maatschappij van Levensverzekering te Amsterdam, een lening van f 114.840 aan te gaan tegen een rente van 3V1 Het tweede concert door Haarlems Trio, dat Donderdagavond gegeven zou worden, in de Renaissahcezaal van het Frans Hals museum, is verschoven naar Zaterdag 4 Maart. De violist Jan Hesmerg en de pianiste Ans Bouter zullen Zaterdagavond 21 Januari in'de Rcnaissancezaal van het Frans Hals museum een Sonatenavona geven. Het pro gramma bestaat uit werken van Vivaldi. Pijper. Beethoven en Brahms. De postduivenvereniging „De Snelpost" houdt haar jaarlijkse tentoonstelling op 21 en 22 Januari in de Vishal aan de Grote Markt. Keurmeesters zijn de heren Neuman en Grimbrère Er zijn pl.m. 320 vogels aanwezig. De uitbetaling van fl als compensatie voor kolenprijsverhoging zal Donderdag 15 Januari geschieden op de postkantoren aan hen wier namen beginnen met He tot en met Ho. Per 1 Februari is eervol ontslag ver leend aan de commies-titulair van 's rijks belastingen E. van Bel te Haarlem. De heer A. van den Oever adjunct-com mies bij de belastingen te Haarlem is ver plaatst naai- Hillegom. Leeuwarden verlaagt de gasprijs De gemeenteraad van Leeuwarden heeft op voorstel van B. en W. besloten tot ver laging van de gasprijs met een halve cent over de gehele linie. Voor hen, die een verbruik hebben van meer dan 150 kubieke meter per maand, bedraagt de verlaging, die 1 Januari is ingegaan, zelfs 2cent. Door een betere organisatie en rationa lisatie zijn de productiekosten van het gasbedrijf gedaald. Ook de samenvoeging van de gasfabriek in Huizum met die van Leeuwarden en verbetering aan de wa terstof- en koolgasfabriek hebben ertoe meegewerkt dit gunstige resultaat te be halen. De capaciteit van de Leeuwarder gasfabriek is 20 millioen kubieke meter per jaar. De omzet is thans de helft hier van. Directeur van Oudewaterse Bank blijft in hechtenis Hij is ook directeur van handel en importmaatschappij De zich in arrest bevindende directeur van de N.V. Oudewaterse Bank, mr. C. H. V., is ook direöteur van de Algemene Han del- en Import Maatschappij (A.H.I.M.). Dit is gebleken bij het verdere onderzoek, geleid door de officier van justitie te Rot terdam. In 1941 kocht mr. V. deze maat schappij, die in 1931 was opgericht, als een zogenaamde „lege N.V.". Volgens het Han delsregister had deze maatschappij een kapitaal van 100.000, waarvan ƒ25.000 was volgestort. Van een obligatielening groot 100.000 zijn pandbrieven in omloop. Deze maatschappij heeft een belangrijke vordering op de failliete inboedel van de N.V. Oudewaterse Bank. In hoeverre de A.H.I.M. bij het faillissement van de bank betrokken is, kon nog niet worden vast gesteld. De A.H.I.M.die in Utrecht is ge vestigd, had oorspronkelijk ten doel han delsbedrijven aan te kopen, hierin deel te nemen of te financieren. De voorlopige hechtenis van de gearres teerde directeur is met dertig dagen ver lengd. De procuratiehoudster van de bank, die de vorige week in Oudewater is gear resteerd, is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3