unie 4 Geen vermakelijkheidsbelasting meer op culturele films OLD CLOTHES NEW Beverwijk MEUBELEN BEDDEN DEKENS Velsen-Noord Ook de Velsense oorlogsgetroffenen zijn het met eens met de wet op de materiëele oorlogsschade Wat de oecumenische jeugdraad in Velsen doet De verdwenen formules Woensdag 18 Januari 1950 Begroting van Heemskerk goedgekeurd De eerste f8000.— voor een nieuw badhuis zijn er en de nieuwe raadszaal komt er Er is in de kleine I-Ieemskerkse raads zaal Dinsdag lang gediscussieerd over de gemeentebegroting voor 1950, die zowel op de gewone als op de kapitaals- dienst in evenwicht is. Voo» het echter zover was, dat burgemeester H. Nielen het lijvige document als aangenomen kon beschouwen, moesten er verschil lende agendapunten worden afgehan deld, die in de gezapige trant van de kleine vergadering hun kalm beslag kregen. De heer Peekei (Katholiek) wilde het grotere bouwvolume dat Heemskerk zo dringend nodig heeft, met een verzoek schrift uit de raad bewerkstelligen, maar daar voelde de voorzitter weinig voor als zulk een adres zich althans bepaalde tot een „slag in de lucht". Met de mede deling, dat de aansluiting bij de stichting Schooltandverzorging zich binnenkort in de eerste klassen der Heemskerkse lagere scholen gaat manifesteren, konden de vroe de vaderen zich tevreden stellen en de be noeming van een commissie voor tuinbouw- aangelegenheden (G. Vendel namens de L.T.B., Chr. v. d. Outenaar voor de Mij. voor Landbouw en G. v. d. Outenaar na mens de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond plus drie raadsleden) werd al even gemakkelijk door de raad bekrachtigd. Voorts kregen de Christelijke en Katholieke kleuterscholen hun subsidie, de Kruisver enigingen ondergingen eenzelfde gunstige behandeling (het Wit-Gele Kruis ontvangt 926 en het Witte Kruis 170) en dat is zoveel, dat ze voortaan groter dienstbetoon aan hun leden kunnen offreren. Ook de jeugdverenigingen en de jongerenbonden voorzover aangesloten bij de Nederlandse Jeugdgemeenschap ontvingen hun ge meentelijke steun in de vorm van een bij drage per lid en een subsidie in de admini stratiekosten en het proefballonnetje van de heer De Ruyter (Katholiek), om de jeugd eens per jaar ten gemeentehuize op hun maatschappelijke plichten te wijzen, werd doorgeprikt door de burgemees ter en de heer Muyen (Arbeid), die de jeugd haar zaken liever in eigen kring za gen oplossen en de politiek er verre van wilden houden, hoewel het idee op zichzelf de burgemeester wel toelachte. Toen tenslotte de gemeenterekening over 1948 was goedgekeurd, waaruit bleek dat er liefst 100.000 overgeble ven is in dat jaar „een goed jaar voor de gemeente" knikte de vroed schap kwam na 'de middagpauze de eigenlijke begroting óp tafel en ver diepte het college zich ijverig in de reeks der cijfers. Twee nullen teveel Namens de begrotingscommissie bracht de heer Beentjes (katholiek) rapport uit over het document. Hierin overheersten de 'bouwproblemen en spreker sprak de verwachting' uit, dat het behoud van de cultuurgronden en de versnelde huizen bouw-niet op elkaar zullen botsen. Een tik fout in de post „reis- en verblijfkosten" voor een der hoogste gemeentelijke functio narissen, sprak van 16.000, waar twee nullen af moesten, maar deze vergissing had zich inmiddels gewroken in een appel flauwte onder de commissieleden ten minste dat zei de heer Beentjes. De restaurantie van het gemeentehuis dient, aldus de heer De Ruyter gevolgd te worden door een „restauratie" van de brandweer, die volgens hem niet vol doende op eventualiteiten aan de duinrand is ingeschoten door het ontbreken van wa ter. Voorts pleitte hij voor een betere bad- UW COSTUUM, JAPON, JAS desgewenst binnen een dag gereed zonder prijsverhoging Chem reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Agenda voor Beverwijk Woensdag 18 Januari. Kennemer Theater 7 en 9 uur: Het myste rie van Tanger. Luxor Theater 7 en 9.15 uur: Vreemde la ding. Corso Theater (Castricum) 8 uur: Tarzan en de luipaard-koningin. Donderdag 19 Januari. Kennemer Theater 8 uur: 't Nut van het Algemeen, Aafje Top. Luxor Theater 8 uur: Cabaretvoorstelling N Arbeiders Bond voor Cultuur. en zweminrichting en hij beschouwde het verder als een ramp, dat zo weinig Heems kerkse jongeren het Nijverheidsonderwijs volgen op een moment In de Kennemer ge schiedenis, dat naar een noodzakelijke in dustrialisatie wijst. De behoefte aan sport velden en andere typisch Heemskerkse zor gen deed hem het verlangen uiten om de isolatie van de gemeente te doen doorbre ken. De heren Muyen.en Seignette konden dit betoog in hoofdzaak volgen en de heer De Wit (Katholiek) ijverde voor een eigen auto van de reinigingsdienst. Het ligt in de bedoeling van B. en W., zo deelde de voorzitter in zijn antwoord mede, om de Heemskerkse brandweer dit jaar verder te scholen en voort te borduren op het resul taat voor de brandweer van de wateront- trekking via de pompen in de tuinbouw- percelen langs de duinen. Failliete boedel Over een algemene doorlichting van de Heemskerkenaren zal het college zich ver der beraden en ook de bad- en zweminrich ting aan de Moerelaan kreeg de nodige be langstelling niet altijd in positieve zin overigens, daar deze inrichting door de overheid als een failliete boedel wordt be schouwd, welke een kapitaalsinvestering niet meer waard is. Een andere kwestie is: een gesloten badhuis, waarvoor 8000 ter beschikking is gesteld door een geliquideer de organisatie. Hier zou dus over te praten zijn, in tegenstelling tot. de kwestie van een eigen vuilnisauto, die veel te duur gaat worden. De begroting werd tenslotte zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. De raad was daarmee echter allerminst gereed: de vernieuwing van de raadzaal en de plaatsing van een glas-in-lood-raam in de hall, in aansluiting bij de restauratie van het gemeentehuis kreeg nogal wat op en aanmerkingen. De heer Wéntink (C.H.) was wat duizelig geworden van de ruim 4500 die dit kosten gaat en hij kreeg steun van de heer Seignette, waar de heer D e W i t recht tegen inging in ver eniging met zijn partijgenoten De Ruy ter en Peekei. De veel grotere uitgaaf van 18.675 voor gedeeltelijke vernieuwing der Heemskerkse wegen en een gelijktijdige aanleg van een stukje riolering ontmoette geen bezwaren, zodat het hoofdpunt buiten de begroting: de verdeling van het nieuwe (geringe) bouwvolume, waar een noodop lossing voor gevonden- is door het te gebrui ken voor zeven duplexwoningen, aan de orde kwam. Zovele hoofden zovele zin nen: de raad kon de verdeling, zoals ze door B. en W. werd voorgesteld, lang niet op alle punten volgen, maar na enige discussie kwam zij er toch ongewijzigd door en de afschaffing der vermakelijkheidsbelasting voor culturele films werd ook in.Heems kerk een feit, nadat reeds eerder in deze gemeente de vermakelijkheidsbelasting pp .gewone" films op 20 werd gesteld. Deze kwesties werden afgehandeld terwijl de burgemeester een: luchtje schepte, de wethouder de hamer han teerde, de secretaris de vragen beant woordde en de Christelijk-Historische eenmansfractie vermoeid de raadszaal verliet. Vlak voor de raadsleden in de schemer zaten en na een bijna zes-urige zitting kwam Heemskerk^ nieuwe rioleringsplan nog even om de hoek. De gekozenen maak ten reeds aanstalten om te vertrekken, toen de burgemeester nog meedeelde, dat in de volgende vergadering wellicht een plan aan de orde gaat komen, om Heemskerk niet alleen volledig te rioleren, maar er direct maar een zuiveringsinstallatie voor het afvalwater bij te bouwen. SUBSIDIE VOOR „ST. CAECILIA". De raad van Heemskerk heeft, het fan farecorps „St. Caecilia" een subsidie van 250 voor het jaar 1950 toegewezen, onder meer bedoeld als tegemoetkoming in de aanschaffingskosten van nieuwe instru menten. GEREPATRIEERDEN WORDEN OFFICIEEL ONTVANGEN. Daar het plan in de boezem van het Heemskerkse gemeentebestuur is gerezen, om in 1950 alle gerepatrieerde militairen officieel te ontvangen in een speciale bij eenkomst, zal voor het huren van een daar toe geschikte zaal en het verstrekken van enkele verversingen een post van 100. worden uitgetrokken. In hel hart van Europa Meeuwenlaan 2, IJmuiden-O. - Tel. 4206 Zeestraat 48, Beverwijk. Kent U ons spaarsysteem? (Adv.) Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling weer opgericht In de Groentebeurs aan de Meerstraat werd Dinsdagavond de heroprichtingsver gadering gehouden van de afdeling Bever wijk van het Instituut voor Arbeiders Ont wikkeling, waar de voorzitter van het voorlopig bestuur de heer F. Bruyns bet openingswoord sprak. Vervolgens hield de bekende schrijver dé heer Jef Last een causerie over China. Zijn interessante uit eenzetting besloeg zowel de taal als de be volkingsindeling van het Aziatische land China is volgens spreker geen „land" doch een wereld op zichzelf. Het grote noodlot van dit enorme rijk was, aldus de heer Last, dat toen zijn beschaving in het Zenith stond, de Mongolen het land kwa men bezetten. De boeren werken nog zeer primitief en ook de machines, welke in sommige gevallen bij de landbouw gebruikt worden zijn» niet te vergelijken met de moderne landbouw-apparatuur van het Westen. Het transport in de binnenlanden geschiedt veelal met jonken waardoor dik wijls grote moeilijkheden ontstaan bij stroomversnellingen, zodat de vaartuigen vaak helemaal gelost moeten worden. Spreker besloot met een korte behande ling van de religie en hij vertelde onder meer, dat de draak in China niet wordt beschouwd als een monster doch als het beschermdier van de vruchtbaarheid. Na afloop van deze eerste bijeenkomst werd besloten de afdeling Beverwijk weer op te x-ichten en de volgende heren werden tot bestuurslid gekozen: F. Bruyns, voor zitter, A. v. d. Welle, secretaris, H. E. Veenstra, penningmeester en C. v. Wijn gaarden. Contactavond schaakclub „Weenink" Om de onderlinge band lussen de leden van de Bevex'wijkse schaakclub „Weenink" te versterken werd Dinsdagavond in het Witte Kruis-badhuis aan de Baanstraat een alleszins geslaagde contactavond belegd. Het openingswoox'd werd gesproken door de voorzitter de heer J. C. Muyen en de avond zelf werd gevuld met diverse gezel schapspelletjes, een spraakwaterval en een hersengymnastiekwedstrijd, welke door de heer Muyen werd geleid. De muzikale om lijsting werd verzorgd door „The Skyliners" onder leiding van L. P. Siebex*s. Al met al kan Weenink op een geslaag de contactavond terug zien. JAARLIJKSE UITVOERING „TURNLUST". De gymnastiekvereniging „Turnlust" zal op de Donderdagen 23 en 30 Maart in het Kennemer Theater haar jaarlijkse uitvoe- geven. De verkoop van kinderpost zegels bracht f 6700.— op De verkoop van kinderpostzegels en -prentbriefkaarten in Beverwijk is einde 1949 wederom een gx-oot succes geworden. In totaal is verkocht voor een bedrag van ƒ6756,49. Vergeleken met 1947 (ƒ4665,80) en 1948 4877,32) is er voor bijna twee duizend gulden meer omgezet. Deze voor uitgang is te danken aan de zo gewaar deerde medewex-king van de scholen, welke in het kader der landelijke actie dit jaar voor het eerst werd ingeroepen. Zowel onderwijzeressen en onderwijzers als leerlingen hebben zich uitermate ingespannen om de actie „Voor het kind door het kind" krachtig te steunen. Mevrouw Posthuma-de Vries heeft xxamens het comité een ruim aandeel gehad in het welslagen van deze schoolactie, welke 3775,oplevex"de. Verder vond de verkoop plaats in de be kende tent op het postkantoor en door andere activiteit van de dames, welke in het comité zitting hebben. In het bijzonder heeft ook de heer J. Antonijsen weder on vermoeid zijn deel genomen aan de admi nistratie. Van de dii'ecteur van het post kantoor mochf veel bei'eidwilligheid wor den ondervonden en de voortrekkers van de Dr. Schaeprrianstam verzorgden de tent. „Schulpen" denkt reeds aan zomertochten De buurtvereniging „Schulpen", welke dit jaax- haar eerste lustrum zal vieren, wil ter gelegenheid hiervan voor de kinderen een speciale tocht arx-angeren. Het voox-nemen bestaat om voor de kin deren van de leden van acht tot en met vijftien jaar in Augustus een tocht te orga niseren naar Rotterdam met bezoeken aan de Maastunnel en de diergaarde Blijdorp. Ook het traditioneel geworden uitstapje met de kindei-en van vijf tot vijftien jaar naar Bergen en Schoorl staat op het pro gramma. „BETTY WEET HET BETER". De toneelvereniging der buurtvereniging „Schulpen" zal Zaterdag 18 Februari in het Kennemer Theater te Beverwijk een uit voering geven van het blijspel in drie be drijven door C. J. Pieters „Betty weet het beter". De regie is in handen van de heer Paul J. van Ginkel Jr. te Beverwijk. ADVENDO BRENGT „VENIJN" Zaterdag- en Zondagavond geeft de R.K. Toneelvereniging „Advendo" in het Patro naatsgebouw het familiedrama „Venijn" in di'ie bedrijven van A. Boere. De regie be rust bij de heer F. Hunsche. „Men kan niet boawen volgens de normen" Het zonder hoofdelijke stemming aan nemen van de wet op de materiële oor logsschade door de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in de gelederen der Nederlandse ooxdogsgetroffenen nogal wat beroering teweeg gebracht. In het IJmuidense Patronaatsgebouw belegde de plaatselijke stichting van oorlogsgetroffenen een vergadering tijdens welke twee vertegenwoordigers van de fedex-atieve ox-ganisatie de wet nader bespraken. Temeer daar van alle politieke partijen, behalve van de CPN en de P. v. d. A., ver wacht werd dat zij de belangen van de oorlogsslachtoffers zouden verdedigen is de wet op de schadevex-goeding een grote teleurstelling geworden." De heer G. Fen- nell die als Velsense bestuurder het woord voerde, zeide verder het gevoel te hebben .verkocht en verraden" te zijn. De heer Fennell verweet de autoriteiten dat zij zo weinig aandacht besteden aan de belangen van de oorlogsgetroffenen exx hij merkte op, dat een dieper ingaan op dit probleem door de regering blijkbaar niet gewenst werd. De heer J. Schouten, hoofdbestuurder der fedex-atie gaf hierna een overzicht van hetgeen de wet op de materiële oorlogs schade inhoudt. Toen de Nederlandse rege ring in Londen verbleef, aldus spreker, werd de Nederlanders in bezet gebied beloofd dat zodra de overwinning was be haald, met het herstel van de geleden schade zoii worden begonnen. „Omdat wij ons als goede Nederlanders.gedragen heb ben, menen wij nu recht op de aandacht De Algemene Beverwijkse Culturele Commissie biedt de leden van de aange sloten ox-ganisaties op Donderdag 26 Jan. in het Luxor Theater weer een filmvoor stelling aan. Vex-toond zal worden „In het hart van Europa". („Euseri Schwyz"). Amerikaanse toeristen naar Nederland versterken onze deviezenpositie. Daarom gaat Nederland in Amerika reclame maken. In een fabriek te Warmond wordt de laatste hand gelegd aan een natuurgetrouwe copie van een wipwatermölen die door de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer aan het Rockefeller Centre te New York zal worden aangeboden. De molen, die deze maand zal worden verscheept, zal dit voorjaar drie maanden in het hartje van het Rockefeller Centre draaien, omgeven door tulpen en hyacinten. 1 van de regering te hebben," aldus de heer Schouten. De felle reacties en tegen-argumenten welke het wetsontwerp bij de behandeling in de Tweede Kamer ontlokten, hebben niet verhinderd dat het ontwerp zonder verdere stemming werd aangenomen: een lange rij van sprekers stelde zich op het standpunt van een integrale vex'vanging en de voornaamste politieke partijen gaven er hun fiat aan. „Wij moeten niettegenstaande deze teleurstelling blijven strijden voor ons recht", aldus de heer Schouten, „want verbeteringen zijn niet uitgesloten". Rijksnormen te laag Naar aanleiding van een artikel in de wet handelende over de herbouw der kleine panden, merkte de heer Schouten op dat het onmogelijk is overeenkomstig de normen van de regering te bouwen. De wetsax'tikelen betreffende de huisraad- schade, de bedrijfsinventaris en de be drijfsvoorraden waren volgens spreker evenmin bevredigend. De heer Hanegraaf was van mening dat de wet geen practische waarde had omdat juist de dingen waar het op aan komt niet geregeld waren, doch aan de uitvoerende beschikking van de minister waren over gelaten. Een duidelijk omschreven recht zoals beloofd was en verwacht werd is niet gekomen en spreker spoorde de aan wezigen daarom dan ook aan, te laten blijken dat men het met de huidige gang van zaken niet eens is. De vele mogelijk heden die er nog irx deze wet zitten, moeten echter gebruikt, worden, aldus spr. en het is daarom van belang dat de federatie en de plaatselijke stichtingen van oorlogs getroffenen blijven bestaan. Winst en verlies voor tafeltennissers De tweede helft van de tafeltenniscom- petitie, welke door de „VGZ"-teams is in gezet, heeft zowel winst als verlies opge leverd. Het eerste herenteam is er voor de twee de maal in geslaagd uit de ontmoeting met Te Zaanen V een overwinning te halen. Dit ging niet eenvoudig, want Te Zaanen bleek er op uit een revanche te nemen, wat zich demonstreerde in sterker spel dan tijdens de eerste wedstrijd. Het begin werd daardoor uitermate spannend en de eerste partijen eindigden dan ook gelijk. Na de vijfde partij wist VGZ de stand op 32 te brengen en dank zij een fel VGZ-gevecht speelde het team het zelfs klaar om de einduitslag op 73 te brengen. Hierbij won F. IJzendoox-n alle drie gespeelde partijen; B. Wijker bracht het tot twee winstpartijen en P. Sweeren tot één. De uitwedstrijd in Haarlem tegen ATT V 'Is voor de tweede VGZ-herenploeg weder om een grote nederlaag gewox-den. Slechts twee partijen werden gewonnen door D. Duinker en J. Groen, zodat de einduitslag 32 voor ATT V werd. Ook de ontmoeting tegen Heemstede 4 is een nedex-laag geworden. De beide teams wogen echter tegen elkander op en dit bracht grote spanning. Heemstede bleek echter in de laatste partijen gelukkiger en nam een 63 voorsprong. Deze kon door de VGZ-winst in de dubbel niet meer wor den te niet gedaan. Het bezoek van de VGZ-dames aan het Heemstéedse HBC-damesteam heeft even min winst opgeleverd. Wel wist de Velsen se ploeg dat zij met een sterke tegenstand ster te doen had, die echter op haar beurt de zege lang niet cadeau kx-eeg. Want eerst na drie games konden diverse pax-tijen ein digen. Aan mej. R. Groen gelukte het de VGZ-eer te redden. De „Katwijk 111" (Kw. 161) loste aan de Dinsdagmarkt 100 kisten platvis. Een kotter loste 20 kisten platvis: de vangst van een nacht. Scheveningse haringaanvoer. Dooi de Scheveningse loggervloot werden in het afgelopen jaar 348.910 kantjes haring aan gevoerd. (In 1948 500.854 kantjes). De totale besomming over 1948 was 17.316.452. In 1949 liep de vangst, vooral in den aanvang van de teelt erg tegen en de besomming bedroeg 11.472.640 of bijna zes millioen gulden minder. Toch was volgens voorlopige bex-ekening, de haringaanvoer in Scheveningen meer dan 50 procent van de totale aanvoer van de gehele Nederlandse haring-loggervloot. Nieuwe kotter in IJmuiden. Nadat de nieuwste aanwinst van de Rederij Slot uit Den Helder de kotter H.D. 87 Dinsdag in Rotterdam door „de ring" is geweest, kwam het scheepje des avonds in IJmui den binnen. Woensdag gaat de kotter ijs laden en aan de visserij deel nemen. Zeer mooie sardijn hebben Dinsdag over het algemeen de kustvissers buitge maakt. Dinsdagavond was de prijs van 19.00 per 40 kilo uitstekend. Efce vangsten zijn middelmatig. In het gebouw van het Leger des Heils aan de Edisonstraat kwamen de vex-- schillende discussiegroepen van de onlangs in Velsen opgerichte Oecume nische Jeugdraad bijeen om een over zicht te krijgen van wat in de afge lopen weken werd gedaan en verder om nieuwe plannen te bespreken. Voorzitter A. Rijke sprak de wens uit dat vele jonge Chx-istenen zich in dit jaar bij de vereniging zouden aansluiten. Spreker waarschuwde ervoor dat de dis cussies een verstandszaak zouden worden, waar het hart buiten staat. Dirk Scholten gaf vervolgens een over zicht van de punten en vragen die in de verschillende groepen naar voren waren gebracht, naar aanleiding van het onder- wex-p: Wat dunkt u van de Christus. On danks de vele verschillen bleef de figuur van Christus steeds centraal en de gx-ens liep niet door de onderscheidene kerken heen, aldus spreker. Deze discussies hebben de -deelnemers doen zien, dat zij dichter bij elkander staan dan zij oorspronkelijk vermoedden, zo con cludeerde de heer Scholten. Als onderwerp voor de komende weken staat op het programma: Hoe ziet mijn Kerk de Bijbel en waarom is in de Bijbel de Kerk één? Agemda voor Velsen WOENSDAG 18 JANUARI THALIA 8 uur: „De zevende sluier". REX 8 u.: „De getemde avonturiex-ster". DONDERDAG 19 JANUARI Geen bioscoopvoorstellingen. Deze twee vragen zullen het overheer sende thema zijn van de grote conferentie, die in Februari in Amsterdam wordt ge houden. De heer Rijke deelde mede, dat op eerste Paasdag in een der kerken van de ge meente een oecumenische jeugddienst zal worden gehouden. Tenslotte voerde de V.C.J.B. IJmuiden op zeer verdienstelijke wijze het lekenspel: „Mensen onderweg" op, welk gegeven ge baseerd is op de geschiedenis van de Barm hartige Samaritaan. MARKTBERICHTEN Besommingen KW 161 4050. SCH 2 360. Prijzen Tarbot I 2,70; gr. tong 2,10; gr.m. tong 2,102,05: kl.m. tong 2,05; kl. tong I 1,82; kl. tong II 1,51, per kg. Gr. schol 55,50; gr.m. schol 56; kl.m. schol 55; kl. schol I 45,5045; kl. schol II 3419; schar 1711; bot 27; wijting 1815, per 50 kg. Aanvoer 20 kisten tang en tarbot.- 45 kisten schol, 27 kisten schax-, 14 kisten wijting, 2 kisten bot, 3 kisten kabeljauw. Totaal 111 kisten. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 17 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Dotterel van Liverpool. Hugh Belle van Rotterdam. Keilehaven van La Palice. Baarn van Antwerpen. Jola van Rotterdam. Persian Coast van Newcastle. Leersum van Hamburg. Monica van Hel- singfoi-s. Iris van Kopenhagen. Ariadne van Lissabon. Albert D. van Sagene. Vex-trokken zijn: Helena naar Calais. Stad Dordrecht naar Vlaardingen. Phoenix naar Emden. Polarstar naar Alesund. Jacoba naar Struer. Jola naar Frederiksham. Persian Coast naar Rotterdam. Patria naar Hull. Kötnov naar Stockholm. Regea naar Londen. Goldfinch naar Londen. Strabo naar Oporto. Grebbestroom naar Londen. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Celinck 15) Het was „max-vellous" geweest! Much love: Ethel. Nee, met de beste wil van de wereld kon inspecteur Renkevoort geen verband ontdekken tussen Miss Ethel Lloyd en de aanslag op professor Wyarda. Hij legde de brief langzaam neer. Waar woont uw zuster? Inin Den Haag. Waarom adresseert die vriendin dan die brief aan u? Omdatomdat ze Joan's adres klaax-blijkelijk niet weet. Ik denk, dat Joan haar geschreven heeft om haar brieven maar naar mij te sturen. En wat is dan het adres van uw zuster? Dat.dat is het juist. Ze heeft geen vast adres. Zeze reist veel. En dan is ze telkens ergens anders. De ogen van de assistent, voor het eerst tijdens het verhoor, glipten uit naar opzij. Zij vermeden de directe blik van de grijze aan de overzijde van de tafel. De slanke vingers, in een nerveus gebaax-, tikten de as van de smeulende sigaret. Er viel even een stilte. Zo. En die drukke werkzaamheden van uw zuster, wat zijn die dan? Dat weet ik ook niet. Ik denkdat ze dat maar geschreven heeft aan de vriendin Een conventioneel smoesje. Mogelijk. Maar uw zuster zal toch wel iets om han den hebben, mr. Camden. Ik bedoel: ieder jong meisje heeft tegenwoox-dig toch een werkkring, als ze niet bij haar ouders thuis is tenminste. Joan niet. We.... we hebben ons eigen geld. Ze doet aan de kunst; ze gaat naar alle tentoonstellingen en exposities. En daarvoor reist ze ook veel, voor aller lei kunstkopers en zo. Ze heeft veel smaak en een goed oordeel; ze is dan inteimedxair bij artistieke tx-ansacties. En daarmee zal ze het dan ook wel dx*uk hebben, ja, dat vex-moed ik tenminste wel De politieman had zijn wenkbrauwen opgetrokken. Hij had, na deze aarze lende uiteenzetting, slechts een zeer vage voox-stelling gekregen van Miss Joan Cam den, de zuster van deze bijzonder begaafdq en energieke jongeman. Een jonge dame, die eigenlijk van haar geld leefde, hèr-en- dèrwaarts trok en aan de kunst deed. Het was niet bijzonder imponerend. Maar je had dat wel meer in gezinnen: dat blijk baar de éne broeder of zuster alle beschik bare capaciteiten voor zich had opgeëist en er voor de ander slechts een pover beetje energie was overgebleven. Hij vroeg: Excuseert u mij, maar is ze dom, uw zuster? Dom? Nee, zeker niet, inspecteur! Maar toch een heel ander type dan u. En wat is dan haar laatste adres, mr. Camden? Hij haalde zijn notitieboek weer naar zich toe. Ik.ik weet het niet. Ze is juist weer aan het reizen geweest. In Brabant, geloof ik. Maar ze moet toch haar garderobe en haar meubels ex-gens hebben staan! Meubels heeft ze niet. Die heeft ze nooit willen hebben. En een deel van haar kleren heeft ze bij mij opgeborgen, maar dat is niet veel. Ze is erg los van die dingen. En ze komt morgen bij u? Ja.misschien. Het is allemaal ex-g vaag, mr. Camden. De politieman trok nadenkend enige lijn tjes in zijn notitieboekje, zag dan weer naar de man tegenovex'. zich. Deze doofde juist zijn laatste stompje sigaret in de asbak; hij had nog steeds een kleur en hield de ogen neer-geslagen. Er viel nu een lange stilte. Die zuster van u, mr. Camden, begon de koele stem weer, zou ik toch wel eens willen zien. Zou het niet mogelijk zijn dat ik haar mox'gen ergens kon ontmoeten? Ik zou het zeer op prijs stellen als u daartoe zoudt willen medeweken. U kunt dat natuurlijk regelen zoals u dat zelf wilt. Nu zag de jonge man op: ondoorgron delijk met zijn wonderlijke ogen. Mag ik u wat vragen, inspecteur, repliceerde hij, wat mijn zuster eigenlijk met deze zaak te maken heeft? Ik voor mij zie geen enkel, nog zo ver verwijderd verband. En ze zal uw verzoek op zijn allerminst zeer zonderling vinden. Het laatste doet er in ons beroep weinig toe: wij doen altijd zonderlinge dingen! En een verband, mr. Camden? Misschien hebt u gelijk, misschien is er geen enkel verband tussen uw zuster en- de zaak van professor Wyax'da. Maar u hebt haar zeker geen dienst bewezen door u zo vaag en onduidelijk over haar uit te laten. Door mij geen adres en geen werk gever en geen refei-enties van haar te wil len noemen. Het kleine, hèl-verlichte vertrek, anders het huiselijk verblijf van de gemoedelijke amanuensis, scheen nu geladen van span ning. Twee paar ogen, over het tafeltje heen, vorsten, daagden uit en pareerden. De jonge Engelsman gaf geen krimp. De expressieve mond, bijzonder mooi van lijn in het intelligente gezicht, scheen beslis ter dan ooit. De fijne frons tussen de ogen verdiepte zich tot een donkere groef. Ik heb u verteld wat ik zelf weet, inspecteur, viel zijn antwoord eindelijk in de stilte. En ik kan u werkelijk haar adres niet opgeven, omdat ik dat zelf niet weet. Maar ik zal haar morgen uw verzoek over brengen; ik wil u zeker in deze zaak niet tegenwerken. Mag ik de rest van mijn bezittingen weer terugnemen of gaan die ook in een enveloppe? Die kunt u weer terugnemen. Hier is uw portefeuille; de brief houd ik. En ons onderhoud is hiermee dan ten einde, maar ik had toch graag dat u verder nog ter beschikking bleef. Ik heb uw vriend Landt aangeraden om te trachten boven wat te slapen, misschien kunt u een tweede gemakkelijke stoel voor uzèlf confiskeren. Het spijt me dat ik deze maatregelen moet nemen, maar het kan niet anders. Dat begrijp ik. Maar mag ik u mis schien nog iets vragen? Weet u al hoe het met professor Wyarda gaat? Ik maak mij bezorgd over hem. Nee, ik heb nog niet. Op dit ogenblik tikte rechercheur Prins, die dit verhoor niet had bijgewoond, aan de deur. En voordat zijn chef hem daar toe de toestemming verleend had, stormde hij reeds het vertrek binnen. Hij was zeer opgewonden. Inspecteur! Hoor eens, Prins.... Inspecteur, daar belde de dokter op. Professor Wyarda is weer bij kennis en hij was zelfs heel helder. Hij heeft gepraat en de zuster heeft alles opgeschre ven wat hij gezegd heeft. Hij weet zich alles nog heel goed te hex-inneren en hij zegt dat het een vrouw geweest is! Een vrouw? Ja. Een vrouw. Hèb ik het niet ge zegd, chef? Dat het een vrouw geweest is? Violettes de Parme! U wilde het niet geloven. Maar mijn neus liegt nooit! HOOFDSTUK IV. In een ziekenhuis staat het leven ook des nachts niet stil. Daar kletteren de lifthekken in de half-verduisterde corridor en worden weer nieuwe patiënten aange voerd: slachtoffers van aanx-ij dingen, plot selinge operatiepatiënten, aanstaande moe ders die haastig naar de verloskamer wor den gebracht. Daar sloffen de zusters over de lange stenen gangen en fluisteren samen voor een gesloten deur; daar haasten zich de doktoren naar een spoedgeval onder het vlug aanschieten van hun witte jas. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6