Eerste Kamer keurt wijziging der Lager Onderwijswet goed Haarlemmermeer bevordert bouw van bedrijfsgebouwen met woonruimte Hans Isbrandtsen speelt een spel met mensenlevens om handelswinst De kleine wereld Donderdag 19 Januari 1950 3 In tegenstelling tot de Tweede Kamer wenst zij Wel voorbereidende klassen aan ambachtsscholen (Van onze parlementaire redacteur) In de Eersie Kamer kwam gisteren mi nister Rutten aan het woord om de over de voorgestelde wijziging der Lager Onder wijswet gemaakte opmerkingen te beant woorden. De bewindsman stelde mr. Wen- delaar gerust door te verklaren dat hij niet hechtte aan de naam „maatschappij - school" voor scholen voor voortgezet lager onderwijs. Blij was hij, algemene instem ming- ontmoet te hebben over de proefne mingen met een voorbereidende klas aan de ambachts- en aan de lagere land- en tuinbouwscholen. Het leerplan van zulk een voorbereidende klas is wel degelijk algemeen vormend: dat blijkt wel uit wat de jongens er moeten leren. In tegenstelling tot de heer Van Santen had de minister in het wetsontwerp niets „kapitalistisch" ontdekt. Naar aanleiding van mr. Wendelaars vraag of er voldoende aandacht wordt besteed aan het in een Tweede-Kamer-motie verlangde ..weten schappelijk" verantwoord grondplan voor heel ons onderwijsstelsel, maakte de be windsman onderscheid tussen een „journa listiek" en een wetenschappelijk dus (zo drukte minister Rutten zich uit) wèl ver antwoord plan! Overigens kon hij ver zekeren, dat er op zijn departement aan gewerkt wordt. Maar hij kon de heer Schippers onmogelijk mededelen wanneer het plan gereed zal zijn. Mocht uitbreiding van het aantal ambachtsscholen met voor bereidende klasse nodig zijn, dan zal eerst, gelijk reeds in de Tweede Kamer was toe gezegd, overleg met de vaste Kamercom missie voor Onderwijs geschieden. Het voortgezet lager onderwijs is be stemd voor allen, die na de lagere school niet gaan naar H.B.S. of Gymnasium, noch naar een ambachtsschool, noch naar een school voor uitgebreid lager onderwijs. Hierna betoogde de minister, niet de stelling te durven onderschrijven dat het Zo verkeerd is wanneer jongelui na de lagere school via het onderwijs vroeg met de beroepssfeer in aanraking komen. Na tien minuten schorsen kwam er een motie-Cramer (Arbeid), welke goed be schouwd inging tegen een in December door de Tweede Kamer uitgesproken wens, hierop neerkomende, dat de proef met een voorbereidende klasse aan ambachtsscho len tot het tegenwoordige zestal beperkt zou blijven. Die motie van de Kamer van Honderd was nogal vaag en bovenal kreeg zij een nog vagere betekenis na de verkla ring van minister Rutten, dat in geval hij Uitbreiding van bedoelde schooltypen noodzakelijk zou achten, hij daartoe niet zou overgaan zonder voorafgaand overleg tnet de vaste Kamercommissie voor On- Prof. Pootjes' verdediger vraagt voorlopige invrijheidsstelling In overleg met de 58-jarige prof. J. W. Pootjes uit Hilversum, hoogleraar aan de hogeschool der Cultus vrije Christusbelij ders aldaar, heeft diens raadsman, mr. Benno Stokvis bij de rechtbank te Amster dam een verzoek ingediend, de professor, die zich nu ruim vijf maanden in voorarrest bevindt, uit zijn voorlopige hechtenis te ontslaan. De rechtbank, die dit verzoek in raadkamer heeft behandeld, heeft nog geen besluit bekend gemaakt. Mr. Stokvis, deelde voorts mede, dat hij het college had voorgesteld prof. Pootjes, tegen wie een proces gaande is wegens aan sporing tot desertie, een borgsom op te leggen van 10.000 met de voorwaarde, dat hij zich van publicaties zal onthouden tot het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan. Op 16 Februari zal de professor opnieuw terecht staan voor de rechtbank, die ge- t'uime tijd geleden de behandeling van zijn zaak aanhield voor het inwinnen van een psychiatrisch rapport. Dat is intussen uit gebracht aoor de directeur van de Valerius- kliniek te Amsterdam, dr. S. P. Tamme- noms Bakker. Volgens mr. Stokvis wordt daarin de professor toerekeningsvatbaar verklaard. Gisteren is nog een tweede dag vaarding tegen hem uitgebracht, waarin hij van majesteitsschennis wordt beschuldigd. Enschedé krijgt eindelijk een nieuw station Veertig jaar geleden vroeg de toenma lige stationschef van Enschede aan zijn directie te Utrecht of het hem geoorloofd was enig schilderwerk te doen verrichten aan het station. Het antwoord uit Utrecht luidde, dat dit niet nodig was, want En schede zou spoedig een nieuw station krijgen. Er zijn inmiddels veertig jaar voorbijgegaan en pas nu komt er een nieuw station, dat wel sterk zal afsteken bij het oude. Bij de wederopbouwplannen van de Nederlandse Spoorwegen heeft het stations gebouw te Enschede voorrang gekregen. Wat de architectuur betreft zal het een unicum in den lande zijn. Het wordt namelijk geheel in beton opgetrokken, een systeem dat ook wordt toegepast in Zwit serland. De bouw wordt uitgevoerd in beton staal en glas. Het beton zal niet, zoals gewoonlijk, aan het oog onttrokken worden, doch zichtbaar blijven. Het hoofd gebouw zal een sober karakter dragen. Het krijgt één verdieping en zal een oppervlak te van niet meer dan 1150 vierkante meter beslaan. Veel groter van oppervlakte zal de over kapping zijn, namelijk ongeveer 2700 vier kante meter. Boven deze overkapping uit rijst een 25 meter hoge toren die tevens dienst zal doen als schoorsteen voor de centrale verwarming. Als de winter het werk niet ophoudt zal de bouw ongeveer in Juli gereed zijn. Agi voor Haarlem DONDERDAG 19 JANUARI Gem. Concertgebouw: Koor Katholiek Haarlem Oratorium „Koning Swentibold", 8.15 uur. Palace: „Mijn moeder en ik", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.1'5 uur. Luxor: „De tijgerin", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Moederlied", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die Fledermaus", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaar- ne: „De helse karavaan", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het Venster", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 20 JANUARI Gebouw Cultura: Spiritistische Studieclub „Doorgang naar het hogere", 8 uur. Wilhel- minakerk. Heemstede: Concert Theo Olof, Piet van Egmond en mej. H. Vening Meinesz, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor st ellingei>- derwijszaken. De senaat heeft thans, met aantekening van het „tegen" der commu nisten, juist het verlangen kenbaar ge maakt dat de regering met bekwame spoed de instelling van voorbereidende klassen aan ambachtsscholen zal bevorderen. Deze uitspraak, tegenovergesteld aan die van de Tweede Kamer, deed zij, nadat de minister verklaard had tegen een dergelijke motie geen bezwaar te hebben. Heel begrijpelijk, want zij voldeed aan een zijner hartewen- sen! Het wetsontwerp werd hierna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat het zijn voornemen is de Kamer weer bijeen te roe pen op Dinsdag 24 Januari, ter behande ling van het wetsontwerp inzake de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Zo nodig zal deze vergadering 's avonds en de volgende dag worden voortgezet. Directeur van Garoedan Airways in ons land Per K.L.M.-vliegtuig arriveerde giste ren op Schiphol de directeur van de Indo nesische luchtvaartmaatschappij Garoedan Airways, de heer Th. de Bruyn, uit Dja karta. Hij zeide bij zijn aankomst ge durende zijn verblijf hier te lande van één week besprekingen te zullen voeren over de aanschaf van materiaal voor zijn maat schappij, die thans 23 Dakota's en 8 Cata- lïna-vliegboten bezit. Op het ogenblik vliegt de maatschappij alleen op de bin nenlandse lijnen en op de lijn naar Ma nilla. Het vliegend personeel bestaat voor liet grootste deel uit Nederlanders, Austra liërs, Amerikanen en Britten. Er bestaat nog geen opleiding tot piloot voor Indone siërs, doch die zal er naar de mening van de heer De Bruyn binnen afzienbare tijd wel komen. Omtrent het type vliegtuigen, dat de Garoedan Airways in de toekomst hoopt aan te schaffen, kon de heer De Bruyn nog geen mededelingen doen. Wel antwoordde hij op een desbetreffende vraag, dat een vertegenwoordiger van de Zweedse SAAB- fabrieken, die de Scandia-machine bouwt, onlangs in Indonesië „vruchtbare bespre kingen" heeft gevoerd. In een vergadering in hotel „De Land bouw" te Hoofddorp, welke was uitgeschre ven door het gemeentebestuur van Haarlem mermeer, heeft de directeur van Openbare Werken, dr. ir. M. A. Breuning, mededelin gen gedaan van plannen van de gemeente om het bouwen van bedrijfsgebouwen, welke tijdelijk gebruikt kunnen worden voor wo ningen, te bevorderen, waarna de wethouder van Openbare Werken, de heer Bos de be zoekers opwekte, eraan mee te werken, dat er zoveel mogelijk van dergelijke gebouwen met woonruimte tot stand komen. Het be drijfsgebouw heeft een levensduur van veertig jaar; de woonruimte kan tien jaar gebruikt worden. Aangezien er in de Haar lemmermeer zevenhonderd bedrijven zijn, kan de bouw van een groot aantal bedrijfs panden bevorderd worden, waardoor dus weer vele gezinnen een onderdak kunnen vinden. In zijn voordracht gaf dr. Breuning een overzicht van het bouwen in het algemeen. De gemeente Haarlemmermeer heeft de beschikking over een klein aantal percelen dat bouwrijp is, hoewel de gemeente zeer groot is. Wordt op een bouwrijp stuk grond een huis gebouwd, dan kost de grond bij een bouwvolume van 150 m3 hetwelk het mini mum is, duizend gulden. De heer Breuning vervolgde, dat een ieder, die bouwen wil daartoe vergunning krijgt, mist het bouwvolume niet groter is dan 500 m3. De bouwer mag de huur vast stellen overeenkomstig de bouwkosten. Het aantal woningen, dat in ons land op deze wijze gebouwd mogen worden, bedraagt slechts 3500. Wie het eerst met plannen komt heeft de beste kans van slagen. Zo lang de woningnood duurt zal er belangstelling voor deze huizen bestaan. Voor de bouwer is er risico aan de bouw verbonden. Meer succes zal hij boeken als hij een aantal woningen kan bouwen op één rij of flats. Dan is er weinig grond nodig. De gemeente wil het bouwen van woningen bevorderen op daar voor geschilde gronden. Noodwoningen vol doen volgens spreker niet aan de verwach tingen en hij is er geen voorstander van. Dr. Breuning besprak vervolgens het stich ten van een bedrijfsgebouw met een loods, een garage en een stenen schuur. Dit kan veertig jaar gebruikt worden. Het is moge lijk het gebouw zodanig in te richten, dat het de eerste tien jaar bestemd kan worden voor woonruimte. De gemeente is voornemens een dergelijk gebouw te stichten als voorbeeld. Indien het gebouw tot stand gekomen is kun nen gegadigden nagaan of een dergelijk gebouw ook voor hen van belang is. Dc gemeente is bereid alle inlichtingen te ver schaffen. De goedkeuring van het rijk hangt af van het bouwvolume en kostprijs. Als de bewoners uit de Haarlemmermeer medewer king verlenen, dan bewijzen zij het land een grote dienst bij het oplossen van een der grootste problemen van deze tijd. Nadat een groot aantal vragen was gesteld, deelde de heer Breuning mee dat de door hem besproken bouw onder de woningwet valt. De gemeente zal aandacht blijven be steden aan de bouw van arbeiderswoningen, omdat daaraan een grote behoefte bestaat. Ook zal aan gerepatrieerden zo veel mogelijk een onderdak worden verleend. Het is nodig, dat de particuliere bouwers-ook hun schou ders zetten onder het vraagstuk van de bouw van woningen. Zij hebben kansen, hoewel toegegeven moet worden, dat hiervan uit sluitend beter gesitueerden gebruik kunnen maken. WEEKSTAAT NEDERLANDSE BANK De opmerkelijkste post op de verkorte balans van de Nederlandse Bank per 16 Januari is de toeneming van de voorraad gouden munt en gouden muntmateriaal van 740.1 tot 870.9 millioen gulden. De stijging van de goudvoorraad met 130.7 millioen gulden is het gevolg van het beschikbaar komen van de tweede uitdeling uit de „pool", gevormd uit het goud, dat tijdens de bezetting aan Duitsland was uit geleverd. Het goud is door de bevoegde ge allieerde instantie ter beschikking van de Staat der Nederlanden gesteld en door de Bank van de staat overgenomen. De tegen waarde is door de staat gebruikt voor af lossing op schatkistpapier. De biljettencirculatie is voor de tweede maal in dit jaar verminderd en wel van 3012 op 2977 millioen gulden. Het saldo van de schatkist steeg met 33 millioen gul den. De bijzondere rekening is voor het eerst sinds geruime tijd gestegen en wel met 14 millioen tot 524 millioen gulden. 99' 99 Teleurstellende documentaire over de Noordoostpolder Adriaan Pelt op doorreis naar Lybië in ons land „Ik weet niet of ze er een republiek of een koninkrijk van willen maken. Ik ben er nog nooit geweest. Ik zal er geen koning zijn en geen gouverneur. Ik zal er alleen adviseur zijn bij de voorbereiding der organisatie van de onafhankelijkheid en die moet in elk geval voor 1 Januari 1952 een feit zijn." Dat zei de Nederlander Adriaan Pelt, die onlangs benoemd is tot hoge commissaris van de UNO voor Lybië. De heer Pelt arriveerde gistermiddag na een vlucht van Southampton met een ge charterde machine van de KLM op Schip hol op doorreis naar Tripolis. „Een soort van verkenning" noemt hij dit eerste bezoek, een verkenning, die slechts van korte duur zal zijn, want op 1 Maart moet de heer Pelt weer in Lake Success terug zijn om de definitieve rege lingen voor de vestiging van zijn bureau te treffen. „Midden Maart zal ik echter weer terug zijn in Lybië. Ik weet nog niet precies waar ik me zal vestigen. Ik zal er samen werken met de Fransen, die op het ogen blik Fessan bezetten en met de Engelsen, die hun troepen hebben in Tripolitanië en Cyrenaica. Deze mogendheden hebben zich verplicht mee te werken aan de geleide lijke opbouw van een eigen onafhanke lijk Lybïsch regeringsapparaat. Cyrenaica heeft al een regering met locale binnenlandse bevoegdheden. Het is de bedoeling, dat de grondwet zal worden ontworpen en goedgekeurd dooi de toekomstige Nationale Vergadering". De heer A. Pelt (links) op Schiphol in gesprek met dr. A. Plesman. „Gelooft u, dat de Lybiërs rijp zijn voor zelfbestuur?" „Het lijkt mij toe, dat er in Lybië vol doende intelligentia is, nodig voor zelf standigheid". a Italianen nog In leidende functies De heer Pelt vertelde, dat er op het ogenblik nog veertig- tot vijftigduizend Italianen in Lybië zijn. Sommigen hunner vervuilen nog leidende functies in dienst der bezettende mogendheden. Wie zijn opvolger is als assistent se cretaris-generaal van de UNO wist de heer Pelt niet: „het is zelfs niet zeker of er een opvolger zal komen". „Wat ik ga doen na 1 Januari 1952? Dat zien we te zijner tijd wel weer": Met een DC 6 toestel van de KLM wier directeur, dr. A. Plesman, persoonlijk voor deze gelegenheid naar Schiphol was gekomen, is de heer Van Pelt om kwart over een naar Lybië vertrokken. Speciaal voor de heer Pelt en zijn klein gevolg zal de DC 6, die de normale lijnvlucht maakt naar Johannesburg, een extra landing maken in Tripolis. De heer Pelt is heden te Tripolis aange komen om gedurende vier dagen het ter rein van zijn toekomstige werkzaamheden te verkennen. Hij heeft een Franse pers functionaris en een voormalige Franse politiefuntcionaris als lijfwacht, een Egyp tenaar en een Tunesiër als Arabische tol ken en een Canadese als secretaresse. Pelt denkt via Cyrenaica naar Cairo te gaan. Een bezoek aan Fezzan, het derde gebied van Libië, moet nog georganiseerd worden. Blokkade-breker herhaalt zijn actie in Indonesië thans in China De cineast Herman van der Horst heeft een film gemaakt over de droogmaking en het in cultuur brengen van de Noord oostpolder. Het is een redelijke documen taire geworden, deze „Der zee ontrukt", die in opdracht van de regering is gemaakt en ongeveer 35 minuten duurt. Maar meer dan het praedicaat „redelijk" verdient zij niet. Ongetwijfeld laat zij zien welk een enorm werk daar in de Noordoostelijke hoek van het IJselmeer is verricht en de montage is op enkele onvolkomenheden na goed geworden. Maar er is één groot bezwaar. Overal schijnt Van der Horst teruggeschrokken te zijn voor de wijde beweging van zijn camera. Op momenten, dat hij een treffen de opname van de uitgestrektheid van ons nieuwe Nederland had kunnen maken, is hij in een auto geklommen en voert ons in snelle vaart langs kilometers bloeiend korenland, waarvan men slechts de grond en een deel van de aren kan zien: de camera richt zich daar niet boven uit. Op andere plaatsen als de toeschouwer weer gaat hopen nu eindelijk eens iets te zien van de onafzienbare vlakte van de polder, is de cameraman in een -pi-i vliegtuig meegegaan en Pil TTl heeft opnamen gemaakt, die I 1 £111.1 I met hetzelfde genoegen bo- vy ven een maquette zouden kunnen zijn geschoten. Het beeld vervlakt en vervaagt en men ziet een schema van tientallen, elkaar loodrecht snijdende lij nen, die zelfs iedere herinnering aan de werkelijkheid doen wegvallen. Aan de andere kant is er een overvloed van con ventionele opnamen van tractoren en sche pen en ploegen, die tot vlak bij de camera naderen en dan uit ons gezichtsveld ver dwijnen. Dat is het grote bezwaar tegen „Der zee ontrukt". Een minder groot nadeel van deze film is, dat zij eindigt als een bij ver gissing en roekeloos uitgeblazen nacht kaars. Eindigt op een moment, dat de toe schouwer wat onrustig in zijn stoel begint te draaien en hoopt, dat er nu eindelijk eens een grootse, een geïnspireerde opname volgt. Plotseling is het afgelopen. Maar deze film heeft ook zijn goede zijden. De leek zal er veel feitelijks over (Van onze correspondent in Amerika) Nadat enkele weken geleden het vracht schip Flying Cloud van Hans Isbrandtsen trachtend de blokkade van Shanghai te breken door de Chinees-nationalistische marine beschoten was, begon Hans zijn gebruikelijke gebakkelei met het Departe ment van Buitenlandse Zaken en de Ame rikaanse marine, een en ander opgeluisterd door pagina-grote advertenties in de New Yorkse bladen. In deze advertenties herhaalde Isbrandt sen aan het Amerikaanse publiek het on recht, hem aangedaan door de Chinese nationalisten, en verder dat het departe ment en de Amerikaanse marine geen hand uitstaken om deze belediging aan de vrije Amerikaanse koopvaart aangedaan, te wreken. Alles tevergeefs. De minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, deelde mede dat de Amerikaanse regering weliswaar de nationalistische blokkade van het in com munistische handen zijnde Shanghai niet kon erkennen, maar aan de andere kant niet bereid was om Amerikaanse „would- be" blokkade-brekers door de Amerikaan- de aanleg van een polder in vernemen en vaak ook zien. En door deze documentaire rolprent heen is nog een verhaaltje gewe ven. Een simpel, klein verhaaltje over een eeuwenoud bordje, dat twee Urker vissers op een goede dag voor de drooglegging uit het IJselmeer opvissen en weer terug gooien in het meer met de opmerking, dat ze het over een paar jaar wel in de polder zullen vinden. En het wordt teruggevon den door baggeraars, die het ook weer in het water werpen en enige jaren later wordt het bordje nogmaals door iemand ontdekt. Nu in het land en nu voorgoed, want het verhuist onmiddellijk naar het museum op het oude eiland Schokland. Een eenvoudig verhaaltje, nipt genoeg op de voorgrond gebracht om de aandacht van de toeschouwer van het eigenlijke onderwerp van deze film te leiden. Een De Urkers zien hun viswater verdwijnen. verhaaltje dus, dat in de juiste verhou dingen is gehouden. Dat zijn enkele goede eigenschappen. Maar toch is het jammer dat van een der gelijke film, die vooral ook bij het Neder landse nageslacht veel belangstelling zal hebben, niet meer is gemaakt. Jammer ook, dat nu „De zee ontrukt" in vreemde talen zal worden na-gesynchroniseerd het buitenland een niet geheel volledig en in ieder geval zo onbevredigend beeld voor gezet zal krijgen van dit werkelijk gigan tische werk. Werk bovendien van een soort, die ons volk een grote naam heeft bezorgd in het buitenland. „De Nederlan ders kunnen goed werk doen", zullen zij zeggen „maar propaganda maken voor zichzelf? Neen, dat kunnen zij niet". E. P. se oorlogsmarine te laten vergezellen. Het advies van het departement was: wees practisch en blijf uit de buurt. Acheson motiveerde de weigering om Amerikaanse marine-eenheden ter be schikking te stellen van blokkade-brekers verder met het volgende: Het aanvoeren van Amerikaanse goederen in een door de communisten bezette stad kan bezwaarlijk een zaak genoemd worden, die de sympa thie van het Amerikaanse publiek heeft. Maar Isbrandtsen is zo koppig als hij „zakelijk" is. Hij is namelijk niet alleen eigenaar der schepen, zijn schepen vervoe ren tevens Isbrandtsen-lading en het is duidelijk, dat een schip, dat ladingen Ame rikaanse goederen in een belegerde stad weet aan te voeren, daar gouden zaken kan doen. Zo besloot Isbrandtsen om het „toch te doen" en hij maakte bekend, dat zijn schip „Flying Cloud", kapitein Davey Jones, zou trachten de blokkade te breken. Een aan tal schepelingen van de Cloud, dat er anders over dacht, bedankte voor de eer, monsterde af en ging naar huis. Maar kapitein Davey Jones, die een man is naar het hart van zijn baas, zette door, koos zeeenenkele dagen later was zijn schip bijna wrak geschoten door de nationalistische marine. Wederom groot tumult in het kantoor van Isbrandtsen. Nieuwe telegrammen aan het departement, nieuwe persconferenties. De Cloud zou zich niet binnen territoriale wateren hebben bevonden, maar nog in internationaal ge bied zijn geweest, toen het schip beschoten werd. Dit laatste is hoogst waarschijnlijk het ge val geweest, maar de nationalistische ma rine wilde niets aan het toeval overlaten. Het enige wat Hans nu bereikt heeft, voor zover het de medewerking van de Amerikaanse marine betreft, is dat twee Amerikaanse oorlogsschepen de wrakke Cloud in de internationale wateren bij stand verlenen. De marine heeft aan kapi tein Davey Jones zelfs aangeboden hem naar een haven te brengen voor reparatie van zijn schip, maar in geen geval naar Shanghai. Intussen begint al deze grappenmakerij het Amerikaanse congres te vervelen, te meer waar een volgend Isbrandtsen-schip al weer klaar is om van Hongkong uit te trachten Shanghai te bereiken. De moge lijkheid bestaat om aan kapiteins, die hun bemanning aan nodeloos gevaar bloot stel len, hun bevoegdheid om als kapitein te varen te ontnemen. Hans Isbrandtsen, tuk als hij is op snel- verdiende en grote winst, speelt natuur lijk overigens een spelletje op de toekomst. Erkenning van het communistische be wind in China door Amerika kan niet lang uitblijven, men zie slechts naar de erken ning door Engeland, een erkenning die gedicteerd werd door de belangen van En- gelands handel en zijn investeringen in China. Wanneer Amerika eerlang het Engelse voorbeeld volgt, wie is dan bij de commu nisten de populaire Amerikaanse reder: niemand anders dan Hans Isbrandtsen na tuurlijk. Het is hetzelfde spelletje, dat Isbrandt sen twee jaar geleden met de Martin Behr- mann in Indië speelde. In die tijd had hij in zijn kantoren op Broadway New York al een hele étalage gewijd aan „Indonesia- a new republic". Op <le kast Of ge ook voorzichtig zijn moet met dingen beweren die ge zelf niet bekijken kunt. Met te zeggen dat de vrouwen het leven anders zien dan de mannen, dat zij de maan zien knipogen terwijl de mannen alleen maar een clode witte bal van koude steen aan de hemel zien hangen. Of ge ook voorzichtig moet zijn. Want daar is het een en ander over te doen ge weest. Er zijn vrouwen over op de hoge kast geklommen. Zij zeggen dat zij niet van knipogen houden, zij zeggen dat er geen verschil is tussen man en vrouw als het op nuchterheid, zakelijkheid en geleerd heid aankomt. Of mijnheer misschien denkt dat de vrouw alleen maar over roze- geür en maneschijn weet mee te praten. En of de vrouw misschien geacht wordt niets van de moderne wetenschap te begrij pen. Of mijnheer misschien hoort bij dat slag mensen dat de vrouw als een onprac- tisch en dweperig schepsel beschouwt. En dan kunt ge al zeggen dat ge het anders hebt bedoeld en dat ge alleen maar hebt willen duidelijk maken dat de vrouw ons tranendal gelukkig nog met wat bloe menslingers weet op te fleuren, en dat mijnheer helemaal niet bij dat slag mensen hoort dat stil maar, ze laten u niet eens uitspreken. Ge moet het rechtzetten. Ge moet uw uitlatingen herzien. Ge moet vertellen van een nuchtere en zakelijke vrouw, die niet van romantiek en knipoogjes weten wil. Wel, dat moet dan maar gebeuren. De vrouwen op de kast zullen hun verhaal hebben. Maar dan moet er worden afge sproken dat er verder geen woorden meer over worden vuil gemaakt. Want ge kunt over vrouwen en mannen niet aan de gang blijven. Daar zoudt ge toch nooit over uitgepraat raken. Ik zal u dan vertellen van een ander geleerd man, die zijn wijsheden verhaalde nan een vrouw. Hoort, hij spreekt over de wetenschap die hij vergaard heeft als over een schat van goud, die hij met blote handen uit de grond heeft gegraven. Hij verhaalt hoe de grote ontdekkers door de eeuwen heen aan hun wijsheid gekomen zijn. Hij vertelt van de mannen die acht gaven op het kleine om hen heen en daar door het grote vonden. Archimedes was zo een man, zegt hij. Een geleerde en wijsgeer zoals er weinige waren. Hij heeft in de natuur rondom hem wetten en regelen ontdekt die de wereld vooruitgeholpen hebben op haar weg der beschaving. Weet ge hoe hij de wet van de opwaartse druk gevonden heeft, vraagt de man aan zijn vrouw, de wet waardoor wij thans van alles het soortelijk gewicht kunnen weten? De vrouw weet het niet. En hij vertelt het is alsof hij zijn vrouw een sieraad uit zijn gouden schat schenkt. Archimedes, zegt hij. was een rein man. Hij baadde zich dagelijks en, op een dag was zijn bad tot de rand gevuld. Toen hij erin stapte golfde een deel van het water over de rand op de vloer. Hoe on belangrijk, nietwaar, en hoe logisch. Kleine geesten zouden het zonder nadenken heb ben gezien. Maar grote geesten denken over alles na. Als een bliksemflits schoot door de geniale hersenen van Archimedes de vraag: Waarom? Waarom golft dat water over de rand? En als een tweede flits kwam het antwoord: Daarom! Daarom golft dat water over de rand! En als een kind dat de oplossing van een moeilijke som gevonden heeft juichte Archimedes in zijn bad, hij zag daar voor zich de openbaring van een natuurgeheim. En hij riep luidkeels, zo hard dat de tegels van zijn badkamer ervan rammel den: „Eureka! Eureka! Ik heb het gevon den!" En nu zult ge merken hoe nuchter en zakelijk die vrouw wel was. die dit ont roerende en heldhaftige verhaal had ge- hoord. Zij haalt diep adem, en vraagt dan be zorgd: „En wat zei Eureka wel, toen zij kwam en die smeerboel op de vloer van de bad kamer zag?" Of alle vrouwen nu maar van die kasten willen komen. J* k. ADVERTENTIE 'n Maag, die klaagt, vraag» niet. Maar met een maag, die brandt, raak» ge van kwaad tot erger. Blus daarom dat zuurbranden op Uw maag! 1 Met Digestif Rennie.Van de ene minuut op de andere, prompt en zonder dat afwach ten in onzekerheid, dat zo menigeen er lang van weerhoudt de proef met een medicijn te nemen. Rennies geven verlichting aan de zwaarste aanvallen van brandend maagzuur binnen een of twee minuten. En zo eenvoudig om in te nemen. Een of twee tabletten laten smelten op de tong. zonder water of wat ook. U kunt Rennies nemen zonder dat iemand het opvalt. Steek een paar Rennies bij U - regelmatig - om altijd en overal op alles voorbereid te zijn. Ze smaken nog lekker ook! Voorradig bij alle Apothekers en Dro gisten. Burgerlijke stand HAARLEM, 18 Januari 1950 ONDERTROUWD: 18 Jan.. J. M. A. Jans sen en G. C. van der Zanden; H. Ren out en A. Hoekman: A. W. Steenkist en C. G. Theel; A. J. Swanevelt en I. Lurz; B. H. van War merdam en P. C. Dam; W. Bottelier en A. H. M. van der Meer; F. J. W. van Vlijmen en J. H. Klasen; J. Detmar en C. H. Sticgelis; P. J. Bachman en P. M. Voss; L. Dijkstra en C. J. C. Loogman; W. Feller en C. C. Victoor; F. D. van Roode en C. van Dijk; J. Koster en M. E. Hoogeveen; H. F. Seijsener en H. Beu kers; H. D. Hulst en E. Ligtenstein; P. Koe dijker en N. Bakker; J. H. Henriët en J. M. Hollander; C. M. van Doorn en M. C. Derks; C. A. Haast en J. M. Winter; A. A. Rompa en A. de Vogel. GEHUWD: 18 Jan., T. P. de Winter en E. S. A. Jonkman: W. van Beelen en H. van den Berg; C. B. Bijvoet en C. M, de Regt; C. W. Feije en M. J. Spanjaard; P. T. van Bruggen en P. M. E, Frensen; J. Staal en A. M. Merc- kens; J. M. Sepers en M. M. Schouten; J. L. Hulsbus en D. C. M. M. Rosenhart; P. Tim merman en A. C. Veenman; R. Moorrees en A. Elsinga; G. van Middelkoop en P. M. van Leeuwen. BEVALLEN van een zoon: 17 Jan., A. G. RusmanHoogland; G. TheilVeenstra; 18 Jan., M. VeeningsDamstra. BEVALLEN van een dochter: 14 Jan.. N. M. EikelboomPower; 15 Jan., E. Ulrich— Koelemeijer; 16 Jan., M. de GrootTakken; W. FeijeBoeree; 17 Jan., H. BomSchalk; F. Ruben—Speelman; M. J. HosseletKull- mann; 18 Jan., C. van der MeerRoest; A. W. M. H. de JongWelting. OVERLEDEN: 16 Jan., A Hooglandde Boer, 84 j.. Ie Hogerwoerddwarsstraat; F. Ploeger. 69 j.. Grote Houtstraat; 17 Jan. H. Moser—Leijenaar. 63 j„ Kloosterstraat; A. J. Viege—Castein, 72 j.. Zuidpolderstraat; E, Hagenzieker, 27 Hazepaterslaan.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5