Tante Els Vele nieuwe straatnamen in de gemeente Velsen op komst 0L0 CLOTHES NEW Visserij-varia J Sporthuis MOOY LUIDSPREKER THALIA De verdwenen formules Bo2jder<I:i£ 4 Geen verwarring meer Vertrouwde namen maken plaats voor andere De bewoners van de huizen, welke zijn gelegen aan de Velsense straten, waarvan de namen eindigen op „dwars straat" en „zijstraat" ondervinden daarvan veel hinder. Het komt herhaaldelijk voor, speciaal bij de bezorging van poststukken, welke van verkorte of onduidelijke adressen zijn voorzien, dat verwarring ontstaat met de straten, waarvan de namen (zonder de toevoeging „dwars" of „zij") gelijkluidend zijn. Voorts zijn er de straatnamen, welke ge heel of nagenoeg gelijkluidend in verschil lende delen der gemeente voorkomen, zoals de Noorderdorpstraat en de Kerkweg te Santpoort en te Velsen, de Princestraat en de Prinsenstraat onderscheidenlijk te Velsen-Noord en te IJmuiden en de Schulp weg en de Nieuwe Schulpweg te Velsen- Noord. Verder draagt in IJmuiden het ge bied, gelegen tussen de kleine sluis en de middensluis de naam van „Eiland": het spraakgebruik heeft echter de benaming „Sluiseiland" doen inburgeren. Verdwenen straten Een drietal straten, welke geheel zijn verdwenen, droegen namen, waarvan het voortgezette gebruik voor nieuw aan te leggen straten geen aanbeveling verdient. Het zijn de „Willem Beukelszoondwars- straat", de „Verlengde Wijk aan Zeeërweg" en de „Achter Stationsweg". De naam „Dood- of Nieuwe weg" gold oorspronkelijk voor de weg, lopende van de Driehuizerkerkweg te Driehuis tot de Biezenweg te Santpoort. Bedoelde weg werd later na de aanleg van die laan, door de P. C. Hooftlaan onderbroken en verder werd aan een gedeelte van die weg de naam van: Van Lenneplaan gegeven. Een en an der maakt de toestand ter plaatse niet overzichtelijk. Wijziging of intrekking van al deze na men is gewenst. In eenoverzicht hebben B. en W. de door hen gedachte verande ringen ten aanzien van de gemelde straat namen opgenomen. Roggeveenstraat (bestaat niet meer): Casembrootzij straat wordt Roggeveen- straat; Tasmanstraat (bestaat niet meer) Dirk Hartoghdwarsstraat wordt Tas manstraat; De Ru ij terdwarsstraat wordt Bestevaerstraat; le Alexander Belldwars- straat wordt Voltastraat; 2e Alexander Bell- dwarsstraat wordt Galvanistraat; Napier dwarsstraat wordt Daltonstraat; Plancius- dwarsstraat wordt Mercatorstraat; le Tor- ricellidwarsstraat wordt Pythagorasstraat 2e Torricellidwarsstraat wordt Nobelstraat Edisondwarsstraat wordt Wolframstraat; Hadleydwarsstraat- wordt Boerhaavestraat; Noorderdorpstraat (Santpoort)wordt Vlugt- hovenstraat; Kerkweg (Velsen) wordt To renstraat; Eiland wordt Sluiseiland; Nieuwe Schulpweg wordt Bleijenhoeveweg; Prin senstraat wordt Kadestraat; Willem Beu- kelszoondwarsstraat, Verlengde Wijk aan Zeeërweg en Achter Stationsweg (bestaan niet meer); Dood- of Nieuweweg voor zo ver betreft het gedeelte van de Driehuizer kerkweg af tot aan de P.C. Hooftlaan wordt Van Lenneplaan; Dood- of Nieuweweg (overige gedeelte) wordt Kapelweg. Dinsdag Velsense raad De begroting wordt nog niet behandeld De vergadering van de raad der gemeen te Velsen op Dinsdag 24 Januari 1950, te 19.30 uur, zal de volgende agendapunten te behandelen krijgen: Intrekking van de Verordening betref fende het betreden van wegen te IJmuiden: voorlopige vaststelling c.q. goedkeuring van de rekeningen over 1947; verhuur van ten name van de gemeente onteigende wo ningen; intrekking en vaststelling van straatnamen; verpachting van grond te IJmuiden-Oost; aankoop van een grond- strookje te Velsen-Noord; verhuur van ter reinen te IJmuiden, ten behoeve van het visrokerijbedrijf; verhuur van een woning; wijziging van de Verordening regelende de voorwaarden voor de levering van water door het waterleidingbedrijf der gemeente Velsen; verzoek van het kerkbestuur der R.K. Parochie van St. Engelmundus te Vel sen om toekenning van een vergoeding voor de kosten verbonden aan de aanschaf fing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de nieuw opgerichte St. TheresiasChool te Driehuis; verlenen van medewerking, ingevolge artikel 72 der lager-onderwijswet 1920, door beschikbaarstelling van gelden, benodigd voor de uitbreiding van de Da Costaschool, te Velsen-Noord, door het bij bouwen van drie leslokalen; benoeming van a. leraren aan de Handelsavondschool; b. twee leden van de Commissie van Toezicht op de Handelsavondschool; en ondex-zoek van de geloofsbrief van de heer M. van Dongen, de opvolger van de heer J. Kolk man. UW COSTUUM, JAPON, JAS desgewenst binnen een dag gereed zonder prijsverhoging Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Naar Amsterdam is vertrokken de „Tzonne" (Sch. 93) voor belangrijke re paraties. Van Amsterdam is terug gekeerd de „Claes Compaen" (IJm. 43). Deze „Verre Visserij" boot had eveneens voor reparaties enige tijd in de hoofd stad vertoefd. De Medan en de Batavia zijn voor lopig uit de vaart genomen. Woensdagmarkt. Aan de Woensdag- markt verschenen drie loggers met trawl- vis. De „Wiron III" (IJm. 221) had de grootste vangst. Een Scheveningse logger kwam op de goede prijzen af en een Kat- wijkse collega moest tengevolge van mo- torschade de reis onderbreken. Deze log ger, „De Dirk" (Kw. 19), loste 75 kisten vis. Tenslotte waren er Woensdagmorgen enkele schuitjes met sardijn en platvis aan de afslag. Bliek in plaats van sardijn. De sar- dijnvangsten lopen terug. In en om de Zeeuwse wateren wordt de laatste dagen echter vrij veel bliek gevangen. Dit visje verdwijnt over het algemeen voor 4, per kist naar de vismeel fabrieken. heeft Stormvogels., V.S.V.. en V.V.IJ.-shirts uitgebreide collectie sport- Verder een artikelen. Dirk Hartoghdwarsstraat 24 (Adv.) Ageeda voor Velsen DONDERDAG 19 JANUARI Thalia: Geen bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 20 JANUARI Thalia, 8 uur: „Fietsendieven". Rex, 8 uur: „Het proces". Raadhuis, 10.3011.30 uur: Spreekuur wet houder van Financiën. Hovenier moet verhuizen Ten name van de gemeente wérd ont eigend een aan H. A. Kuijlman te IJmuiden toebehorend perceel grond, waar thans door J. J. Adrichem een hoveniersbedrijf wordt uitgeoefend. De huurovereenkomst eindigt op 31 December 1951, maar met het oog op de verwezenlijking van het weder- opbouwplan is het noodzakelijk, dat dit be drijf daar wordt opgeheven. Ondanks herhaalde pogingen is het Adri chem niet gelukt, een stuk grond te pach ten, dat wat ligging en grootte betreft aan ongeveer dezelfde eisen voldoet als het thans door hem gepachte. De gemeente heeft echter, tengevolge van onteigening, de beschikking gekregen over het aan de Stationsweg bij de spoorweg viaduct gelegen perceel grond. Hoewel bij het wederopbouwplan aan dit perceel geen agrarische bestemming is gegeven, ontmoet het bij B. en W. geen overwegende bezwa ren, om een gedeelte daarvan ter grootte van ongeveer 975 m2, op de bij de stukken gevoegde tekening met groene kleur aan gegeven, aan Adrichem te verpachten, op dat hij dit als kwekerij kan inrichten. Dit wordt de gemeenteraad dan ook voorge steld. Nieuwe waterprijzen Met het Velsense waterleidingbedrijf kunnen contracten worden afgesloten voor afneming van verschillende hoeveelheden water. Het komt nog al eens voor, dat afnemers veel meer water verbruiken dan de hoe veelheid, waarvoor met hen is gecontrac teerd. Voor de verbruikers, die aldus be langrijk hogere bedragen dan in de vooraf gaande kwartalen moeten, betalen, levert dit soms bezwai-en op en anderzijds krijgt het bedrijf het meerverbruik over die kwar talen te laat betaald. Zowel het bedrijf als de verbruikers hebben er derhalve belang bij, dat het verschuldigde gelijk over de kwartalen wordt verdeeld. Teneinde te bevorderen, dat zoveel moge lijk contracten kunnen worden afgesloten voor een hoeveelheid, die het werkelijke verbruik ten nauwste benadert, is wijzi ging van de betrokken verordening ge wenst. Voor een verbruik van ten minste 60 m3 wordt per drie maanden 4.50 en voor elke m3 meer 0.30 berekend, voor tenminste 80 m3 6 en 0.30 voor elke extra kubieke meter, voor 125 m3 8.75 en 0.28 per extra m3 en voor 175 m3 12.25 en 0.28 per extra-m3. BENOEMINGEN AAN DE HANDELS AVONDSCHOOL. B. en W. van Velsen stellen de raad voor met ingang van 6 September 1949 te be noemen aan de Handelsavondschool tot leraar in tijdelijke dienst: de heren Sj. de Jong voor ten hoogste 4 uur Nederlands en Nederlandse Correspondentie; en J. Muller voor ten hoogste 6 uur Handelsweten schappen. „BURGERDAG" VAN DE DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCHE JONGEREN? Bij B. en W. van Velsen is een verzoek schrift van de afdeling Velsen der Demo- cratisch-socialistische jongerenvereniging binnengekomen tot het invoeren van een „burgerdag" in de gemeente Velsen voor de inwoners der gemeente, die voor de eer ste maal kiesgerechtigd zijn. Het verzoek schrift bevindt zich in handen van B. en W. om advies. IJmuiden C. van der Steen nam afscheid van IJmuiden Christelijke transportarbeiders in jaarvergadering bijeen In het gebouw van Christelijke Belangen heeft de voorzitter van de afdeling van de Christelijke Bond van Fabrieks- en Trans portarbeiders na een diensttijd van bijna dertig jaar afscheid genomen. Voor het echter hiertoe kwam heeft de vertrekkende nog eenmaal de leiding ge voerd over cle jaarvergadering. In October 1921 werd de heer C. van der Steen, toen maals havenarbeider in IJmuiden, gekozen als gesalai'ieerd bestuurder. In 1933 werd hij ovex-geplaatst naar Scheveningen, maar na het overlijden van de heer Krijger, twee jaar geleden, heeft de heer Van der Steen de belangen van IJmuiden wederom behartigd. Na verteld te hebben dat het ledental thans 120 bedraagt, dat van elke vakgroep twee leden in het bestuur zitting hebben en dat dit bestuur buitengewoon actief wex-kt, droeg spreker zijn taak over aan zijn opvolgex% de heer T. van Slooten. Secretaris J. Dekker bracht hierna het jaarverslag uit waaruit bleek, dat 49 xxieu- we leden waren geboekt en ook de pen ningmeester H. Post kwam met zijn vex-- antwoording voor de dag. Het hoofdbestuurslid C. van der Wal sprak vervolgens de feestrede uit. In op- dracht van het hoofdbestuur, dat met meer dan gewoixe belangstelling het werk in IJmuiden volgt, omdat deze afdeling een uitermate moeilijke plaats vertegenwoor digt bracht spreker de felicitaties ovex\ In zijn afscheidswoord tot de heer Van der Steen zeide spreker dat zowel hij, als de scheidende voorzitter bezield waren met dezelfde idealen voor het welzijn van de arbeiders gedurende al de jaren van samenwerking. Spreker deelde mede dat het hoofdbestuur had besloten de heer Van Slooten aan te stellen als beambte in diexxst van de Bond, om de belangen van de ar beiders volledig te behartigen. IJmuiden is een bizondere plaats, aldus spreker, waar in de laatste jaren het ex'- kenningsrecht van het Christelijk georga- niseex'd zijn in twijfel werd getrokken. In een land, waar hoog opgegevexi werd over deinocratie werd het bestaansrecht van de Bond aangevallen. Sociale zekerheid is verre en het grote probleem waarvoor de arbeidersbeweging komt te staan is de oplossing van de werk loosheid. In IJmuiden zijn gexxoemde pro blemen wel heel scherp gesteld, aldus de heer Van der Wal en hij sprak de wens uit dat uit het beheerst optreden van be stuur en leden moge blijken dat de Chris telijke vakbeweging haar taak verstaat. Na de pauze droeg mevrouw Van Sloo ten een gedicht voor, waarin de levensge schiedenis van de heer Van der Steen was verwerkt, zodat het afscheidswoord van de persoon in kwestie kort kon zijn. Het optreden van „die Rooix-oks" onder leiding van de heer en mevrouw Joh. Ottens-Vermaas heeft de feestelijke stem ming aanzienlijk vex-hoogd. Dit ensemble is met haar muzikale pres taties behoorlijk vooruitgegaan en het is zeer zeker aan het energiek optreden van de leider te danken, dat een dergelijk re sultaat werd bereikt. Dammen Dukel neemt de leiding in DCIJ-compefitie In de eregroep van de DCIJ-compctitie heeft Dukel door zijn overwinning op Van Straten, de leiding genomen en maakt hier door een goede kans op het clubkampioen schap. Dukel zal nog tegen T. Postma en K. de Jong uit moeten komen. In de tweede klasse leden de leiders Ott cjx Waal een nedeidaag. Een kopgroep van zes spelers vecht nu om de eerste plaats. De uitslagen luiden: Eregroep: Dukel—v. Straten 20; De JongPostma 20. Eerste klasse: KoetsierSmit afgebroken: Tweede klasse: PostMulder 2—0; v. Swij- verenVooys 02; PostBroek 11; Post maDe Boer 02; v. BeelenOpa v. d. Bos 11; NieuwenhuizenWaal 20; Koppelman Ott 20; Champsv. d. Steen 02. De stand der eregroep luidt: gesp. gew. gel, verl. pt. Dukel 3 2 1 0 5 Postma3 1113 De Jong 110 2 2 Laros2 0 2 0 Ligthart 10 0 10 Van Straten 2 0 0 2 0 Dinsdag wordt de ondexdinge damcompe- titie voortgezet. Velsense schippers bijeen De afdeling Velsen van de Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer" belegt Vrijdag 20 December in café „Anetta" aan de Meervlietstraat te Velsen een openbare ver gadering. Het hoekje van IJmuiden, 19 Januari Is een hondje BIJ U AAN KOMEN LOPEN 9 Plaats een (het theater met de beste films) Presenteert van Vrijdag t/m Woensdag a.s.de ontroerendste film der laatste jaren FIETSENDIEVEN Een openbaring op filmgebied! Voorverkoop (dringend aanbevolen) op de dag der voorstelling van 11-12 uur aan het theater. Velsen-Noord Ds. A. Schweitzer gaat vertrekken Ds. A. Schweitzer jr., Evangelisatie predikant bij de Gerefox-meerde Kerken van Velsen-Noord en Beverwijk, op wie door de Gereformeerde Kerk te Idskenhui- huizen in Friesland beroep was uitge bracht. heeft dit beroep aangenomen. Dit betekent dat ds. Schweitzer dus bin nenkort zijn wex-kkring in onze omgeving gaat verlaten, wat een vexiies betekent voor het Evangelisatiewerk der Gerefor- feerde Kerken, maar ook voor dat van algemene aard, o.a. voor de werkgroep „Evangelie en Industrie", waarin hij een belangrijk aandeel heeft. Ds. Schweitzer kwam hier in, October 1947 als opvolger van ds. C. Moenè. Hoogoven Harmonie concerteert in IJmuiden Ten gex'ieve van talrijke Hoogovenmen sen zal binnenkort een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. De bekende en populaire Hoogoven Harmonie, directeur de heer J. v. d. Peet, zal zich, gestoken in de nieuwe uniformen, Zaterdag 4 Februari doen horen in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeek- weg. Het eerste gedeelte van deze concert avond wordt gevuld door de Harmonie. Na de pauze treedt een amateur-cabaret gezelschap, eveneens samengesteld uit Hoogovenpersoneel, op. Twee zaaluitvoeringen van „S.S.H." De gymnastiekvereniging „S.S.H." die reeds de jaarlijkse zaaluitvoering had vast gesteld in Februari heeft haar door om standigheden moeten uitstellen. „S.S.H." zal nu twee zaaluitvoeringen met eenzelfde programma geven en wel te Beverwijk en te Velsen-Noord. De eei'ste uitvoering zal op Donderdag 13 April zijn in het Kennemer Theater te Beverwijk, de tweede op Zaterdag 15 April in gebouw „Concordia" te Velsen-Noord. Aanvoer van grondstoffen Voor de papier-fabriek Van Gelder Zonen is Woensdag aangekomen het Nederlandse m.s. „Albert D.", dat van de Noorse haven Hurum een lading van 300 ton natron- cellulose aanvoerde. Deze grondstof is be stemd voor een zusterfabriek. Beste kinderen! De fantasie van mijn klantjes blijkt tot vrolijke dingen in staat te zijn: de ene kaart van Luilekkerland volgt op de andere en ze munten allemaal uit door kostelijke namen, die me het water vaak in de mond doen lopen. Goed zo, tekenaars, maar ik ben nog lang niet tevreden. Velsen en Beverwijk moeten toch nog meer ideeën verbex-gen. Wie maakt de allerdolste kaart van Luilek kerland? Laten Vader en Moeder maar eens mee-versieren, dan zul je eens zien, wat het een plezierig uurtje kan worden. De correspondentie-vrienden en -vrien dinnen zijn deze week ook weer flink van leer getrokken. MARIANNEKE bijvoor beeld heeft een brief van wel vijf kantjes in elkaar gezet met een knus babbeltje over alles en nog wat. Jouw ver-langen naar een beetje winter hoeft nog niet helemaal ver geefs te zijn, jongedame, want de r is nog lang niet uit de maand en dan is er nog van alles mogelijk. En misschien zou het zelfs wel „gezonder" zijn ook een paar graden vorst, want het miezerige weer van de laat ste weken is ook maar niks. Je raadsel komt wel eens van pas en het verhaaltje even eens. Zul je goed voor je jonge hond zorgen? ZILVERSCHOON schrijft een tikkeltje oneerbiedig over het Kerstfeest. Je zult het wel niet zo bedoeld hebben, maar ik vond het gebruikte woord om aan te duiden hoe fijn het geweest is, niet helemaal „fijn" zeg nu zelf. Jullie oud en nieuw is dus nog al vrolijk verlopen. Ja, een beetje vuur werk hoort er echt bij (vroeger zeiden de mensen: „om er de boze geesten van het oude jaar mee op de vlucht te jagen"). Nee, een kruiswoordpuzzle maken is geen eenvoudige taak: daar moet je wel wat er varing voor hebben in dat soort werk. Ja „Spoken te koop" heb ik ook gezien - grappig hè? Je inzending is binnen, hoor: Onze KINKHOORN is ook weer present. Bedankt, kerel en van hetzelfde, al is het wat laat. Dat rapport zag er maar piekfijn uit, vind ik. Nu maar flink doorzetten dan ligt de H.B.S. ook binnen je bereik en ben je later dankbaar dat je ouders je die kans geboden hebben. Maar dan zul je „Kerst boom" toch met een t moeten schrijven, mannetje! Waar blijft jouw wedstrijd inzending? Een verloren dochter is ook terug: WIL GENROOSJE, die met vreugde in de oude kring verwelkomd wordt. Natuurlijk mag je je weer onder onze vanen scharen je naam was nog altijd geboekt, hoor! We heb-_ ben nu. laat eens kijken, op de kop af 227 nichten en neven en ik hoop werkelijk niet, dat ze allemaal tegelijk in hun pen klim men, want dan moet ik een kinderhoekje met een bijkeuken en een zolder maken! Ook BLAUWDRUIFJE gaat tot de oude getrouwen behoren: ik mis haar de laatste tijd tot mijn genoegen zelden. Jouw uitleg van de naam „appeleneien" is natuurlijk juist: ik wierp die andere mogelijkheid alleen maar op om eens te zien, hoe je je ex- uit zou redden. Maar het echte ouderwetse woord voor sinaasappel is toch wel: appel sien „appel uit China". Hoe is de proef- zwemmerij afgelopen? Zeg maar tegen je zus, dat ik jou gelijk geef, wat de muts van de padvinderij betreft. Goed zo, nicht, los jij maar allebei de raadsels op! Onze KABOUTER WIPPIE blijft op het appèl, naar ik tot mijn genoegen merk. Misschien heb jij zelf ook nog wel eens zo'n kleine peuter in huis als de mensen in Beverwijk, kaboutertje. RESEDA heeft nogal met het x-aadsel getobd en ze is de enige niet geweest. Maar de vorige keer kwamen er na het moeilijke raadsel zoveel enthousiaste opmerkingen los, dat ik het wel aandurfde. Dit keer is het iets makke lijker, dus probeer het nog maar eens! Zo'n fluitekoord vlechten lijkt me nog niet eens eenvoudig of valt dat mee? Ja, van die zwemmerij van jullie heb ik al het een en ander gehoord. Jouw postpapier is inder daad „om te stelen". Een hele eer voor me, om het zomaar door de bus te krijgen! De zoveelste brief van GEORGE FORM- BY is binnen, ik ga geloof ik zo langzamer hand de „verzamelde werken van onze George" uitgeven.Fijn, jong, zulke trou we klanten zijn zeldzaam! Het tweede boek dat je eerlijk toekomt, kim je dezer dagen verwachten hoor het is er schandalig bij gebleven met de drukte van de feest dagen. ALPENKLOKJE gaat haar leven beteren en ik verwacht zelfs een pracht van een maand-inzending van haar. Als je toch naar Luilekkerland gaat, kun je dan voor mij ook geen enkele-reis-Roomtaart- stad nemen? Ik betaal het reisgeld wel terug in ulevellen! Niet te vroeg juichen over het „voorjaarsweer" meiske! Er kan nog verschrikkelijk veel kou komen Hiermee moet ik een punt achter de be antwoording zetten, anders krijg' ik ruzie met de krantenmeneren, die nu al boos kijken naar de „grote Tante Els". Dus: Tot de volgende keer TANTE ELS Goede inzenders van raadsel 6: RESEDA, KABOUTER WIPPIE en GEORGE FORMBY. Voor jonge hersens De oplossing van de twee weekraads"' 12 Januari waren: b. toch komt de lente later b. lava ader veer arre. De twee nieuwe opgaven klaar. liggen alweer A. (voor de groten): X rivier in Nedex'land. X maalwex-ktuig. X Pruisisch soldaat. X elk mens. X bedekking tegen de koude. X larve van een schadelijk insect. X ouderwets alarmwerk tuig. X voedsel, drank. X bexxeden. X ooievaar. X systeem methode. X deel van de dag. X plant, meestal met harige stekels. X snelheid. De te vormen woorden moeten alle vijf letters bezitten en je mag er slechts de onderstaande lettergrepen voor gebruiken: a - ca -ca -de - der - der - e -gel - ie - hen -laan - len - melt - mo - ne on - po - ra - re - sel - tel - tel - tem - u - ui - ver - vond - ijs. Als je het goed gedaan hebt, verschijnt op de kruisjes van boven naar beneden een gast, die elke avond bij jullie thuis komt. B. (voor de kleintjes): is een spreekwoord van Mijn geheel 11 letters. 11 10 9 8 8 7 8 4 II 2 1 11 is een andere naam voor de mond van een rivier, is een zuidvrucht is een schadelijk knaag dier. is een mannetjesbij. is de plaats, waar je Zaterdagavond meestal terecht komt. zegt de ezel. is een ouderwets „schrift" dat op school werd ge bruikt. TANTE ELS FELICITEERT EEKHOORN, die de tweede Januari jj jarig was, HOEPELTJE, voor wie het 8 een dag daarna feest werd, IRENE 8 DUNN, die weer een dag later aan de beurt kwam, TULP, wier geboortedag 8 de achtste werd gevierd, MONKIE en 8 ROETNIKKERTJE, die samen de tien- de Januari deelden, KIEVIT, voor wie 8 de vijftiende een blijde dag was, 8 LANGBAARD, wiens verjaardag giste- g ren gevierd is, OEHOE, die vandaag t het feestvarken blijkt te zijn en ten- i slotte JOPIE F uit Beverwijk KRAAI, die echtereenvolgens de 23e en 8 de 25e verjaren. Nog wel gefeliciteerd of wanneer het feest nog komen t xnoet: een prettige dag! SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 18 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Melampus van Sta- vanger. Gunvor Maersk van Oxelosund. Grootekerk van Antwerpen. Marne van Pa- x-ijs. Prins Willem III van Rotterdam. Egina van Helsingfors. Odysseus van Hamburg. Watexiand van Hamburg. Svangen van Rot terdam. Nox-runa van Otter-backen. Van Ostade van Antwerpen. Seaham van Goole. Tom van Gdansk. Davina Goekoop van Bar row. Escaut van Londen. Gunborg Segrel v. Stockholm. Aviance van Mariaham. Colsatet van Masen; Kalö van Oxelosund. Jans van Londen. Amigo van Hull. Veenenburgh van M'bro. Vertrokken zijn: Ardea naar San Juan. Hilder naar Emden. Poelau Laut naar Ant werpen. Masen naar Stockholm. Maud Thor- den naar Mantyluoto. Hugh Bellen naar Hamburg. Kalmarsund naar Stockholm. Arend D naar Calais. Vreden naar Sas van Gent. Monica naar Rotterdam. Bucklast naar Rotterdam. Seaham naar Goole. Ary Schef- fer naar Rotterdam. Lena naar Antwerpen. Spurt naar Esbjerg. Nestor naar Rotterdam. Loppex-sum naar Antwexpen. MARKTBERICHTEN 18 Januari 1950 KW 19 3220; IJM 221 9360; SCH 120 380. Prijzen Gr. schol 56—51; gr.m. schol 56—51,50; kl.m. schol 54—51,50; kl. schol I 48—37,50; kl. schol II 3225; schar 3015,50; wijting 2618,50; gr. gul 53, per 50 kg. Gr. tong 2,10; gr.m. tong 2,202,10; kl.m. tong 2,15—2,10; kl. tong I 1,86—1,83; kl. tong II 1,551,52; tai'bot 2,75, per kg. Tarbot IV 74, per 50 kg. Kabeljauw 180—134, per 125 kg. Aanvoer 60 kisten tarbot en tong, 10. kisten kabel jauw, 150 kisten schol, 20 kisten schai-, 20 kisten wijting. Totaal 260 kisten. FEUILLETON door Mevr. I. M. G Bijleveld-Gelinck 16) De lampeix zijn afgeschermd en de stem men zijn gedempter dan overdag, maar het leven staat niet stil en ook de dood wacht niet. En de patiënten,, die niet sla pen kunnen, liggen stil en luisteren naar dat leven op gang en trappen: vertrouwde geluiden die de enige inhoud zijn van een eindeloze, nacht Een nacht die geen eigen lijke nacht is, maar een brokje eeuwigheid waarin het leven komt en gaat. Het was al bijna twee uur toen inspec teur Renkevoort onvermoeid en met zijn veerkrachtige stap, de trappen opkwam en op aanwijzing van een surveillerende nachtzuster aanklopte aan kamer 21. Dok ter Van Hasselt bleek alweer verdwenen te zijn, weggeroepen voor een volgend spoedgeval, maar zuster Nichols zat op haar post met een bloc-note op haar schoot en een potlood in haar hand. Zij knikte even toen hij binnenkwam en schoof een stoel voor hem aan naast het voeteneinde van het bed. In het stille vertrek brandde slechts een enkel afgeschermd lampje op het nacht kastje. Maar professor Wyarda was wak ker en een paar ongemakkelijke grijze ogen zagen de nieuwe bezoeker scherp aan onder borstelige wenkbrauwen. Een gewonde leeuw zoals hij daar lag: zijn geweldige ruige kop gesteund in de kus sens. Er zat geen verband om zijn hoofd, waar enkel een grote pleister de gewonde plek bedekte, maar aan de voorgeschreven geestelijke rust scheen deze patiënt zich toch niet te willen onderwerpen. Hij wierp een woedende blik op het aardige zustex'- tje aan zijn zijde. Ik ben niet van plan om iets te zeg gen! kondigde hij aan, voordat de politie man nog het doel van zijn k'omst uiteen had kunnen zetten. Ik ben niet van plan om een „zaak" te worden, zo voor de gemengde berichten. Wat zij allemaal heeft opgeschreven is nonsens. Ik ben ge vallen en wens met rust gelaten te wor den. Na deze verklaring viel er een stilte waarin inspecteur Renkevoort rustig de woedende blik pareerde. Hij voldeed in zoverre aan het verzoek dat hij geen vra gen richtte tot de patiënt, maar aan zuster Nichols inzage vroeg van de „nonsens", die zij allemaal had opgeschreven. Zij had dat gedaan volgens de methode die zij reeds enige malen voor hem had toege past: ongeveer stenografisch. En de poli tieman kon werkelijk een glimlach niet onderdrukken bij het lezen van de vol gende tekst: „Hèwat doen jullie? Blijf toch van mijn hoofd af.mijn hoofdof mijn hoofd pijn doet vraagt u?.Je hebt niks met mijn hoofd te makenau!ja, jawat?Laat me toch met rust! Heb ik het niet altijd gezegd dat ik geen vrouwen op het laboratorium wil hebben altijd heb ik het gezegd.Ze heb ben er niks te maken. Au! Blijf toch met je vingers van mijn hoofd af.ben ik hier in een ziekenhuis?Morgen ga ik weg.ik blijf hier geen dag langer. nee dat kussen is' te 'laag zie je dat nu niet, zuster. Ik kan toch niet zo in de lucht blijven hangenO juistvrouwen moeten niet studerendan lopen ze ineens weg met de één of andere kale artiest en laten de boel stikken. Bent u de dokter?Vindt dat een vrouw thuis hoort op een laboratox-ium? Martha was mijn beste leerlingze leek op mijmijn hoofd doet pijn. Slui pen ze op een donkere avond ineens met je mee naar oinnen en slaan je hersens inEen geparfumeerde vrouwik rook het duidelijk al was ze weg toen ik het licht had opgedraaidAls die fiets me niet voor mijn benen geslagen was. hebben jullie mijn fiets nog in het hok gezetstommelingen.. Hij wordt drijf natNu heb ik het niet koud meer. niet koudIk geloof toch niet dat ik verdronken ben. Wat is er nu weer?? Laat me toch met rustNee, je hoeft geen temperatuur op te nemen.ben je dol! Ik ben geen klein kindJe blijft van me af. Mor gen ga ik hier weg. Morgenvroeg. Ze zitten op me te wachten, Camden en Landt. Het kan niet wachten. niet wachten. Zus ter! Zuster! Is er geen man hier? O, bent u daar dokter? Je hoeft niet zo naar me te kijkenNee, ik ben r.iet van plaxx om kalm te blijven. Er moet een bood schap naar het laboratorium, lioor je. Het chemisch-specialisten lab. Haal die sufferd van eeix portier maar uit zijn bed. De proef moet doorgaan. Ze moeten niet wach ten. Niet wachten. De papieren zitten in mijn tas. Zit je te schrijven, zuster? Ga liever naar de telefoon! Je kunt opbellen.... Wat schrijf je toch op. je schrijft op wat ik zeg! Wat denk je wel dat je me zóIk ga meteen weg.... jullie zullen mij niet tegenhoudenau! mijn hoofd.. blijf toch van me afje kunt je papier tjes wel in je zak steken, zuster. Ik zeg toch niks meer Dit was het abrupt einde van deze karakteristieke monoloog, een bewijs dat de knorrige professor ziclx aan zijn woord gehouden had en werkelijk niets meer had losgelaten. Nu lag hij met heldere, wan trouwende ogen naar de politieman te kijken die de bewuste blocnote-velletjes tweemaal zorgvuldig overlas, ze dan los scheurde en in zijn binnenzak stak. Ik daxxk u vriendelijk, zuster, zei hij. Professor Wyarda trok minachtend met zijn mond. U hebt gelijk, wendde zich dan de politieman plotseling tot de patiënt, het is klinkklare nonsens wat ze heeft opge schreven. Maar och, dat was ook niet an ders te verwachten, niet waar. In uw ge val Er viel nu opnieuw een stilte, een stilte waarin de ogen van de patiënt zich steeds sterker vasthechten aan het onbewogen gezicht tegenover zich. Maar de politie man, met een licht schouderophalen, scheen niet verder op het onderwerp in te gaan. Mijn geval, herhaalde professor Wyarda. Och ja.uw geval. Het kan wel weer helemaal terechtkomen, maar het moet natuurlijk zijn tijd hebben. Een week of zes of zo. Vóór die tijd kan zeker nie mand van u eisen dat u zo heel precies weet wat u zegt Wat bedoeld u U moet zich maar xxiet te veel agi teren. De verpleging hier is uitstekend en zuster Nichols zal zeker alles doen....- U moet uw gedachten niet te veel forceren. Over een poosje zal het stellig beter gaan. Waar bazelt u toch over? Over u natuurlijk. Over die beroerte van u, bedoel ik. Het is natuurlijk een vervelend geval, maar over een paar weken Een beroerte? Wat beroerte? Je denkt toch niet dat ik een beroerte gehad heb? Uilskuiken! Ik heb een klap op mijn hoofd gehad! Een klap op uw hoofd? Ja zeker. En ik weet heel goed wat ik zeg! Heel goed! Dacht je soms dat je zo'n suffe ouwe sukkel voor je had met een beroerte? Jullie weten geen bliksem af van medische indicaties. Ik ben met, een hard ding op mijn hoofd geslagen en I daarna in de modder gevallen. Begrijp je dat goed? Ooooo, zei de politieman op een lang gerekte, verbaasde toon. Ja, dan is het natuurlijk wat anders. Hij zag er op dit ogenblik heel onnozel en weinig snugger uit, deze hoofdinspecteur van de Centrale Recherche. Ja, dat is natuurlijk wat anders, herhaalde hij nog eens, nadeixkend. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6