Jtoliano VOELT U ZICH GRIEPERIG? „Sociaal-cultureel werk Velsen' heeft een raad van.advies Scheepsbouw heeft geen opdrachten meer voor passagiersschepen Vrijda" 20 .Januari Ï950 3 EEN STICHTING OP PAD Brug naar de KAB mogelijk? Van 128 verenigingen, bedrijven en particulieren is bij de „Stichting So ciaal-Cultureel werk Velsen" bericht ontvangen, dat zij zich als lid van deze stichting beschouwen. Het kapitaal be draagt thans 170.000.—; over een terrein voor het eerste doel der stich ting: een centraal gebouw als vergader- c.q. repetitieruimte, is reeds in beginsel met het gemeentebestuur overeenge komen en kwamen zelfs al voorlopige tekeningen ter bestuurstafel. Dit is voorwaar geen slecht resultaat van een tot werkelijkheid geworden idee, dat voortkwam uit de liquidatiecommissie van „Volksherstel" en onder leiding van een aantal enthousiaste Velsenaren naar zijn verdere ontwikkeling zocht. Toen de stichting dan ook haar contri buanten Donderdagavond in 't Patronaats gebouw bijeenriep, viel er een zeker opti misme te beluisteren, al kon voorzitter R. Verbeek op de concrete vraag „wanneer er gebouwd wordt" slechts antwoorden, dat zulks zeker nog meer dan twee jaar zal duren. Katholieke bezwaren Uit de aanwezige contribuanten de kleine Patronaatszaal was geheel vol moest een raad van advies worden gekozen, die het bestuur aanvult en desgewenst met raad ter zijde staat. Voor het echter tot deze verkiezing kwam, werd het diezelfde dag acuut geworden probleem van de be zwaren van de zijde der Katholieke Ar beidersbeweging besproken, zoals deze or ganisatie ze neerlegde in het perscommu niqué, waar wij reeds de hoofdzaken van vermeldden. De heer Verbeek weerlegde de K.A.B.- aanmerkingen en zei onder meer dat bij de geboorte van de Stichting, direct na de liquidatie van Volksherstel, slechts enthou siasme om het werk voort te-zetten en de som van 4000 beschikbaar waren, zodat het toen niet het moment was om de ge meente (en dus de K.A.B.) op te tromme len voor wat zich slechts als een vaag plan aandiende. Een tweede tegenargument der K.A.B. was de aanwezigheid van het Patronaats gebouw, waardoor een centrum als door de Stichting gepropageerd wordt, haars inziens overbodig is. De president antwoordde hier op, dat een eventuele koppeling tussen de Stichting en welke uitgesproken groepering dan ook in dit geval het Patronaatsge bouw de volledige neutraliteit der Stich ting verloren zou doen gaan. Dat de jK-A.B. haar bezwaren tegen de Stichting via de Katholieke raadsfractie in de politieke arena had gebracht, kon de heer Verbeek niet bewonderen: de Stichting moet juist a-politiek zijn. De heer F. J. A. Strijbosch gaf als Katholiek en als particulier contribuant (dus niet als wethouder van Sociale Zaken) te verstaan, dat de K.A.B. ken nelijk niet goed is ingelicht over de Stichting en hij raadde het Stichtings bestuur dan ook aan alsnog het contact met die organisatie voort te zetten, wat de voorzitter volgaarne toezegde, hoe wel hij de manier waarop de K.A.B. haar bezwaren aanvoerde, minder pret tig bleef vinden. Voorts deelde de heer Verbeek nog mee, dat de communistische organisaties uit hoofde van hun ideologie niet als lid van de Stichting aanvaard zullen worden en in antwoord op diverse vragen voorspelde onder meer, dat het gebouw dat de Stich ting zich als sociaal-cultureel centrum van Velsen voorstelt, in IJmuiden komt te staan vermoedelijk aan het Westelijk einde van de slagader, die dwars door de nieuwe stad aan de zee gaat lopen. Heel Velsen er achter Het thans aanwezige geld, dat voor het overgrote deel gefourneerd werd door het Fonds Noodgebieden, zal echter nauwelijks tot en met het gebouw reiken: de aankle ding komt er dan nog bij. De basis waarop de Stichting rust, moet dus breder worden het totale verenigingsleven zal er zich bij aan moeten sluiten. Dat daar volledig op gerekend wordt, blijkt wel uit de on volledigheid van de gisteravond gekozen raad van advies, die bijvoorbeeld plaatsen openlaat voor de Katholieke vertegenwoor digers. Uit deze raad wordt het bestuur aangevuld, zodat ook daar eventuele nieu we schakeringen zullen doorwerken. De raad van advies, welke bij acclamatie werd gekozen en op voordracht van het bestuur is samengesteld, kwam niet zonder vijven en zessen tot stand, maar tenslotte kwam dit college er toch als volgt uit te zien: W. Boerlage (oud-Volksherstel, vertegen woordigende de voetbalsport); mevrouw J. V.Z.V. gaat een drukke week tegemoet Zaterdag 21 Januari binden het eerste heren- en eei'ste dames-zevental van V.Z.V. in Haarlem de strijd aan met het eerste heren- en dameszevental van D.W.T. De heren spelen voor de kring-competitie en zullen vermoedelijk de twee punten meer naar IJmuiden nemen; de dames spelen voor de beker- en de kringcompe titie en zullen, willen ze nog een kans maken om in de volgende ronde van de bekercompetitie geplaatst te worden, moe ten winnen. Of dit lukken zal is echter nog de vraag. Verleden week Maandag werd met 70 van H.D.Z. verloren en het team maakte tijdens deze wedstrijd een zeer povere indruk. Indien er niet beter gespeeld wordt verliezen de dames in ieder geval. Zondag speelt het eerste heren-zevental in Alkmaar tegen D.A.W. voor de beker competitie. Verwacht mag worden dat de heren tenminste een gelijk spel halen, waardoor zij dan in de volgende ronde ge plaatst worden. Maandagavond spelen de dames om half negen in het Velserbad voor de bekercom petitie tegen H.V.G.B. I. Agenda voor Velsen VRIJDAG 20 JANUARI. Thalia, 8 uur: „Fietsendieven". Rex, 8 uur: „Het Proces". ZATERDAG 21 JANUARI. Thalia, 7 en 9.15 uur: „Fietsendieven". Rex, 6.45 en 9.15 uur: „Het Proces". Patronaatsgebouw, 8 uur: Advendo, „Venijn". Blok-Van Dongen, W. F. Serli en I-I. v. d. Wel (muziek- en zangverenigingen); A. Heinen en R. Veenstra (christelijke en mo derne bestuurdersbonden); A. J. Allan (in dustrie); D. Tjeerds en A. v.d. Brink (sport verenigingen); C. Pels ('t Nut en de Open bare Leeszaal): D. Zalm (Humanistisch Verbond); J. Hühl en J. Rotgans (Oranje verenigingen en buurtverenigingen); G. J. P. Martineau (Volksonderwijs); J. P. van Megchelen (IJmuidens Bloei); A. R. Prin selaar (Hoogovenstaten); A. Tabernal (Toneelverenigingen); mevrouw S. Hofman (Huisvrouwen); L. van Hameien (Volks onderwijs); F. J. A. Strijbosch (particulier R.K.); W. G. Meijboom (reders); Pastoor Nieuwenhuyzen (Oud-Katholiek); W. Fon- tijn (Velsen-Noord en Rode Kruis); A. Mijs (Ï.O.O.F., padvinderij en Rode Kruis). Bij de samenstelling v£kn deze candidaten- lijst is geprobeerd een doorsnede van het Velsense verenigingsleven te geven door het ontbreken van diverse organisaties on der de contribuanten en anderzijds door de grote verscheidenheid van verenigingen en organisaties zal dit echter niet op elk punt geslaagd zijn. De komende uitbreiding van de raad van advies houdt echter rekening met eventuele wensen op dit punt. De vergadering werd niet alleen bijge woond door een groot aantal afgevaardig den van Velsense verenigingen, particulie ren en industriële belanghebbenden, maar namens de gemeente ook door gemeente secretaris J. Veenstra. BloemendaalVelsen De samenstelling van het elftal van de voetbalvereniging „Velsen" dat Zondag tegen „Bloemendaal" zal uitkomen is als volgt. Doel: Demmers; achter: Kuipers en Tromp; midden: Tromp, Van Bugnum en Stet; voor: Braam, Kramer, Bakkum, Ho- gendijk en Wijker. Velsen-Noord Da Costaschool krijgt er drie lokalen bij Door het bestuur der vereniging tot op richting en instandhouding van scholen voor LO en MULO te Velsen-Noord is een aanvraag aan de raad gericht tot het ver lenen van medewerking voor de uitbrei ding van de Da-Costaschool met drie les lokalen. De snelle stijging van het aantal leer lingen van de school, welke haar oorzaak vindt in de gestadig voortschrijdende bouw van woningen alsmede de omstandigheid «dat een groot aantal schipperskinderen vrij regelmatig deze school bezoekt maken uitbreiding van het schoolgebouw nood zakelijk. B. en W. stellen de raad voor de ge vraagde medewerking te verlenen. De laatste loodjes voor „Watervliet" I De groen-gele Velsense korfballers, die wat het eerste twaalftal betreft, enige weken rust hebben gehad, zullen in de komende twee weken moeten trachten om de laatste zware loodjes ook binnen te halen. De stand op de ranglijst van de derde klasse B der KNVB is wel zeer fraai, maar Watervliet I dient nog tenminste drie punten te halen uit drie resterende wedstrijden om de grootste concurrent KVD uit Amsterdam de loef af te steken. De stand aan de kop is thans: Watervliet 9 8 10 OBZB 10 5 23 12 KVD 8512 Indo 9 4 2 3 10 De Watervlieters gaan nu voor de laatste loodjes een bezoek brengen aan DSV Bussum, welke wedstrijd Zaterdagmiddag wordt gespeeld. De Bussumse ploeg neemt met acht wedstrijden, waarvan er slechts twee werden gewonnen en vijf punten de voor laatste plaats in op de ranglijst. Als Water vliet ook nu van DSV kan winnen is er 29 Januari thuis tegen OBZB (Amsterdam W.) nog één punt nodig om de kampioensvlag te kunnen hijsen en automatisch na één jaar de tweede klasse van de KNVB weer te be reiken. Watervliet I vertrekt niet de dames C. Broeksma, W. Jansen, T. Gieze, M. v. d. Plas, J. v. Vught, R. Weymar en de heren R. Velt- huys, W. Berghuis, R. Bergsma, M. v. Brink, H. Gieze en J. Broeksma. De reserve-Watei-vlieters gaan, na de over winning van vorige week op Landlust 2 met 46, ook een uitwedstrijd tegemoet. De reis gaat naar Groen Geel 2 te Wormerveer. Hoe wel Watervliet 2 geen kans meer maakt op de bovenste plaats, kan dit twaalftal, voor de eerste maal in de KNVB spelend toch wel de huidige zeer goede derde plaats hand haven. Watervliet 2 speelt met de dames G. Kluft, J. Kluft. S. Sanders, D. Schelling, H. Voer man, T. Waagmeester en de heren W. Berg huis. T. Heistra, E. v. Lange, M. Veerbeek, F. Vos en A. de Vries. Verder wordt nog de belangrijke wedstrijd in de tweede klasse HKB gespeeld tussen Watervliet 4 en Haarlem 3 en de ontmoeting Watervliet 5Oosthoek 3. Houtstof aangevoerd Met het Zweedse s.s. „Patria" is Donderdag voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen een lading van 675 ton houtstof uit Gothenburg. Met hetzelfde schip is ook nog 50.ton cel lulose aangevoerd. „Hyena's van de grens" De Buurtvereniging .„Watervliet" zal Za terdag 28 Januari in het Kennemer Theater te Beverwijk een ontspanningsavond houden met medewerking van de eigen toneelgroep. Deze groep zal opvoeren het spel in drie bedrijven door Will Brakenberg „Hyena's Van de grens". De regie berust bij de heer G. Jansen. Na afloop zal er bal zijn onder leiding van de heer R. Martens en met medewerking van „The Musical Players". IJmuiden ALLEEN LAGERE ELFTALLEN VAN V.V.IJ. TUSSEN DE LIJNEN De V.V.IJ.-reserves zijn Zaterdag de gast van Tweede Jeugd 1 in Haarlem, en de ploeg zal wel kunnen winnen, ofschoon de Haarlemmers lastige tegenstanders zijn. Het derde elftal ontvangt Zandvoort- meeuwen I, van welk elftal verleden week verloren werd. De WIJ-ers zijn begrijpe lijkerwijs belust op revanche. Het vierde elftal gaat naar Heemstede's Sportpark om R.C.H. 2 partij te geven. Hier kan gewonnen worden, als de IJmui- denaren hun beste voetbalbeentje voorzet ten. De junioren tenslotte ontmoeten op Wa tervliet WB b. Hier is het oppassen, want WB komt de laatste tijd aardig op dreef. Hoofdbestuur A.N.B.Z. besprak het conflict Enkele hoofdbestuursleden leggen hun functie neer Het hoofdbestuur van de Algemene Neder landse Bond van Zeevarenden, een mantel organisatie van de E.V.C., deelt mede, in de jongste zitting uitvoerig de ontwikkeling van het conflict bij de IJmuider trawler- vloot te hebben besproken. In de plaatsen IJmuiden, Egmond aan Zee, Katwijk, Noordwijk en Scheveningen onderhouden de in het leven geroepen comités van actie, waarin leden van verschillende vakorgani saties zitting hebben, onderling contact. Zij richten hun actie op het verwezenlijken van de volgende eisen: 1. Onmiddellijk uitvaren van de vloot. 2. Handhaving van het door de reders opgezegde contract met uitbetaling van de toegestane 5 procent loonsverhoging. Het bestuur deelt voorts mede, dat de tweede voorzitter van de A.N.B.Z., KI. Zwart uit IJmuiden, zijn functie wegens gezondheidsredenen ter beschikking heeft gesteld. Eveneens heeft Jaap Koning zijn functie als lid van 't hoofdbestuur van de A.N.B.Z. neergelegd, daarin gevolgd door enige tijdelijke functionarissen, die sinds korte tijd aan 't hoofdbestuur van de A. N. B. Z. zijn toegevoegd. Deze houding wordt door het hoofdbestuur van de A.N.B.Z. scherp veroordeeld. Het hoofdbestuur heeft besloten onmiddellijk over te gaan tot het bijeenroepen van ledenvergaderingen in alle afdelingen, evenals aan boord van de schepen, en op korte termijn een zitting van de bondsraad bijeen te roepen. Eveneens werd besloten de voorberei dingen te treffen tot het houden van het tweede congres. Het bestuur verklaart tenslotte, dat het ontslag van Hollandse opvarenden aan boord van Poolse trawlers een formele kwestie is. De opvarenden ontvangen een contractuele uitkering van 45 per week en er bestaat geen aanleiding te veronder stellen, dat deze vissers in het vei-volg op de Hollandse vloot zijn aangewezen. De onderhandelingen over een nieuwe C.A.O. beginnen eind Januari. De „Vulkaan" gaat terug naar de Britse marine Hr. Ms. „Vulkaan", dat door de Britse marine in bruikleen was afgestaan aan de Nederlandse marine, zal aan het eind van deze maand worden teruggegeven aan de Britse admiraliteit. Nadat het schip te Rotterdam voor een laatste inspectie in dok is geweest, zal het op 30 Januari uit Rotterdam vertrekken, om de volgende dag te Chatham te worden overgedragen. Vrolijke avond van D.S.S. Dat het speeltuinwerk in Velsen grote belangstelling geniet, bleek wel uit de stampvolle zaal van Thalia, waar de buurt en speeltuinvereniging „Door Samenwer king Sterk" Donderdagavond een feest avond had georganiseerd. De voorzitter, de heer M. Broek, die de avond opende, sprak zijn voldoening uit over de grote opkomst op deze eerste avond in 1950. Maar het was niet allemaal optimisme wat hij deed horen, want het bleek dat de nieuwe speeltuin, die aan de Kanaalstraat aan het verrijzen is, reeds min of meer door de jeugd is gesloopt. De heer Broek vervolgens dat de vereniging nog f 1200 tekort komt en dat aan de gemeente een subsidie is aangevraagd, op welke aan vraag echter nog geen antwoord is binnen gekomen. Voor het vrolijke deel van de avond was de medewerking ingeroepen van het gezel schap Ambu met de revue „Lachen is troef". Dat lachen inderdaad troef is ge worden kwam niet in de laatste plaats op rekening van Frans Nienhuys, de bekende radio-conférencier. Op gezellige wijze reeg hij de verschillende nummers aaneen en ook zijn cabaretliedjes hadden veel succes. Het hoogtepunt vormde echter Toby Rix, die een muzikale excentriek van formaat bleek te zijn. Met verbluffend gemak be speelde hij diverse instrumenten en met zijn mimiek deed hij ware lachsalvo's in de zaal ontbranden. De Truxini Company, die als magic no velty act aangekondigd was, bleek niet zo magisch te zijn als de naam deed vermoe den en de goocheltoeren waren weinig ori gineel, maar de accordeonist Jan Davids was daarentegen uitstekend op dreef. Hij verzorgde tevens op de piano de muzikale illustraties, die voor deze grote zaal echter wel wat omvangrijker hadden kunnen zijn. De acrobatische clown Up Kiki droeg met zijn dolle fratsen het zijne er toe bij om de stemming erin te houden en met een bal, dat onder leiding stond van de heer J. Stol, kwam het einde van deze alleszins geslaagde avond. DAAR NIET HIER WEL Hat iekke/iite. tniddei. tepiM v&ikoud&eid 30 cent per 100 gram „Hulp in Nood" keerde onver- richterzake naar IJmuiden terug Het bergingsvaartuig „Hulp in Nood", dat ongeveer tien dagen geleden in de IJmuidense vissershaven ligplaats koos om zodra de weersomstandigheden het zouden toelaten, pogingen in het werk te stellen om de op 5 December voor de kust bij Castricum vergane Nederlandse coaster „Sandbergen" te lichten, heeft Donderdag morgen voor de vierde maal koers naar de plaats van de ramp gezet. Reeds vroeg in de namiddag moest de „Hulp in Nood" echter onverrichterzake naar IJmuiden terugkeeren. Door de felle wind en de woelige zee was het voor de duiker en het bergingspersoneel onmoge lijk hun werk te verrichten. SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 19 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Danae van Rotterdam. Prinsengi-acht van,Kotka. Koningin Juliana van Gent. Suomen Neito van Kotka. Mulan van Sunderland. Parridon van Holmsund. In Orde van Kristnaham. Patria van Gothen burg. Gallium van Wismar. Bullfinch van Londen. Roelf van La Palice. Kieldiep van Rottei-dam. Hodder van Goole. Ariel van Vesteras. Vertrokken zijn: Iron Baron naar Rotter dam. Gunvor Maersk naar Grimsby. Bialai- stock naar Gdynia. Jantina naar Rensburg. Veenenburgh naar Rotterdam. Birmingham naar Newcastle. Parma naar Nordenham. Hollandia naar Hamburg. Sumatra naar Dja karta. Marne naar Parijs. Leersum naar Ant werpen. Eemstroom naar Bristol. Cornelis naar Hadsund. Keilehaven naar Schiedam. MARKTBERICHTEN 19 Januari 1950 Besommingen SCH 2 124; SCH 177 336; IJM 11 2419. Prijzen Gr. tong 2,302,10; gr.m. tong 2,252,20; kl.m. tong 2,302,25; kl. tong I 1,801,77; kl. tong II 1,50—1,31; tarbot 3—2,80. per kg. Kl. schol I 46—40; kl. schol II 28—22,50; schar 2718,50; bot 3431; wijting 30—28; haring 16,50, per 50 kg. Aanvoer 60 kisten tarbot en tong, 50 kisten schar, 15 kisten wijting, 10 kisten bot, 90 kisten schol, 10 kisten haring. Totaal 235 kisten. COASTER HERDOOPT Het 160 b.r.t. metende m.s. „Reiger" (ex „Wim"), eigenaar G. Blaauw te Zuidbroek, is thans door verkoop eigendom geworden van J. Sloos te Groningen. J. Salomons' Shipping and Forwarding Office te Rot terdam zal de coaster onder de nieuwe naam „Norma", in exploitatie brengen. „Heuvelwijk" heeft een definitief bestuur In het IJmuidense gebouw van het Leger der Heils heeft Donderdagavond een leden vergadering plaats gehad van de pas op- richte speeltuinvereniging „Heuvelwijk". De bijeenkomst werd met een kort inlei dend woord geopend door de voorzitter, de heer W. Freeke, die de noodzakelijk heid van een goede speeltuin in de omge ving van het Kennemerplein besprak. De secretaris, de heer R. Nieborg, gaf een overzicht over hetgeen reeds door het voor lopig benoemde bestuur is verricht. De vereniging die in September werd opge richt telt thans 240 leden. Verder werd mededeling gedaan over het contact dat door het bestuur is gezocht met het gemeentebestuur en de woning bouwvereniging. Beide instanties hebben hun morele steun toegezegd. Nadat het financiële gedeelte zijn beslag had gekre gen kwam 'net werkprogramma aan de orde. Behalve dat in de zomermaanden de thans groeiende speeltuin geopend zal zijn, zal in de wintermaanden voor de jeugd gezorgd worden door middel van clubwerk, figuurzagen, houtsnijwerk, dammen, spe len enzovoort. Om hierbij behulpzaam te zijn gaven zich verschillende leden op. De bestuursverkiezing leverde de om zetting van het voorlopig bestuur in een definitief orgaan op, dat nu dus bestaat uit de heren: W. Freeke, J. Blok, R. Nie borg, J. J. Stam, H. v. d. Put, B. Olden burg, J. J. van Loon, J. Sienwertsen en R. Visser. Als leden van de kascommissie zijn gekozen de heren J. v. d. Steen, J. Visser en H. van Loon. Voorts heeft de vereni ging officieel de naam aangenomen „Speel tuinvereniging „Heuvelwijk". Het secre tariaat is gevestigd bij de heer R. Nieborg, Homburgstraat 2. Zondagsdiensten IJMUIDEN Dokters In spoedgevallen zijn van de groep art sen, aangesloten bij de Koninklijke Ne derlandse Vereniging tot bevordering van de geneesk' st van Zaterdagmiddag I uur tot aan ht-i spreekuur van Maan dagmorgen te raadplegen de artsen: J. Boosman, Stationsweg 7, telefoon 4340 en P. J. W. v. d. Toorn, Frans Naere- boutstraat 70, telefoon 4084; voor de ,.Maatschappij"-doktoren; voor de patiënten van de doktoren, die niet bij de Maatschappij zijn aangesloten, is de arts W. Ant. Oepts, Zeeweg 295, tele foon 4023 te consulteren. Apotheken Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door apotheek Le- deboer, Kennemerlaan 102 telefoon 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond II uur mejuffrouw J. Winter, Evertsen- straat 3, telefoon 5259. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK Zondagsdienst van het Zaterdagmiddag' spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag heeft de arts: Muys van der Moer, Zeestraat 96, telefoon 3450. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Born- straat 43. Apotheken Zondag- en nachtdienst heeft apotheek Donker, Breeslraat 61, telefoon 3150. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts Ph. Haselaar, Hoofdstraat 135, telefoon 8570, te con sulteren van Zaterdagmiddag tot Maan dagmorgen. Apotheken De Santpoortse Apotheek, Bloemendaal- sestraatweg 145, telefoon 8249. SNELHEIDSTOURNOOI VAN D. C. IJ. Als onderdeel van het jubileum-pro gramma wordt op 31 Januari in hotel Ken nemerhof een interessant snelheidstour nooi georganiseerd. Voor alle dammers uit Kennemerland zal D. C. IJ. als gast optre den. Reeds nu is bekend dat spelers uit Beverwijk, Santpoort en Haarlem hebben ingeschreven. Langs het Spaarne Duitsers werken met drieploegenstelsel waardoor levertijd wordt bekort Het grootste deel der tijdens de oorlog vernietigde Nederlandse koopvaardijsche pen is in de afgelopen jaren door nieuwe vervangen. In de jaren direct volgend op de bevrijding had de scheepsbouw veel te doen met het bouwen van nieuwe schepen. Op het ogenblik bestaat de wereldvloot eensdeels uit nieuwe schepen en anderdeels uit verouderde tonnage. Het spreekt van zelf dat met de vervanging van de ver ouderde tonnage niet zoveel haast wordt gemaakt als met de aanvulling van de ver loren geraakte schepen onmiddellijk na de oorlog. De bouw van passagiersschepen is thans vrijwel geheel tot stilstand gekomen en het is overal ter wereld moeilijk voor de scheepsbouwers nieuwe opdrachten in het bijzonder voor passagiersschepen te krijgen. Ook voor Nederland is het moeilijk ge worden opdrachten te krijgen voor het bouwen van schepen voor buitenlandse rekening. Vooral voor hen, die bij de bouw van passagiersschepen betrokken zijn, tim merlieden en meubelmakers, komt een moeilijke tijd. Wat het reparatiewerk be treft, is er geen reden tot onmiddellijke on gerustheid. Dit zal, naar men in scheeps- bouwkringen aanneemt, voorlopig wel op de oude voet blijven voortgaan. In het algemeen heeft de Nederlandse scheepsbouwindustrie in het afgelopen jaar goed gewerkt. De Nederlandse dok- en scheepsbouwmaatschappij heeft in 1949 vijf schepen te water gelaten, namelijk op 29 Januari de „Heemskerk", op 2 April de „Oslofjord", op 29 April de „Hoogkerk", op 24 September de „Bronxville" en op 22 November de „Bonneville". De Heemskerk, de Hoogkerk en de Oslofjord zijn inmiddels afgeleverd. Bovendien werd in Januari van het vorig jaar afgeleverd de in 1948 te water gelaten „Sunnyville". Het vorig jaar is voor de N.D.S.M. een recordjaar voor het dok- werk geweest. De Amsterdamse onderne ming heeft gedurende het gehele jaar veel reparatiewerk gehad. Ook voor het komen de jaar en dit geldt voor de gehele Nederlandse scheepsbouw zijn er nog voldoende opdrachten voor nieuwe schepen. Men hoopt, dat er ook voldoende opdrach ten voor reparatiewerk zullen binnen komen. De N.D.S.M. zal in de loop van dit jaar vier tankschepen bouwen van elk 16.000 ton. Drie hiervan zijn voor Noorse rekening en het vierde, de „Grena", dat binnenkort afgeleverd zal worden, is be stemd voor de Zweedse firma Mowinckel. Voorts bouwt de N.D.S.M. een 9200 tons vrachtschip voor de maatschappij Neder land. Van de 12 duikboot jagers, die de Koninklijke Marine bij diverse Nederland se scheepsbouwers heeft besteld, heeft de N.D.S.M. er vier in opdracht gekregen. Voor twee dezer schepen wordt de kiel eind 1950 gelegd. Nu ook de Duitsche scheepsbouwindustrie het werk heeft hervat, ondervindt de scheepsbouwindustrie daar de gevolgen van. De Duitsers beschikken over veel werkvolk en kunnen daardoor in drie ploegen wer ken, hetgeen een korte levertijd mogelijk maakt. Het drieploegensysteem is bij de Nederlandse scheepsbouw moeilijk in te voeren omdat men daarvoor hier niet over voldoende geschoolde krachten beschikt. Met een grote plons kwam het gevaarte in het Spaarne terecht. En voor wie ge vreesd hadden, dat het zou zinken, of dat er 'net een schip om de hoek zou ver schijnen, bleef de sensatie uit: de bagger molen, die in Augustus vorig jaar door de gemeente was besteld, gleed heelhuids en ■oorspoedig van de helling van de firma Zuidam. De wethouder W. F. Happé, die wij in andere artikelen met het achter voegsel „(Arb.)" plegen aan te duiden, had een schaar van een blaadje genomen en het dunne lint doorgeknipt. Bedrogen kwamen ook zij uit, die gedacht hadden dat dit lint het enige was, dat de bagger molen nog terughield om zo maar plomp verloren in het water te glijden, want nog even bleef het op de helling liggen. Toen kwam er beweging in het vierwielige on derstel, waar de molen op rustte. De brug wachter op de Catharijnebrug en een boot van de waterpolitie hadden gezorgd, dat een andere schepen in de buurt waren. De heer Zuidam keek zijn product stra lend na. Tien minuten later tinkeldenglazen tegen glazen en de redevoeringen volgden elkaar in snel tempo op. Ook wethouder W. C. Bakker was aanwezig en de heer Happé herinnerde aan het feit, dat hoe bescheiden wij Nederlanders ook zijn, wij toch wel terdege beseffen, dat het bouwen en gebruiken van baggermolens ons een zekere internationale faam heeft bezorgd. Waarop iedereen tevreden lachte, toch wel een b.eetje trots met die faam, al werd die ons dan ook voornamelijk be zorgd door de baggerende inwoners van Sliedrecht en Zwijndrecht. IJmuiden-Oost Filmavond van het N.V.V. De filmavond, welke de bestuurdersbond van de afdeling IJmuiden van het N.V.V. Donderdagavond in het Rex Theater or ganiseerde ter gelegenheid van de vijf-en- twintigste sterfdag van Herman Heyer- mans, werd met een kort woord door de voorzitter, de heer J. H. Wijnberg, geopend. Hij somde in volgorde de grootte van de verschillende afdelingen van de bond in deze gemeente op, waai'bij bleek dat de algemene bond van transportarbeiders het hoogst aantal leden telt, gevolgd door de ambtenarenbond. Hij noemde het vervol gens jammer dat de onderwijzers en de „raadhuisambtenaren" nog niet tot de bond waren toegetreden. Tenslotte wekte hij de aanwezigen op om te trachten zoveel mo gelijk leden te winnen. Na een journaal dat verschillende beel den van het werk van het N.V.V. liet zien, werdteen korte inleiding over het leven en werk van Herman Heyermans gegeven. Tot slot van de avond werd de film „Op hoop van zegen" vertoond. Daar de belangstelling voor deze avond zo groot bleek te zijn dat vele mensen teleurgesteld moesten worden, ligt het in de bedoeling Donderdagavond 26 Januari een zelfde avond te organiseren, eveneens in Rex. Varend hotel voor buitenlandse gasten Een Nederlandse uitgeversmaatschappij heeft het plan opgevat een klein varend hötelschip te gaan exploiteren voor tochten door ons land met buitenlandse gasten. Door bemiddeling van een scheepvaart bureau te Delfzijl werd daarvoor de bouw van een motorpassagiersschip aanbesteed, dat voor dit doel bestemd zal worden. Het schip krijgt een afmeting van 38,5x5.05x 2.5 meter en zal voorzien worden van een 200 pk. motor. Het zal 'n snelheid van twin tig kilometer kunnen behalen. Er zullen, buiten de bemanning, twintig gasten mee genomen kunnen worden. Iedere reis zal ongeveer tien dagen duren. Het ligt in de bedoeling van Rotterdam te varen naar AmsterdamDe Lemmer, via de Friese meren naar Groningen en Delfzijl, zo mo gelijk via Borkum. de Groningse en Friese wadden, Den Helder en terug naar Am sterdam. Men hoopt het schip op 1 Juni a.s. te kunnen laten varen. Met een grote plons. Deze baggermolen, vertelde een des kundige, heeft 28 emmers, die met nimmer aflatende kracht de modder van de bodem van de Haarlemse wateren zullen moeten scheppen. We hebben die emmers ook zien draaien, maar er was geen modder in de onmiddellijke nabijheid van deze werf, zo dat er alleen maar Spaarne-water opge- baggërd werd. Hetgeen weinig resultaat had, want onder in de emmertjes zit een klein gaatje waar het water schielijk weer uit loopt, teneinde meer modder te kunnen scheppen. Elke emmer heeft een inhoud van 45 liter en als men diep moet baggeren op vier en een halve meter diepte komen er nog acht emmertjes bij. Een andere deskundige vertelde trots, dat het ganse bovenstel van de molen in een goed half uur naar beneden gelaten kan worden, als men voor een lage brug komt; vroeger duurde dat anderhalve dag. En er zijn slechts twee arbeiders nodig om de Dieselmotor van negentien paardekrach- ten te bedienen Op korte termijn wordt de nieuwe aan winst van de gemeente al in gebruik ge steld. Dan zal al gauw het fraaie gelakte uiterlijk van deze baggermolen overdekt zijn door een dikke laag modder. Alle uiter lijke schoonheid vergaat. Zelfs die van baggermolens. En het was somber om dat te bedenken, toen gistermiddag die molen zo vlot in het water plonsde en op ons breedste Haar lemse kanaal bleef drijven. Glimmend en nieuw. Straks alleen nog maar bemodderd. E. P. ADVERTENTIE Bent U huiverig, voelt U zich niet prettig? Misschien hebt U griep onder de leden, die U door tijdig Togal te nemen kunt voor komen, althans sterk matigen. Togal kan U op de been houden! Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.83, f 2.08, f 7.94. Beverwijk Arbeidersbond voor cultuur Het A. B. C.-revuegezelschap werkt onder de auspiciën van de Arbeidersbond voor Cultuur, een politiek links georiën teerde organisatie, waarvan de afdeling Velsen-NoordBeverwijk een ledenavond hield in het Luxor Theater. De revue „Dat zit wel goed", die dit ge zelschap onder leiding van Chris Visser vertoonde voor een slechts matig bezette zaal, was verdienstelijk maakwerk van goedwillende dilettanten. Ook de uitvoe renden, allen kennelijk amateurs wier po gingen niet boven het gewone peil van het dilettantisme uitkwamen, behoorden tot die goedwillenden. Zij deden hun best en daar is feitelijk alles mee gezegd. José Langenberg danste enkele solonum mers met gratie en souplesse (de begelei ding was daar niet gelijkwaardig aan), de twee Rovers behandelden hun harmo nica's naar behoren en brachten het publiek door hun populaire wijsjes tot refreinzang. Verder waren er een conférencier en een serie zelfgemaakte, echt huiselijke sketches. Ongetwijfeld hebben de speelsters en spelers zelf het meeste amusement gehad van hun optreden. Gelukkig onthield het gezelschap zich angstvallig van iedere po litieke toespeling. Maar velen met mij zullen van deze avond toch wat anders verwacht hebben: in ieder geval meer pit, tempo en geest. A. J. VAN DER WEIJDEN.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5