Kastelen en buitens van Kennemerland Zondag geen veldsport Visserij-varia De verdwenen formules Zaterdag 21 Januari 1950 4 Daar men in Velsen gewend is, dat het bestuur van de personeelsvereniging „Gas en Water" de leden iets goeds biedt, be hoeft het geen betoog dat de gisteravond gehouden lezing over „Kastelen en buitens in Kennemerland" zeer in de smaak viel. De heer H. J. Calkoen uit Driehuis is een vlot en aangenaam causeur, die het verleden weet te doen herleven en wiens voortdurende studie en belangstelling voor wat in de bodem aan historie verborgen ligt een waarborg zijn voor de juistheid van zijn woorden. De buitens die in grote kring liggen rond de Wijkermeer dateren uit de 17e en 18e eeuw en zijn vaak gebouwd op oudere grondslagen. Al ons natuurschoon bestaat uit resten van deze oude buitens, zo con stateerde spreker. De oudste tuinen hebben de regelmatige aanleg met vierkante vakken, kleine haag jes en bloempatronen (broderie) die de renaissance kenmerkt. In de 17de en 18e eeuw werd dit vervangen door aan leg in barokstijl: hoge geschoren hagen met doorkijk, tuinbeelden, waterkommen en fonteinen, theekoepels en dergelijke. Dit alles omgeven door smeedijzeren hekken. Voorbeelden hiervan vindt men bij Hooger- geest, huis 't Spijk en ten dele bij Meervliet. In de ooi-log verdween het monumentale hek van het huis te Wissen, dat vermoe delijk gebouwd is op de grondslagen van een middeleeuws convent. Velserbeek is een sprekend voor beeld van een tuin in landschapsstijl, een aanleg uit de 19e eeuw, waarbij veel karakteristieks verloren ging. De heer Calkoen liet daarop in lange rij de buitens aan het oog passeren zoals Akerendam, Assumburg, Scheybeeck, Wa tervliet, Velserbeek, Beeckestein, Schonen berg, Tolsduin, Waterland, Westerveld en zovoort. Bijna alle genoemde lusthoven (Hage- veld, Papenburg, Velserhooft, enz.) vielen ten offer aan spoorweg, Noordzeekanaal en industrie. Eens was Kennemerland een paradijs; helpt mee te redden wat nog te redden is Dit was het thema waarop de heer Calkoen zijn rede baseerde. In de pauze was er gelegenheid de resten der typische inventaris van deze oude hui zen te bezichtigen. Zilver, brons, ijzer, flessen, Delfts blauw, porselin, oester schalen, Engels en Keuls aardewerk. Na de pauze hield spreker zijn publiek bezig met de oudste geschiedenis en het ontstaan van Noord-Holland en de strijd tegen het water. Oorspronkelijk was ons land verbonden met Engeland, maar om streeks 7000 v. Chr. heeft de zee ons land bereikt en 2000 jaar later was de doorbraak bij het Nauw van Calais een feit. Het was omstreeks 1150 na Christus dat de mens ingreep en monniken van de Abdij van Egmond de Zanddijk ten Noordén van Bakkum aanlegden. De bouw van de eerste watermolen in 1524, het eerste stoomgemaal in 1844 wer den in het overzicht niet vergeten. Zo pas seerde in vogelvlucht de historie van grondgesteldheid en gebruikte mogelijk heden in Kennemerland de revue en net was de heer J. Wijnberg die ten slotte de heer Calkoen de dank van de aanwezigen overbracht voor het gebodene. Beverwijk PREDIKBEURTEN Zondag 22 Januari: Grote Kerk: v.m. 10 uur ds. J. Norel; Populierenlaan: v.m. 10 uur ds. W. Oorthuys, Heilig Avondmaal; n.m. 7 uur ds. J. D. Jansen. Jeugdkapel in gebouw „Harmonie", Groenelaan: v.m. 10 uur de heer J. C. Gietelink. Wijk aan Zee: v.m. 10 uur ds. J. D. Jan sen. Wijkavond in het Verenigings gebouw Dinsdag 31 Januari zal in het Vereni gingsgebouw aan de Schans een Wijkavond worden gehouden. Op deze avond zal ds. Van Deth, bekend als de dominé van het kinderwerk in Noordholland, iets vertellen over zijn werk. ADVERTENTIE De 500ste Supramatras'K komt. Maandag a.s. wordt de eerste steek gelegd. Wassenaar en medewerkers zullen dit feestelijk moment bijwonen. Haarlems Beddenspeciaalzaak is Maandag 23/1 gesloten. Agemda voor Beverwijk ZATERDAG 21 JANUARI: Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Straat der verleiding". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De verstrooide professor". W. B. Theater, 8 uur: „De dodensprong". Corso Theater (Castricum), 7.15 en 9.30 uur: „De strijd in de Birma-Jungle". ZONDAG 22 JANUARI: Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Straat der verleiding". Luxor Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: „De verstrooide professor". W. B. Theater, 2.30, 5 en 8 uur: „De dodensprong". Corso Theater (Castricum), 3 uur: „South of Louis"; 8 uur: „De strijd in de Birma-Jungle". MAANDAG 23 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9 uur: „Straat der verleiding". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De verstrooide professor". W. B. Theater, 8 uur: „De dodensprong". Cox-so Theater (Castricum), 8 uur: „South of St. Louis". Hef gebouwencomplex van Beijnes Verkocht aan combinatie van zakenmensen? Het is bekend dat er onderhandelingen gevoerd worden tussen de gemeente Haar lem en de directie van Beijnes over de verkoop van het gebouwencomplex aan het Stationsplein en de Lange Molenstraat. Thans ontvangen wij van het accoun tantskantoor B. Mica Czn. te Bloemendaal een communiqué waarin medegedeeld wordt dat de gebouwen van Beijnes ver kocht zijn aan een combinatie van zaken mensen te Haarlem en Bloemendaal, voor- welke combinatie het accountantskantoor naar buiten zal optreden. Wij hebben ons tot de directie van Beij nes gewend om nadere inlichtingen. Beide directeuren zijn enige dagen uitstedig. De adjunct-directeur verzekerde evenwel, dat het bericht niet juist is. De ondei-hande- lingen met de gemeente Haarlem duren nog voort. Alleen is te zeggen dat er ook nog andere gegadigden zijn. Van de zijde van het gemeentebestuur vernamen wij, dat de onderhandelingen met Beijnes nog gaande zijn. De directie heeft niet medegedeeld dat zij die heeft afgebroken. Daarom kon men niet geloven dat het bericht over de verkoop juist is. Het accountantsbureau verklaarde bij nadere informatie dat de koopovereen komst wel gesloten is. De combinatie van zakenmensen is zo werd verder mede gedeeld tot de aankoop overgegaan om het complex weer te verkopen. In geheel of bij gedeelten. Bepaalde gegadigden heb ben zich daarvoor nog niet aangemeld. De koopovereenkomst kon men ons niet tonen, omdat de betrokken zakenmensen ook enkele dagen uitstedig zijn. Hangende deze onzekerheden hebben wij het gewenst gevonden de verschillende détails van deze aangelegenheid te vermel den. Voorzitter van de E.V.C. voor het Amsterdamse Hof Wegens een hem ten laste gelegde over treding van de deviezenbeschikking 1945 werd de voorzitter van de Eenheids Vak centrale, B Blokzijl, op 31 Mei van het vorig jaar door de bijzondere politierechter te Amsterdam veroordeeld tot een geld boete van 1000.of twee maanden hech tenis. Aan verdachte was ten eerste ten laste gelegd: het beschikken over buitenlandse betaalmiddelen zonder vergunning. Hij had namelijk aan de Franse vakvereniging C. G. T. het verzoek gedaan aan stakende mijnwerkers een bedrag uit te kei-en van 400.000 francs warvan de tegenwaarde latex- zou worden overgemaakt. De verdachte had hierop verlOaard, dat het betreffende ver zoek door de Nedeiiandse Bank was gewei- gei-d en dat de remise dis niet kon ge schieden. De bijzondere politierechter achtte ech ter de deviezenovertreding bewezen en ver oordeelde B. tot 1000.of twee maanden. Verdachte had volgens het tweede deel der tentlastelegging het voox'xiemen Franse kinderen naar Nederland te laten komen, ze hier te kleden en voeden en zo het ver schuldigde aand e C. G. T. tei-ug te beta len. Voor dit punt van de tenlastelegging werd verdachte vrijgesproken. Bij de behandeling in hoger beroep gis teren liet de president van het gerechtshof, mr. P. J. H. M. van der Does de Willebois, zich door een ambtenaar van de Neder landse Bank uitvoerig voorlichten over het punt „beschikken over buitenlandse betaal- F. Hoeffelman, eiste voor het eerste deel middelen". De procureur-generaal, mr. J. der tenlastelegging ontslag van rechtsver volging. Het tweede deel echter achtte hij strafbaar en hij eiste hiervoor een geld boete van 500. De vex-dedigex-, mr. B. Stokvis, gaf in zijn pleidooi te kennen, dat het niet wel moge lijk is te beschikken over iets waarover men geen zeggenschap heeft. Hij legde het Hof een schrijven over van de C. G. T. aan de E. V. C., waarin de verschuldigde 400.000 francs worden kwijtgescholden. Hel Hof zal op 3 Februari uitspraak doen. Zweeds „spion" in Praag vrijgelaten Holger Hjelm, de Zweedse zakenman, die te Praag tot drie jaar gevangenisstx-af veroordeeld was op beschuldiging van spionnage, is Vrijdag vrijgelaten en door de politie naar het vliegveld gebracht, vanwaar hij naar Stockholm vloog. Daar werd hij opgewacht cjpor zijn verloofde. Hjelm verkeerde in een staat van goede gezondheid. K.L.M. schrijft in voor race Engeland-Nieuw Zeeland Naar wij vernemen heeft de K.L.M. thans besloten voorlopig in te schrij ven voor de „Centennial air race", die in 1953 zal worden gehouden over het traject LondenChristchurch (Nieuw- Zeeland). De vooxiopigc inschrijving heeft betrekking op de zogenaamde handicapwedstrijd. Zo als men weet bestaat deze nieuwe lucht- race uit een snelheidswedstrijd en een han dicap-wedstrijd, evenals de Melbourne- race in 1934. De definitieve deelneming van de K.L.M. zal afhankelijk zijn van de voorwaarden die worden gesteld voor de handicaprace. Het is nog niet bekend met welk type vliegtuig de K.L.M. in dat geval aan deze wedstrijd zal deelnemen. Wel ligt het in de bedoeling om, evenals dit met de „Uiver" het geval was in 1934, op deze vlucht lading te vervoeren. Automobilisme IJs en sneeuw wachten de Ralley-rijders Het weer in Monte Carlo is plotseling om geslagen. Na drie maanden van heex-lijke zon en ccn blauwe hemel heeft ook de Rivièra een veeg meegekx-egen van de koude-golf die over Europa is gekomen. Een gure wind jaagt over de boulevai-d en de sneeuw die hier en daar in de omstreken is gevallen, heeft aanleiding gegeven tot fantastische voorspellingen over de moeilijkheden die de Rallyc-rijders te wachten staan. Index-daad heeft het er alle schijn van dat de Rallye geen gemakkelijk ritje zal worden. Zowel in de Franse Alpen als op de Italiaan- se route ligt veel sneeuw en met de gladheid van opgevroren wegen, bestaat er alle kans dat het weer eens een echte ouderwetse Rallye zal worden, die niet alleen in de klassementsproeven beslist zal worden. Om over het lange traject een gemiddelde van 50 kilometer per uur te halen is onder deze omstandigheden verre van eenvoudig. De stemming onder de Nederlandse équi pes die uit Monte Carlo starten heeft hier onder niet in het minst geleden en de KNAC- officials doen hun uiterste best om de Ne derlandse deelnemers in alles bij te staan. De moeilijkheden van sneeuw en ijs zijn ovex-igens juist een kolfje naar de hand van de oude rotten in het vak. Gatsonides en Barenclrecht, die met hun kampeerwagen bivakkeren op de Mont des Mules, waar ijverig door vele teams wordt ■geoefend voor de klassementsproeven., zien in ieder geval hun stille wens om winterweer in vervulling gaan. De team-genote van mevr. van Strienvan Hasselt, mej. Schade moest helaas wegeixs familie-omstandigheden naar Nederland te rugkeren. Deze Haarlemse équipe wordt thans gecompleteerd door mevx\ van Beeck --Calkoen. De Amslex-damse taxi-chauffeur Hans de Rijk is gisteren door de prins van Monaco ontvangen. Dé Rijk overhandigde de vorst een bloemenhulde van de Aalsmeerse kwekers. Vierdaagse in Nijmegen De jaax-lijkse internationale viex'daagse zal dit jaar wederom te Nijmegen worden ge houden en wel van 25 tot en met 28 Juli. IJshockey Ijsvogels—H.H.iJ.C. 3-4 Dank zij vier doelpunten van de Canadezen (Carrey drie en Andreola een) heeft HHIJC (Den Haag) Dondex-dagavond in de Apöllohal te Amsterdam na een spannende wedstrijd een 43 ovei*winning behaald op de Amster damse Ijsvogels. Daardoor hebben de Hage naars hun positie aan de kop van de com petitie om de West-Europese beker verste vigd. De tussenstanden luiden 11, 12. 11. Voor de Amstei-dammers scoorden achtereenvolgens Loek, De Jong en nog eens Loek. Turnen Zwitserse turners in ons land Zaterdag 4 Febx-uax-i wordt in de Koop mansbeurs te Amsterdam een landenwed- strijd gehouden tussen de turners van Zwit- sex'land en Nederland. De wedstrijd wordt des avonds gehouden. De Zwitsers komen met de volgende tur ners uit: Camille Bulloni, Walter Unter- ricker, Paul Sturzenegger, Paul Keiler, Robert Ramel, Alfred Karli, Rudolf Widmer en Hans Roth. Leider van de ploeg is René Schaerer. Deze turnex-s komen uit het kanton Bazel, omdat de officiële landenploeg van de Zwit sers veel te sterk is voor een wedstrijd tegen onze landgenoten. Niettemin zitten er in deze ploeg zeer stexice toesteltuniex-s. waar van onze landgenoten nog heel wat kunnen leren. Zondag 5 Februari gaan de Zwitsers naar Den Haag, waar in de zaal van de Dierentuin een demonstratie georganiseex-d wordt onder auspiciën van Donar. Maandag daarop wordt een demonstratie gegeven in Venlo, om het Zuiden in de gelegenheid te stellen van het Zwitserse toestelturnen te genieten. De demonstratie daar wordt door „Oranje" te Venlo voorbereid. Drie Londense zakenlieden, de hierbij afgebeelde lieren Scannell, Couper en Seyd, zullen aan de Rallye de Monte Carlo deelnemen met deze Rolls Royce die door de Engelse pers reeds als „een paleis op wielen" bestempeld is. De wagen is voor zien van vele technische snufjes zoals ingebouwde sproeiers om de ruiten schoon te houden, een ontmistings- en ontdoonngs- automaat met thermostaat-controle voor de voorruit en opklapbare achterspat bor den om het verwisselen van wielen te bespoedigen. Van binnen is de Rolls voor zien van „air-conditioning", verwarming, radio en talrijke andere luxueuze snufjes. Het intérieur zelf is ruimer en comfortabe ler dan een burg er mans-woonkamer en de motor is in slaat tot prestaties waarvoor een klein model locomotief zich niet zou hebben te generen. De vraag is nu maar, of de rijkunst van de genoemde heren van dezelfde superbe klasse is als hun pronk juweel van een auto. Boksen Kampioenschappen voor amateurs In. Fx-ascati te Amsterdam zijn Vrijdag avond de bokswedstrijden om de amateur kampioenschappen van het district Noord holland van de Nederlandse Boksbond voort gezet. De uitslagen luiden: Vedergewicht: Diepbrink (Amsterdam) wint in de eex-ste ronde van Hessels (Den Helder), omdat deze op medisch advies we gens een oogblessure de strijd moest staken. Lichtgewicht: Angel, (Amsterdam) wint door opgeven in derde ronde van De Bie, (Amsterdam)De Ruyter (Amsterdam) w. o. p. van Meerland (Amsterdam). Weltergewiclit: Brouwer (Haaiiem) wint in derde ronde van Van E.vk( Amsterdam) omdat deze op medisch advies wegens oog blessure de strijd moest staken; Moos Lin- neman (Amsterdam) wint door opgeven in de tweede ronde van Sandbrihk (Den Helder) Middengewicht: Hagenaar (Amsterdam) w. o. p. van De Waart (Amsterdam): Piet de Vries (Amsterdam) w. o. p. van Disco (Am sterdam) De finales zullen op 25 Januax-i in Kras- napolsky te Amsterdam worden gehouden. Wijzigingen in de amateursbepalingen Het hoofdbestuur van de Nedexdandse Wiel- ren Unie zal aan de in Maart te houden algemene vergadering enkele voorstellen doen. welke ten doel hebben de amateur bepalingen te wijzigen. Deze wijzigingen komen- op het volgende- neer: Px-ijzen en pi-emies voor amateurs en nieu welingen behoeven in den vervolge niet meer uitsluitend te bestaan uit bekers, ki-ansen, medailles en diploma's ,doeh de uitschrijvers zullen geheel vi-ij zijn in de keuze der be schikbaar te stellen prijzen, met dien ver stande, dat daarvan slechts zijn uitgezonderd alcoholhoudende dranken. Prijzen en pre mies, welke in geld worden uitgeloofd, moe ten'woi'den gestoi-t bij de N.W.U. De winnaar daarvan kan voor het door hem gewonnen bedrag naar eigen keuze iets kopen, waarna de kwitantie dient te worden ingezonden bij de N.W.U.. die op haar beurt de verkoper zal betalen tot het door de betrokken renner gewonnen bedrag. Het is niet noodzakelijk, dat de renner de door hem in een wedstrijd In geld gewonnen prijzen of premies aan stonds opneemt. Hij kan dit bedrag ook bij de Unie laten staan en laten toenemen door prijzen en premies uit andere wedstrijden, totdat hij een zodanig bedrag heeft vergaard, dat de aankoop van een meer waardevol goed mogelijk geworden is. De opvattingen omtrent het amateurisme In de wielersport zijn gedurende de laatste jaren in België, Zweden, Denemarken, Luxemburg, Frankrijk en Engeland dermate gewijzigd, dat de Nederlandse amateur renners, die onderworpen waren aan aanzien lijke strengere bepalingen, in het nadeel kwamen ten opzichte van de buitenlandse deelnemers. Hoewel de N.W.U. zich nog steeds op het standpunt stelt, dat. zolang ei- internationaal een categorie amateurs be staat, er een duidelijk onderscheid dient te bestaan tussen amateurs en beroepsrijders, is zij toch van ooi-deel, dat de thans geldende Nederlandse bepalingen onder de druk dei- omstandigheden verruimd dienen te worden, Het is bekend, dat amateurs, woonachtig in het Zuiden van ons land, stelselmatig op Belgische wedstrijden uitkwamen en niet meer deelnamen aan Nederlandse wed strijden. Door de wijzigingen van de bepalin gen meent men, dat de renners uit het Zui den zich niet meer aan de wedstrijden in eigen land zullen onttrekken, terwijl men hoopt, dat het aantal races voor amatexxrs nog zal toenemen. Alle voor Zondag vastgestelde wedstrijden voor de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond zijn afgelast. Het programma wordt verschoven naar Zondag 29 Januari. Ook de wedstrijden van de afdeling Haar lem van de KNVB zijn uitgesteld. Vei-der zijn afgelast de wedstrijden van: de Koninklijke Nedei-landse Koi-fbalbond: de Haarlemse Korlbalbond; de Koninklijke Nederlandse Hockeybond en het Nederlands Handbalverbond. Cricket Zuid-Afrika scoorde Vrijdag 240 runs voor twee Bij het begin van de derde testmatoh tus sen Zuid-Afrika en Australië scoox-de Zuid- Afrika 240 runs voor het verlies van twee wickets. De beide wickets vielen reeds voor de lunch, toen er slechts 75 runs waren ge scoord. Rowan en aanvoex-der Nourse kwa men daarxxa samen aan het wicket en bleven voor het overige gedeelte van de dag op de pitch. Toen de stumps werden opgeborgen was Rowan 133 not out en Noux-se 64 not out. Schaatsenrijden Nederlanders starten in Sandefjord Enkele Nederlandse hardrijdex*s, die op het ogenblik voor training te Hamar vertoeven, hébbén ingeschreven voor de internationale wedstrijden, welke vandaag en morgen te Sandefjord in Noox-wegen over de klassieke afstanden wox-den gehouden. Jan Langen- dijk, Wim van der Voort, Anton Huiskes, Gerard Maarse en Cor Heus zullen op de eerste dag op de 500 en 5000 meter starten en Zondag op de 1500 en 10.000 meter. Het is de bedoeling, dat de wedstrijden te Sandefjord als graadmeter gelden voor de eventuele uitzending naar de Europese kampioenschap pen, welke 4 en 5 Februari te Helsinki wor den gehouden. IJSHOCKEY. De wereldkampioensploeg van Tsjechoslowakije heeft gisteren in Praag ten tweeden male van de Britse Harringay Racers verloren. De eerste wedstrijd vex-lo- ren de Tsjechen met 74 en de tweede met 3—2. SCHEEPVAART GROTE VAART Aldegonda, 19 Jan. van Bangkok n. Pladjoe. Alkaid, R'damPorto Aleg're 19 Jan. in Baai Bahia. Albireo, 20 Jan. van R'dam n. Buenos Aires. Alcinous, LiverpoolMakassar 20 Jan. te Djeddah. Alcyone, 20 Jan. van Spezia n. Casablanca. Alphard, Porto AlegreR'dam 20 Jan. van Bahia. Amsteidiep, 20 Jan. te Curasao van Porto Cabello. Andijk. R'damVera Cruz 20 Jan. van Ant- wei-pen. Annenkerk, Hamburg—R'dam 20 Jan. van Antwerpen. Arendskerk, 19 Jan. te Schiedam v. Bremen. Bantam, 19 Jan. vaxx Soerabaja n. Samarang. Bennekom, 20 Jan. te Guayaquil van Bue- navonitura. Bax-endrecht (t), 19 Jan. van Kaapstad n. d. Willem Barendsz in vangstgebied. Boissevain, Buenos AiresKobe 19 Jan. van Montevideo. Breda, 19 Jan. van Cerro Azul naar Callao. Bloemfontein. 19 Jan. van Beira n. Durban. Blijdendijk, ZanzibarA'dam 19 Jan. van Port Said. tandesz ~&&znkertrzón ;ad£rn.^us a& ntcAgjiridaucü: Verwachtingen. Drie trawlers, de Lirr„ burgia (IJm. 54), de Tubantia (IJm. 3;' en de Viking Bank (IJm. 183) vissen op de Noordzee. In de loop der volgende week worden 0, boten (aan de Woensdag- of Donderdag markt) verwacht. Door het grote succes waarmee en q» lonende besomming waarvoor de kusu vissers de afgelopen week op de sax-dij^ hebben gejaagd, breidt de sardiju, vloot zich steeds uit. Vooral met de aan! houdende vorst is de kans om dit zilver, visje te vangen groot. De kleine kust- en IJselmeervloot is met vorst liever in IJnxuj, den om invriezen te voorkomen. Vrijdagmarkt. De Urker kotter UK 61 heeft de gehele week op de Belgische ki^ gevist. De vangsten waren zeer schraal Met 40 kisten ijle haring is de kotter aaj de Vrijdagmarkt verschenen. De hariq bracht 15 per kist op. De Scheveningse logger Sch. 180 losv 200 kisten platvis. Verder voei-den enke', schuiten sardijn en schar aan. Demagnetiseren. De „Batavia" is Jt Rotterdam gedemagnetiseerd. De „Medan' is verleden week naar Rotterdam vertrok, ken om eveneens gedemagnetiseerd tj worden. Vijf Vlaardingers. Deze week zijn van Vlaardingen een viertal motorloggers ter trawlvisserij vertrokken, alle behoren- de aan de fa. C. van Toor Hzn. namelijk de Jo VI. 61, schipper J. Rog, Marie Vl. 71. schipper L. Rog, Neeltje VI. 166, schip, per A. Westei-dijk en de Cornells VI. 83, schipper P. van Embden. Laatstgenoemd schip is via IJmuiden naar zee vertrokken, In de vaart was al Tonny VI. 74, schipper W. Hoogendijk, behorende aan de Mij, Irene, zodat momenteel vijf Vlaardingsg schepen aan de trawlvisserij deelnemen. Ook trawlen. De motorloggers Annie Kw. 54 en Rijnmond II Kw. 43 zijn in IJmuiden aangekomen en zullen waar- schijnlijk al de volgende week ter trawl. visserij vertrekken. Voor de eerste reis. De nieuwste aan. Pietertje (H.D. 87) is Woensdag voor de eerste reis ter visserij vertrokken onder schipper Jac. Slot. Britsum, 19 Jan. te Panamacity v. R'dam, Cameronia, JavaA'dam 19 Jan. 17 urn-pass, Kaap Bon, Clavella (t), Port SaidStanlow 19 Jan. anker Liverpool. Dalerdijk, Los AngelesR'dam 20 Jan. Balboa. Eendracht, R'damCallao, 19 Jan. 225 mijl W.Z.W. Buenaventura. Friesland, 19 Jan. te Kopenhagen van Hamburg. Gaasterkerk, 19 Jan. van rede Zanzibar naar Dar es Salaam. Garoet, DjakartaR'dam 19 Jan. v. Penang, Gooiland, A'damBuenos Aires 19 Jan. 725 mijl N.O. Bahia. Haarlem, 19 Jan. van Bax-bados n. Northpost. Hercules, 20 Jan. van Piraeus n. Alexandria Hoogkerk, 20 Jan. te Antwerpen v. Hamburg. Hera. AntwerpenGuanta 19 Jan. 900 mij| N.O. Guadaloupe. Jacob Cats, 20 Jan. te Port Sulphur v. R'danx, Johan van Oldenbai-nevelt, 19 Jan. van Dja- kaxrta naar Soerabaja. Jupiter, A'damAlexandrië 19 Jan. van Lavaletta. Kedoe, R'dam—Java pass. 19 Jan. (20 uur) Gibraltar. Kota Inten, pass. 19 Jan. (4 uur) Finisterrq R'damDj akarta. Katwijk, 19 Jan. te Lissabon van Stettin. Langkoeas, R'damJava 20 Jan. te Aden verwacht. Leersum, AdamZuid-Afrika 20 Jan. ts Antwex-pen. Loenerkerk, 19 Jan. te Bombay van Cochin, Mapia, A'damMakassar 20 Jan. van Suez, Oberon, 20 Jan. van Carupano n. Pampatar, Oranjefontein, MombassaAdam 19 Jan. van Genua. Ox-anje. A'damDjakarta 19 Jan. te P. Said; Prins Main-its, 20 Jan. te Lissabon v. Delfzijl, Prins Willem 4. 19 Jan. van Londen n. R'dam, Ridderkerk, JapanR'dam 19 Jan. v. Bang- kok naar Singapore. Roepat, R'damSydney 19 Jan. v. Melbourne Said j a (t), 19 Jan. te Mulbei-ry Pierhead-* Muntok. Salatxga, 19 Jan van Semax-ang n. Tarakan, Samarinda, 19 Jan, van Colombo n. Penang, Sibajak, R'damJava pass. 19 Jan. (19 uur) Ouessant. Sigli,, 19 Jan. van Taruna naar Menado. Soestdijk, 19 Jan van Djakarta n, Singapore Staad Breda. A'damKaapstad 19 Jan. vaq Antwerpen. Stad Schiedam. 19 Jan. van Sunderland naajf Italië. Silindoeng. R'damDjakarta 19 Jan. 200 mijl Oost Aden. Stuyvesant. 20 Jan. van Ai-uba n. Cristobal Themisto, 20 Jan. van Huelva n. R'dam. Tjibodas, 20 Jan. te Brisbane v. Banjuwangi. Tabian, 19 Jan. van Colombo n. Poi"t Said, Tawali. A'damBuenos Aii-es pass. 19 Jan- Madeira. Telamon, 19 Jan. te Demerara v. Ti-inidad, Tjibadak, 19 Jana. v. Hongkong ix. Singapore. Utrecht, 19 Jan. van Bahia n. Kaapstad. Van Heutsz, 19 Jan. te Penang. Wainpagoe. 19 Jan., van Djakarta naafl Cheribon. Willem Ruys. R'damDjakarta 19 Jan. 510 mijl West Minicoy. Zeeman, 19 Jan. van Honolulu te Djakarta. KLEINE VAART Birmingham. 19 Jan. van A'dam n. de Tyne, Domburgh, 18 Jan. van Casablanca n. Dieppe. Dox-inda. 20 Jan. van Great Yarmouth te Rotterdam. Ellewoutsdijk, 20 Jan, van Whitstable naax: Liverpool. Gaasterland, 19 Jan. van Goole te Harlingem, Glashaven, 19 Jan. van Kopenhagen n. R'dam. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Celinck 18) Maar de binnenzakken zullen toch wel niet drijfnat zijn, wil ik hopen, zei de politieman. Is het hier? Dank u, zuster. Laat mij maar even kijken. De binnenzakken bleken inderdaad nog tamelijk droog te zijn en bevatten de ge wone inventaris van een geleerde, knor rige oude heer die het druk heeft. Een zakagenda met afspraken werd door de x>h-ipman geconfiskeerd. En dan was er veer de portefeuille met gebruikelijke papieren die niets bijzonders opleverden, vlaar in een apart vakje zat, zorgvuldig -.ussen vloeipapier verpakt, een portret en dat portret schoof nu de inspecteur naar voren. Het was een vrouwenportret. Een vrou wenportret dat al lichtelijk vergeeld was en, naar het kapsel te oordelen, meer dan twintig jaar oud moest zijn. Maar het ge zicht was jong, gretig en levenskrachtig de wereld inkijkend. Een intelligent ge zicht, vol bekoring en vitaliteit. Een heel bijzonder gezicht, misschien niet bepaald mooi in de engere zin van het woord, maar vol charme en geest. Een gezicht om lang naar te kijken. Maar de grootste belang stelling van de politieman gold toch niet zozeer dat gezicht als wel een klein woox-dje, dat de kunstfotograaf schuin in de benedenhoek geprojecteerd had. „Mar tha". Martha, de vrouwennaam die de px-ofessor in zijn zonderlinge monoloog genoemd had. Martha, mompelde de politieman. Ze leek op mij heeft hij gezegd. Zou dit zijn dochter zijn? Maar waarom zou hij dan tegenover mij vex-klaard hebben dat hij geen kinderen had? Het is eigenaardig! En hardop: Het spijt me wel, zuster, dat hij mij dit portret voor een poosje te leen zal moeten geven. Wilt u hem dat wel zeggen als hij er soms naar vraagt? Dit portret en zijn zakagenda? Maar zegt u er maar bij dat ik er goed voor zal zorgen. Dit pox-tret zal hem wel heel dierbaar zijn. Zuster Nichols knikte en zag toe Ixoe hij de beide voorwerpen bij zich stak; dan bedankte hij haar nog eens voor haar medewerking en verliet haastig de bad kamer. Hij keerde meteen naar het labo- ratorium terug. Als de kat van huis is dansen de muizen, is één van die bekende spreek- woox'den die oud, beproefd en waar zijn; en zo had ook nu de geestelijke break down van Gozewina een kleine revolutie teweeg gebracht in de huize Kurkmans. Jodocus, bx-eed-uit en plotseling manne lijk met de portierspet op het hoofd, had ontijdig het Zondagsblad vex-slonden en haalde nu onbeschaamd een exemplaar van„Charme en Spel" uit de binnen zak van zijn jas te voorschijn, welke num mers hij sinds enige tijd clandestien placht te kopen, evenzeer clandestien placht te lezen eix tenslotte stiekum in de centrale vex-wax'mingsketel opstookte. Nu lagen de Hollywood-follie's daar in al haar schaam teloosheid ten toon gespreid op het stem mige tafelkleed in de portiex-swoning: nu grinnikte Jodocus openlijk en brutaal over enige moppen die vast niet netjes waren; nu griste Betsie zo maar één van de blaadjes over de tafel: „Gunst, kijk es wat een enig badpakkie"! en giechelde met agent van Beek. Het was geen kleine, het was een grote revolutie! Het scheen dat de boze geesten die tot nog toe in het ge moed van vader en dochter in toom ge houden waren door de stx-affe hand van Gozewina, thans bij het losglippen van die hand plotseling de kop hadden opge stoken uit de meest duistere afgronden. Het was of satanische machten zich in deze onheilsvolle nacht van Jodocus en Betsie hadden meester gemaakt, en toch had er geen cognac in de koffie gezeten en was er enkel maar de starende, af wezige blik van Gozewina die ineens xxiets meer scheen te zien. Jodocus grinnikte, Betsie giechelde, de agent grinnikte uiteraard ook. de petro leumkachel walmde, de klok tikte. En de nacht verliep; er verliepen tenminste enige urén van de nacht zonder dat de vier per sonen in het vertrek er notie van hadden dat het al zó laat was. E11 daarna werd de familie Kurkmans één voor één boven- geroepen bij inspecteur Renkevóort en moesten zij verslag uitbrengen van waf zij precies om elf uur gedaan hadden en waar zij geweest waren, en werden al die ver- klax-ingen opgetekend in het notitieboek dat al een aardige omvang begon te kx-ij- gen in deze éne nacht. Jodocus verscheen het eerst, mannelij ker en meer zelfverzekerd dan iemand op het laboratorium hem ooit gekend had. Zelfs het verzoek van de inspecteur om bij zijn entrée in het vertrek de portiers pet af te zetten scheen aan die zelfver zekerdheid geen afbreuk te doen. Hij was om elf uur met de koffie naar boven ge gaan, vertelde hij. Zijn vrouw had de kop jes op het blad gezet. Hij had niemand gezien en niemand gehoord op de tx-ap, en niemand op het laboratorium gevonden. Hij had even gewacht, misschien twee of drie minuten en was toen naar beneden gegaan. En op de bovenste trap had hij meneer Landt ontmoet. En wat zei meneer Landt? Hij dacht dat ik professor Wyarda was. Ik bedoel dan.... toen hij mij nog niet gezien had. Voordat hij de hoek van het portaal om kwam. Dat spreekt vanzelf. En zei hij ver der nog iets? Nee. Niks. Hij ging door naar boven en ik naar beneden. We kwamen elkaar alleen maar tegen. En meneer Camden? Heb je die ook nog gezien? Nee 'specteur. Die heb ik niet gezien. Juist. En toen je weer thuis kwam, wat deed je toen? Toen gingen we meteen naar bed. Gozewina.... me vrouw, was al op de slaapkamer. Het was al laat. Gaan jullie anders vroeger naar bed? Ja, om tien uur precies. En waarom was het dan vanavond zo laat? Ja, dat' weet ik niet. Gozewina was nog aan het redderen. Dank je. Dat is dan alles. Prins, breng hem weer naar beneden en kom met zijn vrouw hier terug, alsjeblieft. Gozewina bleek nog steeds geparaly- seex'd na het morsen van de koffie. Ze knikte bescheidenlijk bij het binnenkomen en hield de ogen neergeslagen. Ze zakte stijfjes neer op het uiterste puntje van de gex-eedstaande stoel. Ook haar woorden-* rijkdom scheen haar deze nacht jammer lijk in de steek te laten want zij antwoord de slechts op de tot haar gerichte vragen, en dan nog met monosyllaben. Maar ze had niets gezien of gehoord, dat was dui delijk. Maar om elf uur was u toch nog in de keuken. Daar moet u toch wel iets gehoord hebben! Neemeheer. Inspecteur. Wanneer bent u dan uit de keuken weggegaan? D'rek me.... 'specteur. Toen uw man met dc koffie naar boven ging? Ja 'specteur. Ging u toen meteen naar uw slaap kamer? Ja 'specteur. Heeft u de professor niet meer in de gang gehoord? Nee 'specteur. Dus u kunt mij geen enkele inlichting geven? Nee 'specteur. En meneer Landt ging door uw keu ken naar de binnenplaats, nietwaar? Ik bedoel: de eerste keer, toen hij de profes sor vond. Ja 'specteur. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6