IJmuider Courant Fusie tussen West-Duitse uiterst-rechtse partijen Haarlems Dagblad Westerling's troepen trokken hedenochtend Bandoeng binnen RJ.S.-regering zou pian hebben voor invasie op Nieuw-Guinea" Prins Bernhard had een druk weekeinde 64e Jaargang No. 19457 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Maandag 23 Januari 1950 Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van m ©prcrtjfc HuarlrniBtfjE Coiitara (ïratn i6?<D Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25 Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Voorstad Tjimahi en het Bandoengse hoofdkwartier der T.N.l. bezet T.N.l. week uit naar het berggebied BANDOENG, 23 Januari (Reuter). De commandant van het „leger van de Ratoe Adil", de voormalige reserve- kapitein van het K.N.I.L. Westerling, is vanmorgen vroeg Bandoeng met on geveer zeshonderd man binnengetrok ken. Niets wees op enig verzet van de troepen der Indonesische republiek, meldt Reuters correspondent, die ver der mededeelt: „Enkele uren voor de aanval vertelde Westerling mij, dat hij van plan was de T.N.l., de geregelde strijdkrachten van de republiek, in West-Java en Batavia op te rollen, het kabinet te arresteren en een nieuwe regering te laten vormen. De troepen van Westerling hebben de voorstad van Bandoeng, Tjimahi, en het hoofdkwartier van de T.N.I., het hoofd bureau van politie en een telefooncentrale te Bandoeng bezet. Gezamenlijk Nederlands- Indonesisch optreden Een woordvoerder van het Indonesische leger te Djakarta heeft verklaard, dat Ban doeng is aangevallen door „meer dan zes honderd man ongeregelde troepen, die de stad uit het Westen en Noorden binnen vielen." Het Indonesische kabinet was te Djakarta in vergadering toen de aanval begon. Drs. Hatta, de eerste-mirüster, onderbrak de vergadering voor overleg met de Neder landse Hoge Commissaris. Daarna gaf hij een verklaring uit, waarin wordt gezegd dat hij en de Hoge Commissaris besloten hadden, dat „gezamenlijk zou worden op getreden." Het Nederlandse leger heeft nog een divisie-hoofdkwartier te Bondoeng, maar alle Nederlandse strijdkrachten zijn daar, evenals elders in Indonesië, in kazernes ge consigneerd. Van de zijde van de Nederlandse leger leiding te Bandoeng is verklaard, dat de strijdkrachten in de kazernes zullen blijven in afwachting van instructies. Volgens Reuters correspondent stonden Nederlandse burgers aan het hoofd van enkele pelotons van Westerling. De aan vallende troepen waren in groene unifor men gekleed, gedeeltelijk gemotoriseerd en hadden de beschikking over voldoende automatische wapens. Zij vertelden aan de correspondent van Reuter, dat kort na het begin van de aanval de Indonesische strijd krachten, die de dorpen in de buurt van Bandoeng bezetten, naar de heuvels waren uitgeweken. Van de zijde van het Indonesische basis commando van Bandoeng heeft luitenant kolonel Sentot Iskardardinanata van de T.N.l. medegedeeld, dat de avondklok ver vroegd is. Hij meldde verder: eenheden van de T.N.l. uit Bandoeng en omgeving hebben dadelijk maatregelen getroffen. De gevechten zijn nog steeds gaande. Hedenmiddag 12 uur meldde de militaire woordvoerder van het ministerie van De fensie der Repoeblik Indonesia Serikat het volgende: Uit twee richtingen, namelijk uit de rich ting Tjimahi en de richting Lembang, res pectievelijk 14 km ten Westen en 12 km ten Noorden van Bandoeng, rukten „deser teurs" onder bevel van kapitein Westerling op naar Bandoeng. De oprukkende troepen maken gebruik van trucks, aldus de woord voerder. Volgens op dit ministerie ontvan gen inlichtingen werd de actie Maandag ochtend tussen 5 en 6 uur begonnen. De woordvoerder kon in antwoord op desbe treffende vragen van correspondenten geen nadere uitleg geven van hetgeen hij be doelde met het woord „deserteurs". Officieel communiqué van de regering der R.I.S. De Indonesische premier, drs. Hatta, en de Nederlandse Hogè Commissaris, dr. Hirschfeld, zijn overeengekomen dat ge coördineerd gehandeld zal worden in ver band met de gebeurtenissen te Bandoeng, aldus het officiële communiqué van de regering der R.I.S., dat luidt: „Er zijn berichten ontvangen, dat zich gewapende benden in de omgeving van Bandoeng en in Bandoeng bevinden. Van deze maken gedeserteerde militairen van de onder het Nederlands bevel staande land- Vriendschapsverdrag tussen Rusland en China HONGKONG (Reuter). Van Chinese zijde werd heden te Hongkong vernomen dat de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng en maarschalk Stalin te Moskou een Chinees-Sovjet-Russisch vriendschaps verdrag hebben gesloten. Er zijn gedurende verscheidene weken onderhandelingen over het sluiten van dit verdrag gevoerd. De reis van de Chinese communistische minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe en Lai naar Moskou had ten doel het vriendschapsverdrag met de Sov jet-Unie namens de Chinese communisti sche regering te ondertekenen. Men bezit geen enkele aanwijzing uit officiële bron over het verdrag, dat tussen Mao Tse Toeng en dé Sovjet-Unie is ge sloten. Men meent evenwel dat het ver drag, wat de economische hulp van de Sovjet-Unie aan het communistische China betreft, ondermeer zou bepalen, dat de Sovjet-Unie China zal behulpzaam zijn bij de ontwikkeling van de petroleum-instal- laties in de provincies Sinkiang en Kansoe en een aanzienlijke hoeveelheid spoorweg- materieel zal leveren. De Sovjet-Unie zou de Chinezen 125 lo comotieven en duizenden goederenwagons leveren evenals het nodige- materieel tot verdubbeling van de spoorweg Mandsjoe- rije-Peking. Maarschalk Stalin heeft Zondag de Chi nese communistische premier en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe en Lai, ontvangen, zo deelt radio-Moskou mede. Verklaring van minister Götzen 's-GRAVENHAGE, 23 Januari (ANP). Minister Götzen, de minister zonder portefeuille, die tevens optreedt als waarnemend minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelenheeft mede gedeeld, dat nog geen bevestiging van de Hoge Commissaris binnen is van de berichten, welke hedenmorgen door de persbureaux werden gegeven. Met grote bezorgdheid heeft de minis ter deze berichten door de radio beluis terd. „Ik moet", zo zeide hij, „een dergelijke actie ten sterkste veroordelen, omdat ik voorzie, dat de consequenties daar van niet anders dan funest voor Indo nesië kunnen zijn". strijdkrachten deel uit. De minister-presi dent der R.I.S. en de Hoge Commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden hebben «ie situatie besproken en zijn overeengekomen, dat in deze aangelegenheid gecoördineerd zal worden gehandeld." Het hoofd van de politie te Buitenzorg heeft aan Aneta desgevraagd medegedeeld, dat, in tegenstelling met uit Bandoeng ge melde geruchten, de toestand in Buitenzorg, Tjiandjoer en Soekaboemi volkomen rustig is. Volgens tot dusver bekende gegevens zou in het betrokken gebied de invloed van de Ratoe Adil zeer groot zijn. Tegenaanval? De Indonesische troepen, die zich uit de stad hebben teruggetrokken bereiden, naar men meent, in Lembang een tegenaanval voor. Van de zijde van de T.N.L te Djakarta wordt vernomen, dat in de loop van van middag 250 man politietroepen van de mo biele brigade in 13 vliegtuigen naar Ban doeng vertrekken voor bewaking van het vliegveld Andir, dat tot dusverre nog niet door de troepen van Westerling is bezet. Het vliegveld Andir ligt halverwege Tjimahi- Bandoeng. Deze troepen zijn speciaal be- stemd voor de bewaking van het vliegveld en zullen niet Bandoeng binnentreden. Volgens latere Reuterberichlen zouden de Nederlandse troepen Bandoeng beheer' sen na een formele overeenkomst, met Wes. seling. Een verduidelijking van dit vage bericht is intussen nog niet doorgekomen. DE JUWELEN VAN DE BEGUM Franse politie rolt dievenbende op „Roger de dikke" was al geliquideerd De Parijse politie heeft Antoine Cordo- liani en Jean Carbone, twee leden van de bende, die de juwelen van de echtgenote van Aga Khan heeft gestolen, bij aankomst van de nachtexpress Marseille-Parijs ge arresteerd. Cordoliani en Carbone zijn na een ver hoor van twee uur weer vrijgelaten. Twee andere personen, die eerder werden gear resteerd, Gaston Giron en Yvonne Laplace, werden eveneens vrijgelaten. De politie heeft gisternacht invallen ge daan in bars op Montmartre, het centrum van het Parijse nachtleven. Roger Senanedj, „de dikke", de leider van de bende, die de echtgenote van de Aga Khan van juwelen ter waarde van ruim twee millioen gulden heeft beroofd, is, volgens leden van de bende, die door de politie zijn gearresteerd, op een eenzame plaats in de bergen van Savoye, tezamen met zijn minnares, Renee Rémy, door een andere gangster, Albert Giaume, „terecht gesteld". Door het gehele land wordt thans naar Albert Giaume gezocht. De „terecht stelling" zou in Augustus al hebben plaats gevonden. De politie heeft de echtgenoot van wij. len Renee Rémy, die met zijn kind in een Bulgaarse premier overleden De premier van Bulgarije, Vassil Kolarof, is vanochtend na een langdurige ziekte overleden, zo wordt te Sofia meegedeeld in een gezamenlijk communiqué van dë communistische partij en het kabinet. Kolarof wordt „de trouwste vriend en medewerker" van wijlen Georgi Dimitrof genoemd. Dimitrof was Kólarofs voorgan ger als premier. Kolarof, aldus het communiqué, was een der oudste leiders van de Bugaarse com munisten en een „vermaarde activist van de internationale arbeidersbeweging". Soekarno naar India President Soekarno is heden naar India vertrokken, waar hij op uitnodiging van Pandith Nehroe, de herdenking van het uitroepen van de republiek India zal bij wonen. President Soekarno is vergezeld van de kolonels Nasoetion en Soengkono. Oost-Duitse spoorwegen krijgen gebouw terug De Amerikaanse autoriteiten in Berlijn hebben in West-Berlijn politie opdracht gegeven het in beslag genomen gebouw van de spoorwegdirectie te ontruimen en het aan de Oost-Duitse spoorweg-organi satie terug te geven. De Amerikaanse com mandant in Berlijn, Taylor, verklaarde dat het gebouw indertijd in beslag was geno men omdat slechts 40 van de 600 kamers werden gebruikt. Hij wilde echter niet dat de Berlijnse bevolking het slachtoffer van Russische represailles zou worden. Het communistische personeel is inmid dels weer in het gebouw teruggekeerd en de normale treinenloop is hersteld. klein hotel te Aix-les-Bains woont, onder vraagd. Rémy verklaarde sinds Augustus verleden jaar niets meer van zijn vrouw of haar minnaar te hebben gehoord. De bende, die de Begoem Khan beroof de, bestond uit Senanedj en zes handlan gers. De arrestanten hebben de politie in gelicht over een zekere Lindsay George Watson, een officier van hét Franse leger, die van Britse afkomst is en het eigenlijke „brein" van de bende was. Senanedj was de „expeditie-leider". Watson is te Straats burg gearresteerd. Deutsche Reichspartei"opgericht in bierkelder Een tweehonderdtal afgevaardigden heb ben op een conferentie te Kassei in West- Duitsland Zaterdag besloten tot oprichting van een „Duitse Rijkspartij", waarin de „Duitse rechtse partij" van Neder-Saksen en de „nationaal-democratische partij" van Hessen zullen worden opgenomen. De conferentie werd gehouden in een bierkelder, die versierd was met zwart-wit- rode vlaggen. Dr. Franz Richter, een .der twee voorzitters van de nieuwe partij, ver klaarde in een toespraak, dat „Europa niet gered kan worden tenzij Duitsland gered wordt". „Wanneer we naar de afgrond gaan, dank zij, grotendeels, het optreden van de Westerse staatslieden, aldus Richter, dan zal de rest tezamen met ons er in ver dwijnen." Het partijprogram van tien punten om vat weigering van erkenning van „de nieu we grenzen, die in het Oosten en het Westen getrokken zijn in strijd met het internatio- Westerling beweerde op persconferentie: Reuter meldt: De commandant van het „leger van de Ratoe Adil", de gewezen reserve kapitein van het K.N.I.L. Wester ling, heeft Zondag journalisten ontvangen in zijn „tijdelijk hoofdkwartier", ergens- buiten Bandoeng. Hij heeft bij deze ge legenheid gezegd, dat de regering der RIS van plan is een inval te doen in Nieuw- Guinea, „op dit ogenblik nu zij alle po gingen in het werk dient te stellen om in haar eigen gebied voor orde en rust te zorgen". Ik weet zeide Westerling van mensen van het Indonesische leger, dat er landingsdetachementen met landingsvaar tuigen worden opgeleid, zowel openlijk als in het geheim, voor een landing in Neder lands Nieuw Guinea. Of men de moed zal kunnen vinden om het plan ook uit te voe ren, is een andere vraag. Hij gaf ook nog een uiteenzetting van zijn bedoelingen: Een goede regering, orde en rust, niet alleen in West Java, maar in geheel Indonesië". Hij vreest niet in staat te zijn, op de duur zijn mannen te weer houden van een actie tegen de regering der RIS en voegde hieran toe dat, „in weerwil van de bedreigingen der zogenaamde rege ring om hem te arresteren, hij nog steeds op vrije voeten is. Want zeide hij men weet, dat mijn arrestatie ernstige gevolgen zou' hebben, daar ik in staat ben, een massabeweging onder het volk te ontkete nen die de regering omver kan werpen. Ik ben, zeide Westerling verder, niet bang voor het Indonesische leger, de politiemen sen zijn mijn vrienden en de bevolking van West Java weet, dat ik haar vriend ben." Enige van Westerling's ondercommandan ten, die bij dit onderhoud tegenwoordig waren, zeiden, dat het Indonesische leger slecht wordt geleid en slecht gedisciplineerd is en niet in staat, orde en rust te hand haven en dat verschillende afdelingen er van in West Java een terreur uitoefenen. De bevolking verwacht van het „leger van de Ratoe Adil", dat het de rust zal her stellen. Westerling voegde hieraan toe, dat zijn leger die rust kan brengen en handhaven, niet alleen in West Java, maar binnen korte tijd ook in Oost Java, en dat men in Oost Indonesia verlangt naar een nieuw regime. Hij beweerde voorts, dat president Soe karno geen bezoek durft te brengen aan Bandoeng, waarop een Engels sprekend officier van Westerling opmerkte: Neen, hij zou er niet meer vandaan komen. Wes terling zeide ook nog dat zijn leger op elk gewild ogenblik in staat is, Djakarta bin nen te trekken. Naar zijn mening is „de zogenaamde In donesische regering in werkelijkheid de republikeinse regering van Djokja en niet representatief voor Indonesië." Brand in levensmiddelenfabriek te Haarlem Een brand in de levensmiddelenfabriek van de firma Gebe en Metz aan de Gast- huisvest te Haarlem deed Zaterdagmiddag ongeveer 35 ton verpakkingspapier en kar ton verloren gaan. Een der brandweerlie den werd door de rook bedwelmd en moest naar huis/worden vervoerd. Het vuur woedde een uur lang in de grote voorraden en ontwikkelde enorme hoeveelheden rook, waardoor talrijke nieuwsgierigen naar de Gasthuisvest wer den gelokt. De stadsreiniging had tot des nachts werk om de naar buiten geworpen stapels brandende en smeulende resten op te ruimen. Over de oorzaak is niets bekend, verzekering dekt de schade. nale recht" en'herstel van de grenzen van 1937. Verder wordt zelfbeschikkingsrecht voor Oostenrijk en de Sudeten-Duitsers geëist. Het program verklaart zich ook tegen „hermilitarising in het belang van het bui tenland". Dr. Richter zeide echter in zijn rede, dat het absurd zou zijn om, wanneer het dak van het huis van het Europese ge zin in brand stond, een der gezinsleden te verbieden bij het blussen te helpen en hem inplaats daarvan te vragen om, met levens gevaar, enkele kleinere mankementen aan de brandslang te repareren. Verder wil het program een „democra tische orde, doch zonder buitenlandse voog dij", een op de wet gebaseerd bestuur met een onafhankelijke rechtspraak en een „Duits socialisme, een volksgemeenschap en verwerping van klassestrijd". De nieuwe partij telt ongeveer 750.000 stemgerechtigde leden en vijf zetels in de Bondsdag. De „conservatieve partij" van Noordvijn- Westfalen, die ook afgevaardigden ter con ferentie had gezonden, heeft zich nog niet bij de fusie aangesloten. Een Nedersaksische mededinger van dr. Richter, Leonhard Schlüter, die gesteund werd door de delegatie van Wolfsburg.werd verslagen na felle persoonlijke critiek te hebben moeten aanhoren, waarop de Wolfs- burgse delegatie zich terugtrok. Na beëindiging van de conferentie trok een aantal afgevaardigden naar het nabij gelegen GÖttingen, waar een mededingende organisatie van extremisten, onder leidini van Ernst Otto Remer en Bondsdagafge- vaardig^e dr. Fritz Doris, een openbare bijeenkomst had belegd. De politie voor kwam ongeregeldheden. Op de conferentie in de bierkelder te Kassei waren vele jongeren aanwezig, die nog hun officierslaarzen droegen. Nog meer „eenheid" Te Bad Homburg in West-Duitsland is onder voorzitterschap van ex-minister dr. Hermes, de Duitse boerenleider, een „ge nootschap voor hereniging van Duitsland" opgericht, dat het denkbeeld van een Duitse eenheid wil propageren en „dagelijkse prac- tische contacten op het gebied van econo mische en andere zaken" tussen Oost- en West-Duitsland wil leggen. Onder de deelnemers aan de stichtings vergadering was een aantal christendemo cratische politici, die de vergadering tegen de uitgesproken wens van kanselier Ade nauer bijwoonden. Hiertoe behoorden de minister voor Voedselvoorziening van Noordrijn-Westfalen, Liitke en de Würtem- bergse oud-minister van Financiën, Binder. De christendemocratische vice-premier van Neder-Saksen, Gerické, had zich laten ver tegenwoordigen. Hef woord is aan Novalis De staten moeten eindelijk inzien, dal het bereiken van hun doel einden alleen door gezamenlijke maatregelen mogelijk is. Roem beëdigd als Hoge Commissaris DJAKARTA (Aneta) Mohammed Roem is Zondagochtend te Djakarta door president Soekarno als Hoge Commissaris van de R.I.S. in Nederland bccdigd. Tocht door de West Vaandel overgedragen aan de Landmacht Chinese communisten zouden Indochina zijn binnengerukt Het nieuwsbureau „Central News" meldt, dat 30.000 communisten van het leger Lin Piao bij een aanval op Langson en Coabang Frans Indo-China zijn binnengerukt. Tot dusver is dienaangaande uit Saigon nog geen enkel bericht ontvangen. In welingelichte kringen te Hanoi noemt men het „absoluut ongegrond". Een woordvoerder van het kabinet van de Franse premier heeft verklaard, dat er te Parijs geen berichten zijn ontvangen over een inval in Indo-China. Er is niets in die geest door de Franse Hoge Com missaris in Indo-China, Léon Pignon, ge rapporteerd. Zaterdagmiddag heeft de te Zandvoort gesiationneerde motorreddingboot „Baron van Kattendijkehaar eerste proefvaart gemaakt op een. spiegelgladde Noordzee. Bij .de terugkeer bleken cle Zandvoortse bemanning en de schipper van de post Wijk aan Zee over de kwaliteiten van het scheepje bijzonder geestdriftig. Zandvoorts burgemeester en de directeur van de Noord-Zuidhollandse Redding maatschappij, de lieer E. H. de Booij, waren ter begroeting op het strand aanwezig. De nieuwe boot blijft in Zand voort totdat de ..Dudok de Wit", die op het ogenblik in Amsterdam een grote beurt krijgtfzal zijn teruggekeerd. Daarna zal zij te Wijk aan Zee dienst doen tot Ihet botenhuis van de definitieve standplaats, Katwijk aan Zee, gereed zal zijn. WILLEMSTAD (Curasao). 's Prinsen hoop is bewaarheid geworden, want Vrij dag heeft de zon de gehele dag geschenen en was er geen regen. Deze „vrije" dag heeft de Prins zwemmend en vissend door gebracht aan de Vaersenbaai. Omstreeks het middaguur heeft ook de gouverneur zich daarheen begeven. 's Avonds werd door de twee delen van de stad een grote fakkeloptocht gehouden. De route leidde langs het gouvernements huis, vanwaar de Prins haar aanschouwde. Het geheel bood een fantastische aanblik met zijn vrolijke verlichting, vlaggen en fakkels. Vervolgens heeft de Prins met de gou verneur, diens echtgenote en dochter het tweede deel bijgewoond van een gala avond, door de afdeling Curasao van „On ze Vloot" aangeboden aan officieren en bemanningen van de „Karei Doorman", de „Jacob van Heemskerck", de „Van Speyk", de „Johan Maurits van Nassau" en van de rnarinebasis Parera. Onder meer waren hierbij aanwezig de commandant van het eskader, schout-b-nacht Willinge, de commandant van de Marine der Neder landse Antillen, de kapitein ter zee Me- rens er- de commandant van de Landmacht Antillen, lt. kol. Leezer. Vaandel voor de landmacht Het programma van Prins Bernhard was Zaterdag weer overvol, 's Ochtends bracht de Prins, vergezeld van de gouverneur, een bezoek aan de marinebasis Parera en het militaire kamp Suffisant. Bij aankomst op de basis werd de Prins, gekleed in het uniform van vice-admiraal, begroet dooi de Marine-commandant van de Antillen, kapitein ter zee M. Merens, waarna de of ficieren aan de Prins werden voorgesteld en de in carré aangetreden manschappen door hem werden geïnspecteerd. Vervol gens werd een rondwandeling over de ter reinen gemaakt, waarbij de magazijnen en kwartieren werden bezichtigd. De Prins sprak even met de leden van het langs de weg opgestelde burgerpersoneel. Bij aankomst in het kamp Suffisant werd de Prins, die thans het uniform van luitenant-generaal droeg, begroet door de commandant van de Landmacht der Ne derlandse Antillen, lt.-kolonel I. E. Lee zer. De Prins inspecteerde de in open carré aangetreden troepen, die onder com mando stonden van de troepencomman dant van Curagao, majoor Rompen. Tevens waren twee secties van de ma rine opgesteld. Nadat de ban was ge opend, las majoor Geertsema, adjudant van de Prins, het Koninklijk Besluit voor, waarbij aan de landmacht van de Neder landse Antillen een vaandel wordt ge geven. De Prins reikte vervolgens namens de Koningin het vaandel uit door dit over te dragen aan luitenant-kolonel Leezer. In een korte toespraak zei de Prins, dat de landmacht der Nederlandse Antillen wel iswaar niet groot in getal is, maar door haar gedrag, houding en plichtsbetrachting heeft getoond, dat de troepen het vaandel waardig zijn. Als voorbeeld noemde hij wijlen George Maduro, die als officier van de cavalerie in 1940 de Militaire Willems orde ontving. De Prins hoopte, dat het vaandel voorspoed, kracht en vertrouwen zou. mogen geven in tijden van vrede en ook van oorlog. In zijn antwoordrede wees overste Leezer er op, dat de landmacht der Nederlandse Antillen binnenkort drie jaar oud is. Hij betuigde zijn dankbaar heid aan de Koningin voor dit geschenk, 's Avonds hield de Prins op het Fortplein van Fort Amsterdam een receptie. Tocht door „derde district". Gisteren heeft Prins Bernhard in Wil lemstad een kerkdienst bijgewoond. Daarna maakte hij met de gouverneur, mevrouw Peters, schout-bij-nacht Willinge, zijn ge volg en het overig gezelschap, dat de Prins steeds op zijn tochten vergezelt, te weten de procureur-generaal, mr. J. A. Ellis, hoofdcommissaris E. L. Venema en de gouvernements-secretaris, de heer F. J. J. Corver, een autotocht door het derde dis trict. Bij de grens van dit district voegde de districtmeester J. M. S. van Eps, zich bij het gezelschap. De gehele dag scheen de zon, zodat de Prins volop gelegenheid had tot filmen. Herhaaldelijk liet hij stoppen om uit de wagen opnamen te maken. In de voormiddag stapte mén uit bij Barber, waar kinderen met vlaggen en oranjestuk ken opgesteld stonden en een zanghulde brachten. In Barber werd een demonstratie gegeven met typisch Curagaose muziek instrumenten, het kai-orgel en de wiri. Met een klein gezelschap begaf de Prins zich vervolgens naar de Boca Tabla, een kleine baai aan de Noordkust. De lunch werd op het landhuis van de heer Muskus gebruikt. In de open lucht werden hier jonge geiten en varkens geroosterd. Het „Koenoekoe"-orkestje speelde het Wilhel mus en Curagaose wijsjes. Op de terugweg werd bij Soto en Wille- brordus wederom een zanghulde door een aantal kinderen gebracht. Bij de bewoonde gedeelten langs de weg werd met oranje gevlagd. Hedenavond zal de Prins deputaties van verenigingen ontvangen en morgen brengt hij zijn eerste bezoek aan Aruba. Jongetje uit Beverwijk vermist Geen loonsverhoging voor kostwinners beneden 23 jaar Bij overleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid is nader de vraag onder het oog gezien, of de loonsverhoging van 5 procent evenseens ten aanzien van gehuwden en kostwinners beneden de 23- jarige leeftijd zou moeten worden toege staan. Door dit overleg is de minister van Sociale Zaken, na het College van Rijks- bemiddelaars te hebben gehoord, tot de slotsom gekomen, dat een dergelijke uit breiding van de vergunning tot loonsver hoging geen aanbeveling verdient. Daar het de bedoeling is, de loonsverho ging in nieuwe loonschalen vast te leggen, zou de uitbreiding tot jeugdige gehuwden en kostwinners het noodzakelijk maken afzonderlijke loonschalen voor deze cate gorieën vast te stellen, hetgeen niet wen selijk wordt geacht. Bovendien is de loons verhoging van 5 procent berekend op basis van een gezinssamenstelling van man, vrouw en twee kinderen, welke men bij gehuwden beneden de 23-jarige leeftijd slechts bij uitzondering aantreft. De jeug digen, aan wie de tijdelijke bijslag van 1,per week of 4.50 per maand was toegekend, gaan niet in-loon achteruit, ook al komt door de nieuwe loonschaal deze bijslag te vervallen. De hoofdinspecteur van politie te Bever wijk verzoekt namens de ouders opsporing en terugbrenging van Gerard Koster, ge boren 21 October 1939, wonende te Be verwijk.'De jongen verliet Zaterdag 21 Januari om kwart over twee uur de ouder lijke woning en is sindsdien niet meer te ruggekeerd. Signalement: 1.50 m., tenger postuur, donkerblond haar, zomersproeten op gezicht, klein wondje links boven de bovenlip, draagt bril met donker hoornen montuur en ovale glazen. Hij is gekleed in donkergrijze overjas, bruin colbertjasje, donkerblauwe plusfours, donkergroene kousen en bruine sandalen. Nadat dit politiebericht Zondagavond omstreeks Ijalfacht door de radio was om geroepen, heeft een jongetje aan de ouders medegedeeld, dat hij Gerard 's middags had ontmoet op de Hogedijk bij de in aan bouw zijnde fabriek van Beijnes. Gerard zei toen, dat hij op het ijs ging glijden. De politie heeft ter plaatse een onderzoek .in gesteld, echter zonder resultaat. Hun die inlichtingen over het vermiste jongetje kunnen geven wordt verzocht zich tot de politie en niet tot de ouders te wenden. TOENEMENDE EN AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Meest matige wind tus sen Oost en Zuidoost. In de nacht en ochtend bijna overal matige vorst, midden op de dag lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt. 24 Januari: Zon op 8.33 uur. onder 17.12 uur Maan op 10.49 uur, onder 24.31 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 23 Januari: Hoog water: 7.03 en 19.16 uur. Laag water: 2.37 en 14.56 uur. Dinsdag 24 Januari: Hoog water: 7.38 en 19.53 uur. Laag water: 3.09 en 15.27 uur. 1

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1