Zes IJmuidense trawlers naar zee LUIDSPREKER OLD CLOTHES NEW Visserij-varia De verdwenen formules Maandag 23 Januari 1950 3 DE REDERS BESLOTEN: Voorlopig gaan alleen de motorschepen varen De handel is gematigd optimistisch NOG VOOR DE EERSTE HELFT van deze week voorbij is, zullen tenminste zes IJmuidense motortrawlers het sleepnet over de bodem van de Noordzee trekken en daarmee is dan een einde gekomen aan de stilte, die de Zuidzij nu twee-en-vijftig dagen in haar ban lieeft gehouden: een klein deel van de vloot is weer in bedrijf en de hoop leeft dat de besommingen van de eerstkomende weken het ook de stoom trawlers mogelijk zullen maken de pieren te verlaten en de visgronden op to zoeken. Zaterdag, kort na de redersvergadering waar het besluit om de motorschepen te laten varen werd genomen, maakte de „Medaix" (IJm. 57) zich al los uit de dicht- opéengepakte boten aan de Trawlerkade, heden in de loop van de middag volgen de „Batavia" (IJm. 99), de „Shamrock" (IJm. 129) en de „Thorina" (IJm. 33) en morgen gaat ook de Allan Water (IJm. 34) naar zee. De zesde boot wordt de „Jo hannes Polderman" (IJm. 20) en als de „Alkmaar" niet in reparatie lag, zou ook deze trawler zee kiezen. Over de situatie bjj de rederij Piscator, die drie vaarklare schepen bezit, is nog niets bekend. Hier moet echter bij worden opgemerkt, dat de „Medan" kennelijk van plan was te gaan varen, want Vrijdag werd het schip reeds van ijs voorzien. De drukte van de loggers voor hal A en B liet dit weekeinde wel heel duidelijk zien, hoe gretig de loggervloot van. het uit vallen der trawlers heeft geprofiteerd en de besommingen, die deze schepen dé laat ste weken maakten spraken duidelijke taal over de voordelen, welke voor de loggers uit het opleggen der trawlervloot voort vloeien. Vast staat, dat deze „loggercon- currentie" een van de redenen is geweest voor de IJmuidense trawlreders, om een deel van de schepen weer naar zee te sturen, hoewel ook andere en wellicht bredere argumenten het besluit hebben do.en bepalen. De eenzijdige en zelfs voor het binnen lands gebruik te geringe aanvoer van de loggers, waaronder zelfs de lichtste mo toren met 100-paards Kromhoutdiesels het sleepnet aan boord namen om de traw- vlsserij te gaan beoefenen, bracht de han del de laatste weken herhaaldelijk in moei lijkheden. Contracten over de leverantie Van rondvis konden niet worden nageko men, daar de loggers hoofdzakelijk platvis (tong en grove schol) aan de markt brach ten en de positie van de Nederlandse handel op de internationale markt dreigde gevoe lig aangetast te worden. Visserij beslissend De uitkomsten der visserij in de eerst komende dagen zullen met meer dan ge wone belangstelling gevolgd worden, want daarvan kan het afhangen of de reders de stoomtrawlers die alle nadelen van de hoge kolenprijs meedragen en dus duur der varen dan de motorschepen even- èens zullen durven laten uitvaren. Het begin is er echter al of niet met instemming van de diverse groeperingen in de redersverenigingen die geen moment de politiek jegens de landelijke overheid uit |iet oog hebben verloren en de stem ming aan de Zuidzij is aanmerkelijk ver beterd: de Centrale Bond heeft bijvoorbeeld zijn tevredenheid over deze gang van za ken officieel uitgesproken. Dat de Noordzij de handel dus natuurlijk verheugd is over deze eerste stap, zal geen vermelding behoeven, maar het optimisme wordt kennelijk getemperd door de wetenschap, dat de aanvoer van zes boten, die over een dag of 1012 in IJmuiden verwacht kan worden, nog niet bijster veel gewicht in de schaal kan leggen. Nogmaals echter: het begin is er en een zeker vertrouwen kan dus onmogelijk uit blijven, hoewel de niet-opgeloste proble men vooral voor de reders legio blijven. Uitvoering van „Advendo" Het moet het bestuur en de werkende leden der toneelvereniging Advendo tot voldoening stemmen dat de belangstelling voor de uitvoeringen dezer vereniging zo groot is dat men twee voorstellingen ach tereen moet geven. Ditmaal waren die avonden gewijd aan de opvoeringen van een familiedrama van de hand van A. Boere, getiteld „Venijn". Dit venijn wordt uitgestrooid door de afgunstige schoonzuster van de familie Veraart, die goed gesitueerd is en een bijna volwassen pleegdochter heeft aangenomen. De laatste, Ada, is de oogappel van haar zieke pleegmoeder Cora en haar pleegva der Frank, die zich voor Ada op allerlei manieren uitslooft. De kwade tong van Suze doet in Cora's hart de jalouzie ont staan, die de dissonant vormt in het har monieus levende gezin. Gelukkig komt alles weer terecht als Ada haar hartje verliest aan een man die haar ten huwelijk vraagt. Maar eer het zo ver is maakt het gezin Veraart nog tal van verdrietige scènes mee, doordat het venijn der lastertongen dieper is doorge drongen dan men vermoedde. Het is de grote verdienste van Advendo geweest dat alle speelsters en spelers zo goed op elkaar afgestemd waren, zodat de kracht van het spel steeds fraai bewaard bleef. Ongetwijfeld had mevrouw M. N. Everink de zwaarste maar ook de dank baarste taak als de vrouw die met zichzelf een grote strijd heeft uit te vechten. „Sursum Corda" houdt een bazar „Sursum Corda", de Oud-Katholieke Vrouwenvereniging, houdt Dinsdag een ééndagsbazar in het Oud-Katholiek ver enigingsgebouw. Deze vereniging, die zich tot doel heeft gesteld werkzaam te zijn voor de behoeftigen van de St. Engelmun- dus, houdt dan verkoop van de door de leden vervaardigde handwerken. De ope ning geschiedt des middags te drie uur. MARKTBERICHTEN 21 Januari 1950 HO 1 RO 9 KW 33 2880; RW 69 7440; KW 9 6215: KW 122 7765; KW 89 6260: KW 67 5270: KW 168 6530; KW 16 4260; KW 163 1800: IJM 52 1210; KW 48 7480. KW 92 880; KW 77 2390; KW 21 1630; ÏUM 229 3280. Prijzen Gr. tong 2,152; gr.m. tong 2,202; kl.m. tong 2,051,95; kl. tong I 1,821,76; kl. tong II 1,46—1,35; tarbot I 2,90—2,65, per kg. Tarbot IV 8170; gr. schol 5751; gr.m. Bohol 56,5051; kl.m. schol 59,5050; kl. schol I 48—30.50; kl. schol II 32—15.50; schar 24— 12; bot 21—20; gr. gul 53—46; kl. gul 38; Wijting 2819, per 50 kg. Kabeljauw 120114, per 125 kg. Aanvoer 470 kisten tong en tarbot, 920 Msten schol, 110 kisten schar, 10 kisten bot. 130 kis-ten Wijting, 20 kisten kabeljauw. Totaal 1660 kisten. UW COSTUUM, JAPON, JAS desgewenst binnen een dag zonder prijsverhoging gereed Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 Agenda voor Velsen MAANDAG 23 JANUARI: Thalia, 8 uur: „Fietsendieven". Rex, 8 uur: „Het proces". DINSDAG 24 JANUARI: Thalia, 8 uur: „Fietsendieven". Rex, 8 uur: „Het proces". „Snelheidstournooi" van D.C.IJ. als experiment Op 31 Januari zullen dammers uit Be verwijk, Halfweg Santpoort, Bloemendaal en Haarlem bij D.C.IJ. te gast zijn in hötel Kennemerhof, om daar deel te nemen aan een tournooi ter gelegenheid van het vijfde lustrum der IJmuidense vereniging. Voor het bestuur van D.C.IJ. wordt dit turnooi, waai-aan meer dan honderd dam- ders deelnemen, een experiment. Het bestuur plaatst namelijk de spelers in groepen van vier in de verschillende speelklassen. Er wordt dan op de klok ge speeld, maar het tempo is opgevoerd tot 25 minuten per partij; een ronde kan dus ten hoogste 50 minuten duren en de wed strijd is dus op één avond beslist. Aan dit nieuwtje, wat de gong wedstrijden vervangt, moeten de dammers in Ken- nemèriand natuurlijk nog wennen, maar de animo om aan dit experiment deel te nemen waarborgt het slagen van het on derdeel van het jubileumtoumooi reeds bij voorbaat. „DIE ROOIROKS" OP TOURNEE Het IJmuidense muziekensemble „Die Rooiroks" begint zijn wieken verder uit te slaan. Enge dagen geleden zijn de jeugdige amateurs-musici opgetreden in de Haagse Dierentuin, waar niet minder dan 1500 belangstellenden de muzikale prestaties van de pupillen van Joh. Ottens met waar dering hebben ontvangen. De avond was belegd door de afdeling Scheveningen van de Nederlandse Bond van Cristelijke Fabrieks- en Transport arbeiders. SCHEEPVAART IJMUIDEN Zaterdag 21 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Regulus van Dor drecht. Martha van Gothenburg. Theodora van Stockholm. Larenberg v. Bona. Jamaica van Vesteras. Tim van Stockholm. Randa Daw van Londen. Meike van Gdynia. Algrave van Kotka. Libelle van Rotterdam. Delfzijl van Blyth. Vertrokken zijn: Meteor naar Rotterdam. Odysseus naar Rotterdam. Mulan naar Limery. Hestia naar Bremen. Galeon naar Huil. Hoddor naar Goole. Baarn naar Port of Spain. Confid naar Londen. Kieldiep naar Kopenhagen. Berend N naar Emden. Prin sengracht naar Rotterdam. Amigo naar Ros tock. Colsater naar Hull. Bullfinch naar Londen. Joma naar Hamburg. Berkelstroom naar Huil. Rota naar Norrköping. Roelf naar Bordeaux. Jans naar Londen. Grootekerk naar Hamburg. Rijnstroom naar Londen. Iris naar Kopenhagen. Egina naar Antwer pen. Prins Willem III naar Malta. Zondag 22 Januari kwamen binnen: Bom- ma van Oslo. Grebbestroom van Londen. Spaarnestroom van Leith. Stevonia van Fowey, Evanger van Antwerpen. Goldfinch van Londen. Regeja van Londen. Noord- Holland van Indonesië. Frisian Coast van Newcastle. Patria van Hull. Ponto van Siam Van Thyne. Birmingham van Thyne. Vertrokken zijn: Regulus naar Rostock. Kalö naar Rotterdam. Waterland naar Las Palmas. Velsen-Noord Jubileum-concert Harmonie kapel „De Eendracht" Het gouden jubileum van de Harmonie kapel der Koninklijke Papierfabrieken „De Eendracht", dat Vrijdagavond wordt be gonnen met een herdenkingsreceptie in de grote zaal van gebouw „Concordia" zal Zaterdagavond worden voortgezet met gen jubileum-concert in hetzelfde gebouw. Voor dit concert is een klinkend pro gramma samengesteld, waarin niet alleen aan de kwaliteit van „De Eendracht" als ensemble onder dirigent L. H. F. Leistikow hoge eisen zullen worden gesteld, maar ook aan enkele leden, die zich op verschil lende instrumenten als solist zullen laten horen. Directeur Leistikow heeft voor dit concert bovendien nog een muzikale jubi leumherinnering voor de harmonie ge componeerd, welke aan de directie van Van Gelder Zonen N.V. is opgedragen. Het programma vermeldt: 1 A 1'Atta que, mars van H. L. Blankenburg; 2. Ou verture „Die schone Galathea" van Franz von Suppé; 3. Souvenir de Jubilé van L. H. F. Leistikow, opgedragen aan de directie van Van Gelder Zonen N.V.; 4. Kwartet no. 2 van Jos. Haydn, waarvan vier delen uit te voeren door de heren Jac. Stadt en Nic. van Domselaar, beiden piston; F. v. d. Ende, althoorn en J. Dekker, tuba; 5. Fantasie-Polka voor twee clarinetten en piano „La chanson des Nids" van Buot, uitvoerenden de heren B. Koeman en B. Visscher, beiden clarinet en C. Amse, pia no; 6. Ballet uit de opera „Faust" van Ch. Gounod, arrangement L. Chomell; 7. „Fin- landia", Symphonisch gedicht van Jean Sibelius; 8. „Marche des Nobles" uit de opera „Tannhauser" van Richard Wagner; 9. „Met zwaard en lans", mars van H. Starke. Muzikale hulde aan harmonie-lid Ter gelegenheid van het zilveren huwe lijksfeest van de heer G. Kaandorp en echtgenote bracht de R.K. Harmonie „St. Caecilia" Zondagmiddag voor de woning aan de Dijckmanstraat een muzikale ver rassing. De voorzitter van het corps, de heer H. Vermey, wenste namens de har monie geluk en uiteraard hadden deze hulde en de marsmuziek van en naar het repetitielokaal aan de Corverslaan veler belangstelling. Mej. D. Dubbelman overleden De korfbalvereniging „Watervliet" heeft Zondagmorgen door het vrij plotseling ver scheiden van haar lid mejuffrouw D. Dub belman een gevoelig verlies geleden. Zij was lange tijd lid van de Velsense korfbalclub, waarin zij tot de trouwsten behoorde, niet alleen in de officiële wed strijden, maar ook bij de oefeningen. Als speelster van het tweede heeft zij er onder andere toe bijgedragen om dit twaalftal in de K.N.K.B. te brengen. Ook kwam zij ver schillende keren in het eerste uit. Ouderavond van ir. Krijgerschool De Oudercommissie van de openbare lagere ir. L. P. Krijgerschool aan de Melk- laan heeft de ouders van de leerlingen uitgenodigd voor een ouder-avond op Don derdag. In deze bijeenkomst zal een lid voor de Oudercommissie worden gekozen. De heer J. Mookhoek, die reglementair aftreedt, is herkiesbaar. Verslag zal worden uitgebracht over het schoolfonds en een controle-commissie voor de kas hiervan zal worden benoemd. Daarna volgen mededelingen over de schoolradio. Na de pauze houdt dokter C. van Wie link te Velsen-Noord een causerie over „Sexuele opvoeding". Velsen BURGERLIJKE STAND GEBOREN: M. ZwaaijDam. z., Velser- duinweg 276, IJmuiden-O.; J. Timmerman Langbroek, d., Torricellistraat 32, IJmuiden: M. P. Morees-van Berkelaar, z., Tulpen straat 13, Santpoort; M. J. Keuris-van Don kelaar, d., Ruijsdaelstraat 13, IJmuiden-O.; J. PeenemanVermerris, d., Homburgstraat 8 rd. IJmuiden. OVERLEDEN: F. van den Boogaard, 73 j., echtgenoot van M. A. Haezer, Fazantenlaan 2, IJmuiden-O.: S. Waagmeester, 81 j„ we duwnaar van M. Zwart, Duin en Kruidber- gerweg 16. Driehuis. ONDERTROUWD: R. Venema, Eikenstraat 29, IJmuiden-O. en A. Koster, Stammerdijk 29, Weesperkarspel; J. Blok, Cypressenstraat 18, IJmuiden-O. en R. Boontjes, Tuinders straat 71, IJmuiden-O., t.a. Tuindersstraat 71, IJmuiden-O.; G. D. O. Spoelstra, van der Helststraat 24, IJmuiden-O. cn W. Tlx. Oorver, van der Helststraat 24, IJixxuiden-O., t. a. van der Helststraat 24, Umuiden-O.; K. de Best, van der Zwaagstraat 22, IJmuiden-O. en J. Betist, Lindenstraat 5, ÏJmuiden-O.; H. P. Plug, Alex. Bellstraat 29a, IJmuiden en W. M. A. G. van der Kuijl, Alex. Bellstraat 29, IJmuiden; N. J. Kooiman, Alb. Thijmlaan 48, Bloemendaal en A. J. G. Schei-inga. Mei- doornstraat 26 rd, IJmuiden-O.; P. J. den Bak, Eemnesserweg 19 A-B, Baarn en M. Hofman. Ger. Dousti-aat 63, IJmuiden-O.; J. A. Schellings, Kennemerlaan 31. IJmuiden en A. E. Smit, Vareniusstraat 5. IJmuiden; M. van Bavinckhoven, de Ruyterstraat 90, IJmuiden-O.: en C. Th. Smit, Vareniusstraat 5, IJmuiden; N. P. Handgraaf, Terburgstraat 39, Santpoort en A. M. Wigchert, Wüstelaan 70, Santpoort. GEHUWD: J. A. Eggermont en M. G. Pol- dei-vaart. de Weerdstraat 16, IJmuiden-O.; J. P. Bakkunx en A. M. Jore, Terrasweg 84. Santpoort; Th. A. Baars en A. Smits, J. T. Cremerlaan 19. Santpoort: R. Beijer en C. den Duik, Fr. Naereboutstraat 26, IJmuiden-O. Santpoort-dorp Meisje over auto geworpen; ongeluk met goede afloop Zaterdag gebeurde er omstreeks kwart voor negen op de Rijksweg onder Santpoort een ongeluk, dat bijzonder goed afliep. De 12-jarige W. v. G„ wonende aan de Rijks weg, stak plotseling de rijbaan over en werd aangereden door de personenwagen van een IJmuidense vishandelaar, die uit de richting van de Velser pont kwam. Het meisje werd door de hevigheid van de aanrijding over de kap van de auto ge slingerd en kwam achter de wagen op het asfalt terecht. Twee doktoren en de heer A. P. Bakker van het Velsense Rode Kruis waren spoedig ter plaatse maar konden niets meer aan 't kind vinden dan een dij beenfractuur. Zij werd, nadat de breuk ter plaatse gespalkt was, naar het IJmui dense Antonius Ziekenhuis overgebracht. Castricum Vitesse gaf gymnastiekuitvoering Een groot aantal grote en kleine dames- en herenleden van Vitesse bracht Zater dagavond in zaal Roozendaal te Castricum het publiek in vervoering met hun goed uitgevoerde rhythmische oefeningen, die in vlot tempo uitgevoerd werden. Hoewel het programma aanvankelijk wat overla den leek, zorgden de vlotte afwerking en de lardering met aardige schetsjes voor een bijzondere plezierige avond. De K, J. B.-band verzorgde de begelei dende muziek. Vooral Dirk Schermer oogstte met zijn rustig en beheerst uitge voerde brug- en rekoefeningen veel (bijval en ook de zuiver-rhythmisch uitgevoerde hoepeloefeningen der dames vielen erg in de smaak. De avond werd besloten door de „Vit£sso's". per rol Oe grootste en <fe£este! Reünie Heidemaatschappij Zaterdagavond hield de Personeelsvereni ging van de Nederlandse Heidemaatschap pij in Noordholland haar jaarlijkse x-eünie in zaal Box-st le Castricum. Het toneelge zelschap van het P.W.N. uit Bloemendaal vulde de avond gedeeltelijk ipet de opvoe ring van W. Dumont's blijspel: „Telefoon voor mijnheer, telegi-am voor mevTOuw". Verder werd er dansmuziek gespeeld door J. L. Westerman's band „Levensgevaar lijk". De heer Kooiman, vooi-zitter van de personeelsvereniging van de N.H.M. deelde in zijn openingswoord mede, dat met de traditie van een cabaretavond gebroken was. Over het blijspel was het enthousiasme niet overweldigend. De spelers waren stuk voor stuk weinig rolvast en de souffleur kwam daardoor tot in de vei-ste hoeken der zaal duidelijk tot zijn i-echt. In zijn slotwoord deelde de heer Kooi man mede, dat dit de laatste reünie was, die hij als voorzitter van de personeels vereniging zou meemaken, daar hij als op zichter van de Rijkswatei-staat in Venlo emplooi heeft gevonden. Mej. Derks dankte namens de perso- neelsvei'eniging de heer Kooiman en wens te hem in zijn nieuwe functie veel succes. Uit naam van de personeelsvereniging ont ving de heer Kooiman een boekwerk en zijn vrouw kreeg een bouquet. Schaakclub „De Pion" Uitslagen der gespeelde competitie-par tijen: C. J. Heeck-not. v. Cranenbiu-gh 10; v. Ravenzwaay-B. Beentjes 10; H. Tieni- sti-a-C. Bennes 01; Th. de Smaten-dr. De Jong 10: P. Zwart-not. v. Cranenbui-gh 01; C. J. Ileeck-Th. de Smaten 10; Walt. Uhl-dr. De Jongh 10. Bij het 12e Hoogoven Schaaklournooi te Beverwijk behaalde Wei-ner Uhl in een vierkamp de eerste prijs. Beverwijk Bijenhouders rond de groene tafel In veilinggebouw^ 't Centrum heeft de af deling Beverwijk'van de Nederlandse ver eniging tot bevordering der bijenteelt haar jaarvergadering gehouden. Na een inlei dend woord van de voorzitter de heer B. ,T. Hilbers, werden de jaarverslagen voorge lezen. Het voordelig saldo bleek 230.57 te bedragen en de vereniging heeft onder de leden ruim 2500 kg bijen-suiker gedistri bueerd. Deze suiker gebruikt men om de bijen 's winters van voeding te voorzien, daar dan de honingvoorraad wordt weg gehaald. De secretaris, de heer Jb. Kose, ver meldde, dat de vereniging 48 leden telt en ruim 200 bijenvolken onder haar hoede heeft. De verstandhouding met de zuster verenigingen in Heilo en Velsen is zeer goed te noemen. De vereniging zal ook in het komende jaar weer de bijenkasten trachten onder te brengen in de koolzaadvelden en de bloeiende klaver. Ten gerieve van de leden zal de vereni ging een h^pingslinger kopen. Een verloting van verschillend bijen materiaal vormde het slot van deze ver gadering. „D.O.K." verloor van „Achilles" Dat er in Beverwijk grote belangstelling bestaat voor de krachtsport bewees Zaterdag avond de geheel gevulde zaal van het vei linggebouw „Het Centrum", waar de Bever- wijkse krachtsportvereniging D. O. K. onderlinge wedstrijden gewichtheffen en een worstelwedstrijd tegen „Achilles" uit Krommenie heeft gehouden. De Zaanse ver eniging, die kampioen van Nederland is won de worstelwedstrijd vrij gemakkelijk. De wedstrijden waren het aankijken zeker waard aangezien de Beverwijkers getracht hebben hun huid zo duur mogelijk te verkopen. De uitslagen luiden: D. O. K. 24 strafpunten, Achilles 6 straf- punten. C. Welboren won van P. Vloon in 4 minu ten 40 sec.; L. Castricum won van L. Schi'am in 5 minuten; P. Beentjes verloor van C. Hop in 9 minuten 20 sec.; L. de Bat verloor van W. Sikkens in 4 minuten 15 sec.; A. v. d. Weide verloor van J. B. Vloon in 1 minuut 20 sec.; W. Schaap verloor van J. Hop in 14 minuten 40 sec.; J. Pesch verloor van M. Joosten in 6 minuten 32 sec.; C. Welboren vei'loor van R. de Groot in 4 minuten 30 sec.: R.. Beentjes verloor van C. Luttilc in 1 minuut 4 sec.; L. Castricum verloor van de kampioen van Nederland (midden-zwaar) in 2 minuten. De bij partij ging tussen R. de Groot en M. Joosten en was bedoeld als demonstratie. De onderlinge gewichthefwedstrijd gaf enige goede staaltjes te zien. Bij de hieronder vol gende uitslagen worden achtereenvolgens meegedeeld de resultaten van het drukken, trekken, stoten en het totaal: K. Korfchover 52% 40 55 149% J. Schiever 47% 52% 75 175 J. Tabak 52% 57% 75 185 H. Gemzer 65 67% 80 212% D. Keischieter 65 75 100 240 B. de Jong 65 75 102% 242% J. Morlang 72% 72% 95 240 H. Iskes 82% 82% 110 275 F. Buys 85 90 115 290 Aangezien J. Tabak 2714 kg. boven zijn noi'male prestatie hief eindigde deze jeugdige gewichtheffer op de eerste plaats. Tweede en derde werden D. Keischieter en H. Gem zen met 2214 kg. J. Schiever eindigde met 10 kg. op de vierde plaats. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter P. Schelvis. Het was Zaterdagochtend net te laat om de verse haring van de Gorredijk (IJnx. 75) nog te lossen. De 180 kisten van schip per v. Duin, het resultaat van een week vissen in het Engelse Kanaal, zijn dus Maandagmorgen gelost. Twee nieuwe masten zijn dit week end op de motortrawlers der maatschappij Marezaten geplaatst. Aan de Zuidzijde worden deze trawlers voor de visserij in gereedheid gebx-acht. Twaalf loggers en zes kotters losten Zaterdag gezamenlijk 1300 kisten vis. Voor platvis, zoals grote schol on tong boven de 25 centimeter is Engeland een goede afnemer. Naar Frankrijk. De Rijnmond 1 en 11 (Kw. 42 en 43), van de redex-ij Parlevliet te Katwijk liggen in de haringhaven voor een reis naar Frankrijk. De loggers zijn volgeladen met zoute hai-ing welke haring deviezen oplevert. Maandag visaanvoer. Een Schevenin- ger. twee IJmuxder en zeven en twintig loggers der Katwijkervloot losten Maandag verse vis. Tien weekkotters losten geza menlijk 600 kisten platvis. Rondvis van enige betekenis v/erd weer niet aangevoerd. Het is verbazingwekkend hoe groot de liefhebberij voor de hengel- en beugvisserij, met koud en slecht weer, op en bij de IJmuider pieren blijft. De laatste dagen is er weinig of niets gevangen. Hrelt U een hers noodty plaats een „Het begon in een gracht" Het in deze streek overbekende blijspel „Het begon in een gracht", geschreven door Wim Dumont stond Zaterdagavond op het programma van de amusementsafdeling der sportvereniging „Beverwijk", waarvan de leden het Kennemer Theater te Bever wijk tot de nok vulden. Het stuik, dat ook in Beverwijk reeds talloze 'lceren voor het voetlicht is gebracht, toont de vermaarde lotgevallen van Fredei'ik Katoen, de vrij gezel-boekhouder, die plotseling in de algemene belangstelling wordt gesleurd, omdat hij de dochter van een schatrijke vader redt, een heldenfeit dat echter niet door hem, maar door zijn neef Bob van Geel is verricht. Deze durft echter niets te zeggen, daar hij op kosten van zijn. oom voor dokter behoort te studeren, maar stil letjes het pad der vliegerij is opgegaan. Na talloze verwikkelingen, waarin „het meisje van de kegelbaan" een grote rol speelt, komt alles zoals bij 'n blijspel dat zich zelf x*especteert hoort, weer op zijn pootjes te recht. De toneelgroep van „Bevei~wijk" be gon het eei-ste bedrijf wat zwak, doch kwam er later veel beter in. Zonder aan het spel van de anderen afbreuk te doen, willen wij wijzen op de goede vertolking, die de heer J. Vlottes gaf van de rol van Frederik Katoen en het rake spel van de heer H. van Lint als Bob van Geel. Het welkomstwoord werd gesproken door de heer C. Smit. Na afloop werd nog enkele uren gezellig gedanst op de muziek van „De Bianca's". Heringa Wuthrich HAARLEM Elcctrische Installaties Luidsprekende telefoon-installaties (Adv.) Agenda voor Beverwijk MAANDAG 23 JANUARI. Kennemer Theater, 7 en 9 uur: „Straat der verleiding". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De ver strooide professor". W. B. Theater, 8 uur: „De dodensprong". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „South of St. Louis". DINSDAG 24 JANUARI. Kennemer Theater, 7 en 9 uur: „Straat der verleiding". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De ver strooide professor". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „South of St. Louis". Raadhuis Beverwijk, 3 uur: Spreekuur wethouder Openbax-e Werken en OndexTvijs, Kunsten en Wetenschappen. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 19) Dank u, juffrouw. Dan weet ik voor het ogenblik genoeg. Dan kunt u nu wel naar bed gaan. En uw man ook. Prins, breng dan nu Betsie Kurkmans hier. Betsie's entree in het kamertje van de amanuensis werd voorafgegaan door de luide opmerking van de rechercheur. Nee meid, daar kan ik niet aan be ginnen! Ik ben Van Beek niet. Als ik alle meissies wou zoenen die ik voor verhoor moest binnenbrengen had ik wel dagwerk! De inspecteur had nog juist voordat de deur openging zijn gezicht weer in de plooi! Gaat u zitten, verzocht hij koel. Bet sie, een soort populaire uitgave van een filmster en zéér decoratief in haar ge bloemde peignoir, wierp een veelzeggende blik Hij begreep onmiddellijk dat deze nieuwe getuige een sterk gevoel voor het dramatische bezat, en aangezien het dra- fcatische hem in deze zaak van te veel kostbare tijd zou beroven, klonk zijn stem ijziger dan ooit. Zijn aandacht was uitslui tend voor de papieren in zijn dossier. De korte inhoud van Betsie's overvloe dige mededelingen was, dat zij niets ge hoord en niets gezien had, daar zij op het fatale ogenblik geslapen had: de diepe slaap der onschuldige jonkvrouw. Moe had haar om tien uur naar bed gestuurd, Moe was daar altijd erg streng op._ Moe wat- ouderwets: ze mocht nou ook nóóit eris. Moe Dank u juffrouw, viel hij haar al spoedig in de rede. Ik weet al genoeg. Gaat u maar weer naar bed. Slapen?? vroeg Betsie onthutst en staarde de onvriendelijke politieman ver wijtend aan. Bedoelt u.is het dan al afgelopen? Precies."En ga nu maar gauw. Prins, breng haar weg, maar geen gijntjes, hoor! Betsie, gepikeerd, drapeerde haar ochtend gewaad in schilderachtige plooien om zich heen en ensceneerde een indrukwekkende aftocht. De rechercheur grinnikte. De deur viel dicht en de inspecteur zuchtte even: deze laatste verhoren hadden geen enkel nieuw gezichtspunt opgeleverd. Hij had nu voorlopig alle getuigen gesproken; hij moest nu zijn gedachten maar eens orde nen. Deze diefstal met geweldpleging was een ernstig feit, omdat het hier ging om een wetenschappelijke uitvinding van grote handelswaarde; een uitvinding waarvoor ieder pharmaceutisch concern zeker graag een millioen zou willen neerleggen. Het was niet onmogelijk dat een dei-gelijk con cern in dit geval de daarvoor in aanmer king komende insiders had omgekocht en door deze diefstal de betreffende gegevens in handen gekregen had. Het zou niet de eerste maal zijn dat er een dergelijke dief stal gepleegd werd, al werd'het feit dit maal nog verzwaard door de aanslag op professor Wyarda. Een aanslag, die ge makkelijk de ernstigste gevolgen had kun nen hebben voor deze oude man. Die insiders waren hier alleen de beide assistenten, daar er geen enkele andere student tot dit laboratorium werd toege laten en ook de amanuensis slechts hoogst zelden de één of andere handreiking ver richtte. De beide assistenten waren van alles op de hoogte, wisten van het belang van de uitvinding af en hadden niet de vrije beschikking over alle gegevens. Zij wisten bovendien beiden óf John Cam den wist het alleen dat de professor zijn belangrijke cahiers in zijn tas had meegenomen. Peter Landt de eerste assistent, maakte een uitgesproken gunstige indruk. Een ge- leex-de, een open, trouwhartig en ongecom pliceerd mens. Bescheiden in zijn levens behoeften, slechts levend voor zijn werk. Hij was om elf uur niet boven geweest. Er was in deze zaak geen enkel feit dat1 tegen hem aangevoerd kon wórden, behalve dan die hoogst zonderlinge zweem van Violettes de Parme die de speurneus van x-echercheur Prins ter hoogte van zijn schouder had menen te moeten opsnuiven. Die speurneus had reeds meermalen tref fende resultaten bereikt in het nasnuffelen van duistere zaken en ook ditmaal had de neuswijze x-echercheur een onverwachte steun ontvangen in de verklaring van de professor zelf, die sprak van een juffrouw met een kapperslucht. Wie was die juf frouw met de kapperslucht geweest en wat was ze 's avonds om elf uur in dit gebouw komen doen? Waarom had ze die kappers lucht, waaraan ze toch gemakkelijk her kend zou kunnen worden, met zich mee gedragen als ze van plan was geweest om een moordaanslag te doen op professor Wyarda? En hoe zou ze gelijktijdig de pro fessor hebben kunnen neerslaan en van zijn papieren beroven en tevens zoals Prins dat wilde zich in dit kamertje hebben laten kussen door de assistent Landt? Inspecteur Renkevoort fronste na denkend zijn wenkbrauwen. De tweede assistent, de jonge Engelsman uit Cambridge, maakte geen gunstige, maar ook geen ongunstige indruk. Hij maakte een gecompliceerde indruk. In zijn gehele houding: zijn manier van binnenkomen, zijn plaatsnemen op de stoel, zijn reactie op de eerste vragen, was iets defensiefs geweest, iets alsof hij op zijn hoede moest zijn of het een en ander wilde vex-bergen. Hij was pas losgekomen bij het spreken over zijn werk. Maar daarna, bij de fouil lering van zijn zakken, was hij weer in zijn schulp gekropen, was verward en on zeker geworden en had een nerveuze in druk gemaakt. Hij had zijn vest open- en dichtgeknoopt en de knopen waren aan zijn vingers ont glipt: de tweede, de derde, de vijfde. Waarom zag hijzelf nog aldoor voor ogen die witte vingers, die het vest ontknoopten? Er was iets geweestiets dat rxiet ge woon washij kon het zich niet beden ken! Hij stak nu toch weer een sigaret op en ijsbeerde door het kamertje. John Cam den, een heel bijzondere jongeman met een bijzonder gezicht. Een edel gezicht mt dat prachtige voorhoofd en die besliste mond. Maar zijn ogen waren ondoorgron delijk. Even ondoorgrondelijk als zijn eigen persoonlijkheid: een wetenschappelijk man met een schat van kennis, een onderzoeker van de eerste rang, de tweede assistent van een zo exclusief geleerde als professor Wyarda. De vingers die het vest ontknoop tenen de binnenzak had toch niets verborgen gehouden. Zou John Camden de man zijn 'die professor Wyarda met een stuk hout had neergeslagen? Zijn voet stappen konden licht zijn, snel en licht als die van een vrouwZijn handen waren tenger, maar gespierd.... Maar het meest obscuur was de figuur van miss Camden, de zuster van wie hij een open, geadi'esseerde brief in zijn bin nenzak droeg en waarover hij zich niet wenste uit te laten. De zuster, die geen vaste verblijfplaats had en geen werkge ver; de zuster die nergens was en alleen „misschien" morgen hier zou komen. Een onwaarschijnlijke, duistere figuur op de achtergrond van deze zaak; half Engels, half Nederlands en waarschijnlijk zeer aan trekkelijk als ze leek op deze broer. Ver moedelijk ook begaafd, internationaal ge oriënteerd en altijd x~eizend. Kwam het alles niet veel te mooi uit? De zustei-, die haar broer kwam opzoeken of afhalen in het laboratorium en daarbij „toevallig" al leen Peter Landt aanti-of omdat haar broer beneden naar een nieuwe lamp zocht waar van hij de voorganger om vijf voor elven opzettelijk gebroken had. Peter Landt en een zeer aantrekkelijk meisje, glimlachend en hem loodsend naar dit kamertje dat nooit afgesloten was naar de gang. Een heel gemakkelijke, goedkope truc! En on derwijl deed John Camden het werk, wachtte de professor op, waarvan hij wist dat hij klokke elf zou arriveren, sloeg hem op het hoofd met een houtblok waarvan de vingerafdrukken spoedig weggewist zouden zijn in de regen en griste de noodzakelijke papieren uit de tas. Het zusje, met de ca hiers, had het gebouw snel door de voor deur verlaten. Het klopte allemaal als een bus. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3