Umuider Courant Haarlems Dagblad Westerling trok weg uit Bandoeng na Nederlandse bemiddeling 64e Jaargang No. 19458 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van cn ©prrrtjtc tkiarlrmBrtsc <£ourant cïiuto Dinsdag 24 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Dam late. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen P®r week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Ultimatum van Nederlandse Hoge Commissaris aan „rebellen en deserteurs" DJAKARTA, 24 Januari (Reuter)- De Indonesische regering heeft hedenochtend vroeg een verklaring uitgegeven, waarin wordt bevestigd, dat de troepen van Wes terling Bandoeng hebben verlaten. Er wor den geen redenen voor deze taktiek van Westerling opgegeven. In de verklaring wordt verder gezegd, dat zich onder de troepen van Westerling 300 Nederlanders bevonden, die kort geleden uit hun troepen afdelingen waren gedeserteerd. De Indone sische regering had de Nederlandse regering er herhaaldelijk op gewezen, dal de moge lijkheid van desertie naar Westerling be stond voor de in en om Bandoeng gelegerde Nederlandse troepen. De Nederlanders had den de verzekering gegeven, dat zulks niet zou geschieden. Daarop waren verschillende eenheden van de T.N.I. voor het volbrengen van een taak naar elders gezonden. „Wes- terlings gewapende benden, gesteund door Nederlandse deserteurs hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om Bandoeng binnen te rukken", aldus de verklaring, die besluit: „Er zijn reeds operaties tegen de troepen van Westerling begonnen, welke voortgezet worden." De Indonesische autoriteiten hebben te Djakarta twee Nederlanders gearresteerd. Het betreft een journalist en een vroegere Nederlandse ambtenaar in Indonesië. Indonesische functionarissen, die uit Djakarta te Singapore zijn aangekomen, hebben verklaard, dat de Hoge Commissaris dr. Hirschfeld, een ultimatum aan de „re bellen en deserteurs" in Westerlings leger in het gebied van Bandoeng heeft gericht. In het ultimatum wordt gezegd, dat de Nederlandse troepen in samenwerking met de T.N.I. krachtig zouden optreden, indien deze rebellen en deserteurs niet onmiddel lijk naar hun eenheden terug zouden keren. Minister Van Maarseveen: scherpe afkeuring DJAKARTA, 23 Januari (Aneta). Aneta heeft minister Van Maarseveen, die zich zoals bekend te Djakarta bevindt, ge vraagd wat zijn mening over de aetie- Westerling is. De minister antwoordde hier op, dat hij terzake alleen een mening" heeft voorzover hierbij Nederlanders zijn betrok ken of personen, die onder Nederlands com mando staan of hebben gestaan. In aan sluiting op hetgeen de Hoge Commissaris reeds 10 Januari hierover heeft gezegd, sprak ook minister Van Maarseveen zijn scherpe afkeuring over hun optreden uit. De minister voegde hieraan toe. dat hij wil aannemen, dat deze personen niet beseffen welke grote nadelen er door hun optreden" dreigen. De minister merkte op, dat het voor hen op. dit moment nog niet te laat is om een wending ten goede te maken, maar dat zij als zij dit nalaten dadelijk te doen, het zeer snel te laat zal zijn, omdat van Nederlandse zijde dan de strengste maat regelen te verwachten zijn. Generaal-majoor Van Langen, chef van de generale staf van het K.N.I-.L. heeft zich per vliegtuig naar Bandoeng begeven om zich op de hoogte te stellen van de toestand waarin de Nederlandse troepen aldaar zich bevinden. Nederlandse bemiddeling Generaal-majoor Eagles heeft Dinsdag ochtend te Bandoeng een verklaring afgelegd, waarin hij zegt. dat hij en zijn staf bemiddelend zijn opgetreden, waardoor de actie van Westerling werd stopgezet, terwijl de leiders van de groepen werden bewogen de stad te verlaten. Engles verklaarde geen enkele verantwoording te kunnen en willen dragen voor eventuele deserteurs van het K.N.I.L., die zich bij Westerling aangesloten hadden, evenmin als de T.N.I. verantwoording kan nemen voor de T.N.I.-deserteurs, die zich in de ge lederen van Westerling bevonden. Van Indonesische zijde wordt medege deeld: Maandag tussen 13 en 14 uur werd de T.N.I. door generaal Engles verzocht het schieten te staken, opdat hij zijn eigen leger kon consigneren, aldus de bekendmaking. Om 16 uur werd de T.N.I. bevel gegeven de posten wederom te bezetten. Om 17 uur trok de bende zich terug. Om 18 uur was de stad weer geheel rustig en stond zij onder het militair bestuur, waardoor massamoord werd voorkomen. Thans wordt een onderzoek ingesteld naar de omvang van het aantal slachtoffers en is men bezig met de identificatie. Op het volk wordt een beroep gedaan rustig te blijven en zijn dagelijkse bezigheden nor maal voort te zetten. De handhaving van rust en orde is weer veilig in handen van het leger en politie. De correspondent van Reuter te Bandoeng bericht, dat de Nederlandse troepen gedu- Engels-Nederlandse handelsbesprekingen Gedurende de afgelopen drie dagen zijn de besprekingen tussen een Engelse en een Nederlandse delegatie omtrent het verloop van de Engels-Nederlandse handel in 1950 voortgezet. Er werd aanmerkelijke vooruitgang gemaakt ten aanzien van het wederzijds verlenen van invoermogelijk- heden voor die goederen, waarvoor de kwantitatieve beperkingen niet zijn opge heven door de verschillende maatregelen tot vrijmaking van de handel, die de beide regeringen genomen hebben overeenkom stig de besluiten van de raad van de orga nisatie voor Europese economische samen werking. Voorts is er van 'gedachten gewisseld over de aankoop van voedingsmiddelen voor regeringsrekening door Engeland, waaromtrent de twee delegaties nu aan hun regeringen rapport zullen uitbrengen. Men hoopt de besprekingen in de naaste toekomst te kunnen hervatten. Inmiddels Wordt de handel op de bestaande voet Voortgezet. rende de periode, die verliep tussen het terugtrekken door de troepen van Wester ling om 17 uur gisteravond en de, aankomst van eenheden per vliegtuig hedenochtend Bandoeng beheersten. Men meent., dat de strijdkrachten van Westerling zich in de bergen ten Noord-Westen van de stad be vinden. Een woordvoerder van de Neder landse strijdkrachten alhier verklaarde, dat ongeveer 50 gedeserteerde Nederlandse mi litairen vrijwillig naar hun onderdelen waren teruggekeerd na het terugtrekken van Westerling. Ongeveer 100 Indonesische militairen, die enige weken geleden over liepen naar Westerling, zijn volgens berich ten op hun posten in Pasoendan terugge keerd. De troepen van Westerling bleven ge durende hun bezetting van Bandoeng goed gedisciplineerd. De regering van Pasoendan is blijkbaar machteloos. Men is van mening, dat de eenheden van Westerling de bergpassen naar Djakarta beheersen en dat zij pogingen om de stad te versterken, zouden kunnen verhinderen. Nederlandse soldaten staken de duim op naar de strijdkrachten van Westerling, toen deze langs hun barakken kwamen. Indone sische leden van het K.N.I.L: toonden zich openlijk verheugd, doch hadden strikte orders van de Nederlandse officieren om in het kamp te blijven. Volgens het te Djakarta verschijnende blad „Indonesia Raya" zouden bij de ge beurtenissen van gisteren te Bandoeng 59 leden van de T.N.I. zijn gedood. Onder hen zouden zich overste Lembong, diens adju dant Leo Kailela en majoor Djokosoetikno bevinden. Volgens genoemd blad zouden de T.N.I.'ers, die gedood zijn. zich ongewapend op straat hebben bevonden. Truman riep militaire autoriteiten bijeen President Truman heeft Maandagavond onverwacht een vergadering van Amerika's vooraanstaande leiders op militair- en de fensiegebied belegd. De bekendmaking van het Witte Huis heeft aanleiding gegeven tot de veronderstelling, dat een beslissing op handen is over de vraag, of de V.S. met de productie van de waterstofbom zul len beginnen. Aan de bijeenkomst werd deelgenomen door generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van chefs der Ameri kaanse generale staven, generaal IJull. de minister van Defensie Louis Johnson, de minister voor Legerzaken Gordon Gray, de minister van Marine Francis Matthews, de minister voor de Luchtstrijdkrachten Stuart Symington, de chef van de generale staf van de Amerikaanse luchtmacht gene raal Hoyt Vandenberg, admiraal Forrest Sherman en de chef-staf van het leger, generaal Lawton Collins. De minister voor Legerzaken, Gordon Gray, heeft verklaard, dat de kwestie van de waterstofbom niet besproken is. De secretaris van de president, Charles Ross, zeide, dat de vergadering bijeengeroepen was teneinde president Truman op de hoogte te houden van de stand der bewa pening. Dit was de derde vergadering van deze soort. Ross weigerde mede te delen welke war pens-besproken waren, Op twee na waren alle leden van het kabinet vertegenwoor digd. De volgende bijeenkomst zou binnen drie maanden gehouden worden. Amerikaanse mijnstaking gaat door PITTSBURG. Negentigduizend mijn werkers van de vakbonden van John Lewis, een meerderheid van -/$ hebben besloten de staking voort te zetten in weerwil van de oproep van Lewis om het werk te her vatten op basis van drie werkdagen per week. Ernstig incident in Malang Twintig doden? (Van onze correspondent) In Malang heeft zich Zaterdagavond om streeks 6 uur plaatselijke tijd een ernstig incident voorgedaan. Naar aanleiding van een ruzie tussen een militair van het KNIL en een Indonesische politie-agent ontstond een schietpartij tussen Nederlandse troepen en de TNI, welke ruim twee uur duurde Aan weerszijden vielen slachtoffers. Vol gens voorlopige berichten werden zeven militairen van de TNI, drie van het KNIL en Koninklijke Landmacht benevens tien burgers gedood. Voorts waren er verschei dene gewonden. Sinds het incident lopen de Nederlandse militairen ongewapend op straat. „Redder van Hitier" gaf enormiteiten ten beste Zijn opvolger viel flauw Een voormalige Duitse generaal-majoor Otto Ernst Remer. die in 1944 het complot tegen Hitier verijdelde, verklaarde Maan dagavond, dat eens de legende van Duits- lands collectieve schuld en het „sprookje van de nazi-concentratiekampen" zouden verdwijnen. Het woord voerend op een vergadering' van de extreme nationaal- socialistische rijkspartij te Lüchow, nabij Liineburg, kenschetste hij de beschuldi gingen tegen het Duitsland van Hitier als ..bakerpraatjes". Volgens hem was het eveneens onzin te spreken van Duits verzet tegen het régime van Hitler. Dr. Fritz Doris, leider der partij, die de volgende spreker zou zijn. viel flauw toen hij het podium, waarop de vroegere Duitse kei zerlijke adelaar prijkte, beklom. Hij werd de zaal1 uitgedragen zonder dat hij een woord had gezegd. Amerikaans-Indonesische Kamer van Koophandel opgericht Een groep Amerikaanse maatschappijen, die belang hebben bij de handel met Indo nesië. heeft een Amerikaans-Indonesische Kamer van Koophandel opgericht, zo werd te New York bekend gemaakt. India wordt republiek Het woord is aan Stendhal: Ik houd veel van spreuken-ver zamelingen, zelfs middelmatige. Zij doen mij een soort gewetens onderzoek houden. Op 26 Februari zal in New Delhi de Indiase republiek ivorden geproclameerd Atoomenergie voor medische doeleinden Een zegsman van de Amerikaanse com missie voor. atoomenergie heeft verklaard, dat door de atoomenergie mer levens ge red zijn dan bij de bombardementen met atoombommen op Hiroshima en Nagasaki" 'verloren gingen. Dr. John Bowers, plaatsvervangend di recteur van de afdeling biologie en genees kunde, heeft een opsomming gegeven van de verschillende afdelingen, waar atoom energie gebruikt wordt voor medisch on derzoek. Hij verklaarde dat radio-actieve isotopen de artsen helpen de mysteries van de chemische processen in het lichaam op te lossen. -Hij zeide verder dat de behandeling met radio-actieve isotopen in het bijzonder met succes was toegepast bij kanker van de schildklier. Hij achtte dit een veiliger middel dan het gebruik van radium. Geruime tijd heeft de IJmuidense trawlervloot stil gelegen, doen gisteren hebben enkele vissersschepen weer het ruime sop gekozen. Hier veriaat een der trawlers zijn plaats tussen zijn opgelegde soortgenoten aan de Zuidzij. De commandant van het leger van de „Ra toe Adil", de voormalige reserve-kapitein van-het K.N.liL. Westerling. Nieuwe resolutie inzake de status van Oost-Java SOERABAJA, 24 Januari (Aneta) Het comité tot vaststelling van de status der negara Oost-Java heeft een resolutie aangenomen, volgend op de resolutie van December, waarin geëist werd, dat de negara zich tot opheffing bereid zou ver klaren, waarna de nieuwe status geregeld zou worden. De nieuwe resolutie zegt, dat het comité zich aan de regering van de R.I.S. onderwerpt op voorwaarde, dat geen plebisciet gehouden wordt, dat de rationa lisatiecommissie bij de uitvoering van haar taak de hulp van het comité zal inroepen en dat bij de reorganisatie van het ambtena renapparaat gelet zal worden op de poli tieke aanvaardbaarheid, de deskundigheid en rechtschapenheid van de ambtenaren. Het comité, dat is samengesteld uit ver tegenwoordigers van 19 partijen, is tegen het plebisciet, omdat dit zijns inziens te veel tijd zou vorderen en omdat volgens het comité aan de volkswil voldoende dui delijk uitdrukking werd gegeven in de resoluties, die verschillende plaatsen in Oost-Java de laatste tijd hebben aange nomen. President van India gekozen De Indiase constituerende vergadering heeft vandaag met algemene stemmen dr. Radjendra Prasad gekozen als president van de nieuwe republiek India, die Don derdag zal worden geproclameerd. De pre sident is 65 jaar oud en was tot dusver voorzitter van de constituerende vergade ring. Hij was een intiem vriend van Ghandi cn actief strijder voor de bevrijding van India. Nazi's en Wehrmacht-officieren als smokkelwaar „Aufbau", een in het Duits en in het Engels verschijnend Amerikaans week blad te New York, meldt dal samenwer kende leden van de Amerikaans, Italiaanse en Oostenrijkse politie een bende hebben opgerold, die zich erop toelegde oorlogs misdadigers, leden van de voonnalige Duitse nationalistische partij en officieren van het vroegere Duitse leger over de Zuid- Duitse grens naar Oostenrijk en Italië en vervolgens naar Spanje en Zuid-Amerika te smokkelen. De verzamelplaats voor de transporten menselijke smokkelwaar was een herberg in de nabijheid van de Oos tenrijkse grens. Zij, die op deze wijze uit Duitsland weg wilden, moesten 250 mark per persoon betalen. Atoombesprekingen tussen Engeland, Amerika en België Een woordvoerder van het Britse depar tement van Buitenlandse Zaken heeft heden medegedeeld, dat Gi'oot-Brittannië, de Verenigde Staten en België op 30 januari te Washington besprekingen zul len beginnen over „algemene kwesties van wederzijds belang op het gebied van de atoomenergie". In Londense politieke kringen wordt verondersteld dat de besprekingen betrek king zullen hebben op de voorziening met uranium uit de Belgische Congo. Volgens een in de oorlog gesloten overeenkomst had Engeland reclxl op een deel van dit uranium doch hel heeft de V.S. dit aan deel laten gebruiken. Amerika zal bij de besprekingen ver tegenwoordigd worden door George .Per kins, assistent-staatssecretaris. België door baron Robert Silvercruys, Belgisch am bassadeur te Washington, Engeland door de Britse ambassadeur sir Oliver Franks. Aigemene verkiezingen in Joegoslavië op 26 Maart In Joegoslavië zullen op 26 Maart alge mene verkiezingen worden gehouden, zo heeft het presidium van de Nationale Ver gadering meegedeeld. De Nationale Vergadering heeft Zaterdag een nieuwe kieswet aangenomen, waardoor de verkiezing van candidaten, die niet tot het door de communisten beheerste Volks front behoren, mogelijk wordt. Giuliano's bende wordt gedecimeerd De speciale politiemacht, die zoekt naai de bende van de Siciliaanse bandieten koning Salvatore Giuliano, heeft de afge lopen 24 uur weer vier bendeleden gear resteerd. In totaal rijn bij de operaties van de laatste dagen 27 bandieten gevangen genomen. Een enorme hoeveelheid wapens en munitie is gevonden in schuilplaatsen van de bende, waaronder twee stukken veldgeschut, twee mortieren en ook twee radiozenders. V erkeersmoeilijkheden tussen Berlijn en het Westen BERLIJN, 23 Januari (Reuter). De Britse commandant te Berlijn, generaal- majoor G. K. Bourne, heeft aan een lunch in de Britse persclub te Berlijn verklaard, dat recente „verkeersmoeilijkheden" bij de spoorwegen, op de waterwegen en op de autoweg tussen Berlijn en West-Duits- land zeer zeker geen deel uitmaken van enig Russisch plan om Berlijn weer te blokkeren. Generaal Bourne zeide: „Sedert de opheffing van de blokkade van Berlijn in Mei hebben we vele van dergelijke ver- keersverstoppingen meegemaakt en ik ben er van overtuigd, dat zij vrijwel alle zijn toe te schrijven aan onoordeelkundig op treden van de Russen of aan misverstand tussen de Oost- en de West-Duitse auto riteiten". Van de zijde van het West-Duitse minis terie van Verkeer is medegedeeld, dat de autoriteiten van de Russische zone het wegverkeer bij Helmstedt ophouden, soms acht uur lang. Een woordvoerder van het West-Duitse ministerie van Vervoer verklaarde, dat de Sovjet-Russische grenswachten een gron dig onderzoek- instelden naar alle voer tuigen, die van het Westen naar het Oosten rijden, via Helmstedt Er werden ongeveer zeven auto's per uur doorgelaten. Maandag namiddag had zich voor de controlepost een file van enkele honderden auto's ge vormd. Volgens een Britse woordvoerder werden de moeilijkheden veroorzaakt doordat hel controlepunt te Marien born een nieuwe Sovjet-Russische commandant heeft ge kregen, die er op stond, dat de bestaande orders over het controleren van vracht auto's en documenten naar de letter wer den uitgevoerd. Bijgestaan door de Oost- Duitse volkspolitie, werden facturen van alle goederen en een schriftelijke garantie van de koper te Berlijn of in de Sovjet- zóne, dat hij de goederen zou accepteren, vereist, aldus dê verklaringen der chauf feurs. Ontbraken deze papieren, dan Wer den de goerdëren in beslag genomen, waar na de auto's naar Berlijn mochten door rijden. Volgens mededeling van een Britse be ambte aan het controlepunt te Helmstedt kunnen de auto's van de Westelijke ge allieerden op de gebruikelijke wijze de grens passeren, doch onderwerpen de Sov jet-Russische autoriteiten de Duitse vracht auto's aan een grondig onderzoek. Slechts vier auto's per uur worden doorgelaten. „I.e Mande" constateert toenemende spanning Het, invloedrijke Franse blad „Le Mon de" signaleert in een hoofdartikel een „toe nemende spanning in de Frans-Duitse be trekkingen, sedert het bezoek van Robert Schurnan aan Duitsland in de vorige week". Het blad spreekt van een „offen sief, dat wordt geleid door de Duitse kan selier, dr. Adenauer, tezamen met. ver scheidene leden van zijn regering, ofschoon dezelfde personen nog geen twee maanden geleden tekenen van matiging vertoonden" „Is Adenauer gezwicht voor verschillen de invloeden of is de vijandige sfeer door hemzelf geschapen?", vraagt „Le Monde" zich af. Jeruzalem hoofdstad van Israel Het Israëlische parlement heeft Maan dagavond laat een ontwerp-resolutie van het kabinet goedgekeurd, waarbij Jeruza lem tot hoofdstad van het land wordt ge proclameerd.' Fins antwoord aan Moskou De Finse gezant te Moskou Sundström heeft thans een antwoordnota overhandigd op de Russische nota van 31 December, waarin om uitlevering van een driehonderdtal als oorlogsmisdadigers bestempelde personen werd 'verzocht. Volgens de Finse nota zijn slechts vier personen aangehouden kunnen worden, namelijk twee vrouwen, die door huwelijk de Finse nationaliteit hebben ver worven, een man, die vorig jaar als Fin is genaturaliseerd, en een statenloze. Hun identiteit wordt nader door de politie on derzocht. De nota besluit met te zeggen dat de Finse regering geen pogingen achterwege zal laten om haar verplichtingen volgens het vredesverdrag na te komen. Zij wil ook gaarne op alle manieren handelen in over eenstemming met het verdrag van vriend schap en wederzijdse militaire bijstand met de Sovjet-Unie. Tegelijkertijd streeft de Finse regering er naar, aldus de nota, de verplichting na te komen, die Finland heeft als lid van de volkengcmeenschap. die het internationaal recht eerbiedigt. Reuter vex-neemt uit gewoonlijk wel ingelichte diplomatieke bron, dat Finland niet van plan is de drie aangehouden Fin nen te deporteren. Repatriëring Nederlandse troepen in snel tempo 'S-GRAVENHAGE. 23 Januari. Zoals reeds eerder werd medegedeeld, zal ter stond na de inscheping van de laatste on derdelen der 7 December divisie de repa triëring der overige zich in Indonesië bevindende Nederlandse troepexx met on verminderde snelheid worden voortgezet. Teneinde de repatx'iëring dezer troepen zoveel mogelijk te bespoedigen, heeft, de minister van Oorlog bevorderd, dat door het directoraat-generaal van Scheepvaart pogingen in het werk zijn gesteld naast de reeds eerder aangetrokken schepen nog meer buitenlandse scheepsruimte te char teren. In de eerste plaats heeft genoemd di rectoraat-generaal nog enkele Britse schepen voor troepenvervoer gecharterd, namelijk de „Atlantis", de „Georgic", de „Cheshire" en de „Empire" (die x-eeds een reis met Nederlandse troepen gemaakt heeft). Bovendien is men er in geslaagd dank zij de medewerking van de Franse regering het passagiersschip „Pasteux-", het gi-ootste thans bestaande troepenschip, te chartei-en voor een reis van Indonesië ïxaar Nederland. Dit schip heeft een capa citeit van circa 4000 man en kan de af stand Tandjong Priok-Nederland in 18 dagen afleggen. Dit betekent derhalve een record, zowel wat betreft capaciteit als snelheid. Behalve op dit schip heeft men texi slotte voor één of meer reizen beslag kun nen leggen op de volgende schepen van de I.R.O., de internationale vluchtelingen - ox-ganisatie, die het vervoer van verplaat ste personen verzorgt: de „Goya", „Skau- gum", „Castel Bianco", „Nelly" en „Fair- sea". Deze schepen vervoeren verplaatste per sonen naar Australië. Op de terugreis zul len zij te Tandjong Priok Nedexdandse troepen aan boord nemen ïriet bestemming Nedex-land. Eerste Kamerlid stelt vragen aan de minister van Justitie Het Eex-ste Kamerlid de heer Reijers (C. H.) heeft aan de minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat op Dinsdag 10 Januari een aantal politieke delinquenten, verblij vende in de cellenbarakken te Schevcnin- gen, 's morgqns omstreeks zes uur zonder voorafgaande waarschuwing, na gefouil leerd te zijn, met achtexdating van kleding en alle hun toebehorende papieren, in nachtgewaad naar het Huis van Bewaring zijn ovex-gebracht en daar geïsoleerd zijn opgesloten? Kan de minister mededelen, op wiens last deze ongebruikelijke en laakbare wijze van overbrenging is geschied, welk doel er mede wex-d beoogd, waax'om deze mensen zijn ge ïsoleerd en welk gebruik er van hun schrifturen is gemaakt? Kan de minister, daar onder deze gedeti- neei'den personen voorkomen, die onder leiding van mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, procux'eur-fiscaal bij de Bij zondere Raad van Cassatie, werkzaamheden verrichten voor de Parlementaire Enquête commissie ten behoeve van haar onderzoek naar de kamptoestanden in 1945, mededelen of genoemde autoriteit in deze overbrenging is gekend, zodat hij ten opzichte van de achter te laten schrifturen de nodige maat regelen heeft kunnen treffen? Is het juist, dat voor de duur van deze bijzondei'e omstandigheden het verkeer dezer politieke delinquenten met hun raads lieden niet wordt toegelaten en dat zelfs de met hen gevoerde correspondentie wordt gecontroleerd? Kan de minister mededelen, of inmiddels kleding, eigendommen en papieren weder volledig ter beschikking van deze gedeti neerden zijn gesteld en is de minister be reid, maatregelen te treffen, opdat een zo aan Duitse methoden herinnerend optreden in het vervolg achterwege zal blijven? Inbraak bij de Bond van Mobilisatie-invaliden Maandag heeft mevrouw De Boer, echt genote van de voorzitter van de Bond van Mobilisatie-invaliden, aangifterx gedaan van inbraak in hel door de justitie ver zegelde kantoor van de bond te Drachten. Na een uitgebx-eid onderzoek vond de justitie termen aanwezig om mevrouw De Boer en een kantoorbediende te ari'esteren, meldt het A.N.P. Het onderzoek wordt voortgezet. De voorzitter van de bond, de heer P. de Boer bevindt, zich nog steeds in arrest. President Soekarno in New Delhi aangekomen NEW DELHI, 24 Januai'i. (Indian Infor mation Service). President Soekarno, die zich ter gelegenheid van de uitroeping der republiek India naar New Delhi begaf, is met zijn gezelschap aldaar aangekomen. °°Ot»ooCirxoccooooaro3nro3cyCT>rvvx*Yyxiocrtvyx»-.-i-rivv AANHOUDEND WINTERWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer mei slechts hier en daar wat bewolking en meest matige Oos telijke wind. In de nacht en ochtend matige, midden op de dag lichte vorst. 25 Januai'i: Zon op 8.32 uur, onder 17.14 uur Maan op 11.00 uur, onder uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 24 Januari: Hoog water: 7.38 en 19.53 uur. Laag water: 3.09 en 15.27 uur. Woensdag 25 Januari: Hoog water: 8.15 en 20.34 uur. Laag water: 3.39 en 16.02 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1