Niet krabben DÉBRALIIME J Nieuw Duits nationalisme Vermist jongetje bleek verdronken te zijn Bond van bloembollenhandelaren in het goud Radio geeft Woensdag Bloemlusttentoonsteüing omvat dit jaar ook interessante mechanisatie-show PANDA EN DE MEESTER*MUZIKANT Wereldnieuws lieuwe Uitgaven Dinsdag 24 Januari J950 2 IN DE WERELDPOLITIEK De gestadige groei van het Duitse natio nalisme heeft Zaterdagavond in West- Duitsland een nieuwe na-oorlogse étappe voleind, toen in Kassei, in een rokerige bierkelder, onder de klanken van „Deutseh- land iiber Alles'', de fusie tot stand kwarn tussen de twee uiterst-nationalistische par tijen van Nedersaksen en Hessen, waardoor een gelijkgerichte massa van ongeveer 700.000 rechtse extremisten onder één lei ding is gekomen. De leiding van de demagoog Franz Richter, die bekend staat als een meeslepend redenaar en een man met een krachtige wil. De „Deutsche Reichspartei", zoals het nieuwe kind heet, zal ongetwijfeld een toe vluchtsoord worden van de nationalistische franje, die aan de andere rechtse partijen in West-Duitsland wappert en zo wellicht met een-klein millioen aanhangers bij de volgende parlementsverkiezingen present zijn. Op het ogenblik beschikt zij over vijf zetels in de Bondsdag, doch ongetwijfeld zal haar invloed stijgen, niet alleen door de verwezenlijking van haar beginsel „een dracht maakt macht", die in meergenoemde bierkelder plaats had, doch vooral door het vele koren dat met handenvol op haar nationalistische molen gestort wordt. Het kan immers niemand meer ontgaan dat de gang van zaken in Duitsland meer en meer de voedingsbodem van een fanatiek nationalisme vruchtbaar maakt, een natio nalisme dat het prestige van het nieuwe Duitsland in Europa op schrikbarende wijze zou kunnen schaden en zo een politieke rust in ons werelddeel andermaal zou ver hinderen. De formatie van een vierde „Reich" is de doelstelling van deze zwartbesnorde Richter, een schoolmeester uit Sudetenland en thans afgevaardigde bij de Bondsdag. De toon van zijn Zaterdag uitgesproken rede behoeft geen twijfel te laten bestaan over de tendenzen, waarmede deze Richter het ontvlambare gemoed van de tussen twee overwinnaars geperste Duitser wil be- invloeden. Men behoeft slechts even te luisteren: „Duitse mannen. Duitse vrouwen!" Reeds de aanhef klinkt bijzonder onsympathiek. „Zij, die over Duitsland oordelen, zijn dezelfden die het hart van Europa hebben opengezet voor het. Oosten. Zij, die ons van oorlogsmisdaden beschuldigen, zijn de zelfden die Kassei, Hamburg en Bremen bombardeerden en acht millioen mensen uit de Oostelijke gebieden verdreven. Zij, die zeggen dat de Duitser een slechte sol daat was, zouden maar eens moeten ver duren wat hij geleden heeft". En de toe hoorder moet wel uit zeer slecht Duits hout gesneden zijn wanneer hij zijn hart niet voelt gloeien bij deze woorden. De heer Richter is vooral de verdediger van de „Duitse soldaleneer" zoals hij dat noemt, maar hij heeft nog talrijke andere doeltref fende pijlen op zijn boog, zoals de eenheid van Duitsland, wat ook altijd een gemeen plaats is die aanhangers kweekt. Daarbij heeft hij de steun van indrukwekkende situatie: De Oder-Neissegrens, de Saar- kwestie, het Sudetenvraagstuk. Op deze onderwerpen kan hij zowat iedere „recht geaarde" Duitser vangen. Wie heeft hem geleerd het eens te zijn met de Poolse annexatie van Opper-Silezië, de Tsjechi sche inlijving van Sudetenland en de Franse voogdij over de Saar? - Intussen zijn er talrijke kwesties in en buiten Duitsland, die heren als Richter een handje in hun verkeerde richting voort helpen. De tweespalt tussen de Oostelijke en Westelijke geallieerden daarbij nog te noemen zou een overbodigheid zijn, want het loslaten der Potsdamse overeenkomst die daaraan ten grondslag ligt is het begin geweest van de zich vermenigvuldigende reeks argumenten der nieuwe Duitse natio nalisten zó welkom voor hen dat men zou kunnen denken dat zij zelf er met ge noegen aan hebben meegewerkt. Geen wonder dat zij deze controverse en alle andere die er uit voortvloeien haastig exploiteren. Juist daarin schuilt het gevaar en juist dat stelt in het licht hoe onver antwoordelijk er door middel van Duits land met Europese belangen wordt om gesprongen. De politiek der geallieerden lijkt die verantwoordelijkheid volkomen te missen. Waar is bijvoorbeeld de eertijds zo naarstig beoefende „heropvoeding" ge stoven? Het Atlantisch pact, dat indirect een beroep doet op de Duitse militaire macht en een nieuv/e Wehrmacht in het vooruit zicht stelt in ruil voor Duitse verbonden heid aan West-Eui-opa, heeft niets te maken met de verouderde term der geallieerden: „heropvoeding van het Duitse volk tot democratie". Richter heeft die heropvoeding belache lijk gemaakt door ironische opmerkingen over de praktijk der democratie in de lan den, die „zich aanmatigen het Duitse volk democratie te willen leren!" Ook dat is een goedkoop en dankbaar middel om Duitse gemoederen in beweging te brengen. En dan de apotheose: „Wanneer de Westelijke mogendheden Duitsland naar de afgrond voeren, zullen zij zelf meegesleept worden". Dat is zelfs woordelijk Hitiers bekende sar casme. Er is wel een gesproken van de nood zakelijkheid, waarvoor Rusland en het Westen zich mettertijd gesteld zullen zien, om ondanks alle vetes en tegenstrijdige op vattingen in eigen belang tot overeenstem ming te komen. Daarbij werd dan meestal op de atoombom en andere verderfelijke uitvindingen gewezen. Doch het lijdt geen twijfel dat de vorming van de Duitse men taliteit en de voorbereiding van de geest, waarin het Duitse volk eerlang weer zal gaan deelnemen aan de wereldpolitiek, zulle een overeenstemming eveneens zeer noodzakelijk maken. Want mannen als Richter en doctrines als de zijne zijn voor Europese ontwikklingen even gevaarlijk als atoomwapenen, omdat ook zij groot en ten slotte oncontroleerbaar worden door de rivaliteitszucht der mogendheden die aan vankelijk alle kans gehad hebben om het kwaad in de wortel aan te tasten. J. L. Het lijkje werd in een fortgracht gevonden De tienjarige Gerard Koster uit Bever wijk, die sinds Zaterdagmiddag kwart over twee vermist werd, is gevonden in de gracht rond het fort Aagtendijk. Om half één vond de politie het lijkje nadat gedurende het weekeinde de wijde omtrek was afgezocht en radioberichten de tragische vermissing wereldkundig hadden gemaakt. Het kind is Zaterdagmiddag omstreeks vier uur het laatst gezien op een weiland bij de Hoge Dijk in Beverwijk en de politie vermoedt dat hij daarna via de toege- vroren spoorsloot is afgedwaald. Bij de fortgracht heeft de jongen waarschijnlijk niet gemerkt, dat het ijs uiterst onbetrouw baar was. De ontsteltenis en het medeleven in Beverwijk zijn begrijpelijkerwijze groot. Gevaar voor vogelpest In België treedt thans een ernstige be smettelijke ziekte op onder het pluimvee, vogelpest genaamd. Er bestaat gevaar van uitbreiding der ziekte naar Nederland door het vervoer van besmette pluimveeproduc ten of besmet verpakkingsmateriaal. Daar om zijn wettelijke bepalingen, die in- er doorvoer van pluimvee en pluimveeproduc ten en dergelijke verbiedt, uitgevaardigd teneinde de vogelpest buiten onze lands grenzen te houden. Het bezoek van Prins Bernhard aan dc West. Drie welpen bieden de Prins een geschenk aan op het Fortplein te Willemstad. Links gouverneur ir. L. A. H. Peters. Organisatie van de wereldhandel in bloembollen doorstond glansrijk twee wereldoorlogen IH^ ais Uw huid jeukt. Dat maakt j het erger en het veroorzaakt infecties. Neem vandaag nog het beroèmde huidgeneesmiddel HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuw. 8.15 Ge wijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 „Het huis Lauernesse". 12.00 Populair concert, 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.20 Orgel. 14.00 Platen. 14.35 Koor en solisten. 15.00 Strijkkwartet. 15.45 Zigeunerkwintet. 16.05 Platen. 16.15 Voor kinderen. 17.30 Accordeon-ensemble. 17.45 Voor kinderen. 18.00 Kerkkoor. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Sportcommentaar. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Familie- competitië. 20.15 Koor, orkest en solisten. 20.55 Liturgische beschouwingen en overwe gingen. 21.25 Concertgebouworkest. 22.45 Overdenking. 23.00 Nietiws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Weerbericht. 12,33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 „Gesproken portret". 14.15 Jeugdcon- cert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Viool en piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Kwartet 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Platen. 18.35 Pro menade-orkest. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Platen. 19.30 „Onze spelregels". 19.40 Weekkroniek. 19.45 „Op bezoek bij anderen". 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Socia listisch nieuws. 20.20 Concertgebouworkest en soliste. 21.20 „Verloren grenzen". 22.20 Banjo-ensemble. 22.45 Wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen, De Bond van Bloembollenhaiulclaren, de organisatie der bloembollenexperteurs.werd op 5 Februari 1900 te Haarlem opgericht. In het komende bloemboHcnseïzocn hopen de exporteurs dit, mèt liun vele buiten landse relaties, feestelijk te vieren. Eigenlijk bestond er al lang vóór 1900 georganiseerd overleg tussen de bloembol lenexporteurs. Dr. E. I-I. Kreïage weet te melden (in zijn standaardwerk „Drie Eeuwen Bloembollenexport") dat reeds in de eerste helft der achttiende eeuw de exporteurs de hoofden bijeen staken om prijsbederf te voorkomen. Dit geschiedde in de herberg „De Drie Brabanders" aan de Wagenweg, maar deze organisatie droeg toen meer het karakter van een tijdelijke prijsovereenkomst. Ook later zijn er nog wel pogingen gedaan om tot organisatie te komen. Binnen de in 1868 opgerichte „Bloe mistenvereniging Haarlem" botsten de te genstellingen tussen de behoudende oude ren en de vooruitstrevende jongeren, welke laatsten uiteindelijk een eigen organisatie stichtten. Van de Bloemistenvereniging bleef tenslotte een groepje oude getrouwen over, welks voornaamste levensteken ten slotte werd het jaarlijks verorberen van een kalfskop in Funckler in de Kruisstraat. De „Verzendersbond", een groep Ameri- ka-exporteurs die reeds grote activiteit had ontwikkeld, maar niet tot voldoende samen werking met de kwekers kon komen, trad in verbinding met de uit de Bloemistenver eniging getreden voortvarende elementen. Juist in die tijd ontwikkelde zich een nieu we groep van exporteurs op Engeland en het ijzer was heet genoeg om het te smeden. Onder leiding van T. van Waveren werd op 5 Februari 1900 de oprichtersvergade ring gehouden van de „Bond van Bloem bollenhandelaren" met E. H. ICrelage als ondervoorzitter en J. H. Wentholt als pen ningmeester, terwijl de Haarlemse advocaat mr. Joh. Spoor als administrateur optrad. De eerste jaren richtte de Bond zijn acti viteit hoofdzakelijk op het informatie- en incassowezen* waarbij hij steeds meer het vertrouwen en de medewerking van de grotendeels nog wantrouwige leden wist te verkrijgen. Bestaansrecht bewezen In de eerste wereldoorlog kreeg de bond de gelegenheid zijn bestaansrecht ondubbel zinnig te tonen. Men was nog maar nauwe lijks van de schrik der eerste oorlogstoe- richten bekomen, of reeds zetten de expor teurs alle zeilen bij' om nog maar zoveel mogelijk te kunnen verzenden. Men laadde een schip met bloembollen voor Rusland en wist daarvoor een vrijgeleide van de Duitsers te krijgen, men zond twee schepen over de Atlantische Oceaan met bloembol len voor de Verenigde Staten. Later werd het moeilijker, en tenslotte geheel onmoge lijk, zaken met de oorlogvoerende landen te doen. Wel zwierven nog Hollandse bol- lenmensen door oorlogvoerend Rusland, maar in Engeland mochten ze niet meer komen. Een schip, geladen met bloembol len voor de V. S., dat al maanden lang lag te wachten om zee te kiezen, keerde wegens het mijnengevaar reeds terstond terug en tenslotte werd het door de regering ge vorderd. Maar nog vóór de oorlog geheel- ten einde was, viel alweer een opleving in de handel te bespeuren. Na de oorlog richtte de bond een eigen coöperatief expeditiebedrijf „Copex" op, met kantoren in Holland en Amerika. Aan een zijden draad De vette jaren ha de oorlog werden ge volgd door crisisjaren, vooral toen het be langrijke achterland verloren ging. Het uit breken van wereldoorlog II stelde de bond voor nieuwe, problemen, ja, zijn voortbe staan hing aan een zijden draad. Het honds- apparaat „dook onder" in de Ondervak groep Bloembollënhandel. Niet dan met de grootste moeite wist het ,,schaduw"-bestuur de zaken bij elkaar te houden. Maar na de bevrijding werd terstond energiek aangepakt en weldra was de bond weer op volle kracht aan het werk. Een der krachtigste steunpilaren van het Bonclswerk was wel de in 1940 over leden secretaris mr. M. van Toulon van der Koog. Zijn opvolger, mr. F. J. D. Theyse, moest onder de moeilijkste om standigheden diens werk overnemen, maar is daarin volkomen geslaagd. Meer dan ooit toont thans de Bond, als organisatie van de bloembollenexport, zijn noodzakelijkheid. Dreigende moeilijkheden in Amerika konden voorlopig worden af gewend, de export naar Engeland werd verruimd en ook hier over verschilpunten overeenstemming bereikt, de Duitse grens ging open, Zweden schafte zijn contingen- teringsstelsel af. En in 1949 bereikte de bloembollenexport een bedrag van 83 mil lioen gulden. Onder leiding van de heer T. M. H. van Waveren te Hillegom gaat de Bond thans de viering van zijn gouden jubileum tege moet. Een gelukkige omstandigheid is, dat het jubileum, dat in April gevierd zal worden, samenvalt met de grote tentoonstelling in „Keukenhof" te Lisse. Men hoopt dan vooral vele buitenlandse gasten te ont vangen. In het najaar zal men met de leden, die dan vrijwel allen van hun bui tenlandse reizen zijn teruggekeerd, het feest onderling vieren. Een fraai uitgevoerd gedenkboek in vier talen zal ter gelegenheid van het jubileum verschijnen, en getuigenis afleggen van wat de Bond van Bloembollenhandelaren in de vijftig jaren van zijn bestaan heeft bereikt. „Oom Jarig" zeventig jaar Grondlegger van het volkshogeschoolwerk Op het „Drieprovinciënpunt" van Fries land, Groningen en Drente, op „Allards- oog" viert vandaag de heer Jarig van der Wielen, de grondlegger van het volkshoge schoolwerk in Nederland, zijn zeventigste verjaardag. Dertig jaar geleden was de naam „Allardsoog" een onbekende klank, zelfs Oom Jarig zoals zijn talloze vrien den hem noemen wist niet waar het te vinden was, toen hij, in 1920, in een adver tentie 95 ha woeste grond in die streek zag aangeboden. Maar Jarig van der Wielen kocht die grond. Hij was toen al een man op middelbare leeftijd, die een bewogen leven achter de rug had. Aanvankelijk op geleid voor zendeling zegde hij al spoedig de collegebanken vaarwel en belandde als zuivelbewcrker in een coöperatieve zuivel fabriek te Leeuwarden. Daar nam hij zeer actief deel aan het werk van de toen pas opgerichte Landarbeidersbond, maakte bui tenlandse reizen, werkte als cowboy en melkknecht in Amerika en Australië, ex ploiteerde kort voor de oorlog op de Veluv/e een conferentieoord, vertrok daarna als boer naar de Verenigde Staten, keerde in 1916 terug, werd secretaris-penningmeester van de Landarbeidersbond en koos in 1920 weer een „vrij bestaan". Hij ging zich, naast zijn ontginningsarbeid, wijden aan de op bloei van de streek waar hij woonde. Zijn arbeid groeide uit tot veelomvattend cultu reel en maatschappelijk werk, zo zelfs, dat zijn vrienden voorstelden deze arbeid in groter verband te gaan voortzetten. Dank zij hun medewerking kon in 1931 onder voorzitterschap van Oom Jarig de Vereni ging tot Stichting van Volkshogescholen in Nederland worden opgericht. „Allardsoog" werd de eerste volkshogeschool. Zij kwam onder leiding te staan van dr. H. G. W. van der Wielen, een neef van „Oom Jarig". Oom Jarig is blijven, wonen op de oude boerderij op het „Drieprovinciënpunt". Hij leeft nog steeds mee met het wel en wee der Nederlandse volkshogescholen, wier aantal inmiddels tot zeven is uitgegroeid. Zijn oud-medewerkers en vrienden zullen met elkaar nog eens over het nabije ver leden spreken op het weekeinde, dat op 28 en 29 Januari ter ere van Oom Jarig's. ver jaardag wordt gehouden. Dr. Djoeanda, minister van Economische Zaken der Repoeblik Indonesia (vooraan) met zijn assistenten bij aankomst op het vliegvel Idlewild in de Verenigde Staten. Nederlandse kustvaarder op de Humber gekapseisd Het Nederlandse motorschip „Notting ham" van de Internationale Kustvaart Mij. te Rotterdam, varende in vaste lijndienst tussen I-Iarlingen i Goole, is Zondagmid dag op de rivier de Humber aan de grond gelopen. Het 339 brutoregister ton metende schip, dat geladen was met stukgoederen, is door de sterke stroom ter plaatse gekap seisd en gezonken. De bemanning is gered. Troepenschip „Cameronia" Donderdag in Amsterdam Het troepentransporlschip „Cameronia" wordt Donderdag in de loop van de mor gen in de haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping, waarvan het tijdstip pas zal worden vastgesteld, nadat het uur van aankomst bekend is, zal zo mogelijk nog op dezelfde dag geschieden. De „Bloemlusf-tcntoonstelling te Lisse verkeerde gistermorgen nog in het opbouw- stadium, al waren reeds kleurige bedden hyacinten en zonnig getinte groepen nar cissen te bewonderen. Maar in de grote hal naast de bloemententoonstelling was de mechanisatie-show reeds grotendeels ge reed de talrijke bezoekers te ontvangen. Van de tientallen inzendingen vallen vooral de stands van de verschillende Voor- lichtings-organen op. Sterk trekt hier de aandacht het gebruik van tableaux met af beeldingen, cijfers en feiten. Zowel de Plantenziektenkundige Dienst te Wagenin- gen als het ministerie van Landbouw, de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst als 'het Centraal Bloembollencomité, hebben de toevlucht genomen tot deze expositie-vorm, die het grote voordeel heeft dat montage en demontage zowel als transport betrek kelijk eenvoudig zijn en het hier tentoon gestelde ook elders kan worden getoond. De Plantenziektenkundige Dienst toont niet slechts de ratten, de gevaarlijke vijan den van boer en tuinder, in levende lijve, maar ook de ziektebeelden en aantastings- vormen van het gewas. Vooral wordt de aandacht gevestigd op de gevaarlijke plaag der aardappelmoeheid. 1-Iet Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wageningen toont een maquette van een bloembollenschuur, op zodanige wijze ver warmd dat temperatuur en vochtigheids graad overal gelijk zijn, zomede een les-in- beeld voor goed en efficient stoken. De gehele achterwand van de ruime ten toonstellingszaal wordt ingenomen door tableaux van de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst te Lisse, onder welks auspiciën ook deze tentoonstelling is georganiseerd, waarin o.a. wordt getoond de verspreiding van het tuinbouwonderwijs via de Rijks tuinbouwschool en diverse dag- en avond cursussen in de Bloembollenstreek. En tenslotte geeft het Centraal Bloem bollencomité een interessant overzicht van de wijze, waarop in het buitenland reclame wordt gemaakt voor de Hollandse bloem bollen. Poetsen maar! De Amerikanen zijn doodsbenauwd voor het aardappelaaltje en hebben de stok reeds achter de deur gezet. daarom moet de Hollandse bloembollenexporteur zijn bollen schoon, zonder aanhangend zand, afleveren. Toen dat gebod afkwam, zetten de bollen- mensen een grote staf inderhaast bijeen gegaard personeel aan het „poetsen", maar het spreekt wel vanzelf dat de deskundigen meteen op zoek gingen naar een mogelijk heid,deze werkzaamheid mechanisch te ver richten. Dies vindt men op deze tentoon stelling ook de machine die de bollen als 't ware glimmend-schoon aflevert. In ver schillende stands staan daar de sorteer- machines, met kleine en grote capaciteit, de wanmolens, de liften, alles wat in de bollenschuren zo langzamerhand burger recht heeft verkregen. Voor de grondbewerking staan er in felle, glanzende kleuren, de tractors en de culti vators, waarvan vooral de kleine trekker- Ij es die op zo velerlei manier kunnen wor den gebruikt, de aandacht trekken. De regen-installaties die de afhankelijkheid van De Bilt verminderen, de sproei-instal- laties met een bereik van drie roe tegelijk, ze dienen alle om de kweker zijn taak op het veld te vergemakkelijken. Voor de behandeling in de schuren zijn er ingenieuze verwarmingsinstallaties met volautomatische regeling, waarvan een ge weldig exemplaar via langs de wanden aan gebrachte ventilatoren voor de hete-lucht- verwarming van deze grote tentoonstel lingshal zorgt. Hier kan men zien hoe de bollen, bij vele duizenden tegelijk worden „gekookt". Er is een modern vernevelings apparaat dat de juiste vochtigheidsgraad in de schuren handhaaft en het vocht zo fijn verstuift dat enige aanslag niet eens zichtbaar is. Bijzonder trekt ook de aandacht het nieu we* systeem van grondverwarming. Hier en daar wordt dat op enkele bedrijven toege past door stoomverwarming, waarvoor een grootscheepse en zeer kostbare ketel- en buizenapparatuur nodig is. Dit stelsel is thans echter vervangen door een electrisch systeem, waarbij de kabels door de grond worden geleid, en dat zowel in de kassen als voor de „koude grond" wordt gebruikt. En boven het geloop en gepraat uit klinkt het doffe, eentonige stampen van de sor- teermachine, ronkt een tractormotor en zoemen de electromotoren der talrijke ap paraten. Voor de vakman bezit deze ten toonstelling een grote aantrekkingskracht, maar ook vele anderen zullen ongetwijfeld met belangstelling kennis nemen van de vorderingen, die de teohniek in het eeuwen oude bloembollenvak heeft gemaakt! Zieke sprong uit bed en haalde knaapje uit het water Maandagmiddag omstreeks kwart voor vijf viel een 8-jarïg jongetje, dat aan de walkant van het Rokin nabij de Munt te Amsterdam speelde, in het water. De 34- jarige heer Serier, die voor een raam van zijn huis aan de Oude Turfmarkt 143 ziek te bed lag, snelde, slechts gekleed in een pyjama, naar beneden en dook het water in. Hij slaagde er in het jongetje te redden. Daarna voorzag hij het knaapje in zijn woning van droge kleren. De heer Serier, die van beroep chauffeur is, heeft een diploma van de Amsterdamse Reddings brigade. 14. Ja, nu was dus het tweede woonwa- genwiel in de modder gezakt. De wagen stond weer onwrikbaar, en Panda schrok er gewoon van toen hij het zag. „Zo is er ook altijd wat!" zei hij. ..Komt, komt, mak kers!" sprak nu de stem van de woon wagenbewoner vanuit het inwendige, „een tweede wieltje doet u reeds versagen? Gij wilt toch niet zeggen, dat het u thans te machtig is en dat gij maar liever van uw ritje afziet?" Vooruit dan maar weer!" riep Panda, kwaad en flink. „Trekken dan maar weer!" en hij begon te sjorren maar maestro Fiedeldum gaf het al spoe dig op. „Ik ben kunstenaarmusicus... violist!" sprak hij, „en ik ben géén woon- wagenwielentrekker. Voor dit soort werk ben ik te fijn gebouwd. Ach, ach, wat ver moeiend is dat! Doe jij het maar, leerling! Ieder het zijne. Doe je best, dan zal ik wat goede muziek spelen om je te bemoe digen en de arbeidskracht te vergroten! Let. op!" En terwijl Panda daar stond te rukken en te trekken nam liij zijn viool en zette een fors adagio in.... Maar nu ge beurde er iets akeligs! Nauwelijks had hij de eerste tonen aan zijn instrument ont lokt, of het paard sprong luid hinnikend omhoog en krabbelde en sloeg met al zijn poten en rukte zó, dat de wagen ineens losschoot en holder-de-bolder de heuvel af hobbelde, terwijl de stem uit het bin nenste ontsteld riep: „Wee u! Wat doet ge? Mijn ros Inferno is een muzikale volbloed en uw droef gekras heeft hem op hol ge jaagdPanda en Fiedeldum schrok ken erg, maar de vaart van de wagen was al niet meer te stuiten Zonder precedent. Het nieuwsagentschap Tass heeft meegedeeld, dat het afgelo pen weekend in Moskou de première is gegaan van de in kleuren opgenomen film „De val van Berlijn".Tass verklaart verder dat deze rolprent zonder prece dent is in de wereld der cinematogra phic. Ongeveer 10.000 mensen speelden er in mee en alle phasen van de slag worden op actuele wijze weergegeven. Niemöller. „Op Duits grondgebied is de derde wereldoorlog reeds aan de gang", zo verklaarde ds. Niemöller te Wies- baden in een kanselrede. „Te Berlijn zijn geen Duitsers meer", aldus Niemöl ler, „alleen maar Amerikanen en Rus sen: v/ie niet voor de Amerikanen is, wordt als Rus bestempeld". Hij voegde er aan toe, dat ondanks de tegen hem uitgebrachte critiek, hij niet zal nalaten de aandacht te blijven vestigen op de noodzakelijkheid, het „ijzeren gordijn", waardoor Duitsland in tweeën wordt gedeeld en de vrede en veiligheid wor den bedreigd, niet als een voldongen feit te accepteren. Ontdekking. „Columbus is in Spanje ge boren", aldus heeft de directeur van het museum te Tortosa (Spanje), de heer Bayerri, op een lezing verklaard. Vol gens Bayerri is de beroemde zeevaarder geboren op het Genua-eiland, gelegen in de Ebro te Tortosa. Reiniging. Zondag hebben vissers ter hoog te van Capri zilveren tafelgerei en sieraden ter waarde van ongeveer 20 millioen lire opgevist. De politie stelde vast, dat het zilver eigendom is van een zekere Elfride Reiniger, een Oos tenrijker, die op Capri gewoond heeft. De vorige maand was er in zijn woning ingebroken. Er wordt nu gedregd naar juwelen ter waarde van 10 millioen lire, die toen ook gestolen werden. Dwang. De 45-jarige Duitser Helmut Klein, destijds leider van de Hillerjeugd in Beieren, is door een zuiveringshof te München tot drie jaar dwangarbeid veroordeeld. Zijn vermogen wordt op 3.000 mark na geconfiskeerd. Geduren de tien jaar mag hij geen ander werk dan handwerk verrichten. Tijdens de pogrom van November 1938 heeft hij een jood 50.000 mark afgeperst. Eenzaam. De 64-jarige Jules Tysebaert, die 31 jaar geleden uit de gevangenis van Joliet in Illinois V.S. ontsnapte, heeft zich thans aan de gevangenis poort gemeld omdat hij zich eenzaam voelde en te ziek was om te werken. Bronzen boerderij. Te Itford Hill in Sus sex (Engeland) is een boederij uit het bronzen tijdperk blootgelegd. Een hoe veelheid tarwe, die werd aangetroffen, bevond zich (na 2500 jaar) nog in goede toestand. Land. Zuid-Italiaanse boeren zonder land en zonder werk hebben in een snelle actie onbebouwde landerijen te Catan- zaro in bezit genomen. Men schat, dat ongeveer 300 boeren ruim 180 ha. heb ben bezet. De boeren gaven geen gehoor aan de bevelen van de gealarmeerde politie, die verder geen poging deed te interveniëren. „Om de openbare orde te handhaven" zijn verdere politiever- sterkingen naar dit gebied gezonden. Raket. Het Amerikaanse departement van Marine heeft meegedeeld dat een raket is afgeschoten van het proefschip „Nor ton Sound" in de golf van Alaska. De raket heeft een hoogte bereikt van on geveer 6.000 meter. In de kop waren instrumenten geborgen voor "waarne mingen over de uitwerking der cosmi- sche stralen. Het is de derde maal sinds Maart 1949 dat een raket kon afge schoten worden van de brug van de „Norton Sound". Teveel. Bij het uitdunnen" van het Per zische ambtenarenapparaat is gebleken, dat slechts een van de 37 hoge functio narissen in het departement van Finan ciën voor de dienst nodig was, aldus heeft Sjah Mohammed Reza bekend gemaakt. De Sjah, die deze verklaring in het parlement aflegde, zeide, dat er drastische hervormingen zullen worden uitgevoerd. „Slechts de ambtenaren, die inderdaad werken zullen salaris ont vangen", zo zeide hij. Naam. Het hoofdbureau van de Britse liberale partjj heeft te kennen gegeven dat het overweegt, een verzoek in te dienen bij het hooggerechtshof om door een gerechtelijk bevel de conservatieven en nationale liberalen er van te weer houden, gebruik te maken van de naam „liberaal". Britse onderscheiding voor drs. M. Klaassen De Engelse koning heeft drs. M. Klaas- sen te Den Haag onderscheiden met de „Silver Laurel Leaf" voor dapper gedrag. Drs. Klaassen was resident van Bandoeng. Hij is in 1945 na de Japanse capitulatie uit een kamp ontsnapt en heeft onder zeer moeilijke en gevaarlijke omstandigheden in het belang van Indonesiërs, Nederlan ders en de te Bandoeng aanwezige Engelse militairen belangrijk organisatorisch werk verricht, mede ter beveiliging van deze groepen. Meesterwerken uit de Verzameling D. G. van Beuningen, door dr. D. Hannema; Ad. Donker, Uitgever, Rotterdam, 1949. Gastmaal der Euwen, Taferelen uit de Cultuurgeschiedenis van Europa, o.r.v. dr. O. Noordenbos, dr. K. F. Proost, Theun de Vries: Dr. D, Loe-nen, Het Griekse Geweten: Socrates en Athene; Prof. dr. H. Wagenvoort, Gistende cultuur: Cicero; Theun de Vries, Leerschool voor Barbaren: Karei de Grote; Dr. J. B. Knipping O.F.M,, Hooglied in steen: De Kathedraal. Incidentele Begeleiding, door H. P. van den Aardweg; Engelhard, van Embden Co., Amsterdam. Jungle Pimpernel, controleur B.B., door Anthony van Kampen; C. V. Uitg. v.h. C. de Boer Jr., Amsterdam; 2de druk. Beekman en Beekman, door Toon Kor- tooms, Brabantse roman, 1ste deel, Uitg. J. H. Gottmer, Haarlem-Antwerpen. Van Honden, Mensen en ander leven, door P. M. C. Toepoel, met 28 tekeningen door M. Bosch van Drakestein; N.V. Uitg. Mij Kos mos. Amsterdam-Antwerpen. Filmtitels maken, door A. Ph. Sterken, Nitg. Mij Focus, Bloemendaal 2de druk herzien door Joop Jansen. Sterrengids 1950, uitgegeven in opdracht van de Nederlandse Vereniging voor weer- en sterrenkunde en samengesteld door dr J. J. Raimond Jr.; J. B. Wolters' Uitg. Mij N.V.. Groningen-Batavia. Halverhout's Guide 1950 to the North Sea Canal Amsterdam, Zaandam, IJmuiden; pu blishers Wyt, Amsterdam. De Oud-Testamentische profetie en de staat Israël, door dr. G. Ch. Aalders; J. IE Kok N.V., Kampen;

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2