Britse jeugd bezint zich op problemen van deze wereld Ex- gevangenen over hun ervaringen De oogst der akkerbouwgewassen in 1949 was niet ongunstig LUIDSPREKER QKort en Bondig plnsdag 24 Januari 1950 5 BURGERS VAN MORGEN Staaltje van democratische zelf-opvoeding (Van onze correspondent in Londen) Over conferenties worden vaak lelijke dingen gezegd, evenals over de jeugd. Wie echter de pas te Londen gehouden jeugd- conferentie over de vraagstukken van deze tijd heeft bijgewoond, zal zich wel voor generalisaties, zowel over conferenties als over de jeugd, hoeden. Vier dagen achtereen vulden een kleine drieduizend jongens en meisjes, leerlingen van de hogere klassen der middelbare en op de universiteit voorbereidende scholen, de Central Hall in Westminster, schuin te genover de wereldberoemde abdij. Eigenlijk zou men moeten zeggen meisjes en jongens, want er waren driemaal zoveel vrouwelijke als mannelijke deelnemers. Vol gespannen aandacht zaten ze in de ronde gehoorzaal en deden aan politiek. Ze namen echter geen genoegen met het een of andere par tijstandpunt, omdat ze dwars door de par tijtegenstelling heen tot een objectief oor deel wilden komen. De bijeenkomst wordt telkenjare georga niseerd door de raad voor opvoeding tot wereldburgerschap, zoals de school- en jeugdafdeling van de United Nations Asso ciation genoemd wordt. De naam is reeds een program. „Wereldburger", riep de mi nister van onderwijs George Tomlinson, in zijn slottoespraak uit, „is niet iets, dat je worden kan of dat je met een nummer kan aanduiden. Je bent het reeds. De zeer actieve organisatie welke overal in het jeugdleven zijn vertakkingen heeft, tracht de jongeren hiervan te doordringen, waarmede zij groot succes oogst, hetgeen des te opmerkelijker is, omdat vaak van de Engelsen beweerd wordt dat zij zich eigen lijk niet voor politiek of het wereldgebeu ren zouden interesseren. Hier sneuvelt op nieuw een legende want er is in de publie ke opinie reeds lang een kentering gaande, welke door de oorlog verhaast is. Beslagen ten ijs De conferenties zelf worden steeds gron dig voorbereid In de plaatselijke afdelingen komen de jongeren elke veertien dagen bij een om actuele problemen onder deskundi ge leiding te bestuderen. Op vele scholen vormen de debatten over tijdsproblemen zelfs een verplicht leervak. Ditmaal waren de discussie-thema's van het congres der „Burgers van morgen", zoals het officiëel heet, „democratie en „Europese samenwer king". Iedere deelnemer krijgt van tevoren een geschrift, waarin zeer in het kort de historische achtergrond van elk probleem wordt geschetst, met bijvoeging van een literatuurlijst en komt dus beslagen ten ijs. In het geval van de democratie werd even eens de critiek geformuleerd, die het Wes ten op Oost-Europa heeft en omgekeerd. Voor deze discussies splitst het congres zich ieder jaar in zestig groepen, aan welker hoofd een volwassen leider of leidster staat, die in het debat echter niet meer is dan een soort verkeersagent, zorgende voor een vlot verloop, zonder zelf zijn mening op te dringen, 't Is een voortreffelijk staaltje van democratische zelfopvoeding. Een verder kenmerk van deze conferentie is dat zij zonder resoluties eindigt, al maken de dis cussiegroepen wel rapporten van het be handelde. Het doel is niet de jeugd gelukkig te ma- Gaat de wereld een periode van ondervoeding tegemoet? (Van onze correspondent in Brussel) Van de 15 milliard hectaren vaste grond, die er op onze planeet te vinden zijn, wor den slechts anderhalf milliard ha voor de voeding der 2.2 milliard wereldburgers gebruikt. Volgens een Gentse professor zal dit in de toekomst moeten veranderen of anders gaan wij snel een lange periode van hongersnood tegemoet. Elk jaar groeit de wereldbevolking met 20 millioen personen en deze toeneming van de bevolking zal tot gevolg hebben dat streken, die traditioneel een uitvoeroverschot in granen en suiker en vethoudende stoffen hebben, dit over schot zelf zullen moeten gebruiken. Gelukkig tonen de wetenschapsmensen ons de wegen en de middelen aan die kun nen en moeten gevolgd worden om de cata strofe te vermijden. Naast de selectie van plantgoed en het onderzoek van de gron den kan men een nog veel strengere hygiëne van mens en dier doorvoeren. Door ziekten van dieren verliest Engeland jaar lijks 1 millioen kilo vlees, 900 millioen liter melk en anderhalf millioen eieren. Jaar lijks verslinden op de gehele wereld de ratten 50 millioen ton graan, het rantsoen van 30 millioen mensen. Ten gevolge van een slecht systeem van verwerking van afval verdwijnt in de riolen 5 kilo voedsel per man en per jaar. Èn dan is er het pro bleem van de intensieve bodemcultuur. In Denemarken voedt de boer 20 mensen, in Rusland slechts vijf. Als gij vijftig jaar oud geworden zijt, al dus leren ons de zeer geleerde heren, hebt gij 18.000 kg brood, 5000 kilo vlees, vis en vet, 10.000 eieren, 10.000 kilo aardappelen, 5 ton groenten, 2 ton fruit en 1 ton zout verorberd. Gij hebt 35.000 liter water ge dronken en hebt door uw longen 180 mil lioen liter lucht laten trekken. Dat moet die arme aarde allemaal voort brengen, terwijl er elk jaar 20 millioen gul zige kornuiten bijkomen. Parkeren van auto's bij een brandende straatlantaarn Stilstaande auto's en motorrijwielen be hoeven in bebouwde kommen geen eigen verlichting te hebben, indien zij binnen 30 meter van een brandende straatlantaarn v/orden geplaatst. Aangezien in een aantal gemeenten een deel van de verlichting des nachts wordt gedoofd, kunnen de automo bilisten daardoor in moeilijkheden komen en kan de veiligheid van het verkeer in gevar worden gebracht. Uit een door de KN.A.C. ingesteld onderzoek is gêbleken, dat te Amsterdam de openbare verlichting de gehele nacht blijft branden. Rotterdam heeft een avond- en nachtverlichting. De lampen die gedoofd worden zijn gemerkt met „A". In Den Haag zijn de masten van de lampen, die 's nachts worden gedoofd, voorzien van een rood nummer of van een witte band. Het onverlicht parkeren van een motorrijtuig onder een brandende lantaarn geeft nimmer volledige waarborg, aangezien een lamp defect kan raken of 4oor een storing kan uitgaan. ken met een of ander politiek recept, doch henzelf de problemen te laten ontdekken en doordenken, waarmee de grote politiek worstelt. Vergelijkt men echter de atmos feer, waarin deze laatste zich doorgaans af speelt en die, waarin deze nog onbevangen en onbevooroordeelde jeugd werkt, dan be seft men sterk de betrekkelijkheid van het woord „groot". Politici onder vuur Het belangrijkste deel der conferentie be stond uit inleidingen van vooraanstaande politieke figuren waaronder ministers en oud-ministers, die de drie grote partijen, Labour, Conservatief en Liberaal vertegen woordigen. Zij behandelen voornamelijk in ternationale vraagstukken, waarbij zij hun partij-opvattingen zoveel mogelijk konden vermijden, doch tijdens het vragenuurtje, dat op hun redevoeringen volgde, werden zij wel degelijk herinnerd aan hun politiek beslaan. Bij tientallen stelden de jongeren zich achter de microfoons ter weerszijden van het podium op en één voor één stelden zij als volleerde parlementariërs hun vra gen. Opmerkelijk was het hoe goed en scherp de meeste geformuleerd waren, al werden ze soms ook door een schuchter meisjesstemmetje gefluisterd. De doorge winterde politici, die verklaren, nooit een intelligenter gehoor dan deze schooljeugd gehad te hebben, moeten zich dan ook ter dege op hun spreekbeurt voorbereiden, want elke zwakke argumentatie wordt ge nadeloos aangevallen. De sprekers, die deze jongeren willen inspireren, worden op hun beurt door dit enthousiaste publiek geïnspi reerd. Meer dan eens werd een spreker van naam in zijn hemd gezet. Een algemeen kenmerk was dat de jongeren weigeren de vraagstukken als zwart-wit te zien. Toneelknecht stak meisje dood Moord in kelder van Concerthuis te Groningen Over de moord in de Poelestraat te Gro ningen wordt nog gemeld, dat Zaterdag morgen omstreeks half acht voorbijgangers ter hoogte van het Concerthuis om hulp hoorden roepen. Men schonk aanvankelijk geen aandacht aan een man, die in de buurt van de kelder van het Concerthuis met een meisje ogenschijnlijk aan het stoeien was Toen het meisje door de man in de kelder werd geduwd, hoorde men een hevig gegil. Een glazenwasser, die in de buurt aan het werk was, schoot te hulp en vond het meisje, de 24-jarige A. K., hevig bloedend op de keldervloer liggen. De man, de 46-jarige toneelknecht van het Concert huis, W. J-, die het meisje trachtte te wur gen, kon door een inmiddels toegesnelde politie-agent worden overmeesterd. De steek, welke hij het meisje in de rug had toegebracht, had echter reeds haar dood veroorzaakt. J. was sinds een jaar geschei den van zijn vrouw. Hij zou reeds enige jaren omgang met het meisje hebben. Hij zou reeds een week lang met het plan heb ben rondgelopen het meisje te vermoorden. Vrijdagavond had hij de kelderdeur van het Concerthuis opengezet. Het meisje, dat werkzaam was in een strij kinrichting, die naast het Concerthuis is gelegen, moest om half acht haar arbeid beginnen. De man heeft haar, voordat zij naar haar werk ging, opgewacht. Toen hij gearresteerd werd verklaarde hij, dat zijn wraak nu gekoeld was. Hij zou het voornemen hebben gehad na het meisje te hebben vermoord, zichzelf van het leven te beroven. Zondag hebben amateurs aan een door „De Kampioen" uit Haarlem georgani seerde dertig kilometer lange Cycle-Cross in de duinen nabij Kraantje Lek" te Overveen deelgenomen. In een spannende finish zegevierde Gerrit Voorting. De uit slag luidt: 1. G. Voorting, 1 uur 8 min. 34 sec.; 2. P. van Roonzelfde tijd; 3. A. Vis ser, zelfde tijd; 4. A. Voortingallen Haar- lem. Een foto van Gerrit Voorting op de tweede plaats in de duinen. Terug uit Russische kampen De Russen houden volgens hen Franse, Engelse en Amerikaanse soldaten gevangen BERLIJN (Reuter). De correspondent van Reuter te Berlijn heeft een in terview gehad met vier personen, die uit de Sovjet-Russische concentrètiekampen van Buchenwald en Sachsenhausen zijn ontslagen en heden in Berlijn zijn aange komen. Zij waren zeer nerveus en weigerden hun namen te noemen. De vrijgelatenen verklaarden in de kampen verschillende Britse, Amerikaanse en Franse soldaten ontmoet te hebben, onder wie een Engelse majoor. Een Britse woordvoerder verklaarde geen stappen hieromtrent bij de Russen te zullen doen alvorens alle beschikbare détails zijn verkregen en bestudeerd. Een der vier vrijgelatenen, een halfblinde vrouw van middelbare leeftijd, verklaarde in 1945 in haar woning door Russische sol daten te zijn gearresteerd. Toen de sol daten haar mooie meubilair en schilde rijen hadden gezien, noemden zij haar een „lcapitaliste" en namen haar mee naar een officier, die haar beval een Russisch do cument te tekenen. Sindsdien was zij van het ene kamp naar het andere vervoei-d. In een van de kampen had zij een Engelse vrouw ontmoet, die met een Duitser was getrouwd, doch haar nationaliteit had be houden. Zij had een boodschap van deze vrouw bij zich voor het Britse consulaat. De tweede ontslagen gevangene, die in goede gezondheid scheen te verkeren, ver klaarde in 1945 als een lid van de nazi partij te zijn gearresteerd. Hij had als em ployé van een firma veel gereisd, waar over hij door de Russen herhaaldelijk werd ondervraagd. Zij wilden weten waarom hij zo veel gereisd had en waarom hij speciaal belang in Zuid-Amerika stelde. Hij verklaarde, dat het voedsel en de toestan den in de kampen de eerste vier jaar uitermate slecht waren geweest en dat De meeste producten kwamen zelfs boven het voor-oorlogse gemiddelde Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens over de definitieve raming van de oogst 1949 vertonen de definitieve opbrengst- cijfers der verschillende akkerbouwgewas-' sen over het algemeen ongeveer hetzelfde beeld als die der voorlopige raming van 1 October 1949. Alleen de opbrengsten van suikerbieten, voederbieten en cichorei ble ken met rond 12 procent te zijn toegenomen als gevolg van de na die datum ingetreden weersverandering, welke de ontwikkeling van de gewassen nog aanzienlijk beïnvloed de. Voor de meeste overige gewassen, waar van de opbrengsten iets hoger- lagen dan bij de voorlopige raming, bedroegen deze verschillen slechts enkele procenten. Het jaar 1949 was een goed oogstjaar. De opbrengsten per ha van de meeste akker bouwproducten overtroffen zowel de ge middelde resultaten der vooroorlogse als die der naoorlogse jaren. Speciaal de gra nen gaven een bijzonder goede oogst te zien, dank zij de voor dit gewas gunstige weersgesteldheid in het afgelopen jaar. Voor tarwe lagen de opbrengsten per ha 36 procent hoger dan het gemiddelde over de vooroorlogse jaren. Voor rogge, gerst en haver bedroeg dit percentage respectieve lijk 21, 29 en 31. De totale opbrengst der granen bedroeg in 1949 ruim 1.5 millioen ton. Ook voor de peulvruchten was het jaar 1949 niet ongunstig. De opbrengst per ha. van erwten bedroeg 123 procent ten op zichte van de vooroorlogse jaren. De ge middelde opbrengsten van veldbonen, brui ne en witte bonen kunnen als normaal wor den beschouwd. Zij bedroegen respectieve lijk 109 en 98 procent van het vooroorlogse gemiddelde. De totale opbrengst der peul vruchten bedroeg ruim 90.000 ton. De handelsgewassen gaven eveneens zeer bevredigende resultaten te zien, in het bij zonder het koolzaad en het karwijzaad, waarvan de opbrengsten per ha. onder scheidenlijk 113 en 134 procent boven het vooroorlogse gemiddelde lagen. Hoewel de knol- en wortelgewassen enigs zins te lijden hadden van de droge zomer in 1949 waren de opbrengsten verre van ongunstig. De oogst van consumptieaardap pelen lag per ha. zelfs 26 procent boven het vooroorlogse gemiddelde, die van fabrieks aardappelen 8 procent. Dat de totale opbrengst van consumptie aardappelen in 1949 (3 millioen ton) aan zienlijk beneden die van 1948 lag (ruim 4 millioen ton), moet voor het grootste ge deelte worden toegeschreven aan de ver minderde uitpoot in 1949, welke inkrim ping ongeveer 30.000 ha. bedroeg. De totale opbrengst der fabrieksaardappelen beliep ruim 1.5 millioen ton. De opbrengst per ha. van suikerbieten bedroeg 116 procent van de vooroorlogse, de totale opbrengst 3 millioen ton. Het "sui kergehalte der bieten was echter betrek kelijk laag. De weinige gewassen, die een minder goede opbrengst vertoonden, waren voor namelijk de groenvoedergewassen. De op brengst van deze gewassen bleef beneden het vooroorlogse peil. De droogte in 1949 moet als de voornaamste ooi-zaak hiervan worden genoemd. West-Duits minister van Justitie over „Duitse schuld" HAMBURG, Januari (Reuter). De West-Duitse minister van Justitie, dr. Tho mas Dehler, van de vrije democratische partij, heeft in een toespraak tot leden van zijn partij verklaard, dat het niet waar is, dat Duitsland schuldig is aan alle aggres- sies in de afgelopen 200 jaar. „Het is tijd de wereld te vertellen, dat het niet uit sluitend de schuld van Duitsland was, dat het verschijnsel Hitier mogelijk was. Hitier was in grote mate het resultaat van het verdrag van Versailles en de kleinmoedig heid van Frankrijk". „Wij hebben alle reden om het sprookje van een in hoofdzaak Duitse schuld aan de eerste wereldoorlog van de hand te wijzen. Duitslands schuld was niet groter dan die van Frankrijk. Het is niet waar, dat de oorlogen in de negentiende eeuw Duitse aggressies waren", aldus Dehler. Ten aanzien van de na-oorlogse toestand zei de minister: „Het Ruhr-statuut is van binnen hol en uit de tijd, omdat de gees telijke voorwaarden voor de noodzaak van zijn bestaan er niet zijn. Duitsland be dreigt de Europese veiligheid niet meer". Buitenlanders in Buchenwald Friedrich Joh, de eerste Westduitser die uit 't Russische concentratiekamp Buchen wald ontslagen is, heeft verklaard, dat er in het kamp Amerikanen, Belgen, Fransen, Zwitsers, Spanjaarden en Oostenrijkers waren. Volgens hem zijn er thans nog 9000 ge vangenen, onder wie een klein aantal bui tenlanders, die op dezelfde manier worden behandeld als de Duitsers. Hij had twee Amerikanen ontmoet, die met een transport gevangenen naar de Sovjet-Unie zijn gezonden. Het gehele transport werd goed uitgerust met warme winterkleding, waaruit Joh concludeerde, dat het naar Siberië ging. De gevangen Fransen, waaronder ook meisjes waren in de oorlog door de Nazi's, naar Duitsland gedeporteerd. Joh verklaarde dat de Russische bewa kers zich betrekkelijk goed gedroegen en nooit iemand mishandelden. Hun Duitse handlangers deden dat wel, zeide hij. velen van ziekte gestorven waren. Sinds het midden van 1949 waren de toestanden veel verbeterd. De derde ex-gevangene, waarmede Reu ters correspondent sprak, en die er ziek uitzag, was Ortsgruppenführer in de nazi partij geweest. Hij noemde het kamp Tost in Silezië de slechtste plaats, waar hij ge weest was. In de vijf weken, dat hij er geweest was, zouden 75 percent van de kampbewoners zijn gestorven. Het kamp telde 4000 gevangenen, allen oud-nazi's. De vierde ontslagen gevangene was een schoenmakersleei-ling, die in 1946 even buiten Berlijn door de Russen in zijn wo ning werd gearresteerd. Hij verklaarde nooit enig belang in politiek te hebben ge steld en hij dacht door een vijand in het dorp bij de Russen te zijn aangebracht. Japanse krijgsgevangenen uit Rusland terug Te Maizoex-a (Japan) zijn 2500 Japanse krijgsgevangenen uit Siberië teruggekeerd. Zij waren ondervoed en velen hadden medische behandeling nodig. Ongeveer de helft der aangekomenen zweeg hardnekkig, doch de anderen verklaarden dat er zich nog zes a zevenduizend Japanse krijgsge vangenen in Sovjet-Russische handen be vinden. Sommigen zeiden, dat er 100.000 in Mandsjoerije stierven of door de Chinese communisten werden gedood, voordat de Russen de controle overnamen. Een ge wezen officier verklaarde, dat de Russen alle gegevens over omgekomen Japanners vernietigden. Voordat zij zich uit Mands joerije terugti-okken hadden zij de licha men van duizenden Japanners opgegraven en op goederentreinen weggevoerd. Te Nahodka, bij Wladiwostok waar de krijgsgevangenen vandaan kwamen, zou den geweldige versterkingen worden aan gelegd. Over het algemeen zou er een toe nemende militaire activiteit in het Oosten der Sovjet-Unie heersen en er was een netwerk van vliegvelden aangelegd. Zuid'afrikaanse regerings verklaring In Kaapstad is de nieuwe zitting van het Zuid-Afrikaanse parlement geopend met het voorlezen door gouverneur-gene raal Gideon Brand van Zijl van de rege ringsverklaring. Hierin wordt onder meer verklaard dat de Zuid-Afrikaanse regering ingenomen is met de vorderingen die worden gemaakt met het wederopnemen van de West- Duitse federale republiek in de gemeen schap der West-Europese landen, terwijl zij zich ook verheugt over het, naar verwach ting, wederom vaste voet verkrijgen van Italië op het Afrikaanse vaste land. Voorts wordt verklaard dat de Zuid- Afrikaanse regering het afsluiten van nieuwe overeenkomsten ter waarborging van de veiligheid in regionale gebieden toejuicht en dat' zij speciaal met welge vallen het tot stand komen van het Atlan tisch verdrag en van de beweging om tot een hechte West-Europese samenwerking te komen, heeft begroet. De „apartheidspolitiek" zal worden voortgezet. een PAKHUI Ruimte een Plaats Castricum Forensen bijeen Van de 530 leden, die lid zijn van de Casti-icumse afdeling der Nederlandse vereniging van forensen was slechts een gering deel in de zaal van de heer Amme- raal. Uitvoerig schetste de voorzitter, de heer J. Bëyérsbergen van Henegouwen in ziin openingswoord de minder aangename za ken der forensen in het afgelopen jaar. Vooral de hoge prijzen der eei-ste levens behoeften en de twee prijsverhogingen van de Nederlandse Spoorwegen hadden de aandacht. Een motie betreffende deze zaken zal aan de minister van Verkeer en de Neder landse Spooi-wegen verzonden worden. Uit het verslag van de secretaris, de heer Bollen, bleek duidelijk, dat de - tarief sver- hogingen der N.S. voor de forensen een zware slag dreigen te wórden. Na de pauze kwam het punt bestuurs- verkiezing aan de orde. De heer Van Mou- rik bleef tijdelijk aan, tot eèri geschikte opvolger gevonden-zou zijn. Toegevoegd werden de heren De Nijs, Bruggeling en Korff. Als leden der kascommissie werden kozen de heren Terpstra, Van Amsterdam en Schutter. Teneinde tot een gezondere financiële basis te komen nam men een voorstel aan, voortaan een minimumcontiibutie van 1,50 te heffen. Van de rondvraag werd een druk ge bruik gemaakt, waarbij verschillende sug gesties werden gedaan. BINNENLAND De minister van Oorlog en van Marine. mr. W. F. Schokking, zal heclen in het strijd krachtenprogramma om 18.30 uur via Hil versum I spreken over de betekenis van het chaideren van buitenlandse schepen ten be hoeve van de repatriëring van Nederlandse militairen. De Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij tc Amsterdam heeft opdracht ontvangen voor de bouw van twee 20.000 tons-tankers voor Braziliaanse rekening. De schepen zullen in de loop van 1952 worden afgeleverd. De elf directeuren van de Economische Technologische Instituten van de elf provin- vies hebben een bezoek gebracht aan Uden. waar vier industriehallen gebouwd zijn. In deze hallen komen een garenfabriek, een bakelietfabriek. een machinefabriek, een rijwielonderdelenfabriek en een rijwiel- en motorenfabriek. Het slachtoffer van het vliegongeluk bij Den Haag dr. E. Schuringa, zal Woensdag met militaire eer worden begraven. Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen in Den Haag. Te Arnhem is de woning van de heer Van der Wal aan de Karendalseweg uitge brand. De bewoners werden opgeschrikt door een hevig gekraak op zolder, waar alles al in lichterlaaie bleek te staan. De zolder diende tot bergplaats van hooi. stro en zaai zaad. Het woonhuis brandde geheel uit, de stallen aan de belendende percelen werden behouden. De oorzaak wordt gezocht in een lek in de schoorsteen. P. T. T. deelt mede nat voor het post verkeer met China de volgende bepalingen gelden: verzending over land of over zee is mogelijk naar geheel China, zowel naar het bezette als naar het overige deel. Aangete kende stukken zijn slechts toegelaten op risico van de afzenders. Ook de luchtpost correspondentie is naar geheel China moge lijk. Aantekenen van stukken naar 't bezette deel kan echter niet, naar het niet bezette deel wel, maar dan op risico van de afzen ders. Pakketpost kan slechts op risico van de azenders naar Formosa worden verzonden. Te Wagenlngcn is aanbesteed de her bouw van de in Ocotber 1948 verbrande wageningse schouwburg „Junushoff". Er waren 37 inschrijvingen. De laagste was die van F. Appèls te Driebergen met f 199.750. de hoogste van J. Seyscner tp Hillegom met f 325.000. De Sophia-vereniging tot bescherming van dieren vestigt de aandacht op de gevol gen van de vorst voor de dieren. Speciaal wordt verzocht de vogels te voederen en van drinkwater te voorzien. Aan houders van honden wordt verzocht de dieren in ieder geval 's nachts binnen te houden. De gemeenteraad van Opsterland heeft ernstig bezwaar gemaakt tegen een door de gemeente Ooststellingwerf tot de Kroon ge richt verzoek om te willen bevorderen, dat de grens tussen beide gemeenten bij de Opster- landse Con»pagnonsvaart wordt gewijzigd. Een gebied van 23 ha. zou dan bij Ooststel- lingwerf gevoegd worden. Op 31 Januari zal de gemeenteraad van Kampen beslissen, of het Stadsziekenhuis al of niet aan de Vereniging voor Gereformeer de Ziekenverpleging zal worden overge dragen. De instandhouding van dit zieken huis eiste de laatste jaren grote uitgaven van de gemeente. Een der oorzaken van de jaarlijkse tekorten was, dat voor de oorlog de tarieven zeer laag wax-en. By Meppel geraakte een vrachtauto van een transportbedrijf uit Hierden, geladen met 30.000 eieren voor een firma in Oostzaan, in een sloot, nadat twee bomen waren omver gereden. De twee inzittenden kwamen er zonder letsel af maar de eieren gingen ver loren. Luchtfoto van het aan de grond geraakte Amerikaanse slagschip „Missouri". Links ziet men een zandzuiger bezig de grond onder het gestrande slagschip weg te zuigen. Rechts ligt het tankschip, dat de olievoorraad van de oorlogsbodem overnam om de diepgang te verminderen. WAT DE TUINDERS KREGEN. Spruiten 47-85, sjalotten 16-25, uien 10- 26, andijvie 73, boerekool 19-31, groene- kool 14-19,/2> witlof I 39-43, witlof II 24- 30, peen III 6,40, peen IV 3,60 en spruiten B 18-31. WELKOM BINNEN. Zaterdagavond 11 Februari zal de to neelvereniging „De Schakel" in zaal Roo- zendaal te Castricum het toneelstuk „Wel kom binnen" opvoeren. Beverwijk Foto-kunstlichtavond Door een Beverwijkse fotohandel zal in het gebouw „Terpsichore" aan de Zeestraat een foto-kunstlichtavond worden georga niseerd. De heer J. de Jong van de Philips- fabrieken zal een lezing houden over kunst- licht-fotogx-afie. Klaverjassers rond de tafel In het kader van het Wijkertoren- tournooï speelde de klaverjasclub „Vrien denkring" in café „Populair" aan de Nieuw straat tegen „De Zon" uit Heemskei-k. Vriendenkring won deze wedstrijd met 1104 winstpunten. De uitslag luidt: „Vriendenkring" 25524 punten, 12 marsen en 8 gewonnen. „De Zon" 24420 punten, 9 marsen, 10 gewonnen. In het zelfde café won „Vriendenkring" Zondagmorgen van de klaverjassers „Bellevue" uit IJmuiden. Na een gelijkopgaande strijd in de eerste twee ronden zette Vx'iendenkring in de laatste ronde een geweldige eindspurt in, zodat zij met 2352 winstpunten wist te ein digen. De uitslag luidt: „Vriendenkring" 24645 punten, 9 marsen en 12 gewonnen; „Bellevue" 22293 punten, 6 marsen en 6 gewonnen. Heemskerk SUCCES VOOR „ONS GENOEGEN" Zowel Zondag als Maandagavond heeft de R.K. Toneelvereniging „Ons Genoegen" in de concertzaal van café „De Zon" te Heemskerk voor een uitverkocht huis een opvoering gegeven van het bekende toneel stuk van Tom Dekker „Zo waarlijk helpe mij". Het gezelschap heeft voorwaar zijn uiterste krachten gegeven om de aanwe zigen een genotvolle avond te bereiden en dat is volledig gelukt. Nelis van de Mortel, de kleine boer, was wel bijzonder geschikt voor zijn rol, op goede wijze aangevuld door „Dora" zijn vrouw. Hun dochter Tonnie droeg, ondanks af en toe verslapt spel, haar steentje er toe bij om van het stuk een sluitend geheel te vormen. Willem de Doler, de negotie leurder zorgde voor de vrolijke noot en de overigen vulden het geheel goed aan. „Ons Genoegen" kan terug zien op twea geslaagde avonden, wat wel sterk tot uiting kwam in het applaus. Beide avonden werden besloten met een gezellig bal. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 24 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Straat der Verleiding. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: De verstrooi, de professor. Corso Theater (Castricum), 8 uur: South of St. Louis. WOENSDAG 25 JANUARI Bioscopen: Zie Dinsdag.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3