Concert van vergeten muziekwerken PALM BEACH TEM PO Rallye is tot nu toe een zacht eitje" zeggen de meeste rijders Prins Bernhard bezocht Aruba Enerverend citerspel vertolkte de sfeer van een ontluisterde stad Sport in het kort Dint-dag 24 Januari 1950 Het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" geeft op Woensdagavond 25 Januari 1950 in de Gemeentelijke Concertzaal te Haar lem een concert van vergeten muziek. Omdat het podium geenszins de sfeer bezit, die past bij de uitvoering van typisch aan hun tijd gebonden werken uit vorige eeuwen, zal dit worden herschapen in een tuin in Biedermeier-stijl, waarin zich de uitvoerenden bewegen. De dirigent Nico Hoogerwerf zwaait zijn scepter in het prieel, dat men op de hierbij gereprodu ceerde ontwerptekening links op de achter grond ziet. Er wordt beurtelings vocaal en instrumentaal gemusiceerd, afgewisseld door enkele gedanste menuetten. Ter voor bereiding van dit uitzonderlijke program ma heeft een commissie, bestaande uit de heren H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, J. A. Dorresteijn, directeur van Hout en Plantsoenen, Jos. de Klerk, toonkunstenaar en Jan Verdonk, beeld houwer, van advies gediend. Het koor zal liederen zingen van de Haarlemse componist uit de zeventiende eeuw Corn. Tsz. Padbrué, van de Amster damse organist Jacob Nozeman (op tekst van de Haarlemmer Petrus Merkman), van G. W. Derks (de eerste dirigent van de Haarlemse zangafdeling van Toonkunst, die in 1830 werd opgericht), van de Lem mer notaris jhr. J. L.T.Waubert de Puiseau en van de hoefsmid J. E. Schmitz, die de Liedertafel „Zang en Vriendschap" in het leven riep. Jos. de Klerk maakte de be werkingen, die noodzakelijk waren omdat men voor 1800 nog niet voor mannenkoor schreef. De violisc Willem Noske zal composities laten horen van Willem de Fesch (1687 1757, die leefde en werkte in Amsterdam, Antwerpen en Londen), van Albertus Gro- neman (gestorven in 1778, die tijdens zijn levensdagen met niemand minder dan Locatelli werd vergeleken), van Peeter Hellendaal (leerling van Tartini, lange tijd organist in Engeland) en van Jacobus No zeman (1693-1745, telg uit een geslacht van Amsterdamse toneelspelers). De clavecinist Villa bij Groningen in lichterlaaie Een felle brand heeft Maandagavond gewoed in de villa van de familie J. Wee- ber te Harenermolen bij Groningen. Drie uur lang heeft de brandweer de strijd tegen het vuur gevoerd. Slechts een klein ge deelte van de villa kon worden gered. De brand is waarschijnlijk bij de schoorsteen van de oliestookinrichting ontstaan en heeft gretig voedsel gevonden in het rieten dak. Een klein gedeelte van de kostbare inboedel kon worden gered. De biussings- werkzaamheden werden ten zeerste be moeilijkt door de vorst waardoor het ter rein om de villa spiegelglad werd. SPECIAALHUiS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTELJORISSTRAAT 7 HEROPENING WOENSDAG 1 FEBRUARI Agenda voor Haarlem DINSDAG 24 JANUAEI Stadsschouwburg: „Een vriendelijke dame" (Haagse Comedie), 8 uur. Gem. Concert gebouw: Piano-recital Willem Andriessen, 8 uur; (tuinzaal): Volkszangavond Neder landse Jeugdgemeenschap 7.30 uux\ Nassau- plein 8: Soefi-beweging spreekster mevrouw S. SmitHerbert, 8 uur. Luxor: „Een kus van Venus" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Moederlied", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De laatste barricade", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die Fledermaus", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: toch schijnt de zon", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Gunga Din", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 25 JANUARI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Hans Schouwman speelt de variaties over „lek voer al over de Rhijn" van de be- roemde J. P. Sweelinck (1562-1621) en vier stukken uit het Muziekboek van Anna Maria van Eyl (1671), een jong Arnhems meisje, waarschijnlijk grotendeels gecom- poneei'd door haar leraar Albert Steen- wijk. Aan het programma wordt voorts medewerking verleend door de danseres Mary-Thérèse Herben. Gezagsondermijning in vergadering fe Assen? Justitie stelt een onder zoek in Op vragen van het Tweede Kamerlid mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) ovei gezagsondermijnende uitlatingen, welke zouden zijn gebezigd in een op 13 Decem ber 1949 te Assen gehouden openbare ver gadering heeft de minister van Justitie ge antwoord: Te Assen zijn op 13 December gelijktijdig twee openbare vei-gaderingen gehouden, uitgaande van een „Comité uit de burgerij van Assen". Ter zake van de door sommige sprekers gebezigde woorden, waarvan de letterlijke tekst nog niet nauwkeurig is kunnen worden vastgesteld, heeft het Open baar Ministerie aanleiding gevonden een strafrechtelijk ondei-zoek in te stellen. Ambtshalve waren enige lagere ambtena ren van de gemeentepolitie te Assen aan wezig, die op geen enkele wijze van hun persoonlijk gevoelen omtrent het gespro kene hebben doen blijken. Aanleiding tot onmiddellijk ingrijpen werd niet gevonden. Als bezoeker, in burger gekleed, was een chef der rijkspolitie aanwezig. Nader wordt nog vastgesteld in hoever deze laatste van zijn instemming heeft doen blijken. De minister zal zowel in het algemeen als in dit bijzondere geval met de hem ten dienste staande middelen bevorderen, dat. tegen onoorbare handelingen, welke tot gezagsondermijning kunnen leiden, straf rechtelijk en disciplinair wordt opgetreden. VOOR VERHUIZINGEN GROOT EN KLEIN Transporten door geheel Nederland Goederen zijn verzekerd ROZENSTRAAT 15 TELEFOON 20020 (Adv.i Staatssecretaris van Marine naar Indonesië Maandagavond is de Staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W. Moor man, van Schiphol naar Djakarta ver trokken. „Ik ga naar Indonesië om besprekingen te voeren naar aanleiding van de besluiten van de Ronde Tafel-conferentie", zo zeide hij. „De overeenkomst, die voor een jaar geldt, moet worden uitgewerkt. De re gering van de R.I.S. heeft een verzoek tot het voeren van deze besprekingen ge daan". Op het ogenblik doen de Nederlandse marine-strijdkrachten het werk, dat eigen lijk door de strijdkrachten van de R.I.S. zou moeten worden uitgevoerd. Maar om dat de R.I.S. noch de- schepen, noch de manschappen daarvoor heeft, neemt de Nederlandse marine deze taak waai-. Schaakkring „Haarlem" In de jaarvergadering van de schaakkring Haarlem zijn mededelingen gedaan over het wedstrijdprogramma van 1950. Na afloop van de competitiewedstrijden zullen in Maart en April de voorronden om het persoonlijk kam pioenschap van Haarlem worden gehouden. In Mei volgen de wedstrijden om net club kampioenschap van Haarlem, met als inzet de De Tellobeker. Dan zal er gestreden worden in de eindstrijd om het persoonlijk kampioen schap. In de zomermaanden vraagt het tour- nooi van de schaakclub „Haarlem" de aan dacht en voor September en October staan wedstrijden voor het clubkampioenschap van Haarlem op het programma. Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van dc schaak club „Het Oosten wordt van 13 tot 20 Sep tember een tournooi gehoucten. Nagegaan zal worden of ér belangstelling bij de schakers bestaat voor een lezing of een simultaanséance door een sterke Neder landse schaker. De vex-gadering was van oordeel, dat voortgegaan moet worden met de schaak sociëteit. De heer A. Kroes had zich niet candidaat gesteld als secretaris van de kring. Gekozen werd tot zijn opvolger mr. J, Jansonius, Als nieuw lid werd aangenomen de vereniging S.S.C.H. Het aantal bleef ongewijzigd door het bedanken van „Het Oude Slot". Corlnne Luchaire overleden. De Franse toneel- en filmspeelster Corinne Luchaire is Zondagavond in een ziekenhuis te Parijs aan longtuberculose gestorven. Naar Monte Carlo tl Er vielen nochtans enige kneusjes Kranslegging bij gedenkteken voor in het verzet gevallen Arubaanse student Prins Bernhax-d heeft Maandag een be zoek aan Aruba gebracht. Ruim kwart over acht in de ochtend vertrok de Prins met gouverneur Peters van het vliegveld Hato op Curasao. Daar de Dakota van Prins Bernhard nog niet beschikbaar was, werd gebruik gemaakt van de DC4 „Paramaribo" van de K.L.M. Bij aankomst op het Arubaanse vlieg veld, een half uur later, werd de Prins, xia Gisteren arriveerde na een langdurig ver blijf in de West in Den Helder Nederlands grootste mijnen,legger Hr. Ms. Willem van der Zaan". Foto: De bemanning was in de beste stemming. de erewacht te hebben geïnspecteerd, door de gezagvoerder ad interim, de heer W. A. Hesselïng, en een commissie van ontvangst begroet. De „Van Speyk" loste 35 saluut schoten. Padvinders vormden een erehaag. Onmiddellijk na de verwelkoming reed de Px-ïns onder grote publieke belangstel ling naar het Boy Ecuryplein in Oranje stad, waar kort geleden een gedenkteken voor de in het Nederlandse ondergrondse verzet gevallen Arubaanse student Boy Ecury is opgericht. Om de gevallen strijder te ex-en legde Prins Bernhard een krans bij het monu ment, waarna hij de oudex-s en andere familieleden de hand drukte, evenals de eregarde, J. van Duist, ridder in de mili taire Willemsorde en drie B.S.'ers. Voor de Julianaschool in Oranjestad werd Prins Bernhard een aubade gebracht door leerlingen van de Muloschool. Na afloop gaf de Prins de schoolkinderen een vrije dag. De Prins bezichtigde het San Pedro-hospitaal en de nieuwe, zeer mo derne protestantse kerk. die nog niet in gebruik genomen is. Het carillon speelde vaderlandse liederen. Daarna werd een bezoek gebracht aan het bedrijf van de Arend petroleummaatschappij, een doch- tex-onderneming van de Shell. In de namiddag werd een bezoek ge bracht aan het kex-kje van Noord, waar de Prins door de pastoor rondgeleid werd en grote belangstelling voor het interieur toonde, onder meer voor de preekstoel, die afkomstig is uit de kerk van de Heilige Antonius aan de Oude Scheveningseweg in Den Haag. Deze preekstoel werd in 1925 naar Noord gezonden. Van zes uur tot half acht werd in Pas- sanggrahan een receptie gehouden, die druk bezocht was. Om acht uur werd de terugreis aanvaard. Ook thans nam de Prins weer in de stuurhut plaats en be stuurde zelf het vliegtuig. Vandaag brengt de Prins opnieuw een bezoek aan Aruba. Première van „De derde man" SOMS IS EEN VONDST, consequent en met overtuiging toegepast voldoende om een film uit de lopende-band-px-oductie op te stoten naar een niveau dat een onder scheiding als „Film van de maand" ten volle wettigt. Carol Reed, de regisseur van de Engelse film „De derde man", deed zo'n vondst toen hij op een zwerftocht door het geteisterde Wenen naar indrukken voor deze op een thriller van de op het ogenblik nogal in de mode zijnde Britse schrijver Graham Greene geïnspireerde rolprent, in een kroegje even uitrustte. sv Er zat daar een man met i 17*1 1 een ouciei'wets instrument, I 1 llm °ver het algemeen L J slechts een pover muziekje S voortbrengt: een citer. Maar deze soms schrille, soms benepen klanken pasten zo goed bij de sfeer van Reed's jong ste werk, dat hij zich geen ogenblik bedacht en deze Anton Karas verzocht de begelei ding van „De derde man" op zich te willen nemen. Deze café-artist slaagde er beter in dan een pompeus orkest met een speciale partituur ooit had kunnen doen de beurte lings gejaagde, spannende, weemoedige of neerslachtige passages een aangrijpende achtergrond en de bij de toeschouwers op geroepen gevoelens meer relief te geven. Zelden ook zal een regisseur een belangrijk motief zo nadrukkelijk hebben gebruikt: reeds bij de projectie'van de rolverdeling wordt men getroffen door deze achtergrond van citersnaren, die tegelijk met onze zenu wen worden betbkkeld. Karas had slechts twee motiefjes nodig, een populair wijsje als leidend thema Voor de „Derde man" en de „Café Mozart wals", 'n melodietje voor de intiemere scènes. Beide composities ver oorzaakten zowel in Engeland als in Frank rijk een ware citerrage. In Amerika, waar de film pas in Maart zal worden uitge bracht, gaf Metro-Goldwyn Mayer opdracht deze trouvaille na te apen, waartoe men ook reeds was overgegaan tot men ont dekte dat een met M.G.M. vervlochten ver huurkantoor „De derde man" in de States zal lanceren. Om dus geen eigen product te beconcurrex-en heeft de leiding van het Huis-met-de-leeuw opdracht gegeven de imitatiepogingen te staken. Carol Reed is zichtbaar in de ban geraakt van de, nu enigszins fletse bekoorlijkheden van de Oostenx-ijkse hoofdstad. Hij is ge troffen door schilderachtige achterbuurtjes en weidse gebouwen, hij heeft sympathie gevoeld voor de Weners en hij heeft ernaar gestreefd de poëzie die hij in de wereld stad ontdekte, ook dichterlijk te verbeelden. Daarin is hij dan ook zonder twijfel ge slaagd. Op dat punt merkten wij trouwens een opvallende gelijkenis op tussen de grote stads-indrukken van de Britse regisseur met die van zijn Fx-anse kunstbroeder Mar cel Carné van Parijs. Dat komt omdat ook Reed een groot vakman is, die weet wat hij met licht en donker vooral met het laat ste kan bereiken om bij zijn publiek sfeer op te roepen. Dat vakmanschap had hij ook volop nodig om te maskeren dat het draai boek toch eigenlijk vrij onbeduidend is. In het door de internationale politie bewaakte Wenen tracht een jonge Amerikaanse schrijver van Wild-West-lectuur de twijfel achtige dood van een jeugdvriend op te hel deren. Hij ontdekt dat deze nog in leven en een schurk is die een enorme zwarte handel in ondeugdelijke penicilline drijft en daar door de dood van menig kind op zijn geweten heeft. Intussen is de Amerikaan verliefd geworden op het meisje van zijn vex*dorven vriend, die bovendien, hoewel hij daartoe in de gelegenheid is, geen hand uitsteekt om deze Tsjechische actrice van een door de Russen gedwongen repatriëring te redden. De schrijver van de cowboy- boeken besluit de misdadiger aan te geven, hetgeen hem overigens de vriendschap van het meisje doet verliezen. Men ziet: een intrige van bekende snit, waarin de draden die naar de ontknoping zullen leiden reeds vrij vlot zijn te ontwarren. Reed heeft dan ook een paar theater-effecten nodig om de gang er tot het einde toe in te houden hetgeen hem overigens glansrijk lukt zoals de onwaarschijnlijke achtervolging van de derde man door de riolen van Wenen. Riolen schijnen tegenwoordig de uitkomst te zijn voor de in verlegenheid gebrachte cineast. Wij 'herinneren ons, dat ook de Poolse film „De waarheid kent geen grenzen" dat paardemiddel nodig had om tot een eind te komen. Zelden echter kreeg een zo simpel ge geven zo'n sublieme vorm. Daarvoor zijn dx-ie oorzaken aan te wijzen. Ten eerste de voortreffelijke montage waarbij alles werd weggelaten wat niet rechtstreeks tot de ontknoping van het drama meewerkte, ten tweede tevens gevolg van het eex-ste een doordringende, niet alleen fotografische maar ook bezielde visie op de tragiek van het na-oorlogse Wenen en tenslotte een rake, nooit verwrongen, geen ogenblik ver slappende typering van alle figuren, of het nu hoofd- of bijrollen betreft. Joseph Cot ton zagen wij zelden beter dan als deze enigszins oppervlakkige Amerikaan, Paul Hörbiger als de portier van een Weense flat en Ernst Deutsch als vertegenwoordiger van de vervallen Oostenrijkse adel droegen aanzienlijk tot de lokale kleur bij en Orson Welles waarvan we aannemen (zonder Carol Reed ook maar enigszins te kort te doen) dat hij zich niet tot het navolgen van de regie-aanwijzingen zal hebben beperkt geeft de betrekkelijk kleine rol van de „Derde man" de volle maat. Rest dan nog de actrice Valli te vermelden, die geen ogenblik ontspoorde in de creatie van de triestige Anna, die in de misdadiger toch voor alles de man blijft zien die zij liefheeft. Met behulp van deze spelers, van de camera van Robert Kraskar en van de citer van Anton Karas, heeft Carol Reed zijn film gemaakt tot een document waarin de geest van het na-oox-logse Wenen zuiver werd gemanifesteerd met behulp van zulke abstracte media als klank en beeld. J. H. B. In een venijnige kou kwam vanmorgen om kwart over drie de eerste van de lange rij Rallye-wagens het duistere Amsterdam binnenrijden. Het was de Vauxhall van het echtpaar Verkamman van Keulen, die het eerste hoeraatje te incasseren kreeg van de enthousiasten, die een deel van hun nachtrust hadden opgeofferd om stamp voetend en diep weggedoken in hun jas kragen de aankomst van de rijdex-s aan de controle-post bij de Apollo-hal mee te maken. Spoedig arriveerde weer een Ne derlandse équipe, namelijk die van Maus Gatsonides en Klaas Barendrecht die met hun Humber Snipe een paar uur op het tijdschema waren ingelopen om zich een tijdje rust te kunnen gunnen Kort daarna begonnen de controleurs het druk te krijgen. De ene wagen na de andere kwam zich in het felle licht van de schijn werpers melden en zij varieerden van een gx-ote glimmende Rolls Royce die indruk wekkend kwam aanzoeven tot de baby- Rovin van de man die naar de romantische naam Rinaldo luistert en die zijn lange leden in de knoop had gelegd om in zijn kuchende kinderwagen te komen. De in houd van de wagens varieerde trouwens al evenzeer. Wij zagen een heer in een keurig grijs pak uit een Bentley stappen met een gezicht alsof hij net een zaken- bezoek had afgestoken, maar er waren ook lieden die er uitgedost in pelsjassen, bont laarzen en vliegkappen uitzagen alsof zij zojuist de Noordpool hadden ontdekt. Iedereen maakte dankbaar gebruik van de gelegenheid om in het Apollo-paviljoen de stijve benen te strekken, de hongerige magen te vullen en sterke verhalen uit te wisselen over de tocht, die over het alge meen tot nu toe vrij gemakkelijk verlopen is. De held van de dag was de Amsterdamse taxi-chauffeur Hans de Rijk, die op een van de Franse, passen een achteras had ge broken en daardoor bijna een ravijn inge- suld was. Hij had echter kans gezien om bij een sloper een passende as voor zijn Hotchkiss op de kop te tikken en in ander half uur het zaakje weer gezond te maken. Het koste hem weliswaar straf punten wegens tijdsoverschijding maar hij kon de rit in ieder geval voortzetten. De Heem- stenaar Jan Apetz die met zijn ene hand ebakken eieren at en met de andere nog tijd vond om schetsen van zijn concurren ten te maken vertelde ons dat toen hij met zijn Skoda door Aix-les-Bains reed, een man plotseling de weg overstak zonder uit te kijken. Een aanrijding was niet meer te voorkomen maar toen Apetz geschrokken naar het slachtoffer ging kijken, wiens been gebroken bleek, zei de verstrooide voetganger met zéér Frans enthousiasme voor de automobielsport: „Het geeft niets meneer. Dat been is al twee keer gebroken geweest en voor de Rallye moet je wat over hebben". Weer op weg Met deze en soortgelijke verhalen kortte de internatioxxale rijdersbent zich de tijd in het eivolle restaurant, waar magere Brit ten in kameelharen jassen zich op de gang stonden te scheren, Fransen in de meest fantastische costuums bewogen discussies voerden over de beste, manier om koude voeten te vermijden en blonde Scandixxa- viers zwijgend omelettes voor tien perso nen naar binnen werkten. De genoegelijke verwarring werd nog vex-hoogd door aller lei toeschouwers in rjjdërs-costuums er rijders in colbertjes, maar dank zij de vlot te organisatie van de KNAC verliep alles op rolletjes. Zo tegen een uur of zes gingen de eerste rijders de kou weer in om naar lichaam en geest gesterkt, de tweede helft van het lange parcours te beginnen en één voor één bromden de wagens donker Amster dam in. Een enkele laatkomer die panne had gehad kwam nog met koortsachtige haast de controle „binnenscheuren", maar over het algemeen kreeg men de indruk dat de door de rijders gebezigde qualifica- tie „zacht eitje" wel op zijn plaats was. De vrees voor gladheid door afwisselende dooi en vorst is door het doorzetten van de laat ste wel de kop ingedrukt, al ging het niet op alle trajecten even gemakkelijk. gens in Noorwegen met zand waren be strooid. zodat men niet harder dan 30 km kon rijden, hetgeen voor het bereiken van het verplichte gemiddelde van 50 kilome ter per uur niet bevorderlijk was. Het zwaarste hebben de starters uit Flo rence het gehad. Het zonnige Zuiden werd geteisterd door sneeuwstormen en er was af en toe zo weinig zicht, dat de Bloemen daler Vex-beek een spoorboom pas zag, toen het apparaat op de neus van zijn Stu- debaker neerkwam. Gelukkig stond de Champion vrijwel stil. De sneeuw lag hier en daar een halve meter dik en'tot over maat van ramp vonden de Italiaanse doua niers het nog nodig om de wagens te door zoeken. Dat men de Rallye ook op luxueuzere manier kan rijden, demonstreerde de Brit Cooper, die met een Rolls-Royce (met in gebouwde bar) meedoet. De wagens die in Engeland startten, werden namelijk met een speciale veerboot overgezet van Folke stone naar Boulogne, maar Cooper die kans zag om een paar uurtjes slaap te winnen laadde zijn Rolls in in Lympne in een vliegtuig en liet hein naar Frankrijk vlie gen. Waterpolo Overwinningen van Haarlem en HVGB in de wintercompetitie De wedstrijd D.W.R.—H.V.G.B. werd Zaterdagavond in het Sportfondsenbad ge speeld voor de centrale wintercompetitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. D.W.R. ging met een invaller voor de doel- verdediger te water, die tegen de verras sende schoten van H.V.G.B. niet opgewas sen was. In de eerste helft verkx-eeg H.V. G.B. een voorsprong van 4-0, welke daarna werd opgevoerd tot 7-0. Enige goede aan vallen van D.W.R. onderbrak de doelver- dediger van H.V.G.B, Brokken keurig. Haarlem boekte in Zaandam de eerste overwinning en won met 7-2 van Nereus 1. De stand is thans: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.—t. Meeuwen 4 4 - 8 29— 7 H. P. C. 4 4 - - 8 18— 5 IJ 5 3 1 1 7 29—10 D. W. R. 6 2 1 3 5 15—27 H.V. G. B. 4 2 - 2 4 19—11 Haarlem 5 1 - 4 2 14—21 Nereus 6 - - 6 - 10—53 Moeilijkheden Zo maakte de Citroën van Moddex*kolk een lelijke schuiver tegen een rotswand bij Digne. waardoor de wielen niet meer spoorden en enkele onderdelen van de mo tor werden ontzet. Na ijverig gesleutel zijn de dapperen er tenslotte in geslaagd om met een grote dosis volharding al rij dend en reparerend op tijd aan de ver schillende controles te komen. De rijders uit Lissabon kregen het ook niet cadeau, want toen zij de Landes door moesten hing' er zo'n dichte mist, dat zij af en toe de bo men voor de weg aanzagen, hetgeen een kostbare vergissing kan zijn. De rijders uit Oslo hadden ook nogal last van de glad heid gehad, omdat de bevroren wegen ner- In de Van Duylbekex*-competitie werd in het Sportfondsenbad gespeeld D.W.T.V. Z.V. In beide zeventallen waren enige jon gere krachten opgesteld. Voor rust ging het spel vrijwel gelijk op. Na cle hervatting was D.W.T. in de meerderheid, doch door slecht plaatsen en het goed stoppen van schoten door de Velsense doelverdedigster bleven doelpunten uit. In Amsterdam hadden de Velsense dames een nedexiaag geleden van 7-0 tegen de H.D.Z.. Ook de dames van H.V.G.B. moes ten in H.D.Z. haar meerderen erkennen (0-2). De stand in deze afdeling is: gesp. gew. gel. veris pnt. H. D. Z. 4 4 D. W. R. H. V. G. B. D. W. T. V. Z. V. Nereus v.—t. 17— 3 9— 4 4—5 4— 6 4—12 6—14 Een donker steegje in het hart van de Donaustad, een van de vele karakteristieke opnamen uit „De derde man". Damesroeien ook bij internationale wedstrijden In Parijs is een conferentie gehouden onder leiding van het beslui* van de in ternationale roeifedex-atie onder leiding van Gaston Mullegg (Zwitserland). Ter sprake is gekomen de kwestie van de deelneming van dames aan internatio nale wedstrijden, met uitzondering van de Europese kampioenschappen en de Olym pische spelen. Na langdux*ige beraadslagin gen heeft het bestuur een ontwerp aan genomen krachtens hetwelk roeisters even tueel zullen kunnen uitkomen in de volgen de nummers: skiff, double scull, vier met stuux*vrouw, vier zonder stuurvrouw en acht met stuurvrouw. Over deze aangele genheid zal een definitieve beslissing wor den genomen op het aanstaand congres van de FISA te Milaan. De afstand zal in elk geval voor alle nummers worden bepaald op 1000 meter. Op alle andere punten zal het intexmatio- nale reglement geldexi dat voor herenwed- strijdeix van kracht is. Biljarten Competitiewedstrijden In de competitie van het district Haarlem van de N. B. B. zijn in de week van 16 tot 23 Januax-i gespeeld: Klasse C: Hof van HollandInsulinde 26: DES—Meerestein 80. Klasse D: InsulindeSchcijwijck 44; Frans HalsHof van Holland 6—2. Klasse E: Insulinde II—Insulinde I 2—6. De wedstrijd D.W.T.V.Z.V. werd ge speeld voor afdeling I heren van de kring- competitie. Het was een spannende strijd. Door doelpunten van Geukers, D.W.T, en Swier, V.Z.V., ging de rust in met 1-1. In de tweede speelhclfl bezorgde Pum Swier V.Z.V. de leiding. Bij het stoppen van de bal sloeg Piet Geukers de bal uit de handen van de V.Z.V.-doclverdediger (2-2). Niet tegenstaande V.Z.V. in de meerderheid kwam maakte Frans Lablans voor D.W.T. het winnende doelpunt (3-2). Ixi afdeling III heren won H.V.G.B. 3 met 2-1 van H.Z.V. 1. In afdeling IV verloor D.W.T. 3 met 1-0 van H.V.G.B. 4. Waterpoloprogramma In deze week worden gespeeld: Dinsdag 24 Januari: eindstrijd bekercom petitie 1948-'49, in Amsterdam: H.V.G.B. ZIAN. Woensdag 25 Januari: centrale winter competitie: MeeuwenH.P.C. Vrijdag 27 Januari: Van Duylcompetitie: H.D.Z.—D.W.R. Zaterdag 28 Januari: in het Sportfond senbad Haarlem: Van Duylbekercompetitie: H.V.G.B.D.W.R. Centrale wintercompeti tie: H.V.G.B.H.P.C. Kringcompetitie: dames-afdeling II: D.W.R. 2—H.V.G.B. 2; heren-afdeling I: HaarlemNereus; afde ling III: H.P.C. 3—D.W.T. 2. In het Velserbad worden Zaterdagavond gespeeld: Kringcompetitie, afdeling I heren: V.Z.V.—D.W.R.; afdeling II dames: V.Z.V. 2Haarlem 2; jongens V.Z.V.H.P.C. Voorts vermeldt het programma een resterende wedstrijd van de zomercompeti tie heren 2e klasse D.W.R. 4D.W.T. 3. Cricket Testmatch Zuid-AfrikaAustralië Op de derde dag van de derde testmatch tegen Australië ging Zuid-Afrika, dat na de eerste innings met 236 runs leidde, in de tweede innings all out voor 99. Aan het eind van de dag hadden de Austra liërs in hun tweede innings 80 runs gescoord voor het verlies van drie wickets, zodat zij toen 255 runs achter stonden met zeven wickets in handen. NEDERLANDS ZEVENTAL NAAR ZWE DEN. De Zweqdse Zwembond heeft aan de Koninklijke Nederlandse Zwembond een uil- nodiging gezonden voor een landenwedstrijd waterpolo in de maand Mei, met daaraan verbonden een korte toer van het Neder lands zevental, dat dan tegen plaatselijke Zweedse combinaties zal spelen. De Neder landers hebben zich in principe hiermede accoord verklaard. CURSUS VOOR JEUGDLEIDERS. De heer D. Beets zal Donderdagavond in restau rant Brinkman, Plein, op een bijeenkomst, uitgaande van de commissie voor jeugd voetbal der afdeling Haarlem van do KNVB voor jeugdleiders spreken over „De bete kenis van de lichamelijke opvoeding en de sport voor de jeugd". VOORLOPIG NEDERLANDS ELFTAL NIET TEGEN COLCHESTER. De oefen wedstrijd van het voorlopig Nedex*lands voet balelftal op 8 Februari tegen de Engelse club Colchester zal niet doox*gaan, omdat Colchester op die datum een belangrijke wedstrijd moet spelen. De K.N.V.B. zoekt thans naar een andere tegenstander voor de Nederlandse ploeg. GONZALES EERSTE BIJ DE AMERI KAANSE AMATEURS Hoewel Paneho Gonzales 15 October professional is geworden heeft de Amerikaanse tennisbond hem tot sterkste amateur voor het jaar 1949 ver klaard. Na Gonzales staan in volgorde op de ranglijst Schroeder. Talbert en Parker. Mul- loy, Larson, Cochell. Match. Moylan en Flam.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5