IJmuider Courant De R.I.S. vaardigt arrestatiebevel tegen kapitein Westerling uit Haarlems Dagblad Invloed Duitse onderzeeboot-bemanning zou zicb op Zuidzee-eiland hebben geïnstalleerd Britse Conservatieven publiceerden heden hun verkiezingsmanifest 64e Jaargang No. 19459 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmniden, Santpoort en Omstreken van en •Öprcügc t&iartrmartjc Courant (Jrnio Woensdag *25 Januari J950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom IN ENGELAND is een interessant rapport verschenen over de invloed van de krant op haar lezers. Het is samengesteld op grond van een reeks enquêtes, gehouden sinds het jaar 1940. De uitkomsten kan men in velerlei opzicht niet als aanvaardbaar voor ons land beschouwen, omdat in de Engelse Pers andere verhoudingen en ge bruiken heersen dan in Nederland. Wellicht het belangrijkste verschil met ons land is, dat een groot aantal Engelse dagbladen vrijwel geen abonnés heeft maar zijn om vangrijke verspreiding bereikt door straat verkoop. Het aantal verkochte exemplaren wisselt clan ook sterk; het kan bij een Lou dens volksblad bijvoorbeeld morgen hon derdduizend hoger zijn dan vandaag, omdat vandaag „een stille dag in het nieuws" is en zich morgen plotseling een gerucht makende gebeurtenis voordoet. In de grote opkomst van het Engelse volksblad, nu veertig jaar geleden, ontstond dientenge volge bij* zijn leiders spoedig het streven om hel voorradige nieuws zo in het oog vallend, zo indruk-wekkend, zo „sensatio neel" op te dissen, dat de krant op straat altijd vlot gekocht werd. Dit ging men ook doen op dagen, waarop zich geen belangrijk of schokkend nieuws voordeed. Dus ont wikkelde zich een soort sensatie-journali- stiek zoals wij die in ons land eigenlijk nooit gekend hebben. Pogingen om haar na te bootsen zijn wel eens in Nederland ge daan maar hebben geen succes gehad. Het stelsel van straatverkoop heeft nooit ingang bij ons gevonden; die vorm van verkoop lijkt wel wat op de stations, maar beperkt zich in werkelijkheid toch maar tot een heel klein deel van de oplaag der bladen. De betrekking van de krant tot de abonné nu is hechter dan die tot de toevallige koper-op-straat en de abonné stelt er dan ook meer eisen aan. Hij leest de krant met veel groter aandacht; hij is gewend aan haar wijze van opmaak en haar indeling, maar hecht ook aan haar toon en haar op vattingen. Dit moet men alles in aanmerking nemen als men in dat Engelse rapport, uitgebracht voor het Advertising Guild en in boekvorm verschenen, leest dat in het algemeen in Engeland de toegenomen verspreiding van kranten (ook van weekbladen) omgekeerd evenredig is aan de invloed die zij op hun lezers uitoefenen. „Het kruiden van het nieuws met sensatie", zegt het rapport, moge de lezer interesseren, maar het is aan zijn respect voor de lectuur niet ten goede gekomen." Dat sinds 1940 de invloed van de steeds meer verspreide bladen op hun lezers ver minderd is, schrijft het rapport ook toe aan de oorlogstijd. De oorlog heeft het gevoel, dat het nieuws in de bladen bevooroordeeld en onnauwkeurig is, versterkt, zegt het. Bovendien beschouwen velen hün kranten als sensationeel en onverschillig ten op zichte van hun werkelijke taak als nieuws- voorzienersmeer en meer lezers staan wantrouwig tegenover hetgeen zij lezen en steeds minder zijn zij geneigd "te geloven dat er een krant is die zij werkelijk ver trouwen kunnen. Dit is een krasse uitspraak in het zo democratische Engeland. Zij is weliswaar bepaald onjuist ten aanzien van dagbla den van zulk hoog gehalte als de Times, Manchester Guardian, Daily Telegraph, Yorkshire Post, Glasgow Herald, maar een groot deel van het volk leest zulke dag bladen niet en wordt er door him veel soberder uiterlijk waarschijnlijk ook niet toe aangetrokken. Dat grote deel is een maal aan de prikkelende, lawaaiige op maak gewend. Bovendien zijn de volksbla den met hun grote oplagen goedkoper. De uitspraak gaat te ver, maar met dat al blijkt eruit dat het beleid van de volksbladen het aanzien van de gehele Engelse Pers schaadt. In haar kringen zal dat rapport van het Advertising Service Guild dan ook wel tot ernstige gedachten- wisseling en tot bezinning op de ontstane toestand aanleiding geven. Al kennen wij in Nederland de sensatio nele opmaak en de koppen-taal der Engelse volksbladen niet, het komt in ons land wel'' voor dat journalisten de neiging tonen „naar het publiek toe te schrijven", zoals dat vaak genoemd wordt. Daar wordt dan mee- bedoeld: te pogen zich naar de ver onderstelde smaak van de minst ontwikkel de soort lezer te richten, in de veronder stelling dat iedereen daar dan mee tevre den zal zijn. Niet alleen is dit onlogisch gedacht, want zij die meer verlangen zijn daar zeker niet mee ingenomen en men vindt hen die meer verlangen in alle klas sen der samenleving maar bovendien onderschat deze gedachte de lezer in het algemeen. Want ieder die een krant leest als abonné, dus met aandacht en zekere persoonlijke verbondenheid met het blad, verwacht er niet alleen nieuws in te vin den, maar er ook iets uit op te doen: er op enigerlei wijze zijn kennis of zijn ge.est mee te verrijken. Niet ieder is zich daar altijd evenzeer van bewust, maar dat maakt geen verschil. De mens is niet alleen een nieuws gierig maar ook een weetgierig wezen. Daarom geloof ik dat dat Engelse rapport waarover een uitvoerig stuk is opgenomen in het vakblad van de Federatie van Neder landse Journalisten, ook in onze vakkring veel aandacht verdient. Het zal die onge twijfeld verwerven. Ik meen dat ook vele lezers in dit onderwerp, dat hen zo nauw raakt, belang zullen stellen. In het maat schappelijk bestel is goed aangewende in vloed der Pers een zaak van onmiskenbare betekenis. R. P. Prins Bernhard bezocht opnieuw Aruba Dinsdag heeft Prins Bernard zijn tweede bezoek gebracht aan Aruba. Ditmaal vorm de de Koninklijke Marine de erewacht op Hato. De Prins maakte een rit over het eiland, waarbij hij de scholen van Noord, Santa Cruz, Savaneta en Sint Nicolaas bezocht en het bedrijf van de „Lago", een dochteron derneming van de Standard Oil, die op Aruba een uitgebreide raffinaderij bezit, bezichtigde. Daarna werd een bezoek ge bracht aan de woonwijken van het perso neel en aan de „Community Hïghsehool". De Prins gebruikte de lunch in de on langs geopende Essoclub. Leden van de „Aruba Flying Club" gaven een demon stratie. Ongeveer vier uur vertrok de Prins per vliegtuig naar Willemstad. Groot wapendepot te Djakarta ontdekt DJAKARTA (United Press) Dc In donesische premier Mohammed Hatta brandmerkte kapitein Westerling gisteren als een „vijand" en verklaarde dat zijn regering hem zal opsporen. Hij voegde hieraan toe dat orders zijn uitgevaardigd om hem te arresteren. Het besluit om Wes terling te arresteren werd genomen tijdens een kabinetszitting die vijf uur duurde. „Hij is meer dan een rebel hij is een vijand", zeide Hatta, die tezelfdertijd be kend maakte dat verdere maatregelen wor den genomen om de normale situatie te herstellen. Het Indonesische ministerie van defensie heeft bekend gemaakt, dat de „particuliere troepen" van Westerling thans achtervolgd worden door de Indonesische strijdkrach ten. Omtrent het gebeurde in West-Java heeft het Nederlandse ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen een communiqué uitgegeven, waarin onder andere wordt medegedeeld dat het leger van Westerling te Bandoeng zich uitsluitend tegen de troe pen van de RIS keerde, waarbij deze laat- sten naar schatting 30 doden verloren. Troepen onder Nederlands bevel, die zich ingevolge ter Ronde Tafel-conferentie ge troffen regelingen afzijdig hielden, leden dan ook geen verliezen. Onder de burger bevolking echter vielen enige slachtoffers. Inmiddels handhaafden de RIS-troepen zich in het stadsdeel ten Noorden van de spoorbaan, welke door de troepen van Westerling niet overschreden werd. Na de bezetting van het Zuidelijk deel van Bandoeng heeft de commandant der Nederlandse troepen in West-Java contact opgenomen met de plaatselijke leider van Westerlings troepen, een ex-inspecteur van politie te Bandoeng, met de vice-premier van Pasoendan, en met de chef-staf van de Siliwangi-divisie, die zich op het staf kwartier van de Nederlandse troepencom mandant bevond. Dit contact had uiteindelijk tot resultaat, dat Westerlings troepen het Zuide lijk deel van Bandoeng omstreeks 5 uur 'in de namiddag weer ontruimden, waarna het opnieuw door de troepen der RIS werd bezet. Deze gunstige ontwikkeling was, zo als uit het bovenstaande blijkt, geheel aan de persoonlijke bemoeienis van de Neder landse commandant te danken-. Bovendien meldden zich vrijwel allen die de voor gaande nacht hun onderdelen verlieten om zich bij Westerling aan te sluiten weer bij hun commandanten. Zij behoorden tot het détachement speciale troepen en dat de federale recruten uit het depot te Pada- larang. Op last van de chef van de Neder landse strijdkrachten, die zich eveneens in de ochtend van de 23e per vliegtuig naar Bandoeng begaf, werden deze deserteurs geconcentreerd en ontwapend. Zij werden voorts op 24 Januari naar Djakarta ver voerd, en aldaar in verzekerde bewaring gesteld. Op verzoek van de RIS werd aan de In donesische legerleiding technische bijstand verleend in de vorm van transport- en ver bindingsfaciliteiten. Het is inmiddels gebleken, dat de actie van Westerling ten doel had, geheel West en met name Djakarta, Buitenzorg, Tjiandjoer, Garoet, Bandoeng en Tjimahi te bezetten. Met uitzondering van de actie te Bandoeng en Tjimahi bleef de situatie in deze plaatsen echter geheel normaal. Ten aanzien van de onder Nederlandse bewa king staande objecten is uiteraard ver hoogde waakzaamheid Wapens te Djakarta De Indonesische militaire gouverneur van Djakarta heeft hedenochtend vroeg medegedeeld, dat in het hart van de stad „een waar wapenarsenaal" ontdekt is. Na een schermutseling met personen, die zich in een pand in de Kramat-wijk van de stad bevonden, werden dozijnen machinege weren, geweren en een hoeveelheid ammu nitie in het pand in beslag genomen. Men heeft de veiligheidsmaatregelen versterkt. Een aantal Nederlandse officieren is van Djakarta naar Tjiandjoer, ongeveer 65 km ten Westen van Bandoeng aan de weg BandoengDjakarta gelegen, vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de berichten over botsingen „tussen Neder landse manschappen en eenheden van de TNI", aldus verklaart men te Djakarta. Men acht het mogelijk, dat de „Nederlandse manschappen" waarover men hier spreekt, deserteurs zijn, die Westerling behulpzaam waren bij zijn aanval op Bandoeng. Het Indonesische kabinet heeft besloten de minister van Defensie, de sultan van Djokjokarta, algehele volmachten voor politie en leger te geven, in verband met de huidige toestand. Hij zal rechtstreeks verantwoording aan de premier verschul digd zijn. Nader wordt gemeld, dat twee personen de Kramat-wijk te Djakarta gedood werd en één gewond. Een van de twee Nederlandse militaire vrachtauto's, die zich voor het pand hadden bevonden, droeg op het stuur het teken van de organisatie van Westerling, aldus de gouverneur. In kringen van het Indonesische leger verklaart men, dat de botsing te Tjiandjoer een schermutseling was tussen mannen van Westerling, die zich uit Bandoeng terug hadden getrokken en eenheden van het In donesische leger. Van der Meulen, een vroegere inspecteur van politie, die naar men verklaart de aanval op Bandoeng leidde, zou bij de schermutseling gewond zijn geraakt. Zestig T.N.I.-leden gedood Nader wordt gemeld dat bij de gebeurte nissen te Bandoeng aan de zijde der T.N.I. 60 man sneuvelden, waaronder drie hoofd officieren. Onderzocht wordt nog, welke verliezen er aan bevolkingszijde door deze actie zijn geleden. Van officiële zijde is te Washington ver klaard, dat de actie van de voormalige K.N.I.L.-kapitein Westerling, die met zijn guerilla-strijdei's Bandoeng tijdelijk wist te bezetten, „grote opschudding" op het Ame- ikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verwekt. De berichten over Westerling's actie be tekenden een verrassing voor de leiders van het ministerie en zij verwekten groot op zien, doch functionarissen van het „state department" zijn van mening, dat de nieu we republiek der Verenigde Staten van Indonesië hiermede nog geen ernstige ki-achtproef heeft behoeven te doorstaan. Commentaar van Soekarno Tegenover de pers verklaarde Soekarno te New Delhi, dat. indien de Nederlandse opstandelingen onder kapitein Westerling geen versterking.krijgen van andere Neder landse militairen, eerstgenoemde elemen ten spoedig uit de weg geruimd zouden zijn. „Indien de Nederlandse troepen volgens de overeenkomst van Den Haag afzijdig blij ven, zouden de opstandelingen spoedig dooi de Indonesiërs beheerst worden. Indien dit niet het geval zou zijn, zou deze toestand rampzalig zijn, ook in verband met de po gingen, die in Den 1-Iaag in het werk wer den gesteld om 'het conflict met Indonesië op te'lossen en die met succes werden be kroond." Hij voegde er aan toe, dat de Ne derlandse strijdkrachten niet algemeen met de overeenkomst van Den Haag instemden. De „Deftdijk" op een mijn gelopen bij Norderney Ernstige schade; één lichtgewonde Kort voor middernacht is het 10.220 ton metende Nederlandse stoomschip „Delft- dijk" van de Holland-Amerika Lijn onge veer 30 mijl ten Noorden van Norderney op een mijn gelopen. Er werd schade aan de machinekamer aangericht doch het schip bleef drijvend. De radio-installatie van de „Delftdijk" was aanvankelijk defect en het schip seinde met de fluit naar twee sche pen die in de bnurt voeren. Later kon de zender hersteld worden. De „Belftdijk" was op weg van Hamburg naar Rotterdam met een lading stukgoede ren aan boord. Naclat de radiozender hersteld was. wer den dringende verzoeken om hulp uitge zonden. De Duitse sleepboot Danzig" uit Embden voer onmiddellijk uit en bereikte de „Delftdijk" om kwart over vijf heden morgen. De sleepboot seinde, dat de „Delft- dijk" zwaar beschadigd was en dat één van de vijftig opvarenden licht, gewond was. De „Danzïg" zou de „Delftdijk" naar de Wezer slepen. Volgens een telegram van de kapitein van de „Delftdijk" aan zijn ï'ederij, hebben de sleepboten „Danzïg" en „Atlas" vastge maakt en het schip op sleeptouw genomen. Men is nu onderweg naar Bremerhaven. Hoewel de ontploffende mijn een groot gat in de scheepswand heeft geslagen, bestaat er geen gevaar voor schip en bemanning. Ontscheping „Cameronia" begint morgen om halfelf Het troepentransportschip „Cameronia" wordt morgenochtend met repatriërende troepen uit Indonesië in de haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping begint om half elf. Het woord is aan d'Alembert: De tempel van de roem wordt al leen bewoond door doden, die gedurende hun leven er niet in waren en door enige levenden die bijna allen, wanneer zij sterven, eruit ivorden gegooid. Inboorlingen van naburig eiland brachten „leven in de brouwerij" Het Neurenbergse weekblad „Wochen- Ende" publiceert de inhoud van een dag boek, dat afkomstig heet tc zijn van een der leden van de bemanning van een Duitse onderzeeboot, die thans reeds gedurende bijna vier jaar een onbekommerd bestaan zou leiden op een van de Koraal-eilanden in de Stille Oceaan. „Wochen-Ende" verklaart dat het ma nuscript ter redactie is aangeboden door een man, die dreigde het weer mee te zullen nemen, indien hem zou worden ge vraagd hoe hij eraan kwam. Alles wat men te weten is kunnen komen is, dat het ma nuscript is verzonden in een brief, welke te Wellington, de hoofdstad van Nieuw- Zeeland, is gepost. Een aardig hoekje op de gisteren in Lisse geopende tweede Bloemlusttentoonslelling. Belastingverlaging, meer en goedkoper voedsel en beperking der rantsoenering In Willemstad overhandigde Prins Bern hard de commandant landmacht Neder landse Antillen luitenant-kolonel I. E. Lezer een vaandel. (Van onze correspondent in Londen) Het grote lokaas van het conservatieve verkiezingsprogramma, dat heden is gepu bliceerd, is hun belofte tot belastingverla ging, beperking van prijsbeheersing en rantsoenering en de productie van meer en goedkoper voedsel. Belastingvermindering moet worden mo gelijk gemaakt door bezuiniging op het regeringsapparaat. Het manifest bevat na de reeds eerder door de partij gepubliceer de documenten niets nieuws en dient hoofdzakelijk te worden beschouwd als een serie correcties op onderdelen van Labour-maatregelen. In grote lijnen aan vaarden de conservatieven de grondslagen der socialistische politiek, namelijk werk voor iedereen en op sommige punten zelfs nog uitgebreider sociale voorzieningen. Het programma bevat een aantal con crete bezuinigingen zoals opheffing van het departement van Burgerluchtvaart en inkrimping van het departement van Be voorrading en de voorlichtingsdiensten. Op defensie zou indirect geld kunnen worden bespaard door te streven naar grotere doel matigheid in de besteding der toegestane bedragen, doch de dienstplicht zal voor lopig worden gehandhaafd. Verder werd bezuiniging bepleit door verlaging of afschaffing van voedselsubsi dies en hun vervanging door extra-gezins toelagen. Ter vergroting van de arbeidsprikkel zal de betaling van overuren vrijgesteld wor den van belasting. Dit vormde inderdaad reeds lang een ernstig punt van critiek. Ook het reservekapitaal zal van belasting druk worden bevrijd ter aanmoediging van verbeteringen in het productie-apparaat. De hoge omzetbelasting zal men eveneens trachten te verminderen. Op deze manier zal sparen in de hand gewerkt worden. Als de Marshall-hulp in 1952 ophoudt, hopen de conservatieven nieuwe hulp van Ame rika te ontvangen, mogelijk in de indirecte vorm van dollarsteun voor de instandhou ding van Engelands verplichtingen tegen over het Britse Gemenebest. De conserva tieven willen tegengaan, dat er in de in dustrie door sommigen op te gemakkelijke wijze winsten worden gemaakt. Zij spre ken zich uit tegen monopolies en bureau cratie. Het hoofdmotief van het industriële programma der partij is decentralisatie van de genationaliseerde bedrijven en het herstel van de persoonlijke verantwoorde lijkheid in deze industrieën. Nationalisaties Zoals bekend zullen de conservatieven, indien zij weer aan de macht komen, voor goed een einde maken aan de nationalisa tie-politiek. De staalnationalisatie, welke door het parlement is uitgevoerd, maar nog niet in werking is getreden, zal ongedaan worden gemaakt. Een gedeelte van het wegtransport zal worden gedenationali seerd en aan de particuliere maatschap pijen worden teruggegeven. Volgens de conservatieven heeft de transport-nationa lisatie gefaald in de coördinatie van auto- en- spoorwegverkeer, welke algemeen wen selijk werd geacht. De conservatieven wil len ook de nationalisatie van de burger luchtvaart gedeeltelijk ongedaan maken. De structuur der luchtvaartmaatschappijen zal onder ogen worden genomen. In de conservatieve pers heeft de K.L.M. steeds als een lichtend voorbeeld voor de Engelse maatschappijen gediend. Ook de steenkoleniridustrie zal drastisch worden gereorganiseerd, echter op basis van de nationalisatie, waaraan ook de conservatie ven niet willen tornen. Voor de spoorwe gen zal eenzelfde gedragslijn worden ge volgd. Gas en eleetra zullen later aan de beurt komen, indien men meer ervaring met deze kortgeleden genationaliseerde be drijven zal hebben opgedaan. De conservatieven dringen ook aan op betere bescherming van de consumenten van de genationaliseerde bedrijven. Con troles en rantsoenering zullen tot een mi nimum worden teruggebracht. Gecontro leerde prijzen zullen dienen te worden ge baseerd op de kosten van de efficiënte fir ma's. Prijsdaling wordt ook verwacht van de afschaffing van het systeem van rege ringsaankopen van voedsel. De door Labour wegens te grote specu latie gesloten katoenmarkt van Liverpool zal worden heropend, evenals andere goe derenmarkten, zodra de omstandigheden dat toelaten. De conservatieven hopen tot overeen stemming te komen met de vakbonden door tegemoetkoming aan sommige hunner grieven. Over de loonpolitiek wordt echter gezwegen. Wel zal, naar onze zegsman verklaarde, worden aangedrongen op langere wex-ktij- den. De land- en tuinbouw zal worden be schermd tegen de buitenlandse con currentie. De veestapel zal moeten worden vergroot, de gezondheidsdienst zal worden verbeterd, de woningbouw ver hoogd door herstel van het initiatief der particuliere bouwers. In de buitenlandse politiek zal het sa mengaan van het Britse imperium het zwaarste wegen, maar eveneens zal zo nauw mogelijk met West-Europa en de Verenigde Staten worden samengewerkt. De figuur van Churchill staat borg voor dit laatste doel. De conservatieven verklaren, dat zij voor alles het land willen door dringen van een nieuwe geest. Richard Butler, de ontwerper van het program, gaf op de persconferentie van gisteren toe, dat oök een conservatieve regering het hard te verduren zal krijgen. Prinses Wilhelmina heeft een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van Gooise schilders in het museum Fodor te Amster dam. Na dit bezoek vertoefde Prinses Wil helmina enige tijd op de baan van de Diemer IJsclub. Ongeregeldheden op Ambon en te Baiikpapan MAKASSAR, 25 Januari (Aneta). Het ministerie van Voorlichting .van Oost- Indonesië deelt mede: Op Ambon hebben ongeregeldheden plaats gehad tussen mili tairen van het KNIL en de bevolking, waardoor 2 personen wérden gedood, vier zwaai- gewond en vijftien lichtgewond. De minister van Binnenlandse Zaken van Oost-Indonesië heeft zich in verband hier mede Dinsdag naar Ambon begeven. De troepen vaii het KNIL zijn geconsigneerd, de situatie is thans rustig. Hel onderzoek naar de oorzaken van deze ongeregeldhe den duurt Ivoört. Het te Makassar verschijnende blad „Pedoman" meldt, dat er bij ernstige on geregeldheden-te Baiikpapan tussen van Timor en Flores afkomstige Indonesiërs en Indonesiërs van Bandanera 8 doden zijn gevallen, terwijl 12 personen zwaar en 55 licht werden gewond. Volgens de correspondent van Pedoman zijn' deze slachtoffers gevallen aan de zijde van de Timorezen en Florinezen. Hij maakte geen melding van verliezen aan de andere zijde. De correspondent van Aneta meldt dat naar te Makassar verluidt, er aan de andere zijde tientallen doden zouden zijn gevallen. De correspondent van „Pedoman" meldt voorts, dat eenheden van het KNIL ter plaatse werd verzocht te helpen bij de handhaving van de orde en veiligheid. Uit Baiikpapan arriveerden enige dagen geleden te Makassar bijna 1000 Timorese évacués, welke werden toegesproken door dé minister van Voorlichting van Oost- Indonesië, de heer Doko, die zeide, dat hij het gebeurde, te Baiikpapan ernstig be treurde. McCloy signaleert Duits,Russisch gevaar •De Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duitsland McCloy heeft in een radiotoe spraak te Washington vrees geuit voor een Duits-Russisch samengaan. Hij zeide: „Er bestaat gevaar voor een herleving van het nationalisme, maar veel groter is het ge vaar dat Duitsland zich zal verbinden met de Sovjet-Unie". McCloy voegde hieraan echter toe dat hij ervan overtuigd was dat er vele posi tieve elementen in Duitsland zijn en dat die het van de negatieve zouden winnen. McCloy wees erop dal de geallieerden nog voldoende macht hebben om met een nationalistische herleving korte metten te maken. Bootdiensten op GJselmeer gestaakt Het aanhouden, van de vorst heeft het scheepvaartverkeer op het IJselmeer, zo wel voor grote als kleine schepen volko men stilgelegd. De „Jan Nieveen", die een nachtdienst tussen Amsterdam en Lemmer onderhoudt, had Dinsdag reeds meer dan zes uur vertraging, ook omdat men drie schepen, die op eigen kracht niet verder konden, uit het ijs had verlost. De Nederlandse Spoorwegen hebben de dienst tussen Enkhuizen en Staveren ge staakt. Door de lage waterstand op de Wadden, veroorzaakt door de Zuid-Oostelijke wind, is de postboot Nes-Holwerd Dinsdag niet uitgevaren, zodat Ameland geïsoleerd is. Volgens het dagboek verliet de Duitse onderzeeboot twee dagen voor de capitula tie van Duitsland een niet nader genoemde haven. Na twee dagen varen deelde de commandant van de onderzeeër aan de bemanning mede dat hij zich niet aan de geallieerden wenste over te geven. Het dakboek vervolgt dan: „Besloten werd koers te zetten naar een eiland in de Stille Oceaan, dat ver buiten de normale scheepvaartroutes is gelegen. Het eiland, waarop de keus viel, is rots achtig, door koraalriffen omgeven, en be groeid met dichte bossen, struikgewas en lang gras. Het was aanvankelijk niet be woond. Twee grote riffen beletten ons het eiland te naderen, doch wij hadden nog twee tor pedo's aan boord. Wij voeren ongeveer een halve mijl achteruit en lanceerden beide torpedo's. Nu was de kust letterlijk vrij. Een klein dorpje, „Neu Kiel", werd ge sticht. Wij begonnen handel te drijven met de inwoners van een naburig eiland om aan tabak te komen. De onderzeeboot wordt in prima conditie gehouden. Om beurten Houden wij de wacht. De uitkijk krijgt een extra sigaret. Een van ons heeft ontdekt hoe palmwijn te maken is. Het gaat ons goed, doch wij denken toch dikwijls aan thuis. Behalve jagers en vissers zijn wij ook boeren en schaapherders geworden. Wij bemesten het land met as van verbrande bomen, met fijn gehakte planten en met vogelmest, die wij op de rotsen vinden. Onze handel met de inboorlingen breidt zich uit. In het voorjaar van 1948 kwam eerst de grote sensatie voor ons. Er kwamen tien boten aangevaren, waarin zich in heemse mannen, vrouwen en kinderen be vonden. Zij gingen, hun gehele hebben en houden met zich meeslepend, aan wal en zij vestigden zich ook op ons eiland. Wij waren' verheugd over de komst dezer in boorlingen. Zij brachten leven op ons eiland en zij braken ons tot nu toe letter lijk geheel mannelijke bestaan door dc aanwezigheid van vrouwen. Wij kunnen heel goed met de inboorlin gen overweg. Er zijn thans genoeg vrouwen op het eiland. Wij zijn nu bijna allen ge trouwd, sommigen van ons hebben reeds kinderen", aldus eindigt het dagboek. Door een officier van de Britse admira liteit wordt de volgende commentaar op dit bericht van „Wochen-Ende" gegeven. „Het is bekend dat zes Duitse onderzeebo ten in de laatste acht dagen van de oorlog uit de Noorse haven Bergen zijn vertrok ken. Vier hiervan hebben zich in de Atlan tische Oceaan aan de geallieerden overge geven, terwijl twee andere tot zinken zijn gebracht. Het is evenwel mogelijk, dat één van de beide laatstgenoemde onderzeeërs erin geslaagd is te ontkomen. Het: is meer voorgekomen, dat men meende een onder zeeboot tot zinken te hebben gebracht, die later weer is opgedoken". Verongelukt vliegtuig nog niet geïdentificeerd Gisteren werd gemeld dat een onbekend vliegtuig in de Perzische Golf was neerge stort. Blijkens een mededeling van de zijde der K.L.M. betreft het geen machine van de Nederlandse luchtvaartmaatschappij. Ook bij de K.L.M. is niet bekend, van welke maatschappij het verongelukte vlieg tuig wel zou zijn. Een dode en twee gewonden bij autobotsing in Den Haag In de afgelopen nacht om kwart over twaalf is een personenauto op de brug van de Rijswijkseweg in Den Haag met grote snelheid tegen een vrachtauto gereden, die uit de tegenovergestelde richting kwam. De 70-jarige W. S. B. uit Den Haag is hier bij om het leven gekomen. De 21-jarige P. V. O. werd met een zware schedelbasis- fractuur in het Militair Hospitaal opge nomen. A. M. van O. uit Delft kreeg eveneens een zware schedelbasisfractuur en ern stige inwendige kneuzingen. Allen waren inzittenden van de personenauto. De chauf feur van de vrachtauto liep geen letsel op. WEINIG WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Geleidelijk meer bewolking maar over wegend droog weer. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Later zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. Vannacht en morgenochtend matige tot strenge en morgen overdag matige, tot lichte vorst, 26 Januari: Zon op 8.30 uur, onder 17.16 uur Maan op 11.11 uur, onder 1.43 uur (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 25 Januari: Hoog water: 8.15 en 20.84 uur. Laag water: 3.39 en 16.02 uur. Donderdag 26 Januari: Hoog water: 8.57 en 21.24 uur. Laag water: 4.18 en 16.46 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1