IJmuider Courant Vooruitzichten Na bewogen dag in Djakarta keerde de rust 's avonds weer Haarlems Dagblad Politie verricht vijf arrestaties Westerling voorspelt gevechten op grote schaal in West-Java „Het tijdperk van de absolute monarchie kan niet wederkeren" Westelijke Drie eisen onmiddellijk opheffing der verkeer sbelemmeringen 64e Jaargang No. 19461 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom PRESIDENT TRUMAN heeft Maandag plotseling de militaire autoriteiten der Verenigde Staten bijeengeroepen en die vergadering heeft tot de veronderstelling geleid, dat een beslissing aanstaande is over de vraag of Amerika de waterstof-atoom bom zal gaan maken. Minister Gordon Gray heeft wel verklaard, dat er niet over ge praat is en Truman's secretaris, Charles Ross, heeft gezegd dat alleen maar over „de stand van zaken in de bewapening" is gesproken, maar niettemin is het weinig zeggende bericht over die bijeenkomst over de wereld geseind en gepubliceerd als een feit van belang. Wij hebben het ook ver meld, evenals wij bijvoorbeeld in de laatste weken melding hebben moeten maken van het geschil tussen Frankrijk en West- Duitsland over het Saargebied. Ook geen vrolijk bericht, dat doet denken: beginnen de Frans-Duitse conflicten weer opnieuw zodra er weer een Duitse regering is" Mededelingen over de oprichting van een nieuwe uiterst-rechtse Duitse partij, bij welke gelegenheid een generaal enige onzin gepraat heeft, sluiten daar onbehagelijk bij aan. Voor een algemene commentaar op nieuws van deze aard is temeer aanleiding, omdat ook in ons land zovelen zwartgallig denken over de toekomst. Dit pessimisme komt niet in het minst bij de jeugd tot uiting. De •/ooruitzichten van dit overbevolkte kleine land zijn onzeker; de vooruitzichten van alle West-Europese landen zijn dat en wij liggen tussen twee in voortdurend conflict verkerende grote machten in, die uitslui tend beschikken over nieuwe wapens van geweldige vernietigings-kracht. Wat moet ei' van ons, wat moet er van de wereld worden als die machtigen elkaar met deze wapens, waarvan zelfs niemand de uitwer king nauwkeurig schatten kan, te lijf moch ten gaan? Ge ziet dat de toestand in deze bewoor dingen niet rooskleuriger wordt voorgesteld dan hij is; men kan hem overigens veel dieper pogen te. doorgronden door de oor zaken van de verschijnselen van cultuur verwording in het licht te stellen en daar aan gevolgtrekkingen te verbinden. Wie op zulke grondslagen wil gaan voor spellen begeeft z-ich evenwel meteen op glad ijs. Onzekerheid overheerst. Tussen de verklaring van een historische ontwikke ling die trouwens al gevaarlijk wordt als men bij de nieuwe geschiedenis belandt, waarbij men nog te dicht staat om diep te kunnen doorvorsen en het voorspellen van de naaste toekomst ligt geen betrouw bare aansluiting. Dat leert de geschiedenis, in haar vaak zo plotselinge en voor de toenmalige tijdgenoten onvoorziene en on begrijpelijke wendingen, heel duidelijk. Het heeft geen zin moedeloos te worden; het heeft volstrekt geen zin te geloven aan de oppervlakkige pessimistische praatj'es, die zich op de rampzalige ervaringen van twee wereldoorlogen met al hun nasleep en ont wrichting plegen te gronden. Dat uit de rampen van 19141918 en 19401945 een derde ramp, en dan met nog verschrikke lijker uitwerking, zou moeten voortvloeien is niet waar. Dat is geen noodzakelijk, ge volg. Dat staat niet vast, evenmin als iemand kan bewijzen dat atoombommen (na I-Iirosjima en Nagasaki) ooit opnieuw in de .oorlog gebruikt zullen worden. Dat de verwording der cultuur geen keer zal nemen, dat binnen enkele jaren niet een plotselinge herleving zal optreden, kan evenmin iemand bewijzen. Dat om naar ons kleine gebied te kijken Nederland geen nieuwe kansen zal krijgen in een tot staatkundige hervorming gebracht Europa en oplossingen zal vinden voor zijn over- bevolkings-vraagstuk kan niemand met zekerheid aantonen. Er zijn al vele krach ten aan het werk die in deze richting stre ven. Niet alleen de Nederlanders maar ook de Engelsen en zoveel andere volken hebben in hun historie inzinkingen beleefd zo diep, dat er momenten kwamen waarop alles voor hen verloren scheen. Zij zijn die ram pen te boven gekomen. Zij hebben gewerkt en volhard en tegenover de onzekerheid de hoop en. de moed gesteld. Dit is een tijd waarin geestelijke moed vereist wordt. Niet voor het eerst. Maar wie ernaar speuren wil ziet de mogelijkheden en begrijpt dat „een grote tijd" in de wereldgeschiedenis nooit betekend heeft „een gemakkelijke tijd". Wie' jong is moge dit, met zijn grote reserves aan kracht en zijn ontwikkelings mogelijkheden, in de eerste plaats verstaan. Hij heeft geen enkel recht te versagen. Voor hem dient het leven zich als een machtig, schoon avontuur aan als hij maar vertrou wen durft hebben. Gemakkelijk zal het niet zijn. Gemakkelijk is niet het beste dat het te geven heeft. R. P. Wil Indonesië de kwestie-Westerling voor de Veiligheidsraad brengen? Editie voor Velsen, Umuiden, Santpoort en Omstreken van cn Oprcttffc Daartcmstf* £ounmt (ïnrra Vrijdag 27 januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom Wapenleveranties aan West- Europa kunnen beginnen Heden ondertekening der acht bilaterale accoorden met de U.S.A. Acht landen van het Atlantisch Pact, te weten Engeland, Frankrijk, België, Luxem burg, Nederland, Italië, Denemarken en Noorwegen, zullen vandaag de bilaterale wapenovereenkomsten met de Verenigde Staten als onderdeel van hel programma voor wederzijdse hulpverlening bij de ver dediging ondertekenen aldus meldt het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken. President Truman zal voorts heden zijn goedkeuring hechten aan de aanbevelingen van de Atlantische Raad, om tot een inte grale verdediging van het Noordatlantische gebied te komen. Door het Amerikaanse Congres is, toen dit zijn goedkeuring hecht te aan het uittrekken van een bedrag van duizend millioen dollar om de staten-on- dertekenaren van het Atlantisch Verdrag van Amerikaanse wapens te voorzien, be paald dat deze staten bilaterale overeen komsten met de Verenigde Staten moeten hebben ondertekend en dat de Amerikaan se president zijn goedkeuring moet hebben gehecht aan de aanbevelingen van de Atlantische Raad om tot een integrale ver dediging van het Noordatlantische gebied te komen, alvoren de wapenverschepingen mogen beginnen. Amerikaanse autoriteiten zijn van me ning dat de wapenverschepingen ongeveer over een maand zullen beginnen. Vijf kinderen verbrand Vijf kinderen uit één gezin, van twee maanden tot zes jaar oud, zijn bij een brand in hun huis in Californië om het leven gekomen. Na een bewogen dag waarin mitrailleurs in de straten van Djakarta ratelden, keerde de rust tegen de avond terug. De vervroeg de avondklok gaf de Indonesische auto riteiten gelegenheid de situatie beter onder de knie te krijgen en alleen op het Ko ningsplein deed zich volgens U.P. nog een incident voor. Een auto die de kenmerken van de Koninklijke Marine droeg, weigerde bij een contröle-post tc stoppen waarna het vuur op de wagen werd geopend. De be richten over de vuurgevechten overdag zijn overigens nogal verward. Een redacteur van ANETA zag een tiental manschappen van Westerling waarvan sommigen met rode of groene baretten waren getooid, bij de Buurtpasar een politie-auto onder vuur nemen en vervolgens de politie-post bin nendringen. De aanvallers werden na een vuurgevecht gevangen genomen, nadat zo wel aan hun zijde als aan die der TNI enige doden waren gevallen. De gevangenen wer den onder gehoon der bevolking wegge voerd. Zij waren op één na van Indone sische landaard en aangenomen moet wor den dat zij tot het KNIL behoorden. De enige Hollander was een deserteur. Een groot gedeelte van de bevolking van Djakarta heeft overigens van de schermut selingen in het centrum nauwelijks iets gemerkt. En zelfs in de stadsschouwburg die vlak bij Pasar Baroe ligt, waar ook ge vochten werd, ging een plechtigheid ter ere van de uitroeping der republiek India, waarbij de ministers Hatta, Sultan Hamid II, Anak Agoeng, Laoh en Hanifah aan wezig waren, normaal door. Intensieve patrouille-activiteit door TNI, politie en „Polisie Militer" kon ook gedu- ende de avonduren nog worden waarge nomen. Voor dé Veiligheidsraad? United Press meldt dat een Indonesische woordvoerder in Lake Success gisteren te verstaan gaf dat, de Verenigde Stalen van Indonesië zich tot de Veiligheidsraad zullen wenden, indien de situatie op West- Java geschapen door het optreden van ka- I pitein Westerling mocht verergeren. De perschef Saskorosatomo, zeide: „Wan neer de situatie verergert en de regering van Indonesië de indruk krijgt,, dat de Neder landse autoriteiten niet samenwerken in de geest van de Unie, zullen wij de zaak voor de Veiligheidsraad brengen." Saskorosatomo betoogde 'dat de hande-, Jingen van Westerling deel uitmaken van „een samenzwering onder Nederlandse legerofficieren" met de. bedoeling een slag aan de jonge Indonesische staat toe te brengen. Hij liet hier- echter op volgen, dat de Indonesiërs geen.szjns de Nederlandse re gering er van beschuldigen bij hét complet betrokken te zijn. Wel begeerde hij dat de samenzwering de steun geniet van „hoge Nederlandse legerofficieren". In Indonesische kringen in Lake Success is men de mening toegedaan, dat. de situatie op West-Java, in weerwil van Westerling's oorlogsverklaring en zijn voorspeiling van een drie maanden durende oorlog, beslist zal worden in een groot treffen, dat ver moedelijk in de omgeving van Bandoeng zal plaats hebben. KNIL-mensen welkom gemaakt, hetgeen aan de troepen werd medegedeeld. Er behoeft dus geen perso neel van het KNIL meer te zijn, dat niet precies op de hoogte is van hetgeen op het ogenblik als vaststaand kan worden aangenomen. Voorzover dit personeel om trent zijn toekomst nog in het duister tast valt dit te wijten aan het feit, dat de voor waarden voor de overgang naar de TRIS De minister van defensie der RIS, de sultan van Djokja heeft bekend gemaakt, dat de overgang van het Indonesische per soneel van het KNIL naar de strijdkrachten der TRIS (leger der RIS) heden een aan vang neemt en binnen zes maanden zijn beslag zal krijgen. De te Bandoeng voor gevallen incidenten hebben, zo zeide de sultan, geen wijziging gebracht in de hou ding der regering. Het Indonesische per soneel van het KNIL zal met open armen worden ontvangen, indien het zijn kunde nog niet bekend gemaakt waren. Het valt niet te ontkennen, dat hierdoor een zekere stilstand in de voorlichting moest optreden, aldus het communiqué van de dienst voor legercontacten. Crisis in Pasoendan Donderdagochtend heeft het parlement van Pasoendan in geheime zitting een motie van wantrouwen tegen het kabinet aangenomen. Van de 59 aanwezige leden stemden 32 voor en 26 tegen en een blan co. Tevoren had de waarnemend premier, Raden Soeradiradja, aangekondigd, dat de te Bandoeng aanwezige ministers, in geval de motie zou worden aangenomen, hun por tefeuilles beschikbaar zouden stellen. Nederlands schip op de Theems gezonken Een Nederlandse kustvaarder uit Delf zijl de „Delta" is op de Theems te Londen bij Tower Bridge in aanvaring gekomen met een Engelse kolenboot. De „Delta" zonk na vier minuten, de bemanning werd door te hulp schietende schepen gered. Aansluiten op aanvaring Ned. schip De aanvaring gebeurde toen het nog donker was. Het Nederlandse schip ver voerde een lading steenslag stroomop waarts. Benzinefraude ontdekt in Ripperdakazerne IJmuidenaar onder de gearresteerden In de Ripperdakazerne te Haarlem is een benzinefraude ontdekt die de Staat waarschijnlijk ongeveer 1200 liter benzine zal hebben gekost. De benzine werd op gemaakt door militairY chauffeurs die zich niet wilden houden aan de opgedragen routes. Onder de zeven gearresteerden be vindt zich onder meer de 30-jarige be diende van de benzinepomp H. P. uit IJmuiden. Westduitse consuls-generaal in Londen, Washington en Parijs Te Bonn verneemt Reuter uit officiële bron dat er West-Duitse consuls-generaal te Londen, Parijs en Washington zullen komen. De drie geallieerde Westelijke Hoge Commissarissen overhandigden dr. Ade nauer gisteren een uitnodiging van de regeringen te Londen, Parijs en Washing ton om aldaar consuls-generaal van de West-Duitse federale republiek te benoe men. Adenauer aanvaardde de uitnodiging. Mijngang - op 300 meter diepte - ingestort Vijftien doden en 21 gewon den geborgen Gistermiddag heeft te Saint Eloy-les- Mines, in midden Frankrijk een mijnont- ploffing plaats gehad die aan verschillende schachtarbeiders het leven kostte. De lijken van dertien mijnwerkers waren vanmor gen naar de oppervlakte gebracht. 21 ern stig gewonden zijn naar het ziekenhuis van Clermont-Ferrand overgebracht Ongeveer zestig mijnwerkers waren aan Het woord is aan Tacitus: De grootste oproermakers zijn de grootste lafaards. het werk. toen door de explosie de mijn- stutten in een nieuwe gang op een diepte van drie honderd meter werden opgebla zen, waardoor de gang instortte. Volgens latere berichten zijn nog twee mijnwerkers aan hun wonden overleden, zodat het aantal doden thans vijftien be draagt. De brand op de Gasthuisvest Twee directeuren en drie andere verdachten bekennen brandstichting In de loop van deze weck heeft de Haarlemse politie vijf arrestaties verricht in verband met de brand, die vorige week Zaterdag een voedingsmiddelen fabriek aan de Gasthuisvest voor een belangrijk deel verwoestte. Het is gebleken, dat bij deze uitslaande brand de oorzaak niet zozeer in een ongelukje als wel in opzet moet worden gezocht. De vijf gearresteerden, allen ten nauwste betrokken bij de getroffen firma, hebben thans bekend. Reeds tijdens het eerste onderzoek na het uitbreken van de brand waren de politie enkele verdachte factoren in deze zaak opgevallen. En Dinsdag reeds ging zij over tot arrestatie van de beide directeu- en na enige dagen begon men te wanho pen aan de uitslag van deze affaire. Inmid dels waren ook nog de 35-jarige echtgenote van een der directeuren J. J. G.-H., de 38-jarige chef van de inpakafdeling L. K. ren van de fabriek, de 42-jarige J. G. uit L. H. uit Haarlem en een 33 jaar oude Haarlem en de 63-jarige J. M. Doch het onderzoek vorderde slechts zeer langzaam Kapitein Westerling heeft in een exciu- sief interview met een United Press cor- espondent voorspeld dat spoedig gevech ten op grote schaal zullen uitbreken in West-Java. De^ correspondent had „ergens op West Java' een ontmoeting met Westerling. „Ik denk dat deze gevechten lang zullen duren, misschien een maand of drie", zei Westerling. „Ik weet dat ik zal winnen", zo ging hij verder. „Ik probeer mezelf niet alsseen oorlogskoning op te werpen. Ik ga niet proberen mijn eigen regering te vormen. Ik tracht slechts het volk te helpen. Ik probeer de Japanse invloed van de TNI weg te nemen. Ik wil alles doen om botsingen te voorkomen, maar dat zal niet mogelijk zijn omdat het republikeinse leger nog altijd aan een Japanse mentaliteit lijdt. Het terroriseeft de bevolking. PAUL SPAAK: en zijn inspanning loyaal ten dienste wil stellen van de strijdkrachten der RIS. De Nederlandse dienst voor legercontac ten heeft een communiqué uitgegeven waarin wordt gerecapituleerd hoe na het tot standkomen van de militaire overeen komst ter RTC dus nog voor zij gerati ficeerd werd de commandant van de Nederlandse strijdkrachten in een radio rede de hoofdtrekken van de overeenkomst, in het bijzonder inzake het KNIL, uiteen zette. Voorts trof de dienst voor legercon tacten aanstonds maatregelen voor de voorlichting betreffende de principiële mogelijkheden van overgang naar de TRIS. Bovendien had de Nederlandse le gerleiding reeds de voorwaardelijke over gang van de onder Nederlands bevel staande troepen naar de TRIS mogelijk Het debat in de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers over het voorstel tot het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold droeg gistermiddag een heel wat rustiger karakter dan eergisteren. Spaak maakte tijdens de discussie be kend, dat hij zijn aangekondigde uiteen zetting eerst vandaag zou houden. Bij de journalisten-tribune las Spaak zijn antwoord voor op de brief, die de secreta ris van de koning, Pirenne, eergisteren namens de vorst aan minister Ej-skens heeft overhandigd. In dit schrijven wordt Spaak verweten in zijn artikelen in „Le Peuple" het Bel- gische opperbevel (met aan het hoofd de koning) ervan te hebben beschuldigd de- bruggen over de IJzer niet te hebben laten springen en de haven van Zeebrugge niet buiten gebruik te hebben gesteld. Spaak betwistte, dat de critiek, die hij op het opperbevel heeft uitgeoefend, de eer van de koning, van het leger en van het land zou hebben aangetast. „Het is echter absoluut noodzakelijk", aldus Spaak in zijn antwoord, „dat de koning, die in 1940 zowel op politiek als militair gebied heeft willen handelen zonder zijn ministers te raad plegen, zich de geoefende critiek aan trekt" en hij merkte nog op: „De tijd van absolute monarchie kan niet weerkeren". De liberale minister van Wederopbouw, Rey, zeide dat er nog wel plaats is voor een vorst in België, doch deze moet zich aan de grondwet houden en dient te be grijpen, dat het tijdperk van het koning schap bij de gratie Gods voorbij is. De minister sprak over de verachting, die de koning volgens hem voor het par lement koesterde Dit was wel heel duide lijk tot uitdrukking gekomen, zo zeide hij, tijdens het bezoek dat Koningin Wilhelmina voor de oorlog aan België bracht en waar bij de vorst het niet noodzakelijk achtte de leden van het parlement aan de Koningin voor te stellen. Rey verklaarde voorstander te zijn van Jeen volksraadpleging, doch niet om dezelfde redenen als de katholieken. Hij verwacht namelijk, dat deze raad pleging het bewijs zal leveren, dat de koning de uitoefening van zijn prerogatie ven niet zal kunnen hervatten. Vier dagen na de souvereiniteitsover- dracht op 27 December, heb ik gesproken met republikeinse officieren. Wij kwamen toen overeen om samen te werken bij het handhaven van wet en orde in West-Java Ik heb mijn woord gehouden. Ik heb ge tracht met het republikeinse leger samen te werken, maar zij beantwoordden die samenwerking niet en trachtten moeilijk heden te veroorzaken. Dag na dag werd de situatie slechter tot dat ik een waarschuwingsnota stuurde om mijn strijdkrachten te erkennen. Het was geen ultimatum maar een waarschuwing. Ik heb de datum van 12 Januari opgegeven en later heb ik die datum verschoven, verzoek van militaire waarnemers van UNCI, naar 12 Februari. Ik heb geprobeerd om botsingen te voor komen. Maar gevechten op grote schaal zullen nu. uitbreken. Bandoeng is niet een demonstratie geweest, maar een waarschu wing om te tonen aan het republikeinse leger hoe de zaken staan." „Denkt U dat Uw acties de Nederlandse gemeenschap en de Nederlandse belangen in Indonesië in gevaar brengen?", vroeg Brackman aan Westerling. „Stellig. Als ik zou verliezen", was hei; antwoord. „Maar ik ben er zeker van dat ik niet zal verliezen. Ik heb de steun van het volk. Ik ben bereid te allen tijde j onderhandelen, mits de onderhandelingen op redelijke manier worden gevoerd Ik vertegenwoordig niet het Nederlandse volk, maar ik vertegenwoordig de Indone siërs. In dit opzicht maken de republikei nen hun fout omdat zij mij er van beschul digen Nederlandse belangen voor te staan. „Ik heb nooit tegen de belangen van he Indonesische volk gestreden en ik zal nie! werkeloos blijven als ik zie hoe een kleine kliek een vrij Indonesië overheerst." Westerling ontkende dat hij samenspande met de extremistisch-Mohammedaanse groep Daroel Islam om een Islamietische staat op West-Java te vormen. „Wel zijn er enkele afdelingen van die organisatie die mijn doel begrijpen en daar om staan dan ook enkele Daroel-bataljons thans onder mijn bevel," zei hij. Scherp protest aan Sovjetcommandant te Berlijn De enige Nederlandse équipedie het in dc zware Rallye de Monte Carlo zonder strafpunten kon klaren, gefotografeerd op weg naar hun startplaats Monte Carlo waar de caravan als hoofdkwartier werd1 achter gelaten. Voor de trouwe Humbev Snipê staan van links naar rechts Barendrecht, Gafsonides en- de Brit Spencer. De drie Westelijke commandanten van Berlijn hebben hun Sovjet-Russische col lega generaal-majoor Kotikof een schrij ven-gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen het ophouden van het verkeer van vrachtauto's bij de controlepost te Mariën- borg. In de brief worden de Russen ervan beschuldigd „het streven van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" zoals dat in de conferentie te Parijs tot uitdrukking kwam, teniet te doen". De Westelijke commandanten uiten in deze brief de klacht, dat geen antwoord is ontvangen op hun brief van 21 Januari, waarin geprotesteerd werd tegen de aan houding van 11 vrachtauto's aan de West grens van Berlijn. Intussen zijn de geval len van Sovjet-Russische inmenging in het verkeer tussen Berlijn en de Westelijke zónes steeds talrijker geworden „en het is niet langer mogelijk aan de conclusie te ontkomen, dat deze .incidenten een welover wogen poging zijn om de normale bewe ging van personen en goederen te beper ken", aldus de brief. De commandanten uiten de klacht, dat de Sovjet-Russische autoriteiten bij het controlepunt Mariënborg „voortdurend een andere uitleg aan hun instructies geven" en voortdurend voorheen erkende docu menten ongeldig verklaren. „Dit optreden is kennelijk zo ongerechtvaardigd en de redenen, die de Sovjet-functionarissen daarvoor opgeven, zijn zo onbenullig, dat wij de indruk krijgen, dat het de Sovjets er om té doen is, het besluit van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Juni 1949 om de normale beweging van perso nen en goederen tussen Berlijn en de Wes telijke zones volledig te herstellen, te dwarsbomen". De commandanten verzoe ken om onmiddellijke uitvaardiging van orders „ter opheffing van deze abnormale beperkingen". Twee dagen oponthoud Volgens het West-Duitse persbureau DPA heeft een Amerikaans convooi van 50 wagens dat op weg was naar Berlijn. Don derdag de Sovjet-controlepost bij Mariën borg ongehinderd kunnen passeren, doch is de toestand# voor het Duitse vrachtautover keer slechter geworden. Er worden slechts drie vrachtwagens per uur doorgelaten. De Oost-Duitse politie heeft de laatste vijf da gen haar toevlucht genomen tot een zeer tijdrovende, uitgebreide inspectie van de papieren der wagens. Voordien konden 20 vrachtauto's per uur de controlepost pas seren. Volgens een Engelse automobilist, die dit punt Donderdagavond passeerde, stonden aan de Westkant bij Mariënborg bijna 300 vrachtauto's te wachten, aan de Oostkant 120. De chauffeur aan de kop van de Westelijke queue verklaarde sinds Dins dagavond op doorlating te hebben gewacht. Negen doden bij botsing van twee Franse personentreinen Bij een botsing tussen twee personen treinen nabij Moncey in Frankrijk zijn gisteravond 9 personen gedood en onge veer vijftien andere gewond geraakt. Men vreest dat er nog meer slachtoffers zijn. De ramp deed zich voor op de lijn Besan- gon-Vesoul, die slechts een spoor heeft. De twee treinen hadden elkaar in het station te Moncey moeten kruisen. Verscheidene rijtuigen zijn volkomen vernield. Vanoch tend werd het bergingswerk begonnen. Men,gelooft niet, dat er zich buitenlan- I ders onder de slachtoffers bevinden. Bloemendaalse fabrikant A. Ch. M. gear resteerd. Gisteren kwam er echter plotseling een opleving in het naspeuringswerk van de politie en de verdachten bekenden. Morgen zullen zij wegens opzettelijke brandstich ting en medeplichtigheid daaraan voor de Officier van Justitie worden geleid. Op het ogenblik van de brand waren zeer grote voorraden verpakkingsmateriaal in het gebouw aanwezig; tezamen met de overige inventaris was deze voorraad ver zekerd voor honderdvijftigduizend gulden. Hoewel het nog niet vaststaat, zijn er ern stige vermoedens dat de financiële toestand van het bedrijf aan de Gasthuisvest geens zins gunstig was. Gezien de huidige stand van het onder zoek is het ons nog niet mogelijk thans meer gegevens over deze brandstichting bekend te maken. Zesde kabinef-De Gasperi gereed Driepartijen-coalitie zonder de liberalen De nieuwe Italiaanse regering is thans samengesteld, zo meldt A.F.P. uit Rome. Volgens door het bureau van de minister president verstrekte inlichtingen zal deze regering; het zesde kabinet-De Gasperi, bestaan uit dertien christendemocraten, drie Saragat-sociaiisten en twee republi keinen. Voor de eerste maal na de oorlog nemen geen liberalen aan de regering deel. De Gasperi (chr. dem.) is minister-pre sident, graaf Sforza (rep.) heeft Buiten landse Zaken, Scelba (chr. dem.) Binnen landse Zaken, Pacciardi (rep.) Defensie, Lombardo (soc.) Buitenlandse Handel, Piccioni (chr. dem.) Justitie, Vanoni (chr. dem.) Financiën, Pella (chr. dem.) Begro ting en Schatkist, Gonella (chr. Dem.) Onderwijs, Aldisio (chr. dem.) Openbare Werken, Segni (chr. dem.) Landbouw, Simonini (soc.) Vervoer, d'Aragona (soc.) Koopvaardij, Sparat (chr. dem.) P.T.T., Togni (chr. dem.) Industrie, Fanfani (chr. dem.) arbeid. Minister zonder portefeuille, in het bij zonder belast met investering en arbeids krachten, is de christen democraat Cam- pilli. Hoge commissaris voor de volksge zondheid is Cotelessa (chr. dem.). Vechtpartij in parlement van West-Duitsland Het is gistermiddag in de wandelgan gen van het West-Duitse parlementsge bouw tot een vechtpartij gekomen tussen twee volksvertegenwoordigers. Het waren Günther Gützendorf van de neo-nationaalsocialistische „economische wederopbouw partij" van dr. Loritz en de Christen-democratische afgevaardigde Hans Bodensteiner. Onlangs had Gützendorf in het open baar verklaard, dat hij Bodensteiner in het gezicht zou slaan, als deze niet binnen een week een persoonlijke opmerking over hem zou terugnemen. Gisteren was de termijn blijkbaar ver streken en nadat Bodensteiner desgevraagd geweigerd had de opmerking terug te nemen, sloeg Gützendorf hem in het ge zicht. Bodensteiner sloeg terug en beide man nen raakten in gevecht totdat zij door vice-kanselier BKicher gescheiden werden. Toen de Bondsdag na het incident weer bijeen was besliste de voorzitter, dr. Kühler, dat Gützendorf voor 20 zittings dagen zal worden geschorst. HET BLIJFT WINTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond lot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met plaatselijk veel be wolking en hier en daar mist. Zwakke, af en toe matige wind overwegend tussen Oost en Zuid. Vannacht en mor genochtend op de meeste plaatsen matige vorst en morgen overdag bijna overal temperaturen om het vriespunt, 28 Januari: Zon op 8.28 uur, onder 17.19 uur Maan op 11.47 uur, onder 4.12 uur Hoog en laag W3ter in IJmuiden Vrijdag 27 Januari: Hoog water: 9.48 en 22.24 uur. Laag water: 5.08 en 17.39 uur. Zaterdag 28 Januari: Hoog water: 10.56 en 23.37 uur. Laag water: 6.08 en 18.44 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1