Gehele en gedeeltelijke Inboedels De C.P.N, gaf in bittere woorden haar mening over de situatie in het visserijbedrijf Uw gang naar.. 25 jaar baby-speciaalzaak Visserij- ™ria De verdwenen formules "Vrijdag 27 Jaimari 1950 3 Scherpe critiek op gemeentebestuur Tijdens de openbare vergadering welke 1 de afdeling Velsen van de C. P. N. „De Waarheid" Donderdagavond in de kleine zaal van het Thalia-theater belegde, hebben een drietal sprekers hun mening over het visserij-conflict uiteengezet en daarbij naar voren gebracht dat alleen een sterke eenheid in de rijen der vissers" een „gunstig verloop" van de crisis kan be werkstelligen.- Als lid van de communistische gemeen teraadsfractie voerde als eerste de heer R. van Eyken het woord. Spreker betreurde het dat de Dinsdagavond door de commu nisten ingediende motie door 't college van burgemeester en wethouders niet in behan deling was genomen en noemde het een staaltje van klassestrijd dat met „stakende reders wel en met stakende arbeiders niet onderhandeld werd." Naar aanleiding van de antwoorden welke het college van B. en W. gegeven hebben op een tiental vragen, welke door de communisten schriftelijk waren ingediend, leverde de heer Van Eyken scherpe critiek op de houding, die het gemeentebestuur ten aanzien van de trawlercrisis heeft ingenomen. De heer D. van Hollander was van me ning dat de staking van de i-eders het om laag brengen van de gages van de opva renden ten doel had en dat het wachtgeld dat aan de opvarenden der opgelegde trawlers wordt uitbetaald een hongerloon was. „Men wil het doen voorkomen", zo ver volgde spreker, „alsof het al dan niet va ren van de vloot afhankelijk is van de vangsten en de prijzen." De heer Den Hol lander meende echter dat het in deze crisis veeleer ging om de bestudering van de reacties der vissers bij het invoeren van een aantal verslechteringen. In het besluit van een aantal reders om weer enkele schepen ter visserij te sturen, zag de heer Den Hollander het bewijs dat de reders thans inzagen dat er met de IJmuidense vissers niet te spotten viel. Spreker noemde deze maatregel der reders een overwinning voor de arbeiders die in de bres hebben gestaan voor de belangen der vissers." „IJmuiden en het Amerikaans kapitalisme" Tenslotte werd het woord gevoerd door de heer J. Haken, lid van de Tweede Ka mer. „Het IJmuidense visserij-conflict", aldus de heer Haken, „moet in ruime zin gezien worden. Het is een demonstratie van de versoberingspolitiek die op bevel van de Amerikaanse kapitalisten door de regering Drees wordt gevoerd en hij voegde hieraan toe dat de regering de 5 pet. loons verhoging niet voor alle bedrijven had vastgesteld omdat zij wilde proberen om op plaatsen waar de arbeiders zwak ston den, de loonsverlaging toe te passen. Dat de viSsers niet gecapituleerd hebben voor de voorstellen van de reders was, volgens spreker te danken aan „de hechte eenheid" die in de rijen der werknemers 'was ont staan. De scheuring welke de heer Haken meende op te merken onder de reders was, zo zei hij, eveneens aan deze vastberaden heid te danken." De scheuring- in de A.N.B.Z. Ook het uittreden van de heer J. de Ko ning uit het bestuur van de A.N.B.Z. had de aandacht van de heer Haken. Spreker noemde dit een typisch voorbeeld van de reactie in de rijen der arbeiders zelf. „De heer De Kqning heeft de reders in de kaart gespeeld", zo zei hij. „Reeds tijdens het E.V.C.-congres heeft de heer De Koning onrust in de gelederen van de E.V.C. trach ten te zaaien, doch dank zij de activiteit van de arbeiders werd zijn spel doorzien." Een rede opgesteld door een ambtenaar van het ministerie van Scheepvaart, de heer P. Drent, die door spreker als „Trots kist" betiteld werd, zou door de heer De Koning worden voorgelezen met als doel een scheuring in de E. V. C. teweeg te brengen. „De kapitalistische wereld verkeert in een crisis", zo vervolgde de heer Haken zijn betoog. „Het is niet langer de vraag of de communsten de strijd zullen winnen, het is nog slechts de vraag wanneer zij zullen zegevieren." Een hechte eenheid in de arbeidersklasse zou het ontbranden van een derde wereld oorlog volgens, de heer Haken, kunnen voorkomen en hij besloot met te zeggen dat het de voornaamste taak van de arbei ders was om ten koste van alles, deze nieu we wereldoorlog te verhinderen. „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden t/m Woensdag a.s. VICTOR McLAGLEN in GUNGA DIN met CARY GRANT. DOUGLAS FAIRBANKS Jr. - JOAN FONTAINE Anegang 46 (de jubilerende speciaalzaak) kan U een gratis Baby-uitzet opleveren. Ziet de mededeling in onze étalage. VOOR DE BABy Igeeda voor VRIJDAG 27 JANUARI Thalia, 8 uur: „Look for the Silver Lining". Rex, 8 uur: „Gungadin". ZATERDAG 28 JANUARI Thalia. 7 en 9:15 uur: „Look for the Silver Lining". Rex: 6.45 en 9.15 uur: „Gungadin". Dammen Snelheidsfoumooi DCIJ Dinsdagavond zal in hotel „Kennemerhof" een snelheidstournooi door D.C.IJ. worden georganiseerd. De indeling is als volgt: Hoofdklasse. Groep A: Dukel, Burghout. J. Smit en N. Blom. Groep B: Ligthart, Holm, Eising, J. v. Straten. Groep C: H. Laros. K. de Jong, J. de Vlugt en J. Nanne. Groep D: P. Postma, Koetsier, G. Postma, J. Bakhuis. Eerste klasse. Groep A: D. Ott, J. Bijma, H. Janssen, J. Dijkslag. Groep B: L. Vooys, J. Verkuyl, B. Agterhof, J. Janssen. Groep C: J. Waal, M. C. Smeerdijk, T. Hoek, J. Broek. Groep D: Nieuwenhuizen, J. de Boer, J. Jon ker, M.v. Leuffen. Groep E: P. Kempe, J. Post, A. Buyclc, K. v. d. Steen; Groep F: E. Zuiderduyn, P. Postma, W. de Smit, J. Kop pelman, Tweede klasse. Groep A: Schol, R. Reyn- hout, J. Waale, K. Groen. Groep B: Opa v. d. Bos. J. v. Zutfen, Muylwijk, R. Meyer. Groep C: D. v. Beelen, A. de Vries, J. v. d. Bergh, A. v. Duyn. Groep D: H. Leeuw, J. Slager, P. Bakker, J. v. Andel. Groep E: J. Reyendam, K. Bakker, J. v. Wolf eren, J. v. Rijswijk: Groep F: H. v. Swijveren, D. Smit, Bijma, v. Nieuwenhuizen. Groep G: J. de Champs, H, de Groot, J. Gorter, A. Breedijk. Derde klasse. Groep A: P. Binkhorst, N. Buizert, G. v. d. Waals. A. v. As. Groep B: Leo Binkhorst, J. Smit, H. Winkelaar en N. N. Voor iedere groep is een medaille als eerste prijs beschikbaar gesteld. Jubileum Ph. Ten Napel Het heeft de chef van de afdeling finan ciën aan het raadhuis, de heer Ph. ten Napel, niet aan belangstelling ontbroken bij zijn dertig jarig jubileum. In de morgenuren reeds kwamen Don derdag vele ambtenaren hun gelukwensen aanbieden. Wethouder J. C. Aschoff, die vergezeld I was van zijn collega W. F. Visser, sprak namens het college van burgemeester en wethouders woorden van waarderig en deed deze vergezeld gaan van een oor konde. Gemeentesecretaris J. Veenstra voerde het woord uit naam van het secretarie- personeel, waarbij hij een ets aanbood. Bij de vele bloemen die het huis van de jubilaris in een lentetuin herschappen had den, was een bloemenmand van het ge meentebestuur. In de middag hebben vele officiële per sonen, waarbij hoofden van dienst en de beide hoofdinspecteurs van politie, van de gelegenheid de heer Ten Napel hun war me genegenheid te getuigen gebruik ge maakt. Uit al deze blijken van erkentelijkheid mocht men distilleren dat de heer Ten Napel tot de geziene figuren in Velsen be hoort. MARKTBERICHTEN 26 Januari 1950 Besommingen IJM 183 Viking Bank 22.890. KW 56 5210; VD 166 4220; VD 7 1 260; SCH 243 8920; SCH 237 6300. Een VEM-trawler besomde f 10.600. Aanvoer 135 kisten tarbot en tong, 5 kisten schar- tong, 130 kisten haai, 20 kisten poontjes; 100 kisten heek, 370 kisten wijting, 25 kisten schelvis, 150 kisten kabeljauw, 25 kisten leng, 300 kisten koolvis, 460 kisten schol, 100 kisten schar, 60 kisten bot, 35 kisten makreel, 25 kisten diversen. Totaal 1940 kisten. Prijzen Heilbot 2,70-2.35; gr. tong 2,152,05; gr.m. tong 2,152,05; kl.m. tong 2,152; kl. tong I 1,80—1,75; kl. tong II 1,53—1,41; tarbot 2,70— 2.50, per kg. Tarbot IV 7569; gr. schol 5148,50; gr.m. schol 5249.50; kl.m. schol 5147; kl. schol I 4532; ld. schol II 2914,50; makreel 3126; schartong 3130; schar 226; bot 1512; gr. gul 4537; m, gul 3531; kl. gul 2826; kl. koolvis 2117 poon 2725; wijting 2917,50; gr.m. schelvis 70; schelvis II 4540,50; haai 1813,50; midd. heek 5746,50; kl. heek 4326, per 50 kg. Kabeljauw 14298; koolvis 4842; leng 84—76; heek 320—290, per 125 kg. Waterpolo tijdens het weekeinde Hedenavond zal het waterpolo-zevental van de jongens aspiranten van V.Z.V. in Haarlem uitkomen tegen H.V.G.B. Het is niet uitgesloten dat de Velsenaren een puntje in de wacht slepen. Zaterdagavond gaat dezelfde ploeg in het Velserbad tegen H.P.C. te water. Een gelijk spel of een kleine overwinning ligt in de lijn der ver wachtingen. Het tweede dameselftal zal hierna de strijd aanbinden tegen de dames van de zwemclub „Haarlem". De Velse- naarsters hebben geruime tijd niet gespeeld zodat van het verloop van deze wedstrijd weinig gezegd kan worden. Verder wordt Zaterdagavond een wedstrijd tussen het derde en het vierde zevental van D.W.T. gespeeld. Tot slot zullen de heren van het eerste zevental van V.Z.V. uiikomen tegen D.W.R. I. De Velsenaren zullen alle zeilen moeten bijzetten om in deze strijd een gelijk spel te behalen. De wedstrijden beginnen om zeven uur. SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 26 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Plato van Rotterdam- Parijs van Oslo. American Jurist van Ant werpen. Cameronia van Djakarta. Lloyd Trust van Rotterdam. Elisabeth van Londen. Rijnstroom van Londen. Bullfinch van New castle. Saturnus van Londen. Phoenix van Goole. Corncrake van Londen. Bernard V van Thyne. Virgo van Grangemouth. Vertroken zijn: Plato naar Kopenhagen. Java naar Antwerpen. Twee Gebroeders naar Duinkaerken. Gladys Muller naar Aruba. Normandia naar Gothenburg. Lister naar JUMP-NIEUWS Deze week is bij de IJmuidense bridge club „De Jump" in haar clublokaal hotel „Kennemerhof" de paren-competitie met automatische promotie en degradatie voort gezet. Er werd gespeeld volgens 't „Howell"- systeem. De uitslagen waren: A: 1. MootBorn 46'.p.; 2 Ligthart Wonink 46 p.; 3. SlaatsBoer 45Vi p.; 4. Am- singv. d. Berg 45 p.; 5. de HaasKramer 43Vj p.; 6. JonkerCleeren 41 p.; 7. Laman —Mains 37 p.: 8. echtpaar Prins 31VL- p. B: 1. MaarleveldWeij 28% p.; 2. dames BrouwerKleij 27 p.: 3. Kuiperde Jong 27 p.; 4. dames SlaatsRolloos 26 p.; 5. echt paar de Groot 24% p.; 6. Mw KramerBag german 20 p.; 7. v. d. Burg—v. Reeuwijk l41<2 p. Van A naar B degradeerden de echtparen Prins, Lamanv. Pel en Kuys. Van B naar A promoveerden Kuiperde Jong, Maar leveldSuyk en Weij. Zondagsdiensten In spoedgevallen zijn van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de geneeskunst van Zaterdagmiddag 1 uur tot aan het spreekuur van Maan dagmorgen te raadplegen de artsen: J. Mac Daniël, De Genestetlaan 4, telefoon 4203 en R. Rutten Kennemerlaan 123, telefoon 4058. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar: de arts W. van Haselen, Leeuweriklaan 52, telefoon 4290. Apotheken: £ondag- en nachtdienst wordt déze week waargenomen door Kennemer apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tele foon 4204. Verloskundigen: In spoedgevallen raadplege men tus sen Zaterdagavond 6 uur en Zondag avond 11 uur: mejuffrouw G. P. Zwart, Meeuwenlaan 63, telefoon 5173. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Verloskundigen: Mejuffrouw A Zandvoort, Barnstraat 43. Zondagdienst van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag, heeft' de arts: C. van Wie- linck, Duinvlietstraat. Apotheken: Zondag- en nachtdienst heeft apotheek Reindersma Geelvinckstraat 112, telefoon 3883 en Duinwijk-apotheek, Populieren laan 44, telefoon 3388. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts M. de Groot, Wijn. Daniëlslaan 14, telefoon 8410. Apotheken: De Bloemendaalse apotheek, Bloemen- daalsei^eg 85, telefoon 22181. Welkom in het vaderland Blijkens mededeling van de Commandant Zeemacht Nederland zullen de volgende militairen met Hr. Ms. Jan van Galen uit Indonesië terugkeren. H. J. Bakker, R. Claeszenstraat 20; H. J. Buis, Planciusstrat 42; Th. Effern, van den Helderstraat 16; H. Schol, Cypressen- straat 25; W. de Willigen, Kompasstraat 65; H. Zwart, Haringkade 10. Vermoedelijke datum van aankomst is 30 Januari 1950 te Den Helder. Trouwe apparaatwachter bij de Hoogovens gehuldigd De heer L. de Jong maakt de kwarteeuw vol In het schaftlokaal der Hoogovens werd de apparaatwachter de heer L. de Jong gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilve ren ambtsjubileum. De jubilaris mocht de gelukwensen van de directie in ontvangst nemen bij monde van de voorzitter der directie ir. A. H. Ingen Housz, welke felicitatie van de ge bruikelijke envelop vergezeld ging. Hoofdingenieur J. Rijkeboer sprak na mens de bedrijfsdirectie. Op Uw kennis en toewijding kan men zoals dit heet „dicht- varen". Heel wat kubieke meters gas zijn door u verdeeld en naar de juiste plaatsen gedirigeerd. Aan het slot van zijn hartelijke rede vereerde de spreker, met de geluk wensen der bedrijfsdirectie, hem met net gedenkbord en het getuigschrift der Maat schappij. De heer W. van Zanten, smeltmeester, een van de veteranen, die reeds zijn zil veren jubileum mocht vieren, wierp een terugblik op hun beider vijf-en-twinlig- jarige samenwerking, die steeds voortref felijk mocht worden genoemd. Hij sprak de hoop uit dat de jubilaris nog lang in gezondheid en voorspoed mag genieten van de tijd die komen gaat, als hij in dit jaar de pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt. De collega's de heren J. A. van Eden en P. Heinis hadden de opdracht het geschenk der Hoogoven-jubileumkas een pendule aan te bieden, waarbij de heer Van Eden als woordvoerder optrad. De heer Van Eden roemde de grote rust die er altijd van de jubilaris uitgaat en die van heil zame invloed op de omgeving is. Ir. A. Vroege, chef van de afdeling Hoog ovens, mocht de hulde en dank van zijn afdeling uitspreken voor een vijf-en-twin- tigjarige zorgvuldige arbeid bij de appara tuur- van de hoogovens. Als voorbeeld haal de hij aan, dat de jubilaris een uur U voren toen de heer Vroege hem voor de huldiging kwam afhalen, Onmiddellijk in formeerde of er al ijs in de gashouder zat. Als laatste spreker kwam de heer T. de Vreeze op het podium. Zijn taak was het mevrouw De Jong namens de jubileumkas een kamerplant aan te bieden, doch al vorens daartoe over te gaan meende hij zijn bewondering te mogen uitspreken voor het uithoudingsvermogen van deze jubila ris die een kwarteeuw lang dagelijks van Haarlem naar de Hogovens en terug is ge peddeld. De vrouw van de jubilaris is na melijk een verstokte Haarlemse, die van geen wijken weet, en de Hoogovens liggen nu eenmaal in IJmuiden. Tot slot werd het jubelende echtpaar een „lang zullen zij leven" toegezongen. Gaat U verhuizen, emigreren of boedelscheiden? WÖ kopen steeds: Vraagt gratis taxatie fa. Gebr. de Ruyter TROMPSTRAAT 35 - TEL. 4273 IJMUIDEN (Adv.) Eerste openbare uitvoering door Velser Accordeonvereniging Voor de Velser Accordeon Vereniging en haar directeur, de heer R. Kofman, was het Donderdag in Flora een belangrijke avond de V. A. V. debuteerde namelijk in het openbaar. Weliswaar had het ensemble reeds eerder medewerking verleend, maar tot een muzikale uitvoering in eigen kring was men nog niet gekomen. Bij het opengaan van het doek was niet alleen de zaal geheel bezet, maar ook het toneel, want de V. A. V. blijkt een groot aantal accordeonisten in zijn gelederen te hebben. Tot rhythmische ondersteuning zijn daar een slagwerker en een pianist aan toegevoegd. Men opende met de populaire Jubileum mars van wijlen de IJmuidenaar Sam. Vlessing, geheel „volgens voorschrift". Een serie populaire werkjes volgde, alle maatvast en onder aanvoering van Kof mans muzikale leiding stevig van samen spel. De directeur heeft zijn leden een juiste orkest-discipline bijgebracht en dit is voor deze jeugdige vereniging reeds zeer belangrijk. Dat men ook zwaardere nummers aan durfde en aan kon bewees de V. A V. met de Feestouverture en de „Künstler-leben- walzer" van Strauss, die correct werden uitgevoerd. De twee jongste leden der vereniging verleenden solistische medewerking. Het waren Dirk Dekker en Hans de Vries, die samen nog geen 24 jaar tellen. Dirk speel de veelbelovend een valse musette, Hans uiterst correct en vaardig de eerste wals van Durand. Geen wonder dat beiden, ver legen lachend, een daverend applaus in ontvangst moesten nemen. Ter attractie trad een cabaretgezelschap op, door Dolf Brouwer aan de piano ge secondeerd. Het Echolied, waarmee dit kwartet begon sloeg dadelijk zo in dat het publiek de „echo" uit volle borst meezong. Het contact tussen artisten en zaal was onmiddellijk tot stand gebracht zodat het gezelschap gemakkelijk spel had. Mevrouw Kruisman declameerde vlot een „komische" tirade op een crematie, die ik qua keuze niet bewonderen kan. Met de veelheid van liedjes en schetsjes, die dit gezelschapje bracht, heeft het publiek zich ongetwijfeld geamuseerd. Een geanimeerd bal besloot deze eerste uitvoering der V.A.V. A. J. VAN DER WEIJDEN. Ongeval op de Hoogovens De Haarlemse Hoogovenarbeider G. W. kreeg Donderdagmiddag tijdens het ver laden van buizen in de buizen-opslagplaats van de gieterij een pijp op de linkervoet. De arbeider werd in het Rode Kruis Zie kenhuis te Beverwijk opgenomen. Velsen-Noord Werkclassificatie voor de Papierindustrie Nu met het oog op de binnenkort te verwachten afsluiting van de Collectieve Arbeidsovereenkomst voor de Papierin dustrie in ons land ook de in deze arbeids overeenkomst toe te passen „werkclassifi catie" een feit zal worden, is hierover in het personeelsorgaan van Van Gelder Zonen N.V. „Eendracht" een uiteen zetting gegeven. Het is een methode om volgens een we tenschappelijk systeem de verschillende werkzaamheden (functies) naar hun aard te waarderen met inachtneming van alle eisen, welke aan iedere functie afzonder lijk worden gesteld en de omstandigheden, waaronder zij worden verricht. Door de vereniging van Nederlandse Papierfabrikanten en de Bedrijfsunie voor Fabriekmatige Bedrijven is aan het college van Rijksbemiddelaars medegedeeld, dat zij een C.A.O. voor de Papierindustrie wil len aangaan. Het college van Rijksbemid delaars stelde echter dc eis, dat een classi ficatie moest geschieden door een erkend bureau aan alle fabrieken, die aan de C.A.O. zouden deelnemen en van alle werk zaamheden, welke in deze fabrieken wor den verricht. Deze opdracht is inmiddels uitgevoerd en had betrekking op honderden functies over 24 fabrieken. De resultaten van het onderzoek zijn in een rapport vastgelegd en hieruit bleek, dat de bestaande functie-indeling bij Van Gelder Zonen, die uitsluitend op practische ervaring berust in bijna alle gevallen dooi de wetenschappelijke werkclassificatie werd bevestigd. Slechts zeer weinige cor recties werden gedaan. De vraag, of de werkclassificatie bedoeld om wijziging in de lonen te brengen, wordt ontkennend beantwoord. Zij dient slechts als middel om de waar de van de onderscheidene functies ten op zichte van elkaar te bepalen en daardoor een indeling van de functiegroepen A tot en met G mogelijk te maken. (Een functie groep meer dan thans bestaat). Deze classificatie is overigens bedoeld om de werkzaamheden te waarderen en niet de mensen, die deze werkzaamheden verrichten, daar zij, hetzij in lage of hogere functiegroep, allen een even hoge aan spraak op waardering kunnen hebben. Teneinde de personelen der verschillen de fabrieken in de gelegenheid te stellen over de werkclassificatie wat meer te ver nemen, zullen de georganiseerde leden hiertoe binnenkort bij de plaatselijke vak organisaties terecht kunnen. Houtstof aangevoerd Met het Zweedse s.s. „Normandia" is uit Gothenburg (Zweden) voor de papierfa briek Van Gelder Zonen een lading van 875 ton houtstof aangevoerd. Na bijna twee maanden uit de vaart te zijn geweest is de motortrawler Johan nes Polderman (IJm. 20) weer ter visserij uitgevaren. Donderdagavond 5 uur vertrok voor een nieuwe reis naar zee de Limbur- gia (IJm. 54). Dit weekend wordt uit Amsterdam terug verwacht de Norma Maria (IJm. 6). De verdere reparaties worden aan de Zuidzijde uitgevoerd. Verwachtingen. Aan de Zaterdag- markt komen slechts enkele loggers en kot ters. Aan de Maandagmarkt lost het groot ste deel der trawilogger vloot. Indien de visserij voor de trawler Medan (IJm. 57) gunstig verloopt kan deze trawler vermoe delijk in de loop der volgende week mark ten. De Medan is Zaterdag een week in zee. Reeds drie dagen vissen de kustvis- sers tevergeefs naar.de sardijn. De beste vanger slaagde er in 10 kisten te vullen. De sardijnvissers nemen aan. dat het kleine zilvervisje van de kust is vertrokken, om pas in December weer terug te keren. Donderdagmarkt. Twee Scheveningse loggers kwamen Donderdag in IJmuiden lossen als gevolg van de lage waterstand in de Scheveningse haven. Twee Vlaar- dingse loggers losten platsvis om de goede pVijs. De VL. 71 had slechts 10 kisten vis. Deze logger moest de reis afbreken wegens een motormankement. Eén logger der Katwijkse vloot had een uitstekende vangst. De „Viking-Bank" loste 830 kisten. De „Tubantia" (IJm. 37) 300 kisten rondvis en 150 stuks stijve kabeljauw. Het schijnt dat de sardijn is vertrokken. De kustvloot doet de laatste dagen ver geefse pogingen om ze te vangen. De vis- prijzen waren over het algemeen veel lager dan Woensdag. THALIA (het theater met de beste films) Vertoont Vrijdag 8 uur. Zaterdag 7 en 9.15 uur en Zondag 3, 7 en 9.15 DE KLEURIGE SHOW-FILM LOOK FOR THE SILVER LINING (....toch schijnt de zon) in technicolor! Jaren van zang, dans en vrolijkheid op Broadway in de opwekkendste revue- film van de laatste tijd! Maandag en Dinsdag 8 uur vertonen wij het spannende zee-avontuur Twee jaar voor de mast Harde zeelui beleefden het, een bekend schrijver beschreef het, en ALAN LAPP speelt het nu. Toegang 18 jr. Woensdag en Donderdag GEEN bioscoopvoorstellingen Geen baan, toch ijspret Het Noordelijk deel der gemeente Velsen beschikt niet over een vaste ijsbaan, maar desondanks is er in deze dagen toch ijspret genoeg, want ter hoogte van de Staalhaven is er door de afgravingen in het voorma lige „Rooswijk" vrij wat ondergelopen land te vinden en hier wordt druk gereden. Andere plaatsen waar gereden wordt hoewel minder druk zijn de sloten en de kom in de „Meerweiden". Verschillende scholen gaven in deze da gen de leerlingen een middag „ijsvrij" SCHEEPVAART GROTE VAART Aardijk, 26 Jan. te Corpus Christi van Tampico. Abbedijk, Buenos Aires New York 26 Jan. te Montevideo van Buenos Aires. Alpherat. New YorkBuenos Aires 26 Jan. te Recife. Alblasserdijk, New OrleansAnwerpen pass. 26 Jan. Start Point. Almd'ijk, 26 Jan. van R'dam naar Bremen en Hamburg. Arendsdijk, 24 Jan. van Boston te Baltimore. Alcor. R'damPorto Alegre 25 Jan. dwars Lissabon. Aldabi, R'damBuenos Aires 25 Jan. dwars Pernambuco. Amst eiland, A'damBuenos Aires 26 Jan. te Bahia. Amstelveen, BonaMiddlesbro pass. 25 Jan. Dungeness. Bacchus. 25 Jan. van Puerto Cabello te Laguaira. Bantam, 26 Jan. te Singapore van Djakarta naar R'dam. Baud. 25 Jan. te Menado van Tolitoli. Breda, 26 Jan. van Paita naar Punta. Cameronia. 26 Jan. te A'dam van Djakarta. Ceram, 26 Jan. van R'dam te Hamburg. Cheshire, Djakarta—R'dam 25 Jan. 349 mijl O.Z.O. Dondrahead. Delft, ChiliA'dam pass. 25 Jan. Casquets. Delftdijk, 25 Jan. te Bremerhaven. Dordrecht (t). 25 Jan. van Durban naar Duitse Noordzeehavens. Friesland, van Kopenhagen 26 Jan. 17 uur te Antwerpen verw. Ganymedes, 26 Jan. te Barranquilla van Maracaibo. Garoet, Djakartavia MakallahR'dam pass. 24 uur 18 uur Minicoy. Gordias, Kalamata—A'dam 25 Jan. van Oran naar R'dam. Indrapoera, 25 Jan. te Djakarta van R'dam. Jacob Cats, reisroute van New Orleans naar Manchester (i. p. v. Oostk. Engeland). Joost van de Vondel, 26 Jan. van Londen naar Leith. Kamerlingh Onnes, verm. 27 Jan. van Ma kassar naar Oosthoek. Klipfontein, A'damBeha 25 Jan. van Kaapstad. Kota Baroe, DjakartaR'dam pass. 25 Jan. 2 uur Gibraltar. Langkoeas, R'dam—Java 31 Jan. verwacht Belawan. Laurenskerk, Perz. GolfR'dam pass. 26 Jan, St. Vincent. Lekkerkerk, 25 Jan. van Colombo R'dam Calcutta. Lekkerkerk, 25 Jan. van Colombo n. Madras. Loenerkerlt, 25 Jan. van Bombay n. Karachi Lievevrouwekerk, 25 Jan. van Basrah naar Khorramshar. Maashaven, 25 Jan. te Buenos Aires van Antwerpen. Metula (t), 27 Jan. vei-w. Santos v. Curagao. Mitra (t), CuragaoBergen pass. 26 Jan. Wight. Madoera. 26 Jan. te Djakarta van A'dam. Malvina (t), 26 Jan. te Pladjoe van Miria. Markelo, 25 Jan. te Zanzibar. Nestor, 25 Jan. van Tanger naar Algiers. Nieuw Amsterdam, 25 Jan. van Kingston n- Cartagena. Nieuw Amsterdam, 26 Jan. van Cartagena naar Cristobal. Noordam, New YorkR'dam 28 Jan. (23 uur) te Le Havre verw. Ondina (t), 25 Jan. te Pladjoe van Miri. Overijsel, 21 Jan. te Sanggirs verm. 25 Jan. naar Menado. Prins Alexander, 25 Jan. van Hamburg naar Rotterdam. Prins Frederik Hendrik, 25 Jan. van Ant werpen naar Londen. Ridderderk, JapanR'dam 25 Jan. te Porti Swettenham. Schiedijk, 25 Jan. van Houston n. New Orleans. Sibajak, R'damDjakarta pass. 25 Jan. 14 uiu- Malta. Stad Arnhem, R'dam—Algiers pass. 26 Jan. Gibraltar. Stuyvesant, 26 Jan. verm. te Cartagena van Puerto Limon. Tjitjalengka, 25 Jan. van Djakarta naar Hongkong. Weltevreden. Halifax—R'dam pass. 24 Jan. 18 uur Gibraltar. Willem Ruys, 25 Jan. te Djakarta van R'dam. Zeeman, verm. 28 Jan. van Djakarta naar Pladjoe. Zuiderkruis, 26 Jan. te Djakarta verw. van R'dam verm. 28 Jan. naar Soerabaja. KLEINE VAART Beta, 26 Jan. van Goole n. Kopenhagen. Comoran. verm. 27 Jan. van R'dam naar Hamburg. Cornelia B. 2ö Jan. van Requijada n. Calais. Corona, 25 Jan. van R'dam naar Londen. Dacapo, 25 Jan. van R'dam naar Hamburg. Flandria. 25 Jan van Selzaete te Londen. Melke, 25 Jan. van R'dam naar Lissabon. Nassauhaven, 25 Jan. van MalmÖ te Kopen hagen. Oranje, 26 Jan. le R'dam verw. v. Hamburg. Uni K. 25 Jan. van R'dam naar Honfleur. Zeemeeuw. 25 Jan. van Kjoge te Gent. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Celinck 23) Hij zweeg verward. Maar Joan Camden hief haar gezicht weer naar hem op met plotseling zulle een schalkse uitdrukking in haar ogen dat hij zuchtte van verlich ting. Gelukkig: ze lachte! En dan stelde haar antwoord hem volkomen gerust; Maar natuurlijk mr. Landt. Ik geloof u werkelijk hoor! En bovendien is er im mers een doorslaand bewijs voor uw be weringen? Die tante Aleida is toevallig wèl een tante van mij! En ik kan me levendig voorstellen hoe zij heeft laten opbellen: zenuwachtig en niet gerust voordat John of ik aan haar sponde verschijnen. Een goeie ziel! Wij zijn de enige familieleden die zij nog bezit! U moet dit tante Aleida niet kwalijk nemen! Zij lachten nu volop naar elkaar: Peter Landt en Joan Camden. Deze ontmoeting was géén deceptie dacht hij. Ze was een schat van een meisje. Een schatDe kellner dook nu weer op aan zijn zeide, nam een afwachtende houding aan. Wilt u vooraf iets drinken miss Cam den? Graag. Maar noem mij dan Joan als je wilt. Ik hou niet van de Nederlandse deftigheid. Heel graag Peter. Een Vermouth dan, als het kan. Joan.Eén poi-t en één vermouth, ober. Hebt u een menu? Ja meneer. Zeker meneer. Die derde persoon meneer, kunt u die nog verwach ten? Nee, zei Peter. Hij heeft afgetelefo- neerd. Juist meneer. Uitstekend meneer. De kellner vertrok geen spier van zijn gezicht, verdween om de bestelling te gaan halen. Het meisje lachte weer, en ditmaal èrg ondeugend. En ze zei: Die man verdenkt jou ook al, Peter! En bij hem kunnen we niet met tante Aleida aankomen, dat spreekt vanzelf. Hij verdenkt mij trouwens ook! Was je hier al lang? Niet lang, zei Peter en zag naar haar gezichtje. Ze leek op haar broer en niet op haar broer. In détails waren hun gezichten mis schien grotendeels hetzelfde; in de smalle neus, de rnooi-getekende mond de donkere ogen en de fijn-ge welfde wenkbrauwen. Maar dit gezichtje onder de slappe hoed was stralend en geestig, tintelend van hu mor, grappig in de wijze waarop ze telkens haar witte tandjes klemde in haar onder lip. Ze had, nu na het drinken van de ver mouth, een kleur. Er was niets in haar van de wetenschappelijke abstractie, de terug houdendheid, de strakke bleekheid van haar broer. Dit meisje gaf zichzelf warm en spontaan, zonder enige gereserveerdheid of pretentie. Haar gezelschap overwaard. Er was alleen haar stem. Haar stem, die zo volkomen op die van haar broer geleek dat Peter één ogenblik zijn ogen sloot en dan zijn collega van het laboratorium hoor de die een humoristisch verslag uitbracht van een politieke vrouwenvergadering. En ook de stem die tot hem sprak aan de rai ling van de Harwichboot. Het was wonder lijk. Ze vroeg: Was het je even te machtig, Peter, die vrouwenvergadering? en hij antwoordde: Nee Joan, het is je stem. Het is frap pant zoals die op die van je broer lijkt! Ja, zei ze. Dat weet ik. Ik hoor het zelf ook en iedereen zegt het. En verder lijken we ook erg op elkaar zeggen ze. Vind jij. dat ook? Nee, zei Peter. Ik vind je toch heel anders. Veel opgewekter. Je broer is altijd zo stil. Maar ik mag hem bijzonder graag; hij is een fijne kerel. Mijn kameraad, zie je? Het meisje zat ineens roerloos en zag hem aan, een warm licht in haar donkere ogen. Nu leek ze toch weer op haar broer, nu keek ze precies zoals John vannacht naar hem gekeken had bij het schrijfbureau op het laboratorium. En toen had hij aan dit meisje gedacht! Typisch. Of hij vooruit geweten had dat ze zó zou zijn, zó lief en zó stralend. En weer stroomde het warme gevoel door hem heen. En hij is heel knap, vervolgde Peter. Veel knapper dan ik. Hij wordt later een groot wetenschappelijk man. Och.zei het meisje. Ja Joan, dat is zo. Zusters zijn mis schien niet de aangewezen persoon om hun broers in het juiste licht te zien. Maar jouw broer is uitzonderlijk begaafd en heeft een enorme wetenschappelijke kennis. Verder heeft hij geduld en doorzettingsvermogen, twee eigenschappen die ik niet bezit, en daarmee zal hij het ver brengen. Hij wordt later een groot onderzoeker, dat zul je eens zien! Hij werkt uit roeping. Ja, zei het meisje, zacht voor zich heen. Dat is waar. Hij werkt uit roeping. Heeft hij je nooit verteld waarom, Peter? Ik bedoel: hoe hij er toe gekomen is om zich te wijden aan de kankerbestrijding? Nee, zei hij. Wij weten zo weinig van elkaar. Dat spijt me meer dan ik zeggen kan. Maar ik wil het graag van je horen, Joan. Wij zijn geboren uit een gelukkig huWelijk, begon het meisje langzaam te vertellen. Onze moeder was een heel bij zondere vrouw: intelligent en wetenschap pelijk begaafd. Alleswat je daareven zei over mijn broer zeiden de leermeesters en professoren ook over haar. Ze zou het ver brengen. Mijn grootvader, een trotse en ijdele man en weduwnaar klampte zich aan deze enige dochter vast en maakte zich zijn illusies. Maar op haar twee-en-twin- tigste jaar trouwde zij onverwacht met mijn vader en gaf meteen haar studies op. Mijn grootvader was zó teleurgesteld en gegriefd dat hij méteen iedere relatie met haar verbrak. Zij trouwde met een artiest en dat maakte het geval nog onverdrage- lijker voor hem. Hij heeft nooit meer iets van zich laten horen en de brieven waai'in Moeder hem de geboorte van haar baby's mededeelde stuurde hij ongeopend terug. Dat was een grote schaduw op het leven van mijn moeder maar overigens was zij heel gelukkig in haar huwelijk. Mijn vader was goed voor haar, hartelijk en spontaan en een groot succes in zijn kunst. Hij was al beroemd toen zij trouwden en de eerste jaren daarna vierde hij vele triomfen als toneelspeler. Maar thuis was hij altijd een voudig en hartelijk, vol attenties voor mijn moeder en de journalisten stuurde hij al tijd weg. Als hij niet op rei$ was speelde hij met ons en ik kan mij hem nog heel goed herinneren. Toen ik vier jaar was stierf hij door een motorongeluk. Ik zie nog Moeders ge zicht toen ze haar zijn dood kwamen mede delen: een zacht, jong gezicht dat plotse ling meen scheen te schrompelen, ver starde en oud werd. Wij werden voor een tijd bij een buurvrouw ondergebracht. Toen kwam Moeder terug en leefden wij weer in onze eigen cottage, ogenschijnlijk net zoals vroeger want Vader was'veel op tournée geweest. Ze was een dappere vrouw, onze moe der. Ze klaagde nooit, hoewel onze finan ciële omstandigheden aanvankelijk heel bekrompen waren. Ze leefde voor ons, kookte voor ons, ze naaide zelf onze kleer tjes. Ze was altijd thuis, ze had altijd tijd voor onze belangen, ze luisterde altijd naar onze schoolverhalen. Er waren altijd vrien den en vriendinnetjes, en spelletjes, en fleurige week-ends. Ze was onze beste vriendin, ook in geestelijk opzicht; ze was het centrum en de zon van ons leven. We hadden een heerlijke, onbezorgde jeugd ondanks het gemis van een vader en 't gebrek aan geld. Ze was even groot, even bewonderenswaardig in onze kleine huisje als ze vroeger in het laboratorium, geweest was. En toen Peterkreeg ze kanker. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5