V „0E TIJDGEEST" Beverwijk en Omstreken^) Zuiveringsinstallatie in de polder gebruikt haar eigen gas en levert prima mest „Artistiek" 36 Kort en Bondig Een Horloge RECLAME Vrijdag 27 Januari 1950 4 DE LANGE WEG VAN VELSENS VUIL Van vuilwaterkelders en „onschuldig" uitziende huisjes Voor de oorlog was er in Santpoort station een plekje, waar de wandelaar slechts met stijf-dichtgeknepen neus vermocht te passeren en de naam die de goegemeente aan dat plekje gaf, gaf voldoende aan welke bezwaren er tegen gekoesterd werden. Het heette „de stinkerd" en het was het -laatste stukje van de Jan Gijzenvaart, waar die onder de spoorweg Haarlem-Velsen doorkwam en dat op de Bloemendaal- sestraatweg doodliep. Er staat nu een net huisje met kleine ruitjes en een hek er omheen. Het staat boven het laagste punt in het Santpoortse riolè- ringsnet en alle ongerechtigheden van straat of huis stromen naar dat ge bouwtje. Vroeger gaven ze de Jan Gijzenvaart haar toen verdiende bijnaam, maar sinds in 1942 het pompstation er door de ge meente is neergezet, is de situatie aanmer kelijk verbeterd. Het ingewikkelde spinneweb van leidin gen, dat onder het Velsense plaveisel ligt en waardoor gas en water naar de ge meentenaren stromen, heeft in het riole ringsstelsel een „dikke" collega: Het kost bare stelsel van hoofdleidingen en secun daire vertakkingen neemt heel wat kubieke meters van het ondergrondse Velsen in beslag. Voor Santpoort komen al die onzicht bare buizen aan de Jan Gijzenvaart tesa- men en daar loopt hei zwaar bezoedelde afvalwater in een vuihvaterkelder, waar van men de omvang niet in het kleine ge bouwtje zou vermoeden Veel meer dan het dubbele is echter daarvan onder het maaiveld gebouwd en er is bovendien nog een acht meter diepe kelder waar de pompen klaar staan om het drabbige vocht verder te sturen. Want nog lang niet ligt aan die Jan Gijzenvaart het einde van alle Santpoortse onreinhe den, behalve dan voor het water dat bin nenkomt als de kelder toevallig vol is en de pompen de toevloed niet kunnen verzwelgen: dat deel verdwijnt via een overloop in de vaart, die er echter lang geen scheldnaam aan hoeft over te houden, want dat gebeurt niet vaak. Commandosehïjf Een vlotter op het oppervlak in de vuil- waterkelder regelt een „commandoschijf", die bij te grote voorraad een of meer pom pen in bedrijf stelt, welke gezamenlijk of alleen (dat hangt maar van de toevoer af) de vloeibare substantie overpompen in het hoofdriool: richting Velseroord. Bij de molen „De Santhaes" ligt in de Wüstelaan een putdeksél en daaronder begint de zware leiding naar Velserbeek. Aan de poëtische vijver van dat" park is een bijna even poëtisch met wingerd omrankt bak stenen gevalletje opgetrokken, dat echter evenmin met zich laat spotten als het „onschuldige" huisje aan de Jan Gijzen vaart. Hert is -zelfs nog steviger uit de. kluiten gewassen, want in zijn catacomben staan drie machtige pompen, op een rijtje, die zowel op het IJmuidense als op het Sant poortse rioleringsnet zijn aangesloten ook hier weer via de vuilwaterkelder. De ergste brokken hout, stukken textiel, stenen of zand, worden er door een rooster of in een zandbed uitgehaald, waarna IJmuidens en Santpoorts afval broederlijk het einddoel opzoeken, dat terzijde van de Amsterdamseweg ligt. Juist, die toren op die heuvel en dat huisje ernaast. Daar wordt het rioolwater namelijk op de meest moderne wijze gezuiverd en zelfs weer dienstbaar gemaaktaan de samen leving. Alles in een bak Alle Züïö-Velsense onverkwikkelijkhe- ien arriveren hier in een grote, betonnen kuip, die de insiders „bezinkbak" of „klaa-r- bak" plegen te noemen. De-naam zegt het al: hier bezinkt al een groot gedeelte van de vaste stof: 80 procent zakt ongeveer naar de bodem, daarin geholpen door een enorm „roermechanisme", dat het slib naar het aflopende centrum van de bodem schuift en ter plaatste in een „zak" stopt. Het gereinigde water wordt naar het Noordzeekanaal afgevoerd niemand zou er langer van zeggen, dat hier de droesem van een samenleving afvloeide en moe der Natuur ontfermt zich verder over de achtergebleven microben Het resterende slib, dat dus op de bodem van de „klaarbak" is achter gelaten, wordt er met twee slib-pompen (liever geen bor stels meer door het toilet spoelen, huis moeders, want dan zitten ze -in de polder met de -last!) uitgezogen naar een rottings- IJmuiden Opbrengst bazar „Sursum Corda" De ééndagsbazar van de Oud-Katholiéke d'ameskrans „Sursum Corda" bracht bruto f 1000 op. De volgende prijzen kunnen nog in het verenigingsgebouw worden afgehaald: Fruitmand, lot 30; groene pop 98 (rood ot); gebreide pop 77 (zwart lot); kelim- kussen 30; geel kussen 6. (geel lot). Een halve eeuw man en vrouw Het zal Zaterdag 11 Februari 50 jaar ge leden zijn dat de heer H. Huybers en me juffrouw M. Gilles elkaar ten overstaan van een ambtenaar van de burgelxjke' stand in Allernaar eeuwige trouw beloof den, Het jonge paar verhuisde spoedig naar Velsen, waar de thans 73-jarige bruidegom 12 jaar aan de Zuidzijde en 25 jaar bij de Amsterdamse Ballast Maatschappij heeft gewerkt. De evacuatie, in het begin van de bezetting, maakte een einde aan hun verblijf in Velsen en de jubilerende echte lieden wonen nu al weer negen jaar in hun geboorteplaats. Zaterdag 28 Januari, de 71st,e verjaar dag van de bruid, gaan de bruidsdagen in. Vijf kinderen, elf kleinkinderen ,en drie achterkleinkinderen gaan in de viering van dit 50-jarig huwelijksfeest voorop. Ongeval in Walserij-West Een- kraandiijver van de Walserij-West van de Hoogovens, J. H. S. uit Haarlem- Noord, kreeg Woensdagnacht een plaat tegen zijn linkervoet waardoor een flinke wond. werd veroorzaakt. J. H. S. moest naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk worden overgeracht. OP VELSEN-NOORD NA. dat zijn rioolwater via een pompinstallatie direct in het Noordzeekanaal loost, ver zamelt alle afval van de straat en uit de huizen zich aan de Amsterdamseweg, waar een moderne apparatuur dit schijnbaar waardeloze bezinksel van een levende gemeenschap" gaat bewer ken. Hoe de weg leidt, waarlangs elke regendrop en elke druppel gebruikt afwasivater moet gaan, vertelt neven staand artikel, dat wij ontleenden aan een bezoek aan de Velsense rioolwater zuivering s-installatie, ons welwillend toegestaan door de gemeentelijke auto riteiten. ruimte: die toren op de heuvel, die duizend kubieke meter vaste stof kan bevatten. Hier wordt het interessant, want met behulp van rioolslib uit Amsterdam ondergaat het Velsense slib een kunst matige bacteriologische rotting, zodat het er later „uitgerot" uitkomt. De Amsterdamse bacteriën verdelgen de Velsense in een ruimte, die constant op 27 a 29 graden Celsius wordt ge houden en doorlopend in beweging blijft door een (verwarmd) roerwerk, om het nu maar zo eenvoudig mogelijk voor te stellen. Daar ontstaat gas uit. Ongeveer hetzelfde gas, dat in bellen boven een moddersloot kan pruttelen. Het hoge methaangehalte van dit gas maakt het uiterst bruikbaar voor de centrale verwarming van de rioolwater zuiverings installatie, die onder meer ook het roer- werk van enige regels hoger op tempera tuur houdt en er blijft zelfs nog een massa gas over. In Amersfoort, waar eenzelfde installatie staat als in Velsen, werden de gemeentelijke auto's er in de oorlog mee gestookt, maar in Velsen verwaait het methaan in de polderlucht, zodat niemand er meer wat aan heeft. Alleen, de machinist profiteert met een gaseomfoortje van het „rioolgas". Wanneer nu het rottingsproces is uitge werkt, blijft het slib over, dat ih slibbed- den wordt uitgestort en onder meer door de Velsense plantsoendienst prachtig ge bruikt kan ..worden voor bemestingsdoel einden. Door deze bewerkingsmethode vervallen alle hygiënische nadelen van de afvoer der gemeentelijke afvalstoffen in' open water sterker zelfs, de maatschappij houdt uit haar vuil nog bouwstoffen over en laat daarmee de techniek een belangrijke sti mulans zijn in de biologische keten, die geen stof verloren laat gaan. Alleen: er is met de bouw gerekend op 50.000 Velse- naren. En dat aantal begint te naderen, dus er zal over uitbreiding gedacht moeten wor den. Industrie-uitbreiding Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter ge meente-secretarie ter inzage liggen ver zoeken met bijlagen van: de C.V. M. J. Feenstra's Drijfsteen- en Betonindustrie te Capelle aan de IJsel, om vergunning tot het oprichten van een drijfsteen- en bimspla- tenïndustrie, bestaande uit een betonmolen en een breker, gedreven door twee electro- motoren van respectievelijk 5 en 4 pk., aan de noordzijde van de westelijke rijksbin nenhaven; van P. Kramer, visconserven- fabriek „Doggersbank" te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van een vis- conservenfabriek, door het bijplaatsen van twee werktuigen gedreven door twee elee- tromotoren met een gezamenlijk vermogen van 3 pk., in 'het perceel Industriestraat 10-12 te IJmuiden; van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om vergunning tot: A. het uitbreiden van Walserij-West van het hoogoven'bedrijf, .door het opstel len van diverse machines in de afwerkhal en het verbeteren van het smeersysteem van de kamwalsen, waarbij gebruikt wor den 47 electrömotoren, met een gezamen lijk vermogen van 704.9 pk., B. het wijzigen en uitbreiden van de constructiewerkplaats van het hoogovenbe- drij, door het opstellen en verplaatsen van diverse machines en werktuigen, aangedre ven door electromotorcn met een gezamen lijk vermogen van 914.95 pk., op het hoog oventerrein; van de Visserij Maatschappij „De Daad" N.V. te IJmuiden, om vergun ning tot het uitbreiden van de smederij en machine werkplaats, door het bijplaatsen van drie werktuigen en vier electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 16% pk, in het perceel Derde Havenstraat 2 te IJmuiden; en van Shell Nederland N.V. te 's-Gravenhage, om vergunning tot het op richten van een benzinepompinstallatie, be staande uit een ondergronds reservoir met een inhoud van 6000 liter, met een daaraan verhonden aftappomp, gedreven door een electromotor'met een vermogen van 14 pk, in het perceel Bloemstraat 37 te IJmuiden. Heemskerk JAARVERGADERING R.-K. MIDDEN STANDSVERENIGING. Dinsdag 31 Januari zal de R.-K. Mid denstandsvereniging, afdeling Heemskerk haar jaarvergadering houden in café Wij man aan de Deutzstraat. Evenals vorig jaar zal deze vei-gadering een feestelijk karakter dragen. Na de opening, notulen en ingekomen stukken, zullen de jaarver slagen van de secretaris en penningmeester worden voorgelezen, waarna een belang rijke bestuursverkiezing zal volgen. voor Beverwijk VRIJDAG 27 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Ten Zui den van Tahiti. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Guaga Din. W. B. Theater, 8 uur: Om de macht in Wyoming. Corso Theater (Castricum), 8 uur: Tragi sche jacht. ZATERDAG 28 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Ten Zui den van Tahiti. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Gunga Din. W. B. Theater, 8 uur: Om de macht in Wyoming. Corso Theater (Castricum), 7.15 en 9.30 u.: Tragische jacht. oor elk schilderij, voor elke ets, tekening of reproductie hebben wij een passende sierlijke OMLIJSTING voorradig. KENNEMERLAAN 5 IJMUIDEN Dammer Diederiks leidt bij B.D.C. Bij de wintercompetitie van de Bever- wijkse Damclub, waarvoor Woensdag avond in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" weer een aantal wedstrijden werd gespeeld, heeft H. Diederiks, die nog steeds ongeslagen is, door zijn over winning op P. C. Bais, de leiding veroverd. Uit negen wedstrijden heeft hij thans 14 punten verzameld. Ook P. Smit is nog on geslagen: hij heeft uit acht wedstrijden tien punten gescoord. Volgende week zullen de rivalen elkander op het bord ontmoeten en als deze strijd niet in remise eindigt, blijft er één ongeslagen BDC'er over. Door zijn overwinning óp J. de Vlugt, boekte Th. Kortekaas zijn eerste overwin ning. De uitslagen luidden: Hoofdklasse: H. DiederiksP. C. Bais 2-0; J. A. AussorenK. Kikke 1-1: J. de VlugtTh. Kortekaas 0-2. Eerste klasse: J. G. H. HagenaarW. de Smit 0-2; A. C. v. StaalduinenN. Vlaai* 2.-0; G. v. d. OutenaarF. Bakker 0-2: A. C. v. StaalduinenG. v. d. Outenaar 2-0. Tweede klasse C. DamE. Reinhout sr. 2-0; J. v. ZutphenW.' J. v. Hatfum 0-2; A. HoflandG. Noordenneer 0-2. Derde kla'se: J. VerhaarD. v. As 0-2: D. „v. AsJ. Verhaar 2-0; W. de Graaf E. Reinhout jr. 1-1: G. v. d. Waal—J. Pommerel 2-0. Vierde klasse: L. NijmanC. Roos 2-0; A. RomeynL. Nijman 0-2; A. DuinP. Winkelaar 2-0: C. RoosL. Horehner 0-2; L. KleinH. Adrichem 1-1; H. Nijman G. Klous 0-2. DERDE TIENTAL VAN DE HOOGOVEN SCHAAKCLUB KAMPIOEN In de vierde klasse D van de Noord hollandse Schaakbond werd het derde tiental vaar de Hoogovenschaakclub Woens dagavond door een 6-4 overwinning op Weenink III ongeslagen kampioen. In het begin ging deze wedstrijd ongeveer gelijk op, doch na enkele uren spelen bleek dat de Hoogovenschakers er over het alge meen beter voorstonden. Spoedig kwam toen de eerste overwinning en na het af lopen van de speeltijd werd de uitslag 6-4. Een overwinning die volkomen verdiend was. Ook het tweede tiental van HOSC heeft nog een goede kans op de eerste plaats,- terwijl het eerste tiental de tweede plaats zo goed als zeker zal bezetten. De gedetailleerde uitslagen luidden: HOSC IIIWeenink III 6-4. P. ZeilstraN. Metselaar 1-0; G. Schouten'J.Reinhout %-Vz', Ir. DerksA. de Vries D. VerstegenJ. G. Jimmink 1-0; H. van LaarenF. Piët %-%; P- Jansen—M. van Leeuwen 1-0; P. SnijderA. Priester 1-0; D. OorfcJ, v. Marion 0-1; C. Zoon—-J. W. Los 0-1: A. de VriesJ. H. de Koter 1-0. Zoontjes heeft bij H.O.S.C. nog steeds de leiding In de eerste groep, ging J. Zoontjes Woensdagavond bij de wedstrijden voor het clubkampioenschap van de Hoogoven schaakclub, welke in het Statenhuis aan de Velserweg werden voortgezet, op de ingeslagen weg voort. Deze maal over speelde hij W. Steeman in een Caro-Kan, en gaat onbedreigd aan de kop. B. Wulms wist door zijn-overwinning op A. de Bruin tijdelijk de tweede plaats te bezetten en daar Th. Spijker verloor van P. A. Veldheer is eerstgenoemde voorlopig voor de derde plaats uitgeschakeld. In de tweede groep won P Hart van zijn con current ir. Peltzcr en raakte A. Slings door zijn nederlaag tegen P. Hoope achter bij de leiders. De overige spelers uit deze groep ont lopen elkander weinig zodat daaroveL v/einig te voorspellen valt. Alleen P. Bos zal zijn plaats wel aan een speler van de derde groep moeten afstaan. De uitslagen luidden: Groep I: W. SteemanJ. Zoontjes 0-1; J. Zoontjes—W. Steeman 1-0: p'. Veld heer—Th. Spijker 1-0; P. Suiker— A. de Bruin afgebr.; B. Wulms—A. de Bruin 1-0; M. SoetemanP. Veldheer afgebr. Groep II; P. Hoope—A. Slings 1-0; P. Hart—ir. Peltzei- 1-0. Groep III: D. OortP. Snijder 1-0. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Adrianus P. z. van A. van Balen en C. Groeneveld; Johanna, d. van A, T. Wissenburg en P. H. den Brok; Gemma C. M., d, van C. Niesten en C. J. Langendijk; Anna. d. van G. van Well en A. Teeling; Elizabeth, d. van J. P. John en A. Albei-s; Elisabeth H., d. van P. G. Tegel en W. M. Zonjee; Cornelis L„ z. van C. Tol en B. Lim- men; Petrus S., z. van H. Verdonk en K. Kuil; Johannes H. z. van G, H. Schellevis en C. M. Vooraleer; Hermamis, z. van J. H. Vreenegoor en K. Heijnen; Pieter G., z, van P. Olthoff en H. G. Taffijn; Carla, d.' van P. van der Esch en G. D. van Rijn; Nicolaas M„ z. van G. Th. Admiraal en M. R Ooijevaar. ONDERTROUWD: C. A. Klous en M. Ver donk; E. Tijdeman en A. van Eerde; J. van Vliet en M. C. Schoenmaker; M. Kwant en E. C. Groen; R, Bergen en H. van der Weide; G. D. Vlottes en T. Kamminga. OVERLEDEN: Jacobus M. Slewe, oud 81 j., geh. m. C. Chr. Pommee; Dirkje Dubbel man, oud 23 j., ongeh. d. van J. Dubbelman: Petrus F. van Amsterdam, oud 71 j., weck*, van J. Hoviniga, eehtg. van M. van der Horst; David A. Vellema, oud 82 j,, wedr. van M. van Huhl; Gerard Koster, oud 10 j„ ongeh., z. van D. Koster en M. Korf; Willem Schelvis, oud 74 j.. ongeh. z. van A. Schelvis en M. van Eerden. GETROUWD: G. L. J, Janssens en A. van der Kolk; S. E. Bakker en. L. M. van Rumste; Th. Metselaar en J. R. Brasser; P, Th. Stelder en G. Tervoort; C. J. Appel en J. M. Com mandeur; J. C. Dauphin en C. E. Bakker; E. Chr. Appel en G. A. Zwart. „Hel woud der verwachting" Dat Hella S. Haasse kon schrijven was •bekend, doch dat deze jonge vrouwelijke auteur ook over een gave voordracht be schikt, bleek Donderdagavond in de bo venzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum", waar zij op uitnodiging van de vereniging van huisvrouwen en boekhandel Dingier, haar boek getiteld „Het woud der ver wachting" besprak en verschillende ge dichten voordroeg. Haar laatste werk is een historische roman uit de late Middel eeuwen en de schrijfster schildert hierin het veelbewogen leven van Charles van Orleans, die in zijn ouderdom uiteindelijk de vrede, en berusting vindt en zijn dich terschap als zin en doel van het leven aan vaardt. Van de gedichten van Charles van Orleans, die 25 jaar gedwongen in Enge land verbleef, oogstte zij met haar voor dracht „Klacht om Frankrijk" zeer veel succes. Hella Haasse beschikt over een overtuigende zeggingskracht en een volle stem en werd beloond met een langdurige bijvalsuiting. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitster mevrouw A. Moens, die tot haar vreugde constateerde dat ondanks ae ijspret de belangstelling voor deze lite raire avond bevredigend was. Jaarvergadering „St. Petrus" De belangstelling voor de jaarlijkse ledenvergadering van de R.K. vereniging voor Kleinhandelaren „St. Petrus", welke Donderdagavond in de bovenzaal van het KSA-gebouw gehouden wérd, was volgens de voorzitter de heer J. Baltus, die het openingswoord sprak, zeer matig. Spreker deelde mede dat als gevolg van de wet op de P.B.O. veel werk door de bond zal moeten worden verricht, waarvoor hij de medewerking van al de leden inriep. Dat de kleinhandelaren thans weer op alle veilingen kunnen kopen noemde spreker verheugend. Uit de diverse jaarverslagen bleek dat het ledental der vereniging thans 83 bedraagt en dat het saldo van het af gelopen boekjaar f 773,88 is. De aftredende bestuursleden de heren C, Poel en C. Berk hout werden bij acclamatie herkozen. Het bestuursvoorstel om de Passiespelen in Tegelen te bezoeken werd druk besproken. Afgesproken werd dat zij die aan deze tocht wensen deel te nemen zich tot het bestuur kunnen wenden. „Euseri Schweiz" Onder auspiciën van de „Algemene Be verwij kse Culturele Commissie" werd de film „Euseri Schweiz" Donderdagavond in het Luxor Theater te Beverwijk vertoond. Vooral de eerste voorstelling mocht zich in een goede belangstelling van de zijde van de deelnemende organisaties verheu gen. Vooraf werd het vermaarde filmpje van Max de Haas „De ballade van de hoge hoed", waarin de levensgeschiedenis van dit zwarte hoofddeksel op geniale wijze is verfilmd en waarmede Max de Haas ook buiten onze grenzen bekendheid kreeg, vertoond. De Zwitserse film „Euseri Schweiz" die uit vijf losse delen bestaat, brengt vele gebeurtenissen van het Zwitserse leven in beeld, waarbij veel aandacht is besteed aan de folklore, de sport en het politieke leven. Ook komen er, hoe kan het trouwens bij een Zwitserse film anders, schitterende nafcuüropnemingen in voor. Het openingswoord werd gesproken door drs. A. Demmers, die tevens een toelichting op de te vertonen films gaf.. Bridgers in hun element In het ..Witte Kruis" badhuis aan de Baan- straat zijn de wedstrijden voor het club kampioenschap van de Beverwijkse bridge- club „Sans Atout" Woensdagavond weer voortgezet. De voornaamste uitslagen luidden: groep I: I. heren KrabTabak 37%'" m.p.; 2. Tabak— Hoogeboom 35 m.p.: 3. heren SpruitBakker 35 m.p.; 4. heren KlesserZandbergen 3.4% m.p,; 5. heren BerleeHoogeboom 31% m.p.; 6. heren v. d. LindenHoogeboom 30 m.p.; 7. heren BoomBlom 24% m.p.; 8. heren Bloe- mendaalHoogeboom 24 m.p. Groep III: 1, heren W. en G. de Boer 41 m.p.; 2. heer en mevrouw Fris 36% m.p.; 3. heren v. Zonv. Zutphen 36 m.p.; 4. heren SchelvisPekel 35% m.p.; 5. heren Tand van Essen 30 m.p.; 6. herfen v. Groningen Groot 27% m.p.; 7. heren GeldermaiyKleine 25 m.p.; 8. heren v. d. BergTuinman 20 m.p. Castricum Feestavond Ned. Ver. van Huisvrouwen Woensdagavond kwam in ,„De Rustende Jager" te Castricum de afd. Castricum van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen bijeen om voor de eerste keer in dit jaar een culturele avond, verzorgd door eigen krachten bij te wonen. De avond stond vooral wat de zang be treft, op hoog peil. De dames Peys en Menke hadden de moeilijke liederen,- waar onder een drietal van Jac. Dalcroze, vol komen onder de knie; timbre en volume waren zeer goed te noemen. Minder ge slaagd was het „Sprookje", dat mevrouw Hogesteyn voordroeg. De voordracht van Manna de Wijs-Mou- ton's ,,'t Waaiertje" stónd op hoog peil, evenals de gedichten die mevrouw Velt- man ten gehore bracht, w.o. Jan Prinsen's „De Bruid". De hersengymnastiek werd. een wedstrijd 'tussen de 'dames en de heren, die de heren met een „straatlengte" wonnen. Na de avond dankte de heer Hopman namens de mannen, die aanwezig waren, en sprak hij zijn waardering over het werk uit, dat door de dames verricht wordt. De in de pauze gehouden tombola bracht een honderd gulden op, waarvan men één of twee goede feestavonden dacht te houden. CASTRICUMSE DAMMERS ACHTER DE BORDEN. De wedstrijden, voor de onderlinge com petitiewedstrijden van de damvereniging „St. Thomas" hadden in de eerste afdeling de volgende resultaten: R. Stet-G. Sprenkeling 02: P. Ruiter- C. Ory 20; C. v. d. Himst-B. Beentjes 02; C. Bakker-C. de Zeeuw 02. In de tweede afdeling' waren de resul taten: P. Castricum-S. Groentjes 02; C. Lute- Joh. v. Velzen 02; H. Poel-C. Juffermans 11; J. Ypelaan-B. .Louwman 02; P. v. d. Himst-J. Kabel 1I. „BRICAS" BRIDGETE VOORT. In de dezer dagen gehouden 17e drive van de Castricumse Bridgeclub „Bricas" voor de onderlinge competitie behaalde het koppel Ravenzwaai-Toepo.el het hoogste aantal punten, nl. 180% voor van Lunen- Zonjee en de Boeck-Offenberg met resp. 177 en 170% punt. Het koppel Van Kleef-Kossen staatin deze competitie nog steeds onbedreigd aan de kop met in totaal 2525% punt, een voor sprong van 2291/2 punt op no. 2, Bakker- Peters. De koppels Klaasse-Morelis en Ra- venzwaai-Toepoel vechten om de 3e en 4e plaats met resp. 2266 en 2260 punten. SPECIALE AANBIEDING PYJAMA'S, WOLLEN SOKKEN (Nyion teen en hiel) JOH. MEYER EN ZOON KENNEMERLAAN TEL. 4453 - IJMUIDEN MAATKLEERMAKERS - HERENMODES (Adv.) Zuster Honig in het zilver Wanneer een verpleegster, die 25 jaar lang in de polikliniek van een groot zie kenhuis iedere dag weer naar de klachten van een dikke honderd patiënten moet luisteren, nog zegt: „Ik vind het een ge zellig werk en ik zou er voor geen geld mee uit willen scheiden", dan is dat een bewijs van blijmoedigheid en hulpvaardig heid, dat ten volle een ere-plaatsje in de krant verdient. Het is zuster M. Honig die 1 Februari aanstaande op een kwart eeuw van hard werken in de polikliniek van het St. Elizabeths gasthuis met voldoening terug kan zien. Zij kwam op 1 Mei 1919 als verpleegster in het ziekenhuis en in 1925 ging zij naar de polikliniek, die zij daarna trouw is gebleven. Het zou een spannende finish worden wanneer zou moeten worden uitgemeten bij wie zij be- minder is, bij de patiënten of bij de medici. „Zij is ons met haar jaren-lange ervaring van ziektebeelden vaak daadwerkelijk tot steun bij het stellen van een diagnose", zei. een van de laatsten ons. „Voorts heeft zij dan ook letterlijk alles tot in de puntjes in orde en haar opgeruimdheid en haar flinkheid doen werkelijk weldadig aan'" Toen wij zuster Honig vroegen of zij het druk had, zei zij„Ik begin 's ochtends om half acht en ik schei er mee uit, wanneer het werk klaar is", was er weinig fantasie voor nodig om te bevroeden, dat zij de acht-urige werkdag wel eens overschrijdt. Zij brengt voorts iedere patiënt, die een paar jaar niet op het appèl is geweest, in stomme verbazing, wanneer zij nog precies blijkt te weten wie hij is en wat hem in dertijd mankeerde en zij heeft een com plete boekhouding van hele generaties met bijbehorende kwalen muurvast in het hoofd. Het is te begrijpen dat men de da tum van haar jubileum niet onopgemerkt voorbij wil laten gaan, maar de beschei denheid van zuster Honig heeft ertoe ge leid dat men haar alleen in besloten kring zal huldigen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: René Gustaaf J-o'hanaies Maria, z. van J. J. Th. Goorsenberg en C. E. R. Lijcklama, wonende te Zevenaar; Willi- brordus Jacobus, z. van A. W. van Westerop en M. De Decker, Mr. Ludwigstraat 2; Geertruida Hillegonda Maria, d. van H. M. C. van den Boogaard en M. A. van Amster dam, Breedeweg 21. ONDERTROUWD: Harm Bolland te Castri cum en Elisabeth Maria Schrijver te Goes; Leonardus Zuiderduin te Beverwijk en Femma Maria Degeling te Castricum. GEHUWD:. Theodoras Vlaarkamp en Fran- cisca Maria Anthonius Steeman, beiden wo nende te Castricum; Johannes Rumping en Catharina Johanna Maternum, wonende te Castricum; Gerrit van dier Wiele en Mechtil- dis van Baar, beiden wonende te Castricum. OVERLEDEN: Dirk Ooms, oud 61 j., geh. met J. Gerrits, wonende te P urmerend; Herke Dikstaal, oud 72 j., wedn. van G. Groot, wo nende te Zwaag; Grietje Spierenburg, oud 78 j., wèd'. van F. W. Schniedewind, wonen de te Iiïllegom; Agnes Agatha Norsch, :oud: 67 j., geh- met K. de Graaf, wonende te Castricum; Elisabeth Jonker, oud 72 j., wed. van Th. de Boer, wonende te Den Helder. Schrijven is niet uitgesloten voor uitgesloten journalisten De officier van justitie bij de Haagse arrondissementsrechtbank eiste 14 dagen geleden drie maanden gevangenisstraf tegen de 48-jarige journalist C. uit Voor burg (Z.H.), die tot 1 Januari 1950 was ontzet uit het recht om werkzaam te zijn in enige journalistieke functie. Hem was ten lastegelegd dat hij desondanks voor een weekblad enkele artikelen hadge schreven, die ook gepubliceerd waren. Voor de rechtbank verklaarde verdach te, dat hij op verzoek van de redactie van het weekblad schriftelijk enkele zakelijke gegevens had verstrekt, welke de redactie had bewerkt tot artikelen. Hij had /iier voor geen extra honorarium ontvangen daar hij reeds als vertaler bij de N.V. die het weekblad uitgeeft werkzaam was. De verdediger vroeg in zijn pleidooi wat er vei'staan moet worden onder „journalis tieke fuxxetie". Hij was van mening,dat dit begrip in de Noodvoorziening Perswe zen geweld werd aangedaan en haalde een uitspraak aan van oud-minister Gielen, „dat hij die het journalistencèrtificaat niet had oxitvangen, toch nog de ruimte werd gela.- ten om een brochure te schrijven". De rechtbank sprak de journalist vrij van het hem ten laste gelegde. BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN Binnengekomen 26 Januari: Geen trawlers. Naar zee vertrokken 26 Januari: IJM 20 Johannes Polderman; IJM 54 Limburgia. BINNENLAND Op ruim 85-jarige leeftijd overleed te Wassenaar de heer R. C. Weidenaar, oud- hoofdinspecteur van de technische dienst van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. I11 de textielfabrieken „Roombeek" en „Tetem" te Enschede hebben in totaal 135 leden van het personeel, in hoofdzaak meis jes, 'het werk neergelegd. Deze staking wordt niet gesteund door de textielunie, waarin de werkgevers en de bonden zijn vei*tegenwoor- digd. De oorzaak van het conflict lig-t in de omstandigheid dat de 5 pet. loonsverhoging niet wordt toegepast ten aanzien vaix arbei ders en arbeidsters; die boven het maximum worden beloond. De Haagse rechtbank heeft J. B. uit 's Gra- venage en D. O. uit Noordwijk, aan wie dief stal van een nieuwe auto op de avond van 5 September te Noordwijk ten laste was ge legd, respectievelijk veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf waarvan 5 maanden vooi*- waardelijk en tot 8 maanden waarvan 3 voorwaardelijk. Dr. J. Bok, te Oegstgeest is benoemd tot geneesheer-directeur van het Gemeentelijk Gast- of Ziekenhuis te Dordrecht. Het Nederlandse wecrschip „Cumulus" zal van 28 Januari tot 18 Februari en van 11 Maart tot 1 April aanwezig zijn op station „K" in de Noord-Atlantische Oceaan. Station „K" ligt op 45 graden Noorderbreedte en 16 graden Westerlengte. In een der kamers van het Vredespaleis bood gisteren de ambassadeur van India in ons land, dr. Mohan Sinfaa Mehta, een exemplaar van de nieuwe grondwet van India voor de bibliotheek van het Vredespaleis aan. Dr. J. ter Meulen, directeur van de bibliotheek van het Vredespaleis, dankte de ambassadeur van India voor het geschenk. HAARLEM EN OMGEVING De cellist Eduard Biele geeft Zaterdag avond 28 Januari een recital in de Renais- sancezaal van het Frans Halsmuseum, aan de vleugel begeleid door Ans Bouter. Het pro gramma vermeldt werken van Beethoven, Cassado, Saint-Saëns en Pizzetti. Voor het Genootschap Nederland En geland houdt de heer H. H. Hos'kins op Dinsdagavond 31 Januari een lezing in die Kroonzaal van restaurant Brinkrnann over het ondei*werp „The Races of Britain in Literature and Life". Ds. M. Holtrop Christelijk Gerefor meerd predikant te Haarlem-centrum, staat op het tweetal te Seheveningen. ADVERTENTIE VOELT U 'N VERKOUDHEID OPKOMEN? Verkoudheid is lastig en vervelend voor Uzelf en voor Uw omgeving. Als U denkt dat U verkouden zult worden, neemt dan direct Togal om die verkoudheid in de kiem te smoren. Verkoudheid kan tot alles leiden, b.v. bronchitis, Togal is een probaat middel tegen gevatte kou. Togal is onschadelijk voor hart, nieren, en maag. Bij apoth. en dx*og. f 0.83, internationaal jeugdconcours van „En Avant" in Heemstede Het C'entraalcomité voor de 'concoursen- hippique in Nederland heeft de jeugdrijver enging „En Avant" verzocht om op 29 en 30 Juli een inteimationaal concours-hippique voor de jeugd te organiseren. Het ligt in de bedoeling dit concours wederom in Heem stede te houden. Met het zeer geslaagde jeugdraiterfeest van vorig jaar zijn de orga nisatoren blijkbaar nog niet tevreden, want zij hebben grootse plannen op stapel staan. Het lig't namelijk in de bedoeling om dit evenemexit dat uniek is in de geschiedenis van de paardensport, een soort ruiter- olympiade in het klein te maken. Men zal namelijk de hippische onderdelen van de Oympische Spelen zij het dan met wat eenvoudiger eisen in het progi*amma op nemen. Naast de lichtere wedstrijden voor de allerjongsten zou er dus een zware dres- suurproef, een military en een Prix des Nations komen. Bij de organisatie van dit evenement zal niet alleen het centraal-comité een handje helpen, maar ook de Federatie van Neder landse Rijscholen, waarin de manége-direc teuren hier te lande zijn verenigd. OFFICIËLE PUBLICATIE HERGROEPERING RIJKSBUREAUX VOOR HANDEL EN NIJVERHEID Het ministex'ie van Economische Zaken maakt bekend, dat, teneinde ondier de gewij zigde omstandigheden een zo doelmatig, mogelijke werkwijze te bevox'deren. de sectie confectie van het Rijksbureau voor Textiel met ingang van 30 Januari 1950, zal worden overgebracht naar het pand van de sectie Distex van genoemd rijksbureau, Seinpost duin 1820 te Seheveningen. De werkzaamheden der beide secties zul len onder de huidige directies worden voort gezet. een cadeau voor uw leven Het is dus zorg, hiervoor naar een oud en vertrouwd adres te gaan. Wij zijn in staat u een prachtig 15 steens Zwitsers Anker Horloge te leveren, met volle garantie. Fa. R. de Boer TROMPSTRAAT 16—18 Tel. 4938. TAPIJTEN DEKENS Zaterdag en Maandag toon- kamer-restanten, Kax*petten f 39.50 f 62.50, Wiltons f 133.95 prima M. Smyrna's f 195.50, Wollen dekens, gr. maten f 12.95 exx f 18,75. damast bedstellen-f 48. TAPIJTHAN- DEL „MARO" N.V., gebouw de Nijverheid. Jansstraat 85 (bij de Gr. Markt), H'lem. BAKKERIJ TROMPSTRAAT 94 - IJMUIDEN - TELEFOON 5730 voor iedere klant die heerlijke banketkoekjes w.o. bokke- pootjes, bitterkoekjes, Weespermoppen, spiegeltjes, welling tons, paleis- en Brussels banket, voor 25 cent per ons Grote sortering boterkoekjes, gebakjes met slagroom, crème gebakjes, taarten en cake. Leuke verjaardagstaarten met kaarsjes vanaf f 2.—. Bensdorp ponds pakken cacao f 1.50. Volop melk- en bittere chocolade. De automatiek tot 10 uur 's avonds geopend Patates frites met grote knakworst 25 CENT. Croquetjes 2 voor 25 cent. Met de koude bekers warme chocolademelk 25 CENT. Chocolade en suiker werken in de automaat van alle bekende merken Beleefd aanbevelend H. FIEGE

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6